physical culture, on onder waren gegaan met het Grieksche volk zelf. Na vijftien eeuwen nam de Coubertin het initiatief deze spelen weer in zwang te bren gen, en zijn actie zal zijn naam onsterfelijk hebben gemaakt, wanneer de moderne Olym pische Spelen het even lang houden als de Grieksche, die in de vlakte van Elis de athle- ten der Oudheid tezamen brachten. Stort de beschaving in, zooals velen die naar het kraken zitten te luisteren, somber voorspellen, dan kon het echter ook met de Olympische Spelen wel eens gedaan zijn, althans met die, welkep het leven werd in geblazen door den sportieven Belgischen ba ron. Want er zijn nog andere Olympische Spelen en die zouden niet lijden onder een Europeesche catastrofe: die van het Verre Oosten, waarbij Japanners, Chineezen, Britsch-Indiërs, enz. enz. elkaar oin de vier jaar bekampen en de Latijnsche Spelen in de Zuid-Amerikaansche republieken. En in Oost-Europa worden ook nog de Olympische Spelen der arbeiders gehouden, maar die zijn te bescheiden van omvang en beteeke- nis om mee te tellen. De groote, de .echte" Olympische Spelen, zijn die van de Coubertin, vomdat zij op de mededinging van de meeste, ja, van wel haast alle volkeren kunnen bogen, en om dat zrj de oudste brieven hebben als her leefde instelling, door de Grieken gesticht. Maar als die internationale bijeenkomsten van sportsmen den naam „Olympische Spe len" krijgen toebedeeld omdat ze zoo zuiver gelijken op de spelen der Ouden, dan be rust-hun naam op een onjuiste basis en een geforceerd motief. Want de Olympische Spe len van tegenwoordig gelijken in geen enkel opzicht op die van de Oudheid, hebben zelfs een geheel ander karakter, en gaan voort durend meer afwijken van het schoone voor beeld waarop ze geïnspireerd heeten te zijn. We nemen het zoo nauw niet tegenwoor dig. en zooals de Grieken van thans, de -tpoupoulissen en de -narissen weinig ge meen hebben met de oude heldengeslach ten, zoo hebben de Olympische Spelen van thans nog slechts in sommige détails iels gemeen met de spelen der Ouden. Den naam, ja dien welofschoon hij gemakshalve veelal verbasterd wordt tot Olympiade, terwijl een Olympiade toch fei telijk. het vierjarig tijdvak is lusschen twee opeenvolgende Olympische Spelen. En overigens zijn de moderne Olympi sche Spelen een conglomeraat van sporten 'zonder tal geworden. In een opzicht heeft men (wat de spelen in 1924 te Parijs be treft) getracht het Grieksche voorbeeld wat meer te benaderen: er zal een wedkamp zijn voor dichters, schilders, beeldhouwers, ar chitecten, musici, enz., het geestelijk ele ment zal zich dus kunnen laten gelden. Maar de sport blijft natuurlijk hoofdzaak, en niet de klassieke sport, maar zooveel sport en zooveel soorten van sport, dat geen sterveling de Spelen in hun vollen omvang kan gadeslaan. Dat is één van de gevolgen van de mo derniseering en matelopze uitbreiding van de Olympische Spelen, een ander gevolg is dat de kosten zoo ontzaglijk worden opge dreven voor de deelnemende naties, maar vooral voor de natiedie de eer geniet die Spelen te mogen organiseeren, dat men zich niet zonder eenige ongerustheid af vraagt waar in 1928 de millioenen vandaan moeten komen als de Spelen in Amsterdam gehouden worden, en wij die de reputa tie hebben van in sommige opzichten niet al te gul te zijn uitgevallen, en de oude zonde van „giving too little and asking too much" maar niet te kunnen kwijtraken, diep, zéér diep in onzen berooiden buidel zullen moeten tasten, willen we er iets van terechtbrengen! De voortdurende uitbreiding van het aan tal sporten heeft het karakter van de Spe len geheel veranderd, en de kwestie: hoe krijgen wc voldoende bedrijfskapitaal bij elkaar, gemaakt tot een alles-overhecr- schende! Geen geld, geen Zwitsersmaar ook geen Olympische Spelen! En wat erger .is: geen geld, geen succes op de Spelen als deelnemende natie! Geld voor uitrusting, geld voor voorafgaande training, geld voor uitzending, verblijf en hulpmiddelen. De natie die wil deelnemen aan de Olympische Spelen, en dat niet doet om acte de présence te geven, maar om met haar vertegenwoor digers lauweren te oogsten (en daar is't toch om begonnen!) moet eenvoudig niet op geld behoeven te - zien. Dat royale gebaar kan echter niet iedere natie maken, en de natie die het wél kan, is reeds bij voor baat de anderen een heel eind vooruit! Amerika bijvoorbeeld! De Amerikanen zullen te Parijs wel weer groote successen behalen, maar dat zullen zij niet alleen te danken hebben aan de physische kwalitei ten van het ras. maar ook aan de macht van hun overvloedige dollars. - Het Amerikaansch Olympisch Comité, dat onder presidium staat van den heer Thompson, was nauwelijks gevormd, of het kreeg van particulieren zooveel contanten cash-down, dat alle kosten voor training, coaching, uitzending, enz., reeds bij voor baat dubbel en-dwars zijn gedekt. Dat kunnen de Amerikanen doen, dank zij de talrijke millionairs en multi-millio- nairs in hun midden... als er maar ge zorgd wordt voor een „big representation" in „Yurrup", kan het comité net zooveel de posito op de banken krijgen als het blieft. Wat doet dus dit comité? Het begint met te besluiten dat het maximum aantal ver tegenwoordigers dat geoorloofd is voor iedere branche van de Olympische Spelen, naar Parijs te zullen zenden! Wie doet het ze na? Do heer Thompson wrijft »ieh' de handen, en aiet in gedeelten de Amerikaansche vlag reeds de noodige keeren de lucht in gaan, de lucht, die daveren zal van de vreugdekreten „Ra - Ra - Ra- U. S. A. A-m-e-r-i-c-a zooals we ze ook in Antwerpen gehooid hebben, en in Stockholm, en St. Louis. Daar kunnen de naties met de bescheiden beurzen nooit tegenop, ook al hebben ze een paar uitblinkers die bed in enkele nummers tot een succesje kunnen brengen. En zoo is voor mededinging aan Olympiisobè Spélen het- bezit van voldoende kapitaal een factor 'geworden van de allergrootste beteekenis. Voor do organisatie der Spelen komt echter nog iels anders kijken. Wel komt er van het daaraan tenkoste gelegde geld direct en indi rect een groot deel terug door de ontvangst van recettes, en de uitgaven die de drommen vreem delingen moeten deen, maar men moet toch be ginnen met bet uitleggen van oen geweldig ka pitaal. Kunnen we dat voor 1928 bij elkaar krij- gon aan subsidies van het rijk, de 6tad waar de Speten gehouden zullen worden ('t zal wel op Amsterdam uitdraaien), door giften van parti culieren, en door toeslag op de entree-prijzen bij al.ïe' mogelijke sport evenementen en wedstrij den, dan des te beteT. Maar-komt men er daar niet mee, dan schijnt de eenige manier om het fonds 'te oompleteeren het uitschrijven van. een premie-loening, anders gezegd, het OTganisecren van een loterij. Het publiek in ons land hapt, wat dat betreft, altijd, mits het geen obligaties, behoeft to koop,en uit liefdadigheidszin, maar prijzen kan winnen die de moeite waard zün. Wie de profijten van zuik een onderneming be schouwen wil' als „TlJgotten gains", ga zijn gang, maar in dit geval zouden ze dienstbaar worden gemaakt aan een doel, en daar zal w^l niets tegen zijn. ÏÏQtbuiten allo proporties uitdijen van da Olympische Spelen heeft behalve de financieale consequenties er ook nog van meer rechts- streets-sportieven aard. Toen <ie Coubertin in 1896 de Spelen in eere wist te herstellen, werden ze in Athe ne gehouden. Dat lag .zoo in de lijn. En moh hield zich toen ook nog wat meer aan het klassieke voorbeeld, en beperkte "het programma tot ahtletiek en Marathonloop .als hoofdschotel, en voegde er ter variatie vap het menu een paar zvveni- en wieler wedstrijden, schermen en tennis bij. Dat was tot daaraantoe. Maar sedert doen zijn de Spelen gehou den te Parijs, St. Louis, Londen, Stock holm en Antwerpen, en het programma is een monster-programma geworden, dlat be halve de athletiek (Marathonloop en hard loopwedstrijden over verschillende afstan- den), omvat: wintersporten, rugby, voet bal, polo, Schieten, paardensport, wielren nen, yachting, schermen boksen vrij-worste len, GriekscL-Romeisek worstelen, rdejen, zwemmen, gymnastiek, gewicht- en halter- heffen, tennis, en nog e<en paar populaire spelen. En natuurlijk zijn er in alle landen nog ontevredenen, die het mankeeren van ver schillende sporten op (het programma eon fout achten. De motorsporten ontbreken bijvoorbeeldgeheel, aviatiek, automobilis me «n motorbootsport heeft men nog kun nen weren, en verschillende sporten, om er een paar te noemen: cricket, base-ball, biljarten, golf, hockey, maken evenmin deel uit van het programma. Al die sporten behooren er ook niet thuU (evenmin als bet jn 1920 door de Hollanders in Antwerpen gedemonstreerde korfbal); men zou tenslotte van de Olymp sclie Spe len een schouwspel van Babylonische Sport verwarring maken, hetgeen toch nooit de bedoeling kan zijn. Het opeenhoopen van al die sporten, eens in de vier .jaar in een bepaalde stad, heelt feitelijk in 't geheel geen doel, het ver slindt kapitalen aan bouwsels (en dfie zijn nog njaar sentf-permanent, en worden m een paar jaar bouwvallen, zie Antwerpen 1), aan hulpmiddelen, employees en decorum. D® moderne Olympische Spelen duren cn ook in dit opzicht wijken zij af van het klassieke voorbeeld veel te lang: onge veer zes maanden, en zoo hebben ze lang zamerhand het karakter gekregen van in ternationale kampioenschappen die om «de vier jaar verspeeld worden. Dit nu, heeft niets meer met cte oorspron kelijke Olympische Spelen te maken en al die wedstrijden zijn bovendien een serie overbodigheden I Neem bijvoorbeeld tennis. Voor die sport zijn er wereldkamnioen- schappen in soorten: op overdekte banen, op cementbanen, op grasbanen, en dan zijn er nog de Davifi-cup-wedstrijden. Geregeld worden die wedstrijden gehou den en de deelheming is zoo internationaal mogelijk. Waarom dan buiten en behalve die tomooien nog eens Olympische tennis wedstrijd®, aldus schrijft men aan de N. R. Crt.? Trouwens, de sport heeft zich zoo alge meen verbreid, dat er op verschillend sport gebied nu voldoende internationaal contact bestaat, en algemeen verliest men deze "klei nigheid uit net oog: dat in de Oudheid eet) sport-reuni (waarvoor de deelnemers vaak uit ver-verwijderde streken Jcwamen) om de vier jaar gehouden werd omdat de middelen van vervoer zooveel gebrek kiger waren! De tegenwoordige sportsmen kunnen in onzen t^jd van spoortreinen, automobielen, en vliegmachines, elkander veel gemakke lijker bereiken^ en bij de overvloedige inter nationale ontmoetingen zijto de Olympische Speler, in menig opzicht een anachronisme geworden. Evenmin als tennis behoort wielriiden, voetbal of polo op Olympische Spelen thuis. Wil men de Olympische Spelen handha ven omdat men prijs stelt op een groot internationaal sportfeest, en uit veneratie voor een oude, mocie traditie:, uitste kend, maar dan volsta men piet eenige klassieke sporten en athletische wedstrijd, den op het programma te zetten, pn late de Spelen niet langer duren dan een week of drie vier. Do buitensporige overdaad van thans schaadt; en bovendien wordt de eene sport bu\ oorrecht boven de andere. Want er is geen enkel logisch argument waarom men wel voetbal en tennis, en geen hockey of criket op het programma dei Olympische Spelen zou zetten. Er zijn trouwens at eens besprekingen gevoerd om de voetbalwedstrijden te schrap pen, wat vooral voor ons een besluit van beteekenis zou zijn, omdat het - voetbalspel (hoe slecht er op. het oogenblik ook ge speeld wordt) toch bet meest ingeburgerde! spel is in ons land, eüi dat voorloopig ook wel zal blijven. Vandaar ook dat 'tivan zooveel belang geweest, zou zi.in indien de Amsterdamsche commissie, die indertgd in de hoofdstad een voetbalkampioenschap van Europa wilde la ten voorspelen tusschen de vertegenwoor digende elftallen der verschillende landen, daadwerkelijk succes zou hebben gehad met hare pogingen. Want vroeg of Iaat zal men moeten be snoeien cp het schromel'ök-overladen pro- .giam.ma der Olympische Spelen, en dan' is voetbal ,één dear posten die voor afvoering in aanmerking zal komen!

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 12