Een ietier profiteers van den enormen Waterschade-Uitverkoop Magaziin WILHELMINA, Breestraat 175 - Haarlemmerstraat 162 De PriasuitbetSproekje No. 19304. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 Februari. Tweede Blad. Anno 1923. <- TWEEDE KKR, UIT DE OMSTREKEN. Leest si© bespottelijk lege prijzen in ons© Advertentie op de laatste pagina v. d. blad FEUILLETON <i Zitting van gisteren. Middelbaar en Lager Landbouw-onderwijs. Aan de orde is bet wetsontwerp, regelen de bet Middelbaar en Lager Landbouw-on derwijs en van den voorlichtingsdienst voor den Landbouw. De aigemeene beschouwing;n worden ge spend De beer VAN DEN HEUVEL (A.-E.) be treurt het, dat dit ontwerp bijna alles over laat aan maatregelen van bestuur. Spr. kan zich vereenigen met de indenting van bet lager onderwijs; minder is dit bet geval met de regeling van de winterscholen. Uitvoerig betoogt spr., dat de maatstaf van de Ryksvêrgoeding aan bijzondere scho len in de wet moet worden vastgesteld. De heer LOVINK (C.-H.) zou dit ont werp de „Land- en Tuinbouw-wet" willen noemen, en niet alleen de Landbouw-wet. Daardoor is duidelijker uitgedrukt wat de wet bedoelt. Spr. beeft bet afdeedngsonder- zoek niet meegemaakt en bepaalt zich daarom tot eenige de tal-bespreking cU. De heer COLIjN. (A..-R.) meent, uat deze wet alleen het bestaande consolideert en daarnaast te zware, offers van de Rijks schatkist zal vragen bij de aanste.l.ng van ambtenaren. Spr. hoopt, dat de Minister op dit punt de wet meer zal besnoeien. Ook wil hjj den voorlichtingsdienst uit bet ont werp lichten. Men zal zeggen, dat er dan niets overblijft. Dat is zóó, maar dat pleit juist tegen dit ontwerp. De heer EBELS (V.-D.) acht het ont werp ook niet belangrijk, omdat het slechts de groote lijnen aaugeeft. Het door den heer Colijn bestreden punt, bet Rrjkstoe- zicht, acht hij, eigenlijk bet eenige goede in deze wet'. De heer DECKERS (R.-K.) acht ooi; het ontwerp niet belangrijk. Het consolideert het bestaande en geeft geen nieuwe iijnen. Spr. wenscht, dat bet particulier initiatief hoofdzaak 2al zijn, en in verband hiermede acht bij het ontwerp te stroef. De heer WINTBRMANS (R.-K.) beeft eiet zooveel kritiek als de vorige spre kers. In hoofdzaak kan hij zich met bet voorstel vereenigen. Voor het onJerwijspian acht- bij groote vrijheid noodzakelijk en spr. weet een regeling in de wet vele bezwa ren. Op enkele punten komt bij bij do arti kelen terug. De heer WEITKAMP (C.-H.) brengt nul de aan de Regegring voor dit ontwerp. Hij za. tij de artikelen enkele amendementen indienen, die sommige punten z. L verbe teren. De heer VAN RAPPARD (V.-B.) beeft ook bezwaar tegen den opzet van dit ont werp. Hij wil den voorlichtingsdienst er uit weg nemen. Dan blijft er niets over en kan be: verp gevoegelijk worden ingetrokken. r .eer RUTTEN (R.-K.) is onverstaan baar. De beer SNOECK IJENKEMANS (C.-H.) zie', in dit ontwerp alleeu de consolidatie van het bestaande en dat acht hrj een goed denkbeeld. Spr. vraagt alleen of de Minister art. 44, houdende de aanstelling van landbouwleexaren, terug te nemen. De heer HIEMSÏRA (S.D.) ziet het ook als een bezwaar, dat dit ontwerp vaag is, maar hij meent, dat bet niet. anders kan, omdat bet onderwijs vrjjheid van ontwikke- keling moet houden. Hij kan dus met dit ontwerp meegaan en bij ziet niet in, welk kwaad dit kan. De heer AMENT (R.-K.) kan zich in hoofdzaak met de kritiek vereenigen. H(j aanvaardt echter het ontwerp, dat een ver betering kan zijn. De heer BRA AT (Plattel. Partij) vindt de wet te grootscb opgezet en te duur, vooral door art. 44, dat land bouwteers ren. in grooten getale doet óptredeu. De Minister van Landbouw, de heer BUYS DE BEERENBROUCK, acht bet een gelukkig verschijnsel, dat de overheid baar werk-lcan t-axeeren op betgeeu parti culieren deden. Ook in dit ontwerp heeft da Regeering zich aangepast bij bet parti culiere werk. Het landbouwonderwijs is in ons land ponder eenige wettelijke regeling tot eer, belangrijke hoogte gestegen en het kan de vergelrjking met bet buitenland best doorstaan. Veel goeds heeft spr. over dit ont.verp vandaag niet geboord. Er wordt te veel over gelaten aan de Regeeriug, zegt men. Maar spr. acht dit noodzakelijk, omdat meer ver vorming van bet onderwijs, indien het be drijfsleven deze noodig acht, mogelijk moet zijn. Het landbouwonderwijs moet zich kun nen aanpassen aan de eischen der practijk en nu is het eeu feit, dat de practijk nog QiKv.ijls wisselt. Het is daarom niet ge- wenscht, om een ouderwijsprogram in de j wet vast ta leggen. j Mei. vreest hooge kosten voor bet Rijk. Maar men vergeet, dat 'de Regeering geheel vrij blijf* in de vaststelling van liet aantal onderwijzers en de salarissen. De uitbrei ding van het aantal scholen moet met groote voorzichtigheid plaats hebben. Waar schijnlijk zijn wij reieds aan de grens van het aantal scholen voor middelbaar onder wijs. Voor lager-onderwijs-cursussen wordt subsidie verleend en nimmer is jen aan vrage afgewezen. Met de scholen wordt I een proef genomen en als de proef slaagt, zal do Kamer kunneu overwegen of zij de gelden beschikbaar wil stellen. Als alle sprekers hadden aangedrongen op intrekking vau dit ontwerp, dan zou spr. j daaraan gehoor hebben gegeven. Thans laat hij aan de Kamer over de beslissing of het gewenscht is dit ontwerp al dan niet aan te houden. Hij kan. echter niet toezeggen, dat bij eventueel een ontwerp zal indienen, dat minder soepel is. De beer LOVINK (C.-H.) dient een motie in tot schorsing van de beraadslaging 'n afwachting van herziening en verduidelij king van dit ontwerp. De motie wordt aangenomen met 49 tegen 7 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot Dias dag te één uur. HAARLEMMERMEER. De rijkstelefoniste, mej. E. E. Zwart, aan den Aalsmeerderdijk alhier, is van Aalsmeer overgeplaatst naar Nieu\ver-Am- stel. De keuring van tot dekking bestemde hengsten zal te IToorddorp worden gehouden op Donderdag 1 Maart a.8. Woensdagavond werd in de Ned. Her- vormde Kerk te Hoofddorp van wege de Chr. jongelingsvereeniging Excelsior" een zang- en sprëekavond gehouden, met mede werking van de Chr. zang vereen iging Excelsior". Ondanks het (regenachtig weer was de kerk flink bezet. Als spreker trad op ds. de Hartog van Diemen, met het onderwerp: ,,De zucht der aarde, het lied des Hemels." Zijn gloed volle rede werd met veel aandacht gevolgd. De zangvereeniging bracht ter afwisseling een zestal liederen op verdienstelijke wijze ten gehoore. Do aanwezigen keerden hoogst voldaan huiswaarts en zullen zich hun gang naar het kerkgebouw niet be klaagd hebben. In de plaats van den heer C. van Wijk Hz., die do gemeente heeft verlaten, is tot voorzitter van de^afdeeling Haarlem mermeer van den Bond van anti-rcvolution- naire kicsvereenigingen benoemd de heer Chr. van den Heuvel, Lid van dc Tweede Kamer alhier. Wijl de laagste inschrijvingen voor het verharden en rioleeren van eenige wegen te Zwanenburg nog verre het beschikbare te verwerken bedrag overtrof, moest een klei ner werkplan worden ontworpen. Hiermede is men nu zoover gereed gekomen, dat als geen verdere hinderpalen de tenuitvoer legging van het plan iu den weg staan wellicht iir den loop van de volgende week met het werk kan worden begonnen. In den dienst op de Haarlemmermeer- lijnen is een verbetering tot stand gebracht, door den trein, die 2.59 van het station Wil lemspark vertrekt, ook te Bovenkerk te doen stoppen. De ambtenaar bij de Nederlandsche Spoorwegen'J. de Graaff, is van Leeuwar de rade el naar hier overgeplaatst. Werd alhier enkele dagen geledon het mond- en klauwzeer weer ja-Is geweken be schouwd en de bewaking geheel opgehe ven, thans is-'uit het Zuidelijk deel van de zen polder weer een nieuwe aangifte vam deze ziekte ingekomen. De lieer C. Kooiman, heeft eervol ont slag aangevraagd als rijksveldwachter ter standplaats Nieuw vennep. Op 17 Februari a.s. zal het 12jaia*r geleden zijn, dat de R.-K. St. Anthonius- school to Nieuwyennep werd gosticht. Het voornemen bestaat dit feit fèestelijk te her denken. Burgerlijke Stand. Be vallen: A. Th. Kauffman geb. La mere D. S. B. van Driel geb. Vaalberg Z. G. M. de Groot ge'o. Van Andel D. A. Noordijk geb. Rietdijk Z. A. C. H. de Koning geb. Van Sohie D. E. Grootaert geb. Robijn D. G. C. Biemans gob. Oud D. A. C. Marbus geb. De Rijk Z. M. Geers geb. Smit Z. A. Knibbc geb. Van Wijk Z. T. van Gelderen geb. Boon Z G. Sneeuw geb. Van Wielingen D. Th. J. A. Kreeft geb. Dissel Z. A. Huibers geb. Otte D. G. van der Klauw geb. Var lentijn Z. N. van der Steeg gob. Wee ning, levenl. zoon. C. Camfferman geb. De Jong, levenl. zoon. Gehuwd: P. B. Poelgeest 20 j. en M. S. M. Bogaart 21 j". J. Hoogstraten 25 j. on S. van Housclt 24 j. Overleden: Theodorus Francisous Janssen 70 j., gehuwd met M. Spaargaren. Janna Grauwclman 18 j., ongeh. D. van W. Grauweiman. Teunis van Veen 59 j., gehuwd met J. M. Gerritsen. Adrianus Resoort 5 j., Z. van G. Resoort. Willem de Waal 70 j., gehuwd met N. van dier Pol. HILLEGOM. De gemeenteraad verga dert Woensdag a.s. om 2 uur 'e middags. De boo men van den Stationsweg wor den om den an diere gerooid. De boomen stonden te kort bij elkaar. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de trawl- vissoherij kwam Donderdag te IJmuiden aan die markt de logger KW 35, met f 858 besomming. LISSE. Dinsdagavond gaf Noordwijks Mannenkoor in de bovenzaal van hotel „tle witte Zwaan" een uitvoering, onder de lei ding van ha-ar directeur den heer K. de Rook van Leiden; met welwillende mede werking van den heer en mevr. de Rook met violoncel en piano. Daar de tijd van voorbereiding zoo kort was, zoodat voor deze uitvoering geen vol doende publiciteit kon gegeven worden, was de opkomst niet groot. Er werd dcor het koor schitterend werk geleverd. Alle aanwezigen hebban genoten, dit bewees het daverend applaus. Niet minder was dit het gsval brj liet geven van enkele nummers door den heer en mevr. de Rook, wat trouwens wel was te verwachten, wanneer men weet dat dezö beide menschen afkomstig- zijn van het con servatorium. Wij hopen het geheel nog weer oens terug le zien en te hooren en wij kunnen hun daarbij wel de verzekering geven, dat zo een volgende maal voor een volle zaal zullen optreden; want een oud spreekwoord is hier zeker ook weer op zijn plaats: „Wat een boer niet en ken, dat en eofc hg niet." Wat Noordwijks Mannenkoor" presteert, hetwelk nog maar drie jaar bestaat, be wijst dat het koor" onder krachtige leiding staat van hun directeur en dat er veel beste krachten zitten onder de leden. NOORDWI-JK. De leden vau de £oöp. troodbakkerg „De Verbetering" verga derde bij den heer Salman. Na de opening door den voorzitter, den heer H. Salman, werden de notulen voor gelezen en vastgesteld. Uit het jaarver slag vernamen we, dat de coöp. 12 jaar bestaat en zich steeds in grooten bloei mag verheugen. In het afgeloopen jaar zijn weer 25 leden toegetreden, terwijl er vijf door vertrek naar elders moesten worden afge voerd. Het ledental bedraagt nu 363. Ook de omzet is gestegen. In het afgeloopen jaar is er verbruikt 39.S05 K.G. tarwemeel en 6407 K.G. bloem. Hiervan is gebakken 63,700 K.G. tarwebrood ea 89,760 K.G. wit brood. Ook de afdeeling beschuit is een grooten tak van bedrijf, er werden n.l. meer dan 150 duizend beschuiten ge bakken. Een woord van hulde werd ge bracht aan den mr. Bakker en het per soneel Het verslag eindigde met dit rympjs: Leder van de Coöperatief, Heb de vereeniging altijd lief; Wil zooveel moogTrjk samen werken Om haar meer en meer te sterken, Opdat zij altijd moge bloeien En ook steeds maar grooter groeien. Want dit hebben we allen mee, De winst komt in onze portemonnaie. Uit de balans bleek, dat er na alle af schrijvingen en onkosten een zuivere winst was van f 5363,601/2* Aan loon is uitge geven f8418, aan bloem f 12,930.52, aan mee! f 5825.75. De ontvangsten van het brood bedroegen f41,307.10. Het rapport vermeldt, dat de boekhouding accuraat cn zorg bijgehouden was, waarvoor den heer Sanders zeker lof toekomt. Bg verkiezing van een bestuurslid (af tredend de heer A. Caspars) werd deze bg; acclamatie herkozen. Deze is sinds de op richting bestuurslid (penn'ngmeester) ge weest. Ook de heer A. van Kon'jnenburg, aftredend lid van de commissie van toe zicht werd bij acclamatie herkozen. Er werd door de vergadering besloten 10 procent dividend uit te keeren. Na de rondvraag, die niets bijzonders op leverde, sloot de voorzitter met dank voor de goede opkomst. OEGSTGEEEST. In verband met de re organisatie van den ophaaldienst van vuil nis. zal in het vervolg ook aan den Morsch, met den nieuwen vuilnisauto het vuil o: ge haald worden langs de huizen oo wel Dins dags en Vrgldags. Door verschillende oorzaken was de Sub. Oom. van het Ger. Kerkbestuur, welke de belangen dier gemeente alhier behar tigt-, nog steeds er niet geslaagd te komen tot den bouw van een zaal' voor kerkdienst! en vergaderingen. Thans kunnen wij melden, dat door ge noemd kerkbestuur te Leiden, golden zgin toegestaan voor den bouw van een faall voor circa 200 personen, die dan zal ver-' rijzen aan de Willem de Zwijgerlaan. Door het uitbreiden van het aantal leerlingen en leerkrachten on door gebrek aan ruimte, is door het bestuur der Rgz. School aan den Endegeesterstraatweg een vei zoek gericht aan het Gemeentebestuur, om een lokaal van de Gem. School L. B. te mogen gebruiken ten dienste van heö Bijz. Onder wgs. Kerkelgk bericht. Ned. Herv. Gem. Zondagmorgen, te tien uur, in da kerk, ds. A. J. Buys, en in de Bewaar school aan den Morsch dr. D. Plooij, van Leiden, 's Avonds, te halfzeven, ia „Irene", ds. M. J. Punselie, van Lecden. Burg. Stand. Geboren: Ma-» thilde Agnes Wilhelmina, D. v. G. J. Ro sier en Th. P. van Egmond. Paulus Willem Z. v. H. v. d. Luit en T. C. Ver* meij. Bertha Anthonia Josepha Maria, D. v. G. C. A. fSehlatmann en M. A. J. Linders. Jannetje, D. v. A. den Hoijer en W. van Vliet. Theodorus, Z. v. G. de Geus en L. Th. Rijsdam. Gehuwd: O. D. Roëll 37 j. te Rotter-» clam en J. W. Sluis 30 j. te Oegstgeest. a J. J. van Hoeken 41 j. on P. A. A. Hop-» man 37 j'., beiden te Oegstgeest. Overleden: Ca. van den Berg 77 j. te Oegstgeest. Ba. Se. Beukenholdt, 17 j\ te Oegstgeest. M. Prins 18 j. S. van Wezel 73 j. RIJNSBURG. In haar keurig met tulpen versierde veilingslokaal, hield de bloemonvcilingsvereeniging „Flora" haar feest- en jaarvergadering, welke door on geveer ISO leden bijgewoond wérd. De voorzitter, de heer T. Kralt, opendo do vergadering. Er was eens, zeide spr. in zijn opcningrecD, in Duitsoh-Zuid-Afrika cn man, vijand van alle luxe en ook van bloemen, die van meening was dat alleen vee, landbouwproducten e.d. waarde had den. Eens geraakte zijn kind zoek, cn na urenlang zoeken met alle geburen, werd eindelijk oen spoor gevonden. Het kind, dat gaandeweg bloemen had geplukt, had later de bloemblaadjes uit loopen ruk ken, cn dit spoor volgende, trof men ten laatste het vermiste kind slapende aan. De man was sindsdien van zijn afkeer van bloemen genezen. Spr. vertelde dat hier, omdht in dezen tijd, zwanger van allerlei slechte berich ten, dikwijls do vraag wordt gedaan, of bloemenhandel onder den oconomischcn druk niet te niet zal gaan. Spr. vreost daar niet voor. Alles wat God schiep hoeft waarde, en is in den bloemenhandel ook niet alles ro zengeur cn maneschijn, de tijden zijn wel slechter geweest dan thans, en spr. ziet met vertrouwen de toekomst tegemoet. Stilstaande bij het afgeloopen jaar, kou spr, constateeren, dat alle wenschen van de vereeniging, zoo niet geheel, dan tocE grootendcels zijn vervuld. Een auto word aangeschaft, die thans onir.sbaar is. Een scheepvaartdienst op Amsterdam werd met f 50 per week, door de Vereeniging gesubsidieerd. Werd daar wel oens zwaar tegen aange-» zien, d? uitkomst was boven verwachting, want do overvoerde markten te Rotter dam en Den Haag werden ontlast, terwijl soms wel twee vrachten daags 'naar Am» eterdam gingen. Tenslotte rendeert thans deze dienst zoo goed. dat het verleendo subsidie, wellicht zelfs met rente, zal worden terugbetaald. Wat 'de export betreft, zooals was voor- RECLAME. 2648 Roman van 6. HARDWIG. 22) Hij boog zioh over haar lippen, die sidde rend lacht-en cn kuste ze In do voorkamer weerklonken voetstap pen. Op Mersbaoh scheen zij te werken als een electrisohe stroom. Hij keek Alexandra Louise aan. Zij maakte zich uit zijn armen los, doods bleek. Treffend sohoon in haar bleekheid, ging cij achteruit. Maar reeds ging de deur open. Do Erfprins versoheen op den drempel. Hij bleef een oogenbük weifelend staan, toen vloog zijn donkore blik van den eon op dc andere. Vat er in Mersbaoh omging, wat er schuldigs uit hem bleek, wat er redding eocht voor de in gevaar verkeerende vrouw, wier bleekheid door het licht meedoogen- loos werd onthuld, hij wist het niet. Hij gevoelde slechts, dat er iets gebeuren moestdat de plicht van hem eischto iedere verdenking weg te nemen. Hij keerde zioh om en ging in onder danige houding naar den Prins. ,,Ik neem de vrijheid, Uw Hoogheid onderdanig mijn verloving metjuffrouw von Helling medio te deeden." De kreetdie uit het hart van Alexandra Louise naar boven drong, wilde baar niet over de lippen. „Jij hebt er iets van geweten?" vroeg de Erfprins, nog niet zonder twijfel. Zij knikte. ..Haar Koninklijke Hoogheid was van mijn wensoli op do hoogte." i „Dan feliciteer ik u. In geen geval wil ik u vanavond van uw meisje weg houden. Daarom, veel genoegen 1 En mijn groeten aan haar." ,,Ik dank Uw Hoogheid." Het was hem alsof hij lood in dc schoe nen had, toen hij Alexandra Louise diep gebogen over de kostuuinplaton zag. „Uw Koninklijke Hoogheid staat mij oveneens eens toe?" Zij hief slechts de hand op. Hij draaide zioh om en verliet do kamer. IX. De wind streek over de natte dreven, waardoor Mersbaoh, in gedachten verzon ken, voortreed. Do hartstocht, die nog in hem gloeide, en het gevaar, waaraan hij zich bad blootgesteld, voerden een wanho- pigen strijd in zijn binnenste. Hij had het eenige middel aangegrepen, dat de Prinoes en hem kon reddfen. Nu kwa men do gevolgen, die zich aan elke meai- sohelijke daad vastklemmen en niet zijn af te schudden. Hij dacht niet aan Miahij dacht aan de - vrouw, die hij tot in het diepst van haar hart had getroffen. Aan dat, wat hij zioh- zelf had aangedaan cn door moest zetten ter wille van zijn eigen eer. En tussohen deze gedachten laaide als oen vlam het bewustzijn van een gepleeg de, krankzinnige dwaasheid op. Daarover heen leidde geen weg niet rechts, waar het onrecht lag, niet links, waar de ont goocheling loerde. Alexandra Louise was geen vrouw, die slechts voor haar liefde leefde. En- al had zij alle^ voor hem opgeofferd, heersohen willen zou zij altijd. Hij echter was wederom niet de. man, om de slaaf van zijn viouw te zijn. Hij drukte zijn paard de sporen in do flanken, dat het hoog steigerde on voor waarts rende. Onderweg verlieten die zwarbe gedachten hem niet. Aan welk oen vreeselijke leugen had hij zioh schuldig gemaakt! En die last moest hij met aioh sloepen, een heel menschen- leven lang] Over den weg viel het licht uit de dorps huizen. Jongens en meisjes kwamen zin gend den straatweg af, de dreinende tonen van een harmonica da ar tussohen door. Mersbaoh ontwaakte als uit een wilden droom, toen hij voor het slot Elbental stil hield. „Is mevrouw de Barones thuis?" „Tot uw dienst, mijnheer de ritmeester 1 Mevrouw is op haar kamer." Hij liep de trap op. Zijn eabel ideepte rinkelend, over het marmer. Hij hoorde bet niet. Hij hoorde slechts het pijnlijke klop pen van zijn hart. Zonder kloppen trad hij binnen. Hij ken do zijn moeder. Zij was niet zoo schrikach tig. Daiarom ging hij vastbesloten naar haar stoel bij den smeulenden haard. „Hoor mij kalm aan, moederwanneer het mogelijk is, zonder mij in de rede te vallen." Zij zag de verandering van zijn gelaats trekken, en een boo ze herinnering sloop haar ziel binnen. Reeds eer had zij een kind zoo voor haar gezien, geknield, en zij had den arm opgeheven en het de deur ge wezen. „Spreek!" zeide zij kort. Hij leunde zwaar op den greep van zijn sabel en sprak en vertelde het oude sprookje van droom en ontwaken, van ver geten en berouw, van geluk en leed. Zij zat als versteend. Begonnen de gees ten van diit huis niet hoonend te lachen? De dochter smadelijk diep zinkend mot haar liefde; die zoon zich zoo hoog verhef fende, dat hij thans door een duizeling werd gegrepen 1 „Waar heb je je verstand gelaten?" viel «ij hem bitter in de rede. „Vraag thans niet. Hoor me eerst aan! Maar verlies niet uit het oog, dat we hier met oen uitgemaakte zaak te doen hebben. Verstaat u, moeder Met een zaak, die on- omstootbaar vaststaat, met een officie elo mededeeling, als u dat duidelijk is," voeg de hij er ruw aan toe. Zij keek hem vol verwachting aan. „Ik deelde den Erfprins mijn verloving mee metMia von Helling." Zij stiet een toornigen uitroep uit en sprong op. „Ben je wel bij je verstand, Richard? Ik vraag je of je bij jo verstand bent?" „Neen! Of ja! Op het oogenblik, dat ik dien naam noemde, wist ik maar al te dui delijk wat gebeuren moest," zei hij be drukt. Voor zijn oogen rees de heerlijke vrou wengestalte op, wier adem hij had gedron ken,'wier lippen hij had gekust, die zijn eigendom was geweest, oen polsslag lang. „Kwel me niet met verwijten," mompel de hij tussohen zijn tanden. „Ik weet an ders niet, wat er nog zal gebeuren." Hij stampte radeloos op den vloea*. „Ik wil niet, dat ook maar één schaduw op Alexan dra Louise valt. Mag het offer, dat ik breng, zoo groot zijn het wil dat ten min ste wil ik haar besparen." De barones laad met haastige schreden op cn neer geloopen. Thans bleef zij met toornig gelaat voot hem staan. Mcesf je juist dien naam noemen? Waren cr niet anderen genoeg, waarvan je even zeker waart?" „Neen!" zei hij stroef. „U vergeet, dat ik bij ieder ander corst morgen had kunnen vragen, en dus mij en haar zou logenstraf fen. Het kon 6lechts een uitgemaakte zaak zijn, die ik kon meededen. „Ik was ver loofd, moedor, ik wae reeds met Mia von Helling verloofd, toen ik hot erfprinselijko paleds betrad. Begrijpt u?" „Ik begrijp," zei zij kort. Hij lachte bitter. „Een jammerlijke co- medieIk moest toch nog wel hedenavond mijn bruid cr mee in konnis stellen, dat zij morgen cDen verlovingsring zal dragen. Het arme ding, het is zoo verlangend! Maar vóór ik Alexandra Louise offer, offer ik mij cn dat dwaze kind op. Ik weet overi gens, dat Mia mij liefheeft. En het gezicht der Barones trok zich samen als een onweersluoht. „Dat kind, jo vrouwHad ik haar toch niet in mijn huis genomenIk duld baar om mijdat is al les. Geen greintje sympathie heeft zij mij kunnen inboezemen. Er staat iets tussohen ons, dat haar tegenwoordigibeid mij doet tegenstaan. En dat meisje voer je mij als dochter in huis! O, mijn zoon, één vonkje bartetoebt .heeft je heele ievensgebouw in de asoh gelegd 1" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5