AGENDA VAN OE WEEK. CL DOMM PEM€ÜEE "W BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS, UIT ONZE STAATSMACHINE BUITENLAND. Donderdag. f Siad&zaal: Fcestvcrgadcring LeidscÜe Ghr. jOranje-Vereemging. 8 uur. „Zomer zorg": Concert van „Werkmans (Wilskracht". 8 uur. Koudekerk, Gsref. Kerk: Concert Halfacht. Zondag. HaarlemmertrekvaartVischwedstrijd jnet muziek tusschen tien en twee uur. Schouwburg: N.V. „Tooneel vereeniging" Dir. Herman Heijermans. ,,De generale repetitie van „Een kostbaar leven"." uur. iVolksgebouw: Cabaretavond. 8 uur. „Zomerzorg": Concert van „Orpheus". B uur. j Maandag. Oegstgeest, „Het Witte Huis" [Algemeene vergadering ,van aandeelhou ders der N.V. „Prins Hendrik-" en „Juli- Jana-Park", 2 uur. Dinsdag. (Vrije paardenmarkt to Leiden. Woensdag. iW assenaar: Feestelijkheden .van !de Koningin-Wilhelmina-Vereeniging. Zoeterwoude: Ringrijden te half- tien. Handicap-draverij te 2 uurJ Hardloo- pen voor jongens te 3 uur. Dagelijks. Bondsgebouw Ned. R.-K. Volksbond, Steenschuur 15: Avondteekenschool afd. Leiden Ned. R.-K, Volksbond. Tentoon stelling van teekeningon, -enz. Vrijdag avond van 9 tot 10 uurZaterdagnam. van 2 tot 6 uurZoncBagnam. .van 12 tot 4 uur. I „Casino", Hoogewosrd: Bioscoopvoorstei* Hogen. Dagelijks te 8 aur. „Luxor-Theater", StationswegBioscoop- jen Variété-voorstellingen. Dagelijks 8 uur. „Rejo-Theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstelliDgen. Dagelijks te 8 uur. B Woensdags en 's Zaterdags matinée to 9 uur. 's Woensdags- en 's Donderdags- ïkvonds goedkoope voorstellingen. Rondvaart over de meren. Op Zon- en feestdagen te halféén (bij de Zijlpoort). Op werkdagen te twaalf uur (Beesten markt). Den Haag: „Scala", Variété. Rotterdam: Vliegfeesten I. 0. 'A. R. Q tot 17 September. i De apotheek van „Hulp der Menich- fceia' Oude-Vest i3 altijd geopend; doch filleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdiensten 'der apotheken worden van 28 Augustus tot en met 3 September waargenomen door de apotheek van H. J. M. Proot, Maars- manssteeg 17, tel. 435. RECLAME. Haarlemmerstraat 44 Telel. 1266 delijke richting to verlengen, ten einde zoodoende een voor hooggeladen sohuiton toegankelijke verbinding met de Binnen- vesbgraoht te verkrijgen. Wel is deze gracht ook bereikbaar van uit de Haven, doch de Valbrug (bewesten de Zijlpoort), die men alsdan moet passeeren, is van to geringe hoogte (1.24 M.), dan dat do scheepvaart daaronder ten volle kan plaats vinden. De Commissie van de R.-K. begraafplaats heeft tegen de voorgestelde doorgraving geen bezwaar, mits door do gemeente enkele alleszins aannemelijke voorwaarden worden nagekomen. Een bweede verbetering van den weg naar en van den Maresingel over de Oude Heerengraaht zou zijn vernieuwing of ver vanging van de Groote Havonbrug. De mo gelijkheid van de uitvoering der plannen tot verandering van deze belangrijke brug, die tevens dient voor het verkeer naar en van de nieuwe stadswijken ten Oosten van den Heerensingel en don Zijlsingel, is nog bij B öd W. in onderzoekzoo spoedig mogelijk hopen zij den Raad hieromtrent nadere voorstellen te kunnen doen. Verheuging der Marktgelden. De Commissie voor het Marktwezen deelde B. en W mede, dat een verhooging van het marktgeld, in het bijzonder wat betreft dt tardevem voor de Zaterdagsohe dag- on avondmarktenalsmede voor de bloem- en boommafkt, naar haar meening wenscihelijk is en zij geeft, in overweging een daartoe strekkend voorstel bij den Raad aanhang g te maken B. en W kunnen zich hiermede geheel vereenigen, aangezien bedoelde tarieven, met name die voor de Zaterdageohe mark ten, inderdaad te laag moeten worden ge acht. Volgens de thans geldende verorde ning wordt krachtens art. 2 sub VII op deze markten betaald f 0,06 per ingenomen vierkanten meter of gedeelte daarvan, ter wijl de z.g. standwerkers f 0,25 per M2. of gedeelte daarvan betalen. Overeenkomstig het gevoelen van de meerderheid van de Commissie voor het Marktwezen meenen B. en W., dat het eenrte tariel gevoeglijk kan worden ge bracht op f 0.25 per ingenomen M2. of ge deelte daarvan, terwijl hun College, met de Commissie in haar geheel, van oordeel is, dat het tarief voor de z.g. standwerkers zonder bezwaar tot f 1 per M9. of gedeelte daarvan, kan worden verhoogd. Ook na die verhooging zullen deze tarieven, gelet op de bloeiende markten, waarvoor zij gelden, nog aan den lagen kant zijn. Voorts komen ook do tarieven voor de ibloem- en boom marlet voor verhooging in aanmerking. Zij bedragen thans voor op den grond ©baande potten, boom en of plan ten per strek-kenden meter of gedeelte daarvan f 0,06, voor kraampjes en stallen per vierkanten meter of gedeelte daarvan f 0,10, terwijl bij vooruitbetaling voor een geheel jaar in bedde gevallen f 2, per strek- kenden, resp. vierkanten meter in reke ning wordt gebracht. B. en W. zouden deze tarieven, wederom in overeenstemming met heit voorstel van de Commissie voor 't Marktwezen, gebracht willen zien op onder scheidenlijk f 0,10, f 0,20 en f S. Ten slotte verdient bet aanbeveling do voor verschillende in art. 2 genoemde markten, geldende tarieven van f 0,03 en f 0,071/2 te brengen op f 0,10, terwijl het minimum van 6 stuks, waarvoor thans op do marlet voor gevogelte, honden en poe liers waren moet worden betaald, tot 10 stuks ware te verhoogen. Geschenk aan de Lakenhal- Een Leidscho dame, die verzocht heeft haar naam niet bekend te maken, heeft aan het Stedelijk Museum „de Lakenhal" ten geschenke aangeboden een schilderij uit het laatst der zestiende eeuw, voor stellende „de aanbidding der herders." Overeenkomstig het advies der Commis sie gewen B. en W. den Raad in overwe ging het geschenk ten behoeve van het ►Stedelijk Museum „de Lakenhal" te aan vaarden, onder dankbetuiging aan de geef ster voor het bewij© van haar belangstel ling in ons museum. Keuringsdienst van V/aren. B. en W. bieden den Raad aan de be grooting van den Keuringsdienst van Wa ren voor het district Leiden voor het dienstjaar 1923, vergezeld van een memo rie van toelichting. Zij stellen voor tot de vaststelling dier begroeting over te gaan. De Kabinetscrisis. Als antwoord op het bericht van „Het Vad.", dat „alle pogingen van de A.-R., om te komen tot een Kabinet-Colijn, waarin deze Minister van Financiën zou moeten wezen, van meet af aan mislukt zijn, door de volstrekte weigering van de Katholieken en Chr.-H.", verzekert „De Ned.", dat althans aan de Chr.-H. Ka merleden niets bekend is van eenigen directen of indirecton stap, om te komen tot een Kabinet-Colijn, zoodat van een weigering himnerzijds uiteraard geen spra ke kan zijn. Spoorwegpersoneel. In de gisteren gehouden conferonties tus schen de directie der Nederl. Spoorwegen en de vertegenwoordigers der organisaties werd opnieuw de positie van het treinper soneel besproken. Omtrent de arbeider-remmers, die naar de werkplaatsen waren overgeplaatst als arbeiders en op wie de 10% loonsverlaging reeds zal worden toegepast, waartoe zij ten bewijze, dat zij er genoegen mee nemen, een stuk moeten teekenen, merkte de di rectie op, dat niemand tot teekening ge dwongen zal worden. Wie niet teekent, blijft echter tor beschik king en kan een overplaatsing te gemoet zien in een JeatioJf^'enz.VlerWijl bij bet aanwijzen der standplaats met de betrok kenen geen rekening kan worden gehou den. Ook zullen dan de periodieke verhoo gingen stilstaan. Wie wel teekent, behoudt als standplaats de werkplaats, waarbij hij is ingedeeld, cn maakt de gewone promoties als arbei der. In beide gevallen echter zullen bij voor komende vacatures de arbeider-remmers naar anciënniteit in den treindienst wor den herplaatst. De rubbercultuur. De Minister van Koloniën heeft aan de Internationale Vereeniging voor de Rubber cultuur in Nederlandsch Indië in Den Haag, in antwoord op het voorstel om eeu commissie te benoemen, die de Regecring van raad zou hebben te dienen nopens het treffen van maatregelen ter tegemoetko ming aan de moeilijkheden, waarin de rub bercultuur zich bevindt, medegedeeld, dat voor het nemen van wettelijke maatrege len tot beperking der rubberproductie, aan genomen al dat de uitvoerbaarheid daarvan zou vaststaan, uit een oogpunt van Indisch belang voorshands geen voldoende aanlei ding bestaat. Dit neemt intusschen niet weg, dat de Minister gaarne bereid is om voorstellen van belanghebbenden ernstig te overwegen en de uitvoerbaarheid daarvan aan de In dische toestanden te toetsen. Het lijkt hem echter minder juist, dat de Regeering voor het ontwerpen van voorstellen uit den kring der Vereeniging een commissie zou benoe men, omdat daarin mogelijk bij voorbaat een principieele beslissing zou kunnen wor den gezien ten gunste van gedwongen in perking der rubberproductie. H. M. de Koiningin heeft met ingang van vandaag benoemd tot kamerheer in buitengeworaen dienst: jhr. W. Z. van Teylingem en de kamerjonkers mr. A. bar rem Schimmel penninck van der Oye van Hoevelaken en jhr. mr. J. D. H. de Beaufort In Den Haag is plotseling overleden de heer L. E. J. T. Mollerus, raad-advi seur bij het Dop. van Landbouw, Nijver heid en Handel. Vóór d>e heer Mollerus, ruim 20 jaar geleden, zijn werkzaamheden aan het Departement begon, was hij amb tenaar der registratie. Hij bereikte den leeftijd van 61 jaar en was ridder in de orde van den Nederlandsohen Leeuw. De heer H. M. Langeveld, chef van het goederenstation aan den Ruig opiaat- weg te Rotterdam, is met 1 October be noemd tot stationschef in Den Haag. De havencommissie te Sciheveningen heelt telegrammen verzonden aan H. M. de Koningin, den voorzitter van den Mi nisterraad en den Minister van Waterstaat waarin er op gewezen wordt, dat de on diepte in de buitenhaven steeds verergert, en een geregeld uitgaan der schepen ten zeerste belemmert. Verschillende schepen liggen reed3 enkele dagen voorgaafs en zijn nu gedwongen naar één der Maashavens door te zeilen, zeer tot schade van het be drijf, dat toch reeds door de tijdsomstan digheden zwaar getroffen is. De haven commissie verzoekt daarom met den mees ten spoed de haven op het wettelijk peil te brengen. Blijkens de laatste peilingen blijft de hayen 1 Meter beneden de wettelijk© diepte. Het hoofdbestuur van de Nodorland- sohe Vereeniging tot Bescherming van Die ren heeft zich tot don Minister van Water sbaat gewend met een schrijven ter onder steuning van het verzoek van het hoofdbe stuur der Nederl. Vereeniging tot Bescher ming van Vogels, om de ongereptheid van het Naardermeer, voor zoover dit ligt in de macht van den Minister, in allen deel© en tot eiken prijs te willen handhaven. De Minister van Financiën heeft be paald, dat de aanstellingen van ambtena ren niet vallen onder de vrijstelling van art. 32 4 der Zegelwet en daarom aegel- plichtig rijn. Prins Hendrik, eere-voor- zitler van de Koninklijke Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtvaart, zal de I. G. A. R. Zaterdag a.s. op hot vliegveld Waalhaven, te Rotterdam, offioieol openen. In een logement aan do Delistraat, te Rotterdam, zijn tweo Ghineezen aangehouden ,die op heester daad betrapt zijn, toen zij in een schuurtje achter het logement opium verhandelden. Do opium, benevens de hulpmiddelen om het te verwerken, zijn in be slag genomen. De Fransche legatio te 's-Gravenhage deelt mee, dat het visum, op pas poorten niet wordt vereischt voor Nederlanders dio zich naar de Fransche koloniën on protec toraten begeven. Het visum blijft intusschen noodig voor Indo-Ghina, Marokko en Tunis. De Centrale Rocherche te Amsterdam heeft nog drie vrouwen gearres teerd, die verdacht worden meermalen perso nen met belladonna te hebben bedwelmd. De eerste arrestatie beeft reeds Vrijdag jl. plaats gehad; de tweede gosohiodde Maandag. Hot was bekend, dat een dorde vrouw zich nog in DuitscMand ophield/ Deze kwam echter gisteren in Holland terug. Aan do grens vond zij eenige rechercheurs dor Centrale Recherche, ddo haar onmiddellijk arresteerden en naar de hoofdstad ovci'brachton, alwaar zij aan hot hoofdbureau werd ingesloten. In totaal zijn zeven personen in deze geruchtmakende zaak gearresteerd. („Tol.") Do bedrijfsleider der fi r Wod. S. I Groen, to Sfeu yonjo week wasaanfhe, afgeïen €nn^ya2e°^witanbios, heeft een volledige be- .vaBcenis afgelegd en is naar het Huis van Be waring te Haarlem overgebracht. Te Volsen is aangehouden J. G., hoofd der openbare school aldaar, we gens zoden-misdrijf, gepleegd mot leerlingen der school. Hij is naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Eenige schooljongens aan den Goej an vor wol Ion Dijk te Gouda waren bezig zich langs de leuning van een trap te laten glij den, waarlangs men gaat om aan den voet van den dijk gelogen woonhuizen te bereiken. Eén hunner deed dat met zulk een vaart, dat hij van de leuning af sloeg, met zijn hoofd togen den grond, en onmiddellijk dood was. („Volk") To V o 1 p (G.) is ingebroken in do villa „Het Veldhuis" van don heer H. van Straaten, aan den Denneweg. De daders hebban zich toegang verschaft door de serre na het verbroken van een ruit. Uit een buffot in de woonkamer zijn 70 stuks tafolzilver ontvreemd en eenig geld. De Bond van Nederlandse he Strookartonfabrieken heeft zijn verzoek aan den Minister van Arbeid, om op de fabrieken voor de niet continuarbelders een werktijd te mogen invoeren van 55 uur per week, weer inge trokken. Gistermiddag is tusschen Aalst en Nederhemert eon automobiel van den dijk geslagen. Van de zes inzittenden is de heer Den O., uit Gemonde, gedood en werden drie gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te 's-Hertogen bos oh gebracht. Do 6 c h a d e, welke de laatste storm en het hooge Dollaxdwater op de kwelder landen aan weerszijden van den Dollard- en Eomswoud hebben veroorzaakt, ia op ruim f 100,000 te schatten. De spoortarieven. De „N. Haagsche Crt." zet uiteen, dat het com fort, dat de eerste en tweede klasse boven de derde geniet, onvoldoende in rekening is gebracht. Het verschil tusschen II en III is toch enorm. Let op de plaatsruimte. Die is als 32, alleen wat de breedte betreft. De hoogere klassen gaan ten koste van de derde, vooral wanneer men let op het meerdere comfort door zachte kussens, asohbakken, consumptietafeltjes, toegang tot de restauratiewagens, de meerdere beleefdheid van sommige conducteurs. Men mag d<) cijfers gerust stellen op 1 3. Komt zulks nu tot uitdrukking ln de prijzen? Heelemaai niet. De yrachtprijsverhour ding js slechts 3 2. En de weelderige eerste klas betaalt slechts het dubbele van de derde. En het ergste is, dat de hoogere klassen in den regel zeer dun zijn bezet; terwijl de derde productief is. Men ziet dan ook vaak het verschijnsel, dat men in de derde 13 en 14 f passagiers duwt in plaats van 10; terwijl eenige leege wagens, ruim en rijk bekleed, zondter doel meebun- gelen. (Nadruk verboden). De Begrooting. Over enkele weken, bij de opening van de gewone zitting der Staten-Genoraal, zal vol gens het voorschrift der wet de begrooting van inkomsten en uitgaven van den Staat worden aangeboden. Als wij dus hierboven schrijven: „De Begrooting", dan is het duide lijk, dat wij net zullen voldoen aan het alge moen verlangen om een blik te slaan in do plannen der Regeering en niet zullen verra den met hoeveel zorg naar de alom gewensóh te bezuiniging is gestreefd. De Staatsbegrooting vormt een ontzaglijk boekdoel en bevat alleen'ramingen van de in komsten en uitgaven. Dat die in de duizenden en de millioenen loopen, weten wij maar al te goed. Maar nu zou menigeen denken, dat de verschillende getallen, die als raming voor een of andoren post worden gegeven, ook zouden eindigen op twee of meer nullen, dat is, dat er bij honderden en duizenden werd geraamd. Dat gesbeurt wel in sommige geval len en meermalen komt het voor, dat de Re- geering een zeker bedrag, dat aangevraagd wordt, afnondt in ■honderd'- of duizendtallen guldens. Maai' dat geldt niet voor alle, want er zijn in de begrooting vaste posten van uit gaaf, die op de wet steunen, en dus geen af ronding toelaten, en andere, die wel voor ver andering vatbaar zijn. Zoo is het te verklaren dat bijv. de totale uitgaven voor 1922, oor spronkelijk werden geraamd op de som van f854.571.252.88, waarbij die 88 oenten oen eigenaardigen indruk maken in vergelijking met de 854 millioea gulden. Alles moet nauw keurig worden uitgerekend voor zoover dat mogelijk is en die mogelijkheid bestaat bijv. •bij jaarwedden, die tusschcntijds ingaan, of bij pensioenen; het zou zelfs mogelijk zijn, dat er de boroemdte -of beruchte halve cent bjj te pas kwam. Want alles moet verant woord worden. Dat is een groot verschil bij vroeger, eeuwen geleden, toen de Vorst over 's lands inkomsten beschikte naar eigen goed dunken en zijn particuliere inkomsten en uit gaven vermengd werden met die van den Staat. Had de Vorst geld noodig, dan schreef hij een belasting of bede uit en het volk mooht toezien, hoe hij het gebruikte. Voelde hij zelf, dat hij wat veeleischend was, dlat gaf hij in ruil zekere voorrechten, zoodat het wel een beetje op koopmanschap leek. Bij ons behelst de Grondivet de bepaling, dat dc begrooting van alle uitgaven des Rijks moet warden vastgesteld en de middelen tot dekking moeten worden aangewezen door de wet, zoodat die vaststelling en aanwijzing niet kan plaats hebben zonder medewerking van de St-aten-Generaal, F1"*, T.' Ir~ ning(in) de wetgever'7." -"aC7lt r _eeQ rv>r<f „...uen uitgegeven zonder goedkeu- -iiig van de Volksvertegenwoordaging of zon der dat deze in de gelegenheid is om controle uit te oefenen. Alleen bij het begin van het jaar kan het voorkomen, dat de goedkeuring ontbreekt, als de begrooting nog niet is afge handeld en bijv. jaarwedden en loonen toch moeten worden uitbetaald; maar dat is dan ook de schuld van de Volksvertegenwoordi ging zelf, die te veel gebabbeld heeft. Dat niet-afwerken van de begrooting vóór Nieuw jaar is gewoonte geworden; sedert 1878 is de begrooting niet meer vóór 1 Januari gereed geweest. Een dter nu aanhangige voorstellen is dan ook om de begrooting zoo noodiig voor tweo jaar te laten galden en het betalen van zekere gelden in het begin van een jaar to wettigen. Tot nog toe wordt de bogrooting elk jaar opnieuw vastgesteld. Dat is eerst na langen strijd zoo geworden. In 1814 gaf Hoogend'cirp in overweging, om de begrooting in twee dee- Icn te splitsen: uitgaven, die regelmatig in denzclfden vorm terugkeerden (vrodes-bogiroo- ting), en uitgaven van buitengewonen aard, bijv. in oorlogstijd. De eerste wilde hij eens er voor al laten goedkeuren en dan voor on- bepaalden tijd laten gelden, maar de laatste zouden maar voor 1 jaar gelden. Daar was wel wat vóór te zeggen: er te gen was, dat de verleiding groot was om zoo wat alles onder de gewone uitgaven te bren gen. En de z.g. Volksvertegenwoordiging kon in het voorstel geen verandering brengen; zij had het geheel aan te nemen of te verwerpen, want zij miste het recht van amendement. In 1815 werd dat ©enigszins beperkt. De gewone uitgaven zouden worden vastg. oteld voor 10 achtereen volgende jaTen en de bui tengewone voor 1 jaar. In die 10 jaar kon er geen verandering worden aangebracht dan op voorstel van den Koning. Daar zat wel wat gceds in; want ook nu is er veel, dat aan geen verandering onder hevig is, als er eerlijk wordt gehandeld, bijv. de aantallen en de traktementen van ambte naren en alle uitgaven die op wettelijke be palingen steunen. Maar botsingen tusschen Regecring en Volksvertegenwoordiging en ontduikingen zijn niet onmogelijk. In 1840 werden de 2-jaarlijksohe begrootingen ingesteld en na de Grondwetsherziening va-n 1848 kwamen de jaarlijksche begrootingem, zoo als zij nu nog bestaan De begrooting is verdeeld in een zeker aan tal Hoofdstukken ,die elk worden vastgelegd in een wetsontwerp. Vóór 1848 was dit noodzake lijk, althans wensohclijk, omdat de Staten-Ge noraal het recht van amendoment misten en zij nu ten minste bij verdceling in hoofdstukken nog éón hoofdstuk konden verwerpen zondor de geheele begrooting te treffen. Tegenwoordig is strikt genomen de verdeeling in hoofdstuk ken alleen noodig voor de Eerste Kamer. Is eenmaal de begrooting vastgesteld, dan mag voor oen bepaald doel niet meer worden uitgegeven dan in de begrootingswet daarvoor ia toegestaan. Maar het is of was ean raming en dus is het mogelijk, dat er meer noodig ft dan werd aangevraagd. In zoon geval zou da Rcgeering een nieuw credict moeten aanvragen. Dat heeft ook zijn lasten, want ook dat nieuw© crediet is weer een raming, die onjuist kan blijken. En er is nog een bezwaar: de mogelijk, held bostaat, dat de oorspronkelijke raming min of meer opzettelijk te laag is gesteld; dan kan ,als met de uitvoering al begonnen is, do Kamer moeilijk het nieuwe crediet weigeren en zij staat dus voor een voldongen feit. Te hooge ramingen, om deze nieuwe crediet* aanvragen te vermijden, zijn even gevaarlijk, want zij brengen do uitvoerders in dc verlei ding, om het to hoog geraamde crediet toch' maar op te maken. Zulke te lage ramingen zullen wol blijven bestaan. Loopt het maar over kleinigheden, dan staat de wet overschrijving toe. Maar nooit mag ongevraagd een overschot van een bepaalden post gebruikt worden om het tekort op een an doren post te dekken. Aan elk Hoofdstuk der begrooting wordt daarom oen afdeahng „On voorziene uitgaven" toegevoegd, waaruit tot dek king van te laag geraamde posten mag worden goput; maar in de begrootingswet zelf wordt aangogeven voor welke posten dat gebeuren mag. Er is bovendien nog een afzonderlijk Hoofdstuk „Onvoorziene Uitgaven", waar do daarop toegestane bedragen dienen voor uit gaven, die niet tot oen bepaald Departement behooren of waarvan in do bogroobingswetten geen sprake is. Dat zijn dus inderdaad onvoor ziene uitgaven. Men begrijpt, dat dit alles zoo geregeld is, om nauwkeurig controle uit te oefenen. Vóór 1840 was dat heel anders. De Staten-Generaal hadden weinig of geen invloed op do begroo ting, doordat het recht van amendement ont brak. Voor elk Departement werd dus een som inoons aangevraagd zonder nadere verklaring. De heele begrooting bestond dus uit enkele vel letjes papier. De Regecring deed mot het toe gestane bedrag, wat zij wilde. Verantwoording bestond or niet. Alleen mocht niet het geld, dat voor het cone Departement was toegestaan voor het andere worden gebruikt, maar binnen d© grenzen van het Departement was men aan niets gebonden. In 184-0 werd do twee-jaarlijkscbe begroeting ingovoerd en tevens de ministcriëelo verant woordelijkheid eu in 1841 kwam de wet op de Algemeen© Rekenkamer tot stand, waarbij o,a. bepaald werd, dat de Regeering wel mocht overschrijven, maar de Rekenkamer moest voor af de verzekering geven, diat er voor den post, waarvan overgeschreven werd, gonoeg over bleef. Dat was al ccnigo vooruitgang. Eerst in 1848 kwam afdoende verbetering, toen Tweede Kamer bet recht van amendement kreeg. Strikt genomen is de verbazende om vang van de tegenwoordige begrooting daarva- bet gevolg; want in den loop der jaren werden telkens nieuwe splitsingen van posten aange vraagd en aangebracht en past een uitgave niet precies in de bewoordingen van den begroo- tingsposit, dan treedt de Rekenkamer op met aanmerk ing en Voor het opmaken der begrooting is natuur lijk veel tijd noodig. Al in het begin van het jaar, voorafgaande aan dat, waarvoor de be grooting moet dienen, worden de gogever ver zameld. Er wordt door eiken Minister een oor- 100pigc begrooting opgemaakt, die aan het oor-' deel van den Minister van Financiën wordt voorgelegd, om tc zien, of de gezamenlijke be draeen kunnen word<^i uit do ver moedelijke inkomsten. Kan dat niet, dan moet bij onderling overleg besnoeiing plaats hebben, want alleen de Minister van Financiën weet wat er beschikbaar is. Voor eenige jaren heeft zioh het geval voorgedaan, dat een Minister van Financiën heenging, omdat de collie, hun aanvragen niet naar zijn zin en eisch wil-t den verminderen. Zelden komt de begrooting in het „Staats blad" zooals zij is ingediend: van hot recht van amendement wordt ijverig gebruik gemaakt en dikwijls wijzigt ook de Minister zijn begrooting, omdat in de vele maanden tusschen het op maken en het behandelen de behoeften gewij zigd zijn. DE ALGEMEENE TOESTAND. D© Commissie van Herstel heeft gister morgen vergaderd van halfelf tot halfeen en heeft Schroeder gehoord, die werd bij gestaan door Fischer en Mayer en den algemeenen toestand in Duitschland uiteen zette. Ook gaf hij een uiteenzetting vaii de Duitsche voorstellen, waarover de com. 3- sie hem om halfvijf nader zou hooren. Dit geschiedde en Schroeder heeft toen de Duitsche voorstellen inzake een over eenkomst met cïe hout- en steenkoolleve ranciers en het storten van 50 millioen mark goud als waarborgsom voor de steen- koo' everingen uiteengezet, mitsgaders de memorie, welke de ministerraad te Berlijn beeft vastgesteld. De commissie zal heden middag in een offieieele bijeenkomst haar beshui vaststellen. »Ve naderen dus de beslissing, tloe deze zal luiden? We zullen ons niét aan voor spellingen wagen, maar de stemming is verre van optimistisch Er verluidt zelfs al, dut cèe Duitsche voorstellen niet bevre digend werden geacht, maar dit is slechta bij geruchte. In ieder geval, gunstig is hel 1 vooruitzicht echter niet. I Ook William Jennings Bryan, cie Amcri- J kaansche Democratische politicus, die nog I eenigen tijd secretaris van Staat is ge weest onder liet presidentschap van Wil son, It eft zijn licht laten schijnen over do kwesti? v..11 de vergoedingen en ie hul den der Europeesche landen. Volgens Bryan is de crisis in Europa zoo ernstig en is de verantwoordelijkheid van de Ver. Stateu zoo groot, dat president Harding en het Congres onverwijld een commissie naar Europa dienen te zenden, gemachtigd tot het afleggen van de vol gende verklaring: „Zoo^ra de Europeesche naties net niet elkaar eens kunnen worden, op een wijze, die zij zelf bevredigend vinden, zoodat dus de wereld gelijktijdig kan onLwttpeneD, zullen wij een streep haleD door de schuld van Europa aan de V. St.". Bryan verzekerde nog, dat de vordenu* gen, die de Ver. Staten op het buitenland hebben, niet kannen worden ingevorderd.

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 2