LEIDSCH m DAGBLAD. Vrijdag 6 April 1923. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van herten. GEORG NEUMÜLLER PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Ots. per regeL Bij res el abonnement belangrijk laveren Prijs. .4. Kleine advcrtentien. uitsluitend bu roornitbe- teling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal t woorden van 30. Incasso volgens postrecbt. Voor evcntueele op- aending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANTS r Voor Leiden p. 3 mnd. 2.35, p. week' 0.f8 Buiten Leiden, waar agente® gevestigd zijn, per week 019 Franco per post 2.35 portokosten. Nummer 19350. Oit nummer aestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan don gemeentelijken viscliwinkel,' Viseh- markt 18 Üolef. 1225) is ZATERDAG verkrijg baar SCHELVISCH a f 0.11—10.23, SCHOL a 10.17 per pond. N. C. DE GIJSELAAR. Bnrgoin. Leiden, 6 April 1923. Mr .Marchant over de Statenverkiezingen. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den Vrijzinnig-Democratischen Bond een voer ieder toegankelijke vergadering in de groote zaal van het Nutsgebouw, waarvoor als spreker was. aangekondigd mr. H. P. Mar chant, lid der Tweede Kamer. De goed bezochte vergadering werd te ruim acht uur geopend door mevrouw Van Itallie- Yan Embden, no. 4 op de Vrijz.-Democrati- sche lijst, die haar tevredenheid uitsprak, dat de zaal zoo goed bezet was, waar er thans zooveel geklaagd wordt over gebrek aan belangstelling in de politiek. Hierna gaf zij het woord aan den spreker, die aanving met op te merken, dat de wijzi ging, aangebracht in dc kieswet, ook de Pro vinciale verkiezingen geheel van karakter zijn veranderd. Vroeger, toen de candidaten voornamelijk in de sociëteit werden aange wezen, waren het altijd mannen, die een ruimen blik haden en van waterstaatsbelan gen versland. En nu kwam het meestal uit, dat die man toevallig ook een goed liberaal was. Door de uitbreiding van het mannenkies- recht en door de invoering van het vrouwen kiesrecht is dit anders geworden. Spr. schetste de beleekenis van de Provin ciale Staten als lichaam, dat de leden van de Eerste Kamer heeft te kiezen, en doordat uit haar midden ook de Ged. Staten gekozen worden, die veel invloed op de besturen der gemeenten hebben. Daarom is het zoo noodig voor de democratie, dat daar mannen voor benoemd worden, die de wellen in democra- tischen zin trachten toe te passen. Terugkomend op de beLckenis der Pro vinciale Staten als kiescollege der Eerste Kamér, critiseerde spr. de houding van dep Vrijheidsbond, die bij de vorige verkiezing van leden der Eerste Kamer eerst hebben getracht om een accoord aan te gaan met dc kerkelijke partijen tegen rood en rose, om, toen dit accoord wegens het te wijd gapen der Vrijheidsbonders, mislukte, een overeenkomst sloten met vrijzinnig-demo craten en sociaal-democraten, waaraan zij echter zich op het laatste moment onttrok ken, met het gevolg, dat in Friesland en Noord-Holland geen liberale leden werden gekozen. Dit is in historisch opzicht van veel beteekenis, wat spr. nader aantoonde, waar na hij de politiek van den Vrijheidsbond in het algemeen aan een scherpe critiek onder wierp. Het driemanschap Dresselhuys, Van Gijn en Gerritsen heeft de leiding in de Tweede Kamer en dit zijn dc oude vrij-liberalen. Van de vroegere „Liberale Unie" merkt men in deze partij niet meer. Alleen de eenling in de Eerste Kamer, mr. Smeenge, is nog over, doch deze heeft geen invloed van be teekenis meer. Zoo is de scheiding, die spre ker en zijn partij altijd hebben gewenscht, op natuurlijke wijze voltrokken. De vrijzin nigen, die conservatief voelen en behoudend zijn, kunnen bij deze verkiezingen dus op de candidaten van den Vrijheidsbond stem men. Zij mogen het doen. Doch wie demo cratisch denken en voelen, moeten stemmen op de vrijzinnig-democraten. De rechtsche partijen maken ook een ver keerde scheiding. Ook zij trekken steeds de scheidingslijn tusschen links en rechts en zeggen: wannéér een meerderheid van vrij zinnigen uit de stembus komt, dan moet er links geregeerd worden. Spr. toonde aan, dat dit niet meer gaat, waar de Vrijheidsbond niets moet hebben van de sociaal-democra ten en hun eerste-ldasse-volgelingen. Spr. ging na waarom de leuze van den Vrijheids bond valsch is, wanneer hij zegt, dat wie niets van de sociaal- en vrijzinnig-democra ten wil weten, de vrijheidsbonders moet stemmen. Hij kwam tot de conclusie, dat, wanneer de vrijzinnig-democraten als eer- sle-klasse bijwagen van de S.D.A.P. worden beschouwd, de elf Vrijheidsbonders zouden moeten beschouwd worden als eerste-klasse- salnnslocpje van de rechtsche trekschuit. Verder toonde hij aan, dat in de Roomsch- Kalholiekc Staatspartij ook reeds scheuring dreigt. Nadat zij de Nieuwe Katholieke Partij in het gevlei kwam, trachtte een andere groep zich weder af te scheiden. Men vereenzelvigt de vrijzinnig-democra ten gaarne met de sociaal-democraten. Ge heel onjuist reeds hierom, omdat de sociaal democraten uit hun aard revolutionair zijn, terwijl spr 's partij van revolutionaire proef nemingen niets moet hebben. Ook van socialisatie willen wij niets we len, zeide spr., en dat dit juist gezien is, blijkt wel uit hetgeen een Duitsch sociaal democraat als Flans Müller daarover heeft geschreven, waarin hij tot de slotsom kwam, dat de socialisatie niet eerder kan worden toegepast voor men liet Koninkrijk Gods op aarde heeft verkregen. Daarmede heeft het denkbeeld van socia lisatie als onderwerp van praCtische politiek yoorloopig afgedaan. j Wij hebben iels anders te doen. Men moet de ongelijkheid scheppende factoren in de maatschappij trachten le verwijderen. Dat willen wij doen en dat willen de sociaal-de mocraten ook en waarom kunnen wij in deze zaken dan niet samenwerken? Ook onder de rechtsche partijen zijn er wel, die in democratische richting zouden willen meewerken. Hoe jammer, dat allerlei sta ketsels van godsdienst en dogmatiek .deze democraten van ons scheidt! Maar spr. ge looft slclli<r, dat de democraten van alle par tijen elkaar eenmaal zullen vinden. Wie be weren, dat dit niet kan, zeggen dit. omdat zij de democratie in hun hart haten en den volksinvloed vreezen. Komende tot de huidige Regeering, laakte hij het sterk, dat, terwijl men bij de verkie zing het platteland een Minister van Land bouw belQofde, deze Minister in het geheel niet is gekomen, en dat men wel een afzon derlijken Minister van Marine heeft gekre gen om.de vlootwetten er door te .krij- genj hoewel spr. gelooft, dat het de Regee ring verheugt, dat zij voorloopig van deze vlootwet af is. Ook uit deze geschiedenis concludeerde spr., dat in het Regeerbeleid niets democra tisch is. Er zijn andere krachten werkzaam dan die wan den volkswil. Wat in Holland gebeurt, geschiedt ook in Indië, in den Landraad. Overal is het stre ven merkbaar, dat de economische organi saties de macht zullen krijgen in de Regee ring en de Volksvertegenwoordiging op zij wordt gezet. Daarom wordt van haar ook zooveel kwaad gesproken. Als dat zoo door gaat, dan gaat de democratie ten gronde. Daarom moeten de democraten op hun hoede zijn en zich als één macht er tegenover stel len. Dit staat in nauw verband met het mi litair vraagstuk en met de door elke partij noodig geachte bezuiniging. Spr.'s partij heeft het op haar program als nummer één gezet, dat er op groote schaal bezuinigd moet worden op oorlog en marine en dat hebben zij ook bij de laatste alge- meenë beschouwingen over de Staalsbegroo- ting doen uitkomen. Toen spr. in dien geest sprak, sloot Colijn zich daarbij aan, echter tot schrik van zijn partijgenooten en geest verwanten en de heer Colijn heeft drie rede voeringen noodig gehad, om weder tot het oude standpunt terug te keeren. Als men -bedenkt, dat in de toekomst de luchtoorlog zal predomineeren en met mid delen werken, die alles op aarde zullen kun nen vernietigen, wat zullen wij dan met ons leger en onze vloot doen? Alles gaat om de economische macht in handen te krijgen en te houden. Overal ziet men dit en daartegenover moe ten de democraten zich sterk maken. Spr. vindt dit ook uitgedrukt in de be kende brochure van prof. Slruycken, en het spijt hem zeer, dat deze zich met het denk beeld reeds, zoo vertrouwd heeft gemaakt, dat hij er ook met mede gaat. En dat is niet juist gezien. In dat opzicht is wat in het Roergebied geschiedt leerzaam. Ter wille van de economische expansie heeft Frankrijk een sterke militaire macht voor uitgeschoven en deze macht vermag nog niets tegen het lijdelijk verzet der burgerij. Spr. hoopt, dat dit verzet van een weerloos volk sterker zal blijken te zijn dan de ge- weldspolitiek van Frankrijk en dat zich daarin zal manifesteeren, dat ook zonder ka nonnen en-tanks de volkswil het kan winnen van het geweld der 'economische machten. Dan zal men er uit kunnen leeren, dat de volkswil, d. i. de democratie, ook door vast heid van overtuiging onoverwinnelijk is. Daartoe wekte spr. ten slotte allo democra ten met aandrang op (applaus). Voor debat gaven zich op de hceren Tjalsma (S.D.A.P.) en Jonk (Chr.-Hist.). De heer Tjalsma zou het kort kunnen maken, zeide hij, omdat hij in hoofdzaak zich met het gesprokene kon vereenigen. Hij wilde hem slechts enkel eenige vra gen stellen. In de eerste plaats vroeg hij, waarom de vrijz-democraten indertijd niet hebben ge steund het voorstel van spr.'s partijgenoot Sannes, om ook aan de leden van het Ko ninklijke Huis personeele belasting te doen bc-talen. In de tweede plaats vroeg hij nadere ver klaring van de houding der partij inzake het gewijzigd hoofdstuk drie van de Grondwet, dat door de Regeering was aangeboden na dat de Eerste Kamer bet in eerste lezing had verworpen. Dit had zij moeten doen. Eindelijk meende debater tegenstrijdigheid te vinden in de houding van spr. ten op zichte zijn oordeel over socialisatie thans en vroeger, alsmede ook in het program der partij (applaus). De heer Jonk achtte den zang der demo cratie van den heer Marchant wel wat vaag. Hij wilde daarop niet ingaan, doch alleen eenige ernstige opmerkingen maken. Hij weet ook wel, dat er democraten zijn bij links en bij rechts. Maar er is een ernstige scheidslijn. De rechterzijde ontleent het .gezag aan God, de linkerzijde steunt op de Rede, en die theorie is onoverbrugbaar. Hij merkte op, dal over de samenstelling van het kabinet-Ruys ook de Christelijk-His- torisehen zie ontevreden hebben betoond. Ook zij hadden den premier willen hebben uit de Protestantsche groep. Eindelijk achtte hij spr.'s opvatting over het legervraagstuk al te naïef. Hij meende, dat wij wel een leger zullen noodig hebben, al was het alleen maar om te voorkomen, dat men ons dadelijk zou kunnen overvallen. De heer Marchant repliceerde met genoe gen, omdat hij nog enkele punten zal kun nen verduidelijken. Dc eerste vraag van den heer Tjalsma achtte hij kinderachtig. Spr. is voor een constitulioneele monarchie;'hij loont aan, dat er onder de sociaal-democra ten ook zijn, die er zoo over denken. En waar er altijd in de Grondwetsvoorstellen het zelfde heeft gestaan, vond hij het van Sannes een kinderachtige demonstratie tegen de Kroon, waaraan hij niet meedeed. Ook de vraag omtrent Hoofdstuk drie der Grondwet achtte spr. van weinig beteekenis. Wat de Regeering wilde doen was slechts prutsen.* En daarom meenden spr. en zijn partijgenooten, dat het veel beter was dit Hoofdstuk weer ongewijzigd naar de Eerste Kamer terug te zenden. En dat mcenen zij nog. Maar laat debater eens nagaan de hou ding van zijn partijgenooten inzake het re ferendum. Wat het gezantschap van den Paus be treft, dit was bij spr. een vraagstuk van zui ver practische beteekenis. Wij moeten voe ling hebben overal, waar een centrum van diplomatie is. Zoo zag ook Minister van Karnebeek het in. En nu reeds heeft de. er varing bewezen, dat dit goed gezien is ge weest. Met de. kwestie- scheiding van Kerk en Staat heeft het nieö te maken. Wat ein delijk het socialisatie-vraagstuk betreft, ook -plaatst spr. zich op het standpunt der prac- lijk. Er zullen gevallen kunnen woorkomen, dat hij een gemeenschapsbedrijf prefereert, maar met Flans Müller is hij het eens, dat onze maatschappij nog niet rijp is voor het denkbeeld. En aan gevaarlijke proefnemin gen waagt hij dc menschen-maatschappij niet. Wat den tweeden debaterT^etrof, met dien spr. is de heer M. het eens, dat er een an tithese is tusschen rechter- en linkerpar tijen. Maar wat wij noodig hebben, is de practijk. En nu wilde hij vragen: Wat kun nen jullie in dè practijk doen op het gebied der beginselen? Het gezantschap bij den Paus, het sacrament van het huwelijk, de Zondagsheiliging, de bioscoopkwestie enz., "bewijzen dat bij deze kwesties de coalitie hopeloos uiteenvalt. En als de debater inter rumpeerde, dat dit niet de pointe was, maar dat het ging om: vooral tegen de Revolutie, dan wees spr. hem op de houding der Nieuwe Katholieke Partij, die reeds tegen dit mini sterie revolutionair standpunt inneemt; op de fascistische beweging in Italië, op Willem van Oranje, op Cromwell, enz., enz. Dat wij verloren zouden zijn zonder een leger blijft spr. ontkennen, wij gaan juist verloren met ons leger en vloot zelfs zonder een vijand. De debater moest echter weten, dat spr. ook een politieleger wil (applaus). De voorzitster sloot met een krachtige op wekking om Woensdag te stemmen op de emi nente mr. Limburg, no. 1 der Vrijz. Dem. lijst, waarna zij tegen elf uur de vergadering sloot. Jubileum van den heer A. Backer. In de door de firma Lau in een nieuw kleed gestoken en door den bloemist J. Kriest Jr. met groen en bloemen keurig ver sierde „Graanbeurs" is de.-heer A. Backer gisteravond gehuldigd ter gelegenheid van zijn 1272-jarig jubileum als pachter van liet café-restaurant 'Den Burcht" en van ,,De Graanbeurs". Uit tal van plaatselijke Ver- eenigingen had zich een comité gevormd, beslaande uit de heeren H. W. Metselaar, Van Iliele, Van der Kaay, Kukler, Bolder- dijk en Van der Bijl, praeses van den Bond van Leidsche Studenten. Dit comité had de voorbereiding op zich genomen en zorg ge dragen, dat de zaal er gezellig uitzag, toen te ruim acht uur de heer Backer met zijn gezin werd binnengeleid en door het mu ziekgezelschap „De Post" werd verwelkomd De heer Metselaar voerde vervolgens na mens de Vereenigingen, die in grooten ge tale tegenwoordig waren, het woord. Spre ker wees op de groote humaniteit en' be reidwilligheid van den heer Backer en diens cchtgenoote en op de zeer aangename ver standhouding met de vele Vereenigingen, die gedurende deze 127» jaar steeds haar uitvoeringen hebben gegeven in „De Graan beurs". Deze wederzijdsche sympathie is oorzaak geweest, dat de Vereenigingen be sloten den heer Backer een stoffelijk bewijs van waardeering te schenken, en als zoo danig was gekozen een scherm voor het tooneel, benevens een tooneellamp, welke nu werden onthuld. De heer Metselaar sprak vervolgens als voorzitter van de muziekvereeniging „De Post" en bood als aandenken aan een foto van dit muziekgezelschap. De heer Gal- jaard voerde het woord namens de Leidsche gymnastiek- en schermvereeniging „Excel sior"; de heer Van Hiple overhandigde na mens een viertal trouwe bezoekers een ba rometer, terwijl de heer Bolderdijk als vriend een bord met spreuk schonk. De heer Backer verkreeg nu het woord en zeide zich niet te hebben kunnen inden ken, da£ hij op zoo spontane wijze zou wor den gehuldigd. Wat in clen loop der jaren voor de Vereenigingen is gedaan, was niets anders als plicht; maar het blijkt, dat er daardoor toch een sterk gevoel van sympa thie is ontstaan en spreker stelt dat op hoo- gen prijs, evenals het keurige cadeau, dat hij heeft mogen ontvangen. Het was werke lijk boven verwachting. Spreker bracht daarvoor hartelijken dank en sprak de hoop uit, dat de Vereenigingen nog vele jaren in „De Graanbeurs" haar uitvoeringen zouden geven, en tevens, dat allen aanwezig zou den mogen zijn bij het volgende jubileum over 127* jaar, ten einde weer gezamenlijk feest te vieren. Nadat „De Post" voor eenige uitstekende muzieknummertjes had gezorgd, dankte de heer Backer de vele Vereenigingen, die had den medegewerkt om dezen dag voor hem onvergetelijk te maken, waarbij eveneens de heer A. Strijbos, die hem 127» jaar als kellner heeft gediend, niet werd vergeten. Ook de heer Metselaar sprak, namens het comité, den heer Strijbos toe en schonk hem een enveloppe met inhoud, wat insgelijks geschiedde door den lieer Van Iliele namens de vier trouwe bezoekers. Vermelden wij ten slotte, dat bij het ca deau aan den heer Backer een oorkonde was gevoegd, waarop voorkomen de namen der navolgende Vereenigingen en Bonden: Muziekvereeniging „De Post"; Bond van Brandstoffenhandelaren; Bond van Post en Telegraaf beambten; Politic-Muziekver- eeniging; Bond van Melkverkoopers; Lees gezelschap „Nut en Genoegen"; Schaakge zelschap „Palamedes"; Bond van Politie personeel; Nat. Bond van Gemeente-ambte naren in Nederland; Schietvereeniging „Willem Teil"; Glazenwassclierij Ivukler; Leidsche Sporlvereeniging „L. S. V."; Bond van Veehouders; Bond van Leidsche Stu denten; Leidsche Korfbalclub „S. D. O."; Muziek-vérceniging ,,P. C. L."; Bond van Groenten- en Fruithandelaren; Accordeon- Vereeniging; Vereeniging van oud-leerlin gen van „Mathesis"; Gymnastiek- en Schermvereeniging „Excelsior". Verder was ook nog vertegenwoordigd de Centrale Com missie voor Arbeiders-Ontwikkeling. Na geruimen tijd gezellig bijeen te zijn geweest werd te ruim elf uur, nadat ,,De Post" de aanwezigen nog een tijdje had be zig gehouden de feestelijke bijeenkomst met een „Lang leve de Burchtgraaf" beëindigd. Ds. J. Iloogcnnad, eertijds predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, thans eme ritus, wonende te Breda, hoopt a.s. Zondag morgen een predikbeurt alhier le vervullen in de Pieterskerk voor ds. Goedhard, zijn opvolger in het predikant te Lei den. In verband met het verblijf van ds. Iloogenraad in onze stad wordt ons verzocht te melden, ten einde het in breeden kring bekend te maken onder diens talrijke vrienden alhier, dat zijneerw. voor hen, die hem willen spreken, Zaterdag avond daartoe gaarne van acht uur tot half- tien gelegenheid zal geven in de consistorie van de Pieterskerk. Bij de gehouden verkiezing van Hoofd ingelanden en plaatsverv. Hoofd-Ingelanden voor het Hoogheemraadschap Rijnland zijn gekozen: le district: pl.-vcrv. Hoofd-Ingeland Jhr. W. Ph. Barnaart, Bergen (N.-IL); 3e district: Hoofd-Ingeland J. Buurman (aftr.); pl.-verv. Iloofd-Ingeland W. Bies heuvel, beiden te Haarlemmermeer; 7e district: Hoofd-Ingeland H. I. J. Bie- mond (aftr.); pl.-verv. Iloofd-Ingeland J. A. Bos, beiden tc Haarlemmermeer; 10e district: Floofd-Ingeland W. Los (aftr.) pl.-verv. Hoofd-Ingeland Jhr. G. J. Stoop (aftr.), beiden te Alplien a. d. Rijn. Mej; G. A. H. Bakker, alhier, is te Rot terdam geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Geslaagd is voor hel diploma van derde stuurman groote stoomvaart, de lieer P. II. Valenigoed, alhier. Het bestuur van de R.-K. Kiesvereeni- gi-ng alhier heeft, nu de candidaten]ijst voor den Raad door de leden geheel anders is samengesteld dan het advies van het besluur luidde, eenparig ontslag genomen. Fleden werd in het Café-Restaurant „Den Burcht" namens het R.-K. Kerkbe stuur va nden II. Joannes den Dooper, te Zoelcrwoude door den architect Jos Flegener le Amsterdam, aanbesteed: het bouwen van een schoolgebouw aan den Schcnkelweg al door. Aantal inschrijvingen zeven, n.l. van A. L, Vollenbrcgt, Zoeterwoude f 58.500; N. v. d. Velde. Leiderdorp on P. J. de Jong, Alplien a. d. Rijn f 53.890; IF. J. v. d. Berg, Leiderdorp f 53.350; C. FI. Langezaal, Lei den, f 52.993; A. Vreeburg, Alphen a. d Rijn f 49.983 en E. Warfemius en Co., Den Haag f 44.990. Gaarne vestigen wij de aandacht van onze lezers op den etalagewedstrijd, die morgen op dc Leidsche markt zal worden gehouden vanwege den Marklkooplieden- bond voor Leiden en Omstreken. ITet aantal deelnemers is bijzonder groot, zoowel van kramers buiten de gemeente als van Leide- naars zelf. 's Avonds zal het terrein feeste lijk verlicht worden. Het bestuur van den Bond werd door particulieren en vereeni gingen in staat gesteld een 12-tal prijzen uit te loven, bestaande in medailles en kunstvoorwerpen. De jury wordt gevormd door twee zaken- menschen: de heer Kusters en den oud secretaris van den Bond, den heer Van der Wijngaard en eenige heeren buiten het vak staande. Bij de politie is aangifte gedaan door een Leidsch chauffeur, dat van zijn auto staande aan den Witte-Singel, een Minerva- beeldje is gestolen. Bij een bewoner van den Oude-Singel is door opensluilïng eener deur een rijwiel ontvreemd. De wonderen zijn de wereld nog niet uit; dat weten wij wel. Eiken dag weer op nieuw worden wij daarvan overtuigd. Nu zal de eigenaar van café-restaurant „Victo ria", Breestraat 53, uitnoodigen om eiken avond, als men dat wil, onder hel gebruik van hetgeen het buffet schenkt, mede te ge nieten van concerten uit het binnen- en bui tenland: Den Haag, Berlijn, Ikirijs en Lon den. Men zal aankondigingen kunnen lezen als bijv.: Concert in den Dierentuin in Den Haag, te genieten in „Victoria" le Leiden. Het is slechts een oogenschijnlijk eenvoudig toestel, ergens in het café neergezet, een ont vanger, die de muziek en den zang automa tisch weergeeft, zooals hij deze ontvangt van het Ontvangkantoor in Den Haag, dat ze op zijn beurt uit alle deelen der wereld langs radio-telegrafischen weg opvangt. Wij zullen van deze radio-muziek geen verdere uitleg ging geven. Gisteravond g noten de bezoekers van een mooi concert in Den Haag en dat zal voort aan eiken Donderdagavond het geval zijm Op andere avonden buitenlandsche muziek. Het toestel met alles wat er bij behoort werd aangebracht door het Radio-Technisch Bureau van dc firma Hcrm. Verseveldt, Den Haag. BINNENLAND. Doodelijk ongeluk met een militair vlieg- tnig te Baarn. Branden te Hoogezand. Antwoorden op vragen inzake de bezet* ting in het Roergebied en aansluiting van. lager en middelbaar onderwijs. BUITENLAND. Bezoek van Lonchenr aan Lloyd George en Bonar Law. De heropening der conferentie te Lau- sanns is bepaald op 15 April. De zomertijd in Frankrijk misInkL De opgewondenheid in Roemenië. Waarschijnlijk zal in Zweden het ml- nisterie-Branting aftreden. RECLAME. RESTAURANT „SUISSE" Zaterdag en Zondagi beroemd Beierscïi Komiker. 5007 In perceel Hoogewoerd 42, waarin sinds vele jaren een vleeschhouwerij werd uitgeoefend, is nu weder een slager terug gekomen, die acht jaar geleden in verband met den oorlogstoestand de zaak moest ver-, laten. Sinsdien waren er verschillende an dere slagers gevestigd. Meest altijd echter personen, die optraden voor een maatschap pij of vennootschap van elders. Het is den vroegeren patroon, den heer N. Laman, we der gelukt de hand op dit perceel te leggen en zoo wordt liet weer e<?n eigen slagers-, zaak. De winkel is geheel gemoderniseerd. De firma Zuurdeeg zorgde voor een keurige installatie; zoo vinden wij er een marmeren toonbank met ingebouwd hakblok, wat zeer hygiënisch moet zijn,'een nieuwe Unger- hakmachine, een droge-lucht-circulatie-ijs-. kast, enz. De lieer Van Berkel, alhier, zorgde voor het cleclrisch licht en onze stadgenoot de heer J. van Muiden heeft gezorgd vooi een prettig vroolijke beschildering. Zooals bij belangstellenden bekend zal zijn, schrijft de Leidsche Tuiniers- en Bloe- mistenvereeniging elk jaar éen kweekwed-. strijd uit onder de bloemen- en plantenlief hebbers, vakmenschen zoowel als particu lieren. De deelnemers kunnen 's voorjaars jonge planten en stekken krijgen, die ze zelf hebben te verzorgen en te kweeken. Ze worden in het najaar tentoongesteld en de mooisten worden bekroond. Ook dit jaar zal de vereeniging dit doen. In verband daarmede verwijzen wij naar een adverten tie, in dit blad voorkomende, waar belang hebbenden uit kunnen vernemen waar zij het materiaal ter kweekerij kunnen halen. Het Aalsmeersche bloemenlentje aan de Apothekersdijk, een gelegenheid voor het aan schaffen van een aardig niet te duur bloem stuk, wat losse bloemen, een Lloemenvaas, een mand enz. is van eigenaar veranderd. De heer Koning van den welbekenden bloe menwinkel in de Lokhorststraat exploitecrl dit tentje nu en hij zal zijn best doen het den bezoekers naar den zin le maken. Wij verwijzen naar de advertentie in dit num mer waar de heer Koning zich en zijn zaak aanbeveelt. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Hei Schouwtooneel. »Wai het leven verwoest^ tendenzstuk in 3 bedrijven van Eugënc Brieux. Dit werk van Brieux, dat trouwens voor ons land niet onbekend is en ook in de oor^ spronkelijlce taal (les Avariés) wel i3 ge geven, is een onvervalscht tendenzwerk. waarbij men geheel en al op de strekking moet letten en het niet zoo nauw moet ne men met waarschijnlijkheid en andere fac toren, die bij looneelwerk anders meetellen. Wat liet leven verwoestongetwijfeid de geslachtsziekten en met name de ergste van alle de syphilis en dit heeft de auteur weten le schilderen op overtuigende wijze. In zooverre is de zware tendenz, die in dl* tooneelsiuk is neergelegd, wel bereikt. Hel is één doorloopend pleidooi voor onderzoek voor het huwelijk, voor het opheffen van den sluier, die door ouders en onderwijzer? in den rui misten zin van het woord over dezen gecsel der menschheid wordt ge hangen, voor een tegengaan van het „wij weten en wisten niet", voor een meer men< schelijkc beoordeeling van de lijders dan in doorsnee het geval is, voor het bevorderen van staatswege van een goede geneeskun dige behandeling, enz., enz. En is deze lendenz in den meest alge- meenen zin nog van dezen lijd na den

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1