De Prins uit iietSprookje No. 19307. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 Februari. Tweede Blad. Anno 1923. Gemeenteraad van Leiden. FEUILLETON (Vervolg van gisteren.) bo. Verordening, regelende de vergoe ding verschuldigd voor het verleenen van Eerste-hulp, als bedoeld in het Raadsbe- iluit van 31 October 1921. (47) De heer EERDMANS meent, dat de in komsten nooit een belangrijk bedrag zul ten beiragen. Is daarom gratis niet beter? Wethouder v. d. LIP zegt, dat grafcis toch niet past in heb zuinigheidsprincipe. [Waaiom zouden de „gebruikers' niet iets meebetalen, zooals met al het andere? De heer EERDMANS ziet er iets on aangenaams in eerst iemand te helpen en dan met eau rekening „te komen. Gratis is zeker royaler. (Geroep: zeer zeker). De heer WILMSR vreest dat bij gratis- geven er te veel gebruik van zal worden gemaakt van dezen dienst in plaats van eai gewonen dokter te halen Conform wordt dun begoten. 6o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 19 September 1921 (Gemeenteblad no. 42), regelende het openbaar vervolgonderwijs te Leiden. (56) t Conform besloten. 7o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 12 December 1389, op «de Openbare Bewaarscholen tc Leiden (Gemeenteblad no. 4). (57) Conform besloten. 8o. Voorstel in zak© het verleenen van ontslag aan het onderwijzend personeel Van het Gymnasium, de Haogere Burger- tohool met 5-jarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, in het tijdvak tuasohen 1 Maart en hei' begin der daarop volgende zomearvacantie. (58) Conform besloten. 9o. Voorstel om Burg. en Weth. te mach tigen tot het aanstellen van ambtenaren on werklieden in lossen dienst of wier dienstverband een zeer tijdelijk karakter 'draagt, een en ander voor zoovor de be- noemingsbevoegdheid al niet recdb bij de ,Wet- of bij een verordening aan Burg. en •Wetk., een raadscommissie of een hoofd van een diensttak is opgedragen. (48) Do hoer KOOISTRA vraagt, waarom dit voorstel niet in 'b georganiseerd overleg is besproken? De VOORZITTER zegt, dat het georgani seerd overleg hiermee toch niets te maken heeft Het is alleen een kwestie van order om de menschen het recht op pensioen niet te doen verliezen. De heer KOOISTRA meent, dat ook hier bij toch een arbeidersbelang is, maar hij löa er niet verder op ingaan. Conform wordt dan besloten. lOo. Voorstel om Buig. en Weth. te mach tigen tot het treffen van een regeling in zake het aangaan van arbeidsovereenkom sten, als bedoeld in den zevenden titel A van het 3de boek van het Burg. Wet boek. (49) Co;irjiT;i besloten. llo. Voorstel tof. handhaving van de hechten van ambtenaren, die pensioen ont vangen krachtens de Pensioenwet. 1922, welke rechten hun gewaarborgd waren bij de gemeentelijke pensioenverordeningen. (50) Cork .'«IcLen. 12o. Voorstel om. goed te keuren, dat de machinale inrichting van de Gasfabriek met een gaskoeler wordt uitgebreid. (59) l Conform besloten. 13o. Voorstel tot onbewoonbaarverkla- jring van de woningen Schap en poort 6, 8, f" 10 en 12, Molenwerfsteeg 1 en 3, Juffer- poort 1, 2, 3, 4 en 5, Kloos- of Vischpoort 1 en 2, Alida Mariakof 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en '(8, Groenepoort 1 en 2, Elisabethspoorfc 1, ,2, 3 en 4, Rabarberpoort 1, 2, 3, 4 en 5, Ge kroonde Liefdepoort 1, 2, 2bov. 3c en 3bov., Hagenianspoort 1, 2, 3 en 4, Brandewijns- pooTt 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 10, de wo ning Leeuwenpoort (ongenummerd), Bar- liarahof 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9, Jan Potar gepoort 1, 2 en 3, Pottebakkersgang 4, 5, 6 en 7 en Breepoort 1 en 3. (54) De VOORZITTER deelt mede, dat is inge komen een schrijven van J. Mechelse, verzoe kend de perceelen Pottebakkersgang '4 en .6 niei af te keuren, daar hij vorig jaar f 500 Roman van G. HARDWIG. 25) „Dat zal niet gebeuren!" riep de Baro nes ui1-, terwijl zij zich hoog oprichtte. „Deze man, die je va dhr verliet, toen deze hem niet wissen kon, zal nooit een voet in ons huis zetten. „Hij is Mia's voogd." „Ja, al was hij dat ook tienmaal, hij kan blijven, waar hij is." Richard von Morsbach ging dichter bij zijn moeder staan en greep opnieuw haar hand. „fin weet u dan wel, waarom hij weg ging? Toen u Marianne in nood en ellende stootte, kon hij niet langer in uw nabijheid blijven, omdathij ran haar hield, zoo als ik van Alexandra Louise houd." Do Barones maakte haar hand los en keek verbaasd op. „Waarom sprak hij toen wiet?" ..Moest hij zeggen: geef mij uw dook ter mot haar rijkdom, met al uw aanspraken op een hooggeboren schoonzoon. Indien hij het had gedaan, moeder, wat zou u dan hebben geantwoord Dat doet er trouwend on" niet toe! Wij kunnen henn niet buiten sluiten. En daarom zal ik hem verzoeken, ten minste om de noodige papieren, als hij •die ten minste heeft." Mevrouw von .Mersbach haalde haar schouders op. „En als hij ze niet heeft, waar kun je dan de afstamming van je bruid vernemen? Die juffrouw ven Helling die zich op het laatste oogenblik bedacht, daaraan ten dienst heeft gelegd ter verbe tering Wethouder MULDER deelt een rapport raedo van den heer Neigh, waarin deze zegt, dat de woningen niet geschikt meer zijn of te maken zijn voor Dewonmg. De heer WILMER heeft het bevreemd, dat B. en W. geen enkel perspectief openen, ten aanzien van de huidige bewoners. Er wordt absoluut niet gezegd of er eenige kans is hen eeu andere woning te kunnen geven. De beer HUURMAN heeft geen bezwaar tegen de afkeuring, maar kan zoo'n geld- uitgeven als van den hper M. voortaan niet worden vermeden? Hij dringt daarop aan. De heer DUBBELDEMAN heeft wel be zwaar want wat geeft dit afkeuren? Weliswaar hebben B. en W. nu het bou wen van woningen aangekondigd, maar dat werd niet in de stukken gezegcr; Nieuwe bewoners kunnen geweerd worden, zeggen B. en W. maar hij weet een voorbeeld dat dit toch gebeurd is. Destijds heeft hjj de liberalen er is nog één over 'kwalijk genomen niets te hebben gedaan voor de volkshuisvesting, maar toen werd hem qsn wascklijstje voorgelegd. H\j vreest voor her haling door dit schijnvoorstel van de, zijde van B. en W. Laat men eerst woningen bou wen, dat is reëel en verstandig. De f500 van uewusten heer M. komt er wei weer uit, voor ze ontruimd zjjn. Do heer KNUTTEL meent inzake de f 500, dat bij onhoudbare woontoestanden toch de verbeteringen moesten wordrn aangebracht, ook al volgt daarop afkeuring. £öj bestrijdt den lieer Dubbeldeman. "Zoo wordt toch een sterkere, pressie uitgeoe fend tot bouwen, terwijl de huizen boven dien geteekend worden. Is het nieuwe bouwplan van B. en W. niet in de eerste plaats voor deze menscheu, die uit deze afgekeurde woningen moeten, bestemd? De heer WILBRINK onderschrijft den heer Huurman. Eerst den eigenaar op kosten jar gen en dan afkeuren, oordeelt hij onbillijk. De heer JAN DE LANGE acht het uitste kend, Idiat onhoudbare toestanden worden verbeterd. Moet men soms lekkage etc. maar kalmpjes tolereeren? Dat de reparatie in dit geval f500 heeft gekost, betwijfelt h\j. Met f175 heeft men 't geheele huis betaald. Wethouder MULDER zegt, dat de heeren zich totaal vergissen. Niet B. on W. dragen de Gezondheidscommissie op naar onbewoon bare huizen te zoeken. Zij. doet dat Zilf. B. en W. behoeven zich daar dus niets van aan te trekken. In ieder geval zijn de huizen bg afkeu ring geteekend. Met de bewoners gebeurt thans natuurlijk niets, men kan de menschen toch niet op straat zetten; in zekeren zin is het inderdaad dus een komedie. Dat de heer M. niet gewaarschuwd is, spreekt van zelf. B. en W. wisteu immers niets van een aanstaand voorstel tot onbe- woonbaarver klaring. Wat de 162 te bouwen won'ngen betreft van B. en W., of deze voor krotbewoners zgn, is nog dubieus. Mogelijk een enkele* maar eerst moeten allen onder dak wor den gebracht. Da heer v. ECK: Dan is 't zeker komedie. Wethouder MULDER: We moeten er toe komen om de krotten op te ruimen, maar vooreerst gaat dat nog niet. De heer DUBBELDEMAN erkent dat be ter is zoo'n slecht dak dan heelemaal geen' dak Maar waarom dan. deze komedie? De heer HEEMSKERK: Wat jij zegt is komedie. De heer DUBBELDEMAN: De eerste vier, vijf jaar zal z.L nog" geen wojiiag kunneri worden ontruimd. Wat geeft dit afkeuren dan? Spr. zal tegenstemmen, wanneer niet vasfc- ktcat dat de andere huizen zijd voor de bewoners. De VOORZITTER wijst er nog eens op, hoe de Gezondheids-Commissie de huizen afkeurt B. en W. kunnen zeggen: niet onbewoonbaar verklaren, maar dan gaat de cc-mmissic in beroep brj1 Ged. Staten. Per soonlijk staat hij grootendeels naast den heer Dubbeldeman, maar wat geeft dit af keuren? Alleeai een teekenen der woningen en om nieuwe bewoners te kunnen werea. dat zij van adel was, ie toch slechts haar tante geweest, h-oogstens haar pleegmoe der." „Ik zal aan Seller schrijven. Nog iets: Nostiz, van ons regiment, zal den Erfprins op zijn reis vergezellen. Ik zal zijn plaats innemen en keer dus naar het garzinoen terug en bevrijd u meteen van Mia's tegen woordigheid." „Heb is zoo het beste," zei zij rustig en verliet de kamer. X. Een groot aantal leveranciers verscheen op het kasteel Elbental, tegenover wie Mia met haar bescheiden wenschen radeloos stond. Wel straalde het lieftallig gezichtje van vreugde, wanneer zij door juffrouw Lüders haar kamenier naar haar opinie werd gevraagdmaar toch verliet het be wustzijn van baar onnoozelheid haar daar om niet. Het werd nog erger, toen de Barones met haar naar de stad reed, om, van den eenen grooten winkel naar den anderen gaande, alleen het mooist© en duurste goed genoeg te vinden. Lieve hemel, wab een bruidsjapon! Terwijl zij tot nu toe slechts over witte talie en soms zelfs heel even over goedL koope, witte zijde had durven denken, werd er nu een zóó prachtig toilet aan Mia voorgelegd, dat zij er plechtig haar handen voor vouwde. Prachtstukken ran toiletten, zijden on- derkleeren en mooie schoenen gingen hoe langer hoe meer haar kasten vullen. En nu nog bovendien het parelen snoer, dat Mers bach vóór zijn vertrek in haar hadden leg de! En dan de briljanten, welke de Baro- De Gezondheids-Commissie dwingt B. en W. Momenteel kan niet aan opruimen van i krotten worden gedacht, nu er nog een tekort aan woningen is. 575 weningen zijn er te kort, waarvan een 325 al zijn geprojecteerd door B. en I W., bouwverenigingen etc. Zoo slecht lIs do heer D het voorstelde is liet dus niet. Steun van het ryik is voor opruiming van krotten ook niet te krijgen, zoolang ei woningnood is. De heci' KNUTTEL zegt, dat dit voor stel alleen een waarheid vastlegt, meer niet, n.l. het onbewoonbaar-zijn. De heer Dubbeldeman weet, dat B. en :W. eenige jaren geleden toch tot de Ge zondheids-commissie hebben -gezegd:' ga nu maar weer uw gang. Nadat'eerst van hoo- gerhand was gezegd in de oorlogsjaren: stoppen. Wat de woningnood betreft, volgens zijn opgave zijn er veel meer dan 575 woningen te kort. Maar een* officieele statistiek ont breekt hier. Hij blljlt tegen dese afkeuring. De keer WiLMER is het er niet mee eens, dat eerst moet voorgaan aanvulling van het tekort. Daarmee zijn toch jar ^.n gemoeid en spr. vindt het erg, dat zoolang met opruiming der ergste krotten zou moe ten worden gewacht. Ieder moet een be woonbaar huis hebben. Do VOORZITTER: richt',u dan een ver- eeniging op. De heer WILMER is van oordeel, dat het particulier initiatief hier weinig kan» Van gemeentewege moet toch de eer sta stoot worden gegeven, meent hij. 'tBehoe- veu maar heel eenvoudige woningen te zijn en geld daarvoor zal er wel zijn, zie punt 14 der agenda. De heer v. STRALEN acht afkeozert noodzakelijk, ook al zal het geen baat geven. Wethouder MULDER zegt, dat het aan tal woningen, dat er te kort is, afkomstig is van den secretaris van de kuurcommïssie, die geregeld de huwelijken heeft bijge houden etc. Het loopt tot Nov. 1922. 20 huwelijken hebben er gemiddeld per maand plaats, dus nu kan men zelf verder rekenen. Veel moeite heeft spr. aèlf al gedaan om particulieren te bewegen tot bouwen van huizen ter opruiming van krotten, inaar, al zijn pogen heeft gefaald. Men wilde garantie van de gemeente voor de volle huur plus onderhoudskosten, gezien de toe komstige bewoners. Overigens herhaalt spr. zijn motieven voor het voorstel van B. en W. Dc heer KOOISTRA tracht aan te too- nen dat- het cijfer 575 niet juist kan zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 226 stemmen Tegen de heeren Dubbeldeman, Piekaar, Groeneveld, Van Eek, Kooistra en mevr. D ufbbel demanTrago. 14o. Voorstel a. tot beschikbaarstelling van gelden voor den aanleg van een nieuwe grond water-zweminrichting op een terrein be westen de Zijl b. tot het als afgedaan beschouwen van het vootstelPiekaar, inzake de uitbrei ding van de zwemplaats aan de nieuwe vaart of de opening van een andere zwem- gelegenheid. (51) Dc heer PIEKAAlt dringt ook op spoed aan met het oog op die werkverschaffing naast de rede door den directeur van ge meentewerken genoemd waarmee hij het overigens eens ia. Wat betreft de Leddscbo Zwemclub, ook spr. wil Liever eigen beheer waarvoor nu tooli de- menschen wel zijn. Wat do tarieven betreft, raadt hij aan een eenheidsprijs van 5 ct., gezien het be- bezoek, wat z. i. zelfs meer zal opbrengen dan db hoogere prijzen, door de Leideohe Zwemclub ontworpen. De heer KNUTTEL meent dat" de tarie ven etc. toch apart zullen worden behan deld? De VOORZITTER.: zeker. Hij wijst er overigens op hoe het voorgestelde tarief nog niet zoo verwerpelijk is en gaarne be neden 5 ct. per keer gaat. De heer GROENEVELD wijst er op, dat verwezen wordt naar het rioleeringsrap- port, maar daarvan is hem nieta bekend. Hij dringt aan op overlegging daarvan aan den raad. nes van haar eigen rijke verzameling af stond 1 Het was bijna ongelooflijk, hoe zij met geluk overstelpt werdmet een geluk, dat zc*o onmetelijk was als baar liefde. Natuurlijk had! Richard von Mersbach nu geen tijd om lange brieven te schrijven, daar hij veel door den dienst in beslag werd genomen en bovendien nog een woming moest zoeken. Toen weer de modezaak van Hager en Sohn eens eenige doozen met hoeden zond en Mia bezig was deze te bewonderen, kon digde de bediende bezoek aan. „Beller, advocaat," stond op het kaartje. ..Natuurlijk! Laait hem binnen komen. Zij was reeds in de gobelin-kamer, toen Seller door de vestibule kwam. Vlug ging zij hem te gemoet. „Mijnheer Willi! Neen maar! Ik sta hee lemaal verbaasd. En wat bent u veranderd 1 Weet u nog, hoe u mij eens geholpen hebt de wasch op te hangen Och, wat is dat al lang geleden! Wees welkom!" Zij stak hem haar beide handen toe en zag hem met glinsterende oogen aan. „Wat zegt u wel van hetgeen is gebeurd Het is precies zoo gegaan, als tante al heeft voorspelder zal eens iemand komen en je vragen om zijn vrouw te worden; be denk je goed of je werkelijk van hem houdt. Dat heb ik goed onthouden, niet waar Hij zag haar lang in het gloeiende ge zicht je. „Be hoop, dat u werkelijk gelukkig zult worden, „Wat voert domatnee Beller toch uit?" vroeg Mia lachend. „Ik hoor niets meer van hem „Ik ben gekomen," zei die advocaat zeer ernstig, terwijl hij tegenover haar ging at- De heer EERDMANS acht dit voorstel niet in overeenstemming niet het gezegde hij de bcgroobing wat de post onvoorziene uitgaven betreft. De f 95,000 zal blijkbaar geheel op cMt jaar vallen en hij vreest dat ciit bedrag wel zal worden overschreden, er op gelet, hoe nog maar een proefboring is gedaan etc., zoo dat het nog kan tegenval len. De plaats lijkt hem ook niet erg geluk kig gekozen, zoo buiten de stad. Hij ducht verdere tegenvallen ook op dc cxploita- tie-kosten. Hij is niet bijzonder warm ge stemd daarvoor voor dit plan en zoo rijst bij hem de vraag of dit zomer nieb op an dere wijze in de behoefte is te voorzien en eerst af te wachten. Die f 100,000 zou men rlan voor woningbouw kunnen gebruiken. De heer Wilmer had straks groot gelijk in dit opzioht. Kan b.v. de bestaande zweminrichting niet tevens een vollcsinrichting worden, uitgezonderd eenige uren? De heer WILBRINK dankt B. en W. voor dit voorötel, waarnaar al zoo lang is ""uitgezien. De bestaande zwemplaats is absoluut on voldoende voor onze bevolking. Nu reeds moeten ér talrijken telkens wachten bij hoog tarief! Natuurlijk is de plaats in oen buitenwijk. Dat kan niet anders, 't Gaat toch niet mid den in een stad. Of moet het soms in het Levendaal Ten slotte vraagt hij of het wel goed is niet de Leidsoho Zwemclub in zee te gaan. De heer DUBBELDEMAN weet niet, of hij wel spreken moet. De VOORZITTER: doet u het dan niet. De heer DUBBELDEMAN is n.l. van oordeel, dat, waar de ijsbaan hier wel spoodig zal weg gaan, misschien wel te combineeren waszweminrichting en ijs baan. Een uitstekend terrein daarvoor is een gemeenteterrein aan de Rijnsburger- weg en MaredLijk wat hem beter lijkt dan aan de Zijlveel beter bereikbaar on ook beter wat grondwater betreft (wat do heer Piekaar echter onbkent). Spr. begrijpt niet, waarom in het vootr- 6tel van B. en W. hierover niet wordt ge sproken, ambtenaren waren hiervan op de hoogte. De heer JAN DE LANGE kan de bestrij ding van den heer Eerdmaus niet begrij pen. Hoe lang is hierop al niet gewacht? Op de manier van den heer E. komt er weer niets van. Bovendien is het prachtig voor werkversohaffing. De kosten oordeelt hij niet hoog. Er komt zelfs wat van terug door wegvallen van steun aan vele weik- loozen, toch zeker een f 500 per week. Ook de Zijl is voor ijsbaan zoo het gaat, wel te bezigen. De heer KNUTTEL oordeelt het plan Dubbeldeman al heel onoordeelkundig en tevens op de lange-baan-sohudvand combi neeren van ijsbaan en zwemplaats lijkt hem n.l. totaal onmogelijk gezien die diepte- eischen etc. Wethouder MULDER meent dat B. en W. wel oen woord van hulde verdienen vcor dit voorstel, dat vraagt een crediet zoo het grondwater geschikt is, om te voor komen dat het geld van boring (een f 5000) verloren gaat doordat de raad b.v. eens het plan daarna zo-u weigeren. In zoo'n dichtbevolkte' volksbuurt acht hij de plaats zeer goed gekozen. De Rg'nsbur- gerweg zou wel het slechtst mogelijke punt zjjn voor de bevolking, die van deze inrich ting gebruik zal maken. Nu is het bijna al te druk aan de inrich ting aan het Rijn- en Schiekanaal. Juist de werkverschaffing heeft voor hem "het plan bijzonder aantrekkelijk gemaakt, al nam de heer Jan de Lange den mond misschien wat te vol. Het rioolrapport zal weldra afkomen in verhand met rioleeringsplannen, lang ge noeg van tevoren om het goed te kunnen bestudeeren. De^ VOORZITTER erkent, dat niet te zeg gen is, dat dit een oconomisch voorstel is. Maar 't is toch een ding van groote betee- kenis voor Leiden wat volksgezondheid etc. betreft. Men moet hier bovendien een afge keurde zwemplaats remplaceeren, dat moet men niet vergeten. Anders had men niet moeten afkeuren. Eerdmans heeft altijd meer Rijks financiën op 't oog dan die dei gemeente, ten, om u do reden mee te deelen, waarom mijn vader op uw brief en het schrijven ran den ritmeester niet heeft geantwoord. Ik heb de brievem geopend en vraag wel om vergeving voor een noodzakelijke indis cretie. „Maar, mijn hemel „Mijn vader ligt «aan een ernstige hersen ontsteking riek en is tot nu toe nog be wusteloos. Ik heb tusschen zijn papieren niets gevonden, wat betrekking op u heeft, eoodat ik geen verdere opheldering wat uw afstamming betreft geven kan." „Ooh, die arme, arme dominee!" riep Mia uit met vochtige oogen. Als ik nu maar thuis was, dam zou ik hem kunnen verplegen. Nu zal hij ons ook wel niet kun nen trouwen." „In geen geval 1" Zij sprong op. „Zal ik Richards moeder niet roepen „Ik zou haar niets anders woten te zeg gen, dan ik u heb gezegd." Een oogenblikje stond Mia besluiteloos; toen keek zij hem vertrouwelijk aan. „Zoo stijf, zoo vormelijk 1 Heelemaal niet, alsof wij samen de wasch hadden opgehangen. Zij strekte de -hand naar hem uit. „Dat was de oude Miezel" zei hij lang zaam en drukte haar vingers. Zij knikte hem lachend toe. „Gaat u ook niet gauw U weet wel, wat ik bedoel. Ik ben er bijzonder nieuwsgierig naar." „Zou u daar zulk een plezier van heb ben?" Hij liet Mia's rechterhand I03. „Ik kan het u niet beloven. Maar ik wil mijm best doen, om te doen vergeten, wat De deur ging open. Dc Barones ver- eoheen. „De zoon vam dominee Seller 1" riep Mia zooals hij nader uiteenzet, naar aanleiding van diens bezwaren. De reëele onkosten zijn: derving vau ka pitaal' van aanbouw en grondkapitaal en die heeft hi) voor dit plan wel over, ook zonder bepaald hygiënist te zijn, wat z.i. wel eens leidt tot overdrijvingen. Wat de ijsbaan betreft, moet deze weg door do H.IJ.S.M. dan is het terrein aan de Zijl toch ook wel geschikt. Een ijsbaan is echter ook wel 10 maal grooter, dat koude men in 'fc oog. De heer v. HAMEL gelooft ook niet, dat een zweminrichting te combineeren is met een ijsbaan> gezieu diepte enz. Nadat de heeren Piekaar en Eerdmans bobben gerepliceerd, wordt het voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. De heer EERDMANS vraagt aauteekening, dat hij wil beschouwd worden te hebben tegengestemd. (Geroep: en de werkloosheid dan?) 16o. Vaststelling van het Navorderings kohier der plaatselijke directe belasting, belastingjaar 1920/21. (60) Goedgekeurd. 15o. Voorstel in zake den arbeidsduur, van de werklieden en db ambtenaren in dienst van de gemeente Leiden(55) Do VOORZITTER acht het 't was te-» gen vijven niet noodig om 's avonds voor dit eene punt terug te komeo, on stelt voor dit punt aan te houden, tot de volgende zit» ting. Aldus wordt besloten. Van soc.-dem. zijde roept men: wat ons betreft, wordt het voor altijd uitgesteld. De Raad gaat daarna over tot een zitting! met gesloten deuren. Na ongeveer twintig minuten werden dal deuren weder geopend en de geschorste! openbare vergadering weder geopend. Do voorzitter .stelde nu aan do orde een vooie- stel tot aankoop van een perceel weilindi aan den Lpge-Morsck, djchtbij het kruifl-» huis onder de gemeente Leiden, sectie 13 no. 245, ler grootte van 2 ILA. 28 Ara en 90 c.A., tegen een bedrag van J475Q per II.A. De totale koopsom zal met oveïn drachtskosten bedragen flllia I Het voorstel1 werd zonder discussie hoofd, stemming aangenomen. J Rondvraag. I Jïl De heer EERDMANS vraagt, koö lieÈ met de verbetering van den .toestand van; den Rgtsburgerweg staat, onmiddellijk ach ter den overweg, waarover hrj reeds vro9-« ger heeft geklaagd en waar vanwege de! slechte verlichting ongelukken OQvermijdeh l'Ijk zijn. Wethouder MULDER antwoordt, dat hier-» over do onderhandelingen met de Hollandschd Spoorwegmaatschappij nog gaande zijn. De heer WILMER geeft in overweging^ dat voortaan 3- on W. de voorschotten voor den Woningbouw niet aan de besturen dec Yv cn ingbouwvereenigingen afdragen, maar onmiddellijk daarmede do schuldeischers do-» zer vereeniging eerst voldoen. Do VOOKZITTER zeide, dat dit btf W_<* ningbouwvereenigingen niet mogelijk is. Bij premiebouw zou het misschien kunnen.; De heer DU.BBELDEMAN gelooft, dat vat de Voorzitter mededeelt oen bowga vaü een juristenlrek is. De gemeente kan toch eischen stellen en tegen de Woningbouw-» veieenigingen zeggen: U krijgt eerst ee«; voorschot als u ons het recht laat voorbe-" houden hwe schuldeischers daarmee te be telen. i Wat in den laatsten trjd gebeurd is maakt dit hoogst noclig. 1 Do VOORZITTER zegt nogmaals, dat üifi ten opz-chte der bestaande vereeniglnge^ moeilijk gaat. Misschien zou het voor ovea-» tueele nieuwe vereen igingen kunnen De heer KOOISTRA meent^ dat die ben sturen der Vereen igingen dan toch de vaöi antwoordel ijkheid dragen en daarom ook df voorschotten moeten ontvangen. Wethouder mr. VAN DER LIP: B$ d* rondvraag kan toch geen debat worden get* houdea Do heer KNUTTEL brengt in herinnering!, dat in de „N. R. Ot." een v-ecgalijkeinidi staatje heeft gestaan over de plaatselljlkfli inkomstenbelasting;.. Leiden kwam d'iarofl vcor inkomens van f1500 voor op de 4e plaats en voor inkomens van f8000 eerst haar toe. „Advocaat Seller. Maar rijn ga&do vader is zoo riek." Mevrouw von Mersbaoh deed haar beat om haar blijdschap niet te laten blijken. „Dat is jammer! Dan zullen wij dus toóh de>n hofpredikant moeten uiihnoocEgen. U brengt waarschijnlijk de papieren, mijn heer Seller?" „Er waren er, helaas, geen, Mevrouw en Barones, ten minste voor zoover ik weet.'' „Maar dat is toch ondenkbaar 1 Mia, wdl je juffrouw Liindcra even bescheid geven op do hoeden." Zij wachtte, tot het gordijn achter heb jonge meisje weer cïioht viel. Toen ging zij snel voort „Mijnheer Seller, u zal onze verlegenheid begrijpen. Wie heeft Mia als dochter aan genomen „Mijn vader." „Nu, dan moot er toch 'een geboorte bewijs voorhanden zijn geweest, waaruit men bad kunnen vernemen wie do ouders van het kind waren l' „De gestorven juffrouw von Helling heeft, voor zoover ik weet, het kind van een reis meegebracht on later als haar eigen kind aangenomen. Over de ouders van het kind heeft zij nooit gesproken. Marie von Helling is als Christin bpge- voed on door mijn vader aangenomen. De belijdenis heb ik gevonden hier is ze. Eon geboortebewijs kon ik niet vinden. Toch moet dat er wel rijn geweest, daar mijn rader haar bevestigde. Heb is mogelijk, dat dit bewijs zich onder de verzegelde offri cieele stukken bevindt, waarmee ik mij, evenals met zijn verschillende andere stuk-" ken, in het geheel niet mag bemoeien. i v v w (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5