Het Schoenmagazijn „Holland" AGENDA VAN DE WEEK. kan U voldoen HET SCHOENENHUIS Eenig Adres voor Goedkoope Schoenen k. I P.'s EIERPUDDING BUITENLAND. GEMARTELD DOOR JEUK. Vrljësg. „Nallianaël": Cursusvergadering Loidsche phr. Besturenbond. 8 uur. NutszaalConcert ten bate van het direc teur sfonds van het wijkgebouw Geloof, fcloop, Liefde". 8 uur. Prediker"Jcruël. Bidstond haifelf. [Samenkomst balfdrie. Jiaugkoor. Muziek 8 uur. Volksgebouw: Jaarvergadering ,,Ons Be lang" (Volkstuinen). 8 uur. Zaterdag. „Patrimonium" Propaganda-feestavond I. O. G. T. N. 8 uur. Schouwbrug: Lcidsche Studenten-Too- ncelvereeniging „D.E.D.I.L." „Mrs. 0." 8 Uur. „Zomer zorg": Soirée dansante dames- gymnastiekvereeniging „Concördia". 8 uur. Zondag* „De Graanbeurs": Accordeon- en mond- (Drgelconcert. 8 uur. Volksgcbouw: Hellman cn Van Leeuwen, duo Burton en de xylophonist Spijker mans. 8 uur. Schouwburg: Gezelschap Hcyermana „Op Hoop van Zegen". 8 uur. De apotheek van „Hulp der' Menseb- hcid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doob alleen voorleden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 Maait tot en met Zondag 11 Maart waargenomen dooi de apotheken van de heeren D. J. van Drie- sum, Mare 76, tel. 4-06, en W. Pelle, Korl- Bapenburg 12, tol. 594. RECLAME. WILT GE IETS MOOIS, IETS GOEDS? □REESTRAAT <02 GA ZIEN! GA ZIEN! 3848 adres echter als zijnde ongezegde! ter zijde gelegd werd. Verder was ingekomen een adres van de Vereeniging „Eer en deugd'! gevestigd in het Bisdom Haarlem, houdende het ver zoek lo. het vrije wandelen in de stille dui nen in het komende badseizoen niet toe te laten; £o. het z.g. pootjesbaden slechts toe te laten voor kinderen tot 13 jaar; 3o. geen gemengde baden toe te laten4o. te ver bieden dat er in kiosken aan het strand geschriften voorhanden zijn van onzedelijke strekking. Dit adres wérd in handen gesteld van B. en W. om pvaeadvies. Een verzoek' van deai heer, Van Gugteai c.s. tct verbetering van den achterweg bij de kerk. In handen gesteld vah B. en W. om jrae^advies. Aan den he&r A. van Doink, boekhouder bij de gemeentebedrijven werd wegens zijn benoeming te Amersfoort eervoD ontslag ver leend, in te gaan meti l1 April. Van de Commissie was bericht ingeko men dat zij vcorloopigi niet ncodig achtte dat er eau opvolger zal worden benoemd. Men denkt he4 met een klerk te kunnen stellen. De stembureau* werden samengesteld. Tot leden der Schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting werden herbe noemd do heeren De Best> Q. Ouwehand, [Van den Perk en Kruit. Het voorstel tot aankoop van 100 nieuwe stoelen voer de Gemeentezaal werd aange nomen, nadat B. én W. hadden meegedeeld, dat deze stoelen tegen f2.50 franco Lei den kunnen worden geleverd. De heer De Klerk zou deze stoelen uocr de neringdoenden hier willen doen leveren. B. en W. zullen met dezen wensch reke ning, houden. "Verleend werden eenige dispensaties van art. 23 der Verordening op liet Bouwen en sloopen, waardoor gebouwtjes van hout zullen mogen worden gemaakt. Besloten word tot verlenging van 'den termijn van ontruiming van eenige onbe woonbaar verklaarde woningen met zes mïu nden. Do voorzitter zeide, dat er nog geen kans was om voor de bewoners pen betere wcaiing in de gemeente te vinden. Do heer De Klerk is cr tegen. Het; is alles komedie. De Gezondheidscommissie heeft wel iets beters te doen. 't Is gek hei .1. De heer Van.Leeuwen maakt ook enkele opmerkingen. Pet voorstel wordt aangenomen met 11 tegen! 3 stemmen, die van de heeren Parié- vlfet, Hoek gi De Klerk. Nog werd besloten tot onbewoonbaar jer- klaring van het pand rar. D. Donker Cur- tinsstraat no. 33. Het voorstel van B. cn W. om met be trekking tot „Abri" halte Duinoord een bedrag van f 400 beschikbaar te stellen om het terrein daarvóór in orde te maken werd bestreden door den heer De Ruiter Zijlker die meende dat dit toch nog maar een halve maatregel is. De wethoudbr R. Ouwehand antwoordde dat er op het oogenblik niets anders aan te doen is en verbetering is noodig. Het voorstel wordt verder zonder hoofd, stem ming aangenomen. Besloten werd tot weder inhuren van een gedeelte strand tegen f 100. Nu kwam in behandeling een verzoek van heb Bestuur van de Vereen, tob Bev. van Vreemdelingenverkeer tot het maken van een afzet-naar het strand ten noorden van het afwateringskanaal. Cher dit voorstel was liet college van B. en W. verdeeld. Do minderheid was er te gen waarbij de beer Den Duik zich aan sloot. Do wethouder R. Ouwehand verdedigde hob voorstel der meerderheid uit het oog punt van gemeentebelang. Is het niet een direct belang dan toch een indirect belang voor do badplaats. Velen leggen zich tegen woordig toe op het houden van badgasten. Dit moeten wij bevorderen. De heer De ltuiter Zijlker is van oen an der gevoelen. De badplaats zal er niet dboj vooruit gaan. Hij vraagt wat V. V. V. zelf doet. Wij hebben altijd het standpunt inge nomen dat het particulier initiatief vooraf moet gaan. Wat geeft nu V. V. V. 1 De voorzitter zegt dat V. V. V., niets doet. De heer N. Parlevliet zou liever tot weg- verbetering overgaan. Verder meent hij dat deze verharding stuk gereden zal worden. De heer De Klerk juicht het van harte toe dat hier eens zoo goed voor de bad plaats is gesproken, zooals de wethouder heeft gedaan. Hij is er van overtuigd dat wij zoo het badwezen bevorderen. De voorzitter die de minderheid vormt wil eerst over een strookje grond met het Rijk: in het reine komen. Na repliek van den wethouder Ouwe hand en dien heer Zijlker werd het voor stel aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, die van de heeren Zijlker en Paridon. De heer Den Duik was tijdelijk afwezig. Besloten werd tot het verleenen van een voorschot op do vergoeding overeenkom stig art. 101 der L. O. wet 1920, tot 80 pet- van het totaal bedrag. De voorzitter deelde naar aanleiding van dit voorstel mode dat de door B. en W. bij invoering van de nieuwe wet op het L. O. gekoesterde vrees dat de kosten per leer ling hooger zouden worden is bevestigd. Waren deze kosten in 1922 f 10.55 per leer ling voor 1923 wordt dit bedrag reeds op f 13.25 geraamd In verband daarmede hebben B. en W tot de schoolbesturen het verzoek gericht zuinig te blijven en niet te denken dat deze drie gulden meer een bewijs van weel de is. B ea W. zullen gebruik maken vaa hun recht over drie jaar met de schoolbe sturen af te rekenen. Zij dringen daarom bij cfeze besturen op zuinigheid aan. Over het voorstel van den heer N. Par levliet om door sfzandèn van het Kleinduin en het terrein bij den Koestal ten behoeve van de zoo noodzakelijke werkverschaffing werd druk gediscussieerd. Een aclhaesie- adre3 was ctaa'over ingekomen van de af- deeljng Katwijk van den Zeeliedenbond, welk adres echter niet in behandeling kon komen omdat het ongezegend was. B. en W. hadden afwijzend gepraeadvi- seerd op grond dat deze afzanding onprac- tisch en niet rendabel is. De heer Parlevliet verdedigde zijn voor stel en meende dat door de uitvoering "van de door hem voorgestelde werken de ge meente een kostbaar lyzit zal krijgen. De heer De Ruiter Zijlker begrijpt het voorstel niet. Wil de heer Parlevliet het berghavonplan laten varen 1 Want als hij daar nog voor is, dan kan hij zijn voorstel niet handhaven. De lieer R Ouwehand bestreed Het voor stel van den beer P. op practische over wegingen en zette de bezwaren cr van uit voerig uiteen. Het zou veel geld kosten en de gemeentebezittingen zullen er door wor den benadeeld. De voorzitter begrijpt het voorstel van den heer P. ook niet. Nog kort geleden heeft de Raad deze gronden in het grond bedrijf doen opnemen. Men moet de be schikking ook nu daaraan overlaten. Na repliek van den heer Parlevliet en eenige opmerkingen van den heer Yan Leeu wen werd het afwijzend praeadvics van B. en W. zonder hoofd, stemming aangenomen Zonder discussie en hoofd, stemming werd besloten om aan de vereeniging voor de Hervormde school twee lokalen van de openbare school af te staan. Vervolgens werd besloten een nacht dienst voor de. telefoon in te voereQ, wan neer 150 geabonneerden bereid zijn daar voor een extra bijdrage van f6 te betalen. Alsnu kwam het hoofdpunt voor deze ver gadering ier tafel n.l. het praeadvics van B. en W. om de openbare lagere school te Kat wijk aan den Rijn af te staan ten behoeve van de inrichting van een nieuwe te slich ten school. De heer Yan der Perk is over het praead vics verbaasd en hij heeft er mei leedwezen van kennis genomen. Hij is zelf lid van de Gereformeerde Schoolverecniging en hij weet daardoor dat de voorstelling van B. en W. onjuist is. Het verzoek van de Gcref. School- vereeniging wordt en bagatelle behandeld. Daartegen moet hij met kracht protesteeren. De R.-Kalh. Schoolverecniging had reeds besloten tot slichting van een school, doch nu zij daarbij teleurstelling bleek te hebben en afzag van den bouw, zijn B. on W. dade lijk gereed, om aan die vereeniging ter wille te zijn. Noodgedrongen heeft de Geref. Schoolver- eeniging eens de openbare school aanvaard en onder het voorbehoud dat wanneer de ge meente toch nog een nieuwe school ging bouwen, dat deze dan zou worden gegeven aan de Geref. Schoolver. en dat zij zou wor den gebouwd aan den Valkenburger weg niet alleen, omdat het voor de kinderen uit Val kenburg gemakkelijker is. B. en W. weten wel dat er een tegenzin bij de Gereformeer den bestaat om in een openbare school te trekken. Spr. bestreed verder uitvoerig het praead- vies en wraakte het dat B. en W. met mis kenning van het Geref. Schoolbestuur in stilte zijn gaan onderhandelen. De conclusie had volgens spr. er geheel anders moeten uitzien. De Geref. Schoolver. had de nieuwe school moeten hebben. Dat B. en W. getracht heben het verzoek van spr.'s vereeniging als liet ware in een hoek te duwen, daartegen werd door spr. ten sterkste geprotesteerd Be heer Grimbergen bos treed het betoog van. den heer Van dier Perk. Van het voorbehoud, nu door hem vooropgeechoven is niets waar. Bit voorbehoud, sloeg op iels anders-, n.l. wanneer ër na den bouw van don katholieke school er nog" oen nieuwo school zon moeten komen. Hij beval het voorstel van. B. en W. met klom aan. Bit bevestigde de Voorzitter door het adres dor Geref. Sohoolvereen. vootr to leizen. Do heer Do Klerk verdedigde -het verzoek van de Geref. School vereen. Uit volle overtui ging zal bij tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Van Leeuwen staat op hetzelfde standpunt. Do beer De Ruiter Zijlker zehlc, dat beide vereenigihgen recht op een school hebben en nu is liet voor de gemeente de vraag, wat voor haar het voordeeligst is. En dan is het voorstel van B. en W. het meest rationeel. Hij zal daar om Toor bet voorstel van B. en \V. stemmen. De lieer Grimbergen vroeg nog aan den boer Van der Perk waarom hij hot adres zijner vor- eemging hier verkeerd lieeft geciteerd en het woordje nog beeft verzwegen De Voorzitter verdedigde uitvoerig het prae- advieshij onthield zich evenwel van scherpe en grievende uitdrukkingen, zooals de heerr Van der Pork heeft gedaan. Hij vroeg, waarom vraagt de Geref. Sohool vereen. een school aan den Valkoliburgerwc-g Alleen ofndat dit plaats gunstiger is voor de kinderen uit Valkenburg. Maar dat enkele ar gument mag niet gelden. Als die kinderen later naar een andere school gingen, zou do gemeente geheel voor de kosten staan. B. en W. doen niets uit medelijden met de R -K. integendeel zij gronden hun voorstel op de billijkheid, omdat deze vereeniging hot eerst tot den bouw het initiatief heeft genomen. Do Inspcoteur van het L. 0. is het ooi: geheel met het voorstel van B. en W. cans. De Jiecr R. Ouwehand sloot zich geheel bij den voorzitter aan. Hij meende in strijd met den heer Van der Perk, dat hier wel degelijk gevoelsargumenten mogen gelden. Hij rnccnt dat men de minderheid niet mag onderdrukken. En hij zal er dan ook niet toe medewerken om hier macht boven recht te laten gaan. En dat zou geschieden als men de Katholieken de oude school opdrong. De heer Kruyt sluit zich geheel bij dit betoog aan. De heer Van der Perk, hoewel erken nende, dat hij het adres verkeerd citeerde, blijft zijn standpunt handhaven. Het aan vankelijk standpunt bleef bij nu weer in nemen, omdat men nu geheel weer van voren aan begint. Tenslotte wordt het praeadvies van B. en W, n.l. om de openbare school aan de Geref. Schoolverecniging af te staan, zoo dat dus de R.-K. schoolvereeniging een nieuwe school zal krijgen, aangenomen met 9 legen 4 stemmen n.l. die van de heeren Van der Perk, Hoek, De Klerk en Van Leeuwen. Hierna werden eenige belaslingreclames behandeld cn eenige wijzigingen gebracht in de begrooting van 1922 en i923, waarna na de rondvraag de voorzitter met gebed sloot. RECLAME. OUDE HUN iSO 38-19 MET VRUCHTEN 2482 DE FIJNE PAASCHPUDDIN DE ALGEMEENE TOESTAND. Het trekt do aandacht, dat sterker dan ooit thans de Franecbo persdienst een spoedig toegeven, van Duitsohland aankon- dögt. Voor zoover daarover is te oorde©- len, is daarvan nog geen sprake, 't Zou ook wel wat al to kras in strijd zijn met de jongste rede van rijkskanselier Cuno, waarin totaal geen sprake is van opgeven, integendeel. Maar wat beoogt de Fransche dienst dan? De Fransch© bevolking een riem onder 't hart te steken? het zou de zelfde gevaarlijke taotiek zijn van het „les Boehes payeront tout" Of begint men. van Fransche zijde in te zien, dat een of andere schikking zaak is en baseert, het dit vertrouwen op de mogelijkheid van een accoord? Maar ook-daarvan is nog niets merkbaar. Summa summarum is bet een duistere zaak. l'n Engeland gaat de kentering langzaam voort. Terwijl niet waaor is, dat Engeland, bij Frankrijk formeel heeft geprotesteerd tegen de bezetting der gebiedjestroken tus- eehen do bruggehoofden van den Rijn, heeft de Engelsche regeering nochtans ver bale bezwaren geopperd, tegenover Frank rijk, er op wijzend, dat ernstige moeilijk heden voor de Engelsche overheid in het Rijnland zijn ontstaan door de Fransoho actie, die de Engelsche zone geheel om singelt. De nadruk wordt er op gelegd, dat de Engelsche hooge commissaris voor het Rijnland part noch deel had in het besluit der Fran soh-Belgische Tfeden der Hooge Commissie, waardoor het gezag over dit gebded werd overgenomen, en weigerde eenige verantwoordelijkheid voor deze ac tio te dragen. Ten antwoord op een vraag in het Lager huis, of eenige overeenkomst bestaat tus- sohen Frankrijk en Engeland, die Frankrijk belet om een afzonderlijken vrede te slui ten, die den vrede van Versailles aanvult, zei de Bonar Law: Neen, doch ieder aan vullend verdrag tuseohen Frankrijk en Duitschland, dat den vrede vam Versailles wijzigt, moet de goedkeuring verworven hebben van de onderte eken aars van dit verdrag. Engeland zal zich niet laten uitschakelen èn zoo in Frankrijk inderdaad in die rich ting gestreefd is, schijnt dit al weer te zijn opgegeven. De Engelsche arbeiderspartij beloofde als inleiding op een algemeene bijeenkomst van vakvereenigingen en socialistische par tijen van alle landen een ui taoo daging te zenden aan cöe partijbesturen in Frankrijk, België en Italië om tem spoedigste afge* vaardigden naar Lomdon te zenden tem ein de de beste parlementaire tactiek vost te ■teilen ter bestrijding van de Roeracüe ea oplossing van bet vraagstuk der schade loosstelling. Uit het bezette gebied is niet veel nieuws op zich zelf Mem kan cte situatie zoo eenigs zins vergelijken met den echten loopgra- venstrijd uit den oorlog, toen er iederen dag werd gevochten maar „niets ge beurde." De uitwijzingen zijn weer met een groot aantal vermeerderd. Van Wipperürth uit hebben do Fran- schen hun opmarsch in het Bergsch© land naar Marienheide oji Guminbersbach voort gezet. Remschcid is door 6 officierc-n cn 100 man bezet. In verband met de aanschrijving van ge neraal Degoutte aan do mijnen in het Roergebied om voor 15 dezer de kolenbelas- t-ing aan de bezetting90verhec8en te betalen wordt opgemerkt dat de mijnen de achter stallige ko-lenbelasting reeds voor den inval der Fransohen per cheque aan de Duitsche regeering hebben betaald. De vakboDc&en van alle richtingen heb ben een gemeenschappelijk en oproep uitge vaardigd, waarin o.a. staatDo bezettende mogendheden eisc-hcn van allo vakbonden en vcreemigingen het overleggen van de statuten, van lijsten met de namen der be stuursleden enz. Alle vakbonden moeten weigeren dezen onrechtmatiger! eiseh na te koeran, daar voor hen slechts de Duitsche wetten gelden. Te Oberhausen is dezer cèagen weer een Schupc-agent neergeschoten, een ander met kolfslagen zwaar gekwetst. Te Dortmund is de Schupo ontwapend waarna de Franschen weer zijn afgetrok ken. Do Oostersche k west je is ook nogt in hetzelfde stadium. Het schijnt, dat de Turk- sche nota, waarin het besluit tot afwijzing; van het vredesverdrag van Lausanne i&t worden meegedeeld, is opgesteld in eon kebinetszitting, d'iö vijf uur duurde esi waarbij Kemal Pasja, Raoef Boy en Ismet Pasja tegenwoordig waren. Bij de debat ten werd vooral nadruk gelegd op het feit, dat do Nationale Vergadering zich in hoofd zaak keerde tegen de economische en finan- ciëele paragrafen, zoodat dus, als de strijd; wordt hervat, het voor een ieder duidelijk zal1 zijh, dat de geallieerden op geldelijke vooideelèn het verdrag laten afstuiten. In middels schijnt het, dat de regeering begon nen is militaire voorbereidingsmaatregelen te treffen en eenige strategische punten te versterken. De „Manchester Guardian," is van oordeel!, dat de zinsnede aangaande do „verwerping" van het geallieerde ont werp meer als een formule moei worden beschouwd, om den extremisten aangenaam te zijp, terwijl dan als de werkelijke kern van het besluit zal moeten worden be schouwd. dat de onderhandelingen zullenj worden voortgezet tot betere voorwaarden" zijn verkregen. BELGIR. Do aMeelingen dor Kamer hebb e n, met groot o nioerdarhcitt con voorstel verworpen tot op schorting der toepassing van den achturcmkig. Over do communisten-arrestaties nog het volgende De in beslag genomen documenten stellen vast, dat de communistische partij in gestadige verbinding stond met een centraal organisme, dat to Berlijn functionneert en de golden had geleverd om een protostinooting tegen do Roorbezetting op touw te zettendat de Belgische communistische partij aan Berlijn uitvoerige inlichtingen verstrekte over de Bel gische juridische, militaire, universitaire, eco nomische en bestuursorganisatie cn dat zij do jongste staking in de mijnbokkoms heeft uit gelokt. Br zijn 40 personen gearresteerd, w.o. ver schillende Trouwen, alsmede Jaequemotte, Van Overstraeton, Matbieu en Wcssly. DUITSCHLAND. Officieel wil men van Beierscho zijde heb doen voorkomen, alsof de ontdekte samen zwering niob veel om het lijf had, doch dat wordt niet zoo grif aangenomen. De arres tatie- van graaf Bothmer is onjuist. Officieel wordt ook nog verzekerd, dat de gearresteerdo samenzweerders in geen geval door een vijandelijke mogendheid in hun beweging worden ondersteund, maar het zou tevens vaststaan dat zoowel dr. Kuehle, die zelfmoord heeft gepleegd, als enkele andere leiders in verbinding hebben gestaan met Allizé, den gewezen Fransehen gezant te Munchen. Allizé, die thans Fransch gezant te Bern is, zou ook betrek kingen hebben onderhouden met Weensche monarchisten, en de correspondent van het „Acht Uhr Abendblatt" verzekert zelfs, dat Allizé eenigszins voor de gansche bewe ging verantwoordelijk is. Het dcnor ABizó geïnspireerde plan beoogde de vereeniging van Beieren met Oostenrijk. Deze nieuwe staat zou onder protectoriaat en bescher ming van Frankrijk staan. Do correspon dent erkent, dat Allizé er wel niet aan zal hebben gedacht, van dezen nieuwen staat een monarchie te maken, maar zeker is hot, dat de Beiersche koningspartij, die met Dard in verbinding stond, van de eerste de beste gelegenheid zou hebben gebruik ge maakt om de monarchie uit te roepen. Daid, de tegenwoordige gezant te Mun chen, schijnt ook van de samenzweringen to hebben afgeweten. FRANKRITK. Do Fransche Kamer hoeft mot 323 tegen 232 stommen hot wet voorstel aangenomen tot het brengen van evenwicht in de begrooting. De Senaat heeft in den loop van do bespre king der legerwct een amendement aangeno men, volgens hetwelk jongelieden die tot geen nationaliteit behooren, en sedert 8 jaren door oen Fransch gezin of school woorden opgevoed, in oen Framseh regiment ingelijfd kunnen worden De minister van marine heeft in de Kamer verklaard, dat hót vlootprcgTammas opgesteld in overeenstemming met (het verdrag van Washing ton, wel 175,000 ton aan pantserschepen voor ziet, maar dat Frankrijk er geen zal bouwen, teneerste omdat hot type nog niet "vaststaat, ten tweecto omdat dé Fransche financiën het niet veroorloven en ton derde, omdat Frankrijk een vredelievende politiek vseii. >- RECLAME. O ij kunt niet ophouden nel kr&hbcn en wrijven gij woröt door Jeuk zoo geplaagd, dat gij lost zoudt gevoelen de bran dende liuid van Uw vleesch te ■cheuren. Tenslotte kunt p.ehet mei meer volhouden: het gust Doven Uw kracht nogmaa'sdie ontzettende uren vol kwclliug, die verschrikkelijke Dachten zonder slaap door te mtheo. Maar luistertuitkomst Is daar I fcr.kcle druppels iiechir van het nieuwe viocioare middel trfcn huidziekte genaamd O O.D. hebben een verrassende uitwerking. Van geluk, weet ge niet in welke wereld gij zijt, jeuk en prikkeling zijn als door loover.'lae Verdwenen, en ein delijk krijgt gij weer cer.s rust- Ecu ti.-.con reeds Is voldoende om dit aan te toor.en. Het D.D D.-middel brengt ge nezing doordat het iivde pori.En dcrhmddoordringt.en deziekt* veroorzakende kiemen vernie tigt. Ex zeem. schuilt, zweren, etterbuilen, ko'Stcn, cn elle nndcre ziekten der heid moeten het spoedig tegen dit kalmee- rer.de, zuiverende middel cf» leggen. Koopt nog heden een flesch ft f 2.50 (proefflcs^h f 0.75) ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Vraagt ook de ge neeskrachtige OD D.-zcep t t.-. voo^HuScisaneaGenSngeRa 3825 Do Kamer heeft op voorstel van den minister besloten dc werven van Gucrigny, <lie voor den bouw van par.-lsersehepcn dienden, op te heffen ENGELAND. De laming van het departement .van marine voor het a.s. dienstjaar bedraagt 58 millioen p.st.'tcgen 65 millioen p st. in het lo open de en 83.500.000 p.st. in liet daaraan voorafgaande jaar. De ramingen voor de luchtvloot bedragen 32 millioen p.st., zijnde 1 millioen minder, dan het vorige jaar. De eerste Lord der, admiraliteit wijst er op, dat hoewel nog niet allo groot© landen de conventie van Washington hebben geratificeerd, Engeland op die algemeene ratificatie is vooruitga^ loopen en zoo goeJ als alle schepen, tot" afschaffing waarvan het verplicht is, lieeft verkocht of gesloopt. Deze daad van goed vertrouwen brengt natuurlijk risico mede, waarvoor de admiraliteit niet blind is.: Doch voor den belastingbetaler ontstaat er door een groote besparing, die anders eerst later tot uitdrukking zou zijn geko men. Hij zeide verder, dat het niet het voornemen is, nieuwe schepen in het a.s. dienstjaar te gaan bouwen, doch alleen een' kleipen post uit te trekken voor het bouwen van een type duikboot, waarmee clan het volgend jaar zou kunnen worden begonnen Lord Balfour heeft destijds in Amerika' nogal eenige ontstemming gewekt cbor zijn. beschouwingen over do intergeallieerde schulden. Balfour is daarop in het Hooger- huis gisteren teruggekomen om uit te leg gen dat er niets misleidends of duisters was geweekt in zijn woorden van destijds. Hij zeide toen, bij de tot stand gekomen regeling, de Veivanigcle Staten er in het' wezen der zaak, zoo al niet in den vormt den nadruk op gelegd hadden, dat of schoon onze bondgenooten het geld zouden' uitgeven, zij alleen op onze garantie bea reid waren hét ie leenen." Tot aan het meedoen van Amerika wafl de financieele last van den oorlog hoofd* zakelijk op Engeland neergekomen. Heti moeilijkste deel van die taak was de doL lars te vinden om den Amérikaanscken. fabrikanten liet benoodigde materiaal tcj betalen. Dat was veranderd door de intrede van Amerika in den oorlog, waardoor cob-* ter de moeilijkheid om er voor te betalen niet verminderd wa9. Het hierbij gevolgde stelsel was het volgende De Aancrikaanscho regeering leende in Amerika en uit die binnenlancfeche lecnin- gen werden de Amerikaansche producenten betaald en do een of de ander der Euro* peescho oorlogvoerenden werd verbonden tegenover do Vereenigde Staten voor heti bedrag dier leeningen. In sommige getal len werden de leeningen direct gesloten tusschen de Vereenigde Staten en ck ge allieerden. Dit was de oorsprong van do internationale schulden. In die omstandigheden had de Britsohö regeering voorgesteld, dat, waar Groot-» Brlttanië den grootsten last van het finan* eieren van de Europeesehe geallieerden go* dragen had, Amerika, dat tot een nieuwo machtspositie kwam, Groot-Brittanië zou ontheffen van dakdeel van haar moeilijk heden en Groot-Brittanië verzekerde Ame» rika, dat het (Groot-Brittanic) onder dié omstandigheden in staat zou zijn alle ïioo- dige dollars te vinden om zijn oorlogsmak* teriaal te koopen zonder van de Vereenigde Staten of van iemand anders te leenen. Indien de regeering van de Vereenigde Staten een mogelijkheid had gezien om dit plan aan te nemen, zou er geen teening van Amerika aan Engeland geweest zijn. Tal van geschilpunten zouden vermeden zijn en er zouden internationale regelingen! getroffen zijn. Het vraagstuk der hereeniging van üe beide vleugels van de liberale partij wordt nog steecis door de leiders openlijk besro ken. Asquitli heeft nu ook officieel geant woord op de bekende rede van LLoyd George die als een opening der onderhan delingen werd beschouwd. Asqüith zeide, dat hij voor hereeniging was cn niets eou doen om die tc bemoeilijken, doch hij was volkomen tegen een middenpartij, waar-" van Lloyd George naar het scheen, nog een voorstander was. Bovendien was hij tegen elk voorstel, dat ten gevolge zou hebben, dat dc nisuw vereenigde liberale partij po sitie zou nemen tegenover de arbeiders* partij. En hij ift hoeveiré Lloyd G- orge

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2