LEIDSCH DAGBLAD. ONS FEUILLETON. Eindelijk weergevonden BERICHT. Zaterdag 31 Maart 1923. Tweeden Paaschdag niet verschijnen Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Ots. per rêgeL Bij regelabormement belangrijk llugeion prijs. Kleino advertentien, uitsluitend bij vooniitbo- (laling, Woensdags ©n Zaterdags 50 Cis., bij een ijBarimum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele op- 'jteending van brieven 10 Gte. porto te betalen. ^Bewijsnummer 5 Gte. Bureau Woordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden p. 3 mnd. 2.35, p. woat 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week h 0-18 Franco per post f 2.35 portokosten. Nummer 19346. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Ons Blad zal a.s. Maandag, Onze Bureaux zijn dien dag gesloten. OE DIRECTIE. Heden wordt in ons Blad begonnen met het nienwe Feuilleton GRONDBELASTING. De Burgemeester der gemeente Leiden, ontvangen hebbende den staat No. 75, aan wijzende de uitkomsten der meling en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld bij de artt. 15 en 23 der wet van den 20en Mei 1870 (Staatsblad No. 82) betrekkelijk de Grondbelasting; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die staat gedurende 30 dagen ter Se cretarie dezer gemeente ter inzage is neder- getegd. N. C. DE GIJSELAAR, Burg. Leiden, 31 Maart 1923. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter atgemeene kennis, dat door P. de Jong te Leiden, een verzoekschrift is in gediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlokaliteit van het perceel Beestenmarkt 44. N. C. DE GIJSELAAR, Burg. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Maart 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van: a. Joh. de Best om vergunning tot oprich ting van een inrichting voor het machinaal bereiden van stucadoorspecie in het per ceel' Levendaal No. 6 en 6a, kad. Sectie No. 927. b. D. Kuiper om vergunning tot uitbrei ding van de smederij in het perceel Oude Rijn no. 188, kad. Sectie H. no. 2868 en 2869. c. J. v. d. Bos Jr. en H. W. Wittenaar om vergunning tot oprichting van een boek en handelsdrukkerij in bet perceel Hooge- Woerd no. 16, kad. Sectie D. no. 15Ü. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, 'dat genoemd verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn, alsmede dat op Zaterdag 11 April a.s. voormiddags te lialfelf, op het Raad- buis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen deze verzoeken in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat'niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen, ten einde bun bezwa ren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burg. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 31 Maart 1923 VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitters van de Hoofdstembureaux tn de drie Kieskringen der gemeente Leiden; Gelet op de artikelen 35 e.v. der Kieswet cn op de artikelen 10 e.v. der Gemeentewet; Brengen ter kennis van de kiesgerechtig den: dat de Verkiezing (Candidaatstelling) van de Leden van den Gemeenteraad van Leiden zat plaats hebben op DINSDAG 10 APRIL a s. en de Stemming op WOENSDAG 23 MEI d.a.v.; dat op den dag der verkiezing (10 April) ter Secretarie der gemeente bij hen, Voorzit ters. van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren lijsten van candidaten kunnen worden ingeleverd; dat deze lijsten moeten inhouden de na men, voorletters en woonplaatsen van can didaten en onderteekend zijn door ten min ste vijf en twintig kiezers, bevoegd tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de in levering geschiedt; dat de inlevering der lijsten persoonlijk moet geschieden door één der onderteeke naren en dat de tot invulling bestemde for mulieren van deze lijsten kosteloos ter Se cretarie verkrijgbaar zijn tot en met den dag tier verkiezing; dat bij de lijsten moet worden overgelegd een schriftelijke verklaring van iederen daar op voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen, terwijl, indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, de verklaring tele grafisch kan worden gedaan; dat formulieren van deze bewilligingsver- klaringen mede kosteloos ter Gemeente-Se cretarie Kamer No. 10, verkrijgbaar zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Voorzitter Hoofdstembureau, Kieskring I. P. E. BRIET, Voorzitter Hoofdstembureau, Kieskring II, A. MULDER, Voorzitter Hootdstemburcau, Kieskring III. Leiden, 20 Maart 1923. Vereeniging tot Bevordering der Bouwknnst. Aan de 187ste vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van bijzonder technischen aard. Immers, daar waren allereerst foto's en détailteêkeningen van baggermolens enz., uitgevoerd door de Kon. Ned. Grofsmederij alhier en tweedens had het medebestuurs lid ir. Mouthaan er voor gezorgd, dat de aan wezigen kennis konden nemen van de pro jecties, bruggen en wat dies meer zij van de in aanleg zijnde Eleclrische Tram Leiden Den Haag. Eigenaardig is het ook te ver melden, dat er aanwezig was een caricatuur van de a.s. overbrugging aan hel Levendaal een tcekeningetje van een Zaandamsch ad vocaat, dat m. i. zeer terecht zijn plaats zal moeten vinden in Lakenhal of Gemeente- Archief. Zoo was daar dan weer de laatste verga dering van de periode 19221923. De voorzitter, de heer J. A. Verhoog, opende de vergadering. De secretaris, de heer Fred. A. Wempe, wien wij ook deze mededeelingen danken, kreeg dezen keer een extra-pluim voor de notulen van de vorige vergadering betref fende de reisbeschrijving van den heer Van Rossum du Chattel door Zwitserland. ITet woord was nu aan ir. A. M. Touw. directeur der Kon. Ned. Grofsmederij. 't Was dus wel een avond, gewijd aan de techniek, want eenerzijds al die fraaie pro- jectie's van de in wording zijnde Electr. Trambaan LeidenDen Haag, waarvan de lieeren konden genieten en anderzijds een causerie over ijzer-constructies enz.; 'tkon niet mooier. Zoo waren zij dan ook in grooten getale opgekomen, de leden van „Bouwkunst", die hoe langer hoe meer gaan beseffen, dal voor drachten, hetzij op schoonheids- of kunst- industrieel gebied, den gang naar het Nuts- gebouw wel waard is. Welk rechtgeaard Leidenaar kent niet de Grofsmederij Het is het dient gezegd een bij uit stek populaire fabriek hier ter stede. Deze populariteit heeft zij le danken aan het feit, dat zij zich uit een zeer bescheiden iets heeft opgewerkt tot een instelling, die zoowel in het binnen- als in het buitenland, met eere wordt genoemd. Sober in aanvang was deze fabriek, doch ook sober en eenvoudig was de heer Touw, toen hij een schematisch overzicht gaf van het ontstaan en de ontwikkeling van deze echt „Leidsche" instelling. Spreker begon met er op te wijzen, dat deze fabriek of sme derij reeds werd opgericht in den jare 1836, en dat de eerste directeur was de luit-kolo- nel W. A. Bake. Het zou te langdradig wor den hier het economisch verloop van deze inrichting te releveeren, doch het was toch wel interessant le volgen al die mededeelin- gen en financieele beslommeringen van toen tot op heden, om daaruit geleidelijk te kun nen volgen den groei en den bloei van toen tot op heden. Zij begon het eerst met eenvoudig wals- werk en later kleine opdrachtjes van gou- vernements wege Toen weer proef-keltinkjes en ankertjes voor de Marine. Zeer zeker,, steeds schoor voetend, doch steeds nader, altijd maar na der, naar het doel. En toen kleine sleepbootjes van zooveel en zooveel paardenkracht, en toen groole sleepbootjes; baggermachinetjes; groote bag- germachinetjes; hééle groote baggermachi netjes met electrisch bedrijf, enz. En dan al die millioenen kilo's kettingen» waarvan iedere schakel speciaal getoetst wordt op interne kracht. De heer Touw verzocht speciaal in deze mcdedeelingen niet al te uitgebreid te wor den, dus hiermede zij volstaan; doch het dient gezegd te worden, dat na de korte in leiding van den spreker, een keurige serie lichtbeelden de aanwezigen in spanning hield tot het einde toe. Want daar zagen wij al die reuzenwerkstukken geprojecteerd, speciaal vooral die werktuigen, welke door de Grofsmederij dikwijls in ernstige concur rentie zijn geleverd aan het buitenland. Wat wist de heer Touw eigenaardig en ge zellig de geschiedenis en wording van al die werkstukken te. verklaren! Wij hoorden hoe men hier te kampen had met de smalle bruggen en men daarom weer demonteeren moest, om elders weer op te bouwen. Wij hoorden hoe het ten slotte noodig was om aan het Spaarne, te Haarlem, een werf op te richten, direct in verbinding met het Noordzeekanaal en IJmuiden. Wij hoorden de reisbeschrijving van die betrekkelijk onzeewaardige lichamen over den Grooten Oceaan tot Monte-Video en vaak nog verder en hoe zij, vaak door storm te ruggeslagen, moesten dokken bij een der tusschenliggende eilanden. Desalniettemin is de Kon. Grofsmederij te Leiden onverzaagd doorgegaan; trots tegen spoed en andere beslommeringen, en de toehoorders konden wel eens geduizeld heb ben niet alleen van de gewichtszwaarle van al dat drijvende gedoe, die vuurtorens, tran sporteurs en wat dies al meer zij, doch ook van de speciale beschrijvingen van al die krachtwerktuigen, welke daar werkzaam zijn in de buikjes van al .die kolossen, om de zaak op gang en gaande to houden. Ja, 't was een causerie, dat is waar! Doch de heer Touw heeft, niettegenstaande het droge technische kost js, de heeren geheel den avond bezig gehouden niet enkel door de populair-wetenschjjppefijke afwikkeling van het onderwerp, dqph ook door de van groole geografische kennis getuigende reis beschrijvingen van de jp-ansporten dezer be trekkelijk onzeewaardige ijzermassa's over de groote wereldzeeën. Waar nu ten slotte de Vereeniging de toe zegging heeft gekregen, dat er over eenigen tijd gelegenheid zal bestaan in groepen de nieuwe uitbreidingen van deze echt Leidsche industrieele onderneming te bezichtigen, be hoeft het zeer zeker niemand te verwonde ren, dat de heer Touw een warm applaus ten deel viel. De leden van „Bouwkunst" kunnen zich er al vast op voorbereiden, dat de zomerva- cantie alweer haar afwisseling zal bieden, te meer nog. waar de heer 1). H. Everse, dislricts-opzichler Rijksgebouwen, de toezeg ging gaf, dat er kans bestaat voor de heeren het in aanbouw zijnde Academische Zieken huis te bezichtigen. Ten slotte werd er in Jbeginsel besloten een zomer-excursie te maUen naar Velzen cn omgeving, mede tot hel bezoeken van in dustrieele inrichtingen ter plaatse. De voorzitter sloot met een „tot weer ziens" deze laatste vergadering van het sei- Dc heer J. A. Bots, oud-wethouder de zer gemeente, die geruimen tijd geleden ccn vrij ernstige maagoperatie onderging en daar om in het St.-Elizabethsgeslicht werd ver pleegd, is in zooverre hersteld, dat hij van daag het gesticht kon verlaten. Aan onzen stadgenoot A. G. J. Slrijbos, die, zooals v. ij reeds meedeelden, Donderdag herdacht, dat hij voor 121/* jaar als kcllner in dienst kwam bij den heer A. Backer, in het café-restaurant „Den Burcht" en „De Graanbeuis", werd door het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Werkgevers in het Hotel-, Restaurant- en Café-bedrijf en aan verwante vakken „Horecaf" een prachtig di ploma in lijst vereerd/Iegelijk met.^ecn groote zilveren medaille. Ook van_ den patroon èn van de trouwe bezoekers ontving dc heer Strijbos blijken van waardeering. De heer Backer, die, zooals wij Donder dag nog konden melden, ter gelegenheid van het 12V'-jarig jubileum als pachter van „Den Burcht" en „De Graanbeurs" tegelijk, reeds vroeg in de bloemen werd gezet, had in den loop van den dag nog talrijke geluk- wenschen in ontvangst te nemen, waaruit op ondubbelzinnige wijze bleek, welk een har telijke verhouding er lusschen hem en een groot deel van het Leidsche publiek bestaat. Vaandrig G. L. Lap, alhier, tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij de landmacht. Voor het examen van apoth.-assistent waren door de commissie alhier opgeroepen vier candidaten. Geslaagd zijn de dames A. M. H. Hol lus, geb. le Tilburg; J. M. J. van der Meer, geb. te Hof-van-Delft, en J. B. Streefkerk, geb. te Rotterdam. Morgen zal het vijf-en-lwinlig jaar ge leden zijn, dat de heer J. Hartkamp, chef de bureau, directe belastingen. 3de afdeeling alhier, overging in 's Rijks dienst. De heer G. F. Gubbi, Heerenslraal 42, alhier, deelt ons mede, dat voor de oprich ting cener Vereeniging voor Ziekcnhuisvcr- pleging bij hem reeds een drie- vierhon derd-tal adhaesiebetuigingen zijn binnenge komen. Het slaat dus vrijwel vast, dat de Vereeniging cr komen zal. Op de Donderdag gehouden veiling in „Zomerzorg" van oude en moderne schilde rijen ten overstaan van deurwaarder P. 11. van Thiel namens de firma G. J. Reyerse, te 's-Gravenhage, was niet veel kooplust. Slechts een vijftigtal schilderijen en tecke- ningen van de 274 gingen van de hand. Hooge prijzen werden niet besteed, zoodat de in den catalogus voorkomende werken van bekende meesters vrijwel alle werden opge houden. De geboden prijzen waren inderdaad zeer laag. 'Aan de firma Bot en Borst, te Heer- Ilugowaard, is opgedragen de bouw eener remise op het stoomtram-emplacement der N.Z.H.T. Mij. alh. Men heeft reeds een aan vang met de voorbereidende werkzaamhe- di n gemaakt. Donderdagavond werd de algemeene vergadering gehouden van de Boaz-Bank, alhier, waar de balans en verlies- en winst rekening werden goedgekeurd. Uit een en ander kon een flinke vooruitgang worden geconstateerd. De Bank, kantoor Leiden, heeft sedert eenigen tijd een correspondentschap te Oegstgeest. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal nu ook te Leiderdorp een correspondentschap worden geopend, ge vestigd ten huize van den heer J. N. Bogaards, Dorpsstraat 28. In het L u x o r-theater loopt deze week een boeiend Oostersch drama in zes acten, getiteld: „De Sheik", met in de hoofdrollen Agnes Ayres en Rudolph Valentin. Deze rol prent is zeer interessant en wordt uitstekend gespeeld. ITet R e j o-thealer brengt als hoofdnum mer „De vier Luchtduiveln", een spannend circusdrama, in zes acten en verder een dra matisch verhaal uit den tijd van het Cza- ristisch bewind, getiteld: „Het offer van vor stin Woronzolf". Op Maandag, Tweeden Paaschdag, zal in do groote Stadszaal weer een specialitei tenvoorstelling worden gegeven. Onder meer zullen optreden Willy Derby en Harry Wood ward. Men zie voor verdere bijzonderheden de desbetrcr*Ande advertentie Uit een advertentie, voorkomende in dit Blad, blijkt, dat eenige 'werklieden het plan hebben opgevat, bij de a.s. Raadsver kiezingen met aparte candidaten uit te ko men. Deze werklieden zijn er van overtuigd, dat het Raadsbesluit tot invoering van het tapverbod vooral onder de arbeiders veel kwaad bloed heeft gezet; te meer, waar het voorstel in hoofdzaak werd verdedigd door enkele vertegenwoordigers der arbeiders. Zij zijn van oordeel, dat een arbeider vrij moet zijn zich te ontspannen naar eigen goeddun ken, cn niet onder voogdij moeten worden gesteld. Zij verklaren zich overigens vóór bestrijding van drankmisbruik. De volière op het Plantsoen, alhier, waarin reeds tal van vogels van diverse pluimage zich bevinden, zal met een nieuwe aanwinst worden verrijkt, n.I. met een pracht-fazant, uit Centraal-Afrika, een ge schenk van een oud-stadgenoot. Het dier moet vooral vanwege zijn langen staart be zienswaardig zijn. Hedenavond wordt het verwacht cn in een nachthok opgeborgen, om morgen in zijn nieuw verblijf, geheel alléén, te worden geïnstalleerd. Men zal zich op gemakkelijke wijze kunnen overtui gen van de pracht van dit beest. Hedenmorgen is uit het Galgewater alhier opgehaald het lijk van De B., welke man sedert een zestal weken werd vermist. Aan misdrijf wordt niet gedacht. In de Chr. Bewaarschool aan den Oude-Rijn alhier hebben eergisteravond door middel van een breekijzer een aantal jon gens zich toegang verschaft en in die school ergerlijke vernielingen gepleegd. Door de recherche zijn de daders opgespoord en zal proces-verbaal worden opgemaakt. Donderdagmiddag zijn op den Haag- weg ter hoogte van villa Jlabis Perkara" twee paarden, gespannen voor een lee- gen lijkwagen en loebehoorende aan de wed. Dieben, op hol geslagen. De paarden schrikten voor een passeerenden auto en renden tegen een aan den weg slaanden boom, waardoor de koetsier van den bok viel en de achter op den lijkwagen slaanden aanspreker op den grond terecht kwam. Beide personen, die over inwendige pijn klaagden zijn op advies van den dokter der E. If. D. per automobiel naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht, om aldaar een geneeskundig onderzoek te ondergaan. De koetsier is genaamd J. G. en de andere persoon N. G. B: Beiden wonen alhier. Een der paarden, gespannen voor' den lijkwa gen, heeft ernstig letsel bekomen, waarvoor de hulp van den dierenarts dr. Roos is in geroepen. Het perceel Haarlemmerstraat 24, waar in is gevestigd geweest een chocolaterie en banketwinkel van de firma Van der Steen, is van bestemming veranderd. De heer I. van Engel heeft daarin geopend een handel in wijnen, likeuren, limonades, limonade-stroo pen en wat verder tot deze branche in den ruimsten zin behoort. Aan den winkel en voorai aan de étalagekast zijn tengevolge van de gewijzigde bestemming aanmerke lijke veranderingen aangebracht, die als zoo vele verbeteringen kunnen worden be schouwd, waardoor het aanzien der zaak zeer is verhoogd geworden. De fraaie, met keur van merken gevulde étalage, trekt de bijzondere aandacht, vooral ook door een Zeer aardige vinding die er in is aangebracht; een glas, dat niet vol wordt, en een flesch, die niet leeg raakt Het fonke lend druivensap wordt door een onzichtbare hand uit de flesch geschonken in hel glas, dat steeds ter halverwege gevuld blijft, ter wijl de fle3ch als onuitputtelijk blijft door- schenken. Ons is het geheim geopenbaard, de kij kers mogen naar dit wonder raden en dan meteen aandacht schenken aan de rijke sor- loering dezer zaak. Aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs al hier zijr. totaal 1306 personen ingeschreven. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gom.Zondagmorgen, te tien uur, cte. J. Wuifce, Koorzang. EgILso wallonnoDimanohe matin, 10Y« h euros, Mr. M. Bresson. Ohoeur mil Ion. E van g-Lu tlvor sohe Gera.Zondagmor gen, te halfolf, ds. J. Ph. Makkink. Twee den Paaaohdbg, 's morgens te halfelf, ds. C. de Meyere. Riemonsbra<'nteah-Gleref. Gem.Zondag morgen, te halfelf, dr. W. J". Lente. Twee den Paaschdag geen dienf.t. Kinderkerk Nod. P rot.-Bond, Rem. Kerk, ingang Middelweg: Zondagmiddag, te kwartier over twaalven, dr. W. J. Lente. Ver. voor Vrijzinnige Hervormden: Zondagmorgen, te halfelf, in het Volks huis, ds. F. E. van Santen, van Sliedrecht. Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde": Zondagavond, te halfzeven, mej. W. Snel len. Koorzang. Lib. Kath. Kerk: Zondagmorgen, te half elf, dienst in de Bonifacius-kapel. Stille Rijn la. Godsdienstoefening voor Duitschers: Kerk zaal Weeshuis Hoogl. Kerkgracht lusschen nos. 17 en 21, 's morgens te halfelf, ds. J. C. S. Locher, alhier. BINNENLAND. Opgave der betrekkingen, bedoeld in art. 49 der Pensioenwet 1922, waaraan in gevolge dat artikel uitzicht op pensioen op 55-jarigen leeftijd is verbonden. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt bezwaar tegen een extra nitkeering aan werkloozen Besprekingen in de contactcommissie over de loonen in het mijnbedrijf. De Holland-Amerika-Lijn keert over 1622 geen dividend uit. BUITENLAND. Dnitschland doet een nog ietwat verder gaande concessie. Poincaré handhaaft zijn standpunt. De nienwe conferentie met de Tnrken te Lansanne. De zomertijd in België en Frankrijk. Relletjes in en bij den Pariischen ge meenteraad. Sovjet-Rusland en de straffen der R.-K. geestelijken. In Hongarije wordt een "entente-commissie lastig gevallen. Een nienwe Amerikaansch-Japansche overeenkomst Engeland besluit den Egyptischen natio- nalistischen leider Zagloel pasja vrij te laten. H. M". do Koningin, Z. K. H. do Prins en' H. K, H. Prinses Juliana woonden gisteroch tend in de Regen tossekork in Ben Haag de godsdienstoefening bij onder gehoor van d«. H. B te Winckel. H. M. de Koningin-Moodor woonde de gods dienstoefening bij ter voorbereiding tot het H. Avondmaal in de Kloosterkerk en zal Eersten Paaschdag ook deelnemen aan het H. Avond maal, onder gcfooor van ds. Den Hertog. In een artikel, dat dezer dagen door Fre deric CunJiffe-Owon in de „New-York Tijnes".. naar aanleiding van het a.s. zilveren Rege ringsjubileum van Koningin Wilhelmina werd gepublioeerd, wordt medegedeeld, dat verschil lend© landen door speciale misaios bij do vie ring van het jubileum zullen worden vertegen woordigd. Engeland zal worden vertegenwoordigd door don Hertog van York cn zijn bruid; Italië door den Kroonprins Spanje door kaning Alfons' zwager, infant Don Carlos, cn diens Franschcf echtgonoote Frankrijk door een barer maar schalken en d© Voroonigde Staten door een voorname persoonlijkheid. Onder zeor veel belangstelling had gister ochtend de laatste zit/ling plaats van den krijgs raad te 's-Gravenhage, v*elko door het in-wor- klug-troden van de wet van 13 Januari 1923 met ingang van 1 April 1923 ia opgeheven. Door den Minister van Binnelandsche Zaken is, volgens „De Rsb." bezwaar gemaakt tegen liet j 1. Maandag gonomon Haagsche Raadsbesluit betreffende oen oxtra-uitkcering aan werklooizo arbeiders in de weck vóór Pasohen en heeft hij nadere inlichtingen ver zocht. In vort»and hiermede kon do uitkeeriog, die in oen gecombineerde vorgadering der vakcentra- Ion was gorcgeld cn aan de betrokken arbeiders medegedeeld, niet doorgaan. De Vakcentralen zullen een poging doen, om de uitbetaling alsnog zoo spoodig mogelijk te doen plaats hebben. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid. hoeft A. voor het tijdvak van 1 April a.s. tot en mol 31 Maart 1924, in afwijking van het be paalde bij dc artt. 22, derde lid, en 24 dor Ar beidswet 1919, aan hoofden of bestuurders van melkinrichtingen in verschillenndo gemoenten vergund, dal gedurende 17 weken 10 uren por <Ug en 55 uren per week eri gedorend© 9 weken 9 uren per dag en 50 uren por .week dooi ar beiders vaji 16 jaar of ouder arbeid wordt ver richt een en an dor onder voorwaardo, dat a. wat betreft den arbeid van mannen op Zondag, dezelfde man hetzij ten hoogste op één Zondag van drio op oen volgende Zondagen ar beid verricht, hetzij hij binnen drie etmalen vóór het begin of na hot einde van den arbeid op Zondag een rusttijd van ten minste 32 uron achtereen geniet b. do in het tijdvak van 1 April 1923 tot en met 31 Maart 1924 te volgon werktijdregeling vooraf schriftelijk wordt meegedeeld aan het bötroloken districtshoofd dor Arbeidsinspectie en dat dio rogeling blijkt uit de voor dat gebeelo tijdvak geldende arbeidslijst, dio geduronde dat tijdvak op een duidelijk zichtbare plaats in de onderneming moet zijn opgehangen B. hoofden of bestuurders van dc onder A ge- Doomde ondernemingen er aan herinnerd, dat, indien bijzonder omstandigheden voor hun on derneming een afwijking van de boven ?ange- geven regeling wen3cholijk maken, zij zich ieder afzonderlijk onder opgave van redenen met ccn d aartoo strekkend, verzoek tot liet bevoegde districtshoofd der Arbeidsinspectie bchooren te wenden.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1