SPORTBLAD LEIDSCH DAGBLAD No. 27. Dinsdag 3 April. Anno 1923 Het voornaamste nieuws van heden. iHimiHHmiiniimiw... i Bureau! Noordeindsplein, LEIDEN a VAN HET Telefoon; Dir. en Adm. 175 Red. 1507 a VOETBAL. Nederland-Frankrijk 8-1 De internationale ontmoeting teAmster dam is geëindigd met een even verdiende als smadelijke nederlaag der Franschen. 8—1 is het geworden; een resultaat, verge leken waarbij de groote zege, het vorige jaar te Parijs behaald, nog maar een peule schilletje is. Dat Nederland zou winnen hebben wij Zaterdag met vertrouwen voor speld, doch op een dergelijken uitslag zal wel niemand hebben gerekend. Voor een internationalen kamp is het eigenlijk ook al te gek en het publiek toonde zichtegenover dit succes der Oranjemenschen dan ook zeer gereserveerd. Trouwens voor den aanvang van den wedstrijd viel het ons al op hoe weinig enthousiasme er heerschte onder die tienduizenden voetballiefhebbers, die na twaalven in massa's het Stadion kwamen bevolken. Men had nóch van de Nederlandsche, nóch van de Fransche ploeg veel verwachtingen en beschouwde deze ontmoeting, blijkbaar enkel en alleen als een voorproefje van den groolen slrijd op Zon dag 29 April, tegen België. Velen hebben zelfs dit voorproefje niet de moeite geacht om er hun geld voor uit te geven en het ge volg is geweest, dat het Stadion dan ook niet uitverkocht was, waardoor tevens vele opkoopefs ~met dozijnen toegangskaarten bleven zitten of voor lagen prijs moesten verknopen, zoodat zij een heerlijke strop hebben gehaald. En de achterblijvers be hoeven er geen spijt van te hebben, dat zij hun tijd anders hebben besteed, want wer kelijk deze wedstrijd leek naar niets. De Franschen speelden een 2e klas-spelletje, c-n daarvoor behoeft men toch niet r.aar het Stadion te gaan. Erger hadden de gasten ons moeilijk kunnen teleurstellen, 't Was nu een vertooning tussehen een 2e klasser en een sterke le klas club. waardoor het spel zeer eenzijdig en oninteressant werd. Dat het tenslotte 81 is geworden, was een kwestie van temperament. Bij een dergelijke tegenpartij valt het moeilijk zich voortdu rend geheel te geven, en wij maken ons I sterk, dat als onze nationale ploeg had ge- I spëeld voor wat zij waard is, zij dan ge- I makkelijk het dozijn had volgeinaakt. En nu durven wij nog niet eens beweren, dat het Oranje-elftal zoo'n schitterend geheel vorm- 4e. Zeker, het vlotte gisteren heel aardig, ook in de voorhoede, maar wij vreezen. dat de aanvalslinie tegen een hechte verdedi ging als die der Belgen machteloos zal zijn omdat er physiek van het binnentfio te wei nig uitgaat. Speciaal Jaap Bulder, spelend als gisteren na de pauze heeft tegen Swaer- tenhroekx c,s., geen schijn van kans, terwijl Roetert niet geheel in hert kader past, zijn spel is niet fijn genoeg. De N. A. U. had van de gelegenheid weer gebruik gemaakt om de athletiek te propa- geeren en liet tussehen halftweë en halfdrie een aardig programma afwerken, bestaande uit de nummers lpOO M. hardloopen, 4 maal 200 M. estafette en een relais-race, terwijl voor de noodige muziek werd gezorgd door de Amstërdamsche Postharmonïe. Ons werd de volgende lijst van aanwe zige genoodigden verstrekt: Minister van Karnebeek; de burgemeester van Amster dam met de wethouders Ter Haar, Wierdels en dr. Vos; de secretarissen-generaal mr. J. B. Kan ën jhr. mr. G. W. Feith; de heer Bechet als vertegenwoordiger van den Fran vschen Gezant; voorts van het Gezantschap: de Gezantschapsraad. de Militaire Attaché, ide Ambassade Attaché; de Fransche Con- 'sul te Amsterdam; Prins Albert de Ligne, Belgisch Gezanl; de heer Rimet, voorzitter van den Franschen Voetbalbond; eenige eereleden, het bestuur, eenige oud-bestuurs- leden en de districtsbesturen van den N, V. B.; de heer Wolters, Voorzitter v. d. Bel gische Elftal-commissie en het bestuur y. h. Nederl. Olympisch Comité. Onzerzijds werd verder o.m. nog opge merkt de trainer der N. A: U., de heer Hjertberg. Be wedstrijd. Te ruim vijf minuten over halfdrie betra den de Franschen, gestoken in blauw shirt, witte pantalon en roode kousen, het veld, spoedig gevolgd door de Hollanders. Beide elftallen werden met applaus verwelkomd, de volksliederen werden gespeeld, er werd gekiekt, enz. enz. Toen traden de beide aan voerders op den scheidsrechter toeeen muntstuk flikkerde in het zonlichtFrits Kuypers had den toss gewonnen. Een gun stig voorteeken 1 De Hollandsche captain verkoos het eerst met den wind in den rug en zon tegen te spelen, en te 2.40 stelden nu de volgende ploegen zich tegen elkaar op: Nederland: ,w.. Van der Poel rjg1 Denis Van der Kluft Lefèvre Van Linge Kuypers Groosjohan Roetert Bulder Addicks Sigmond O Bard Boyer Hoenen Caillet Dewaquez Bonnardel Hugues Joyaiit Coat Mony £*-:%l Berthelot i&F, Frankrijk. - Van den aftrap bestormden de Franschen het Hollandsche doel, doch Denis plaatste met een verren trap het leer naar voren, waarBulder het opving en doorgaf naar Sig mond. Deze centerde naar den vooruitloo penden Addicks, die een scherp laag schot loste dat door den keeper niet klemvast werd gestopt. De bal rolde eenige meters verder, en het was Roetert, die pijlsnel naderde en Holland na ruim één minuut reeds de lei ding gaf. 10. Nauwelijks was het spel op nieuw begonnen of een harde kogel van Bulder suisde reeds langs den paal. Eventjes kwam nu Frankrijk in den aanval en door dat Van der Kluft niet al te zeker was dreig de er van den rechtervleugel enkele keeren gevaar. Doch de eerste maal bracht Van der Poel redding, terwijl vervolgens Kuypers op zeer verdienstelijke wijze een attaque van Caillet en Dewaquez keerde. Zuiver ging de bal van voet tot voet totdat Bulder keurig tussehen de backs door speelde en Roetert op niet meer dan 2 M. afstand vrij voor doel kwam ie staan. GoalHelaas, de Go Ahead man faalde en lipte het leer in handen van den keeper. Aan de overzijde wrong Bard zich door de Hollandsche verdediging, maar Van der Kluft greep resoluut in en de kans was voorbij. De wedstrijd was tot nog loe vrij aantrek kelijk, en in het veld leek het verschil niet bijster groot, doordat de Franschen zeer snel waren. Zij misten echter een behoorlijke balcontrole en bleken voor doel ongevaarlijk Daarentegen bestookten de Oranje-men- scben vinnig het vijandelijk doel. Tweemaal forceerde Sigmond een corner, welke niets opleverden, doch de onzen hielden vol en toen na 14 minuten de bal van rechts, werd voorgezet, snelde Van Linge toe, en van grooten afstand kanjerde hij ongelooflijk hard in de touwen. 2—0. Holland bleef voortdurend in de meerder heid en het was duidelijk, dat er meer goals zouden volgen. Niettegenstaande de halfli- Die te ver achter bleef drong het aanvals-. De internationale wedstrijd te Amsterdam is door Nederland met 81 gewonnen. De samenstelling van hei Zwaluwen- elftal (officieus Nederlandsch Elftal). J De extra-competitie ran den N. V. B. neemt Zondag 8 April een aanvang met den wedstrijd ZandvoortA. S. C. te Haarlem. A. S. C. heert Zondag van de Dnitsche eerste klasser „Union '80" met 10 ver- loren. De Rijswijksche wielerbaan is gisteren geopend. Rosellen won den grooten Paasch- prijs. quintet fel op en tallooze malen werden de Fransche verdedigers gepasseerd. Uit een fraaie voorzet van Sigmond schoot Groos johan op korten afstand hoog over, maar direct daarop maakte Bulder het leer han dig vrij voor Roeiert en na 18 minuten spe. len had Holland met 3—0 de leiding! Tevergeefs poogden de gasten op te halen. Herhaaldelijk stond de geheele voorhoede buitenspel en bovendien speelde zoowel Denis als Van der Kluft een zeer soliede backpartij, zoodat de 'blauwhemden zelfs niét in staat werden gesteld een schot te lossen. Behalve een voorzet van Bard, welke hij keurig opving, genoot Van der Poel vol-, komen rust. Onze voorhoede, thans beter gesteund door de halflinie, bleef actief en hield het spel op de Fransche helft. Jaap Bulder schoot op de lat, Roeiert kogelde over, Van Linge kopte naast Zelfs Lefèvre kwam naar voren en zond een schot in dat door Berthelot werd gevangen. Plotseling kreeg de Fransche rechtsbuiten een pracht kans om te scoren toen Hoenen een scherpe pass naar rechts gaf, doch de Franschraan miste hopeloos en Kuypers bezwoor nn ver der gevaar. Holland kreeg nu een vrijen schop vet buiten het penalty-gebied; Van Linge plaat ste zich achter den bal en schoot buitenge, woon hard vlak langs het doel. Weer bracht onze voorhoede, mooi combineerend, op. Sigmond schoot hoog op doelBerthelot wilde toegrijpendoch Bulder kwam aansnellen en met de punt van zijn schoen tipte hij den bal juist voor 's keepers ban- den weg in het Fransche net. 40. De tweede helft scheen gelijk te worden aan de eerste, want onmiddellijk kogelde Addicks boven in den hoek. Maar de paal keerde het schot en Groosjohan miste nu den opgelegden kans. Het uitstel was van korten duur. Spoedig daarna demonstreer den Lefèvre, Roetert en Groosjohan een magnifiek driehoekspel, dat den Franschen tegenstanders te hoog ging. Roetert kwam vrijzette vooren Addicks deed de rest. 50. Een volgenden aanval werd door Mony bedwongen. Opvallend was nu het goede spel van den midhalf Hugues, die zijn, thans omgezette voorhoede, krachtig steun de, waardoor er werkelijk een oogenbhlcje gevaar dreigde, en Van der Poel een schui ver van den rechtsbuiten kreeg te verwer ken. In onze ploeg blonk Sigmond door prachtig spel ver boven de rest uit en tel-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9