LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 14 Augustus 1922, OfficieeSe Kennisgeving STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. A] FEUILLETON DE CISURSTOffiS PRlJS DER ADVERTENHEfés B) Cts. P'er rê^eT, 'a Zaterdags 4.0 Cts. per regel. Bij regelabomneipept bedansrijk lagere prijs. Kleine advertentiërL, uitsluitend bij vooruitbe* taling. Woensdag 50 Cts., Zaterdag 75 Cis., bij pen maximum aantal woorden van. 30. Incasso volgons postrecht. Voor eventueele op zending van brieven 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Gts. Bureau Noordeinösplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANT] Voor Loiden p. 3 mnd. 2.35, p. week Ï8 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week fc Q-ll Franco per post f 2.35 portokosten. Nummer 19154. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCH VERKOOP. Aan don gemeentelijken visohwinkel Visch- markt 18 (telef. 1225) is Dinsdag verkrijg baar SCHELVISCH a f 0.10 en SCHOL k 10.10 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, ld Augustus 1922. Prof. N. van Wijk, alhier, voorzitter van het Nederlandsch comité tot hulpver lening a-an Russische mannen en vrouwen van wetenschap, is door den Oekraïnischen historicus Hruschewskyj gewezen op den nood van de Oekraïnische geleerden en op de mogelijkheid hen te helpen, doordat er contact bestaat met Kief en Charkof van .Wcenen uit, waar prof, Hruschewskyj's comité gevestigd is. Het Nederl. Comité belast zich met het in-ontvangst-nemen en doorzenden van geld, dat men voor dit speciale doel wil offeren. Tot directeur der R.-K. harmonie-ver- eeniging ,,Leo XIII", te Alphen, is be noemd de heer M. Bolderdijk, alhier, als plaatsvervanger van den heer M. J. Markx aldaar, die bedankt heeft. Dc tentoonstelling van schilderijen van moderne Fronscbe on Nedorlandsche meestere, afgestaan door den kunsthandel van Wisseling Co., zal Zondag a s. voor bet laatst in „Do Lakcjihal" geopend zijn. Wie dus nog deze col lectie wil zion, baaste zicb. Door het architecten- en ingenieurs bureau Kraan, Grocnewegen en Verwijs, alhier, werd heden in het gebouw „Patri monium" namens het bestuur der Gerefor- neerde Schoolvcree/niging aanbesteedhet verbouwen en uitbreiden van de School voor M. U. L. O. aan de Hooglandsche Kerkgracht tot School voor L. O. en voor U. L. O. Er waren ingekomen 12 inschrijvingen, n.l. van: 3. Warnaar, f 78,880; J. van Riet f 73,700 R Smit en P. van Rooyen f 68,500; M. ,v. d. Velden en P. van Rooyen f 68,500; M. van der Velden, Leiderdorp, en P. G. de Jong, f 65.000; A. Harteveld en A. de Vrind f 64.300; G. Gesman Lzn. en C. Zoe- temeijer, Alphen aan den Rijn, f 60,390; Gebrs. Proper, Moerdijk, f 59,980; Gcbrs. A en J. den Ouden, Alphen aan den Rijn, f 59,200; A. A. van Tienhoven, Oegstgeest, f 55,484; B. Boerrigter cn G. Houtkamp, Haarlm, f 55,300; Gebrs. Vlaardingerbroek f 52,900; J. Dietz f 49,796. Waar geen woonplaats vermeld is, zijn 'de belanghebbenden metterwoon alhier ge vestigd. De landobjko betooging van de Vrijden- kerevoreendging „Do Dageraad" gisteren al hier, waarmede gepaard ging oen tcoht naar en bezichtiging van het Spinoza-huis te 'Rijnabiürg, lood onder de ongunstige weers gesteldheid. Daarop was te voren bij het op maken van het piagramma niet gerekend, evenals trouwoa9 bij het ar.ganiseeren van zegvele plannen dozen zomer, waarita St'.- Marigriet ons zoo leelijk bij den neus hoeft, het geval is. De opon-luoht-bijoenkoirist op „Den Burcht" kon daardoor niet doorgaan en vond nu plaats in „Do Graacteurs''. Wij vestigen gaarne de aandacht op een. in ons blad voorkomende advertentie dor Win kelweek-Commissie, waarin mededeelingen wor den godaan aan deelnemers. Voorts verzooht mon ons mode te deel on dat pogingen zullen worden aangewend, om opheffing te verkrijgen van de sluitingsverordoniiig en B. en W. te verzoeken, dat de winkels geopend mogen blij ven tot 's avonds tien. uur gedurende de Win kelweek. Zaterdagmiddag werd voor rekening van den heer J. Flippo ondershands aanbe steed het afbreken van het bestaande per ceel Zuidsingel No. 30 en het daar t9r plaatse bouwen van een winkelhuis met bovenwoning. Ingeschreven werd door de navolgende personen: H. J. vah der Laa- ken voor f 13,200; J. van Iterson, f 11.40S; J. van Riet, f 10,409; Van der Velden en Dc Jong f 10,400; A. G. Bockwijt, f 10,195; J. de Lange, f 9595, en J. Th. Boot en Co. f 9450. De gunning is aangehouden. Te halfzes geraakte gisteren de twaalf jarige Hendrikus Sch., wonende aan de Lammermarkt, te water. Een onbekend ge blevene redde hem met een reddingshaak. De knaap was reeds bewusteloos, maar na deskundige behandeling kwam hij bij en kon hij bij zijn ouders worden gebracht. Ten nadeole van P. do J. is uit oon schuur aaliiter zijn woning aan den Wille-Siugel een rijwiel ontvreemd, Aangifte £s bij do politic alhier gedaan, dat de zevenjarige G. door B. in de Bouwolou- wenstceg is mishandeld, zoodat G. een bloeden de lip kon toonen. Het programma van het concert voor de werklooze arbeiders en hun vrouwen te geven door de arbeiderszangvereeniging ,,De Stem des Volks", directeur den heer H. van Kesteren, Den Haag, en te organi- seeren door de Centrale Commissie voor Arbeidersontwikkeling in den tuin van Musis Sacrum" op morgenavond te acht uur, luidt: 1. „Vaandellied", O. TV. de Nobel. 2. „Traucrgesang", M. Blumner. 3. „Mor genrood', O. W. de Nobel. 4. „Droome- Vrouwc kom", Isr. J. Olman. 5. Optreden van den heer ltenati. Diverse levenslied jes met luitbegeleiding. Pauze. 6. „Eens", O .W. de Nobel. 7. „De Nieuwe Lont", Isr. J. Olman. 8. „Serenade van een lands knecht", Orlando di Lasso. 9. ..Vredes boodschap", O. TV. de Nobel. Het programma voor het concert van het Leidsch Muziekkorps op a. s. Dinsdag avond te acht uur in het Kooipark is het zelfde als dat voor het vorig concert, het welk door het ongunstige weer niet is door gegaan. No. 1. „Eïnzug der Gladiatoren", marsch. Fucik. 2. Ouverture „Gustavus", Auber. 3. „Espana", wals, Waldteufel. 4. .Fantai- sle „Ein Walzertraunv",' Strauss. „Rudge Whitworth Cycle", galop, Geijp. Nakiri Wals, Lincke. „Necrlandsch Vlag" marsch Tierolff. Synode Nod.-Herv. Kerk. Ds. Bongers brengt rapport uit over oen verzoek van ds. V. Roos, te Zandpoort, predikant bij de Prov. Ziekenhuizen van Noord-Holland. Rcquestraut is provinciaal ambtenaar cn zou wegens 70-jarigen leef tijd als zoodanig zijn ambt moeten neer leggen. Hij vraagt nu aan de Synode voor hem te willen tusschcnbcido komen bij het Prov. Bestuur va.n Noord-Holland, om liern als predikant bij de Provinciale Zieken huizen in dienst te laten krachtens zijn recht als predikant. Besloten wordt de stukken in handen te stellen van heb Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland ter doorzending aan het Classicaal Bestuur, waaronder requestrant ressorteert. Ter sprake komt heb voorstel van de Classicale vergadering van Hoorntot wij ziging van de artt. 5 en 6 van het Regle ment voor de Kerkeraden. Hierover is reeds rapport uitgebracht door ds. A. de Haan. De commissie heeft het voorstel overgenomen. De rapportur verdedigt het voorstel tegen door verschillend^ sprekers gemaakte bedenkingen. Het gaat vooral om het al of niet- handhaven van de kies colleges. De conclusie van de meerderheid der commissie, om het voorstel aan te nemen, wordt verworpen. Ds. Van de Griendt brengt rapport uit over de voorgestelde grenswijziging tus- schen Abkoiule en Wcesp. Aangezien het advies van het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holla.nd onder de stukken ontbreekt, wordt, dte zaak ter verdere afdoening op gedragen aan de Synodale Commissie. Buurtetoosliigcn aan onderwijzers. In „Staatsbl.'" 447 is opgenomen bet Kon. beeluiit tot vernietiging vau het besluit van den Raad dor gemeente Weesp, van 16 Jam 1920, voor zoovor het betrekking heeft op de onderwijzers bij het Openbaar Lager On derwijs in die gemeente, waarbij bepaald is, dat van de ambtenaren, wier jaarwedde met ingang van 1 Januari 1919 is verhoogde de van gemeentewege verleende duur te t cesl a gen zullen worden teruggevorderd. Tot het nemen van dit Kon. besl. bobben o.m. de volgende overwegingen gegolden „Dat bij de wet van 14 Juli (Stbl. no. 493) welke te rekenen van 1 JanuarL 1919 in wer king is getreden, dc jaarwedden der onder wijzers zijn geregeld, cn de gemeenteraad, kraohtens het beginsel van art. 150 cn vol gende dor Gemeentewet, sedert dien datufra niet meer bevoegd is, het door de wet be paalde bedrag der jaarwedden van de open bare onderwijzers te verhoogen, of aan dio onderwijzers boven hunne jaarwedde een be looning of een toelage te verleenen, behou dens in de uitzonderingsgevallen genoemd in art. 26 duodeceils dor «voormalige wet tot regeling van het lager onderwijs dat derhalve de gemeenteraad van Wcesp tot het- nemen van zijn besluit van 29 No vember 1918 (om nl. een toeslag van 10 pCt. te verleenen aan ieder, d'ie in vasten dienst dor gemeente worlkzaam is) bevoegd was, en hij niet in strijd met liet beginsel van art. 150 en volgende der Gemeentewet, sedert 1 Jan. 1919 het door de Wet bepaalde bodrag dor jaarwedden van de openbare onderwijzers in die gemeente heeft verhoogd, of aan dne on derwijzers boven hun jaarwedde een beloo- nin.g of een toelage hooft verleend. dat mitsdien terecht dc in dat boshut ge noom-de gemeentelijke duurtebijslag in het jaar 1919 ook aan de onderwijzers bij het openbaar lager ondorwijs is uitbetaald, en zij or aanspraak op kunnen maken, dn het genot daarvan te worden gelaten dat derhalve het besluit van den Raad. van Weesp van 16 Januari 1920, waarbij bepaald, ijs, dat van do ambtenaren, wier jaarwedde nuct ingang van 1 Januari 1919 is verhoogd!, de van gemeentewege verleende duurtobij- slagen zullen worden teruggevorderd voor zoover het betrekking heeft op de onderwij zers bij het openbaar lager onderwijs in (tic gemeente, is in strijd met het algemeen be lang". Demonstratie van het spoorwegpersoneel De Nederlandschc Vereeniging van Spoor cn Tramwegpersoneel had tegen gisteren een vergadering bijeengeroepen te Utrecht, om te demonstreeren tegen de dreigende loonsverlaging voor de spoorwegarbeiders. Te L'trecht was liet een geweldige druk te van groepen van spoormenschen, die met vaandels en muziek optrokken naar „Tivoli", de plaats der vergadering. Tegen het uur, waarop de vergadering zou aanvangen, liep de groote zaal, de kleine zaal en de tuin vol. Ook heel veel vrouwen waren er onder de duizenden. Als sprekers traden op de heeren Molt- maker, Nathans, Van Braambeek, Joustra Van Hinte en Groenewoud. De redevoeringen werden beloond met a]Dplaus. De volgende resolutie werd bij acclamatie en onder langdurig applaus aangenomen „De massavergadering van Spoorweg personeel, bijeengeroepen door de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel op 13 Augustus 1922 te Utrecht, gehoord de besprekingen omtrent het streven van Directie en Raad van Commissarissen naar verlaging van de inkomsten van het per soneel, van meening, dat de tekorten, welke het spoorwegbedrijf oplevert, ge heel buiten toedoen van het personeel zijn en worden veroorzaakt, protesteert te gen elke poging tot opheffing of vermin dering dezer tekorten door verslechtering der arbeidsvoorwaarden en het niet invoe ren van de-reeds toegezegde verbeteringen in zake de pensioenen, verwacht dat op den grondslag van daadwerkelijk ver zet alle organisaties van spoorwegperso neel in onderlinge samenwerking zich zul len verzetten tegen de in voorbereiding zijnde verslechteringen en de reeds inge voerde verlaging der loonen van het per soneel in uurloon, en de verlenging der diensttijden, keurt onvoorwaardelijk goed de in deze door het Hoofdbestuur der Ncd. Ver. gevolgde tactiek, en roept het geheele personeel op door massale aansluiting bij de Ned. Ver. de voorwaar den te scheppen tot het keeren van' de boven-omschreven verslechteringen". Na de vergadering vormden allen een optocht, die door een groot deel van Utrecht trok, een lange stoet met muziek en vaandels. Vooraf ging een locomotief, verbeeldend de-Ned. Vereeniging als stuw en trekkracht voor elke actie, dan volgde het hoofdbestuur achter het vereenigings- vaandel, en daarachter de afdeelingen, met allerlei doeken met opschriften en motto's. De optocht maakte een marsch van on geveer drie kwartier. De Neutrale Bond van Spoorwegperso neel meldt; De arbeiders-remmer, die als overcom pleet, bij de centrale werkplaatsen werden te werk gesteld, hebben een verklaring ter teekening gekregen, om in de functie van arbeider bij dc werkplaatsen te treden, waardoor zij automatisch ruim 10% loons verlaging zouden maken. Het hoofdbestuur van dcu Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, wendde zi :h hierover tot de directie met het verzoek, in een spoedig tc houden afzonderlijke con ferentie deze aangelegenheid te bespreken De Ha-agsche gemeentc-begrootïng voor 1923 is ingediend met een batig saldo voor gewonen cn buitengewonen dienst van f398,092.50. Naar de „Ingenieur" meldt, zal het Koninklijk Instituut van Ingenieurs op Vrijdag 8 September a. s. hot 75-jarig be staan herdenken, ter gelegenheid waarvan het eigen gebouw te 's Gravenbage zal worden ingewijd Te Amsterdam heeft een congres plaats «van de Nederl. Federatie van Transportar beiders. De eerste-voorzitter, de heer E. Bouwman, opende het met een uitvoerige rede. Spr. betuigde zijn spijt over het feit, dat liet Ned. Arbcids-Secretariaat bij referendum besloot, zieh niet alleen aan te sluiten bij de rood© vak-internat.iona.lc, maar tevens aan het bestuur de opdracht gaf, mede te werken aan het stichten van de syndicalistische re volutionaire organisatie. Hij sprak hierover zijn spijt uit niet persoonlijk, maar otmdat de Federatie er anders over denkt. Het Nederl. Arbeids-Secret aria at heeft altijd kunnen re- BINNENLAND. - Demonstratie van hoï spoorwegpersoneel Duurte-foeslagen aan onderwijzers. Vereenvoudiging van de loting voop dd militie. Doodelijk ongeval bq boksen. BUITENLAND. - Ter Londenscbc conferentie is men weet op het doode punt gekomen. Poincaré weL gerde do voorstellen van Lloyd George, jj Twee Duitsche prot^stnola's. Te Dublin is overleden Arthur Griffith, cfef voorzitter van het Dail Eireanu. Lord Northcliffe. f kenen op de medewerking van het bestuur en van de gehcelo transportfederatic, maar als men, wat uit vakpersstemmen af te leiden' valt, aanstuurt op een scheuring van de on afhankelijke vakbeweging, dan zal de Nederl. Transportfederatic gaan meesleuren. Zij zal den strijd uitvechten, als het moet. Na zijn ingenomenheid te hebben betuigd niet dc opheffing van de workloozcnkas, wat' slechts de afscheiding van 2000 van dc 7000 leden tengevolge had, terwijl de terugloop van het ledental niet zoo sterk is geweest, nadat men de werltloozcnkas kwijt was, deelde spr. mede, dat met de Zeeliedenvcr- eeniging „Eendracht", te Rotterdam, is over eengekomen, een manifest onder do zeelieden tn verspreiden, ten einde te beletten, dat zij medewerken aar» het kolenvervoer uit En geland' naar Amerika, waardoor aan die mïjn- wonkorsstaking aldaar afbreuk zou worden gedaan. Na de rede van den voorzitter, werd hoï woord gevoerd door den secretaris van het Ned. Arbeids-Secretariaat, die opwekte om' bij een eventueele spoorwegstaking mede te werken. Het Hoofdbestuur der Vereen, van Ohr. Onderwijzcrs(ceson) in Nederland zal maain regelen nemen om te komen tot de oprich ting van een Paedagogische Bibliotheek. Door „Het Vad." is gemold, dat binnen kort oen Kon. besluit zou zijn te verwachten, waarbij bepaald wordt, dat het nieuwe Wet boek van Strafvorderiiig met 1 September a.s. ih werking zal treden. Men merkt ech' ter op, dat dit bericht niet juist lean zijn, om dat de datum van in-wer-king-treding van het Wetboek van Strafvordering bij de wet moet worden vastgesteld en, daar de Staten- Gencraal deze maand niet meer vergaderen, kan dus de datum niet op 1 September wor den bepaald. De administratieve bewerking van de loting voor de militie is sterk vereenvou digd. Veel reizen en trekken voor de lotelingen zal voorkomen worden door de bepaling, dat de loting voor elke gemeente afzonder lijk geschiedt. Vacatiegelden cn reiskos ten van militaire autoriteiten worden be spaard! bij een ruime toepassing van de vervangsrcgeling der districtscommandant Roman van PAUL TRENT. Uit het Engelscb. door A. G. (Nadruk verboden.) 43) Hij moest zijn. moeder aanbidden, om zóó diep bedroefd te zijn, nu zij in gevaar ver keerde. Br scheen aan het wachten geen cinuo te komen doch ten laatste kwam Janet terug en glimlachte. „SiT Felix zegt, diat het gevaar is geweken" meldde zij. »Gode zij dank Ik ga naar haar toe", zei Hark met een totaal veranderd gezicht. ï.Zij slaapt cn hoe langer zij slaapt des to beter. Als alios goed gaat, dsfc raag je haar morgen zien. Heb je geluncht vroeg zij gebiedend. «Neen. Ik heb een kopje thee gedronken". ..Ik zou je oen goed diner aanraden. Ga te l'critampton in een restaurant dinteren". »Ik heb geen oetlust", antwoordde hij met inspanning. jJk ga met u mee", zei Betty plotsclSng en hij staarde haar verbaasd .aan. "Prat is heel vriendelijk", zei hij beleefd. »Wel, dat is oen goed idfce", bracht Janet midden. „Jo hebt ie auto hier, hé •'Jy Noem hem dadelijk mee en zorg er hom werkelijk wat eet. Ik verlang niot ziok te hebben. Dus maar. gauw Bon ï*0"1^11 beval Janet hun. 3^ wel heel zeker begon hij, maar v',el hem haastig in de rede. „Ik geef jo or mijn woord op, dat jij jo over jo mcedor niet bezorgd behoeft te ma- kon dus gaat heen als zoete kinderen. Ik most weer naar de zieke". Betty ging regelrecht naar haar auto en bracht den motor aan ders gang. Na oven ge aarzeld te hebben, volgdo Mark haar. HOOFDSTUK XXXI. Mark cn Betty zatem samen In het Royal Hotel op hun diner te wachten. Dc laatste nam de wijnkaart op. „Ik geloof, dat i'k wel graag wat cham pagne zou hebben. Misschien wil u die wol uitkiezen", zei zij opgewekt. „Een halve fLesek „Neen, een hoelc, al9 't u blieft. Een glas wijn zal u goed deen. U ziet Or vermoeid uit". Beiden waren stil ondier den maaltijd. Mark dnccg den kellner op de koffie in den hall te brengen; maar 't speet hem, dat hij dat had gedaan, want zij vonden daar Crosby zitten met oen groot glas whiskey-soda vóór zich. Hij staarde vol verbazing naar hen en voegde zich een oogenblik later bij hen. „Samen gegeten, hé vroeg hij barsch. „Ja, waarom niet vroeg Mark bedaard. „Ik meende, dat jullie een hekel aan el kaar hadt", ging Crosby voort. „Wij bobben ©cn wapenstilstand samen gesloten". „Mr. Lendridge's moeder is heel gevaarlijk ziek", bracht Betty zenuwachtig in het mid den. „Ik zio niet in, waarom u en Lcndridge daarom samen mocton'diinecrcn. Luistert eens allebei. Ik rul jullio duivelschon onzin niet' verdragen Ben je van plan, Lendridge, mij aan kant te zetten en weer naar „Cliur- stons" terug te keeren vroeg Grosby boes. „Neen Maar ik zou jo wel graag uit het hotel zotten. Wil je zoo good zijn weg te gaan, mr. Crosby Ik zal morgen op het kantoor met je spreken. Ten minste, als mijn moeder zoo goed is, dat ik haar durf verla ten". ,,'t Staat me niet aan", zei Crosby ge melijk, maar hij ging toch weg, en Mark vermoedde, dat zijn chef te veel had ge dronken cn was nu zeer opgelucht, want hij was beducht geweest voor een twist. „En nu ga ik, dunkt me, ook naar huis. Ik hoop, dat uw moeder morgen beter zal zijnZeer bedankt voor het diner", zei Betty, terwijl zij hem haar hand toestak. „Ik zal u naar huis rijden". „Neen, ik wil liever alleen gaan". „U is vandaag zoo vriendelijk voor mij geweest, miss Churston, ik ben u daarvoor heel dankbaar". „U heeft geen reden tot dankbaarheid. Ik ben een belofte nagekomen, die ik uw moeder heb gedaan. Ik houd dol veel van haar." ,,U bleef dus niet om mijnentwil bij mij V Het schoot Betty te binnen, wat mrs. Lendridge had gezegd omtrent Mark en zijn huwelijk. „Vlei u daarmee niet, sir; u vergeet, dat wij vijanden zijn. Deze dag is wat de rechtsgeleerden noemen een dies non. Onze wapenstilstand is voorbij." „Vanavond ben ik niet tot vechten ge stemd. Het spijt me dat ik ooit ben begonnen u te bestrijden. Ik zal u doen lijden en „Onzin. Hc ben voornemens den strijd te winnen. U kan mij geen kwaad doen". „Ik heb daar vanavond ook geen lust toe. Ik ben benieuwd of...... Miss Chur ston, we moeten elkaar weer ontmoeten en nog eens over alles praten". „Ik wensch er niet meer over te praten. Goeden avond", antwoordde zij trotsch. Maar toen zij naar huis reed en nadacht over hetgeen hij had gezegd, speet het haar, dat zij het aanbod had afgeslagen. Den volgenden morgen zette zij zich aan het werk met een gevoel van lusteloosheid. Alles scheen van het begin af verkeerd te gaan. Zelfs Sylvester werkte op haar ze nuwen en zij was in een zeer prikkelbare stemming, toen zij naar huis ging lunchen- Zij vond daar Janet, die doodop vermoeid was. ,,Ik heb Mark bij zijn moeder gelaten. Zij is beter dan sir Felix verwachtte. Het was bepaald aandoenlijk moeder en zoon samen te zien. Zij houden zoo innig veel van elkaar. Een verkwikkelijk gezicht in deze da.gen van onverschilligheid en lauwe genegenheid", zei Janet nadenkend, „Het verheugt me, dat het met mrs. Len dridge zoo goed gaat. Maar ik zou je ra den, Janet, na de lunch naar bed te gaan". „Ja, ik ben zoo moe als een hond, lieve. Ik heb zware uren gehad. Maar ik wou die lieve vrouw zoo graag in het leven be houden. Zij laat je hartelijk groeten en draagt me op je zeer te bedanken voor al je zorgen en goedheid voor Mark". „Hij is vanmorgen zeker heel gelukkig „Ja, hij gedraagt zich als een jongen, als een lieve jongen". .Weer bekroop Betty een gevoel van ja loezie. Zij was benieuwd of Janet en Mark jgeëngageerd waren, of dat er enkel een bijzonder goede verhouding tusschen hen bestond. Zij zou dat gaarne gevraagd heb ben; maar de moed ontbrak haar daartoe. Den volgenden morgen ging Betty naar Londen en het gelukte haar een nieuwen bedrijfsleider te vinden. Hij heette Ashton en was een geschikte manhaar hij vroeg een hoog salaris, waarin zij na cenige aar zeling toestemde. Er brak nu een drukke tijd voor haar aan. Ashton werkte zich ge heel in den staat van zaken bij „Chur- stons" in. Hij was een bekwaam ingenieur en na een lang gesprek met Sylvester toon de hij zich niet verrukt over den nieuwen motor. De bestelling van de Luchtvaart- Vereeniging werd zoo spoedig mogelijk uit gevoerd. Ashton was een heel ander soort man dan Travers; hij gaf zijn opinie zeer be slist te kennen. ,,'t Is een "gewaagde zaak 't kan zeer weinig lijden. Ik kan mij niet begrijpen, hoe u in zulke streogc voorwaarden heeft toegestemd. Er bestaat kans, dat u met de heele bestelling blijft zitten. Dat zou leelijk zijn", zei hij. „Dat zou 't heel leelijk". „Ik wil nog eens met Sylvester spreken; hij is een verstandig man". Betty voelde zich na dit gesprek niet op haar gemak, doch het gaf niets of zij er al over tobde. Zij kon enkel wachten totdat de motor gereed was. En in dien tijd ver dween haar air van zelfvertrouwen voor een goed deel. Zij deed geen poging baar nieuwen bedrijfsleider zijn werk voor te schrijven, maar liet hem vrij spel in de fabriek. (Wordt vervolgd), 1

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 1