Marius Bengenaar AGENDA VAN DE WEEK. NIEUWE RUN 46b Uw Adres voor: CL 1TAH DON&EN W PESBIÖUB,^ -W BUITENLAND. Donderdags Boottocht van „Polyhymnia". .Vertrek ?a avond» 7 uur uit de Haven. Dafeiyka. „Casino" Hoogewoerd: Bioscoopvoorstei* lingen. Dagelijks te 8 aur. „Luxor-Theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks S uur. „Rejo-Theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matiDée te S uur. 's .Woensdags- en 's Donderdags- avonds goedkoope voorstellingen. Rondvaart over de meren. Op Zon- en feestdagen te halféén (bij de Zijlpoort). Op werkdagen te twaalf uur (Beesten markt). Tent raast den molen aan Re Lammer markt: BJjeenkomstea te 3 en to uur. ?s Zondags enkel 's avonds. Tot en met 20 Augustus. Den Haagj Scala, 's Avonds variété. Zondagsmiddags 2 uur matinée. f Do avond-, nacht- om Zondagsdiensten der apotheken worden van 14 tot en met 20 Aug. waargenomen door -do apotheek van H. Bock- wijt, Visohmarkt 8, tol. 552. De apotheek van „Hulp, der Mensch- beid" Oude-Vest ia altijd geopend; doch alleen voor leden yan dat Ziekenfonds. inging. Wellicht is de Tweede Kamer even wel bereid, zeide spr., in dezen haar me dewerking te verlecnon. Omtrent do sterkte der lichting 1923 ia bij Kon. besluit het volgende bepaald: .Van de voor inlijving aangewezen per sonen dhr lichting 1923 worden 23,500 man bestemd tot gewoon dienstplichtige. Van cto gewone dienstplichtigen der lichting ■1923 worden 880 man bestemd voor de zee macht. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de ïWet van 5 Juli 1921, tot vereenvoudiging van de rechtspleging in lachte strafzaken, ju working zal treden 1 September. Do stichting van een R.-K. dagblad dor „partij-Arts", voor Breda en Omstreken, is iverzeikerd. Bij Kon. besluit is, mot ingang van 10 September benoemd tot directeur van het pos<- en telegraafkantoor te Gulpen T. J. H. Venver- jtoo, thans commies der posterijen on telegrafie. Do abaat van de Rijksmiddelen over 'Juli geeft een vermeerdering te zien van f 1,272,000. Inkomstenbelasting, successie rechten en suiker-accijnzen gaven niet on belangrijk meer. Van de overige nwddeleai evenwel bleven verreweg do meeste bij verleden jaar ten achter. Sedert 1 Januari is er oen vooruitgang van f 2.2 millioen. Door de benoeming van baron Yau Hövell tot Westerflier tot kantonrechter te Venlo is Het griffierschap bij het kan tongerecht te 's-Hertogenbosch vacant ge komen. De Regeering scbijnt nu, aldus „Het Hsgz.", te overwegen, het griffier schap bij dat kantongerecht samen te voegen met het ambt van griffier van den raad van beroep voor de Ongevallenverze- king. Het laatste griffierschap is, meent bet blad, evenals het voorzitterschap, een 'een sinecure, die het land veel geld kost. De voorzitter van den raad van beroep woont reeds van vóór het begin van den oorlog in Den Haag. Bij Kon. besluit is, gelet op het Kon. besluit van 26 Mei j.l. No. 203 („Staats courant" No. 107) in zake uitvoer van vee," alsmede op de ministerieele beschikking van 15 Juni j.l. („Staatscourant No. 117), •in zake in- en doorvoer van eenhoevige dieren, bepaald, dat, behoudens de voor uitvoer naar Engeland bestemde éénhoe- {vïge dieren, vrijgesteld van de in eerstge noemd besluit vastgestelde regelen omtrent den uitvoer zijn, alzoo zonder Vcéartsenij- kundig onderzoek langs alle laatste kanto ren op de dagen en uren, gedurende welke deze zijn opengesteld, mogen worden uit gevoerd a. éénhoevige dieren, welke hebben deel genomen aan hier te lande gehouden ren nen, harddraverijen, concoursen hippiques of behoorende bij circussen, ten aanzie:; waarvan een vergimning is verstrekt, a.-o aangegeven in model A van laatstgenoemde beschikking (vergimning tot invoer, ver strekt door den directeur van den Vee artsen ijkundigen Dienst)b. éénhoevige dieren, besterad om na uitvoer weder hier te lande te worden ingevoerd, ten aanzien (waarvan een vergunning kan worden ge toond, als aangegeven in model C van laatstgenoemde beschikking (vergunning tot wederinvoer, verstrekt door den direc teur van den Veeartsenijkundigen Dienst). Dc gewone audiëntie van den Manietor van (Justitie zal Zaterdag ae. niet plaats hebben. RECLAME. ALLEEN GEVESTIGD LEIDEN 5628 Vcrgroothigen, Bruidsportrctten Groepcu enz. ZEEK BILLIJKE PRIJZEN. RECLAME. Haarlemmerstraat 44 Tolef. 1266 1970 DE ALGEMEENE TOESTAND. Over en vreer gaat de Engelsche en Fran sche pers nog tegen elkaar te keer over de mislukking der Londensche conferentie, maar de toon wordt toch heel wat gema tigder; vooral aan Fransche zijde, waar men ook gaat gevoelen, dat om de en ten to niet dood te maken, het zaak is eerder te wijzen op hetgeen de geallieerden nog bindt, dan op wat ze steeds meer scheidt. De Fransche ministerraad heeft gisteren tweemaal vergaderd, des morgens en des middags en daar is de heele situatie over zien, die zich kan voordoen. De Kamer .wordt niet bij elkaar geroepen. Des avonds had Poincaré een onderhoud met Dubois, Schanzer en Sforza. iWaarsehijnlijk zal België zijn te Londen mislukte bemiddelingspoging in de com missie van herstel gaan voortzetten en wel in den geest van het plan van Thcunis. Daar datgene, wat Duitschland nog in het jaar 1922 te betalen heeft, geheel aan Bel gië toekomt uit hoofde van het feit, dat nog 800 millioen ontbreken aan het bedrag dat het krachtens zijn prioriteitsrechten toekomt-, stelt Theunis voor, aan Duitsch land geen formeel moratorium toe te staan, dus de zaak te laten zooals zij was, doch door een directe overeenkomst tusschen Duitschland en België de nog resteerendo betalingen in dit jaar tot later op te schor ten. In den tusschen tijd heeft men dan gele genheid om tot een algemeene regeling te komen. Het zou een regeling zijn, die niets oplost, maar momenteel wellicht bruikbaar is om uit de eerste ellende te komen. Wirth, de Duitsche rijkskanselier heeft het en niet ten onrechte dienstig ge oordeeld om het Duitsche standpunt nog eens toe te lichten, vooral na het in-ge- breke-stellen van Duitschland door Poin caré, die niets meer of minder immers liet uitkomen, dan dat Duitschland op een fail liet aanstuurde, etc. Hij zeide dan, naar aan het „Hbld." wordt gemeld, tegen di verse persmenschen Voor de eerste dreignota der Frqnsche regeering van 26 Juli 1922 stond! de dollar nog op 415, steeg dtaarna tot SOO. Na de tweede dreignota van 5 Augustus 1923 steeg hij bijna tot 900, om na den vruchteloozen afloop der conferentie tot 1050 mark op te loopen. Deze stappen toonen do werkelijke redenen van de ineenstorting der mark. Wanneer nu de Fransche minister-presi dent daartegenover in zijn rede voor de pers In Londen poogt Duitschland de schuld voot de ineenstorting der mark toe te schrijveD en beweert, dat Duitschland het bewijs geleverd heeft, dat het een sy stematische depreciatie der mark nastreeft, zal hij slechts weinige personen buiten de grenzen van Frankrijk vinden, die hem gelooven, terwijl er ook in Frankrijk vele lieden met gezond verstand zijn, die zulke onwaarschijnlijke beweringen niet meer ernstig nemen. Welke gevolgen deze ineenstorting voor Duitschland heeft, zeide Wirth, ligt voor de hand, n.l. die verdere verarming van breode volksgroepen, verstoring van het evenwicht der begrooting, afsluiting van de voorraden levensmiddelen en grondstoffen, uitverkoop van de winkelvoorraden, hon gersnood, uitbarstingen van vertwijfeling onder de massa, ondermijning van alle regeeringsgezag en speciaal voor de Duit sche industrie, vernietiging van het be drijfskapitaal en het lamslaan van da pro ductie. Bij het vooruitzicht van deze gevol gen is de bewering, dat de regeering, of de leiders cïer particuliere ondernemingen op de ineenstorting der mark zouden ar beiden, zoo onzinnig, dat de Fransche mi nister-president daarmede bij niemand, die de waarheid zien wil, geloof zal vinden. Heden is dc mark op oen tweehonderd- vijftigste van haar waardle van vóór den oorlog gedaald. Dit feit maakt het onmo gelijk, voor betaling in baar geld aan dc gèallioerden, buitenlandsche betalingsmid delen op de devisenmarkt op te koo-pen. Had Londen tot een verstandig resultaat en tot het onvermijdelijk moratorium ge leid, dan stond cle dollar thans niet op 1050, maar wellicht weer op 400—500 en zou het vertrouwen der wereld in de Duitsche crediefcwaardigheid gedeeltelijk weer hersteld zijn. Een internationale lee ning had Frankrijk snel in het bezit kun nen brengen van grootere voorraden baar geld. Frankrijk schuift door zijn politiek zelf de vervulling van het doel, voor Frank rijk contanten te verkrijgen, steedte naar een verdere toekomst. Na alle negatieve gebaren der laatste drie jaren heeft de Fransche minister-president nog voorts het bewijs geleverd, dat met "dreigementen en economische knechting het Europcesche probleem niet kan worden opgelost en dat onder den druk daarvan Duitschland en Oostenrijk Eet moest, dtach met hen ook de andore volken van Europa, lijden. Frankrijk stelt zich niet tevreden met dreigementen, doch vindt het ook noodza kelijk de z.g. rctorsiemaatregelen in te voeren, die bet Duitsche volk diep Hekoen geschokt. De ellende der uit Elzas-Lotha- ringen uitgewezenen is grenzeloos. Hon derden grijsaards staan op straat, slechts met een paar papieren marken op zak en honderden anderen sidderen van vrees, dat hun hetzelfde boven het hoofd hangt. Meft verheffing van stem zei-de spr.In naam der humaniteit moet ik verklaren, dat dit gruwelen zijn. De-ze Froneohe maat regelen in EXzas-Lotharingen doen de on rust onder heit Duitsche volk, die reeds ten gevolge van de daling der mark zoo groot is, nog toenemen. Werpen wij een blik in het Berlijnsch© zakenleven. De heelo bevolking spoedt zich tegenwoordig naar de winkels om nog iets in handen te krijgen, daar men vreest, dat binnen enkele uren het papiergeld waarde loos is Een vergelijking met Oostenrijk ligt voor de hand. doch deze gaat mank, want Oos tenrijk heeft slechts een groob centrum, waar mensehen zijn opeengehoopt nl. Wee- nen, maar in Duitschland met zijn vele groote industriecentra is 't gevaar nog veel groot er. Eu. hoe moeilijk viel het reeds vaak de Oostenrijksche regeering, om, wanneer de kroon weer was gedaald, het staatsgezag te handhaven. Wij sturen thans in Duitschland met volle zeilen naar de Ocstenrijksohe toestanden toe, die bij ons echter nog veel gevaarlijker zullen zijn. Het Duitscno volk heeft geheel Europa een dienst bewezen, doordat het to Wei- mar bij do oprichting der democratie de dictatuur van het proletariaat heeft belet. De arbeid der Duitsche democratische re geering is niet vergeefsch geweest. Maar nu vraag ilc u, op welke wijze is de demo cratie in Duitschland door hot buitenland erkend? Bijna in het geheel niet. Wel heeft cïe Angelsaksische wereld en heeft Italië ©enigermate erkentelijkheid getoond, doch slechts in woorden. Politieke gevolgtrekkingen zijn daaruit niet gemaakt en wat voor nut levert dan het orkennen op De conclusies, die Frankrijk heeft getrokken, moet men, nuchter beschouwd, verderfelijk noemen. Het staat vast, dat Duitschland geen be talingen ir. goud meer kan d-oeu. De 10 millioen go-udmark, die Duitschland thana nog heeft betaald, gaan reeds af van do devisen, die Duitschland voor zijn graan- voorziening noodig heeft. Thans is het do plicht dlar regeering hot volk brood te ver schaffen. Wat bereöJrt Frankrijk toch, riep de rijks kanselier op hartsboohtelijken toon uit, met d-eze politiek? Totaal niets! Heb maakt alleen, dat Duitschland niet meer in staat is om do schadevergoeding te bes talen. Spoedig zal ook de onmogelijkheid van. verdere leveringen in natur-a blijken. En wat or dan verder zal volgen als derde trap, behoort- niet meer -tot do politiek. Daarover wil ik lieelemaal niet meer spro ken, doch het kan slechts de sociale revo lutie zijn. Hef is iets zeer geweldigs, ala mesn aan het sterfbed van -oen geheel volk staat. Ik wil thans evenwel geen klaaglied zingen en er alleen op wijzen, dat de taak der Duit sche politiek op het oogenblik in de eerste plaats de verzekering der maatschappe lijke orde in Duiteohland is. Daarbij heeft de heele wereld belang. Dej Duitsche regeering heeft bij het secretariaat van den Volkenbond den tekst gedeponeerd van het Duitsch-Atmcriikaan- soho vordxag. DUITSCHLAND. In Beieren neemt het verzet tegen liet compromis van Berlijn £oe. Gisteren heb ben ëegoige demonstraties er tegen van de zijde j der Duitsch-nationalen en verwanten plaats gevonden, die zonder incidenten verliepen. Zooals de zaken thans staan, is er kans, dat de Landdag het compromis nog ver werpt net als een motie van wantrouwen voor het kabinet-Lercherifeld zou gelden en tot ontbinding van den Landdag zou leiden. Van reactionnaire zij de dringt men toch al op ontbinding aan om de kiezers te laten beslissen. Het Berlijnsche gemeentebestuur heeft besloten dat de huishuren van 1 October af het 4%-voudige van de vredeshuren zullen mogen bedragen. Do huurders moeten bo vendien voor het onderhoud der huizen zorgen. ENGELAND. Gisteren heeft te Dublin de plechtige teraar debestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van Arthur Griffith. Sedert Dins-dag avond was hot lijk in de kathedraal opgebaard, omgeven door een cerewacht van het nationale leger, 's Morgens had de plechtige requiemmis plaats, opgedragen -door den aartsbisschop van Dublin, mgr. Byrne. Daarna word de kist over gebracht naar het kerkhof van Gkisnevin, waar bij commandanten van hot Vrijslaatloger als slippeiiidiragers fungeerden. De lijkkoets word voorafgegaan door een afdeeling troepen, die het geweer met de kolf naax boven droegen, Daarachter volgden ongeveer tweehonderd geestelijken, waaronder veel bekende prelaten. Daarna leden ma de regoerang, van den Da A Eireaam en van de gemeentebesturen, dc uni versiteiten en vakvorcenigingsieidevöIn den stoet bevonden zich behalve de weduwe en de kinderen van den overledene, ook Collins, Mac- d-uffy en Mulcady. Langs den weg van dc ka thedraal naar het kerkhof stond een zeer groote m-enigte, die zoor ontroerd leek. Ook op het kerkhof zelf was een groote menigte samen gestroomd. Hoewol ar op verzoek der familie go en kransen in den stoet werden modegedra- gen, werden or op hot kerkhof zelf tal van bloemstukken in do Iersolio kleuren: groen wit geel, op het graf nodergolegd. De strijd op Ierland gaat echter nog voort. Dinsdagavond hebben ongeregelde troepen ver scheidene bruggen over de Shannon, in Car- rick, in het district Shannon, opgeblazen. Dit veroorzaakt den boeren groot ongemak, die hot binnenhalen van den oogist in een uitgestrekt gebied hebben gestaakt. Ongeregelde troepen hielden voorts op vijf mijlen van. Traleo een trein aan en dwongen de bemanning hem in brand te steken. Daarna zot ten zij de locomotief op vollen stoom en stuur den don trein met een vaart van zestig mijl por uur naar het station van Traiec. De trein bracht hert station zware schade toe, doch men- sclienlovens gingen niet verloren. De dreigende staking der spoorwegmanncn in Canada, is voorloopig voorkomen, doordat de presidenten van do Canadian Grand Trunk en de Canadian Pacific telegrammen hebben ge stuurd aan den oerstc-mimster, waarin zij meedeelden -dat de loonsverlaging wordt uitge steld. Hierd-oor wordt -door de spoorwegmaat schappijen gehandeld volgens de opvatting van hot departement van justitie, dat nl, de verla ging onwettig is zoolang daarover de Veraoe- ningsraad zich met lioc-ft uitgesproken. Bijna allo belangrijke «teenkolenmijnen in Nieuw-Schotland zijn gisteren gesloten ten ge volge van oen staking, twaalfduizend mijnwer ker» omvattend, die hoogcr- loon oiscben. OOSTENRIJK. Do Oostenrijksche regeering gaat niet heen wacht do zitting van den Volkenbond af. Al thans anfc moet men concludee-ren uit de ro- gceringsvcxklaring in de „Reichspost", waar in wordt gezegd dat de draagwijdte van het bealu.it van Londen voor Oostenrijk nog niet is te overzien en dat de regeering dus den terugkeer harejr vertegenwoordigers uit Lon den mioot afwachten om op grond van hun rapporten cenig besluit te treffen. Er bestaat echter nog hoop, dat de vergadering van den Volkenbond dier op 20 Augustus bijeenkomt, uitkomst zal brengen, aangezien men hoopt, 'dat de invloed der neutralen daar bij de be handeling van de kwestie van kredieten niet verloren zal gaan, terwijl men tevens ver trouwen stelt in de werkelijk© kennera van het Oostenrijksch probleem, -die zitting bob ben in de financieele commissie van den Bond. RUSLAND. Do sovjet-rogccring heeft weer ©enig© pro testen tc verwerken. De Noorsclic regcering heeft door li aar handelsmissie in M'oökou laten protesteeren tegen de inbeslagneming van hout en vlas, toebohoorende aan Noorsehe onderdanen. Do nota zegt, -dat Noorwegen herhaaldelijk tegen tic politiek van nationalisatie heeft geprotes teerd cn nog steeds meent dat dc sovjetrcgce- iring niet het recht hoeft eenzijdig over tc gaan tot inbeslagneming van het eigen-dom van vreemde onderdanen. Van Engelsche zijde is geprotesteerd; tegen het in beslag nemen der drie Engelscbe echo- pen te Batoem. VEREENIGDE STATEN. President Harding zal in de eerstvolgen de 48 Uren de spoorwegstaking aan het Con gres en het land voorleggen. De bekendma king op het Witte Huis van het besluit, om zich tot het Congres te wenden, had plaats, nadat de stakingsleiders hun brief hadden bekend gemaakt, waarin zij het laatst door Harding voorgesteld compro mis afwezen. Ofschoon de leiders der niet- stakende organisaties hun bemiddelingspo gingen voortzetten, wordt door officieelo personen gezegd, dat do president bij den tegenwoordigen stand van zaken geen mo gelijkheid zag voor een nieuw compromis voorstel. Het zou niet in de bedoeling van den president liggen om een aanbeveling te doen voot een of anderen wettelijken maatregel, doch eenvoudig, om mede tc deelen, wat hij had gedaan en den maat schappijen de verzekering te geven dat zij zouden kunnen rekenen op volledige be scherming van pogingen om het publiek to dienen door het herstel van het normale verkeer. BUITENLANDSCH GEMENGD. Gasteren is to Weenen het internationaal congres van l-andh rood dors geopend, waarop Duitecihland, Nederland, Tsjoöho-Slowa- kije, Polen, Denemarken, Engeland, Zwitser land, Zweden, Hongarije eD Oostenrijk ver tegen woordliigd rijn. Zaterdag was de veldwachter wan CochereJ, oen dorp in het Eure-departement, bezig een vagebond te zoeken, die gostolen had. Toen de dienaar van de wet nu een man tegen kwam, die hem verdacht toescheen, Held hij dien aan cn vroeg hem waar hij heen ging. De man het verhaal is van de „Echo do Paria" antwoordde, een beetje ironisch, dat hij iinaaT zoo wat liep te wandelen. Daar de man heelemaa'l geen papieren 'bij zich haid, verzocht de veldwachter hem maar mee te gaan. Onderweg zeide dc .onbekende tot den veldwachter„IJ kunt zich erop beroemen-, dat u een goede vangst gedaan hebt". Maar toen de veldwachter met zijn arrestant aan hot bureau was gekomen, verzocht de aan gehoudene ©ven met den procureur van livreux te mogen telofoneeren, wat terstond werd toegestaan. Tot hun groote ontsteltenis hoorden de aanwezige marechaussees ^den air- restant in de telefoon zeggen, dat hij Aristide Briand was, Kamerlid en gewezen minister* president.. Hij verzocht last to geven dat men hem weer in vrijheid zou stellen. Briand, die zich kostelijk met het geval scheen to amusceren, heeft vervolgens den braven veldwachter uitgenoodigd een glaasje met hem to gaan drinken. Gisterenavond heeft een man te Marseille een bom geworpen tegen het gebouw van het Italiaansohe consulaat. Er is slechts ma terieel© schade aangericht. De -dader is ge vlucht. ïn de groote hal van liet Anhalter Bahn- hof -gebeurde gistermetrgen een vreesdij k on geluk. Er hebben omvangrijk© herstellingen plaats en daartoe was op groote hoogte een hangende steiger aangebracht. Door het breken van een ladder stortte de steiger van oen hoogte van 35 M. naar beneden, de zich daarop bevindende personen raee&leepende en kwam terecht op een paar spoorwagons. Vijf personen worden op slag gedood, zeven an deren zóó zwaar gewond, dat vijf hunner kort daarop overleden, terwijl voor het leven dor anderen wordt gevreesd. Een heer en dame hadden Maandag twee plaatsen besproken in een vliegtuig voor Genève, Toen het uur van vertrek was ge komen, waren zij niet op het vliegtuig van Le Bourget en het vliegtuig ging zonder hen heen. Een kwartier later echter kwam een auto met de twee laatkomers aanstui ven. De stationschef zeide: „De vlieger is juist ©en kwartier weg, maar ik zal hem even terugroepen". Hij telefoneerde draad loos met den bestuurder hoog in de lucht, die liet weten binnen tien minuten terug te zijn. Een kwartier later vertrok de machine weer, nu met alle reizigers. Te Londen had een brutale inbraak plaats in een hulppostkantoor in Groswell Road, meldt de „Times". Toen miss Booth de assistente die in dit bureau werkzaam is, bij het postkantoor aankwam en de deur wilde openen, werd zij ingehaald door drie mannen, die met haar naar binnen drongen, zoodra zij den sleutel in het slot had omgedraaid. Zij sloten de deur eu be dreigden haar met den dood, wanneer zij eenig geluid zou maken. Daarop fouilleer den zij haar. .Weldra vonden de indringers de sleutels, waarnaar zij zochten; zij open den de safe en namen er 210 pd. st. in bankpapier én zilver uit. Vervolgens bon den zij de assistente en legden haar ach ter do toonbank, waarna zij de deur achter zich sloten en kalm wegwandelden. Toen miss Booth in staat was om zich te bevrij den en alarm te maken, waren de indrin gers verdwenen, Het merkwaardge is, dat twee jaar ge leden, in ditzelfde postkantoor inbraak is gepleegd, waarbij 82 pd. st. werd gestolen. De daders werden destijds veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Ter eere van de geslaagde vlucht naar Brazilië door twee Portugeesche vliegers! geeft Portugal een serie postzegels uit met portretten van de beide naties, en een schip uit den tijd van Alvares Cabral, waar mee het zeggen wil, dat Portugeesche stuurlieden de eerste waren, die Brazilië bereikten, zoowel ter land als door de lucht Er zal een nieuwe serie Egyptische post zegels met de beeltenis van Koning Fuad I worden uitgegeven. Malta heeft ter herinnering aan de ver leening van zelfbestuur door Engeland twee nieuwe series postzegels uitgegeven, één van de waarde beneden 1 shilling, de andere die van 1 shilling tot 1 pd. st. Dio beneden 1 shilling vertoont als hoofdmotief het beeld van Melita, de beschermgodin van het eiland, die van I shilling tot 1 pd< de classieke figuren van Melita en Britan nia, elkander omarmend, terwijl de laatste een olijftak in de hand houdt. Uit Lueknow wordt gemeld, dat een ern stig spoorwegongeluk heeft plaats gehad, te Badshangar, een station dicht bij Luek now. Er liepen twee goederentreinen op elkaar. Een machinist en een uitkijk zijn gedood, een stoker is zwaar gekwetst. Te Shawbridge (Quebec) is in den nacht van Dinsdag op [Woensdag een Joodsch jotngensweeshuis afgebrand, waarbij .ver moedelijk 12 jongens zijn omgekomen. Dó jongens werden zoo vlug mogelijk verza meld op de bovenverdieping waar dë oudere jongens beddelakens aan eenbonden, waarlangs zij eerst cle kleinen neerlieten van het balcon af en daarna zichzelf in vbi- ligheid brachten. De Italiaansche politie heeft te Albano den Turkschen generaal Mohammed Weeft nid, een in het Oosten zeer bekende per soonlijkheid, gearresteerd, onder beschuldi ging van medeplichtigheid aan den moord op den Italiaanschen koopman Tomasi, diö in November laatstleden in den nachttrein: RomePr^ag werd vermoord. Het zou be wezen rijn, dat het hier een politieken moord geldt. Het was bij den moord niet om den koopman te doen geweest, rcaaT om een politieke persoonlijkheid. De moor denaars hebben zich in den persoon ver gist! De generaal schijnt deel uit te ma ken van een samenzwering, die haar zetel te Berlijn heeft en die kort na den moord op den koopman Tomasi te Rome op straat den gewezen groot-vizier Said Halen pasja deed neerschieten. De politie vermoedt, dat de moordenaar van Talaat pasja even eens lid van deze geheime Armccnscho or ganisatie was. De regeering van de Argentijnsche re publiek heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij een nationaal park, ter grootte van 785,000 hectaren wordt gesticht in Pa-< tagonie. Het ligt aan het Nahucl Huapi- meer, tegen de Chileensche grens in de pro vincie Rio Negro. Dit gebied van bergen, wouden en meren is van wonderbaarlijke schoonheid. De verslagen omtrent de geboorten in Engeland en Wales gedurende het kwartaal vajn April tot Juni wijzen een cijfer aan, lager dan gedurende ds corresponderende periode van alle jaren, behalve tijdens den oorlog. Het aantal geregistreerde geboorj ten bedroeg 200,050, zijnde 24.760 minder dan in het overeenkomstige kwartaal van het vorige jaar. Desniettemin is de na tuurlijke aamvas der bevolking bijna het dubbele geweest van die van 1919 het eerste jaar na den oorlog. Opmerkelijk is het feit, dat de mannelijke bevolking ge durende het afgeloopen kwartaal niet 41,030 en de vrouwelijke met slechts 39,205 toenam. De verslagen der huwelijken over het oersfce kwartaal van dit jaar, welke d© laatste zijn, waarover men beschikt, toonen eveneens een aanmerkelijke vermindering, daar hun aantal 101.148 bedraagt, zijnd© 50.826 minder clan in het overeenkomstig© kwartaal van het vorige jaar. Deauville is thans de meest gezochte bad plaats. Het wemelt er niet alleen van schat rijke Amerikanen, „werkelijke" millionaire er zijn ook Oostersche prinsen, die van kop tot teen in de diamanten zitten, ter wijl de rij van al deze hooge cn dure per sonages waardiglijk wordt gealoten door den Sjah van Perzië en koning Alfonso van Spanje. v Het spreekt van zelf, aldns de „Tel. dat er van alles en nog wat gedaan wordt> om te zorgen, dat deze gasten zich niet vervelen. Een der grootste attracties 's het spel; baccarat en Chemin-defer z'JQ van drie uur des middags tot acht uur 10 den ochtend gaande,en tot drie rijen dicfi staan de candidaten om de speetafels. Er worden natuurlijk fortuinen verloren

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 2