EERLIJNSCHE BRIEVEN. KUNST EN LETTEREN. RECHTZAKEN VOORSCHOTEN. Kerkelijk b. richt Ned. Herv. Gemeente. Zondag 10 uur ds. H. T. Oberman, Ned. Herv. Pr. te Rot terdam. 5 uur ds. H. P. Fortgens. I VOORHOUT. In het café „Bcerhaave" werd gisteravond voor donateurs en leden var. „Plicht en Recht" een feestavond ge geven. Door den heer W. van den Burg werd #e vergadering geopend en geleid Do heer P. v. d. Borg gaf het goed Verzorgde jaarverslag, waaruit bleek, dat het voordc-eüg rekeningsaldo bedroeg f 1190. Verder dat het aantal1 leden 44 was, en het coöpereeren van meel', brandstoffen ear. eteeds vooruitging, waaraan, aldus merkte de voorzitter op, de fver van den secretaris het zijne toe bijgedragen had. Het verdere van den avond aan ontspan ning gevrijd, werd zeer gezellig doorge bracht, waarvoor het duo v. Leeuwen tè Eehr.an uit Leiden uitstekend zorgden, en waarbij de pianobegeleiding, waarvoor de heer M. v. Wel zorg droeg, zeer goed was. Na afloop was er nog gelegenheid den dansje te maken. Aan het einde der feestviering sprak de voorzitter de aan wezigen toe, waarna allen voldaan huis waarts keerden. Do heer Jac. Warmerdam, de penning meester, was wegens famil'eomst.ivd'gheden verhinderd deze vergadering bij te wonen. WARMOND. Thans is ook in hot „Sta tionskoffiehuis" een biljartconcours begon nen, waarvoor behalve geldprijzen als hoofd prijs een zeilschip met zeiltuig ter waarde van f300 is beschikbaar gesteld en waar van de teekening bij den heer de Groot aan de jachthaven is te zien. Br zullen vierduizend partijen gespeeld worden. Er blijkt hier voor deze wedstrijden nogal ambitie te zjjn. WASSENAAR. Gemeenteraad. W censdagmorgffli vergaderde de Raad dezer gemeente onder Voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Boboken, jochems en Lazarocn. Ingekomen Stukken: Mededeeling Gedeputeerde Staten dat de beslissing op de begrooting 1923 is ver daagd. Benige goedgekeurde Raadsbesluiten. Begrooting en Herziening van den Keu ringsdienst van Waren. Zal worden rond gezonden. Mededeeling van den Voorzitter dat de Electriciteitspirijs is verlaagd met 4 cent per K. W. U. Request van Tuinpadbewoners om ver breeding van het Tuinpad; 3 eigenaren heb ben hot request nog niet geteekend of ïich nog niet verklaard. Wijders wordt ge vraagd om op gemeentekosten de terrein- afscheiding te verzetten. Burgemeester en Wethouders advisesren de beschikkng af te wachten totdat alle eigenaren bereid ïiijn tot afstand. Zrj zijn echter van mee>- niug dat Teder particulier zelf de afschei ding van zijn terrein moet bekostigen. De heer Vogels is van meening, dat het toch wel een gemeentebelang is dien weg te verbreeden en wil de bewoners wat tegemoet komen. Het is al een grooie opoffering van de menschen, wanneer zij hun terrein om niet afstaan. De Voorzitter zegt dat het geen alge meen belang is. Het js geen verkeers weg. Bovendien stijgen de terreinen bij ver breeding in waarde. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt daarop aangenomen. Request van Mr. Bakker, advocaat te 's-Gravenhage als gevolmachtigde van den heer H. A van Nievelt, om kwqtscheldbig van dein nog verscbuldigden hoofd. Omslag over 1921 ad f9960.51 op grond dat hij oyer vorige dienstjaren pl.m. f20.000 teveel be taald heeft, wegens hot niet tijdig indie nen van bezwaarschriften; wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethou ders om advies en onderzoek. Request van 47 bewoners van de Waals- doorperlaan en den Buurtweg om vei be tering van die wqgen. Besloten wordt de hangende procedure tusschen do gemeente en den onderhouds plichtige af te wachten. Request van het Bestuur der .Wassenaar- sche Bouwvereenigiog om uitbreiding van do straatverlichting in de Kerkehout, Loui- sestraat en Adrianastraat. Besloten wordt om aan het verzoek te voldoen en aan Burgemeester en Wethouders over te la ten, do plaatsen aan te wjjzen, waar lan taarns noodig zijn. Verzoek van de VereeDiging „Wassenaar yocri.it" om de lantaarn aan den Deiji voor den Kerkdam geregeld 's nachts te Riten branden. Aangezien van 1 Januari j.l. af alle nachtlantaarns blijven branden, is aan het verzoek reeds tegemoet gekomen. Op een verzoek van dezelfde vereeniging .om voortaan het snoeien van boomen ven gemeentewege aan deskundigen op te dra gen, wordt besloten te antwoorden, dat de hoornen, die adressanten op bet oog hebben niet van de gemeente zijn. Aan den heer A. van Doorn, wordt cp 2iin verzoek ontslag verleend als hoofd, der Openbare Lagere School' Na 2 aan de .Waalsdorperlaan, en wel op de meest eer volle wjjze en onder dankzegging vcor den gewichtigen cn langdurigen dienst aan "de gemeente bewezen. Een verzoekschrift van de Oudercommïs- sie van de Openbare Lagere School Na 1 om herziening van de Schoolgeldverordening en daarin een grootere progressie op te nemen, wordt voorloopig aangehouden in verband mat de a.s. wetswijziging. Een verzoekschrift van de Commissie van Beheer van het Wijkgebouw om een dak op liet gebouw te brengen, om de gele genheid voor de verpleging van patiënten te kunnen uitbreiden. De Commissie is be reid de kosten op. f 10.000 geschat te be talen. Zij vragen de gemeente dit bedrag bij voorschot te willen verstrekken, om het dan in tien jaarlijksche termijnen terug te betalen. De heer van Barnevald is ervan overtuigd dat het gebouw te klein is. Nu bovendien verpleging in het Loidscho Ziekenhuis min der gemakkelijk is, meent hij dat de voor gestelde verbetering to gering is. Hij'acht het weggesmeten geld. De Voorzitter zegt, dat in elk geval reeds veel1 ruimte gewonnen wordt. Br} groo tere uitbreiding zou men toch moeten aan bouwen. Bovendien zou bet gebouw veel verfraaien. Burgemeester en Wethouders zijn echter van oordeel, dat, waar de gemeente eige naresse van het gebouw is, het niet ge- wenscht is, dat anderen eigenaren worden van de dakverdiepicg. Zij v.nden het beter dat do gemeente de kosten voor haar reke ning neme, en de verdieping aan de Com missie verhuurd worde en de huurprijs wor de bepaald op 6 pOt. van de bouwsom. Hiertoe wórdt besloten met bepaling, dat tevens het contract zal worden voorzien met het cog op het aantal plaatsen voor gemeentelijke patiënten beschikbaar. Request van de Oudercommissie, waarin erop wordt gewezen, dat bij de R. K. Jongensschool een gymnastieklokaal worde gebouwd, de wenschelijkheid daarbij uitr sprekende, dat zulks cok geschiede bij de O. L. School. Do Plaatselijke Schoolcommissie vindt gymnastiekonderwijs niet noodig, wijst er op, dat het te bouwen gymnastieklokaal van de R. K. School voorshands als gewoon schoollokaal zal worden gebruikt. Zij acht liet wel gewenscht dat er kome een over- dekto speelplaats, waar de kinderen tus- schen den schooltijd kunnen verblijven en eventueels bij ongunstig weer de vrije en orde-oefeningen kunnen worden gehouden. Burgemeester en We'.houders vere.nigen zich mot dit advie3 en stellen voor een ovei dekte speelplaats te doen bouwen. Hiertoe wordt besloten. De regeling omtrent toelating van kin deren uit Den Haag op de Openbare school No. 2 aan do Waalsdorperlaan wordt met een jaar verlengd. Vervolgens worden een aantal verzoeken om ontheffing van vborschrif.ea der Bouw verordening ingewilligd. In de Commissie voor onderzoek Geloofs brieven worden benoemd de hecren Van Hoboken, Lazarom en Versteeg, en tot hun plaatsvervangers de heeren Van Barneveld, Vogels en Wouters. Bjj acclamatie worden herbenoemd tot leden der Commissie van Toezicht op het Correspondentschap der Arbeidsbemidde ling, de heeren J, Mansvelt, Voorzitter. Leden-Werkgevers O. van Tol en N. W. Looyestijn. Leden-werknemers J. v. Laar en A. 'J. van der Ham. Tot Voorzitter van da Commissie van advies inzake Wei'klheidsverzeke.isrg wordt herbenoemd de heer H. Brouwer. In de PI. Schoolcommissie wordt her benoemd tot Voorzitter de lieer A. van Doorn en als lid de Weleeriv. heer Megsing. Tot onderwijzeres aan de O. L. School No. 1 wordt benoemd met 7 t: gea 1 stem anej. H. W. Bachofner, alhier; op mej. Stofberg werd 1 stem uitgebracht. De benoeming gaat in 1 -Februari be houdens goneeskuuuig onderzoek. De begrooting 1922 wordt in ontvangst en uitgaaf gewijzigd. Vastgesteld worden diverse grondslagen voor pensioen van Gemcente-aiuDtenireu. De begrooting 1922 wordt in ontvangst en uitgaaf gewijzigd. Met ingang van 1 Jamyiri worden vast aangesteld bij het gasbedrijf: tol filter W. F. II. A. {lac Lean; tot werklieden J. Paardekooper en Chr. Hiigcmcn, tot kletke mej. M. van der Loo, laats'genoemde op een aamvangsjaarwedde van f ruOO, met pe riodieke verhooginge® van f56. Aan de besturen der Bijzondere scholen worden op hun verzoek voorschotten ver leend op de vergoeding, uit te keeren krachtens art-, 101 der l'oger-onderwjjswet. Tei tafel kwamen weder requester van de Vleeschwarenfabriek „den Deijl" en des wege ingekomen rapporten van het .Ge meentebestuur van Leiden en den Direc teur van het Openhaar Slachthuis aldaar. Met algemeene stemmen wordt besloten overeenkomstig het advies van Leiden het tarief voor hot keuren van varkens in dien zin te wijzigen, dat voor varkens boven 60 K.G. levend gewicht worde betaald f2, en voor varkens met een minder gewicht f 1, met dien verstande, dat' het tarief van f 1 ook geldt voor een varken boven 60 K.G., die geslacht worden door in de ge meente gevestigde vleeschwareirtabrikanten boven een getal' van 500 per jaar. De heffingsverordening wordt tevens ia dien zin gowjjzigd, dat voor algeheel afge keurde slachtdieren geen keurloon verschul digd is. Op voorstel van den heer Versteeg wordt besloten de reductie voor vleeschwaienfi- brikanten Joe te passen vanaf 1 September 1922. Met P. J. jKrijnenburg wordt een con tract aangegaan voor het gebruik van diens slachtplaats voor noodslachtingen. Door Burgemeester en Wei houders is met den lieer L. A. F. Prins een regeling ge troffen, omtrent het maken van opritten bij de Zjjtbrug. ten behoeve van het verkeer over die brug. Indertijd werd besloten dat de heer Prins 'i van de meerkosten zou dragen van de terbreecling dier brug. Het wordt thans billijk geacht dat de heer Prins 1/3 van de kosten der opritten draagt en de ge meente 2/3. De Zjjlstraat, die indertijd door den heer Prins werd opgeleverd, pal in verband met den tramaanleg moeten worden opgehoogd. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dat èn de hear Prins èn de gemeente de helft dragen van de kosten van ophoogiag, geraamd op f1400. Wordt eveneens goedgekeurd. De kosten van ophooging van het ter rein bij; de school en van verplaatsing van den toegang worden geraamd op f700. Burgemeester en Wethouders worden ge machtigd om deze werken te doen uitvoeren. Wordt" besloten de vergoeding van het schoonhouden Van het nieuwe politiebureau en de garage te bepalen op f400, met vrg vuur en licht, doch geea gas. Vervolgens wordt besloten het huis, thans bewoond door deo Inspecteur van Politie^ onderhands te verhuren aan den heer Wiï- tje- voor f275 par jaar. Thans is aan de orde het punt overname der wegeni van de Maatschappij Groot Haesebroek en de Terreinmaatschappij, De ze maatschappijen willen liquideeren en iven- scheu dientengevolge de wegen in eigen dom over te dragen aan de gemeente Vol gens een gemaakte berekening is een be drag van f 100.000 noodig om het' gebeele complex wegen ter lengte van 10 K.M. in een behoorlijkc-n toestand to brengen. Bo vendien wordt een kapitaal van '200.000 noodig geacht om uit de rente daarvan do onderhoudskosten te kunnen bestrijden. Alleen wanneer dus f300.000 kapitaal werd aangeboden, zou dit opwegen tegen den last, welke do gemeente op zich neemt Het uiterste wat zij kunnen aanbieden is een jaarljj'ksehe inkomst van f 14648,43 aan grondrente, wier rechtsgeldigheid volgens een deskundig rapport van Mr. van Knijk onbetwistbaar is. Vervolgens een kapitaal van f7500 voor afkoopsom van deze grond rente, een achterstallige inschuld van 110615, waarvan eau klein deel echter dubieus, een som van f 1.1463.43 voor nog te innen rc-nte over het vorig jaar, bene vens een kapitaal' van f5000. De gemeento treedt bij overname in allo rechten en Burgemeester en .Wethouders adviseeren hierop in te gaan. De heer Versteeg vreest, dat, wanneer de wegen niet worden overgenomen, da maatschappijen toch zullen wil.en liquidee ren, de wegen in ellendiger staat zullen komen en de gemeente aus in groote moei lijkheden zuilen komen. Bovendien zijn de meeste wegen geaa verkeerswegen en eischen bovendien dus niet zooveel onderhoudskosten. Hij is voor ovc-rname. Do heer Vogels stemt eveneens hier mede in. De Voorzitter maakt nog het beding, dat alle overdrachtskosten komen voor reke ning der maatschappijen en dat de wegen ook 1 C-'gendom aan do gemeente zullen vol den overgedragen. Do heer Versteeg stelt nog als voor waarde, dat de gemeente hare rechten op de grondrente streng zal handhaven. Do Voorzitter stemt hiermede in en acht het gewenscht aan Mr. van Kujjk de ver dediging van alle rechten op te dragen. Met algemeene stemmc-n wordt hel voorstel aanvaard. Do heer Wouters onthoudt zich van me destemming. Zoodra do goedkeuring van Gedeputeer de Staten zal zijn verkregen, willen Bur gemeester en Wethouders met eau iitge- werkt plan tot verbetering bij den Raa/1 komen. De heer Versteeg merkt bij de road- viaag op, dat hij in verband mei het be slotenen in de vor'gï vergadering een voor stel van B. W. had: verwacht tot her ziening der jaarwedde van den Concierge in het Raadhuis. Na breedvoerige discussie wordt beslo ten B. W. op to dragon in <Je volgende vel gadering een voorstel ter sprake te brengen. De heer Grevers informeert of hot ter rein langs do van Zuvlen van Nyevelt- siraat nog voor verhuring in aanmerking tan komen. De Voorzitter antwoordt, dat dit moeilijk zal gaan. Esrst moet het zand voor do ophoog-mg worden aangevoerd et. dan gasbuizen on rioleering gelegd. De heer van Barneveld zou gaarne zien, dat een vereeniging in het leven werd geroepen van ingezetenen van alle gezindten, dia tegai oetaling eener jaarlijksche contri butie recht zouden hebben op een uitkoe- ring ter bestrijding van de kosten van eventr.eele verpleging in een ziekenhuis. Hg stelt de vraag, of fa Raad bereid zou zijn eor. zoodanige vereeniging financieel te steunen. Verschillende leden betwijfelen, of' een dergelijke vereeniging levensvatbaar heid zou hebben. De Voorzitter zegt, dat de Raad nu moeilijk hieromtrent kan be slissen. De heer van Barneveld acht het niet gewenscht vrouwelijk personeel pan te stellen op kantoren als anderszins in dienst der gemeente. Bestaande toestanden wil hij eerbiedigen, maar hij zou loch gaarne zien, dat de' Raad zich uitsprak voor het vervolg. Op voorstel van den heer Versteeg wordt omtrent deze kwestie als niet aan do orde zijnde, geen beslisslig gencmen. De heeren van Barneveld en Vo gels vragen, of de Zondagsdienst van de gasfabriek niet meer kan worden beperkt. Do heer Mansvelt zegt, dat hoe gaarne hij dit zou zien, zulks waarschijnlijk niet mogelijk is. Deze aangelegenheid zal ech ter nader door B. W. cn de Gascam- missie onder de oogen worden gezien. jJoor het Hootdeoraité voor de vie ring van het 25-jarig Regeeringsjuhileum van H. M. de Koningin, werden Woens dagmorgen ito stemmen opgenomen van do Maandagavond gehouden verkiezing van 25 leden voor het Uitvoerend Comité. Gekozen zijn: mevr. De BeaufortSpeel man, mevr. Van Zuylen van Nyevelt Van Pallandt, mevT. Loudon—Yan Mar ken, mevr. HobokqnHorstmann, en de heeren D. T. Ruijs C. van Tol, A. Ver- steeG, A. C. Leven, '3hr. Mr. Dr. J. D. H. de Beaufort, G. J. van der Mark,, Ds. P. G. de Vey Mestdagh, M. de Han, P. v. d. Marei, H. Brouwer, L. A. T. Prins, J. Tl). Wouters, J. J. Nell, H. v. Elk, J. L. Grevers, A. L. Rcoyakkers, P. L. Huibers, H. v. d. Helm, J. C. Duetz, .Dir. .T. W. Loudon, C. Versteeg. ZOETERWOUDE. De keuring van spring- stieren zal voor deze gemeente gehouden worden te Zoetermeer cp Zaterdag 24 Maart as. om half twee 's middags. Naar we vernemen is door de R. K. Wijkverpleging thans een wijkzuster be noemd, die met 1 Februari as. in functie zal treden. Als wifklokaal is beschikbaar gesteld het huis van de Wed. A. de Boer, Zi.idbv.urt alhier. Tot lid van den gemeenteraad is benoemd de heer Jaoa Straathof, Gelders- wonde - -V (Van onzen Berliinschen correspondent). Berlijn, 11 Januari. Alles is weer aan scherven geslagen. Het nog ver verwijderde, schuchtere licht der hoop, dat kort vóór Kerstmis en Nieuw jaar den Europeeschc® horizon verlichtte, is weer uitgedoofd; opnieuw breidt zich duisternis uit, zwarter, ondoordringbaarder en troosieloozer dan ooit. Deze 11de Januari, waarop do Fransche't'oepen het Roergebied 'binnengedrongen zip, zal een onheilsdag werden, niet alleen voor Duitschland, maar voor de gebeele bevolking van ons oude, gemartelde werelddeel. Van dezen dag zal nieuw leed, nieuwe ver warring van het gevoelsleven der volkeien, nieuwe strijd en nieuw ongeiuk uitgaan. We hadden reeds als onverbeterlijke op.imisten geloofd of tenminste het voor moge.ijk ge houden, dat meer <laa vier jaar na het laatste kanonschot eindelijk oen tijiperk van verzoening, van goede verstandhoud.ng der volkeren onderling zou kunnen aanbreken; in mijo Berlïjnschen brief van eind Dec. had ik aan dit blijde vooruitzicht op „vreae op aarde" uiting gegeven des te dieper en to verschrikkelijKer storten ons nu de gebeurtenissen van deze dagen in een stem ming vaa doffe wanhoop. Mon heeft in Holland niet zonder reden het keizerlijke Duitschiand vóór en gedu rende dun oorlog dikwijls wantrouwend be jegend. De bombastische geest, die vooit- dui end met de sabel rammeide, die zich altijti op do macht van bajonetten en ge wei en beriep, het beroemde gebaar, dat steeds aanduidde, dat men do eerste plaats, in Europa voor zich opeischte, de eeuwige bedreig ngen met de „gepantserde vuist wekten in de wereld ontstemming en onbe haaglijkheid, veel meer, dan men in Duitsch land zelf vermoedde. Nu vragen we ons af: hoe zal de wereld dit optreuen vaa de Franschen beoordee- len, die alle pogingen om tot een ver gelijk over het herstel van de oorlogsschade to komen, niet anders weten te beantwoor den, dan met militair geweld! Den demo- cratischen Duitschers, d.e voor 1914 uuop_- hoodelijk in scherpe oppositie togen den militairen e® imper.'alisiischen geest der regeeringskriogen stonden, schrjtu het toe, alsof alleen de rollen verwisseld waien, alsof inplaats van het Duitsche sabelge- rinke! nu Fransch sabeigorinkel is getre den cia alsof het vasteland op deze wijze waarlijk niets gewonnen heeft. Juist die genen in Duitsch.and, die sedert 1918 voor een politiek van vergelijk, in 't bijzonder van vergelijk met Fraiokrjjk gestreden heb ben, die er altijd op gewezen hebben, dat er alleen nieuw onheil uit voortkomen kan, wanneer Duitschland zich aan de gevolgen van zij® nederlaag zou willen onttrekken en de gedachte aan een toekomstige wraak in zich zou laten opkomen juist zrj voelen zich nu het diepst teleurgesteld en het pijnlijkst getroffen. Ze erkennen, dat zelfs het eerlijkste streven naar vreedzame overeenstemming tot mislukking gedoemd is, omdat de toonaangevende kringen in Frankrijk nog altijd niet op de brug der verzoening willen treden. Geheel Duitschland, van de groolinilustri- eelen tot de arbeiders toe, is he; op 't oogen- blik volkomen eens met de opvatting, dat de bezetting van de stad Essen, die klaar blijkelijk slechts het voorspel tot een ver dere onderdrukking van Duitsch gebied is, een zware, onbillijke en verschrikkelijke reehtbreuk is, die zelfs door de drukkende bcpalingan van liet verdrag van Versailles niet gerechtvaardigd wordt, dat de latente, ons onder het masker van „vrede" over weldigende oorlogstoestand, waarin we ons nog altijd bevinden, 'daardoor bestendigd wordt Men behoeft geen „nationalist" te zrjo, men behoeft slechts het gezonde, naticnalo gevoel te bezitten, dat ieder weldenkend mensch aangeboren is, om de verschrikke lijke smart te endervinden, ontwapend en weerloos tegenover een vijand te staan, dio in het onverminderd bezit van een enorme uitrusting optreedt zonder iets of iemand te ontzien. Een volk met een zco uitgesproken cai rechtvaardig nationaliteits gevoel als het Nederlandsche, zal dat zon der in eer b'; grijpen. Een grenzenlooze ver bittering grijpt Duitschland aan bij de be richte®, hoe Fransche kolonnes met artil lerie en tanks, met alle werktuigen voor een onmiddellijken veldtocht, een onverde digd land zijn binnengevallen, hoe de Fran sche generale staf een volledig strategisch plan voor dezen „veroveringstocht" heeft ontworpen, hoe de troepen van generaal Degoutte de open stad Esse®, waarin zich geen enkele Duitsche soldaat bevinlt, „om singeld" hebben, om dan met getrokken sabels do straten binnen te dringen. De Duitsche arbeid, ons werkzaam leven, is daarmee in hot hart getroffen. We voelen dat als een doodelijke, lichameljjke pijn, die aan het merg va® ons bestaan knaagt. Een wende is opengereten, waarvan nie mand zeggen kan, wanneer en of ze óóit weer heelen zal. Jaren lang heeft de re geering Wirth en ;iu het nieuwe kabinet van de® rijkskanselier Cuno zich ingespan nen, om Duitschland in staat te stellen, zjjn ontredderd economisch leven te her stellen e® zijn verplichtingen "eerlijk en trouw na te doen komen. Alles was ver geefs. Met ontzetting zien wij, dat de dag. waarop wo weer tot normale verhoudingen kunnen komen, in onafzienbare verten ligt. Het is geen wonder, dat steeds grootere kringen doordrongen worden van de over tuiging. dat men Duitschland met opzet onvervulbare eischem stelt, om het alt gil juist daarvoor te laten boete®, omdat het ze niet kan nakomen. In Berlijn sluipen de menschen rpud, alsof de zon ondergegaan is. Zeker, de tegenwoordige roes van vermaak eu geno., die hier heerseht, is niet in eens de we reld uit Maar ik moet nogmaals zeggen: dat is niets dan vernis, een masker. Met het eigenlijke, werkelijke zielsleven van de stad en haro bewoners hebben at deze dansen om het Gouden Kalf niet te doe-®. Mie dieper ziet, zal de donkere droefheid bemerken, waarm we gedompeld zijn. Het besluit van den Prnisischen minister, daS de directeuren der scholen den laatst-m dag der week de scholieren bijeen zulletï roepen en hen op den ernst vao den toe stand moeten wijzen, is geheel overeen komstig de algemeen heerschende stemming. „In dit uur", heet het in de verordening van den minister, „moet de rouw van ons Duitsche vaderland over de geweldpleging, die het aangedaan is, ook bij onze jeugd tot uitdrukking komen. Deze plechtigheid geldt de smart en de verontwaardiging over het onrecht, dat een weerloos volk door de wederrechtelijke bezetting van zijn hei ligen vaderlandse hen grond wordt aange daan. Ze geldt het door uitweodigen dwang nooit te vernietigen geloof aan de heilige heid van het recht en 3an een betere toe komst van de bevolking die in den ge- mecnschappelrjken nood elkaar steunen wil.'' Dan komt de volgende Zondag, de 14da Januari, die zoo juist door den rijkspresi dent Ebert cn de rijksregeering tot eea algemesnen rouwdag verklaard is, die „on der deze drukkende omstandigheden aas de innerlijke zielsverheffing gewijd zal zijn. Laat ons in alle Duitsche landen in huizen en hutten het leed en het recht van oas vaderland gedenken 1" Er blijft ons niets anders over. We moe ten werkeloos toezien, hoe het een na he® andere deel van Duitschland onder vreemde overheersching komt. Zonder dat we er iets aan kunnen veranderen, verdragen we niettegenstaande al onze inspanning de vcor- tee'cenisi van nieuwe, dreigende verwarring ook in ons innerlijk leven. De Dui's-he mark is opnieuw sterk gedaald. Belasting en ar moede in versterkte mate moet en zal het gevolg hiervan zrjia. De winter js tot nog toe zacht geweest, de hemel schoen ons leed te begröpen. Maai-, als nu de koude eens komen- mocht; waarran we tot nog toe verschoond bicven I Dan zal het gebrek aan alle noodzakelijke levensbehoeften nog duidelijker gevoeld worden. Het spook van onrust en oprtan- d'gleid stookt zon hoofd op We zu'!e« op die w'rize steeds minder io staat zijn om onzo verplicht'ngen na te komen, aan het herstel van de door de® oo-'o" ver woeste gebieden mee te werken. Werkelijk, nu zien we geen uitweg meer uit hst laby rinth van moeiliikheden. We weten wel, dat ook een gedee'te van onze vroegere vijanden niet te spreken is over den smaad, die men ons aandoet, dat Amerika zpn troepen demons'raM f u't het betets geb'ed terugtrekt, dat Engeland de hindelw'ize van Poinearé niet goedkeurt. We vertrouwen ook in vast geloof erop, dat de andere volkeren moer e® meer erkennen zulten-, dat dit niet de weg is, die Europa tot vrede en rust voeren kan. Maar we we ten, dat tem laatste slechts de besliste een dracht van het Duitsche volk en de zede- Iriko tegenstand tege® de geweldpleging ons heipon kunnen nit de ellende van dem tegenwoordige® tijd t9 komen en dat dan eerst de rechtserkenming en de measche- lijkheid in de wereld oas een beter lot zal brengen. Wri zijn overwonnen en versingen, wo willen de offers brengen, die dit feit van ons vordert, we wille® in vreedzamen ar beid met de andere volkeren leven maar we kunnen niet verdragen, dat men ons voortdurend verdeemoedigt esi slate ter- wpl onzo handen gobondin zijn Wanhoop zweeft rondom onze hoofden en wij hebben de vernietigende overtuiging, dat de to- gedio van Duitsch'and nu eerst werkelijk begint, als niet hrt rechtvaardig!ei 'agevnel der wereld ons verlost en dat voelen we als het gewichtigste wanneer wij zelf toonen, dat we dit reeiitvaard'gheids- gevoel door inwendige eenheid waard zijn. Dr. MAX OSBORN. Tentoonstelling van prof. J. H. Jarres ?n ,,De Lakenhal". De mooio tentoonstelling van Jurreö heeft nog aan belangrijkheid gewonnen1 door een nieuwe gvoote teekeping ,,Brug" (Zuiden van Frankrijk). Paarden én muilezels, in een uitgedroog de rotsige rivierbedding onder een brug, drinken uit de enkele plassen, die nog tus- schen de steenen zijn blijven staan. Wat eoloriet en vormgeving betreft, staat het op gelijk plan met de praehtige teekening Harmon's .Olifanten Hior weer die rake typeering in het ongelijke staan van de drinkende pony, van de twee muilezels, vol karakter, vooral in de kop pen, voor den brugpijler langs loopend. De brug zelf krijgt bij Junes in zijn hoogspannende [bogen het machtige van een Kathedraal. De stemming is, in zijn warme grijzen tegen de roode okertonen, van groote be koringen cn Jurres toont zich ook in dit werk een sehitteVcnd tcckenaai\ A ROTTERDAMSCHK RECHTBANK. Overtreding der loterij wet? De drie firmanten der firma Jamin, te Rotterdam, die door den kau.tonvechteav daar ter stede wegens overtreding der lote rij wet werdén veroordeeld tót f 25 bocte,^ subs. 1 dag hechtenis, werden in hoogca",. beroep door de rechtbank ontslagen van alle rechtsvervolging. De rechtbank vernietigde het vonnis van den kantonrechter, aehtttc de fciien wet tig en overtuigend bewezen, maar niet strafbaar. Het betrof hier de Pokende „Smulpartij", waarbij de koopers y-:-.r. goc® déren ter waarde van 25 cent een stem biljet kregen en hun stem uitbrachten bpj het artikel, unt naar hun mc êning, in eV* bepaalden tijd het nicest yïrki-cht worden.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6