STORMACHTIGE HOOGTEN. O, 19168 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 30 Augustus. Tweede Blad. Anno 1922. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON LAND-EN TUINBOUW. HAZERSWOUDE. Maandag had de eesr- jte steenlegging pfraats van de 14 nieuw te bouwen woningen van de bouwvereen. „Volks belang", alhier. [Dit werik éroog een ©enigszins officieel ka akte*. Te circa 11 uur arriveerde de ©d^chtb ner bhrgomesöter J. v. d. Meulen, vergezeld jjoor Ü.e beide wethouders en den secretaris Ier gemeente, alsmede het bestuur der bouw reen. „VoïfaMangf, oip het terrein. De (fexL drioklehr ontplooid.de haar banen wap perend aan den ingang van het terrein. Aller- Eerst voerde het woord de heer J. Vreugdcn- il, voorz. der bouwvereen. „Volksbelang" ai rier. Hij schetste als tolk der bouwvereen. de rreugde dat het groote werk door haar ter iiand genomen, nu zoo ver gevorderd is, dat k eerste steen kan gelegd worden en noodig- ce burgem. v. d. Meulen uit dit werk te ver richten. De burgemeester, deze toespraak beantwvoor lende, memoreerde in het kort de veile moei- jjkhedien waarmede deze vereen, heeft te kam- wn gehad, 't "Was waarlijk geen weg op rozen jeweest, doch 't volhardingsvermogen, der rereen. heeft deze tegenspoeden weten te Irotseeren en ziet zich met de overwinning ■eloond. Hartelijk feliciteerde Zijn ed.achtb. ie Vereen, met 't behaalde succes en sprak le beste wenschen uit bjj het voortzetten van fen arbeid en het voltooien daarvan. De re- jeoring weiden woorden van dank 'gewijd roor haar medewerking en goedkeuring van iet bouwplan. De architect, de aannemer en uitvoerders van het werk werden nog afzon- Serlïjk toegesproken, waarna Zijn etkachtb. overging tot het leggen van den eersten steen. Nadat dit werk verricht' was, werd deze •r.eohtigheid vereeuwigd doordat de fotograaf kerkhoven, van Boskoop van deze plechtig heid een kiekje nam. Namens het personeel prak de heer C. Ooeterom uit Alphen enke le waardeerende woorden van dank voor de ;aven, de werklieden bij deze gelegenheid toegedacht. WOUBRUGGE. Door het bestuur va a Ptö-Rege is besloten door een aantal jonge- ioohters op 'den verjaardag van H. M. de Ko- cingin, de nationale vlaggetjes te laten ver hopen, ten behoeve mede van de militaire Tehuizen. Onze plaatsgenoot de heer T. Vorzaal, «haalde op de tentoonstelling te 's-Graven- lage voor leder-industrie, ©en bekroning voor iet ingeleverde orthopaediscb- en maatschoen reik. Ds. W. M. Ie Cointre alhier is be roepen naar de G-eref. Kerk te Purmerend. HILLEGOM. De inwijding van die üauwc R.-K. Jongensschool aan de Brou- B-erlaan, de tiende school ter plaatse, is roorafgegaan door een gezongen H. Dienst in de Jozef Kerk. De wijding der school rond plaats om elf uur en werd verricht floor mrg. Zondag van Vogelenzang, ge assisteerd door kapelaan Nieuwenhuizen, apelaaa Wortel en pastoor Yain Leeuwen, terder waren aanwezig pastoor Krook, fêotor Jansen-Smat, de heer G. Bulten, setkouder Balvers, bijna alle R.-K. raads loten, de gemeente-opzichter, de hoofden fler scholen Litjens Janssen, De Koning ta het hoofd met personeel der nieuwe fchool, do beide Kerkbesturen, de opzich ter, de aannemers cn verschillende corpo- f&ttos. Na de wijding werden sigaren en koffie aangeboden. Aoh tereen volgens werd het ïooend gevoerd door pastoor Van Leeuwen, mgr. Zondag, pastoor Krook, kap. Nieu- ^enhuizen. wethouder Balvers, Kamerlid- Burgemeester Bulten, inspecteur Jansen- Smit, do beer De Koning en de heer Heir- toan, die allen in verschillende hoedanig heid hun gelukwenschen aanboden. Verschillende autoriteiten haddlen onder Begeleiding hunner feleoifcarti.es berioht vaai ferbj ordering gezonden. Na die versahall en- <fle speeches word de eerewijn aangeboden •P van de aanwezigen een foto genomen. Do inrichting der school is allerkeurigst- Naar het Engelsch vain EMILY BRONTË. Dcor TV, A. C. VAN STRIEN. fO) Geen sterveling wist aan wien het behoor- •k, zeide hijen daar zijn geld en zijn tijd Beiden beperkt waren, had bij het 't beste gevonden het terstond met zich meer naar Buis te nemendat was beter dan daar jurgeefuche uitgaven te doen, want hij was bloten het niet achter te laten, als hij het vonden had. Wel, het eind was, dat mijn meesteres *Bh tot kalmte knordeen mr, Earnshaw mij, dat ik het moest wasschen en het ^Boone kleeren geven en met de kindteren 'uten slapen. Hindley en Cathy vergenoegden zich er met te kijken en te luisteren tot de ^ede hersteld astoen begonnen beiden k zakken van hun vadter na te zoeken voor geschenken, die hij hun beloofd had. De eerste was een jongen van veertien jaar, tiaar toen hij te voorschijn haalde wat eerst een viool geweest was, maar in de j^erjas tot gruis gestooten was, begon hij tard-jp te builen. En toen Cathy vernam, cïe meester haar zweep verloren had, hij op den vreemdeling lette, toonde JBaar stemming door tegen het stomme ^oepseitje te grijnzen en te spuwen, en "Va?S daarvoor een harden klap van haar -eï\ om haar betere manieren te leeren. Peigerden absoluut- om het bij zich Op het gebied van moderne techniek kan dit schoolgebouw dat van buiten zich ken merkt door eenvoud zich met elk ander meten, terwijl een keur van leermiddelen, natuurkundige instrumenten als ander- zins wordt aangetroffen. Een fiets, die vóór 4 jaar bij de Jozef Kerk werd gestolen, is weer teruggevon den. De onrechtmatige gebruiker kreeg een verbaal en de rechtmatige eigenaar een afgereden karretje. KATWIJK-A AN-ZEE. Ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal Donderdagavond te halfaohfc in het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. een bijeenkomst gehouden worden waarin als sprekers zullen optreden ds. R. P. A. Rutgers en ds. J. J. Impefca. Ter gelegenheid zal in de zaal het woord worden gevoerd door ds. G. Bolkenstein, terwijl de Chr. Zangver. Excelsior" eenige zangstukken ten gehoor© zal bren gen. .Vanwege de afdeeling gemeentewer ken wordt bet gemeenterdool thans gelegd aan bet ednde van de Meerburgkade, waar het door de hooge ligging van den grond noodzakelijk is, dat een zeer diepe geul zal moeten worden gegraven. Het is nog steeds stilte in het haring- bedrijf. Slechts een partij kwam dn afslag. Yoke ha-iing f 15.15, Maatjesharing f 10.85 en Makreel f 25 en f 18, alles p.er kantj e. Van de trawlvisscherij kwamen Dins dag te Umuiden aan de markt de loggers KW. 33 met f269; KW. 97 met f334, en KW. 115 met f 389 besomming. RIJNSBURG. De loting voor de mi litie, lichting 1923, zal plaats hebben op Donderdag 7 September a,s., des namid dags halftwee, in het Raadhuis te Katwijk- aan-den-Rijn. Burger 1. Stand. Geboren: Comelis Anton, Z. van H. J. Glasbergen en A. S. v, d. Horst. Ondertrouwd: N. J. v. Leeuwen jm. 30 j., te Waarden, en W. Bloemendaal jd. 22 j-, alhier. (De aanvoer aan de veilingen, vooral van Afrikaantjes, Charlotte-Dahlia's, Pom pon Dahlia's, was gisteren buitengewoon groot. In de prijzen, dlie men hoog had verwacht, met het oog op de Oranje-fees ten werd men teleurgesteld. Over het alge meen waren zij lager dan het vorige jaar. Van de gelegenheid tot bezichtiging van de nieuwe Hervormde School aan de Kerkstraat, is door een groot aantal be langstellenden gebruik gemaakt. Algemeen prees men de keurige afwer king en de zeer doelmatige inrichting van het gebouw. Ook uitwendig maakt het ge bouw een uitstekende indruk en is het een groote aanwinst voor dit dorpsgedeelte. SASSENHEIM. De melkprijs is met 1 cent per liter verlaagd cn bedraagt nu weer 14 cent. Het ligt in de bedoeling in de laatste helft van September een schietwedstrijd voor den bijzonderen landstorm te houden met marga, waarvoor reeds mooie prijzen beschikbaar zijn. VOORSCHOTEN. Het bestuur van de Chr. School heeft de ouders van school gaande kinderen uitgenoodigd tot een sa menkomst op Vrijcüagavond 1 September, des avonds halfacht in de Chr. School, ten einde deze in de gelegenheid te stellen kennis te maken met den heer S. S. Lep pink, benoemd hoofd aan die school. 1 September treedt de heer Leppink in func tie. Naar wij vernemen zal het tegenwoor dig hoofd, de heer Th. J. Broers, dien avond afscheid nemen. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de Vereeniging voor Christelijk Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs te Voorschoten WADDINGSTOEN. De heer Van 't Hof, hoofd dier school op het dorp, staat op de voordracht voor de benoeming tot hoofd eerer school te Gouda. Onze gemeente ressorteert thans onder het elfde district der Arbeid-inspec- tie te 's-Gravenhage. in bed te hebben of zelfs in hun kameren ïk was al niet verstandiger en zette het daarom in het trapportaal, in de hoop, dat het 's morgens verdwenen zou zijn. Bij toe val of misschien aangetrokken, doordat het zijn stem gehoord had, kroop het naar de deur van mr. Earnshaw, en daar vond hij het, toen hij de kamer verliet, Hij deed on derzoek hoe het daar gekomen wasik moest een bekentenis doen en werd voor mijn lafheid en onmenschelijkheid het huis uitgestuurd. Dit was Heathcliffs eerste introductie in het gezin. Toen ik eenige diagen later te rugkwam (want ik beschouwde mijn ver banning niet als altijd durend), vernam ik, dat zij hem „Heathcliff" hadden gedoopt; het was de naam van een zoon, die op jeugdigen leeftijd gestorven was, en het heeft hem sedert zoowel voor voornaam als voor achternaam gediend. Miss Cathy en hij waren nu dikke vrienden; maar Hind- ley had een afkeer van hem, en om de waar heid te zeggen ik ooken wij plaagden hem voortdurend schandelijk, want ik was niet redelijk genoeg, om mijn onrechtvaar digheid in te zien, en ós meesteres kwam hem nooit te hulp als zij hem verongelijkt zag. Het scheen een somber, geduldig kind, dat misschien gehard was tegen slechte be handeling hij verdroeg Hindley's slagen zonder met de oogen te knippen of een traan te storten en mijn knepen deden hem alleen zijn adem inhouden en zijn oogen openen alsof hij zichzelf bij toeval bezeerd had, en niemand er schuld aan had. Deze lijdzaamheid maakte den ouden Earnshaw woedend, toen hij ontdekte, dat zijn zoon het ongelukkige, vaderlooze kind, De werkman G. had het ongeluk in de fabriek van de firma Bremmer met zijn hand in de vlakbank te geraken, waardoor twee vingers ernstig verwond werden. Vrijdag 1 September zal het 25 jaar geleden zijn dat de beer Meuleman door het rijk werd aangesteld als sub-ontvanger der accijnsen voor Waddingsveen.- Een onbekende wielrijder had op den Kerkweg het ongeluk zoodanig te vallen diat zijn rijwiel totaal vernield werd. Hij zelf kwam met den schrik vrij. De gemeente Gouda wil dn onze ge meente aan het z.g.n. perceel Weegje een perceel wart er koop en en zijn yve wel inge licht om te moeten dienen, om het vuil uit Gouda daar be deponeeren. Prettig voor Waddingsveen als zoó iets moois daar komt. WARMOND. Boor de Rijkspolitie, zijn gistermorgen bij verschillende bakkers bier ter plaatse overtredingen geconstateerd, in zake bet te vroeg bezorgen van brood. Morgen zal hier Oranjefeest gevoerd wor den. Het begint om 9 uur al met een optocht van kinderen, welke opgeluisterl wordt door muziek van de beide muziekgezelschappen hier, waarna onthaal der kinderen in de scho len. De namiddag zal voor de schoolkinderen ©en poppenkast en goochelvoorstelling bren gen in „De Zon", terwijl voor kinderen boven IC jaar nog eenige spelen zullen gegeven wor den, waarvoor fraaie prijzen in de etalage van den heer Schouten zijn uitgestald. Stoelt je-wisselen, slofje-Loopen, naar den trein, tonruiteren en voor grooten tobbeste ken, vullen het programma. 's Avonds' zal er een muziek uitvoering ge geven worden in de muziektent in de Baan, die h la giorno verlicht zal wezen, en nu reeds met schiet-, koekkraam enz. een feestelijk aanzien oplevert. Aan het dringend verzoek te vlaggen, zal volop gevolg gegeven worden. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de secretaris de notulen leest, die goedgekeurd worden. De Voorzitter doet hierop mededeeling van ingekomen stukken, w.o. 't Koninklijk besluit van 3 Augustus, dat op voordracht van den Min. van Arbeid Warmond voor den keuringsdienst bij de uitvoering van do Vleeschkeuringswet indteelt bij Leiden. Wegens afwezigheid met verlof zal in September de directeur van dien dienst te Leiden, bier eerst de voorwaarden ko men meaech elen. Van de voetbal vereeniging S. M. C. is een adres ingekomen, waarin verzocht wordt de beschikking te krijgen voor 2 avonden per week over het gemeentelokaal voor het houden van gymnastiekoefenin gen. De Voorzitter stelt voor dit adres te verwijzen naar B. en W., wat wordt goed gekeurd. De heer Boudijk Bastiaanse zond een adres in over het gebrek aan goed drink water, dat hier heerscht. Ook de kwaliteit is onvoldoende. Er wordt tevens in ge meld, dat ook het advies van dr. Walen kamp daarover vernietigend is, en om te bevorderen, dat hierin verandering komt is den goeden weg niet gevolgd, en zijn de juiste organen niet geraadpleegd. De Voorzitter zegt, dat alle rapporten en stukken steeds zijn opgezonden en de behandeling der geheele zaak zoo correct mogelijk is geweest. De heer Oudshoorn vraagt of de stukken soms te laat zijn ingezonden, want ze zijn nu pas alle opgevraagd. Maken wij geen mal figuur of met welk doel geschiedde die opvraging? De Voorzitter kan mededeelen, dat dit in hoofdzaak hierin gelegen is, dat aan het Rijksdrinkwaterbureau een nieuwe direc teur is gekomen. Dcor den heer v. Stijn wordt gevraagd of de Voorzitter nu al weet of het vast staat, dat wij water van Leiden krijgen. De Voorzitter kan dit niet zeggen, doch de heer Heijl verklaart, cYit de nieuwe di recteur wel in hetzelfde voetspoor zal doorgaan. zooals bij het noemde, vervolgde. Hij vatte een vreemde genegenheid voor Heatheliif op en geloofde alles, wat hij zei (wat dat aan gaat, hij zei heel weinig cn meestal de waar heid) en hij vertroetelde hem veel meer dan Cathy, dde te ondeugend en te eigenzinnig was voor een troetelkind. Zoo kweekte hij van het eerste begin af slechte gevoelens in huis en bij den dood van mrs. Earnshaw, die nog geen twee jaar later plaats had, had de jonge meester ge leerd zijn vader als een verdrukker meer dan als een vriend te beschouwen en Heathcliff ais den doef van zijn vaders gen eigenheid en von zijn voorrechten en bij zijn getob over -dit onrecht weid hij bitter gestemd. Ik ging hierin eenigen tijd met hem mee maar toon de kinderen de mazelen kregen en ïk ze had op te passen en terstond de zorg van een vrouw op mij had le nemen, veran derde ik van god'achte. Heathcliff was ge vaarlijk ziek en toen hij op zijn ergst lag, wilde hij mij steeds hij zijn bed hebben ik denk, dat hij voelde, dat ik veel voor hem deed, en hij had nog geen verstand genoeg, om te gissen, dat ik er toe gedwongen was. Maar dit wil ïk wel zeggen, dat hij het rus tigste kind was, dat oodt verpleegd werd. Het verschil tussohen hem en de anderen dwong mij minder partijdig te zijn. Cathy en haar broeider kwelden mij verschrikkelijk hij was zoo geduldig als ©en lam al was het dan ook hardihcid, geen zachtheid, die hean zoo weinig lastig maakte. Hij kwam er door, en de dokter verzeker de, dat dit voor een godd deel aan mij te danken was, en prees mij voor mijn zorg. Ik voelde mij gestreeld door zijn lof en zacht gestemd jegens den poraoon, door wien ik dien lof verdiend had, en. zoo verloor Hinsley Wordt daarna aangenomen voor kennis geving. De voorgestelde voorloopige vaststelling van de gemeenterekening, dienst 1921, volgde hierop met een opmerking van de yerificatie-commissie, de heeren Oudshoom en Haverkort, over een paar borden, die behalve het schilderen, nog ruim f 80 kosten De^ gemeente-opzichter had echter accoord geteekend, doch in hun oogen bleven ze erg duur. De Voorzitter is van diezelfde meening, ook al houdt men er rekening mede, dat alles dnur is. De eindcijfers dezer rekening zijn voor inkomsten f 133,702.221^, voor uitgaven f 115,980.68, voordeelig saldo f 17,721.54-1. De begrooting 1923 werd besloten een volgende vergadering te behandelen. Meer dere leden hadden geen gelegenheid ge vonden ze grondig na te gaan, terwijl de heer Heemskerk" gaarne ze van een memorie van toelichting liet vergezeld gaan. Deze zal daarom nog eens circuleeren. Ofschoon nog geen advies van Geel. Sta ten is verschenen, stelt de voorzitter toch voor bij voorbaat het contract met de L. D.-M-, over de drinkwaterleiding, goed te keuren. De heer v. Stijn is er tegen en wil eerst Eert advies van Ged. Staten afwachten. Gesteld, dat Ged. Staten ons naar Bos koop verwijzen. De Voorzitter zegt, dat dit dan tot niets bindtechter heeft hij geen bezwaar tegen uitstel, waartoe besloten wordt. Goedgekeurd wordt daarop het contract met den heer Oudshoorn, te Apeldoorn, voor het leggen van buizen voor de water leiding in zijn land bij het Oegstgeester- kanaal. Een strook, lang 175 M., breed 3 M., zal tegen een prijs van f 1000 in altijddurende erfpacht gegeven worden. Indien er voor 1924 geen gebruik van gemaakt wordt, komt alles te vervallen. Een bedrag van f 200, dat vooruit moet betaald worden, wordt dan niet gerestitu eerd, en bovendien moet nog driemaal f 25 worden betaald voor vergoeding aan den huurder van 't perceel, iets waartegen dc heer Ouc'fchoorn zich kantte als er eens niets van kwam, doch ten slotte toch werd aangenomen. De heeren Van Stijn, Oudshoorn en Ha verkort willen van den Voorzitter inlich tingen over de geruchten, die er gaan, over het plan, dat nu de buizen zullen ge legd worden achter het eigendom van den heer Leenen. Dc vragen kwamen hierop neer: Is het waar, dat de kosten van dat nieuwe plan f5000 meer kosten? En is het waar, dat de heer -.eenen zoo'n groot bedrag vroeg voor het leggen der buizen door zijn grond? De Voorzitter kon mededeelen, dat de heer Hederik het technisch beter vond ze om te leggen en het niet duurder is. Verder, dat de heer Leenen voor de 300 Meter van hem driehonderd maal f 2.50 ge vraagd had, wat circa f 1000 zou gekost hebben, en dat dte heer Pijnaeker Hordijk, daarop de grond (gratis daarvoor be schikbaar stelde, mits hij direct water had gekregen als Se buisleiding daar lag. De heer v. Stijn zegt, dat als het dan technisch beter was en niet duurder, dat hij wenschte genotuleerdwaarom komt dan dte adviseur daar pas mee aan, nu de heer Leenen weigert? Dè Voorzitter zegt. dat de heer Hederik niet wist, dat daarachter gemeentegronden lagen. Dit punt- wordt goedgekeurd. Bij het punt geldleening voor de subsi die woningbouw-P. P. Vreeken, deelt de heer Oudshoorn mede, dat het geld, dat deze er voor beschikbaar weet, te beko men is voor Qb pCt. rente, met willekeu rige aflossing. Dat van de Bank van de Vereen, voor Ned. Gemeenten doet. minder van rente, waarom hij zijn aanbieding niet als de voordeeligste naar voren wil brengen. De heer Haverkort vindt die aanbieding al veel voordecliger, doordat men ze kan aflossen als men wil, en aan de andere minstens 5 jaren vastzit, waarom de heer v. Stijn het aan B. en W. wil overlaten, wat wordt goedgekeurd. ziju laatsten bo-ndgenoottoch kon iik niet: met Heathcliff dwepen en ik VToog my vaak verbaasd af, wat mijn meester toch zoo in clicn somberen jongen bewonderde, die, zoo ver ik mij herinner, zijn toegevendheid nooit met eenig teeken van dankbaarheid vergold. Hij was niet onbeschaamd tegenover zijn weldoener, hij was enkel ongevoelig al wist hy uitstekend hoezeer hij bij hem in de gunst stond, en al was hij er zich terdege van be wust, dat bij slechts te spreken had, om het geheele huis voor zyn wenschen te doen bui gen. Ik herinner mij, dat mr. Earnshaw eens op de markt een paar veulens kocht en de jongens er ieder een gaf. Heathcliff nam het mooiste, maar het werd spoedig kreupel, cn toen hij dat ontdekte, zei hij tot Hindley „Je moet je paard met mij ruilen, ik mag het mijne niteten als je dat niet wilt, zal ik je vader van de drie pakken slaag vertellen, die je my deze week gegeven hebt, en hem mijn arm laten zien, die zwart is tot aan den schouder". Hindley stak zijn tong uit en gaf hem oor vegen. „Het beste is, dat je het dadelijk doet, hield hij aan, terwijl hij naar het portaal ontsnapte (zij waren in den stal), want mooten doe je toch, en als ik van die dingen spreek, krijg je zo met interest terug." „Ga weg, hond!" riep Hindley, terwijl hij hem met een ijzeren gewicht dreigde, dat gebruikt werd om aardappelen en hooi te wegen. „Gooi er mee," antwoordde hij, terwijl hij stil stond, „en dan zal ik vertellen hoe je snoefde, dat je mij de deur uit zou gooien zoo dra hij ge storven was, en zie dan of hij jou niet terstond er uit gooit." Hindley wierp en trof hem op de borst. Op slag viel hij neer, maar onmiddellijk waggelde Het thans gesloten contract, iets afwij kend van het oorspronkelijke, waardoor reeds een gedeelte zal afgedragen worden als een gedeelte der woningen klaar is, werd goedgekeurd. Het huurcontract met den lieer Kroon werd eveneens goedgekeurd, doch er zal een gedeelte, groot 100 R.R., beschikbaar blijven om bij verkoop direct bebouwd te Kunnen worden, en voor het leggen van buizen, en een billijke korting op den liuur toegestaan worden. Mogelijk kon daar dan ook een tijdelijke oplosplaats gehouden worden. Over de clectrificatie. van de gemeente zal, zoo deelde de Voorzitter mede, bin nen twee weken een deskundig rapport verschijnen. De heer Oudshoorn vraagt bij de rond vraag of nu maar berust moet worden in de indeeling bij Leiden voor den keurings dienst. Hij vreest er veel armoede van té beleven. Hij kent den toestand, en het wordt ten slotte beredderd door buiten staanders, die er geen kijk op hebben. Hij vreest, dat er geen runderen meéf zullen sterven, dus geen noodslachtingen, en dat. is tegen de bedoeling in. De Voorzitter gelooft niet. dat bet zal gaan, doch zal eens onderzoeken. Door den heer Haverkort wordt nog eens teruggekomen op het woeste rijden met motoren, waaraan zich vooral een jon gen van K. hier schuldig maakt. Dat heer is de schrik voor ieder, vooral voor ouders, die kinderen hebben. De kos- sten van afstandsmeters, chronometers en speciaal politie-toezicht mag er z. i. aan gegeven worden, terwijl dan ook anderen in de val loopen. De Voorzitter zegt toe, daarin zooveel mogelijk in te voorzien. Dezelfde heer vestigt nog de aandacht op een put bij ,,Warmunda", waarop een pomp staat en waaruit water gepompt wordt voor allerlei doeleinden. Het dek stuk cbr put is st-uk en daardoor werpen weer anderen rioolwater, wat toch heele^ maal geen toestand is. Den gemeente-opzichter zal opgedragen worden hiernaar een onderzoek in té stellen, zegt. de Voorzitter, en sluit daarop de vergadering. X Dahlia's. Vroeger werd vaak beweerd, dat de herfst door de bloei van de dahlia's werd inge luid. Vanaf half Juli zien we deze gewas sen al in de tuinen en, totdat de vorst ei een eind aan maakt-, gaan ze door met bloeien. [Waar de dahlia geen bijzondere eischen stelt, leent zij zich uitstekend, oro' in liefhebberstuinen te worden gekweekt. We zouden gerust kunnen schrijven: Waar de zon komt, daar wil de dahlia groeien. Ons land heeft, wat de dahlia-cultuur bo- treft, een goeden naam in het buitenland; Leiden kan er in het bijzonder op bogen de beste dahlia-kweekers van ons land bin nen dc veste te herbergen. Vooral in de laatste jaren worden nieuwe variëteiten in den handel gebracht, die in vorm en kleur het volmaakte nabije komen. De grootbloemige variëteiten moeten zich ken merken door een lange steel, waar de bloem recht op moet staan. De moderne bloemenbinderij zou het niet best zonder dahlia's kimnen stellen. Zooals ik boven opmerkte, valt het kwee ken van dit mooie gewas onder ieders be reik. Wanneer men niet aan een bepaalde verscheidenheid gebonden is, kan men door zaaien spoedig een flinke hoeveelheid planten bekomen. Men zaait in Maart in een kistje in zandige aarde, binnenshuis, bijv. in een matig verwarmd vertrek of serre. Ook in een broeibakje met eenige bodemwarmte gaat het goed. De plantjes worden ver- speend in kistjes of ieder afzonderlijk in potjes gezet in een grondmengsel met wat verteerde mest gemengd. Men houdt de planten binnen tot half Mei, waarna de jonge planten worden afgehard om ze eind Mei, begin Juni, buiten te plaatsen, bijv. hij woor op, wit en buiten adom; en als ik hot niet bolet had, zou hij in dien toestand naar don meostcr gegaan zijn en eerst volledige wraak genomen hebben door zij a toestand voor zich to laten spreken on mode te dooien wie er do oorzaak van was. „Noem mijn veulen dan. Zigeuner!" zei de jongo Earnshaw. „En ik hoop, dat je or jo hals op mag breken, neom hom, kale zigeunort En vlei mijn vader al zijn be2itLingon af; maar laat hom dan ook daarna zion, wio je bent. Satanskind. Daar! Ik hoop, dat hij je schedel in slaat!" Heathcliff was bogonne.1 hot beest los (e maken, om het naar zijn oigen stal te brengen: hij liop er aohtor en hem voorbij, toon Ilindlef zijn toespraak eindigde door hern ondor do poo- ton van het paard te werpon, en zonder lo blij ven kijken of zijn hoop vervuld werd, liep hi? zoo snol als hij kon weg. Hot vorrasto mij, toen ik zag hoe koelbloedig het kind woor opstond on zijn plan doorzette zadels en al verwissoH© on toen op oen bo* hooi ging zitten, om, vóór hij hot huis b heen ging, de duizeligheid te overwinnen, dao do he vige slag veroorzaakt had. Ik haalde hom gemakkelijk over om aan hc< paard de schuld te gevon van do lm cubing en* het kon hom weinig scholen -wat or verleid weid, nu hij had wat hij vorlangdc. TI ij kbiagdo werkelijk zoo zelden ovor twiston als <ïeze, dat ik stellig docht, dat hij niet wraakzuchtig was, Maar daarin bodrorg ik mij gofceel en al, zoo als u zult hooren. o HOOFDSTUK V. Na verloop van tijd bogon mr. Tbrcishaw Is sukkelen. Hij was actief en gezond geweest oi» toch verliet zijn kracht heer i-fotsclhig; en toen hij zich tot hot hoekje van don haard moe*K beperken, werd h:j zeer lastig en rrikkelbma^

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5