De Prins uithef Sprookje No. 19343. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 Maarf. Tweede Blad. Anno 1923. Gemeenteraad van Leiden. UST DE RIJNSTREEK. FEUILLETON V (Vervolg van gisteren). 4o. Voorstel tot het geven van namen *nr> de brug over de Zoeterwoudsche Singel gracht in het verlengde van de Zijdgracht èn aan de straten van het woningcomplex „Tuinstadwijk". (94) De heer OOSTDAM. acht de scheiding tüs- achen W. en O. Indische buurt niet gelukkig. (Waarom deze niet bij elkaar gevoegd en ge laten aan 'het Kooi terrein? Veel gelukkiger kwas z. i. het idei van den archivaris geweest aanpassend bij bekende Leidsche namen. Hij yfril nog een naam aanbevelen n.l. die vaji Cornel us Museus, den vriend van prins Wil lem, eveneens vermoord. De heer GROENE VELD acht die zaak niet erg gewichtig, maar nu er toch aanmerking is gemaakt, wil hij zich daarbij aansluiten, bloemennamen willende geven aan de slra- 'ten van Tuinstadwijk. Van Pieter de Ia Court heeft men hem op school hier nooit geleerd, dus veel heteekend lal deze wel niet hebben en daarom zag hij ook gaarne die naam vervangen. Do heer KNUTTEL voelt niets voor na men uit de Nederl. roofpolitiek, maar nu deze fer zijn, onderschrijft hij den heer Qostdam 'fechter, temeer waar men met West-Indië Jjfauw uitgepraat is. Bloemennamen lijkt hem ^•pok minder juist waar daar van bloemen 'niets is overgebleven. Is afvoering van dit Jpfint niet beter? De VOORZITTER ontraadt de omdooping van de Piqler de la Courislraat, een naam, die velen toch wel kennen. I Hij raadt voorts aan a aan te nemen en yoor b te stemmen. Bij verwerping kunnen jB. en W. dan nog overwegen in den geest ~jtran bloemennamen. - a wordt z. li. sfc. aangenomen (Jan van Iloutbrug), b wordt verworpen niet 20S dtemmen. i Voor de heeren Moijnen, Splinter, v. Ha mel, Huurman, Mulder, Pera, v. d. Lip en Sanders. 5o. Praeadvies op het verzoek van H. Kroeze,, om de levering van zand en grint in het vervolg in het openbaar aan te be steden. (92) De heer KNUTTEL meenl( dat de hoeveel heid zand toch niet onbelangrijk zal zijn, dit jaar. Verdient dit geen aanbesteding? De heer WILBRINK onderschrijft geheel het advies van B. en W. Men moet menschen hebben, op wie men ten allen tijde moet kun nen rekenen, wat bij openbare aanbesteding 'niet het geval is. (Wethouder MULDER onderschrijft den heer Wilbrink. [i Z. li. st. wordt het praeadvies aangenomen. 6o. Voorstel inzake de onderbrenging van Üe O. L. Scholen aan de Mare A en B, in liét schoolgebouw aan het Schuttersveld en 'den overgang van de aan die scholen ver bonden hoofden en het verder onderwijzend personeel. (90) Mevr. v. ITALLIE betreurt, dat het herha- dingsonderwijs zoo in een moeilijk parket Kömt en zij geeft in overweging dat de raad B. en W. verzoekt over te gaan tot het bou- ,wen van een school voo? herhalingsonder- wijs om klaar te zijn, wanneer de tijd daar door is gekomen, eind volgend jaar. De heer MEIJNEN prijst de oplossing bij Üe reorganisatie van het onderwijs gevonden die door de gebeurtenissen is achterhaald. B. en W. hebben daarom onder drang beslo ten 't zal hun veel hebben gekost los |e laten het idee van centralisatie op het Schuttersveld en hij brengt hun daarvoor hulde, temeer, waar zoo liet oorspronkelijk 'denkbeeld ten aanzien van de school op het Schuttersveld weer wordt gevolgd. Hij zal gaarne zijn stem aan het voorstel geven. Wethouder v. d. LIP dankt den heer Meij- ïien voor zijn steun. Wat het bezwaar van mevr. v. Itallie betreft, het is nog de vraag, óf de belangstelling voor het 7e leerjaar wel zoo groot zal blijven en ook nog, of eind 1924 het verplicht 7e leerjaar er reeds zal zijn. Er is niet de minste zekerheid op onderwijs gebied. Afgezien van de vraag, of straks door verloop niet een O. L.-school kan worden ge mist. Mevr. v. ITALLIE vreest niet, dat de toe loop weer zal afnemen en heeft wel hoop, dat eind 1924 het 7e leerjaar verplichtend zal zijn. Daarom hoopt zij, dat B. en W. ten aanzien Yan het 7e leerjaar diligent zullen zijn. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. daarop aangenomen. 7o. Voorstel, om alsnog een bedrag van f 100,000 ter beschikking van de Commissie lot SleunverleenÏDg te stellen. (95) Conform besloten. 8o. Voorstel inzake de opheffing van het hulpkantoor B van de Gemeentelijke Bank- van-Leening en tot vaststelling van de Ver ordening, houdende Reglement van de Ge meentelijke Bank-van-Lcening te Leiden. (96) Eerst koint in behandeling de opheffing. Do lieer KNUTTEL -wijst er op, dat in dit bij kantoor voor f 118,000 is besleend, in bet hoofd bureau slechts f 147.000, in bet andore bijban- toor f 122.000. Gezien dit feit on de ligging in oen volksbuurt zou hij dit hijkantoor niet wil len opheffen om particuliere woekeraars geen voot te geven en veel moeite aan vooral de ar beidersvrouwen te besparen. Liever zelfs nog het hoofdkantoor, gezien de ligging daarvan. Misschien zou bezuiniging mogelijk zijn op de heeren, door het bijkantoor te verplaatsen naar een der vrij komende scholen aan de Mare. Do heer KOOISTRA heeft waargenomen, dat hot beloon en veel lijd in beslag neemt en daarom vreest hij bij opheffing overvoering bij de hoofd- bahk, afgezien van de last van verd er-a f géi ogen- zijn, etc. Do heer "WTLMER erkent dat alle drie kan toren nuttige instellingen zijn. De praclijk heeft het nut dor bijkantoren bewezen. Vorig jaar zijn 94000 panden beleend, 29000 bij 't hoofdkantoor 32000 bij liet andere, 33000 bij dit bijkantoor. De heer KNUTTEL dus het meeste. De hoer WILMER Er moet echter bezui nigd worden, ook op nuttige dingen en nu is een bank van leening zeker noodig, een bijkan toor niet in die mate. Toch wilden commissai'is- sen niet te ver in eens gaan en daarom dit voor stel tot afschaffing van slechts één bijkantoor, dat minder gunstig ligt dan dat aan de Heeren gracht. Het hoofdkantoor afschaffen gaat niet, want dan zou een der bijkantoren geheel moe ten worden verbouwd. Bovendien, dit hoofd kantoor ligt zeer gunstig met het oog op het geheim-houden, dat men toch op groolen prijs stelt. Volgens de deskundigen zal afschaffing van dit bijkantoor geen opstopping aldaar geven Do beer KOOISTRA acht deze bezuiniging niet van zooveel bc!teeke^ï,• om er veed menschen en voornamelijk arbeidersvrouwen ongerief door te veroorzaken. Wethouder SANDERS dankt xfe heer Wilmer voor diens steun. Hij kan dezen geheel onder schrijven, het bezwaar van vendcT-afgolegen- zijn niet te hóóg aanslaand. Do hoor KNUTTEL wijst op den meevaller van 10 milhoen der eerste 2 maanden van dit jaarwat dit rijksinkomen betreft, dit om het geschreeuw naar bezuiniging te karakteriseeren. Hij kan met B. en W. niot meegaan. De VOORZITTER wijst er op, hoe er maar is één tclegraaf-kantoor, met oeoi postkantoor met één bijkantoor. Hot gaat niiot om een besparing van eenmaal f6000, maar doorioopend. Zoo ver zijn de wandelingen ook niet. De hoer KOOISTRA handhaaft zijn bezwa ren. De opheffing wordt aangenomen mot 199 "lammen. (die der S. D. A. P. en van den heer Knuttel en mevr. v. Itallie.) Sub b wordit z. li. st. aangenomen. Bij de algemcene beschouwingen over de ver ordening bespreekt de heer v. ECK het motief van B. on W. tot wijziging. Waaneer B. en W. waren gekomen met oen wijzigings-voorstel, wij zend op de inooden der gebruikers, dan zou hij daarmee zijn sympathie hébbon betuigd. Spr. betreurt editor, dat B. en W. de vrij hooge ta rieven bandhaven of deze zelfs nog verhoogen. Het credïet voor de armen mag z. i. in dezen lijd niet verslechterd" worden. Er komen tarieven van 12 pCt. in voor, vergeleken bij particuliere pandjeshuizen misschien niet hoog, in wezen is hot toch wel veel. Tc prijzen vindt spr., dat B. en W. de mogelijkheid van leenen uitbreiden, dooh waarom nu weer de rente te verhoogen Alsof een publiek lichaam geen hart moet heb ben 1 Daarom zijn voorstellen om in geen geval de tarieven te verhoogen. De beer WILMER zegt,- dat de tarieven hier laag zijn in vergelijking met afidi-re plaatsen, laat slaan dan dc particuliere inrichtingen. Ver geleken de tijd van oprichting en. vaststelling der tarieven (185i.^en 1875) en de huidige toe standen is do nu voorgestelde tarieven-regeling zéker niet overdreven. Het inrekening brengen mag toch zeker wel om ongcwonsclite toestan den to voorkomen,. Hart toonen de beambten ruimschoots, zooals spr. aantoont. De heer v. ECK zegt het personeel niets te hebben verweten. Maar bij 12 pCt. wordt hart hard. Vergeleken met andere gemeenten zegt hem niots, dan zijn daar nog groot er misstan den, blijkbaar. Bij art. 1 licht do heer v. ECK een amen dement toe, luidende om het Ie lid aldus tc doen luiden„De commissarissen wor den benoemd op aanbeveling v*oi Burge meester en Wethouders, dio daarvoor bij elko vacature een dubbeltal bij den Gemeen teraad indienen, nadat zij commissarissen daarover hebben geraadpleegd." Spr. meent, dat de controle van c?en raad venschclijk is en de benoeming vrij moet blijven en niet beperkt tot de voordracht van B. en W. De heer WILMER herhaalt Het reeds vroeger gezegde, dat de invloed van den raad bij een voprdracht grooter is dan bij een aanbeveling, hetgeen hij nog eens na der uiteenzet. Wethouder SANDERS meent, dat de heer v. ECK feitelijk buiten de orde is door "de benoemingskwestie principieel in het geding te brengen, terwijl 'B. en W. alleen een wijziging voorstellen op andere punten Overigens onderschrijft hij geheel den heer Wilmer. Bij een aanbeveling kan iemand gekozen worden met wier. B. en W. niet kunnen samenwerken, die toch de verantwoordelijkheid blijven dragen. Trouwens, bij alle instellingen hi"r is het als in art. 1 nu is bepaald. De heer v. ECK wil ook wel zijn voorstel nu terugnemen om het later in algemeenen zin te beliandblen. Do VOORZITTER acht dit onnoodig. De heer v. ECK repliceert dan, waarna "3e VOORZITTER cL huidige redactie nog verdedigt. Het amendement, v. Eek wordt verworpen met 199 stemmen (die der S. D. A. P. en van den heer Knuttel. Bij art. 7 trekt de heer v. ECK een amen dement van gelijke strekking nu in. Bij art. 28 is het amendement v. Eek het le lid aldus te wijzigen: ,,Vpor de be leeningen op roerende goederen is ver schuldigd 9 pCt. per jaar; voor voorschot ten op pensioenen 5 pCt. per jaar; voor de andere geldleeniri'gen 6 pCt. per jaar övcr het werkelijk uitstaand bedrag. De heer OOSTDAM voelt wel iets voor dit amendement. Kan men dé bezuiniging niet laten blijven bij het afschaffen van het eeno bijkantoor? De heer WILMER zegt, dat de rente voor de be'eende panden gelijk blijft en die ren te is z. 1. ook niet veel. Een particulier zou het niet kunnen 1 ct. per gulden per maand plus een paar cent administratiekos ten. De heer v. Eek stelt een verlaging voor, die f 1300 zou kosten. 6 pCt. voor pensioenen hebben de com missarissen voorgesteld omdat; zij zelf ook 8 pCt. moeten betalen voor het door hen "opgenomen geld. Voor andere gëldleénïngën 'stellen 'com missarissen voor 8 pCt., toch ook niet te veel gezien hoe hier informaties, borgen etc. bij te pas komen, maar tegen brengen op 6 pCt. zal hij zich niet schrap zetten. De heer v. ECK blijft de percenten veel vinden. Waarom mag in 't algemeen be lang niet iets worden toegelegd voor de armen die hiervan gebruik maken? Wethouder SANDERS sluit zich aan bij den heer Wilmer. Dat er niet veel wordt genomen, bewijst ook het verlies dat er is. Andere plaatsen nemen meer, soms veel meer. Het amendement-v. Eek 12 pCt. wordfc 9 pCt. wordfc verworpen met 17—11 stem men. Voor de S. D. A. P. en de heeren Knut tel. Sijtsma, Oostdam en mevr. v. Itallie. Het amendement-v. Eek .6 pCt. op de pensioenen wordt 5 pCt. wordt verwor pen met dezelfde stemmenverhouding. Het ame.ndement-w. Evlc 8 pCt. voor andere geldleeningen wordt 6 pCt. even eens. De verordening wordt daarop z. h. st. aangenomen. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor liet eventueel in het leven roepen van een werkverschaffing ten behoeve van wcrklooze sigarenmakers. (99) De heer v. STRALEN verklaart zich we derom tegen dit voorstel. De voorwaarden voor werkverschaffing zijn trouwens nog beduidend slechter dan vorig jaar. Toen kreeg men nog f 6.50 per 1000 stuks, nu waarschijnlijk maar f 5.50, misschien f 6. De bijdrage der gemeente is verhoogd, die der werkgevers verlaagd. De betrokken organisaties zijn ook legen het voorstel en weigeren medewerking, liet rijk wil echter dwingend optreden, anders den steun intrekkend. Zijn fractie zou daar om niettemin mee willen gaan wanneer B. en W. ook nu f G.50 willen garandeeren, al wilde de fractie vorig jaar dit ook niet. Gerekend op een 55-urige werkweek zou slechts pl.m. f 13 per week kunnen worden verdiend volgens deze regeling, aannemend als gemiddelde het maken van 2500 stuks. Spr. dient een amendement in, waarin het loon wordt gebracht op f 6.50 per 1000. De VOORZITTER zegt, dat het hier een algemeene regeling betreft, zoodat B. en W. een bijzonderen toeslag niet kunnen aan vaarden. Wil men niet, welnu, dan stemme men tegen. De heer KNUTTEL verbaast zich over het amendement-v. Stralen; alsof voor f 0.50 per 1000 meer deze dwang wel acceptabel is! Terugbrengen van het deel der werkge vers op de helft lijkt lietn bovendien fan tastisch. In geen geval zal hij met dit voor stel meegaan. De heer HEEMSKERK verbaast zich ook over den heer v. Stralen, die nu wel wil wat vroeger werd geweigerd. Bij oefening kan zeer zeker een loon worden verkregen, dat de steunvcrleening te boven gaat en daarom zal hij met deze werkverschaffing meegaan. Hij hoopt, dat B. en W. wel mede werking zullen verleenen bij pogingen om het loon op f 6.50 te brengen, dit voor min der geroutineerden. Wethouder SANDERS zegt, dat bij rou tine 4 a 5000 van deze sigaren kunnen worden gemaakt, bij deskundige verdeeling van arbeid nog meer. (Vele ontkenningen). De heer v. STRALEN zegt, dat de onder handelingen afgesprongen zijn. De VOORZITTER: Welnu, dan is het uit. De heer v. STRALEN: Maar nu wil het rijk dwingen. Ifij meent zijn amendement te moeten handhaven, al zegt de voorzitter dat hier in geen geval meer betaald kan worden dan elders. Het amendement-v. Stralen wordt ver worpen met 208 stemmen (die der S. D. A. P. en van den heer Kuivenhovcn). Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 208 stemmen (die der S. D. A. P. en van den heer Knuttel). 10. Vaststelling van 't 2o Navordoringskokieaf dor plaatselijke directe belasting, dionet 1920/2L 'inm (98). Goedgekeurd. - De heer KNUTTEL verklaart zich vol* daan over de nieuwe plaats, 's Winters, wanneer de kachel er is, zal het echter mis* schien minder zijn. De VOORZITTER zegt, dat de raad bijna nooit volledig vergadert en overigens hoopt hij op wijziging in de wet betreffende het aantal raadsleden, dat z.i. met het oog op de kosten voor vele gemeenten niet zoó. sterk mag stijgen. De nu gevonden oplossing kost niets eo laat de zaak intact. i. n Rondvraag. "z' De heer DUBBELDEMAN heeft gehoord, dat van den bouw der 162 woningen door de firma Rutgers niet veel komen zal door de arbeidsvoorwaarden van B. en _W. Is dit zoo? Wethouder MULDER zegt, dat de zaken nog loopend zijn en hij zich niet kan uit* laten. i Wethouder v. d. LIP: Nu weet je het. 1 De heer DUBBELDEMAN vrnagt of liet werk nu aanvaard is of niet. Wij moesten ons zoo haasten cn nu dit uitstel. Wethouder MULDER zegt, dat die haast alleen noodig was met het oog op de re* gcering. De heer v. STRALEN zegt, dat bij de brandweer de dienslvoorwaarden nog al verslechterd zijn door een proefregeling, waarover groote ontevredenheid heerscht. Kan er geen spoed worden betracht en ook het Georganiseerd Overleg worden gehoord bij het komen tot een definitieve regeling? Wethouder MULDER zegt, dat de com-, mandant tweemaal heeft geconfereerd met de betrokkenen en er zal nog meer .gecon fereerd moeten worden om overeenstem' ming le bereiken, iels, wat in aller be* lang is. Wethouder PERA zegt, dat hoofdbestuurs leden er zich mee hebben bemoeid, waar door de overeenstemming is bemoeilijkt, waaraan overigens druk gewerkt wordt. De heer KNUTTEL zegt. dat hij de vorig» zitting een eenigszins onbillijk oordcel heeft geveld over den gemeente-architect, waarin de gemeente wel iemand heeft, waarmee in zee is te gaan, gezien zijn opleiding etc. t Hierna sluiting. 'ALPHEN. De nieuwbenoemJe burgemees ter dr. LovinL, heeft gisteren 6® "bezdrii! aar onze plaats gebracht en met de ver schillende hoofdambtenaren kennis gemaakt'. De officiëele installatie zal op 16 April dee namiddags om halfdrie plaats hebben. De 13-jarige v. d. B. Hie met kip- karrer. aan het spelen was, 'brak een zijhal vingers, zoodat hij door een geneeskundige verbonden moest worden. Van den stalhouder 'A'. alhier bleet Zondagmiddag plotseling een best gaard dood. Een leelijke schadepost. De staking is zoowel Zaterdag ale Maandag kalm verloopon. Het aantal werk willigen nam weer toe. Ook uit andere ge meenten hebben zich werkwilligen aange meld. Vrijdagavond is nog getracht tot een vergelijk te komen, doch zonder resultaat. ïloelang deze staking nog duren kali iS op dit oogehblik moeilijk te zeggen. Aangaande deze staking komt de Com missie voor Arbeidsbemiddeling Voor een groote inooi!i,jkheid te staan. Dit kan d» slaking verkorten of op de lange baant schuiven. Bij deze commissie hebben zich een aan tal werknemers aangemeld. Deze werkne mers werden verwezen naar de werkgevers, bij wie ze dadelijk te werk gesteld konden worden, omdat hun personeel in staking ge- Roman van G. HARDWIG. 01) (Slot). Uit vrees, dat mem je een ver- iwijt zou k tinnen maken? Je moet je er toch wel 'n voorstelling van hebben ge maakt, dat je terugkomst gevolgen moest hébben, voor het geval ik in leven bleef? (Heb je daarover in 't geheel niet gecbaoht? Zij dacht aan den vreeselijken schrik, waardoor zij was bevangen, toen zij in de -pastorie te Schwarken de ziekte van haar man hadl vernomen. Von nadenken over het gevolg van haai handelingen was geen sprake geweest. Hij riep haar en dos ging zij. Eerst later, toen hoop en vertrouwen op Richards herstel terugkeerden, was deze gedachte bij haar opgekomen. Toen ee-rsib en ook niet eer. „Heb je er niet over gedacht?"- vroeg tij zacht. Zij 6chudde het hoofd. Als zij gesproken had, dlan zou zij in tranen zijn uitgebarsten van verdriet. „Dus het is anders geloopen," zei hij filet een aanvechting van bittere ironie. „Ik heb mijn erfgenamen een streep door de rekening gehaald on de bewoners dr [Residentie een begrafenis eerste Masse ionthoucJen. Nu, wat moet er nu gebeuren? Ik zou nu de rollen kunnen omkeeren en jzeggenmijn waardigheid en trots als man Verbiedt mij, met een vrouw samen te leven, die mijn eerewoord als iets onver schilligs heeft weggeworpen 1 Zou ik dat filet kunnen, Mia? Zou dat van mijn kant jzco onmogelijk en onbegrijpelijk zijn ge weest, vergeleken bij dat, wat je mij hebt Üwngedaan [Deze beschouwing van de zaak was haar zóó nieuw, zóó ver schrikkelijk, dat zij ver schrikt haar oogen naar hem opsloeg. Hij legde zijn hand op haar gevouwen vingers. „Dit eene moet je wetende eer van den man is niet de liefde. Zij is voor hem meer waard dan liefde en geluk. Dat was het, wat ik je onder den pijnboom gaf te bedenken." Toen hij haar steeds meer met haar oogen zag knippen, boog hij ziah naar voorover. „Dat wist je niet. En daarom, niet* waar? Want nog erger dan het bewustzijn, zonder bemind te worden een m<an te heb ben behoord, is het bewustzijn een man zondier eer te hebben behoord. Het eerste kan uitgewisebt worden, geheel en al, zoo dat geen schaduw der herinnering meer behoeft over te blijven; het andere niet." „Ik zei slechts, wat ik gevoelde!" zei ze zeer geroerd. „Jij niet, je leed zei bet!" Hij drukte haar gevouwen ha/ndefn aan zijn lappen. „Als je wist, hoe ik je leed eerbiedig en vereerJouw recht en imijn onrecht kun nen al lang tegen elkaar opwegen. Maar zooals dé zaken nu staan, tuascben ons staan, wat moet er nu gebeuren, Mia?" Zij was donkerrood geworden. „Ja, dat weet ik niet." „Wil je dan ook niet terugzien," vroeg Richard zacht, „als je niest vooruit kunt zien, Mia? Terugzien op ons geluk, dat zoo langzaam uit bet niest is te voorschijn gekomen Was het dan niet mood hoe mij langzamerhand de «hellen, van de oogen. vielen en ik jou zag met de oogen der lief de? Hoe ik met verrukking bemerkte, wat ik bezat, wie jij was? Hote mijn hart den kwellen den ballast van zich afwierp en jouw beeltenis opnam, jouw beeltenis al leen, niets anders Was dart» dan niet mood, Mia? Wat is nu dan te betreuren? Is het dan zoo ondenkbaar, dat jij je hand weer vertrouwelijk in de mijne zal leggen „O, die angst, die verschrikkelijke angst!" fluisterde zij, in tnane® uitbar stend. „Waarvoor dan? Voor wie?" vroeg hij, haar band vast in de zijue nemend. „Voor haar, die jou liefheeft," stamelde zij bevend. „Daarvoor alleen?" zei bij na eeniige seconden te hebben gezwegen. „Dat is bet eenige, wat je kwelt? En het andere, wat ik misdreven heb, is is dat vergeten Vergeten en vergeven? Dat moet je me zeggen, Mia! Ik heb daarop nog een ant woord te geven!" Zij haalde zoo snel en zenuwachtig adem dat hij zich bijna gedrongen voelde haar de woorden van de lippen te kussen. „Ik heb dus Alexandra Louise nog eens gesproken, tegen mijn wil en wensch, maar ik heb liaar gesproken. Zij gaf geen antwoord, maar hij voelde, dat deze bekentenis haar als een dolksteek door hot hart ging. ,,Ik wist het; ik vermoedde het 1" „Waifc je dan ook weten moest," viel hij scherp in de rede, „was, dat, na hetgeen tusschen ons is voorgevallen," van mijn kant geen toenadering meer plaats vin den kon. Je hadfc mijn woord. Het staat me tegen, uèb te spreikon wie aanleiding gaf. Je denkt aan schoonheid, rang en stand. Ik zag en zie -niets als een lijdende vrouw in haar. En dat ik tot dit inzicht ben gekomen, is jouw werk ,hefc werk van onze liefde. Zou je dan liever hebben ge had, dat ik was gestorven met verlangen in mijn hart naar jou, dan dat ik nu met dit gevoel dn mijn bart je levendi te gemoeb treedt?" Hij zweeg, door herinnering overwel digd. „Je moet de gebeele waarheid weten: „Alexandra Louises genegenheid was niet verkoeld." „Laat mij los!" riep Mia, haar handen uit de zijne wringend. „Ik wil „Wij stonden tegenover elkaar/'' ging Mersbaoh langzaam voort, en in elk woord dat zij dn diepe smart sprak, log een beken tenis van haar wanhopigen strijd en van onverzadigd verlangen. Ik heb begrepen, dat zij nog van mij hield. En dit begrijpen verwekte medelijden bij mij, anders niet. De heb haar de waarheid gezegd, zooals ik die nu aan jou zeg. Het waren sleohts vijf woorden. Wil je weten, welke het waren? Kijk mij aan, Mia! Slechts vijf woorden. Zij moeten wel elke vergissing doen ver dwijnen. Deze vijf woorden waren„Ik heb mijn vrouw liefl" Mia gaf een gdl, die door de kamer weer klonk. Als een eloctrische schok ging het dcor haar ziel en het gruwelijke 6pook van den twijfel werd ineens verjaagd. „Geloof je mij nu?" vroeg hij lachend. „Ik houd werkelijk veel van mijn vrouw, onnoemelijk veel, Mia!" Zij sprong op. „Richard, o Riohard !"- Hij omhelsde haar en trok haar op zijn knieën. „Hoe kan je toch zoo bevreesd zijn, jij!" Zij sloeg de armen om zijn 'hals en druk te" baar lippen met een hartstochtelijk ge lukkig gevoel op zijn wangen en op zijn mond. „Vergeef me maarl"- ,,En vergeet het!" zei hij diep bewogen, de beminde vrouw dichter tegen zich aan drukkend. Rood bloeide de heide. Vol geur en glans trilde de warme lucht. (Mia ging naast Mersbaoh van uit Schwarken midden tussoben de heidevel den door. Vijf jaren van onuitsprekelijk geluk la-gen achter haar. De oude Sodmann was vandaag uit het heidehuis naar het kerk hof gedragen, waar hij een rustplaats zou vinden naast de oude freule, zijn mees teres. Dominee Seller had plechtig aan heb graf gesproken. Nu liepen zij naast elkaar voort, de poedleQ. naast ben, naar den kant, waar de oude pijnboom zijn sohaduw verspreidde over de plaats, waar zij haar kinderlijke vreugde, haar vrouwelijke smart had on dervonden. „Hier was hetl" zei Mersbach, baar dicht tegen zich aantrekkend. Zij docht niet meer aan verdriet, zij kende enkel vreugde nu. „Hier kwam je boen 1" lachte zij, haar wangen tegen zijn schouder vlijend. Met diepe ontroering zag zij aan deni rand van het woud het roode dak, waar uit geen enkel rookwolkje meer opsteeg. Het heidehuis zou in het vervolg aan tweei arme families tot gratis verblijf dienen dominee Seller had voor de gemeente Schwarken deze schenking in ontvangst genomen. En terwijl zij nog nadacht over die stillo begrafenis in de vroegte, zag Mia voor haar geeab den prachtigen lijkstoet, welke Alexandra Louise naar haar laatste rust plaats had gebracht. Zij dacht aam Kleeschenaan het ver* laten leege oude slot met zijn gesloten ra- tnen, en aan den met gras en onkruiid be groeiden tuin, over welks paden baar jonge voeten eens in angst en vrees waren gegaan. Zij dacht aan het ongrijpbare geluk,toen de Barones haar de eerstgeborene in do armen legde, aan de zaligheid, toen zij Mariannes kleindochter den naam van do grootmoeder gaf. Zij dacht aan. alles, wat haar steeds met vreugdle aan Mersbach s zijde Rad' vervuld. Met impulsieve innigheid sloeg Mia haar armen om Mersbachs hals. „Acht jaren zijn voorbijgegaan, sedert jij me op deze plaats naar den weg naar Schwarken hebt gevraagd. Is het haast niet te veel voor een menschen kind, hetgeen ik in dozen tijd heb beleefd „Zie niet om," zei hij, terwijl hij haair voorhoofd kuste. „Wij hebben te weinig tijd om zelfs het tegenwoordige te omvat ten. Laat ons vasthouden hetgeen wij hebben, en oppassen, dat wij eens met een goed geweten van alles kunnen schei den wij willen het beste hopen en het goede doen." „Wat is het beste?" vroeg zij met een gelukkig lacht je. „Jouw hart," zei hij, haar vast tegen zich aan drukkend. En roodl bloeide de heide mik

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5