LEIDSCH m DAGBLAD. Woensdag 4 April 1923. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. 4 PRIJS DER ADVERTENTSEN: SO Gts, per regeL Bij regel abonnement belangrijk las eren pri]3. Kleine advertentiën. uilsluitend bij vooruitbe taling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt. Voor evenlueele op- fcending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 67055. PRIJS DEZER COURANTS r Voor Leiden p. S mnd. 2.35, p. woeï 0.(0 Duiten Leiden, waar agenten gevestigd sijn, per weekb 0.1J Franco per poet 2.35 portokosten. Nummer 19348. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel iVischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.16-0.26, SCHOL a £0.17—0.38 en KABELJAUW a f 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgom. Leiden, i April 1923. Oostersch Genootschap in Nederland. Heden werd alhier, onder voorzitterschap van prol. dr. C. Snoeck Hurgronje, hoog leeraar in de faculteit der Letteren en Wijs begeerte aan de Leidsche Universiteit, in het groot-auditorium van het Academie-ge bouw het derde Congres gehouden. Nadat de voorzitter het Congres te elf uur met een welkomstwoord tot de talrijke aan wezigen had geopend, deed hij eenige mede- deelingen aan de leden. Dat behalve prof. Littmann geen andere buitenlandsche Oriëntalisten aanwezig zijn, vindt zijn oorzaak hierin, dat het Congres niet samenvalt met de samenkomst van be sturen van Deensche, Noorsche en Neder- landsche Oostersche genootschappen. De zelfde reden verklaart ook grootendeels, dat in tegenstelling met het vorige Congres in de secties geen buitenlandsche sprekers optre den. De voordracht van prof. Doegen, uit Ber lijn, bij het tweede Congres, gaf aanleiding tot de oprichting van een commissie voor phono^grafische studiën. De Voorzitter memoreerde voorts de op richting van het wetenschappelijk orgaan „Acta Orientalia", onder redactie van de professoren Krom Buhl,- Snoeck Hurgronje en ,Van Ronke), voor het eerst in het najaar van het jaar 1922 bij _de firma Brill verschenen. Dank zij den financieelen steun van eenige Nederlandsche Maatschappijen, is de pen ningmeester in staat geweest een fonds voor de acta te vormen. Voorzitter en secretaris hebben het Genoot schap vertegenwoordigd bij het eeuwfeest van de Societé AzialiC.a_le_Eariis. De ledenlijst telt thans 221 'namén, "tegen- 217 op 1 Mei 1922. Het aantal donateurs be draagt 16. In de plaats van prof. Krislensen, die als bestuurslid had bedankt, werd benoemd prof. dr. J. J. L. Duyvendalc. Besloten werd in de Paaschvacanlie van 11924 een voor alle lederi toegankelijke ver- gadering van huishoudelijken aard uit te. schrijven het volgende Congres te bepa len in Januari 1925. Hierna werd de vergadering gesloten Dr. R. Miedema, predikant te Amersfoort, hield in de middagbijeenkomst een met licht beelden verduidelijkte voordracht over: „De inonolilhen van Aksum". Tot de gebieden, waar nog een schat van archaëologische, religieus-geschiedkundig en kunsthistorisch materiaal op onderzoek en bewerking ligt t© wachten, behoort aldus ving spr. aan ongetwijfeld Abessinië, in wier oude Koningsstad Aksum tal van mo numenten zich bevinden, die wijzen op een hoogstaande cultuur. Dank zij vooral den prachtigen arbeid der Duitsche Aksum-expeditie van 1906 onder leiding van prof. dr, Enno Littmann, die dit Congres door zijn tegenwoordigheid vereert, bezitten wij, volgens spr., thans tal van ,waardevo.le gegevens, omtrent deze zoo hoogst belangrijke stad en haar monumen ten, waarvan zes monumentale monolithen, geweldige op de wijze van obelisken opge richte steenen uit één stuk, het merkwaar digst zijn, .zoowel uit kunsthistorisch als uit relegieus-gescliiedkundig oogpunt. Van deze monolithen slaat er nog één overeind, terwijl de anderen gevallen en gebroken zijn. De hoogte van den staanden steen is 21 Meter. De grootste van de zes is ecliter 33 Meter hoog geweest en was lot dusverre de hoog ste monolislc ter wereld. De versiering dezer monumenten is zeer merkwaardig. De steenen maken den indruk ,van hooge, smalle gebouwen met een aan tal verdiepingen. De kleinste steen heeft vier Verdiepingen, de grootste dertien. Nadat de spr. aan de hand van een aantal lichtbeelden de zes monolithen uitvoerig had besproken en gewezen op hun onderlinge verschillen en overeenkomst, behandelde hij de vraag naar het ontstaan en de beteekenis dezer monumenten, waarbij hij lot dc vol gende conclusies kwarri: lo. De zes groote Abessinische monolithen zijn geen grafteekens, aan de dooden gewijd; -2o. Zij vormen samen met de tronen, dié ook in Aksum gevonden zijn, de triumftee- kens van Koning Alzanen; 3o. Hun tijd en ontstaan is dus begin en midden van de 4de eeuw, de Regeeringspe- riode van dezen grooten koning. 4o. Het mecïendeel der monumenten is uit den vüór-Chrislelijken tijd van Alzanen, de reuzen-monolilhen waarschijnlijk uit den ChrisLelijken tijd. 5o. De monolithen zelf stellen voor de Beth-El, het huis-Gods-, krachlens Oud-Testa- jincnlische gegevens. Deze Beth-El beschermt 'de macht van den Koning, die in diens troonzetel is gesymboliseerd. Daaraan wor den de offers gebracht, daarachter, wellicht nog op het grondvlak van den offersteen, spreekt de Koning recht. De stellingen werden weder door lichtbeel den toegelicht, waarna de spr. eindigde met den wensch uit te spreken belangstelling te hebben opgewekt voor de geschiedenis van Abessinië en voor den schitterenden arbeid van prof Littmann. Hierna hield prof. dr. J. Ph. Vogel, hoog leeraar alhier, een voordracht over: makara in de Indische beeldhouwkunst." Bij de gewrochten der Hindoe-Javaansche bouwkunst treedt aldus ving spr. aan het z.g. kala-makara ornament op als sier motief van overwegende beteekenis. Zoowel bij Buddhistische als Brahmanistische bouw werken dient het ter omlijsting van poorten en ter bekroning van nissen. Het is wel het meest bekend in verband met de majesteuze poorten van Borobudur, maar ook de nissen, waarin de tallooze Buddhabeelden tronen, zijn er mede getooid. Zooals de naam aan duidt bestaat het kala-makara-motief uit twee elementen, den z.g. kala-kop (oorspron kelijk een leeuwenkop), die in den top van den boog geplaatst, den ingang beheerscht en de beide makara-koppen welke aan de bene deneinden der neerdalende lijsten zijn ge plaatst. Reeds vroeger hebben archaëologen, zoo als dr. Brandesen, de Engelschman Henry Cousens, zich met den makara bezig gehou den en getracht dat motief in zijn oorsprong en ontwikkeling te verklaren. Reeds dadelijk kon worden vastgesteld dat de oorsprong van den makara is te zoeken in de beeldende kimst van Voor-Indië, waar dat siermotief reeds een lange geschiedenis heeft doorge maakt, alvorens het van daar werd overge bracht naar Java. In zijn oudsten vorm vindt men, volgens spr., den makara boven den ingang van een kunstmatig uitgeholde grot, ten dienste der kluizenaars vervaardigd op last van den grooten Boeddhistischen keizer Asotao (250 v. Chr.). Deze oudste makara is een getrouwe afbeelding van een dier, dat ons niet als bij zonder decoratief aandoet, n.l. van den kro kodil. Een eeuw later vinden wij het dier terug op dé monumentale poorten der reliek- heiligdommen van Centraal Indië. Hier heeft de vorm zich reeds aanmerkelijk gewijzigd: de krokodil gaat over in een visch. Deze metamorphose kunnen wij geleidelijk vol gen op de Buddhistische bouwwerken van Voor-Indië, zeide spr. Ook op de Brahmanistische tempels van lateren datum wordt de makara als geliefd siermotief aangewend, maar steeds meer ver wijdert het zich van dén oorspronkelijken lcrokodillenvorm. Het ontwikkelt een langen slurf en een decoratieven staart. In dien vorm wordt het tallooze malen aangetroffen op de tempels van de Pallava- en Tjalakja- dynastieën. Het is echter duidelijk dat de makara, dien wij op de bouwwerken van Midden-Java bewonderen, afgeleid moet zijn van een: ouder type dat wij terugvinden in de grottempels van eigenlijk Indië. Ons is het mogelijk aldus besloot spr. gedurehde een tijdsverloop van meer dan vijftien eeuwen in de ontwikkelingsgeschie denis van dit merkwaardig ornament een .continuïteit vast "te stellen, waarin hij alle vasthouden aan traditie de verbeeldingsdrang der kunstenaars zich openbaart in steeds nieuwe vormen van wonderlijke sierlijkheid. Na afloop van deze door leden en belang stellenden bijgewoonde bijeenkomst werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van boekwerken en geschriften, betreffende het begin der Oostersche studiën in het Westen, welke tentoonstelling in een der zalen van de Universiteitsbibliotheek onder leiding van de heeren dr. V. F. Buchner en dr. C. van Avendonk is aangericht. Deze tentoonstel ling bevat, eeir groot aantal werken, waar onder zeer merkwaardige, bijna uitsluitend uit de rijke verzamelingen der Universiteits bibliotheek bijeengebracht. Enkele particulie ren zonden ook eenige werken in, van wien wij hier in het bijzonder prof. Vogel noemen. Keurig uitgestald in een viertal groote vitri nes zijn ze zoo geplaatst,.-dat de bezoekers zich gemakkelijk oriënteeren en hun aan dacht ook aan elk onderdeel kunnen wijden. Voor beoefenaars van de Oostersche talen lijkt ons deze verzameling bijzonder belang wekkend. Om slechts enkele grepen te doen. noemen wij een der eerste, drukken van de merk waardige Dictionaire-van Wilson. Niet min der merkwaardig is een ander werk Anquital van Dupero. Voorbeelden van sanscriet bij het begin van de sanscritische studie, letter proeven uit 17de eeuwsche drukken trekken ook de bijzondere aandacht, evenals werken- in het Singaleesch tijdens de Oost-Indische Compagnie, waarónder een grammatica en een cathechismus en Chineesche en Japan- sehe drukken, reisbeschrijvingen, gramma tica's enz. Eigenaardig is ook een tentoon gestelde kaart met afbeeldingen bevattende wortels van Hebreeuwsche woorden. De samenstellers der tentoonstelling lichtten een en ander voor belangstellenden toe. In de hedenavond, behalve voor de leden ook voor belangstellenden toegankelijke, in het groot-auditorium te houden bijeenkomst zal prof. dr. Enno Littmann uit Tubingen, een voordraclit houden: „Uber Tausend-und- eine-Nacht". MAATSGHAPPIJ VAN TOONKUNST. Het Resideniie-Orkest, Met cis ouverture Oberon, van Weber, opende het concert, dat het Residentie-or kest gisteravond gaf in de Stadszaal, onder dc hospitiën van de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. Uit de teere, fijne en tegelijkertijd! gloed volle vertolking van genoemde ouverture bleek, dat Het orkest goed op ilveef was. Een levendig applaus wa3 dan ook het ge volg, waarna men inzette met de 4de sym- phonie van Brahms op. 98, in e moll. Biahms, die een ernstig zelferiticus was, voelde zich pas rijp om 'een symphonie te schrijven, nadat reeds 67 werken van an deren vorm daaraan vooraf waren gegaan. Zoo componeerde hy pas in 1876 zijn eerste symphonie, die in 187.7 en 1883 gevolgd werd door zijn 2de en 3de en in 1885 door zijn laatste, welke wij gisteravond hoor den. Uit deze symphonie spreekt evenals uit de drie voorgaandët zijn groot talent, zich uiten in zijn diep liggende^ intens in nige gevoeligheid, zijn harmonieus karak ter en -de volmaakte structuur. Het werk werd door het orkest goed verzorgd voor- gedragenj afgezien van soms onrythmische oogenblikken als daar waren o.m. in het dde deel Allegro en ergico en passionato. Het programma net de pauze was gewijd aan den Engelschman Edward Edgar en den Hollander F. E. A. Koeberg. Van eerst genoemde gaf men zijn „Enigma", variati.es op 36. Edgar is de man, bij wien voor het 'eerst de moderne muziek in Engeland be gint, en is niettegenstaande sindsdien (Ed gar is geboren in 1857) in Engeland meer componisten opstonden, nog altijd in het Brïtsche Rijk het meest gevierd. Evenals zijn ouverture „Cochaigne" zijn deze variaties al sinds- langen tijd beken de repertoire-stukk n op het oontinent en terecht, want deze variations on an origi nal theme Edgar beschrijft in iedere va riatie een ander van zijn kennissen Mrs, O. Mrs. R. enz. munten uit door eenvoud Van behandeling, samengaand met een mooi coforiet, verwerkt in zachte deinende melodie alsook in zich uitvierende of reso lute passages. Met Koeberg's ouverture „Zeelandia" werd besloten. Koeberg laat zich in dit werk van een zeer goeden kant zien, friscli en krachtig, van rythme met een mooie in- etrumentoering, worden de beide telkens te rugkomende melodieën verwerkt. Het orkest speelde beide werken met veel toewijding, mooi van toon en in een goed samenspel. Het publiek toonde zich dan ook zeer dankbaar en gaf daarvan blijk in een luid byvalsbetoon, waarin de diri gent zijn orkestleden staande liet deelen. Hollandsche Maatschappij van Landbonw. Gisteravond hield de afdeeling Leiden en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw,, onder voorzitterschap van den heer C. Bakker, uit Oegstgeest, een druk be zochte vergadering in een der lokalen van café „Zomerzorg". Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom bad geheeten en de notulen der vorige ver gadering door den secretaris, den heer N. van Oosterhout, waren gelezen en door de vergadering goedgekeurd, deed de Voorzitter eenige mededeelingen, waaronder ook, dat het bestuur een adres heeft verzonden aan de Eerste Kamer, houdende het verzoek tot aanneming van hef wetsontwerp tot af schaffing van den zomertijd. Ingekomen was een verzoek van het be stuur der Leidsche Gcitenfokvereeniging om geldelijke medewerking voor de tentoonstel ling door haar te houden. Besloten werd voor dit doel f 5 af te staan. Voor de afdeeling Gouda werd ten behoeve van de Landbouwtentoonstelling, aldaar te houden, een verguld-zilveren medaille be schikbaar gesteld. Op voorstel van den lieer Van Sillevoldt werd besloten te verzoeken, dat deze medaille zal worden bestemd voor de afdeeling „Leidsche Kaas". Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f512.95, de uitgaven f406.05, zoodat het batig saldo heeft bedra gen f 111.90. Het saldo van het vorig jaar be droeg-slechts f2 ongeveer. Het blijkt.daaruit wel, dat hefbestuur dit jaar het beheer zui nig heeft gevoerd. De rekening, door de kas-commissio na gezien en in orde bevonden, werd daarna onder dankzegging van den heer Van Öoster- hout goedgekeurd. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend af gevaardigde naar de algemeene vergadering, wélke te Amsterdam zal worden gehouden, wérden resp. benoemd de heeren Jan de Graaf en B. van Dorsten. De behandeling van den beschrijvingsbrief gaf weinig stof tót discussie. Deze bood wei nig belangrijke onderwerpen aan. Het laatste punt der agenda, lokte uitvoerige besprekin gen uit. N aar aanleiding van een Schrijven van het Kon. Ned. Landbouwcomilé, met betrekking tot het urgente vraagstuk van de bestrijding van het mond- en klauwzeer, had het Hoofd bestuur een vragenlijst aan de afdelingsbe sturen gezonden met het verzoek, om deze Vragen in de afdeelingen te behandelen en de antwoorden zoo spoedig mogelijk aan het hoofdbestuur toe te zenden Het doel dezer actie is om de Regeering lot handelen aan te sporen, waar het rapport, in dezen door een Staatscommissie uitge bracht, ook weinig licht verspreidt. De vraag van het afmakings-systeem vroeg allereerst de aandacht en het bleek, dat bij de landbouwers-leden vooral daarte gen groote practische en principieele bezwa ren bestaan. Nadat eindelijk uitvoerige besprekingen in korte antwoorden waren geformuleerd, ging de voorzitter lot de rondvraag over, waarna de geanimeerde vergadering werd gesloten. He dames M. M. de Bruin en M. J. Glauner, alhier, zijn te Botterdam ge slaagd voor het examien nuttige hand werken. De heer Oei Kiauw Pik, een op Java geboren ^Chinees, die ^lhier in de medi cijnen heeft gestudeerd, is te Weenen tct dcctor in de medische wetenschap bevor derd. - i t De ambtenaar bij de Nedcrlancliche Spoorwegen H. Doorn, is van bier over geplaatst naar Hoofddorp, De Roomsch-K atholieke Kiesvereeni- ging stelde voor het lidmaatschap van den gemeenteraad candidaat: 1. Th. B. J. Wilmetr (aftr.)2. J. F. X. Sanders (aftr.); 3. E. Coster; 4. P. Heemskerk (aftr.)5. A. J. Oost-dam (aftr.)6. A. W. Spendel7. Th. Bergers8. O. J. van Tol (oud-raadslid). Hiermede is de lijst nog niet volledig. Zij zal nog worden aange vuld. Morgen, Donderdag, zal een groote schare van knapen en meisjes door de stad trekken en huis aan huis aanbellen en ons op straat niet met rust laten om de Emma- blocm te verkoopen; als het kan voor een aardig bedrag, als de geldmiddelen het niet toelaten voor een geringere bijdrage. Ieder een moet het bloempje koopen. Niet om het bloempje alleen, o, neen, maar om het goede doel dat er mee beoogd wordt. Moeten wij dit doel nog noemen? Ieder weet toch het heilzaam werken van de Nederlandsche Yereeniging ter bestrijding der Tuberculose, waarvan den verkoop der Emmabloem uitgaat. Veel heeft zij reeds gedaan ter bestrijding van de wreede kwaal zooals de tuberculose reeds door De Genestet werd genoemd, meer haast nog om haar te voorkomen. Daarvoor is geld, is veel geld nóodig en de verkoop van de Emmabloem is een der mid delen waardoor het de Vereeniging wordt verstrekt. Laat het bedrag dit jaar bijzonder groot^ zijn. En dat kan alleen wanneer mor gen ieder, groot en klein, arm en rijk, het bloempje koopt. Wij bevelen het koopen van harte aan. - Vanwege h^t Nederlandsch Admini stratie-kantoor, hoofdkantoor te Am:terdam, zal morgen het achtste bijkantoor geopend worden alhier, Breestraafc 173, tel. 2199. Als directeur van dit kantoor is aangesteld! de heer J. Ba velaar. 1 Tn Maart werd het Stedelijk Museum; ».Be Lakenhal" bezocht door 1172 perso nen, waarvan 628 tegen betaling. De ten toonstelling Breitner, die binnenkort zal werden gesleten, telde 414 bezoekers. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn in t-otaal ingeschreven 1321 personen. In den hacht is ten nadeel e van deu Heer R alhier, uit diens bergplaats in den tuin nabij eijn woning, een partij van on geveer dertig pond paling ontvreemd. BINNENLAND. Congres van het Oostersch Genootschap te Leiden. Vooiloopig verslag van de Eerste Kamer betreffende het voorstel-Braat tot niet-invoe. ring van den zomertijd. Er zal weldra een wetsontwerp aanhangig gemaakt worden lot intrekking van crisis, wetien. De alg. maatregel van hestnnr inzake hel doofstommen-onderwijs (art. 126 Lager-On. derwijswet) wordt met 1 Jan. 1924 ingevoerd. Sterfte onder paarden door vergiitigde ha. ver. Schrijven van hel N.V.V. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken omtrent werkloos zen-ui tkeering. BUITENLAND. V- Angora aanvaardt de nitnoodiging voor eep nieuwe conferentie te Lansanne. Het incident te Essen. a Mgr. Boedkiewitsj is op last der sovjet, autoriteiten gefusilleerd. Een tweetal Engelsch-Rnssische inclden. ten. Aftreden en aanblijven der Spaansche re- j geering. De gemeente-financiën. Met heihuip van een accountant heeft de Gen- tiale Commissie voor Bezuiniging van de Ne derlandsche Maatschappij voor Nijverheid on Handel stalen van ontvangsten en uitgaven van 31 gemeenten in Nederland laten opmaken op de basis van de gemeente-begroolingcn voor 19,14 en 1922, overtuigd als de commissie was van de wenschelijlchcid, om bij haar propaganda voor bezuiniging ock op het gebied der ge meente-huishouding de beschikking te hebben over zoo goed mogelijk vergelijkbare cijfers aan gaande belastingdruk en uitgaven. Do resul taten van het onderzoek zijn samengevat in een brochure onder den titel „Waarschuwende cijfers uit de gemeente-financiën". Uit do bruto-staton van iedere gemeente af zonderlijk zijn verzamel-staton samengesteld betreffende de volgende posten belastingen belastbaar inkomen kosten algemeen bestuur kosten politic; kosten onderwijs kosten arm wezen rente en aflossingschuldenpensi oenen en wachtgelden. Aangezien de gemoente-begrootingon worden opgemaakt volgens vaak reeds- oude voor schriften, die voor do verschillende provinciën onderling afwijken, hetgeen er o.a. toe leidt, dat de indceling der begrooting niet overal dezelfd'o is, zijn-de cijfers deT onderscheidene gerot enten piet. zonder meer onderling vergelijkbaar. De Commissie wij9t er vorder op, dat, gezien den slechten toestand der Rijksmiddel eri, ecH vermindering van de nooduitkeen'ng niet on waarschijnlijk is. Ook de opbrengst der belastingen, die in 1922 ongekend hoog was, omdat de aanslagen, die in dat jaar betaald moesten worden, yaren geba seerd op de hooge inkomsten en winsten, -m de jaren 1919 en 1920 gemaakt, zal in de eerstvol-' gende jaren zeer sterlc verminderen. Do groot© terugslag in do" opbrengst der belastingen zal zich waarschijnlijk eerst in 1924 geheel doen ge-1 voelen. Neemt men daarbij in aanmerking de bew langrijke stijging van dc uitgaven voor pensi-* oenen, die voor do gemeenten hot gevolg zal zijn van de nieuwe burgerlijke pensioenwet. etf houdt men rekening met de uitgaven, uit Üo stichting van nieuwe scholen volgons de Lager-" Onderwijs-wct voor do gemeenten voortvloeien-* de, waartegen de „bezuinigingen", die do jong-* sto wijziging dezer wet beeft gebracht, voor tal van gemeenten niet of nauwelijks zullen' opwe-" gen, dan behoeft het, naar do mccning van d© Commissie, wel geen betoog, dat het voor een financieel evenwicht noodig zal zijn do uit gaven der gemeenten in het algemeen belang rijk te doen dalen. I Van de staten diiene het volgende overzicht! betreffende het totaal der door do gemeenten ié heffen belastingen en opcenten op de RijksbcM las tingen - iTri Per inwoner f- 1922 f Gemeenten. In totaal '1914. in pOt sn guldens ïn gul in gul van 1914 1922 dens dens 1914 49.751,000 17.99 71.68 393 22,907,000 9.31 43.74 470 27,339,000 18.37 75.61 412 04164,000 14.19 42.84 302 Groningen 901,000 4,122,000 11,39 44.69 392 Haarlem 1,125,000 3,953,000 15.81 50.15 317- 'A rn hom 1,123,000 4,741,000 16.98 65.36 385 2,740,000 7.47 40.04 530 2,715,000 10.45 40.74 390 2,196,000 5.89 34.19 580 1,410,000 4.70 25.37 539 1 Dordrecht 545,000 2,512.000 11.12 45.98 413 1,390,000 7.51 27.89 371 1,918,000 8.53 40.48 480 1 1,981,000 11.07 44.93 406 1 2.218,000 11.71 52.41- 447 560.000 2.43 13.34 549 1,199,000 6.67 28.90 433 590,000 2,390,000 17.71 59.30 335 'ö-Hertogenboséh. 232,000 1,497,000 C.54 38.10 582 f 1.349,000 8.54 37.18 435 1,185,000 9.01 36.0G 400 - 1,264,000 8.13 39.16 481 1,053,000 7.17 34.68 483 346.000 1,535,000 13.22 53.— '401 ■U Holder 172,000 1,204,000 6.15 42.— 683 169,000 937,000 7.45 34.89 '482 ijl 994,000 6.54 37.25 569 917,000 5.34 34.98 655 k: 1,311,000 9.67 52.21 540 937,000 9.65 37.80 392 iL 782,000 11.21 34.84 311 b 767,000 10.35 40.29 .889 i Middelb urg 217,000 683,000 1158 86.661 M

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1