Oe Nederlandsche Handelsbeweging. INGEZONDEN. ■f.'fji-i'i-t'jj ,'rJ m i 1'j. u. m-t vxsu. - - w »j Binnen twee dagen na de beslissing van 1 Bot Hoofdsfcembureau kan iedere kiezer bij Ged. Staten in beroep lcomcn. In gemeen ten, in kieskringen verdeeld, kunnen kie zers uit een kieskring ook in beroep komen tegen de beslissing va.i het Hoofdstembu- icau in een anderen kieskring. Betreft het ingestelde beroep een verzuim, waarvan door het Hoofdstembureau aan hem, die de lijst inleverde, geen kennis is gegeven, 'dan wordt alsnog ter Prov. Griffie gelegen heid gegeven dit verzuim tc herstellen. Ged. Staten beslissen binnen acht dagen na Bet ingcsteldo beroep in een openbare zit ting, te voren bij openbare kennisgeving bekend gemaakt. Hij, die het beroep heeft ingesteld, kan zijn bezwaren mondeling toelichten. (Beroep tegen de beslissing van Bet Hoofdstembureau bij het Centraal Stem bureau past niet in het stelsel der wet, 'daar bij Provinciale en Gemeenteraadsver kiezingen het Hoofdsfcembureau tevens a'i Centraal Stembureau optreedt). Ged. Sta ten nemen een met redenen omkleed he nlui fc en dcelcn dit uiterlijk een dag na de beslissing mede. De uitspraak van Ged. Staten is een einduitspraak en er kan dus geen verder beroep bij de Kroon worden ingesteld. Nadat dc termijn van beroep is Verstreken, of in geval van beroep, nadat het besluit van Ged. Sfc. aan het Hoofd- 'niembuveau Is medcgeclleeïd, deelt het Hoofdstcmbureau onvertoijld aan het Cen traal-Stembureau mede welke geldige lijs ten zijn ingeleverd. Zoodra alle gegevens zijn ingekomen, worden dc liisten bekend gemaakt door het Centraal-Stembureau. (In gemeenten met meer dan 20.000 zie len, dus welke in kieskringen zijff>'verdeeld, treedt het Hoofdstembureau, waarvan de burgemeester voorzitter is, als Oentraal- Stembureau op. Tn gemeenten, niet in kieskringen ver deeld. is het Hoofd stembureau tevens Cen traal-Stembureau, terwijl in gemeenten, ïviefc ln sfcemdistricten verdeeld, het stem bureau tevens Hoofd- ec Centraal Stem bureau is). Verbinding der 1 ij sten. Bij dc inlevering der candidatenlijst kun nen de ondei-teekenaars schriftelijk een ge machtigde en diens plaats vervanger aan wijzen tot het verbinden der lijst. Binnen «even dagen na de kennisgeving van hefc Centraal-Stembureau omtrent de geldige lijsten kunnen de gemacb rigden een ge meenschappelijke schriftelijke verklaring Inleveren omtrent de verbinding. Een ge machtigde mag slechts een verklaring tce- kenen en heeft hij meer dan één verklaring ondertcekend, dan zijn alle handt eek enii\- gen, die hij geplaatst heeft, ongeldig. Dezelfde lijst kan geen deel uitmaken van meer dan één lijst en groep. Dus alleen de gemachtigde en niet een dhr onderteeke naars kan de lijst verbinden. Dc gemaebtig de mag wol een der onderteekenaars zijn, maar het is niet verplichtend. Hot is hierdoor mogelijk gemaakt, dat ten aanzien van alle lijsten van een partij of verwapt© partijen eenzelfde gemachtig de wordt aangewezen, die dan de verbin ding op de meest eenvoudig)© wijze kan tot stand brengen. Zoowel lijsten, inge diend binnen denzelfdcn kieskring, als lijs ten, uit dc verschillende kieskringen, kun nen verbonden worden. Ook kunnen groe pen gevormd worden, waarvan deel uitma ken lijsten uit één kieskring en tevens lijs ten uit dc verschillende kieskringen. Het doel der verbinding kunnen wij buiten be schouwing laten als genoegzaam bekend. Hierna worden dc lijsten bij loting ge nummerd door het Centraal-Stembureau. Dit gebeurt in een voor tic kiezers toegan kelijke zitting. Lasten, tot een groep verbonden, en lijs ten, waarop dezelfde candidatcn, in gelijk OM}tal en dezelfde volgorde zijn gerang schikt, gelden bij deze loting als één lijst. Indien lijsten ingeleverd binnen oenzelf- dcn kieskring of indien de gemeente niet ln kieskringen is verdeeld, onderling zijn verbonden, wordt aan elk daarvan naast het nummer eveneens bij loting een letter toeeekend. H'erna maakt het Centraal-Stembureau dn lijsten onverwijld openbaar (worden ter visie gelegd) van de ter-visie-legging gc- sckiedt openbare kennisgeving. Wat het eerste opvalt bij een nadere be schouwing der cijfers van de Nederlandsche handelsbeweging over Februari, is, dat de waarde van deri uitvoer met Januari verge leken, is vooruitgegaan, die van den invoer daarentegen is gedaald. Bedroeg do invoer in Januari ruim f 173.000.000, die over Februari was slechts ruim f 162.000.000 groot. Daar staat tegenover, dat de uitvoer, welke in Ja nuari circa f 91.500.000 bedroeg, in de zoo veel minder dagen tellende Februari-maand steeg tot f 94.600.000. Het nadeelig saldo onzer handelsbalans liep alzoo van 81.6 millioen gulden in Ja nuari, tot 67.5 millioen gulden in Februari terug en bewoog zich in verhouding met het geen do maanden in het afgeloopen jaar te zien gaven, maar in normale banen. Wat het gewicht van den in- en uitvoer betreft, ver melden wij, dat over de twee eerste maanden van het jaar werden ingevoerd een totaal ge wicht aan waren van ruim 3044 millioen ton tegen 2679.6 millioen ton in 1922. Uitge voerd werden goederen tot een gewicht van 1229.5 millioen ton, tegen 892.8 millioen ton in dezelfde periode van 1922. Zooals men ziet, is verhoudingsgewijze het gewicht van de uitgevoerde goederen het sterkst gestegen. De waarde nam, over twee maanden gerekend, met ruim 14 millioen gulden toe. Het loont de moeite de verschil- lendo details der handelsbeweging aan een nadero bespreking te onderwerpen. Uit den aard der zaak kunnen wy niet alles de revue laten passeeren, doch zullen ons bepalen tot die artikelen, die voor ons volksleven van het grootste belang zjjn te achten, óf van deze, welke met het vorig jaar vergeleken nog al aanmerkelijke verschillen te zien geven. Zoowel do in- als de uitvoer van steenkolen is in verband met de bezetting van het Roer gebied van .groote beteekenis te achten. Met het vorige jaar vergeleken zien wij dan ook groote verschillen. Do invoer van steenkolen bedroeg in 1923 over de twee eerste maanden 1074.4 millioen K.G. tegen 860.2 millioen K.G. in 1922. Het grootsto gedeelte hiervan kwam uit Engeland, n.l. bijna 800 millioen K.G., 213 millioen K.G. kwamen uit Duitschland. De uitvoer van steenkolen nam in verband met de reeds genoemde bezetting sterk toe cn be droeg ongeveer het dubbele der hoeveelheid, welke in 1922 werden uitgevoerd. Over de tweo maanden tezamen bedroeg het gewicht 253.3 millioen K.G. Het grootste gedeelte hiervan was in Februari voor Frankrijk, in Januari voor België bestemd. Een sterk verschil met het vorig jaar geeft do aanvoer van tarwo te zien. Deze bedroeg n.l. 91.1 millioen K.G. in 1923 tegen 64.6 mil lioen K.G. in 1922. Eveneens geeft de aan voer van Chili-salpeter mét die van verleden jaar vergeleken een buitengewone vooruit gang aan. Wij vinden zelfs in Februari ruim 17 millioen K.G. aangevoerd tegen ruim 4 millioen K.G. in 1922. Ook de aanvoer van talk en technische vetten heeft een buiten gewone uitbreiding ondergaan. Deze ging n.l. van 611.000 op circa 2.9 millioen in Februari vooruit. In verband met het vele, wat omtrent den invoer van schoenen is to berdo gebracht, en het wetsontwerp, dat dienaangaande is aan genomen, is het eigenaardig to zien, dat in het gezicht van het komende wetsontwerp de maand Februari een geringere invoer van schoenen, laarzen en pantoffels te zien geeft dan do dienovereenkomstige maand van het vorige jaar. Do invoer bedroeg nd. dit jaar 278.000 K.G., tegen een waarde van ruim i 1.000.000, verleden jaar werden in Februari 285.000 K.G. ingevoerd, welke een bedrag van 1.1 millioen gulden ruim vertegenwoordigden. De voorraden ingevoerd schoenwerk in ons land, schijnen dus naar het oordeel der im porteurs voldoende ie zijn. Daar do invoer van personen-auto's een ze kere maatstaf geeft voor de welvaart der be volking, willen wij niet onvermeld laten, dat in Februari voor een waardo van ruim 1 mil lioen gulden aan déze vehikels werd inge voerd, tegenover f 574.000 in Februari 1922. Wy gaan nu naar den uitvoer en kunnen reeds dadelijk opmerken, dat suiker en mar- garino beiden sterk tot de verhoogde waarde j van den Nederlandschen uitvoer hebben bijge- dragen. Do uitvoer van suiker in Februari j was bijna dubbel zooveel, als in Februari 1922, n.l. ruim 26.000 ton tegen 15.760 ton. Do waarde bedroeg dit jaar circa 7 millioen gulden tegen 3.7 millioen gulden verleden jaar. De verhoogde uitvoercijfers van margarine doen zien, dat deze tak onzer nijverheid we der aan het opleven is. Uitgevoerd werden in Februari 1923 6350 ton tegen nog geen 3900 ton in 1922, do waarde liep van nog geen 2.5 millioen gulden tot circa 4 millioen gulden vooruit. Een andere tak van nijverheid, die door verhoogden uitvoer weder blijken geeft van grootere Vitaliteit, is die der stroocarton-fa- bricage, welke in de Noordelijke pronvinciën ons lands zulk een belangrijke rol vervult. Deze uitvoer ging in Februari van 3803 ton in 1922 tot 15870 ton in 1923 vooruit, m.a.w. gaf dit jaar met het vorige jaar vergeleken een verviervoudiging te zien. Wat de waar- do betreft, bedroeg deze zelfs het vijfvoudige van 1922, n.l. 1.6 millioen gulden tegen 320 duizend gulden in het vorige jaar. Minder prettig is het te zien, üat de uitvoer onzer zuivelproducten in Februari bij het vo- rigo jaar vergeleken niet bevredigend is te noemen. Zoowel aan kaas als aan boter werd minder uitgevoerd. Do uitvoer van kaas ver schilt met dio Yan 1922 niet veel, daarentegen werd aan boter slechts 589.000 ton uitgevoerd, tegen rneer dan het dubbele in 1922. Do uitvoer van eieren nam sterk toe. Hy bedroeg in 1923 916 ton tegen 357 ton in 1922. Do waarde steeg van 677 duizend gul den tot over het jniilioen. Waar in Denemar ken met den uitvoer van eieren sterk op de internationale markten wordt geconcurreerd, is dit een verblijdend verschijnsel te noemen. Do voornaamste afzet vinden wij in Enge land, het land, dat trouwens ook voor Dene marken aangewezen is als importeurs zijner producten van landbouw en veeteelt. 03uiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copio van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Senoritas-regeling. Mijnheer do Redacteur. Beleefd verzoekt ondergeteekende cenigo plaatsruimte bij voorbaat dank. In Uw Blad van Woensdag 28 Maart, lees ik in het Raadso verzicht o.m. het vol- gendo ,,Dat kwam tot uiting, waar gzspro- ken werd over de werkverschaffing aau siga renmakers, toon, al werd het niet ronduit gezegd, toch naar voren kwam de gedachte, die werkverschaffing zal slechts weinig bo ven de steunregeling uitkomen, dus is het beter niet te werken. Zie, daaruit spreekt c<?n zeer gevaarlijke stemming want eigen lijk moest een werklooze zelfs voor een som, gelijkstaande aan de uitkeering, lie ver willen werken en die eerlijk verdienen dan de hand op te houden voor steun." Hiorbij Schijnt u to vergoten dat werken niet 's levens hoogste doel is, maar dat er alleen gewerkt wordt, om het leven te kun nen behouden. En daar u zelf toe moet go ven dat er bij de bestaande uitkeering nog wordt geleden, daar moet u toch kunnen begrijpen, dat de arbeiders er niet op go- brand zijn zich daarbij af te beulen, als zij daarmede niet hun levenspeil op kunnen voeren, maar cöit alleen dienstig is om an doren het genot van do winst to laten sma ken. Dit geldt vooral voor de sigarenmakers, die daarvoor in een vunzig hok moeten zit ten, vol van stof en benaüwende luchtwat dit tot gevolg heeft, kunnen wo lezen in het Handbuch der Hygiëne, van dr. Oester den, waar deze schrijft: „do ziekten waar door deze klassg het meest getroffen wordt zijn storing der voeding en bloedvorming, inasie, longtuberculose, rheïïmat.sche pijn, borstaandoeningen enz. Daarbij komt nOg dat wij deze regeling niet als werkverschaffing zien, maar als gewone loondrukkingtactiek, want wat is toch de werkelijkheid? Toen verleden jaar met deze ten onrechte genoemde werk- vorschaffiüg werd begonnen, moest voor datzelfde werk, in het vrije bedrijf, in de derde klas plaatsen zooals 's-Hertogcnbosch Culemborg en Eindhoven f 11,33 en in do lsto klas plaatsen, Amsterdam en Den Haag f 12.46 betaald worden. Na dien zijn verschillende patroons met groote verslech teringen voor de Senoritaswerkers geko men, zich beroepende op de werkverschaf fing, zoodat het een ieder Diet bevooroor deelde wel duidelijk zal zijn, dat tegen dit arbeiders vijandig drijven ernstig verzet moest komen. Ook zijn de getallen door wethouder San ders genoemd, foutief. Deze toch zijn ge baseerd op de hoogste productie gemiddeld (3SOO) In 's-Hertogenbosch en Wageningen, die in genoemde plaatsen verkregen werd door een bepaalde" werkmethode, die lü geen enkele andere plaats in toepassing mocht worden gebracht; in de andere plaatsen werd na eenige weken werkos, waardoor de noodige vaardigheid verkre gen was, een gemiddelde productie van 3000 bereikt. Als men nu hefc loon neemt, zooals het hier in den raad genoemd werd, namelijk f5.50 de duizend, zullen de siga renmakers 55 uur per week moeten werken vcor een gemiddeld loon van f 16.50 of 30 cent per uur. Toch zullen dezo arbeiders met de hongerzweep gedwongen worden, voor deze braspenning hun intensieven en zenuwsloopenden arbeid te verrichten. U dankende voor de plaatsruimte. J. LOOIJE. Zoo wij ooit goed hebben gezien, dan was het zeker in dit geval, toen wij een eigen aardige mentaliteit meenden waar te ne- men. Uit dit schrijven blijkt zelfs een gees telijk gemis, een zuiver materialistisch streven als wij niet durfden onderstellen. Er wordt alleen gewerkt om het leven »te kunnen behouden't Spreekt voor zich zelf. Alle arbeidslust, elke arbeidsverede- ling is dan wel hopeloos weggevallen bij velen Op al het andere behoeven wij niet in te gaan. Het dient slechts om relief te geven aan de mentaliteit van deze categorie menschen, die tenslotte liever op kosten van de gemeenschap iedere week de hand ophouden dan zelf te arbeiden en zich moe ten laten dwingen door de „honger zweep", zooals zij dat uitdrukken. We zul len de laatste zijn, overigens, om niet te orkennen, dat het in dit geval allesbehal ve een ideale werkverschaffing is, gezien do omstandigheden etc., doch voor de be trokkenen is zelfs deze werkverschaffing te verkiezen boven een lediggang met alle gevolgen daarvan. Moest te verkiezen zijn, helaas, dat blijkt... Schrijver van uit de Raadzaal. Een vriendelijk verzoek. Nu do schoonmaak weer aangebroken is, ko men andergeteekenden nogmaals tot U met het vriendelijk verzoek bij het opruimen van ge dragen kloeren, lakens, enz. aan hen to willen donken. Reeds meermalen zijn wij door U ge holpen, waarvoor wij zeer dankbaar zijn. Mocht ons verzoek ook nu niet tevergeefs zijn. Namens de andere Dames-Hulpdiakonesson Mej. E. EEULEMANS, Plantsoen 55, Mej. J. C. FONTEIN, Oude-Rijn 72, Mej. A M. BOONACKER, Zoeterw. Singel 79, dio do goederen gaarne in ontvangst nemen. Ook kunt U zo laten bezorgenOude-Rijn 44, i tel. 841. Een boodschap aan een dor boven staande adressen is echter voldoende. De goe- daren worden gaarne afgehaald. De Leidschc Markt. Zeer geachte Redactie 1 Beleefd verzoek ik om opneming van het volgende, waarvoor bij voorbaat mijn op rechten dank. Veel is al in dit Blad geschreven over onze Zaterdagschc markt, en over al haar j kwesties is al heel wat te doen geweest. Dit 1 schrijven nu is niet bedoeld om weer over deze kwesties te gaan discussieeren, doch ik wil de aandacht eens vestigen op de soms schandelijke woorden, die sommige standwerkers uitkramen. Eenigen tijd ge- i leden ergerde ik mij aan de zeer dubbelzin nige taal van een koopman en nu j.l. Za- j terdag was dit weer het geval. Ik wil niet persoonlijk worden en in dit schrijven personen en gezegden opnoemen, doch verklaar mij ten allen tijde-bereid aan het bestuur der MarktkoopliedenvereenigiDg en autoriteiten te zeggen, wie en wat mij gegriefd hebben. Ben ik goed van geheugen dan herinner ik mij gelezen te hebben, dat er a.s. Zater- dag uitstalwedstrijd zal zijn. Ongetwijfeld zal dit veel bezoekers, doch ook veel kin deren, op de markt brengen, doch laten dan alle kooplieden zorgen, dat de markt er is voor iedereen en zij dit ook kan zijn. Dafc nu wie dit aangaat hier nota van nemen en ook alle kooplieden, vooral zij, die van el ders komen, want dezen geldt dit in hoofd-, zaak van deze klacht kennis nemen. Hopende, dat dit schrijven doel moge treffen, verblijf ik inmiddels L. G. VAN DER HORST Mijnheer do Redacteur, Gun mij een plaatsje in uw yeel ge leien P'"d. Bij voorbaat mijn dahk. Straatvegen en volksgezondheid. Ik liep langs Leidens straten, waar van wege Gemeento-Rein'ging geveegd werd met die onhandige, groote, piaito Bezems, di<3 m i. niet doelmatig zijn. Maar.daar gaat het niet om. Mijn bedoeling is, dat die bezems erg veel stof en uitwar peels van menschen en dieren door de lucht versprei den, wat vooraf voor onze gecondheid ge vaarlijk kan zyn, en nog gevaarlijker voor onze jeugd, vooral in den vacantie-tgd en met prachtig wear, als zp altijd op dei straat speelt of wandelt. M.i. was dat vroe ger, toen die ouderwetsche heidebezems in gebruik waren, niet zoo. 'Zou bet nu nieti wcnschelyker zijn, als deze heidebezam3 we de in gebruik gesteld werden, vooral om dat zij ook goedkooper zijn dan die gndere bezen.s? Of dat bij de tegenwoordige, dis nu in gebruik zijn, een gieter aangeschaft! werd, om eerst de straat te begieten vóór er geveegd wordt, wat» wei te duur zal worden in dezen tijd van bezuiniging, het>- geen weer pleit voor de oude bezems. Ook de winkeliers hebben er veel ongerief van, daar ook zij den last er van ondervinden; door het opjagen van hefc stof. Vooral die genen, die consumptie-artikelen verkoophui en bun deuren open moeten houden. Kopende, dat deze wenk onder de oogort van Directeuren van "Gemeente dkusb o"£ Reiniging mogo komen, vrVijf ik, h. v. d. M. Schoolkwestie te Sassenheim. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik ii eenige plaatsruimte, Bij voorbaat mijn dank. In ahlwobrd op het ingezonden stukje van 26 Februari 1.1., betreffende een „Goede raad aan den Raad van Sassenheim", thans het volgende: Die belastingbetaler had toch wel een juisten kijk op de toekomende dingen, wat betreft de openbare school. Wat het afgaan ..a leerlingen aangaat, is maar een enkele twijfelaar en daarop wordt pressie uitgc-. oefend, en dat er groote haast wordt ge maakt met het benoemen van een onderwij zeres blijkt wel, want het is nog niet ge-» beurd; maar een ander licht is opgegaan en dat is* dc Hervormde school komc er voor- loopig niet. De Gedeputeerden hebben het gelukkig weer verdaagd; dat is een begin van bitter lijden. Wij zullen hopen, dat er latei afwijzend op wordt beschikt, ofschoon, het kan ook niet anders, want een school met den Bijbel en het Openbaar Onderwijs kun-» nen toch moeilijk in één school samengaan, want de eene partij zingt een opgewekt versjo cn de andere partij zingt een ernstig versje. Dus het is voor de ouders een groote ge ruststelling. Zij kunnen hun kinderen op do school laten waar zij zijn. Een lid Yan de Herv. Kerk, Geruchten te Voorschoten. Mijnheer de Redacteur. Verleen mij s.v.p. een kleine plaatsruim- te in uw veelgelezen Dagblad. Bij voorbaat mijn hartclijken dank. Naar aanleiding van de in omloop zijnde geruchten in do gemeente Voorschoten en daar buiten, ver-» klaart ondergeteekende, dat deze geruchten de donker getinte schilderijen in breede gouden lijsten, hefc Turksche karpet eu de damasten gordijnen, die in haar jeugd mooi en in do mode geweest waren, cn die zelfs nu nog maar enkele tcekenen van ouderdom vertoonden. Zij gingen zelden naar hefc salon: haar slaapkamer was meer gelijkvloers en zij ging weinig uit. Toch hoorde niemand haar ooit klagen over ge brek aan afleiding. Zij vond, dat klagen een fcecken van zwakheid was. John zat in een stoel aan do eettafel, met een courant voor zich. Het was Zater dagnamiddag vier uur cn hij wa3 vroeg thuisgekomen, zooals hij gewoonlijk dien dag deed, om een poosje bij zijn mo.der to zitten. Hij was een goed zoon, ofschoon hij zijn liefde volstrekt niet bijzonder toonde. Maar dit deed mevrouw Holden ook niet. Toen John Ho'den zijn lippen opende, om op do vraag zijner moeder te ant woorden, zouden'de houding cn de vorm van zijn hoofd den toeschouwer getroffen en zijn belangstelling opgewekt hebben. Het was het hoofd van een Rom insch kei zer, welbekend aan liefhebbers van oude kunst: vlak aan do achterzijde, vlak bo venop, ver vooruitgestoken boven den dik ken stierennek geen hoofd van hefc hoog ^t- etaande typ0, maar een, waarin dc teeke nen konden gelezen worden van kracht, li chamelijk en geestelijk, kracht van wil en doel, geen overmaat van geweten cn een zekere wreedheid. Hot had hot lnofd van een misdagcr kunnen zijn: zooal9 d« zaken geschapon waren, was het nu slechts hefc hoofd van een eerlijk, trotsch, heersclizucli- ilg, bekrompen man. ,.U weet," zei hij koel, „al de bijzonder heden van de zaakhoe wii ontdekten, dat de man, die hen getrouwd had, geen gees telijke was en dat hefc huwelijk daardoor niet wettig was." „Natuurlijk, dat begrijp ik. Maar je zei me, dat een voorstel zou ingediend worden om dio huwelijken tc wettigen, John.?' „Daar werd van gesproken, maar hefc bleek, dat er maar één ander paar was, waarvan de vrouw kinderloos gestorven was, en De Mauden zond een protest, waarin hij zcide, dat hij reeds gescheiden was van zijn veronderstelde vrouw, en dat hij noch zij het huwelijk bevestigd wilden hebben. Men voad, dat het dwaas zou rijn twee menschen te binden, die geen man en vrouw wenschten te zijn, en daarmee was de geschiedenis afgeloopen." John Holden sprak kort en hard en zijn moedkr keek hem verwonderd en ontevre den aan. „Maar was Catherine bereid op dezo manier van hem te scheiden?" „Het werd Catherine niet gevraagd." „John, als je haar gevraagd hadfc en als zij rijn vrouw had willen blijven, had sr dan niet iets gedaan kunnen worden?" „Ik twijfel cr niet aan, of er had iets gedaan kunnen worden. Waarschijnlijk zou haar eisch verhoord zijn en was ver klaard, dat zij de wettige vrouw van Gerard do Mauden was. Ik voorzag dat alles rn voorkwam het, moeder. Haar zoogenaamd© echtgenoot was een schurk en het was be ter, dat zij voorgoed van hein gescheiden Weef." „Ten koste van haar goeden naam!" zei mevrouw Holden scherp „Ik kan niet zeg gen, dat ik het met je eens ben, John. Blijkbaar Badfc jij de zaak geheel in han den, en heb je kaos om "hefc meisje recht te doen wedervaren, voorbij laten gaan. neb je niet aan haar gedacht] Geef je niets om haar gevoelens? Wij weten na tuurlijk dat zij geen schuld had; maar de geheele wereld zal op liaar neerzien „Stil!" zei John opeens en bijna toornig. „Moeder, denkt u, dat ik wil hooren wat do wereld zal zeggen? Zij zal niets zeggen, tenzij wij er aanleiding toe geven. Ik zal do wereld den mond stoppen met uw hulp. Als u zieh tegen mijn plan verzet, kan ik uaiui/riijk niets doen." Mevrouw Holden kreeg een vastberaden trek om haar mond en knikte, met haar heldere oogen gericht op het vastbesloten gelaat van haar zoon. Het deed haar ge noegen hem te hooren erkennen, dat zij in staat was om te helpenmaar ze zei niet, dat hefc haar genoegen deed. Zij zou inte gendeel goed opletten, dat haar geheim ge noegen haar oordeel niet beïnvloedde. „Catherine," zei John stroef, „is niet getrouwd. Zij verliet ons, tegen onzen wil, bijna twee jaar geleden, en zelfa wij wisten eenigen tijd niet waarom of waarvoor zij weggegaan was. U zult u herinneren, dat wij een tijdlang niet over haar spraken. Haar naam werd niet genoemd. Ik geloof niet, dat u of ik over haar als mevrouw De Mauden gesproken heb tegen een le vende» ziel." „Behalve tegen Dora7-', zei mevrouw Hol den. Dora was de naanf-Van haar getrouwde dochter; getrouwd met zekeren Edmund Carlton en wonende te Londen. „Dora is veilig. Laat het verleden rijn alsof het nooit bestaan had. Dat is wat ik bedoel. Catherine is weg geweest naar I school, als u dat zeggen wilt en is nu weer thuisgekomen." „Ik heb het land om Jeugens te vertel len", zei zijn moeder, stroef en kortaf. „Ik ook. Het is verlagend en vernede rend. Maar het is soms noodig. Het is ech ter geen leugen, als wij zwijgen. En onzo houding juist do aanwezigheid van Ca therine in on9 huis zal veel doen om dc wereld te overtuigen, dat zij zonder schuld Is. En feitelijk is zij zonder schuld, behal ve in haar dwaasheid om van ons wog te Ioopen." Mevrouw Holden was eenige oogenblik ken stilmisschien verontschuldigde zij Catherin© niet zoo geheel als haar zoon scheen te willen doen. Nu," sprak ze, „je zei me over haar als juffrouw Holden" tegen de bedienden te spreken." „Hebt u hefc gedaan?" „Het was gemakkelijk genoeg, want de oude Martha heeft nooit opgehouden haar juffreuw Kitty te noemen, en het kind droeg geen trouwring." „Dien heeft rij afgedaan,'^ zei John koel. Toen werd zijn gelaat zachter. „Het kindl Zco mag men haar wel noemen zij is niets dan een kind en toch geen meisje, noch vrouw, noch weduwe." „John, is het mogelijk, dat je nog wen acht „Haar tot mijn vrouw te maken? Ja, moeder. Dat wilde ik al jaren geleden, toen zij nog maar con kind was, zooals u weet; en ik wil het nog." „Je vindt haar een geschikte vrouw voor j3, m\V% „Zij heeft niets verkeerds gedaan. £ii is een geschikte vrouw voor iederen inan. Zij zai eenmaal mijn vrouw zija." „Wat d?t betreft," zei mevrouw Holden, met de duidelijkheid, di© haar eigen was, „heb ik niets te zeggen. Ik heb altijd ge vonden, dat een man rijn vrouw zelf moesfc kiezen. Maar ik denk niet, John, dat Ca therine ooit met je trouwen zal, omdat ik goloof, dat rij zichzelf nog beschouwt als de vrouw van De Mauden." „U moet haar van <lio gedachte afbren gen." „Ik wil mc liever niet in cfie zaak men gen. En heb je gedacht aan hun verb'ijf samen in Schotland? Er bestaat verschil tusschen de Scbotscho wetten en de onze." „Ik heb aan alles gedacht," zei John Hol-» den. Maar hij sprak de waarheid niet. Hij had niet willen deDlcn over het mogelijk© gevolg van dat verb'ijf van twee maanden in de heuvelen boven Dunkeld. „Daar is nog iets," zei mevrouw Holden, na een oogenblik stilte. „Hoe oud was het kind, toen het stierf?" John keek haar met gefronst voorhoofd aan. „Wat weet u van het kind?" „Ik weet natuurlijk, dat er een was. Ge boren gauw na je komst in Schotlanddat heb je me indertijd gezegd. Je hebt het eens of tweemaal genoemd en er toen niet meer over gesproken, maar toen je terug kwam, zei je mij, dat zij het verloren had. Ik herinner me, dat ik z-eide: „Hoe geluk kig"!" En je waart het met me eens." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6