LEID DAGBLAD. Donderdag 8 Maart 1923. Offioieele Kennisgevingen. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENT!EN! 30 Üte. per Tegel. Bij regelaionnemeirt belangrijk logeren prijs. Kleine advert entien. uitsluitend bij vooruitbe taling, Woensdags en Zaterdags 50 Ots., bij een maximum aantal woorden van 30. IncaSso volgens phstrecht. Voor eventueele op- Bending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANTS r Voor Leiden p. 3 mnd. 2.35, p. week - 19 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week h 0.18 Franoo per post 2.35 4" portokosten. Nummer 19327. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVEHKOOP. Aon den gemeentelijken vischwinkel, Visclimarkt 18, tel. 1225 is Vrijdag verkrijg baar SGHELVISCH a 0.20—f 0.33 en SCHOL a 0.22—0.35 per pond. N. C. DE .GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 8 Maart 1923. VERGADERING fan den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 12 Maart 1923, des namiddags te twee uur. J)e vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Tc behandelen onderwerpen lo. Benoeming vam een tijdelijk Wet houder. (7^) 2o. Benoeming van een lid van het Be stuur dor vereeniging „De Ambachts school." (7^) 3o. Praeadvies op het verzoek van dr. P. 'A. Driossen, om eervol ontslag ^ls lid der Commissie voor het Stedelijk Museum ,,D© Lakenhal". (*>7) 4o. Praeadvies op het verzoek van dr. H. J. Taverne, om ontheffing van liet geven van lessen in de Natuurkunde en de Nar tuurlijke Historie aan de afQ. A der Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen. (88) 5o. Voorstel tot verhuring van de boven woning aan die Garenmarkt No. Ca, aan G. P. E. Weyer. (79) 6c». Voorstel tot verhuring van het per ceel Langegracht No. 226, aan J. van Po- lanen. (8°) 7o. Voorstel: a. tot- overneming in eigendom en onder houd bij de gemeente van do Bloemstnaat, de Vinkstraat, do Gisebtestraat c.a. en een gedeelte van de Nanniestraat, Sectie K no. 1472 en Sectie O nis 8-11 gcd. en 784 ged. b. tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van <3s Blaemstraat en öc Gis e-t bestraat c.a, (81) 6o. Voorstel om Burg. en Wet>h. te mach tigen tot H. M. de Koningin het verzoek te richten, het maximum aantal patiënten, dat in de beide paviljoens voor vrouwelijke en mannelijke jeugdige idioten van het krankzinnigengesticht „Endegee<st" mag worden verpleegd, tijdelijk te vermeerde ren met 10. (8^) Po. Voorstel om den termijn van ontrui ming der onbewoonbaar verklaarde percee- len Wernershof Nis. 1, 2, 3, 4f, 6, 7, 9, 10, 11 en 13, Ferdinand Werner spoort Nis. 1, 3 en 4, Willem Frcderikspoort Nis. 1, 2, 4, 5, 6 en 7 en Paradijssteeg No. 58. wederom met zes maanden te verlengen. (83} 10o. Voorstel tot vaststelling van een plan tot gedeeltelijke herziening van heb uitbreidingsplan der gemeente beoosten den Rijnsburger weg en benoorden de Poel- wetering en tot vaststelling van de rooi lij een. (84) 11 o. Voorstel tot beschikbaarstelling van geiden ten behoeve van de terugbetaling van de door de Maatschappij tot Exploita tie van Tramwegen betaalde schadeloos stel iingon on kosten, in verband met de onteigening van de perceeleD Hoogewoerd 7 en Hoogewoerd 3. 12o. Voorstel tot beschikbaarstelling van geiden voor de verandering van de biand- alarmeerinrichting. (85) 13o. Voorstel tot het verleenen van mede werking aan de*"Vereeniging ter instand houding van bijzondere scholen, voor L. O. en U. L. O. aan het Noordeinde, tot uit breiding en verandering van inrichting van het schoolgebouw aan heb Noordednde No. 38 en tot beschikbaarstelling van de daar voor bcnoodigcJe gelden. (86) Ho. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den bouw van een nieuw politiebureau met dienstwoning. (77) Archaeclogische Lezingen in liet Rijks museum van Oudheden. Gisternamiddag hield dr. J. II. Ilolwerda, directeur van bovengenoemd Museum, een .voordracht over: „De oudste bevolking van ons werelddeel." In aansluiting aan het overzicht der prl- milievo menschenrassen, van welke de li chaamsresten reeds in vrij groolen getale zijn gevonden, waarmede de vorige week prol. Boeke zijn gehoor had geboeid, werd thans aangetoond, hoe in de ijsvrije gedeel ten van Europa gedurende den z.g. ijstijd verschillende phasen van menschelijke be schaving zijn te onderscheiden, waarvan liet 7, -W. van Europjf zeker de bakermat is geweest. In een latere periode ontstonden •uit de culturen van don palaeölithischen men sell op verschillende punten van Euro pa. '-in de Oostzee, in Frankrijk en België, maar vooral ook weer in Z.-W. Europa, cen tra van een nieuwe beschaving, die echter W Tschijnlijk meestal geen verderen voort ga r lioc-ft gehad, liet was echter alweer het Z.-W., waar zich deze nieuwe beschaving tot hoogere vormen ontwikkelde, en van hieruit heeft deze zich waarschijnlijk over de meer Oostelijke gebieden der Middeliand- sche Zee uitgebreid. Daar in het Oosten ontstond een liooge bloei van deze Middellandsehe beschaving, vooral in centra als Greta, waar zij tot een verbazende ontwikkeling is gekomen. Hier door vooral ontvangt deze middellandsehe cultuur eenig historisch licht. Daar wij nu verder aldus spr in het Zuiden van Midden-Europa een zeer machtige -cultuur verbreid vinden, van Zuid- Rusland tot in België toe, welke in alle op zichten gelijkt op de primitieve vormen in liet Middellandsehe zeebekken en verder in die vormen ook duidelijk een Zuidelijke her komst zich verraadt, daar mogen wij zeg gen, dat een Middellandsehe bevolking zich in dezen lateren steentijd, het z.g. neolithi- cum, over een groot deel van Europa heeft uitgebreid. In de verschillende cultuurver schijnselen, ook in de meer noordelijke stre ken van ons werelddeel, zien wij duidelijk diezelfde afkomst, hoewel gewijzigd door het noordelijke klimaat, en zoo mogen wij met groole waarschijnlijkheid besluiten, dat een volk uit het Zuiden van Europa afkomstig, toen een groot gedeelte van de wereld heeft bewoond. Deze lezing werd door do aanwezigen met groole aandacht gevolgd. Voor „Staalwijk". Gisteren is door twee samenkomsten in den foyer der Stadszaal de bijzondere aan dacht gevestigd op de Chr. wijkvereeniging „Staalwijk", haar gebouw aan de Heeren straat, en haar werk van uit dit centrum, ook en niet het minst onder arme en zieke bewoners der wijk van de Ned.-IIcrv. Kerk, welk stadsgedeelte in 't bijzonder haar om vangrijke arbeid geldt. Omtrent den liefdadigheidsmiddag, voor kinderen en geleiders, deelden wij reeds een en ander in ons vorig nummer mede. Thans alzoo uitsluitend iels over de avondsamen komst, welke ook geopend werd doot ds. J. G. W. Goedhard, den predikant van kerke lijk wijk 5. Namens het comité voor deze heide lief- dadigheidsbijeenkómsten heette hij allen hartelijk welkom, er zijn vreugde over uit sprekende, dat, evenals des middags, ook nu zoo velen den foyer vulden. Na een wijle stilgestaan te hebben bij hetgeen het pro gramma beloofde, meende hij hier ook naar voren te mogen brengen der belangen van „Staalwijk", een der nuttige instellingen tc dezer stede. Bij zijn komst bier ter slede was het wijkgebouw bezwaard met een vrij aanzienlijke schuld en daarin i3 nog geen verbetering gekomen I-Iet gebouw ziet er bovendien niet best uit. Om het oen frissche kleur en een goed uiterlijk te geven, zijn, evenals voor een zieke, versterkende middelen noodig. Ten einde nu aan die middelen te komen, vorm de zich een comité, en het aanbod dezer da mes en heeren nam spreker gaarne aan. Hij bracht hun daarvoor hier openlijk dank en voorts allen, die met hen medewerkten. Na men zou hij niet noemen; met uitzondering dan van die, welke o.a. ook op het pro gramma voorkwamen, van de firma's Buur man, Utreehlsch Jaagpad, en Gebrs. De Leeuw, Schelpenkade, voor de welwillende versiering met groen, en van de firma Ben- der voor de piano. Het deed spreker goed te hebben mogen ervaren, dat er belangstel ling voor „Staalwijk" is, en hij wenschle allen een recht genoeglijken avond. Deze wensch is in vervulling gegaan: de piano- en vioolnummers door de heeren J. Baak en W. Fontein, die door de niet ge noemde dame en heer; de levensliedjes en de zelfgemaakte liedjes door de heeren J. en L. Branls; de zangnummers van den heer H. L. E. de Bock, begeleid door den heer Venderbos, uit Delft, den leermeester van mej. L. Duval, die deze, door ziekte ver hinderd, verving; alles, alles werd aandach tig aangehoord, zeer gewaardeerd en was deze waardeering waard. Bijzonderen lof verdienen de dames en de heeren, die jammer, heel jammer, dat het maar voor één keer was ops te zien gaven den „Theeayond bij de familie Sla- stok", uit de „Gamera Obscura". Te voren hadden wij dit gedeelte uit „De Familie Stastok" nog eens er op nageslagen en wij moeien zeggen, dat interieur, aankleeding en handeling inderdaad waren naar den in houd. In bijzonderheden kunnen wij hier niet afdalen, maar wij willen hier gaarne hulde brengen aan het elftal, dat dezen „Thee avond" zoo verdienstelijk vertolkte. Voor de kosluums had „Erato" gezorgd. De pauze was bijzonder gezellig. De da mes, die met ververschingen, enz. rondgin gen, hadden het heel druk. De opbrengst was natuurlijk voor „Staalwijk". De ver koopsters en verkoopers één in posluni- form hadden het te voren al vol handig gehad met den verkoop van poslformulie- ren, legen inwisseling waarvan men pakjes in ontvangst kon nomen aan een geïmpro viseerd postkantoor in den Corridor. Ten voordeele van „Staalwijk" natuurlijk. Want „Staalwijk" moest er wél bij varen. Het moest en moet. nog aldoor krachtig worden geholpen. Alles ging heel ordelijk toe, dank zij de uitstekende regeling en de welwillendheid der vele „S(aalwijk"-vrienden. Dat postkantoor was een attractie. Pret tig voor den niet genoomden vervaardiger er van, die evenwel bij den dank aan velen door ds. Goedhard terecht niet werd ver geten. Het slot-applaus want er was meer luide bijval beloond gold mevr. Gathier voor haar vele bemoeienissen ten opzichte van deze bijeenkomsten. De bijeenkomsten zijn naar aller genoegen verloopen. Zij het financieel resultaat groot als verdiend loon voor veel goed werk! Aan den tuinman bij het Ziekenhuis der Rijksuniversiteit alhier, A. J. Giezen, is door H. M. de Koningin de gouden me daille der Oranje-Nassau-Orde toegekend. Deze Koninklijke onderscheiding werd hem hedenmorgen, juist op den dag, waar op hij vóór 43 jaren in zijn functie werd aangesteld, door den burgemeester als voorzitter van het College van Curatoren der Leidsche Universiteit, met eenige waar- deerende wooraen, uitgereikt, waarna de jubilaris namens de directie werd toege sproken, in welke toespraak zijn groote toewijding en plichtsbetrachting werden geroemd. Gisteren was het de dag, waarop de heer J. II. Ileijmans mocht herdenken, dat hij vóór vijf en twintig jaar bij de firma G. G. Bender, Hoogewoerd 90, in betrekking kwam. Na door een der stemmers per auto met zijn familie van zijn woning te zijn gehaald, werd hij, nadat zijn vrouw "een bloemruiker was aangeboden, in het kan toor (waar een kleine plantetiversiering was aangebracht) door directie en personeel har telijk toegesproken, waarbij hem verschil lende cadeaux werden overhandigd, waar onder van de directie een gouden horloge met inscriptie, alsook een gouden ketting. Daarna ging de eerewijn rond, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Bij deze gelegenheid bleek alweer de goede verstandhouding tusschen patroons en personeel der firma. Deze dag zal ongetwijfeld bij hem lang in herinnering blijven. Benoemd zijn tot reserve eerste-luite- nant bij hun corps de res. 2e luit. J. Pons, J. Visser, F. Dresselhuis en II. T. Wilkens van het 4e reg. Inf. en F. W. J. Ilupkens van der Eist van het 6e reg. Veld-Art. De uitslag van de op 6 en 7 Maart alhier gehouden stemming voor vijf leden van het Kiescollege der Ned.-IIerv. Gera. alhier is: Uitgebracht 860 stemmen, van onwaarde 9; geldig 851. Gekozen de candidalen van lijst B, ge steld door de Iviesver. „De Hervormde Kerk" en de Kiesver. „Evangelie en Belijdenis", de heeren L. J. Ph. Dane met 519, C. J. Eg- gink CJzn.-met 476, G. Mechelse met 475, J. P. Mulder met 459 en L. J. Bey met 458 stemmen. De candidalen van lijst A, gesteld door de Kiesver. „Geloof en Belijdenis", de heeren A. Bink, .T. Elkerbout. N. Eikerbout, W. A. van der Tang en L. N. G. Wijling, verkre gen resp. 312, 256, 253, 246 en 240 stemmen Op de 30 Dcc, 1922 gehouden alge meen© vergadering ran aandeelhouders der N.V. Leidsche Kalkzandsteenfabriek te Lei den, is op zijn verzoek ontslag verleend aan den directeur, den heer J. A. van Herwaar den. Dc afdeeling Leiden van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Cho colade- en Suikerbewerkingbedrijf hield een goed bezochte jaarvergadering. Na behandeling der jaarverslagen van se cretaris en penningmeester en de bestuurs verkiezing werd een overzicht gegeven door den Bondsvoorzitter van de onderhandelin gen met de werkgevers in het bakkersbedrijf alhier. In verband daarmede werd mede- deeling gedaan, dat een tweetal werkgevers een loonsverlaging hadden aangekondigd van één gulden per week met ingang van 12 Maart a.s. Met verontwaardiging nam de vergadering hiervan kennis en protesteerde met kracht, dat tijdens de onderhandelingen hiertoe werd overgegaan, te meer, omdat het over- groote deel der werkgevers loonsverlaging niet gewettigd acht, gezien den toestand van het bakkersbedrijf. - Het bestuur werd opgedragen met alle ten dienste staafde middelen daartegen in te gaan. In de gisternamiddag gehouden verga dering van het Hoofdstembureau voor den Kieskring Leiden, die werd gehouden in de kamer van B. cn W., onder voorzitterschap van den burgemeester, werden alle veertien op 27 Februari ingediende candidatenlijslen geldig verklaard. Daarbij bleek, dat de laatst ingediende lijst, n.l. die van den Vrij heidsbond, bij de indiening niet aan de door de Kieswet gestelde eischen voldeed. Na de door de wet daarvoor toegelaten ter mijn van vier dagen was het verzuim her steld en voldeed deze lijst aan de wet, zoo dat ook zij nu geldig werd verklaard. Een lijst, bevattende de candidaten der Plallelandspartij Links met de namen van de heeren Braat cs., werd ongeldig ver klaard op grond van art. 35 eerste lid der Kieswet, te late indiening, n.l. op 3 Maart. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt tef algemecne kennis, dat aan 's Rijks Museum van Oud heden alhier, van 1 April 1923 af, voor on derwijsinrichtingen, particulieren enz. af gietsels van voorwerpen, in dat Museum aanwezig, togen betaling verkrijgbaar zijn. Voor inlichtingen wende men zich tot den directeur van genoemd museum. Gisteravond heeft de vijftienjarige J. A. B. bij een twist in de Ververstraat den 15-jarigcn J. W. met een mes in het gelaat gestoken en wel op het neusbeen tusschen de beide oogen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Kon. Ver. Eet Nederl. Tooneel. „Tonnen Gouds", klucht in drie bedrijven van Will Evans en Valentine. Geen eiikel gezelschap hier te lande kan dan toch ontkomen aan liet van tijd lot tijd op het repertoire brengen van nietszeggend werk, dat alleen is berekend op een werken op de lachspieren zonder meer. Royaards' gezelschap evenmin, zooals het met deze Engelsche klucht bewijst, die overloopt van allerlei flauwiteiten; zelfs zoo, dat men on willekeurig wordt gedwongen om le lachen. Het doel wordt derhalve bereikt, ook al is het laatste bedrijf, dat de oplossing moet brengen, wat gerekt door een te-veel aan verwikkeling. Wat de inhoud is? Wie waagt zich aan den inhoud van een klucht? In groote lijn is het de geschiedenis van een vreeselijk onder de beren zittend echtpaar, dat plots tonnen gouds erft. Het wil echter, waar het ook tonnen gouds schuldig is, alleen innen, niet betalen. Daarom wordt de echtgenoot tweemaal „afgemaakt"; in schijn natuur lijk. Om ten leste weer te worden levend gemaakt. Doch dan is de erfenis ruim één dollar geworden. Een en ander is in bij komstige verwikkelingen verstrikt .en ver ward. 't Werd gespeeld met een lustig, snel tempo van wat ben je me en alles sloot goed in elkaar. Louis Gimberg speelde den twee dooden stervenden en toch levend blij- venden echtgenoot met vol entrain tot zelfs in negligé en nog verder toe. Magda Jans- sens was zijn ideeën-hebbende echtgenoote en voorts gaven Kreeft, Oscar Tourniaire en Alex Hoek al hun komische kracht, bijge staan door de overigen, w.o. nog Anna Sa- blairolles, Emma Morel enz. Hoe zij zelf zich zullen voelen in dit oeuvre Enfin, 't was een avond, geheel aan ver strooiing gewijd. Velen hebben er echter niet van geprofiteerd, de schouwburg was maar matigjes bezet. Van Royaards wil men blijkbaar toch wat meer! De duinen te Noordwijk. Men schrijft ons uit Noordwijk Do strijd om do sluiting dor duinen is door hot verzoek van B. cn W. alhier aan don. Mi nister, om tot dien maatregel niet over te gaan, een nieuwe phase ingetreden Nadat de burgemeester in een geheime Raadsvergadering de motieven had medegedeeld ■waarom do commissaris van politio Z. Ex. had verzocht de duinen alleen open te stellen voor oen goedgezind publiek, verluidde al spoedig, dat dc voiliglieid en do zedelijkheid tc wonschen liolen. De burgemeester stond in deze aange legenheid geheel aan de zijde van den com missaris. Vanwege „Vreemdelingenverkeer" werd al spoedig oen actie begonnen, om door het vor- zamolcn van handteekeningen van notabelo in gezetenen on oen audiëntie bij den Minister te trachten intrekking te verkrijgen van den maat regel, dien „Vreemdelingenverkeer" beschouw de in het nadeel van de badplaats. De R.-K. Kies vereeniging hooft nu in haaT laatste vergadering onder applaus besloten een zelfde actie op touw te zotten, als „Vreemde lingenverkeer". Do Kiesverocniging nam een motie aan, waarhij het als de plicht van eiken Katholiek werd beschouwd, om de sluiting der duinen gehandhaafd te houden. Torwijl een groote meerderheid onder dc R.-K. gaarne een z.g,n. zedolijkheidsverord'öning voor de bad plaats zou wonschen, is een minderheid hier van niet gediend. Tot deze minderheid behoort de R.-K. wethouder in bet College van B. en W. Zoodoende is het mogelijk geweest, dat van- weg o het Dagolijksch Bestuur een verzoek aan den Minister is gericht kunnen worden om dc duinen niet tc 6luitcn. Het Zuiderzee-visscherijbedrijf. Het lid van dc Tweede Kamer, dc heer Duy- maer van Twist, had eenigen tijd geleden vra gen gestold betreffende het nemen van aiaat re gelen tot verbetering van den toestand, waarin het Zuiderzeevissoherijbedrijf en dc aanver wante bedrijven vorkoeren en het tijdstip van indiening van een wetsontwerp, houdende te gemoetkoming aan de Zuiderzeevisschersbcvol- king cn andere personen, in verband met de door hen wegens de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee te lijden schade. Het antwoord van don Minister van "Water staat op die vragen luidt o m. Zooals de zaak thans staat, ligt hot niet op den weg van ondorgeteokende, maatregelen tc treffen ter verbetering van den toestand, waar in het visscherijbedrijf thans verkeert. Van hem mogen immers slechts zoodanige maatregelen worden verwacht als samenhangen met de af sluiting dor Zuiderzee, op wolk terrein reeds de eerste slap door dc oprichting vau dc kvc- diotvorocniging is gezet. Het wetsontwerp, waarvoor de subcommissie uh -dc eornmi-ssio B. van den Zutdcrzecraad het •vooronderzoek ter hand nam, is in voorberei ding zooals dc ondergclcekende hij de behan deling van bet ontwerp van Hoofdstuk IX der Staalsbegrooting 1923 in de vergadering van dc Tweede Kamer van 30 November 1922 mede deelde, is, ondanks do nauwgezette voorberei ding der subcommissie, de samenstelling van. het wetsontwerp niet gemakkelijk, zoodat, hoe zeer dc voorbereiding met kracht is ter hand ge nomen, de werkzaamheden nog niet zijn be ëindigd. In dit stadium dor zaak meent ondergetee- kende zicb van verdere uiteenzetting tc mogen onthouden. Militair onderwijs bij de landmacht- Ingodiend is een wetsontwerp, strékkende tot wijziging van de wet van 21 Juli 1890 tol (regeling va/n het Militair Onderwijs bij de land macht, voor zoover daaibij de opleiding van. den officierrang en de hoogere vorming van den officier zijn betrekken, zooals die met laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 27 Oct. "22. In verband met de iiooge kosten voor het toelatingsexamen iel do Kun. Mil. Academie en de loos land vaal 's lands financiën', terwijl voorts de tegenwoordige regoling voor bot afleggen van BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp regelende onderwijzerstoelagen voor werk zaamheden buiten de gewone schooluren aangenomen. Loonen in de bollenstreek. Wetsontwerp tot het doen vervallen van het toelatingsexamen tot de Kon. Militaire Academie. Van den Minister van Waterstaat zijn geen maatregelen te verwachten, tot verbe tering van den toestand van het Zuiderzee- visscherij-bedrijl BUITENLAND. Het debat in den Rijksdag over Cnno's rede. Een complot in Beieren ontdekt tot her stel der monarchie. Wijzigingen in het Engelsche ministerie. De geallieerden zijn bereid tot nieuwe besprekingen met Turkije. Een Duitsch-Italiaansch conflict. Musso lini zendt een protest-nota naar Berlijn. het eindexamen der hoogere burgerscholen ten overstaan van een commissie voor extraneï ~ood voldoet on alleszins gelegenheid biedt aan hen, dio deze scholen niet bezochten, om door het met succes afleggen van dat eindexamen te toonen, dat zij de vercischtc gcscliikthoid voor toelating tot do K. M. A. bezitten, komt bet, blijkens de memorie van toelichting, do regee ring niet gewonscht voor, het afzonderlijk toe latingsexamen te handhaven, te meer niet, waar hij de wet van 1 Maart 1920 art. 123 der Hooger Onderwijswet regelende hot afzon derlijk loolatingscxamon tot de Technischo Hoo- gcschool ook is ingetrokken. Het onderhavige wOtsvoorstol beeft dan ook ton doel, om het toelatingsexamen lot dc IC. M. A. te doon vervallen Het inyoerVferbod van schoenwerk. "Wij bebbon in parlementaire kringen eens ge ïnformeerd naar de houding van Tweede Ka mer tegenover bot wetsontwerp tot beperking van don invoer van schoenwerk. Mort verze kerde ons daarbij, dat dit wetsontwerp een oven groo'lo kans van verwerping loopt als do Bioscoopwet. De verwachting is, dat de R.-K. allen zullen voorstemmen, de anti-revolutionai ren waarschijnlijk ook, al is de mogelijkheid niot uitgesloten, dat er een enkel lid der laatst genoemde fractie tegen is. Do Obr.-Hist. fractie zal stellig verdeeld zijn. Er zijn wel leden, dio vóór bet ontwerp zijn, maar of zijn er ook vor- scbeidonen, die het krachtig zullen bestlijden. Do soc -dom. waren aanvankelijk verdoold, maar zijn na ernstig beraad tot overeenstem ming gekomen, n.l. om togen tc stemmen. De fractie van den V.B. is in baar geheel tegon het ontwerp wat de vrijz.-dom. zullen doen, is alleen nog niet bekend. Zoo zal liet dus woor van de opkomst der fracties en van het aantal Chr.-Hist.. die legen zijn, afhangen, hio de stemming zal verloopen. Ouzo ~1~correspondent vernoemt nog van an dere zijde, dat het wetsontworp in de afdeelin- gen aan veel critiok is on dei* worpen, ook van de zijde van loden van roohts. Dc tegenstanders ontwikkelden voornamelijk het argument, dat er op hét oogenbLik in ons land bij de Ncdci- landschc schoenenfabi-ikanten nog zoo'n groole voorraad schoenen ligt, dat dit wetsontwerp al leen maar den fabrikanten de gelegenheid zou geven, dien voorraad 'op te ruimen, zonder dat men or zeker van kon zijn, dat zij ook dc wcik- loozen woor aan den arbeid zullen brengen. In liet licht van dit argument bezien, zou liet wötsonlwerp dus niot eens de werkloosheid in dc schoenenindustrie holpen. bestrijden maar alleen leiden tol een financieel voordeel voor do fabrikanten. Ter nagedachtenis aan den in Den Haag overioden hornocopatUehen geneesheer dr. N. A. J. Voorhoeve wordt een bedrag van f 15,000 bijeengebracht, ten einde daaruit xde stichting van oen vrijhed-Voorhoeve in hel Hom. Zieken huis tc Utrecht mogelijk te maken. De kerkoraad dor Ned.-Horv. Kerk te Delft heeft Maandagavond een samenkomst ge had, waarin dc kwestie van het bezoek van den koning van Zweden ir.ot onze Koningin en Prins Henlrrk, j.l. Zondagmiddag, een punt van ernstige bespreking beeft uilgornaakt. Bij liet kerkbestuur zou lang geen onverdeelde instem ming bestaan met dH Zoadagmiddagbezoek, waarbij dc hcoge gasten o.m. het gebouw der Nieuwe Kerk betraden. Tot gewoon hoogleeraar in de kinder geneeskunde aan de universiteit to Am sterdam is benoemd dhr. J. dc Bruin, thans buitengewoon hooglecraartot gewoon hooigleeraar in de neurologie, dr. B. Brou wer, aldaar. Prof. dr. Bernard Brouwer werd geboren in 1881in 1906 werd hij tot arts bevorderd In 1909 promoveerde hij tot doctor in do geneeskunde mot lof op proefschriftOver doofstomheid en de acusbisohe banen. Zijn promotor was prof. Winkler. Dr. Brouwer was, na het overlijden van prof. Werthcim Balomonson, tijdelijk belast met diens af-1 deeling in het Binnengasthuis. Hij is aa» ei stent van prof. K. H. Bouman.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1