LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 15 Augustus 1922. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON de churstons Het voornaamste nieuws van heden, PRIJS DER ADVERTENTIES: JO Gts. per regel, 's Zaterdags 40 Cts. per regel. Pij Tegelahonnement belangrijk lagere prijs. Klefne advertenticn, uitsluitend bij vooruitbe taling, Woensdag 50 Cts., Zaterdag 75 Gts., bij jen maximum aantal woorden van SO. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele op zending van brieven 10 Gts. porto te betalen- Bewijsnummer 5 Gts.' Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden g. 3 mnd. f 2.35, p. week0.Ï8 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 019 Franco per post 2.35 ct". portokosten. Nummer 19155. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCIIVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel Visch- ïnarkt 1-8 (telof. 1225) is Woensdag verkrijg baar SCHELVISCH a f 0.11—f 0-18, SCHOL a f0.16f0.30, KABELJAUW a f0.34 en TARBOT a f 0.56 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 15 Augustus 1922. Prof. dr. W. van der Vlugt, hoog leeraar in de wijsbegeerte van het reciht en do encyclopaedic der rechtswetenschap al hier, cal op 12 Maart 1923 den leeftijd van 70 jaar htfbben bereikt en aldus aan het eind van den volgenden academischen leer gang rijn aanbt neerleggen, hetwelk hij aanvaardde op 30 Jan. 1880, na slechts wei- pjge maanden te voren te zijn bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap. De inaugureel© oratio van pirof. d-r. Van der Vlugt werd indertijd door Busken Hu-et een dichtstuk in proza genoemd. Bij zijn aftreden zal prof. Van der Vlugt gedu rende ruim 43 jaar het hoogleeraarsambt hebben bekleed. Prof. dr. B. D. Eerdraans, hoogleeraar bij de faculteit der godgeleerdheid, zal 11 Mei 1923 het hoogleeraarsambt gedurende 25 jaren hebben bekleed. Prof. dr. S. G. de Vries, directeur der Universiteats-biibliotheek on buitenge woon boagdeeraar in de Middeleeuwsche Pakteagrafie, die geruimen tijd ter ver pleging was opgenomen in het Diakones- 6enhuis, is tot verder herstel in zijn woning teruggekeerd. Zijn toestand is echter bij voortduring hoogst zorgeischend. Dr. De Vries heeft zijn functie reeds langer dan een Jaar niet kunnen waarnemen. Het Internationaal Vrijzinnig Gods dienstig Congres, hetwelk hier op 28, 29 en 30 Aug- zal gehouden worden en een be- .sWn karakter ml dragen, zal, op een enJcele uitzondering na door afgevaardig den van alle landen van Europa en ook .uit Amerika worden bijgewoond. In het ge heel worden ongeveer 50 afgevaardigden verwacht. Het congres wordt gehouden in het Academiegebouw. Bij de politie is door De lt., alhier, vangifte gedaan van oplichting, welke ge pleegd zou zijn door een vroegeren be diende, R. genaamd. Ajvn deze gemeente zijn voorschotten, van f11,066 eu f20,458.25 voor premie- bouw verleend. Sedert eenigen tijd werd er op de Banken hier ter stede geklaagd over on duidelijkheid bij het opnemen des middags van de draadlooze Beursberichten. De politie werd gewaarschuwd, die nu een onderzoek instelde en eon geheim draad loos telegrafic-sointocstel ontdekte in een perceel aan de Hooglandsche Kerkgracht. Het toestel is in beslag genomen. Bij de heden door B. en W. gehouden aanbesteding van het aanleggen van rio leringen in een terrein bezuiden den Haagweg met bijkomende werken, waren ingekomen 19 inschrijvingen, t. w. van N. Kobbelin en Z., Schoten, N.-H., f 11,188; H. Wcers, Haarlem, f 10,217H. Weers, Haarlem, fll,013.50; J. Warnaar f9999; G. J. Blanken f9977; W. Visser en Zoon, I>en Haag, f 9933 H. Punt, Alkmaar, f 9109J. S. van Stuivenbcrg, Den Haag, f 9000Gebroeders Dool f 8925 Joh. Sa- ras, Oudewetering f 8590N. V. Aanne mers-Mij. vh. Zanen, Verstoep, Gouda, ÏS5Ö0; H. J. den Heijder f8280; J. C. van Evert f 8000; A. Kwanters, Velseroord, f 7999H. Bakx en H. Steenkist, Haarlem, f 7575W. H. N. Nelissen, Haarlem, f 7210 A. W. de Groot c.s., Warmond en Aar- landcrveen, f 6993 H. Dietz f 6150C. J. Cornet f 6057. Zooverre geen woonplaats vermeld, is deze Leiden. Bij de heden, mede door B. en W. ge houden aanbesteding van het maken eener boordvoorziening aan den Lage-Rijndijk met bjftbohoorende werken, wanen ingekomen 14 inschrijvingen, t.w. van H. de Weert, Haar lem, f 5367 of f 76 per strekkende M. A. Kwantus, Velseroord f 5692, f 74.50 B. G. Blanken, Den Haag f5577, f 80 N, Kobbelin Zn., Schoten (N.-H.) f 5335, f 75 H. Punt, Alkmaar f5311, f75; Joih. Saras, Oude We tering f4790, f66; Jac. P. Straathof f4549, f70; J. Parel, Sliedrecht f4390, f 62 W. H. N. Nelissen, Haarlem f 3995, f 59.50 E. van Luiing, Woubrugge f3995, f56; J. Zitman Zn., f 3900, f 52 N.V. Aannemers-Mij. v/li. Zanen Verstap, Goud-a f 3890, f 52 C. van Horder, Ammcrstol f 3350, f 45 J. C. van Evort f2808, f45. Zooverre geen woonplaats vermeld, is deze Leiden: Hedenmorgen, omstreeks halfaoht, had op de brug HeerenstraatDoezastraat een aanrijding plaats tusschen een wiel rijder en een met een paard bespannen voertuig. De wielrijder, de 66-jarige P. H. J. R., wilde een anderen wagen op de brug passeeren e.n kwam toen met het eerstgenoemde voertuig, dat van de an dere zijde naderde, in aanraking. Hij werd van de fiets geslingerd en bekwam een bloedende hoofdwonde. Bewusteloos werd hij in de Doeza-apotheek van den heer Donk binnengedragen, waar hij weer bij kwam en werd verbonden. Te voet kon hij daarna zich naar huis begeven. Van schuld is geen sprake. la. perceel Haarlemmerstraat 231 heeft de heer C. M. Smittenaar een bloe- menzaak geopend, goheeten „Mille Fleurs" Waar in deze omgeving nog Met veel van dergelijke winkels crijn, is deze voor- velen zeer geschikt gelegen. Synode Ned.-Herv. Kerk. Aan de orde komt de behandeling van verschil lend o voorstellen tot wijziging van 't Reglement o-p de prediikantstraktemon- ten. In verband hiermede komt ter sprake het verzoek van die Vereewiging van Kerk voogdijen, om met het oog op d!o kwestie de-r predikantstraktementen, in bet voor jaar van 1923 een buitengewone Synode te houden. Na breedvoerige discussie wordt besloten de aandacht der Alg. Synodale Commissie te vestigen op het verzoek van de Kerkvoogdijen met opdracht, om, in dien de aangekondigdo voorstellen zijn in gekomen, te overwegen of zij daarin aan leiding vindt een buitengewone Synode bij een te roepen Volgt het rapport over de consideration en adviezen betreffende de voorloopig aan genomen wijzigingen vain de artt. 2, 25 en 27 van het Reglement op de Predikants traktementen tn van art. 41 van het Re glement op de Vacaturen. De bedoeling dezer wijzigingen is do mogelijkheid te openen, dat gemeenten, die doen wat zij kunnen, om aan haar verplichting volgens heb Reg). Predikantstrakt, te voldoen, niet zonder meer buiten staat worden ge steld een predikant te beroepen. Do Raad van Beheer, moet de vrijheid hebben, om in zulke gevallen naar den eisoh van redelijk heid en billijkheid te handelen. De con clusie der commissie strekt tot aanneming. Conform besloten. Ds. Van Paassen leest het rapport be treffende bet verzoek van het convent van Gereformeerde kerkeraden in de Ned.- Herv Kerk om het Reglement op de Pre dikantstraktementen in te trekken, subsi diair de protesteerende gemeenten vrij te stellen. De commissie in haar geheel advi seert tot afwijzing. Conform de conclusie besloten Dezelfde rapporteert over een yoorstel van de vergadering van Kerkvoogden te Wierden. van de Classikalc Vergadering te Gouda en te Harderwijk, tot. wijziging van het Reglement Predikantstraktementen of tot geheele intrekking. De commissie stelt voor niet aan het verzoek te voldoen. Conform besloten. Eveneens wordt afgewezen een verzoek van do Olassicale Vergadering van 's-Gra- venhage om tot 1 Augustus 1924 de bepa ling betreffende niet-doorzending van het verzoek om handopening uit te stellen. Desgelijks een verzoek van de Class. Ver gadering van Gouda om de bepaling in het Reglement op de Predikantstraktementen omtrent verhooging voor dienstjaren te doen vervallen. Mr. Tijssens rapporteert over het voor stel .der Class. Vergadering van Dordrecht tot wijziging van art. 41 van het Regle ment op de Vacaturen. Het advies der commissie luidt afwij zend. Conform 'besloten. 1 Hot verzoek van het Hoofdbestuur van den Bond van Ncderl. Predikanten om de Synodale fondsen zooveel mogelijk be schikbaar te stellen voor de traktementen, wordt afgewezen. De zitting wordt gesloten, de verg-adie- rang verdaagd tot morgenochtend halftien. Nieuw reglement van krijgstucht. ,,De Tel." publiceert eenige bepalingen van het bij Kon. Besluit vast te stellen nieuwe reglement van krijgstucht: Artikel 8. De militair zal zich ten allen tijd behoorlijk gedragen en overeenkomstig de waardigheid van den militairen stand bij voorkeur zich geheel onthouden van het gebruik van sterken drank en derhalve ook in den omgang met burger-ingezetenen een voorbeeld van ordelijkheid zijn, van goed zedelijk gedrag, hulpvaardigheid en menschlievendhcid. Hij geeft het voorbeeld in het bctoonen van eerbied voor de Koningin, de leden van het Koninklijk Huis en alle overheids personen. Artikel 17. Uithoofde van zijn wezen van de krijgstucht cn de beginselen van de krijgstucht, voortvloeiende uit de bijzondo re positie en verplichtingen, is het don militair niet geoorloofd a. zich aan te sluiten bij of op ecniger- lei wijze steun te verleen en aan groepen of vereenigingen van personen, welker doel of handelingen in strijd zijn met het wezen van do krijgstucht of het behoud van de krijgstucht; b. zich aan te sluiten bij of op cenigerlei wijze steun te verleenen aan groepen of vereenigingen van personen, ten aanzien waarvan de Minister van Marine of van Oorlog beeft bekend gemaakt, dat aanslui ting of steunverleening door militairen in strijd is met de belangen van de krijgstucht c. deel te nemen aan optochten of betoo gingen van welken aard ook, indien de commandeerende officier of plaatselijke militaire autoriteit zulks oTn redenen, ont leend aan de belangen van de krijgstucht, verboden heeft; d. aan boord van een oorlogsvaartuig, in de kazerne of in een onder eenige andere benaming tot huisvesting of verblijf van militairen aangewezen inrichting der zeo- of landmacht, zonder toestemming van den commandeerenden officier of anderen militairen chef vergaderingen te houden, inteekenlijsten te laten rondgaan, bijdragen Roman van PAUL TRENT. Uit het Engelsch, door A. G. (Nadruk verboden.) 44) Zij had Mark sinds eenigen tijd niet ge- 2len. Janet was naar Londen teruggekeerd zoodra mrs. Lendridge goed en wel op weg Van Beterschap was. Maar op een" Zondag toen zij een wandeling deed, .kwam zij een laag rijtuigje tegen, dat door een pony ge trokken en door Mark bestuurd werd. Zijn moeder zat, door kussens onder steund, naast, hem en mrs. Lendridge be groette haar met een innemenden glimlach van verwelkoming. >jlk had gedacht, dat jc me eens zou ko men opzoeken", zei ze verwijtend. vlk heb hot werkelijk heel druk", ant woordde Betty naar waarheid. Maar je hadt voor mij toch wel een uurtje kunnen over hebben. Wij gaan nu uaar huis, Mark. Stap jij uit, loop er bij uuu met de beugels, miss Churston ziet er vermoeid uit, zij kan dan naast mij komen zi ten," zei mrs. Lendridge gedecideerd en Mark gehoorzaamde dadelijk. 1 Bad Betty niet aangekeken en even- min haar gesproken. Hij had verlangd er toch ook tegen opgezien haar te ont- ooten want hij wist dat de tijd der be- 'ssing voor haar zeer nabij was. m dc waarheid te zeggen, kende hij me ihGe* eoec* ;hij Bad dan ook reeds m€t den nieuwen bedrijfsleider Proken. En hetgeen hij had vernomen. bevestigde hem in zijn opinie, dat de „(Jhurston"-m.otoren niet bij de proefne ming door de Luchtvaart-Vereenigïng zou den voldoen. Diep in zijn hart was hij met Betty begaan. Het kwam hem voor, dat zij reeds zachter in haar optreden was ge worden. Hij had Ashton gevraagd of hij hot met zijn nieuwe meesteres loon vinden. „O heel goed," had Ashton opgeruimd geantwoord. „Vindt jc haar niet wat meesterachtig?" drong *Mark aan. „Niet in bet minst. Ik zou dat ook niet van een vrouw hebben kunnen verdragen, 't I sal erg genoeg, om door een man ge regeerd te worden," was het antwoord van den bedrijfsleider geweest. Toen hij naast de pony liep, kon Mark de* verzoeking niet weerstaan achterom te kijken, dooh hij zag slechts, dat Betty go- heel in een gesprek met zijn moeder was verdiept. Mrs/ Lendridge had baar band door den arm van het meisje gestoken. „Je bent toch zoo vriendelijk voor Mark geweest, toen ik ziek was. Ik ben je daar heel dankbaar voor, lieve," fluisterde zii. ,,Ik ben zoo blij, dat u weer zoo goed is." „Ja, en sir Felix zegt, dat ik nog wel heel oud kan worden. Dus ik hoop, dat ik het kind. waarover ik met je heb gespro ken, in mijn armen zal houden." „Gaat uw zoon dan spoedig trouwen?" „Dat ligt no-g in het duister. Ik hoop dat opreoht. maar ik wacht geduldig, tot hij het mij komt meedeelen." „Zou het u niet aan 't hart gaan, hem aan een andere vrouw tb moeten afstaan 1" „Niet als het do rechte vrouw is Bo vendien. ik zal hem niet afstaan, als het de rechte vrouw is. Zij zal mij mijn klein deel in 't hart van mijn zoon laten behouden." „Ik zou, clunkt me, jaioersok worden, als ik .in uw plaats was en zooveel van mijn zoon hield als u, mrs. Lendridge." ..Wacht totdat jezelf moeder bent, dan sul jo het wel begrijpen. Ik wensoh niets liever dan Mark gelukkig te zien. Zijn ge luk gaat vóór alles. Hier zijn we er. Je gaat toch mee naar binnen on blijft thee drinken V' Betty merkte op hoe teeder Mark zijn moeder hielp bij het uitstappen en hoe hij haar ondersteunde bij 't in-huis-gaan. Pas, toen dc thee werd rondgediend, richtte hij bet woord tot haar. „U heeft een geschikte man in Ashton. Jammer, dat u hem niet eer heeft gekre gen," merkte hij óp. „Het ooet me genoegen, dat u gunstig over hem denkt", antwoordde zij droogjes. „Dat doe ik zeker. Maar bij kan geen wonderen verrichten." „Ik begrijp niet wat u bedoelt. „Dat geloof ik toch wel," antwoordde hij bedaard. „U denkt dus, dat ik jok?" vroeg zij en het bloed steeg haar naar de wangen. „Wel, kindoren, jullie moogt niet kibbe len," zei mrs. Lendridge vroolijk. „Dan zullen we over hot weer praten. Dat is het eenige veilige onderwerp," morkte Mark met 'n gediwongen lachje op. „Ik geloof niet, dat. ik van nature twist ziek ben," zei Betty nadenkend. „Ben ik dat?" vroeg Mark aan mrs. Len dridge, die dadelijk haar hoofd schudde. „Ik heb dat nooit gevonden." „En tooh twisten uw zoon en ik bijna altijd,"- zei Betty tegen haar. Mrs. Lendridge antwoordde hierop niet, dooh glimlachte fijn tj 03, te vragen of inzamelingen te doen van wel ken aard of tot welk doel; e. deel te nemen aan openbare of an dere vergaderingen, wanneer de comman deerende officier of plaatselijke militaire autoriteit het bijwonen daarvan door mili tairen, om redenen, ontleend aan de krijgs tucht, verboden heeft. Artikel 20. De militair zal zoomin buiten als in tegenwoordigheid van zijn meerde ren zich door onwilligheid, lijdelijk verzet of op andere wijze onvergenoegd beloon en over den dienst in het algemeen of over dienstbevelen of dienstvoorschriften, noch door morren of op andere wijze ontevre denheid, feitelijk of lijdelijk verzet onder zijn kameraden aankweeken of daartoe aan leiding geven of aansporen. Hij zal, ook waar het betreft verrichtin gen, welke niet uit eenig dienstbevel of dienstvoorschriften voortvloeien, gewillig en naar behooren medewerken in alles wat kan bijdragen tot een waardige verte genwoordiging van Nederland of van do vloot en het leger of eenig onderdeel daarvan. De Tabakswet. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden en van de ambtenaren der accijnzen, dat op 1 Sep tember a. s. dc accijns verschijnt van de tabaksfabrikaten, waarvan, overeenkom stig artikel 83 der Tabakswet (Sts.bl. 1921 No. 712), aangifte is gedaan. Voor hen, die het verschuldigde niet vóór of op dien datum in zijn geheel wen- schen te betalen, wordt de gelegenheid geopend dit in zes gelijke maandelijksche termijnen te voldoen, mits zij schriftelijk verklaren genoegen te nemen met bijbere kening van rente van 1 September a. s. af over het onbetaald gebleven gedeelte, naar den maatstaf van zes ten honderd 's-jaars. De eerste termijn verschijnt dan 1 September a. s.iedere volgende termijn telkens een maand later. Bij het niet-voldoen van een termijn en van de daarop verschuldigde rente vóór of op den vervaldag, vervalt deze regeling en is do geheele schuld, zonder nadere sommatie, ineens vorderbaar. Belanghebbenden, die van deze regeling wenschen gebruik te maken, kunnen zich daartoe, van 19 dezer af, wenden tot den ontvanger der accijnzen. Het ontslag der onderofficieren. Naar „De Tel." verneemt is vanwege liet Departement van Oorlog telegrafisch aan dc korpsoomma iidanten medegedeeld, dat mili tairen met 35 voor pensioen tellende dienst jaren slechts dan op 16 dezer, mogen worden ontslagen, indien op dien cbatum hun verbin tenis eindigt. Dogenen, wier contract niet is afgeloopcn, mogen niot worden ontslagen. Zooals men weet, had dc Minister van Oor- leg bepaald, dat alle militairen beneden den rang van officier, dio 35 voor pensioen tel lende dieBstjarea kunnen deen gelden, op 16 Augustus as. u.it den dienst moeten wor den ontslagen, ook wanneer op dien datum hun dienstverbintenis (gesloten contract met het Rijk) niet zou zijn geëindigd. Van dc protesten der onderofficiorsver- eeniging „Óns Belang", tegen deze maat regel maakten wij melding, evenals van het voornemen bij rechterlijk vonnis een beslis sing uit te k>kken omtrent de vraag of do Minister van Oorlog al dan niet bevoegd is om militairen met verbreking van her gesloten contract uit den dienst te ont slaan. De onderstelling, dat de Minister zyn maat regel moeilijk zou kuanen doorvoeren, is dus juist gebleken. De capitulatie van den Minister blijkt wel heel absoluut te zijn, als men bedenkt., dat het in dezen tclegrafischcn order gemaakte voorbehoud allen geldt, daar, naar wij ?e-- Dcmen, van geen der hier bedoelde militairen BINNENLAND. Het ontslag der onderofficieren. Afschaffing van portvrijdom. - De staking in de bouwvakken in Noord- Brabant is opgeheion. BUITENLAND. De conferentie te Londen is mislukt ei4 gesloten. Engeland wil de Commissie van Herstel doen beslissen over de Duitsche aan vraag voor een moratorium en anders de Vokenbond, aan wien ook een onderzoek naar den toestand in Oostenrijk is opgedragen. Do Commissie van Herstel geeft Duitsch- land uitstel ten aanzien van de beden verval lende betalingstermijn. Wat de compensaties betreft, zal Duitscblaud nog één termijn moe ten betalen binnen vier weken. de dienstverbintenis op 16 dezer eindigt, zoo dat geen enkel onderofficier zal warden ont slagen, zegt.de redactie van het Blad. Afschaffing portvrijdom. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend oen aantal wetsontwerpen tot aanvulling en ver- hoóging van de verschil lende Hoofdstukken dor Staatsbogrooting voor 1922. Aan de me morie van toelichting wordt ontleend, dat do Minister van Waterstaat bij brief van 29 December 1921 aan dien voorzitter van de Tweede Kamer heeft meegedeeld, dat de af schaffing van don portvrijdom voor stukken, den openbaren dxenst betreffende, zou worden uitgesteld tot nader te bepalen datum. Dit. uitstel liiold verband met het voornomen, vooraf voor de verschillende Departementen bij supple toko begroetingen de bedragen te doen vaststellen, welke tor zake aan hot Staatsbedrijf van de posterijen, dc telegrafie en de telefonie zullen zijn uit te keeren. Voer de kwijting van de frankoerkostcn voor stukken, den openbaren dienst betref fende, zal in hoofdzaak gelden de regeling, welke bij brief van 28 November 1921 d'oo-r den Minister van Waterstaat ter kennis van de leden der Staten-Genera al word gebracht. Nochtans zal, met afwijking van hetgeen ic dien brief word meegedeeld, do berekening van het port voor tliienststukken, waarvan do frankcering in afrekening plaats vindt, op geheel dezelfdo wijze geschieden als voor dienststukken, welke door middel van dienst- zegels worden gefrankeerd. Aldus is voor alle dicnststulcken een zeer eenvoudige peetbere- kening verkregen, waardoor de aanvankelijk tegen dc portbetaling aangevoerde bezwaren geheel wordieu ondervangen. Derhalve zal het port voor alle gewone dienststukken be dragen voor elk stuk van een gewicht van niet meer dan 100 gram 10 oent boven 100 gTam t/m. 1000 gram 20 cent boven lOoO tfm 2000 gram 30 cent. Het port der gedrukte dienststukken, di<3 niet meer wegen dan 500 graan, zal bedragen: voor elk stuk van een gewicht vanniet mee* dan 10o gram 2 centboven 100 gram t/m. 500 gram 6 cent. Op gedrukte stukken, meer dan 500 gram wegende, zal worden toegepast het port der gewone dienststukken. In Januari jl. werd door de verschillende Departementen cn de daaronder ressortee ren de ambtenaren cn instellingen een telling HOOFDSTUK XXXII. Eindelijk waren dc motoren klaar en ge reed yooi de proefneming, waarvan voor Betty zooveel afhing Dc beambten van do Luchtvaart-Vereeniging kwamen to Fcr- hampton en alles was voor hen in gereed heid. Betty was reeds vroeg met haar be drijfsleider Ashton aanwezig. Sylvester was 00^ present en zijn gezicht droeg tee kenen van bezorgdheid. „Mochten ze soms niet goedgekeurd wor den, miss Churbon Sylvester hield op en keek zijn meesteres bezorgd aan. ,,U is cokter een dappere vrouw," ging hij voort en Betty glimlachte. „Ik zal mijn teleurstelling trachten te verbergen," antwoordde zij luchtig. Beteekent het veel voor u?" vroeg hij. „Bjjna alles," bekende zij openhartig. Vau af het begin scheen alles verkeerd te gaan maar Betty liep kalm en rustig rond, steeds bevelen gevende. De proeven, waaraan de motoren werden onderworpen, waron werkelijk zeer sterk en spoedig was zij voor zichzelf overtuigd, dat het'op een mislukking zou uitloopen. Maar zij glim lachte, toen Skeatharn versoheen. En oen oogenblik later voegde de beambte zich bij haar. „U ziet er vermoeid uit," merkte hij be langstellend op. „Ik voel mij ook zeer vermoeid." „Ik heb nog niet geluncht."- „Ik aal u in mijn auto naar huis bren gen." „Goed hoe eer hoe beter. De lucht hier is soherp ear ik ben eenvoudig uitge hongerd1." Onder dan maaltijd bemerkte Betty, dat hij haar wilde voorbereiden op een slechte tijding; maar zij hield zich goed en liot door niets haar onrust blijken. Later op den dag keerdo zij naar do fabriek terug en de proefnemingen werden voortgezet. Eindelijk brak het oogenblik aan, dat Betty het ergste wist. Haar motoren had den niet aan de eisohen voldaan en zij irsoest er op bedacht zijn, dait zij voor groot e moeilijkheden zou komen "to staan. Het vereisohte al haar wilskracht, om met Shcabham en al do andere beambten, die baar hun leedwezen betuigden, to spreken maar haar stem was vast sloohts haar lippen, die vast op een geklemd waren, beefden nu en dan. Maar eindelijk was alles afgelcopen on toen reed zij haastig naar huis. Daar aan gekomen, begaf zij zich regelrecht naar dö bibliotheek en liet zich in een leuningsboel neervallen. Nu eerst ontspanden zich haar gelaatstrekken, haar oogen vulden zich met tranen, maar geen geluid ontsnapte aan haar mond. Weldra stond zij weer op en nam een particulier grootboek uit de brandkast. Een nauwkeurige berekening der cijfers volgde en daaruit bleek, dut de ondergang voor de deur stond. Zij bad alles, wat zij bezat, voor het succes van den nieuwen motor op het spel gezet. Een bediende kwam melden, (Rit het d/iner gereed was. „Breng me een sandwich en een kop kof fie. Ik wtil vandaag niet dinee-ren," ant woordde zij.. Een poosje later werd er een bezoeker aangekondigd, n.l. Sylvester, cn zij besloot hem te ontvangen. Hij was de eenige per soon, tot wien zij op dat oogenblik koa spreken. Do monteur kwam binnen, terwijl hij zenuwachtig zijn muts ineen frommelde,. ^Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 1