Burgerlijke Stand v. Leiden, SPORT. INGEZONDEN. UIT ONZE STAATSMACHINE VRAGENRUBRIEK. Ds. J. L. de Vries alhier heeft be halve voor Meppol ook bedankt voor het beroep naar de Ohr. Geref. Kerk te Nieu we Pekela. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving de heer War- naar. Voorzitter: de burgemeester. In verband met het besluit van den Raad om vanaf 1 Januari 1923 als administrateur van het Grond- en Woningbedrijf aan te wijzen den gemeente-ontvanger, zonder be zwaar van den gemeentekas, werd het reglement van het Grond- en Woningbe drijf daarmee in overeenstemming gebracht Ingekomen was een schrijven van den Keer Kiebert, óm ontheffing van de bouw verordening voor het bouwen van 2 huizen in de Overplaats. Daar is niet de helft van de te bebouwen ruimte als open ruimte vrij, maar wel ruim een derde. De Raad geeft de toestemming. Herstemming had daarna plaats over het punt: huis burgemeester, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten. Tegen stemden de hoeren v. d. Geest. Bader en Roest, waardoor Ged. Staten hun zin krijgen. Bij herstemming over het punt: woning bewoond door den heer Pereboom, was de uitslag: vóór, de heeren Van der Geest, Bader en Speelman zoodat de heer Pere boom nog een jaar kan blijven wonen op de oude conditie. De heer Van Zonneveld komt ter verga dering. Hierna kwam aan de orde: aanvraag bestuur Herv. school om beschikbaar stel len van schoollokalen of f 60,000 voor een nieuw gebouw. De Raad had alles gewei gerd, welk besluit Ged. Staten vernietigd hebben. De Raad had nu het recht om bij de Kroon in hooger beroep te gaan. Alvorens hierover te stemmen, motiveerden allen hun stem. Vóór stemden daarna de heeren Bader, Speelman cn Roest; tegen de hee ren: Lekkerkerker, Van Zonneveld en v. d. Geest. Aldus staking van stemmen. Bij de rondvraag brengt de heer Speel man nog eens ter sprake de vergoeding, voor niet scheuren van land, gegeven aan Warmerdam en niet aan v. d. Spek, Nico la en de Motorreederij. Hij wildo deze drie elk nog f 25 geven, wat hij billijk vond. De voorzitter zette de zaak nog eens uiteen, waarna de heer Speelman er toch een voorstel van maakte. De heer Bader meende, dat B. en W. wel 'eenigszins onvoorzichtig geweest zijn met .Warmerdam schadevergoeding te geven, waarmee de heer Roest het niet eens was. De voorzitter ziet niet in, dat de rechten van die pachters zijn geschaad. Het voorstel van den heer Speelman werd niet gesteund. Hierna werd de openbare zitting geslo ten. VOORSCHOTEN. Benoemd is tot direc- Uouir van Kot poet- en telogmafikaaüloar te Val kenburg de hoer H. A. M. van Poppol, alhier. Bij do gehouden jacht op hot landgoed van H. M. de Koningin „Tor Horst" zijn ge- sdhoton 86 eenden cn 5 tallimgen. GiEBORENJan NicoLaas Jasper, Z. van J. NoorlancLb en R. G. Meijer. Fran- cdsous Jacobus, Z. van A. de Vos en W. G. Schouten. Karei, Z. v. L. Tisseur en D. Erades. Johannes Frederious, Z. v. J. Verhaert en G. E. Wag ener. Lydia Ma ria Anthonia, D. v. E. C. J. Neuteboom en M. A. Haarbrink. Martina Tannet.je, D. v. C. DecgenaaiB on G. Kossen. Willem, Z. v. D. J. v. Kooten en L. Kik kert. Cornells Willwai, Z. v. W. v. Dijk en E. den Haan. Karei, Z. v. W. Hille- brand on A. Beekman. Pieter, Z. v. E). F. v. d. Blom en O. J. v. d. Linden. Anna Gertrüd, D. v. J. Vollenga en M. Mulder. Gerardus Francisous Cornelis, Z. v. J. Kieft en A. M. J. Straathof. Wilhelmus Adrlanus Antomius, Z. v. W. rA. A. Rijnaarts en W. M„ Verbij. Teuna, D. v. G. Brugts en G. Smit. Cornelis Andries, Z. v. C. A. do Brïryn en J. Spies. Christina Adriana, D. v. H. G. Spieren burg en M. v. Ncort. Koos je, D. v. H. Zoutendijk en A. de Ridder. Willem Adriaan, Z. v. H. J. Bethe en G. v. Ber gen, Aaltje, D. v. J. Pluister en E. Kreijger. Cornelis, Z. v. J. G. G. Gor dijn en J. v. d. Berg. Maatje, D. v. G. J. Abrahams en M. Verra. Johannes, Z. v. J. Nobel en E. M. J. v. Gils. Rachel, D. v. W. Hartevelt en C. Aben. Maria Margaretha, D. v. J, Hoppenbrou wer en M. v. d. Berg. Aloysius Fran cisous Marie, D. van L. Bruijns en F. C. van Hal. Antonie Gerrit, Z. v. A. Lucas en G. J. v. Zeijst. Franciscus, Z. v. J. A. v. d. Zeeuw en A. Choufour. Mag- clalena, D. v. J. Bavelaar en W. Schouten. GEHUWD': J. Smit jm. en A. v. d. Berg gesch. J. de Vos jm. en J. de Boer jd. H. J. Neuteboom jm. en J. M. Rozier jd. X. de Groot jm. en M. C. Zandvliet jd. H. v. Nood jm. en E. Sandberg jd. T. H. M. Bosdriesz jm. en C. J. M. v. Heel. J. Knegt jm. en S. Dreef jd. B. van Petten jm. en M. C. Hcmerik jd. H. A. Beuk -jm. en C. M. Wasserman jd. W. T. Hoogkamer jm. en E. Wolff jd. J. R. Beusekamp cn M. Kruit jd. J. van Velzen jm. en S. P. Guldemond jd D. J. Wassenaar jm. en J. M. Blans- jaar jd. OVERLEDEN: C. Root m. 34 j. H. van Kuik D. 2 j. D'. de Best- Z. 20 j. Wed. W. HeenDe Wit 93 j. Leven- looze dochter van B. van Rooy en P. de Wolf. C. Veefkind d. 43 j. E. Lut z. 20 j. C. H. M. v. d. Meel d. 21 j. J. Hansen m. 42 j. Wed. W. Pranger Voordewind w. G8 j. Ned erin nd.scli Olympisch Comité. Het officieel orgaan van het N. O. C. meldtIn zijn jongste vergadering besloot het bestuur tot instelling van een oo-mmissie, welke tot taak zal hebben de tot-stand-koming van een Rijiks Centraal Instituut voor de Lichamelijke Opvoeding te bevorderen. Dc oommissie werd als volgt samengesteld: kapt. P. W. Scliarroo, voorzitter, M. F. Graaf land, J. G. Pater, K. H. van Schaigen. Voorts besloot het. bestuur tot instelling van een öotaumdssie welke de bevordering der lichamelijke opvoeding van de schooljeugd1 zal trachten te bevorderen. WIELRENNEN. Rijswiiksche Wielerbaan. Het Rijswijksch hout geniet de eer, geko zen te zijn als strijdplaats voor onze natio nale wielerkampioenschappen, op 20 en 27 dezer. Zondag a. s. is het woord aan de amateurs over korten en langen afstand niet minder dan 68 in getal en met na tuurlijk de beste krachten van hef land in de gelederen en aan de stayers, met na me het volgende tientalde Amsterdam mers J. Schlebaum, J. F. Anspach, F. Wiersma en P. G. Ikelaar; de Hagenaars W. van Duyn, F. Leddy, J. van Schepen, W. Gootjes en A. van der Stel en ten slotte W. Paymans, uit Tilburg, als eenige provinciaal. Als korten afstand voor amateurs is ge kozen de 800 M.-baan. Zondag worden hierop niet minder dan 10 series, 2 her- kahsingsritten en 3 demi-finales verwerkt. Dc drie winnaars hiervan komen, wellicht in gezelschap van den snelsten tweeden, op 27 Augustus a. s. In den eindstrijd uit. Deze datum is tevens gekozen voor den kamp der beroepssprinters De voorwedstrijden over langen afstand worden verreden over 15 K.M. in 3 series, waaruit driemaal zes renners overblijven voor de beslissing over 30 K.M., welke men ook nog Zondag a. s. te zien wil geven In verband hiermede is dan ook do aan vang van dit zeer sportieve programma bepaald op 12 uur. De stayers zijn gesplitst in 2 groepen van 5, die elk 40 K.M. zullen rijden. De beide winnaars van 20 Augustus komen op 27 Augustus in de finale tegen Dickont- man^J^torm, Snoek en Blekemolen. Het bestuur van den Nederlandschen Wiéletbónd heeft, in overleg met directeur v. d. B&oop, als leden van de wedstrijd- commissie aangewezen de heeren P. J. Adrian en E Fokkinga, Den Haag; Jac. Smout, Bergen-op-Zoom en John. Stol, Amsterdam, terwijl als officieel tijdwaar- nemer en starter resp. zijn aangezocht de heeren P. T. de Jong, Leiden, en J. Uk- kerman. Amsterdam. VOETBAL. Om den Miss Blaiiche-beker. Het Rotterdamsche elftal, dat Zondag a.e. te Hamburg tegen het vertegenwoordigend Hambuirgsch elftal zal spelen, is thans defi nitief als volgt samengesteld H. Offerman (Hermes D. V. S.) doelWe ber (V. O. C.) en Klijp (Spairta) aohter Zui- dam (Sparta), Hulsman (Feyenoord) en van der Velde (Feyenoord) midlden Schram (Ex celsior), Pijl (Feyenoord), Koonings (Feyen- oeird), Formenoy (Feyenoord) en Ruffelse (Sparta) voer. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Gopie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De woningnood te Oegstgecst- Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U een kleine plaats ruimte te willen afstaan, waarvoor mijn harbelijken dank. Er bestaat sinds 1918 een Commissie, die het plan had opgevat een aantal ar beiderswoningen te doen bouwen. Zij had op medewerking van ons gemeentebestuur gerekend, wat echter faliekant is uitge- loopen. Do "gemeente is steeds doorgegaan met het afbreken van goede woningen. Dit afbreken was dan, volgens hot gemeente bestuur, een waar gemeentebelangMet dit gemeentebelang zijn wij echter niet ge lbaat, daar wij met nog een klein aantal huurders onze woningen moeten ontrui men en nu niet weten waar een woning voor ons te vinden. In een onderhoud met den burgemeester, over het woningtekort en het ontruimen onzer woningen, antwoordde de burge meester, dat er nu een belangrijke kwestie was opgelost! Vandaar d>ai dit de bouw- commisie ten goede zou komen. Maar in- tusschen gaat de huureommissie voort met ons er op te wijzen, dat wij moeten zoeken. Dat er woningtekort is, blijkt wel hier uit, dat er nog menschen /zijn, die in een koeienstal wonen of liever gezegd zijn zij er in ondergebracht om er een goede wo ning voor te doen sloop enEén van ons is gelukkig geweest en heeft een huis te huur gekregen, voor het kleine bagatel van tien gulden per week met een ■weekloon van achttien gulden per week en zijn ge zin bestaat uit acht personen. Zou het niet wenschelijk zijn, dat van hoogerhand werd ingegrepen, daar onze Minister zich ook een enkel jaar geleden heeft uitgelaten, als zou hijzelf ingrijpen ten opzichte van liet doen bouwen van arbeiderswoningen? Hoe zullen wij dien toestand gewijzigd krijgen? U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte-, teekenen wij, Uw abonné's H. v. W. en J. dc J. Bouwverbod langs Rijkswegen. Enkele wetsontwerpen, wij hebben er wel meer op gewezen, o. a. nog onlangs, toen wij over Administratieve Rechtspraak schreven zijn wel eens lang onderweg; hadden zij een stem, dan konden zij aan heffen It is a long wayvan het Depar tement naar het Staatsblad. Nu is er voor de laatste jaren een zekere verontschuldiging; de oorlogstijd was wei nig geschikt om zaken af te doen, die met den oorlog en de crisis in geenerlei ver band stonden en in do jaren daarna had men het te druk met allerlei persoons- en traktements-regclingen en belastingzakeu, om ook nog aandacht te kunnen schenken aan volstrekt vreedzame wetgeving. In de zitting van 19151916 is een wets ontwerp ingediend tot het instellen van I een Regeling in zake vaststelling van een bouwverbod op grond langs Rijkswegen". In de zitting 19181919 is daarover Voor- loopig Verslag uitgebracht en nu is onder dagteekening van 5 Juli 1922 de Memorie van Antwoord verschenen met een gewij zigd ontwerp. Er is dus al een jaar of zeven verloopen sedert het wetsontwerp werd in gediend on het is nog de vraag, wanneer de openbare behandeling er van zal plaats hebben. Wij gaven echter reeds toe, dat de crisis jaren niet bijzonder geschikt waren om een dergelijk onderwerp te behandelen; bo vendien bedoelde het bouwverbod de belet selen weg te nemen of op zij te schuiven tegen verbetering en verbreeding van Rijks wegen in verband met het toenemend en gewijzigd verkeer. En in de crisisjaren was er tocli geen geld beschikbaar om wegen te verbreeden. Of het er nu is, zullen wij niet uitmakendat verbétering en ver breeding hier en daar noodig en de belem mering daarvoor ontoelaatbaar is, zal wel niemand ontkennen. Er moeten daarom maatregelen worden genomen, om de eige naars van gronden langs de Rijkswegen zoo noodig, te beletten om op te korten afstand van den weg nieuwe gebouwen op te richten, of reeds bestaande to verbou wen op zoodanige wijze, dat daardoor ver breeding van den weg onmogelijk wordt gemaakt. Eigenaars, huurders, bezitters van andere rechten en hypotheekhouders, kunnen door een dergelijk bouwverbod, dat eenige overeenkomst vertoont met ont eigening, geschaad wordenin dat geval moet dc schade, naar billijkheid berekend, vergoed worden door het Rijk. Enkele le den der Tweede Kamer spraken de vrees uit, dat grondspeculatie en prijsstijging van de gronden daarvan het gevolg zou kunnen zijn. Onmogelijk is ..(lat natuurlijk niet maar waarschijnlijk is het evenmin. De meeste perceelen, waarop een bouw verbod zou kunnen worden toegepast, lig gen betrekkelijk ver van de bebouwde kom der gemeenten en komen voor bouwterrein in den gewonen zin niet in aanmerking. De prijsstijging zal dus niet groot zijn en de waardevermeerdering van den grond, doordat de weg verbreed wordt, evenmin, omdat de strooken, die onder bouwverbod staan, weinig in trek zijn. In dat opzicht is er een groot verschil ten opzichte van gronden in de onmiddellijke nabijheid eener stad; daar zal een bouwverbod op grond der Woningwet direct samengaan met meer waarde van de omliggende terreinen. Wat nu het wetsontwerp aangaat, zoo als de wijziging luidt, daaruit stippen wij enkele punten aan. Er kan bij algemeenen maatregel van be stuur verboden worden op, in of boven be paalde gronden langs of dichtbij een Rijks weg to bouwen of bouwwerken te hebben, wanneer die gronden in de naaste toekomst in aanmerking kamen voor wegverbetering Onder bouwen wordt ook verstaan her- of verbouwen van een bouwwerk; en onder bouwwerken worden ook begrepenten ten, muren, stoepen, palen, masten, af sluitingen, uitbouwsels en bovengrondsche geleidingen. Het bouwverbod geldt niet voor liet bouwen, waarmee reeds begonnen was, toen het verbod werd bekend gemaakt, en voor bouwwerken, die toen reeds bestonden of waarvoor geen onbebouwd terrein in be slag wordt genomen. Voordat een bouwverbod uitgevaardigd wordt, kunnen eigenaren en belanghebben den hun bezwaren mededeelen. De kaart, waarop de door een bouwverbod te tref fen gronden zijn aangeduid, en de lijst van eigenaren en bekende belanghebbenden, worden op de secretarie der gemeente ter inzage gelegd en daarvan wordt in een courant en op de gebruikelijke wijze ken nis gegeven. Is do eigenaar of belanghebbende ver hinderd of niet in staat zijn belangen in dezen te behartigen, dan wordt door de rechtbank een onzijdig persoon aangewe zen, die alles doet, wat de vertegenwoor digde zou kunnen en mogen doen. Is de termijn voor het ter-inzage-liggen van lijst e<n kaart verstreken, dan houdt een Commissie, bestaande jj it een lid van Ged. Staten, een door den Minister be noemden ingenieur en 4den= burgemeester der betrokken gemeente in die g zitting, om de bezwaren, die in oud,, schriftelijk ingebracht zijn, tc on de' Deze Commissie, bijgestaan door door den voorzitter van de reehtbg noemde deskundigen, schat ook dc die door eigenaren en belanghebbend geleden worden. De dag, waarop ting zal plaats hebben, wordt voo kend gemaakt. Als eindelijk het bouwverbod is vaardigd, wordt daarvan natuurlijk gegeven aan de ingezetenen der gc^ De schadevergoeding wordt doo Rijk vergoed en bij do berekening wordt rekening gehoudc-n met de vermindering door het bouwverbod y heele perceel, waartoe de verboden behoort. In geval van verschil tusso aangeboden en de. gevraagde scha ste'ling kan desgevraagd de rechtba slissenmaar dit vorderingsrecht v wanneer een jaar na de aanbiedh? het bedrag geen vordering is inge Y ie ondanks het bouwverbod toch verbeurt ten hoogste f300. Wij zouden hier kunnen eindigen, lang niet alle administratieve bep vermeld. Wij willen voor de curiositeit i,ou den duur van enkele termijnen aan waaruit zal blijke, dat het alweer way" kan zijn, eer de schadeloosstel!' finitief is vastgesteld en dus de z beslag heeft; Zoodra het voornemen be staat, om een bouwverbod uit te vaardigen wórden kaart, en lijst (zié boven) aan de ge meentebesturen gebonden. Kaart en lijst worden neerge legd na 14 en blijven liggen gedurende 30 Is die termijn om, dan wordt na 14 bekend gemaakt, dat de Com missie zitting zal houden. Hoe lang het dan nog duurt eer (mem zij zitting houdt en in alle betrokken gemeenten zitting heeft gehouden, kan niet ver meld worden. Haar advies zendt zij bin nen 3 ma aan den Minister. Dan worden de stukken voor elke gemeente aan deze toege zonden en na 7 worden zij gedurende 14 ter inzage gelegd. Binnen 6 ma kan dan de Minister een bouwverbod uitvaardigen en binnen 30 d wordt de schadeloosstelling aangeboden. Bestaat er geen overeenstemming, dan heeft dó eigenaar of belanghebbende nog 1 gelegenheid de schadevergoe ding te vorderen Behalve den raemoriepost kan dus zaakje ruim 2 jaar duren. K., te L. De rois 3de cn 3de klasse LeüidenGeldermaisen via Utrecht kost i en f2.55; cn LeidenGeldermailsen via ter-daan en Dondhreiht 2de klasse f5.30 en klasse f3.55. J. A. T., Ic L. Dc Mikiflölcrs hebben uren, waarop zij audiëntie verlcancn. De ter van Justitie des Zaterdags te liailftw zult verstandig doen uw verzoek schriftelijk Zijn Excellentie te doen toekomen, met melding dor zaak, waarvoor u komt. Abound H. Wij vermoeden, dat vc~" lende liefdadige verecaiigingen wel Heeren in ontvangst zullen nemen ,in de plaats de Wijkvereenigiingcn. U zult adresboek de «adressen van de Wijkg kunnen vinden cn daaruit een keuze doen. Moj. J. C. te L. Hot adres van den tafuf '"van „Dc Sportman" is: F. L; Mandemaikerssteeg 9, Leiden. enkel het gevoeg van een oogembliikkelijko ingeving. Waarom had zij hem gevraagd binnen te kennen en wat wen&chte zij met hem te be prater- Mark stond te wachten totdat zij iets zou zoggen. ,,Wilt u niet gaan zKten?" vroeg zij. „Hot moet bijna tijd voor uw diner zijn,'* antwoordde hij beleefd. „Zou u misschien willen blijven en met mij dineerenï" Weer gaf zij aan oen impuls gevolg en verbaasde zioh over zichzelf. „Dat wil ik maar ai te graag doen," zen Mark terstond. „Misschien wilt u mij wel zeggen wat er tussohen u en Crosby voor gevallen is niet omdat ik er iets mee te maken heb," voegde hij er haastig bij. „'t Kan me niet schelen of u het weet. Hij vroeg mij ten huwelijk en natuurlijk heb ik hein bedankt. Hij gebruikte geweld en kuste mij en toen heb ik hem met een schroevendraaier geslagen dat is al'les,"- zei ze eenvoudig. „En ook volkomen genoeg voor Crosby. Hij zal morgen een dik hoofd hebben. Den Hemel zij dank." Misschien zou u zich wel gaarne voor het diner wasschen. U weet den weg wel, Eé?" zei ze en verliet het vertrek. Betty maakte haastig toilet en veroor loofde zich niet aan haar gedachten toe te geven. Zij wist alleen, dat zij buiten gewoon gelukkig was, maar trachtte de reden van dat gevoel niet te ontleden. Het maal was allervoortreffelijkst en zij spraken luchtig over allerlei onbelangrijke onderwerpen. Zij gebruikten de koffie in de bibliotheek en Betty haalde een kistje van haars va ders speciale sigaren voor den dag. Zij sloeg hem gade, terwijl hij er een met zorg aanstak. „U heeft dus bewezen een waar profeet te zijn. Ik ben feitelijk geruïneerd. „Chur- etons" heeft afgedaan. Het stoot u zeker goed aan, dat u heeft gewonnen?" „Ik weet niet zeker of ik heb gewonnen," antwoordde hij peinzend. „Ik erken, dat ik verslagen ben." „Dat is heel veel voor u. Maar is u wel verslagen?" ,,U weet, dat ik dat ben." „Maar u is even trotsch en zelfbewust als ooit, ten minste als ik in uw hart kan lezen." „Dacht u, ctoit ik nederig zou zijn ge worden?" „Niet bepaald nederig maar een beetje onderworpen," hernam hij glimlachend. Zij bewaarde het stilzwijgen en keek hem ernstig aan. „Mag ik vragen wat u van plan is te doen?" vroeg hij plotseling. „Mijn plannen aan mijn vijanden vertel len zou dat verstandig zijn?" „MisschienBovendien ben ik uw vijand niet. A propos, ik heb een verbete ring uitgedacht voor den nieuwen Len- dridge-motór." „Ik wensoh u daarmee geluk en mr. Crosby." „Ik weet niet zeker of hij er profijt van zal trekken. Ik ben zeer voorzichtig ge weest in de bewoordingen van mijn over eenkomst. Als het er op aan komt, ben ik een vrij man." ,,U heeft getoond een vooruitzienden geest te bezitten. Maar is Janet niet bij ut" „Hemelscbe goedheid! Dat- had ik ver geten. Ik moet dadelijk naar huis. Excu seer mij als 't u blieft," zei hij haastig. „Goeden avond," riep zij liern na. Hij had dus vergeten, dat Janet er was, en een vergenoegde glimlach vertoonde zich op haar gezicht. HOOFDSTUK XXXIV. Mr. Lambton luisterde, terwijl Betty den stand van haar zaken uiteenzette, en zijn gelaat stondl zecV ernstig, toen zij hem alles had meegedeeld. „Uw vader was een vriend van mij," begon hij langzaam. „Tallooze malen heb ik op het punt gestaan u te bezoeken," zei hij, haar gramstorig aankijkend, „maar ik zag u aan voor een vrouw, die er niet van boudt, dat een ander zicih met haar aan gelegenheden bemoeit. Dus bleef ik weg en dat spijt mij nu. Het schijnt, dat u oen boel mooi in wanorde heeft gebracht." „Dat heb ik," stemde zij eerlijk toe, „en nu verzoek ik nederig excuus en vraag om raad." „Doe ds zaak van de hand. Verkoop haar voor den hoogsten prijs, dien ge er voor krijgen kunt. U is een mooi meisje en er zijn waarschijnlijk veel mannen, die gaarne met u zouden trouwen, als u hen in de gelegenheid steldet u te vragen." „Ik wil niet trouwen." antwoordde zij koel. „Als uw gedachten zich niet meer bij dit werk bepalen, zal u zeker wel anders spreken. Laten we elkaar over zes maan den eens weer pntmoeten, waarde dame." „Hoe moet ik het aanleggen, als ik de zaak wil verkoopen?" vroeg zij en een blos overtoog haar wangen. „Dat kan u aan mij overlaten. Gelukkig heb ik een maand te mijner beschikking en die tijd zal wel voldoende zijn, om alles aan kant te brengen. Ik maak echter een conditie: ik wensch niet, dat u zioh met iets bemoeit. Ik moet absoluut baas zijn en volkomen vrij om te handelen. Gaat u daarmee accoord?" „Ja. Ik voel op 't oogenblik niet veel voor zaken." „Goed. Kom niet rheer in de buurt der fabriek. Blijf eenvoudig in huis. Doe wat ge prettig vindt en amuseer u." „Dank u," zei zij droogjes. Den volgenden Zondag ontmoette zij Mark weer. Beiden maakten een wande ling en Mark keerdte zich om,- ten einde haar te vergezellen. Zij waren in het vrije veld en er was niemand te zien. Mark zei niet heel veel. Hij dacht er over na of de tijd nu was aangebroken, dat hij zijn geluk kon beproeven. Zij ble ven bij een hek staan. Voor hem was zij een verschijning van stralende schoonheid en zijn hart begon snel te kloppen. „Betty," fluisterde hij. Na een snellen blik wendde zij haar ge zicht of, opdat hij niet den blos op haar wangen zou zien. „Betty," herhaalde hij vriendelijk, „heb jij je les geleerd?" De blos werd donkerder, maar er was een toornige tinteling in haar oogen, die hem nu recht aanzagen. „Ik geloof niet, dat ik het goed be- grijp.'i „Laat mij het je dan uitleggen, lieve. In mijn geheele leven is er sliechts één vrouw geweest mijn moeder. Maar jaren gele den heb ik gedroomd! van de andere, die komen zou Zij was zacht en vriendelijk en seer aan hankelijk. Zij nam bezit van mijn h-art en bad mij lief. Zij werd d<e V vam mijn droom cn en toen oatr »lk jou." „Welnu," zei ze, toen hij ophield. „Je badt niet veel van do vrouw mijn droom en. Maar iik gaf je ad de li dio ik in staat ben te geven -doch ik niet geheel blind. Ik begreep, dat zelfs, ik je hart veroverde, er geen geluk Bchen ons kon bestaan. We harden b een sterken wil. Ieder wi'l-de zijn zin ben. Wij zouden hebben gestreden heerschappij en één van ons zou in strijd zijn bezweken. Jij waa koud en vol vertrouwen in je eigon Vracht; traobtte over mij te heerschen. Ik niet de man naar, om tot vrouw ioma" nemen, die zichzelf mijn meesteres Ik heb er zeer weinig over nagedaoht besloot tot do handelwijze, dio ik gevolgd. „Ga voort," zei ze, toen hij aarzckfcj Uit den klank van haar stem kon hi; opmaken, wat er in haar omging. „Ik besloot, dat onze strijd moest hebben vóórdat ik je mijn liefde beken' „De strijd heeft plaats gehad en ik verloren,zei zij met een lach, die i vroodijk blonk. „Jij hebt verloren," zei hij bedaard. .,Jo denkt datmaar dat weet ik nog zeker niet. I-k ben nog altijd je meest en kan doen met je wat ik wil." „Hoe dat zoo?" ,,Wijd je imij hebt gezegd, dat je néj1 hebt. Ik kan liefde in je oogen zien. Ik wel een vrouw, maar ik begrijp dat niu voor het eerst. Ja, ben je meestere*, «ij met zelfvertrouwen, -Wordt verrol

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 6