LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 17 Maart 1923. EERSTE BLAD. OffiGieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Gis. per regel. Bij regelahoimement belangrijk laveren Pfiis. Kleine advortenliên. uitsluitend bij vooruitbe taling, Woensdags en Zaterdags 50 Gts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrccbt. Voor eventueelc op zending van brieven 10 Gts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Gts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden p. 3 mnd. 2.35, p. week fó Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week - b 013 Franco por po3t 2.35 4" portokosten. Nnmmer 19335. Dit nummer uestaat uit DRIE Bladen. O «II I I Hl UB 'I GEMEENTELIJKE VISCEVERKOOP. Aan den gemeentelijken viSchwinkei, Vischraarkt 19, tel. 12-25, is hedenavond verkrijgbaar SCHELVISOH a f0. lü, 3CHOL a f-0.12 en KABELJAUW a f 0.30 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 17 Maart 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den Gezien het verzoek van: a. de N.V. Stoomfabriek van Verduur Kaamde Levensmiddelen „Dc Ster", vocn- ifcec-n N. Wouterlood P.Jzn., om vergunning tot. uitbreiding van de fabriek van verduur zaamde levensmiddelen in het perceel Hoo- gewoerd No. 183, kad. Sectie D. No. 1521 b. de N.V. voorheen R. M. Beulh en Zo nen, om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van gewatteerde dekens in het perceel Kaiserstraat No. 8 en 10, kad. Sec tic F. Nos. 1111 en 1282. Gelet op de artt. 6 en 7 der HLncLiwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezar gemeente ter visie gelegd zijn alsmede dat op Zaterdag, den 31 Maart ie.k. des voonmddags te halfelf op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te bren gen, terwijl zij er do aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zij- ner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Maart 1923. Hèrv. (Geref.) Staatspartij. Gisteravond hield da_Herv. (Geref.) Staats partij in het gebouw „Prediker" een open- 'J>ure vergadering, waarin als spreker optrad tR. -A. G. G. den Hertog, Herv. predikant te Botterdam, met het onderwerp: „De Sclieids- briof". De vrij goed bezochte vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer C. 'Bloot, JRz., die bij de opening zich beklaag de over de onjuiste verslagen van vorige ver gaderingen in liet A.-R. orgaan te dezer slede. Hierna werd gelezen uit Amos 5 waarna de vergadering Psalm 123 zong en de voor zitter voor ging in het gebed, waarna hij ds. Den Hertog verzocht hel spreekgestoelte te betreden. Deze ving aan met te constaleeren, dat liet een mensch wel eens verdrietig kan stem men, wanneer hij tot de ervaring komt, dat een gebouw, hetwelk hij hecht waande cn sterk, scheuren vertoont en de fundamenten zich begeven. En zoo is het met ons Staats gebouw. Het in do laatste jaren gestichte roaliliegebouw lijkt uiterlijk nog hecht en sterk, maar doordat de grondslagen niet deu gen, komen de scheuren voor den dag, voor al kenners merken ze op, ook al worden zij met een schoonen schijn bepleisterd. Dolioordcrs zullen de beeldspraak wel be grijpen, meende spreker. Men is zoo blij met de oplossing van den schoolstrijd in Christelijke kringen. De oude .staatsman De Savornin Loliman heeft zoo pas nog gezegd, dat de schoolstrijd nu vol- streden is. Spreker is van gevoelen, dat hij nu eerst recht moet beginnen. En als men dat voelt en begrijpt, dan is het om verdrietig te worden. Wij hebben ge kregen de vrije school. Ook de Bolsjewisten zullen vermoedelijk met Staatsgeld een school kunnen stichten, om de kinderen in liun verderflijke leer op te voeden. Humani taire scholen zijn er al. Dat het met ons schoolwezen nu in het reine zou zijn, spre ker ontkent het ten sterkste, al zijn vele Christelijke partijen er zoo tevreden mee.. Dat is dc éénc groote scheur in het zoo ■mooi opgetrokken Chr. Staatsgebouw dat wel dra nog meer in liet oog zal loópen. Dc hou ding, die in sommige Christelijke partijen tegenover Gods Kerk hebben aangenomen, voert spreker naar de tweede groote scheur in ons Staatsgebouw. Dit werd door soreker hij in de gelegenheid was uitlatingen van 'mr. dr. Sehokking tc gebruiken, uitgesproken op een Chr.-Histerischen landdag te Snoek, pal was nog in den tijd, toen liij zijn oude goede plunje droeg. Op de Chr.-IIistorische Unie was langen tijd nog de hoop der confessioneelen -ge vestigd; vooral nadat de meeste anti-revo lutionairen de vrije kerken wilden. Maar nu ïs ook déze hoop vervlogen. Wij .heben nu de coalitie der Christelijke partijen of misschien juister, zooals het in sen te Parijs uitgekomen geschrift over de Staatkunde in Holland wordt gezegd: de Christelijke coalitie. En in die coalitie speelt dc Roomsche Partij de hoofdrol. Dat blijkt uit'alles. Hel kwam ook op de laatste alge- meent vergadering van de Ghr.-Iïist. Unie aan het licht, toen ds. Bakkér, uit Amsler- - ("darn, verklaarde, het gevoel te hebben, dat hu zich in een neutrale kiesverceniging be vond, omdat het bestuur er niet legen op durfde te protcsteeren tegen de stichting ecner Roomsche Universiteit met geld eener gemeente, dat ook wordt opgebracht door Protestanten. Met sterk sprekende citaten, voornamelijk uit „De Maasbode", deed ds. De Hertog uit komen, welken grooten invloed de Roomsch- Kalholiekcn in ons staatkundig leven heb ben. Zij durven het ronduit zeggen, dat Ne derland geen Protstantsche natie meer is. En daar werken nu belijdende Protestan ten aan mede, alsof een goed gereformeerde met een Roomsche op éénen wortel des ge- loofs zouden kunnen stoelen. Wij willen niet, dat een Gereformeerde jonge man een Roomsch meisje huwt en de Roomsche geestelijkheid wil het evenmin. Dan heet het terecht, dat deze twee niet bij elkaar behooren. En mag dat nu wel in de Staatkunde? Spreker en de gchecle Herv. Staatspartij hebben niets tegen de Roomsch-Katholieke medeburgers en niets er legen, dat zij goed geloovige Katholieken zijn, "maar zij zijn te gen den Paus, zij zijn anti-papisten. Want het papisme achten zij, kennende de histo rie, een gevaar. En als spr. nu bedenkt-, dat de Chr.-Hist. minister De Visser zich neer legde bij de vrijheid van processies op onze stralen, dan vraagt hij of deze Minister niet zijn portefeuille in de schaal moet werpen, tegenover zijn Protestantsch beginsel. De meerderheid plus één regeert in onze dagen. Nu predomineert de coalitie der Christelijke partijen, maar als de meerderheid omslaat, dan regeert wellicht het ongeloof. Dat is de consequentie, waartoe de coalitiepolitiek moet leiden. Daar tegenóver stelt de Herv. (Geref.) Staatspartij een Regeering, gegrond op art. 3G der Geloofsbelijdenis. Na dit standpunt nader te hebben uiteen gezet en te hebben aangetoond, hoe er dan van een samenwerking met Rqme geen sprake kan zijn, werd even gepauzeerd. Terwijl dc aanwezigen Psalm 105 1 zon gen, werd er gecollecteerd voor de kosten van dezen avond, die niet groot waren, om dat de spreker geen honorarium wcnschte, en voor de kas der Verceniging. Na de pauze herhaalde spreker, dat ons Staatsgebouw scheuren vertoont en dat de grondslagen er van niet deugen. De grond slagen, het beginsel van een Christelijk Staatsgebouw moet, zijn de Kerk van Christus. En wat komt daarvan terecht in ons Staatsleven? Thans rnèent men, dat ieder God op zijn eigen manier mag dienen. De vloek over Nederland is, dat de grond slagen. van Slaat en Kerk niet rusten op Gods Woord. Er zijn-geen andere normon noeli voor het zedelijk leven noch voor de staatkunde, noch voor de Kerk dan het be lijden van den Christus en Dien Gekruisigd. Voor alles wil de Herv. (Geref.) Staatspartij, dat van de zijde der Christelijke partijen de samenwerking met Rome worde verbroken. Docli zij kan ook niet samenwerken met die anli-revolulionnairen, die zich hebben losge maakt van de Ned.-Herv. Kerk. Op de Chr.-Historische Unie was langen lijd nog de hoop gebouwd alsof zij liet Her vormd Protestantsch karakter in ons Staats leven zou handhaven. Nadat wegens succes- politiek dc symptomen van afval reeds lang zich vertoonden, is thans, na de laatste alge- mecne vergadering waar ds. Kromsegt en ds. Bakker van een koude kermis thuiskwa men, dc afval voltrokken. Nu de scheidslijn, door Lohman getrok ken, is aanvaard, geven wij aldus spreker ook deze Partij don scheidsbricf, om met Gods hulp cn in vertrouwen op ons Gerefor meerde volk zelf 1e trachten te bouwen het Staatsgebouw, dat steunL op de overtuiging, dat onze natie is een Protestantsehe natie met een belijdende Kerk, aldus besloot spre ker zijn dikwijls fel beloog. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt. Nadat de voorzitter nog een kort slotwoord had gesproken én de aanwezigen Psalrn 119:1 hadden gezongen, sloot ds. De Her tog met dankgebed. Concert Adrienna WintermayerVan Hamel, mezzo-sopraan, Betsy de Haan, pianiste. Onze oud-sladgenoole, de zangeres Adr. Wintermayer-Van Hamel, gaf gisteravond in de kleine zaal van de Stadszaal een con cert, terwijl Betsy de Haan haar aan den vleugel ter zijde stond en zelf ook ccnige solo-nummers ten beste gaf. De beide ar- lislen kwamen met een uitgelezen program ma, dat vóór de pauze aan Duitschc compo nisten, als o.m. Brahms (Sieben Zigeunerlie- der), Chopin, Nocturne op. 15 no. 2, Etude op. 25 no. 3, A'alsc op. 70 no. 1. en na de pauze aan de Fransche componisten: Ra- vel, Reynaldo, Halm en Claude Debussy ge wijd was. Adriennc Wintermayer beschikt over een vol cn krachtig mezzo-sopraan geluid oh een temperamentvolle voordracht. Al deze.eigen schappen maakte, dat zij boeiend de Sieben Zigeunerlieder van Brahms voor kon dra gen. Een duidelijke uitspraak, te duidelijk soms zoodat de loon dan ietwat geforceerd klonk en oen mooie aanwending van de kopstem, ziedaar de goede hoedanigheden van deze zangeres. In „Fronin" van Otlo Fricklioeffer was zij minder gelukkig, maar „Slurmlied" van denzelfden componist, word interessant voorgedragen. Ook de drie Fran sche liederen. FHeurc exquise van Rey naldo Halm, Romance cn mandoline van Claude Debussy, voldeden het publiek zoo zeer, dat dc zangeres een loestukje afgodwon- gen werd, „Hansje" van Lod. Mortelmans. De zangeres werd als begraven onder de bloemen, die 'alle vrienden cn bekenden haar dc-dcn toekomen, hetgeen haar-succes nog verhoogde. - Betsy de liaan gaf; behalve haar aandeel dat zij had in dé begeleiding van de liede ren, nog enkele solo-nummers, n.l. de reeds genoemde pianostukken van Ghopin cn dc Sonatine van Ravel. De pianiste speelt met een Iichten"aanslag en weet in verschillen de fragmenlische deelen veel stemming te bereiken. Men denke vooral aan bet laatste deel „Animé" van Ravel en de Etude van Chopin. In haar-accompagnement was de pianiste ontegenzeggelijk nog beter dan in de solo-nummers, 'doordat zij hier meer bo ven haar werk stond, meer nog zich geven durfde. Zeer goed volgde zij de zangeres en paste zij zich aan bij aliens opvatting, Ook Betsy de Haan oogstte veel succes, zoodat beide kunstenaressen hartelijk toegejuicht werden. Door den heer H. Vriens, te 'sGraven- hage, is ontslag gevraagd uit zijn betrekking als leeraar. in de stenografie van den Han- dclscursus „Kennis is Macht", alhier. De wegens ziekte uitgestelde oratie van prof. F. G. Soheltema zal plaats heb ben op Woensdag a.s. te 2 uur, in het groot-auditorium dor Universiteit. In de gistermiddag gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders der Leidsche Broodfabriek hebben Commissaris sen, do heeren Fr. G. H. Gerlings, A. Goe- koop, D. Jaeger, dr. L. G. de Vries en mr. H. van Wenten, hun voor eenigen tijd genomen besluit gehandhaafd en zijn eenparig afge treden. De reden van dit heengaan is, vol gens ons verstrekte médedeelingen, gelegen, in het feit, dat de Commissarissen van oor deel zijn, dat de hun ter zijde gestelde Com- rrisie van Advies dit advies naar hun mee ning te ruim opvatte. Deze commissie, zooals men weet, be staande uit mevrouw Van den BoschTak en de heeren Krantz Sr. alhier, Sijthoff te Noordwijk cn Waalwijk te Bussum, zullen voorloopig als Commissarissen optreden met het recht zich andere personen te assumee- ren. Als nummer vijf op de candidalenlijst van de Democratische Partij is alsnog ge plaatst mevrouw H. TrijeVan der Laan, vroeger onderwijzeres bij het openbaar la ger onderwijs. Door do afdeeJmg Leiden van de S. D. A. P. zijn in de gisteravond gehouden vergadering oandidaat gesteld1. mr. D. A. van Eek; 2. J. J. van Stralen; 3. T. Groene veld4. M. Dubbeldeiman 55. F. Kooi s tra6. H. J. Baart; 7. M. Vcrwoy 8. H Pieko&i ,9. W. A. van den Heuvel 10. J. Vredevol d 11. J". H Solui lier12. H. van Dans él aar13. J. O. Hunders- mark 14. J. P H. van den Bosoh15. J. W. Halting16. H. Oud slio-om. Hel aantal nieuwe leden der Ned.-Her vormde Kerk, dat dit voorjaar wordt aange nomen, bedraagt niet minder dan 366, waar van 28 tot de Vrijzinnig-Hervormden behoo ren. Deze worden bevestigd door den vrij zinnigen predikant te Oudshoorn. Wij vernemen, dat op Tweeden Paasch- dag in de groote stadszaal alhier een anti revolutionaire landdag zal worden gehouden. In de gisteren gehouden zitting van het Cenlraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn de verschillende ingediende lijsten cn lijstengroepen genummerd. Ter verduidelijking diene, dat als aandui ding voor de lijsten is genomen de naam van den eersten daarop voorkomenden can- didaat. Dc volgorde in kieskring III (Leiden) is: 1. Schokking; 2. De Visser; 4 Van Eek; 6. Gollé; 7. Rotteveel; 8. De Laat de Kanter; 10. Van den Hoven; 11. Limburg; 12. War- naar; 15. De Graaff; 16. Van Houdt; 19. Van der Meer, 22. Bosman en 25. Witman. In de laatst gehouden vergadering van den Algemeen-en K-erkera-ad der Ned.- Herv. Gemeente ware®, naar uit het „Predfo.bhwï' blijkt, twee Gemeenteleden verschenen, om t© klagen over den on- (hoii'l'baren toestand in het niet-geannexeer- de deel deer burgerlijke gemeente Leiden. Er werd echter op gewezen, dat er weer onderhandelingen zijn aangeknoopt met de gemeente Oogstgeest, om dien toestand onder do oagen to zien. In zake dc bezetting van het Rulirgebied heeft do Kerlceraad besloten, 18 Maart in do Pieterskerk, te halfzeven, een bidstond to houden, waarbij gecollecteerd zal wor den voor de noodlijdends predikanten in die streek. Als voorgangers zullen optre- dlen cis. Bofesovain cn ds. Groot Enzeiink. Ook besloot de Ejeriaeraad met meerder heid van stemmen, 2idh te wenden tot onze Regeering, 3naar Gods wijsheid toe te bid den, haar te verzekeren, dat, zoodra zij den geschikt cn. tijd' gekomen acht om mee te werken tot een vreedzame oplossing, in den weg van gerechtigheid, die Gemeente met volle sympathie achter luaar zal staan, waarbij zij het volle vertrouwen stelt in haar beleid. Ben verzoek van den heer L., om ongel-* digverkRiring van de verkiezing van vijf geanadhtigdon voor het Kiescollege, op grond van een naar zijn oordeel misleiden de advertentie in hot „Predikbeurten- blad", kan reeds daarom niet in aanmer king komen, omdat m'en nimmer gerech tigd is, een verkiezing te vernietigen op grond van cfc propaganda, die te vorên gemaakt is. Ter versterking van de financiën van „Teruel", de stadsevangelisatie alhier, zal in Mei een bazaar worden gehouden. Ten Raa'dhuize alhier is opnieuw de -Cehlrale Ouderraad geïnstalleerd, welke in stallatie een noodwendig gevolg was van de reorganisatie van het Onderwijs. Vicr-cn- twinfig oudercommissies zijn tóqgétreden, terwijl pogingen zulten worden aangewend twee nog niet gevormde ouder-commissies alsnog samen te stellen. Tot bestuurderen van den jCenlralen Ouderraad werden gekozen de heeren dr. E. A. Cosman, voorzitter; G. G. Colin, Maredijk 67, secretaris, J. W. van Hees, vice-voorzit- ter; J. J.. Zeegerman en/W. Smit, bestuurs leden, O.m. werd besloten toe le treden lol den Nederlandschen Ouderraad. Moge deze noocjige en nuttige commissie succes hebben met haar streven en werken in het belang van het onderwijs in 't alge meen en in dat onzer kinderen in 't bij zonder. De afdceling Leiden van de Ned. Ver- eeniging van Huivrouwen, die op velerlei terrein de belangen onzer huisvrouwen be hartigt, houdt op Dinsdag, Woensdag, Don derdag en Vrijdag een demonstratie op huis houdelijk gebied in de groote Stadszaal, waar een respectabel aantal neringdoenden in onze gemeente het beste, wat zij op huis houdelijk gebied kupnen presteeren, zullen tentoonstellen. Onze huisvrouwen kunnen daarmede haar voordeel doen en de Leid sche industrieelen en neringdoenden zullen weer eens tooncn, dat zij er Tmogen wezen en dat wij nu waarlijk niet buiten de stad behoeven te gaan om inkoopen te doen. Dinsdag te drie uur zal de tentoonstelling worden geopend en op denzelfden dag krij gen dc bezoekers reeds een aardige attractie te genieten. Mej. Antoinette zal haar zoo goed bekende liedjes met luit-begeleiding zingen. Verder zullen op dc volgende dagen films worden vertoond over Maggi-produc- ten en over Sun-mnid-rozijnen. Men ziet, het afdeelingsbesluur heeft op aardige wijze het aangename met het nut tige welen te vcreenigén. De .beste belooning, welke hel daarvoor verlangen kan, is een druk bezoek niet al leen van huismoeders uil alle kringen, doch ook van de .heeren der schepping. Deze mogen ook wel eens weten wat er op dit rijke gebied, waar de vrouw haar schepler pleegt te zwaaien, le koop is. Prof. dr. Max Friedliinder, die in Octo ber j l. zijn 70sten verjaardag heeft gevierd, studeerde oorspronkelijk voor concertzanger onder leiding van Garcia (Londen) en Julius Stockhauseri (Frankfort). Sedert 1883 hield hij zich voornamelijk met de muziekweten schap bezig en promoveerde in 1887 tol dok tor in de philosophic. Hij werd in 1891 pri vaat-docent te Berlijn en~m 1903 „Univer- sitatsdirektor". In 1911 werd Friedlander als ruilhooglecraar naar Boston gezonden en hield voor 20 Amerikaansche Universiteiten voordrachten. Zeer belangrijk is zijn studie over de liederen van Schubert, Schumann en Mendelssohn. Hij heeft een Duilsch volks liederenboek voor mannenkoren uitgegeven, voorts een werk „Das deutschc Lied im 18. Jahrhundert" en verschillende andere. Zijn colleges aan de Berljjnscho Universiteit wor den druk bezocht door studenten van alle fa culteiten. De heer Friedliinder, die, niettegenstaande zijn vrij gevorderden leeftijd, veel reist en voordrachten houdt, zal hier spreken over „Das Deutschc und das Niedcrlkndische Volkslied", en do verwantschap tusschen beid e. Hij pleegt zijn voordrachten le il- luslreeren door persoonlijk de door hem be sproken melodieën voor le zingen. Mevrouw Friedlander begeleidt hem ditmaal daarbij. Op het huidige programma van hel Luxor-Theater vestigen wij de bijzon dere aandacht. Niet zoozeer om hetgeen er vóór de pauze op het doek verschijnt, al wil len wij er volstrakt niets kwaads van zeg gen; maar om datgene, wat na den rusttijd wordt vertoond. Dat is „Do groote zonde". Wel een bewerking van een oud thema, maar een, die de belangstelling alleszins verdient en die boeit. De natuurlafercelen in de acht ste acte zijn prachtig! Het Re j o-Theator geeft, behalve cle H.A.P.-eourant, een aardige twec-acler „San- ny's verjaardag". Daarna ..My Boy" met hel wereldberoemde zesjarige Jochie Jackie Coo- gan in de hoofdrol. Dit nummer is bijzonder mooi. Na de pauze een detective-roman in vijf acten „De springplank des doods". Lief hebbers van avontuurlijke cn spannende voorstellingen, met halsbrekende klimpar tijen, enz. vinden hier wat van hun gading. Het doet ons genoegen dat wij, nadat we kort geledon de aandacht mochten vesti gen op een belangrijke restauratie en verbe tering van Maison Zurloh aan de Breeslraat, in de gelegenheid zijn van een andere groote modezaak in de onmiddellijke nabijheid ook heel wat goeds te zeggen. De firma Gebrs. Gerzon Breeslraat 144 46 heben gelijktijdig met de opening van'het seizoen hunne riante zaak nog weer ge restaureerd, gemoderniseerd, verfraaid en uitgebreid. De uitbreiding betreft een nieuwe afdeeling, zijden, wollen en katoenen sloffen, van eenvoudige stoffen tot in de fijnste des sins, en van een verbijsterende hoeveelheid. Het zal alleen onze dames een beetje moei lijk vallen uit zoo'n grooten voorraad een keuze te doen. Maar is dit eenmaal gedaan, dan hebben ze ook iels waarmede ze voor dc-n dag kunnen komen. En willen ze raad, de vriendelijke en voorkomende leiders de zer zaak, mej. Vecht en de heer Meijer staan hun clientèle gaarne met raad en daad hij. Bij de prijzen lelie men er op dat hier deze bepaald worden per Meter en niet per el zooals de gewoonte pleegt te zijn in onze stad. In de meeste gevallen zullen die prij- zne tot die van de el teruggebracht zeer bil lijk gevonden worden. Een nieuwe parapluie- en parasol-afdee- ling, zeer rijk voorzien van diverse soorten en verschillende prijzen, trekt ook de bijzon dere aandacht. Wij hopen dat velen zich opgewekt zullen gevoelen hedohavónd- en volgepde dagen een kijkje voor de keurige etalages te nemen. Het zal hen nopen om ook naar binnen le gaan en ze zulten er later geen berouw van hebben. BINNENLAND. Vanwege de Regeering zal een rapport inzake den zomertijd openbaar gemaakt worden. Statistiek betreffende den invoer van schoenen Een geval van morphine-vergiftiglng. BUITENLAND. Duitsohe nota over onderhandelingen in ver band met wat te Brussel werd bepaald. Gevallen van sabotage en spoorwegbotsingeri in het bezette gebied. Lord Robert Cecil over Frankrijk's veiligheid en het Rijnland. Subsidie voor den woningbouw in Engeland. Frankrijk betwist in de Commissie van Her stel het recht van Duitschland tot uitgifte e«rier leening- Bij de Gemeenleijke Arbeidsbeurs zijn in totaal 1412 personen ingeschreven. Aangifte is bij dlo polit-ie gedaan door C. v. W. dat zijn rijwiel, hetwelk hij cup d'eai openbaren weg aan de Haarlemmer- trekvaart had geplaatst, is ontvreemd. Een slager uit HazerswoucJe heeft aan het politi©bureel alhier, kennis gegeven, dat hij van Leiden naar Hazerswooidc oen koe heeft doen vervoer en, welke niet te Hazerswoudo is aangekomen. De politie stolt oen onderzoek in naar dc verblijf plaats van het dier. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Eglise wallonnc Dimanche matin, a 10.j he mes, Mr. M. Bresson. Evang.-Lutkersche Gem.: Zondagmorgen te halfelf, cis. J. Plu Makkink's avonds., te zeven uur, ds.- C. de Meyere. Rcmonstrantsch-Gcref. Gcra Zondag- mórgen, te halfelf, dr. J". A. Bcycrmaj3,_ er.ier.-predikant. Yerecniging van Vrijzinnige Hervorm den; Zondagmorgen, te halfelf, in het Volkshuis, ds. A. van der Wis-el. Toe spraak tot cle nieuwe leden. Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefcte": Zondagavond, ie halfzeven, mej. W. Snelj Jen. Koorzang. Ned. Protestantenbond: Kindcrkerk in de Remonslranlsche kerk, ingang Middelweg, Zondag te kwartier over twaalf uur, ds. E. L. Naula. Duitsche godsdienstoefening: Zondag morgen, te halfelf, Weeshuis Iloogl. Kcrk- gracht, kerkxaal, tusschen No. 17 en No. 21, Paster G. W. Locher, uit Elberfeld. De Zomertijd. Op de vraag van liet licl van dc Tweede Kamer, den heer Van der W-aerdon Js de Minister bereid een rapport te doen sa menstellen van de gegevens, verzameld in zake den zomertijd, en dit rapport publiek te maken heeft db Minister van Binneai- kundselie Zaken en Landbouw geantwoord Ondcrgoteckendo beantwoordt do vraag bevestigend en heeft bereids voor de sa menstelling van het rapport cl? vcretisohte maai'regelen gen omen De- heer De Veer, lid van de Eerste Ka mer, heeft aan den Minister van Binnen- landscho Zaken en Landbouw gevraagd: Is de Minister bereid in vciband met de tegen dien zomertijd in het bijzonder bij don land- en tuinbouw bestaand1© Lezwan ren, bij de vaststelling van dc dagen, waarop tusschen 18 Maart en 9 October die in art. 1 der wet van 23 Juli 190S (St.bl. no. 236) bedoelde wettelijko tijd met een uur wordt vervroegd, te bevorderen, clat <Jo termijn, gedurende welken de zomertijd dit jaar zal duren, in vergelijking met dien van vorige jaren worde verkort? De Utrechtsohe Handelssociëteit heeft een adres a&n .cfc Eerste Kamer gericht,- waarin zij verzoekt het wetsontwerp- Braat tot afschaffing van don zomertijd niet aan te nemen. Tijdelijke invoerbeperking yan schoenen. Nu inmiddels nadere gegevens bekend zijn geworden, dan die vermeld waren iu de Mc-morie van Toelichting op het wets ontwerp tot tijdelijke beperking van den! invoer van schoenen, deelt hei Gent raai- Bureau .voor de Statistiek liet volgende mede: De in voer van schoenen, laarzen eit pantoffels, geheel of bijna geheel van leder,- bedroeg in Febr. 1923: totaal 278.378 K.Gw vcor f 1.041.446 318.094 paren; waarvan uit Duitschland 220.650 K.G. voor f 77G.330 263,449 paren; uit Tsjeeho-Slowakije 34.223 IC.G. voor f140.912 25.717 paren; uit Groot- Britannië 16.902 K.G. voor 177.599 22.474 paren; uit iZwiteeadand 1.586 K.G. vooa f19.328 1.590 parea. 1

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1