No. 19269. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 December. Tweede Biad. Anno 1922 jUIT ONZE STAATSMACHINE. UIT DE RUNSTREEK. UIT OE OMSTREKEN ■g^iQ De Hooge Raad van Arbeid. Er is in de latere jaren zóóveel gebeurd jóp bet gebied der Sociale wetgeving en Idc uitvoering daarvan, dat het niet on waarschijnlijk mag heeten, dat aan 'Jezcn ;of genen wel wat is voorbijgegaan, zonder (dat er de aandacht aan is geschonken, dat jde zaak verdiende. En dat is te minder te .verwonderen, omdat de maatregelen van fcijn eai het aantal en de verscheidenheid fvan colleges en autoriteiten nogal groot gs geworden.. Niet onwaarschijnlijk is het, dat in den Haat-sten tijd menigeen heeft hoor en spre ken over den ECoogen Raad van Arbeid, zonder min of meer nauwkeurig de. betec- kenis van dit lichaam te kennen. Er is dan een Hooge Raad van (Arbeid, die door rapporten en advie zen nu en dan van zich laat hooren. Hij is ingesteld bij Koninklijk Besluit van 4 Oc tober 1919» In art. 1 van dat Koninklijk (Besluit wordt de taak van dit lichaam om schreven. op de volgende wijze ,,De Raad dient den hoofden der Depar tementen van Algemeen Bestuur op hun 'aanvrage van advies over bij him Depar tementen ontworpen regelingen omtrent 'onderwerpen, welke de belangen van den 'arbeid raken en over andere aangelegen heden op het gebied van den arbeid, wel ke bij hun Departementen worden behan deld. In opdracht van onzen Minister van (Arbeid ontwerpt de Raad regelingen als (vorenbedoeld." Dat is dus vrij eenvoudig. Alle Ministers kunnen, als zij dat wenschen, advies vra gen van den Raad van Arbeid in arbeids- a&ngelegenheden en de Minister van Ar- hoid kan dien Raad opdragen regelingen ffce ontwerpen. De Raad heeft dus geen macht; hij geeft alleen advies, -want Seen regeling ontwerpen is toch ook niet [anders dan een advies geven, hoe men die Regeling het geschikst acht. De samenstelling van den Raad is nogal (ingewikkeld. De Minister van Arbeid is «ambtshalve voorzitter van den Raad, die buiten hem uit 30 tot 50 leden bestaat. Die leden zijn voor een deel ambtenaren, dio 'als zoodanig bij Koninklijk Besluit worden 'aangewezen. Wel worden ook de andere leden bij Koninklijk Besluit benoemd, Jmaar uit een voordracht, die door den meer genoemden Minister wordt opgemaakt. Echter heeft hij daarbij het een en ander £n het oog te houden. Tien leden (draagt hij voor in overleg met de voor naamste vereenigingen van werkgevers en ttien anderen in overleg met de voor-, naamste vakcentraïeu van arbeiders. Ver der moeten er nog 5 leden worden voprge- fdragen, die studie gemaakt hebben van so- jciaal-economisclm vraagstukken of van lociale wetgeving. Er was dus gezorgd, dat onder de leden (veelzijdige deskundigheid aanwezig w-as en iop 29 Nov. 1919 had-de benoeming plaats; ióp 14 Februari 1920 werden die 'eden ge ïnstalleerd, bij welke gelegenheid de Mi nister, tevens voorzitter van deb Raad, izooals gebruikelijk is, nader de bedoeling tvan de instelling t-oelichtte. De Minister wees er op, dat de Hooge (Raad van Arbeid de brug zou zijn, die (maatschappij on overheid zou verbinden, de (vertegenwoordiger van liet sociale leven bij Ö'e Departementen en verdere Staatsorga nen. Het werk van den Raad zou iets zijn, &ls het- georganiseerd overleg tusschen (werkgevers, werknemers en het. Ministerie Ivan Arbeid, bij welk overleg vooral ook de Heden, die gekozen waren wegens hun bij zondere studie van sociale aangelegenehe iden, gewichtige diensten konden bewijzen. Wel had de Regeering ook vóór dien tijd bij het ontwerpen van regelingen de voor- Tïehting gevraagd van werkgevers en werk nemers, maar dat was onverplicht en zón- Her dal er een vast- lïcliaam bestond, dat Hie voorlichting gaf. Ook werden voorloo- pige ontwerpen van regelingen nu en dan Vooraf bekend gemaakt, opdat He betrok- ^Eenen hun inzicht en hun wonschen kon- heten doem ~kennen. Maar een centraal-insti- ïuut bestond er niet en in die leemte moest de Hoog<? Raad van Arbeid voor- feien. Bij gelegenheid van die eerste bijeen komst van den Raacl zeide de Minister ïiog: ,,Wij leven snel. De to es tandem ontwik kelen zich in een tempo als nooit voorheen (Nieuwe verhoudingen eischen nieuwe wet gevende maatregelen. Van do langzame, rustige voorbereiding in vroegere jaren kan «en mag geen sprake meer zijn. De Arbeids wet, aan welker voorbereiding vroeger mis schien enkele jaren zou zijn besteed, was thans in vijf maandeti gereed. Die wet al lereerst vraagt thans om uitvoering. Maar 'daarvoor zijn vele Algemeene Maatregelen Van Bestuur noodig. Ook deze zullen in korten tijd) gereed moeten zijn. Verschil lende andere wetsontwerpen zijfi in voor bereiding, ook op het gebied der arbeiders verzekering. En er mag niet mee gedraald Worden. Al deze wetgevende maatregelen zullen aan Uw oordeel onderworpen wor pen worden, en gij zult er Uw advies over moet-en uitbrengen in betrekkelijk korten tijd" Er zou nu wel iets tc zeggen zijn over do samenstelling van den Raad wij bedoe j'len. daarmee niet de peraaiien, die benoemd zijn, maar de categorieën, waaruit de Raad bestaat, en de wijze, waarop de leden wor- ohn voorgedragen. Maar daarmee zouden wij ons aan critiek bezondigen en dat wen- fechen wjj te vermijden. Beter is het nog iets mee te deelenovër de werkwijze van den Raad, zoo iets als bet huishoudelijk reglement, opgemaakt in Verband met de weidsche taak van het li- jchaam. Immers, onze bedoeling is dit advi- feeerendb lichaam beter te doen kennen. Het spreekt vanzelf, dat er heel veel ver schillende zaken bij dezen Raad ter sprake •kunnen komeu. want het sociale leven heeft allerlei vertakkingen. Er komen natuurlijk economische vraagstukken ter sprake, maar ook rechtskundige, en vraagstukken op het gebied der gezondheidsleer, der techniek, van he^ verzekeringswezen en nog vele an dere. 't Zou moeilrjk zijn aan te geven, waarmee de Raad zich wel en waarmee hij ziek niet zou hebben te bemoeien, want wat is er, dat niet het belang van den arbeid raakt? Fr nu is het wel mooi, dat de Raad uit teh minste 30 leden en ten hoogste 5ö leden bestaat, maar bij de veelheid der onderwerpen, die aan bet oordeel van den Raad worden onderworpen, bestaat er alle kans of gevaar, dat zelfs bij een zoo groot aantal leden er toch niet voldoende zjjn, om over bepaalde onderwerpen te .oordee- len Ook zou het een dwaasheid zijn, om te vermoeden, dat al de Iedsn over alle onderwerpen met kennis van zaken zouden kunnen oordeelen. Daarom is er al dadelijk bepaalt dat de Raad zich, voordat hij zijn advies meedeelt, Taat voorlichten door een commissie uit zijn midden, welke commis sies het recht hebben, om zich op haar beurt weer te doen voorlichten door per sonen buiten den Raad. Al dadelijk is dan ook de Hooge Raad van Arbeid begonnen, om zulke commis sies voor bepaalde onderdeelea van zijn arbeid aan te wijzen. Er bestaan 12 zulke commissies; wg la- teiï d aanduiding hier volgen, omdat daar uit dan nog duidelijker de veelzijdigheid van do taak van den Raad- blgkt. Zij zijn: I Metaalnijverheid en scheepsbouw. II. Textiel-, Ieder-, glas-, steen-, aar.le- werkn rjverheid, drukkersen. III. Voedings- en genotmiddeletingver heid. IV. Suiker-, aardappelmeel-, gist- en spi ritus, papiern^verheid, chemisch? industrie, gas- en electriciteitsnijverheid, mijnen (con tinubedrijf). y- Diamant-, kleeding-, "rein'gxigsnijver- heid, bouwbedrijven, houtbewerking, lrtfnst- ïrijverheid. VI. Landbouw en veenderijen. VII. Apotheken en ziekeninrichtingen. VIII. Kunst- en amusement-bedrijf, vin kels, barbiers, koffiehuizen. IX Overige bedrijven. X. Bedrijfshygiëne, bedrijfsongevallen en verwante vraagstukken. XI Arbeidersverzekering. XII. Bedrijfsorganisatie, collectieve con tracten en verwante vraagstukken. Zonder ook maar eenigermat? aan de btv laügr jjkhcid van de andere commissies te- hort te doen,, mogen wrj toch wel zeggen, dat No. 12 van deze lijst in deze dagen van bijzonder belang is. Aan deze commissie is o.a. voorgelegd een wetsontwerp betreffende de civielrech telijke régeling der collectieve arbeidsover eenkomst; een ontwerp a rbeidsgesclr.il en wet, dat nu reeds door de Tweede Kamer is be handeld de' opheffing van de Kamers van Arlx-id; de vraag of er wijziging moet ko- ,men_ in de bemoeiingen van de Raden van Arbeid. De min of meier beroemde Commissie XII heeft haar rapport in zake Bedrijfsorgani satie en Collectieve Arbeidscontracten uit gebracht aan den Raad van Arbeid. Maar onze ruimte' verbiedt ons daarover verder te schrijven. ALPHEN. Voor het tijdvak van 1 Januari 1923 tot 1 Januari 1929 is de heer J. van Leeuwen, alhier, benoemd tot plaatsvervangend ]id-werkgeve*r van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage. ALKEMADE. i Januari a.s. zal alhier ia werking treden de vleeschkeurjngsver- ordening. Als tegemoetkoming aan de vele bezwaren welke'zijn gerezen bij do slagers heeft het gemeentebestuur van Leiden on der goedkeuring van het gemeenteDestuur van Alkemade besloten dat bij wijze van proef het keurloo-n van vee. hetwelk voor dj consumptie geheel wordt afgekeurd, wordt gerestitueerd. Deze maatregel is slechts tijdelijk en kan ten~allen tijde wor den ingetnokken. I>e slagers in deze gje- meente zullen dit bericht wel met genoe gen lezen. HAZERSWOUDE. Donderdagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging in de consistorie der Geref. Kerk, onder lei ding van haar voorzitter, den hee.r D. do Bruin IJzu. Bij de gehouden stemming voor de candidatcnlijst voor de Prov. Sta ten werden uitgebracht: Mr. V. Rutgers 180; Jongeburger 162; Van den Berg 51; Hemgreen 107; Muiswinkel 140; Schreu- def 57; Verheul 97; Verweij 85; Vuile 64 en Wouda 47. Zondag a. s. zal des voorm. in de Ger. Kerk, om halftien preeklezen zijn, en des nam. 2 uur hoopt ds. Haspers, van Kou-, dokerk voor te gaan, terwijl op Nieuw jaarsmorgen om tien uur zal optreden ds. Kouwenhoven, van Leiden. In de Ned. Herv. Kerk zullen de dien sten op Zondag a. s. zooals gewoon zijn en op Nieuwjaarsdag zal de dienst om tien uur aanvangen. In alle diensten treedt de eigen predikant der gemeente op. LEIDERDORP. Gemeenteraad. De vergadering wordt met gebed ge opend, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt ter tafel gebracht en gelezen: 1 Een rondschrijven van de diaconie der Ohr Gereformeerde Gemeente te Leiden, waar bij zij zich voorloopig voor één jaar ver bindt om voor haar leden, in deze gemeen te woonachtig, die niet in staat zijn, bij eventueele opname in het Rijks-Ziekenhuis te Leiden de kosten der .verpleging te dra- j gen, deze geheel of gedeeltelijk voor haar rekening te nemen. 2. Een schrijven van B. en W. van Zeven huizen, waarin zij verzoeken adhaesie te willeb betuigen aan het protest van den Raad dier gemé'ente, gericht tot den Mi nister van Finibciën, inzake de voorge nomen classificatie der gemeenten. Beide stukken worden voor kennisgeving, aange nomen: 3. Idem v. d. Raad van Lisso inzake af schaffing van den zomertijd. Na eenige toe lichting van den voorzitter, wordt ook dit stuk voorloopig voor kennisgeving aange nomen, én zal, 'Wanneer Ged. Staten het oordeel der gemeente omtrent, de afschaf fing daarvan mochten vrageif, de Raad worden gehoord. Voor een oógenblilc worden thans de werkzaamheden 'geschorst, en wordt de heèr M. Splinter, die met ingang van 1 Januari 1923 zijn betrekking als gemeente- opzichter nederlegt, tot de vergadering toegelaten. De Voorzitter zegt" to den heer Splinter, dat het hem een aangenaam voor recht is, om van deze plaats zijn dank te betuigen voor al hetgeen de hee: Splinter voor de gemeente heeft gedaan. De Raad heeft evenwel gemeend zijn dank niet al leen in wóórden te moeten'uilspreken, maar hem ook een zichtbaar blijk van zijn waardeering te moeten aanbieden, name lijk een schilderstuk. De heer Splinter, aangedaan door de woorden van den Voorzitter en h i. bewijs van waardeermg, betuigt den biugempes- ter, B. en W. en den Raad zijn dank voor het vertrouwen, dat zij in hem gedurende die 35 jaren hebben gesteld. Nadat de heer Splinter van allen af scheid heeft genomen, worden dc werk- zaamheden voóitgezel. 4. De Voorz. doet mededeoling van het proces-verbaal van lcasopnemirig, waaruit blijkt, dat op 13 December j.l. aljes in or de was,"én iii kaë aahwózig f 19,873,36. De rekening Van de Ambachtsteeken- school over het cursusjaar 19211922, die 'sluit- met een batig saldo van f 31,70V-». De Voorzitter zegt, dat het de aandacht van B. en W. heeft getrokken, dat zoo wei nig personen aaü dit onderwijs deelnemen, en zij achten de subsidie ad f 150, gezien het leerlingental, te hoog. B. en V/. willen voor den cursus 1922 1923 deze subsidie desnoods nog handha ven, en de Voorzitter stelt voor om B. en W. te machtigen om met het bestuur een bespreking te houden, ten einde, zoo veel mogelijk, het aantal leerlingen uit te breiden. De heer Boot vindt het wenschelijk, dat dé cursus blijft voortbestaan en acht uit breiding van het getal leerlingen mogelijk Conform het voorstel van den Voorzittèr besloten. 6. Een missive van Ged. Sü. ten geleide van de wijziging der begrooting. 7. Idem, waarbij vrijstelling voor 1 jaar verleend wordt van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak lichamelij ke oefening. 8. Een schrijven van B. en W. van Leiden waarbij wordt toegezonden de balans en winst- en verliesrekening van 15 Novem ber—31 December 1921 van den keurings dienst van waren in het district Leiden. 9. Idem de begrooting van dien keurings dienst voor het dienstjaar 1923; deze stuk ken worden voor kennisgeving aangenomen 10. Een schrijven van L. Guldcmond, waarbij deze verzoekt hem met ingang van 9 Februari 1923, eervol ontslag te verlee- nen als telegrambesteller. Na eenige toe lichting van den Voorzitter wordt beslo ten afwijzend op het verzoek te beschik ken, doch het ontslag alsnog te verleenon, en wel gerekend van 1 September 1915. Daarna worden eenige wijzigingen in de begrooting aangebracht en de betrekkelij ke besluiten vastgesteld. Vervolgens is aan de orde de benoeming van een geneesheer voor de vaccinatie in 1923. Met algemeene stemmen wordt als zoodanig benoemd de heer J. J. Persant Snoep, terwijl tot lid van de Commissie van toezicht op het lager ondea-wijB wordt herbenoemd de heer C. van der Zwet, die op 1 Januari e. k. moest aftreden. Voorts wordt de navolgende wijziging aangebracht in de redactie van de veror dening op de heffing van keurloon, vast gesteld op 30 Augustus j.l. In art. 2 onder A sub e, wordt achter nuchter kalf" een punt gelezen, en vervallen de woorden: waaronder wordt verstaan een kalf, waar van de navelstreng niet is uitgedroogd" Daarna wordt art. 8 van dc instructie van den ontvanger der gemeente zoodanig ge wijzigd, dat 't overtollige kasgeld voortaan bij den postcheque- en girodienst kan wor den belegd, terwijl voor den opzichter der gemeente en voor den gemeente-werk- mjvn nieuwe instructies worden vastgesteld Alvorens tot benoeming van een opzich ter over te gaan, gaat de vergadering over in geheime zitting. Na heropening van de vergadering stellen B. en W. voor de be noeming voot twee jaar te doen plaats hebbenevenwel moet de benoemde uit zijn benoeming volstrekt niet afleiden dat deze tijdelijke in een vaste betrekking zal worden veranderd, wijl men ook op de bil lijke aanspraken van de andere, evenzeer goede, sollicitanten, bij volgende benoe mingen, wenschb te letten. Overgegaan Wordt thans tot de benoe ming van een opzichter.' Bij de benoeming fungeer en de hceren "J. Boot en C. de Graaf als stemopnemers. Na gehouden stemming blijkt te zijn benoemd de heer J. G. Meerburg. De rondvraag niets lopléverende, sluit de Voorzitter de vergadering, de leden bij de wisseling des jaars, een aangenaam uit einde en een prettig begin toewenschende. NIEUWE-WETERING. De in aan bouw zijnde brug over de Ringvaart is we derom aangevaren. Ditmaal werd een paal vernield, wat intussehen nog een schade beteekent van ongeveer f100. RlJPWETERlNG. Dooi den heer v. R. alhier is aangifte gedaan, dat in den nacht van Zondag op Maandag bij hem een bedrag van f 575 is ontvreemd. Van da daders zijn in het geheel geen aanwij zingen bekend. De politie stelt nog c.-n nader onderzoek in. ROELOFARENDSVEEN. - Tweeden Kerstdag zijn door dë Gemeente- en Rijks politie alhier twee'jeugdige personen ge arresteerd, verdacht van diefstal met braak in den nacht van Zondag op Maandag Aanvankelijk ontkenden zij beiden. Later •echter warep hun verklaringen zoo ver warrend, dat. zij door de mand vielen. Een bedrag van f 13.50 was hun buit geweest. Woensdag zijn ze ter beschikking van den Officier van Justitie in Haarlem gesteld. Na afloop van de uitvoering in de St. Pancratiuszaal op Tweeden Kerstdag zijn bij den heer B. alhier vijf rijwielen door baldadige personen vernield. De da- i! -rs zijn niet bekend. Z W AMM ER DA M. Kerk. bericht. Remonstr. Geref. Gem. Zondagavond, te zeven uur, ds. Rappold. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad, - Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Een Koninklijk besluit, waarbij met vernietiging van een besluit van Ged- Staten werd bekrachtigd -een be sluit van den Raad om voor den bouw van een bijzondere school te Sohinkelveer alhier de gevraagde medewerking niet te ver- leenen, alsmede een beschikking van Ged. Staten in zake den aanslag in don hoofdc- lijken omslag van A. L. Breure Jz., wer den voor kennisgeving aangenomen. In Kanclan van B. en W. werden gesteid: een adres van bewoners van den Nieuwe- meerdijk in zake cle electriscbe straatver lichting een adres van de bewoners van 't Noordoostelijk deel der gemeente om maatregelen te treffen voor het ophalen van haardaseh cn vuilnis en een verzoek van J. 'femme te Zwanenburg om in aan merking tc mogen komen vocrr de levering van drukwerk. Op een verzoek van eenige huurders van perceclen gemeentegrond te Hoofdklorp ora den huurprijs van de gronden te (ver lagen, werd afwijzend beschikt. Goedgekeurd werd een verzoet*, van dét gemeentebestuur van Li'ssé oih adhaesie'te betuigen aan' een aan dé Tweede Kamer gericht adres van dl an Raad dier gemeente, in' zake afschaffing van den zomertijd. Eervol ontslag werd verleend aan den heer J. G. van Zanten als hoofd van school No. 5 te Nieuwvennep en aan den heer J. Beunder als onderwijeer aan school i. Tot het geven van vervolgonderwijs aan de openbare lagere school No. 9 te Zwa nenburg, werden aangewezen dia licercn H. Roest en A. J. A. I. de Vlieger en inej. W. J. Tliijssen. Vastgesteld werd eerf nieuw reglement voor do commissie tot wering van school- ve-zuim. Tot leden van deze commisc»c werden benoemd de beeren H. Pos, A. van der Hor, H. J. Post, Jac. Gvickspoor, A. A. van Wijk, G. Beetsma, J, W. Bras, L. Barcndrecht cn G. Kribbe. Op. een adres van den deer S. Stolp to Zwanenburg, houdende verzoek om een geldelijke bijdrage uit de gemeentekas in do loosten van het onderwijs van twee zij ner kinderen, die te Haarlem schoolgaan, werd afwijzend beschikt. - Naar aanleidfing van een adres van het bestuur van de vereeniging tot het stichten en instandhouden van een sohooi met den bijbel te Hoofddorp, houdende verzoek om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de stichting van een school voor bijzonder uitgebreid lager onderwijs in aansluiting bij de bestaande lagere school aan den Kruisweg te Hoofddorp, werd op voorstel van B. en W. besloten het voorloopig gebruik aan te bieden van twee lokalen van de aldaar gebouwde Land bouwwinterschool. In verband met de nieuwe op 1 Ju1 i 1922 in werking getreden pensioenwet, werden vastgesteld de pensioensgrondslagen van eenige gemeente-ambtenaren. Met betrekking tot het verzoek van het gemeentebestuur van Alkemade om een bij drage te -verleenen voor de herstelling en verbetering van de brug over de Ring vaart van den H-aaiieanmermeerpolder bij Nieuwewetering, stelden B. en W. thans voor gedurende 10 jaren f250 per jaar toe te staan, onder voorwaarde dat het ge meentebestuur van Alkemade zich bereid verklaart mee te werken tot verharding vaq het landpad, in den Huigjtfoterpolder alhier, waaraan ook aan genoemde ge meente in eigendom toebehoorende lar.dfc- rijen zijn gelegen. Alzoo besloten. Goedgekeurd werden een voorstel tot verkoop van een perceel grond gelegen langs de Rustoordstraat te Nieuwvennep aan A. van Maasdam aldaareen voorstel tot. het verleenen van recht van uitweg aan Th. C. Bakker te Hoofddorp op de Manegelaan aldaar en een voorstel tot aankoop van den blooten eigendom van den grond, waarop staat gebouwd de on- derwijzerswoning en school No. 1. Een voorstel tot wijziging van de politie verordening, betreffende het te hoog la den van stroowagens en het rijden met aan elkaar gekoppelde wagons, weid goed gekeurd. Alsmede een nadere formuleering van det besluit tot vaststelling van het vermen igvudigingscijfer voor de plaatse lijke belasting, welk cijfer werd vastge steld op 8. Ten aanzien van de behandeling van eenige reclames tegen aanslagen in den boofdclijken omslag, werden goedgekeurd de ter zake door de betrokken raadscom missie uitgebrachte adviezen. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. in zake de werkloosheid. De Voorzitter deelde mede, dat cr reeds eenige werkloozen zijn, die om werk of on dersteuning komen vragen en dat er van gemeentewege maatregelen genomen die-f ncn te worden om iot-s voor de werkloozen te doen. Na eenige disoussie werd beslo ten tot productieve werkverschaffing, in.' den geest, zooals door de commissie voof werkloosheidsverzekering, arbeidsbemïdde- liner. en ter bestrijding van de werkloos heid werd besproken, zoodafc ter hand zuD len worden genomen dé afwerking van het wegenplan te Zwanenburg, het uitdiepen van slooton en spitten van gronden te Nieuwvennep, ophoogen van terreinen te Hoofddorp enz. Donderdag op de veemarkt te Hoofd dorp de laatste in dit jaar geen aan-f voer. In 1922 werden alhier ter markt go-« bracht: 15 luxe-paardon; 341 werkpaar den; 66 slachtpaarden18 drio- en twee-ja-« rige paarden30 één-jarige paarden33 veulens; 77 hitten; 36 runderen en 25 scha pen. Over het algemeen was cr weinig han del. De te Vijfhuizen aan den Vijfhuizcr- weg vanwege de woningbouwvereoniging gebouwde 10 arbeiderswoningen zijn ge reed en reeds door een 10-tal gezinnen be trokken. Do huizen zien ear, zoowel wat het interieur als het exterieur betreft, flink uit en voorzien in een grooto behoefte. 1Het rooien van de 1,5 grooto iepenboö« men, staande langs de algemeene begraaf plaats te Hoofddorp, is bij openbare inschrijf ving gegund aan den wagenmaker B. van Vugt, aldaar. Op den Hoofdweg alhier is een da meshorloge gevonden. Ten Raadhuizc werd van deze vondst kennisgegevon. Nu de bietencampagne alhier is afge- loopen, kunnen we met betrekking tot dé opbrengst van dit gewas de volgende, cij fers medcdeelen, die begrijpelijkerwijs op een globale schatting berusten. Gerekend wordt dat er in dezen polder dit jaar on geveer 2200 hectaren met bicten werden bezaaid; de gemiddelde opbrengst bedroeg 30,000 K.G. per hectare, dus in het geheel ongeveer 66.000.000 K.G. Het suikergehal te bedroeg gemiddeld 16%, zoodat in deze gemeente in 1922 de opbrengst aan suiker heeft bedragen ongeveer 10.560.000 K.G. r Woensdag werd alhier nabij den Vijf- buizerweg een boot onbeheerd drijvende gevonden. Ten oindé aanvaring to voor komen, werd het vaartuig aan den kant vastgelegd. In verband met de productieve werk verschaffing, waartoe van gemeentewege spoedigspoedig maatregelen genomen zul len worden, bestaat het voornemen te Hoofddorp ook een zwembassin te maken. Dit zou voor velen een ware uitkomst zijn, vooral met het oog op de ongeschikte plaats plaats langs den geniedijk, die telkens weer bij gebrek aan wat beters voor het beoogde doel moest worden uitgekozen. Burg. Stand. Bevallen: G* van den BanVroege Z. H. v. d. Lin den—Van Drunen Z. A. C. Berrevoets— Combee D, A. J. HaakerSomers D. G. J. SchönhageDuijster Z. E. Hil- laertHendriks D. A. J. ReekersTij burg, D. Ondertrouwd: K. Bos 26 j. en M'. Schippers 21 j. W. Schouten 36 j. en J. G. van Maasdam 22 j. Overleden: Immetjo Spaargaren 45 j. gehuwd met A. Schuilenburg. Maar- tje Susanna Rietdijk 48 j., gehuwd met A. G. Pruissen. Gerardus Wilhelmus Teeuwen, 2 j. Z. van A. Teen wen en O. Huurman. Maria Johanna den Dunnen 45 j., gehuwd met F. van Boven. Cor nelia Gijsbertha 'Jansen, 25 j. gehuwd met J. Lei jen. KATWUK. De commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland heeft benoemd, met ingang van 7 Januari 1923, voor den tijd van vijf jaren, tot secretaris van dc gezondheidscommissie voor de Ver eeniging van gemeente, waarvan do zetel is te Katwijk, den heer J. Hueting, wo nende alhier, die als zoodanig aan dc beurt yan aftreding was. LEIDSCH END AM. Ingaande 1 Ja nna- i a.8. zullen de opcnstelling3uren van het post- en telegraafkantoor alhier ge wijzigd zijn, en wel in: 8V!>—12£; 2—4^; <S—7V2j NOÓRDWIJK. De heer «J. A. van der Voort, bloemist alhier, heeft aan zijn ar beiders, die vast bij hem in dienst zijn, een ham en een paar schoenen cadeau ge geven. Ook zijn losse, arbeiders kregen al len een paar schoenen. Een woord van waardeering is hier zeker op zijn plaats. De huurders van de St.-Jeroenswonin gen werden, verblijd met vermindering van één gulden huur voor de Kerstweek. NOORDWIJKERHOUT. Aan don heer L. van Hensbergen is tegen 1 Jan. a. b. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur van de Hanze-Bank, alhier. Het vergrooten van de R.-K. School (Zilk) is thans gegund aan den aannemer W. P. de Vreede, te Noordwijk-Binenn, zijnde de laagste inschrijver. De gemeentebegrooting is thans vast gesteld in uitgaven op f 148,036,6616. Tot opperbrandmeester is benoemd de heer A. van Dijk R.zn. Op het „Harde Pad", in het bijkan toor der Hanze-Bank kwamen de bewo-

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5