LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 10 Augustus. 'Tweede SSSad. Anno 1922. Uiï DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON JE CüUüSTfflliS ió. 19^5' 41/PIT'EN- De heer N. Heymans, vroe- er lrter woonachtig, is in Den Haag ge- .u/r,j voar "het.examen boekhouden M. O. Gedurende de 2de helft van Juli werd n 'ü<2\ post- en telegraafkantoor alhier als Bestelbaar terugontvangen brieven C. fcartse Jz., Aalismeer Mei. M. v. cL Hoek, sterdamJongejans, BoskoopBureau T^jdsdh Dagblad", Leiden briefkaarten J. B Inleven, Korter aar H. Verhoef, Tüstordam en G. J. Marceille, 3>en Haag, en briefkaart zonder adres. De burgemeester dezer gemeente, de eer C. W. C. Th. Visser, heeft tegen 1 anuari a. s- eervol ontslag als zoodanig evraagd. Gemeenteraad. Vergadering van Woensdagmiddag te uur. Voorzitter: de burgemeester. Secretaris: "heer Salverda. Afwezig met kennisge- ing dc heer De Wolf. Nadat de Voorzitter de vergadering met ebtd heeft geopend, stelt spr. voor de otulen der zitting van 18-Juli goed te jaren, waartoe wordt besloten. Missieven van Ged. Staten, houdende de oedkeuringen van ecu raadsbesluit tot ver- oop der villa „Nuova" en een tot .vgzi- mg der gemeen» jbcgrooting dienst 1922. Be secretaris doet lezing van antwoor- en van B. on W. op gestelde vragen door erschillctide raadsleden. Geadviseerd wordt op een vraag van i heer De Wolf, om het bureau van den ergerlijken stand in de njiddaguren gs- pend te houden, hierop niet in te gaan, ïrwijl door een vraag van hetzelfde raads- o, om de brug over den Rjjn gedurende min. voor het vertrek van ie deren trein sloten te houden, geen aanleiding bij B. 3 W. bestaat, in de bestaande regeling wij- iging te brongen. Be uitkeeringen ingevolge het werkloo- enbesluit 1917 hebben bedragen over Juni 922 fS91.11 en over Juli f407.20. De Voorzitter doet teveus mededeeling, it hij ontheffing van zijn ambt als bur gmeester heeft verzocht, zulks met ingang i 1 Januari 1923. Vervolgens dient spreker een voorstel in m in te gaan op de offerte van de Electr. echo. Fabriek te Utrecht, welke de elec- tische klokken heeft geleverd, om deze eder geheel in orde te brengen voor f220 i zoodoende een einde te maken aan de jdensgeschiedenis der klokken. Dg heer v. Dijk gaat met het voorstel oede. maar wil nog niets betalen totdat de arantietijd is verstreken en de klokken piekfijn" loopen. De heer Herngreeiv wil niet dit bedrag eschikbaar' stellen; de garantie tijd is nog Het verstreken en de firma moet zorgen, at de klokken in. orde zijn; wil de firma fit niet, dan moet worden bekend gemaakt, elk oasolied werk zij aflevert. De Voorzitter zegt, dat reeds ettelijke kalen is getracht hieraan een einde te ma in, Spreker heeft een onderhoud gehad set den secretaris van 'doï arbitrage-com- lissie van den' Metnalbewerkersbond te Den laag en heeft verschillende andere mid den betracht' om tot een goed resultaat 0 komen, doch. om' tot een directe oplos ing te komen is het voorgestelde de beste feg. Nadat' nogverschillende keer en hun tëening naar' voren brachten, werd fiet oorstel aangevuld met het voorstel van en heer Van Dijk, om niet eerder te be- i alvorens de garantietgd verstreken is, stemming gebracht en aangenomen met 2—2 stemmen, tegen de' heeren Herngreen D. v. Leeuwen. Een verzoek van de Ver. lot instancïhon- hsg der Chr. Bewaarschool te Gouwesluis dover 1913 wederom een subsidie te mo- ontvangen. Dit zal bij de begrooting 'orden behandeld. Ren verzoek van den heer J. Slager om ttvol ontslag als tijdelijk gem.-veearts. ordt zonder hoofd, stemming hiertoe be kten,' en eindelijk een verzoek van den K. Kuipers om wederom in zijn vo- xv functie als gem.-veearts te worden efbenoemd. Met 11 stemmen wordt laat-st- E^oemde Heer benoemd als tijdelijk gem.- veearts op dezelfde voorwaarden als aan den heer Slager gesteld. Voorstel van B. eai W. tot wijziging van de verordening tot verdeeling van de ge meente in stemdistricten. Zonder hoofde lijke stemming wordt dit voorstel aange nomen evenals een voorsbei van B. en W. tot wijziging van de verordeningen tot hef fing en invordering van begrafenisrechten en het voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op den dienst van den burgerlijken stand. De lieer Den Hertog kan zich met voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken op het adres van A. Simons en anderen, houdende verzoek om wijziging van art. 23 der Alg. Politieverordening niet vereenigen. Spreker wil deze heeren tegemoet komen en hun van het artikel ontheffing verleencn temeer daar het een groot bezwaar is, dewijl onze gemeente zoo uitgestrekt is. Een advies van den com missaris van politie hieromtrent luidde om niet op dit schrijven in te gaan. Het voorstel wordt in stemming gebracht en met 131 st. aangenomen (tegen de heer Den Hertog). "Voorstel van B. en W. inzake het ver harden van het opslagterrein nabij het stoomgemaal „Neptuhus". De heer D. v. Leeuwen vraagt of hiervoor de keien uit de Stationstraat te Aarlanderveen worden gebezigd en of dan tevens deze straat met klinkers w»ordt bestraat. De Voorzitter laat hierop het rapport van den gem.arch, voor lezen waaruit blijkt dat indien dit het ge val was de post plm. f 1700 hooger zou moeten zijn. Zonder lioofd. st. wordt l:-4 voorstel hierop aangenomen Voorstel van B. en W. tot het b?scbr- baarstellen van een crediet van f600 tot het aanschaffen van een moderne cyclo style. De heer Van Dam wil, indien de boek handel de cyclostyle zonder prijsverhoo- ging kan leveren, deze leverantie door middel van een boekhandelaar te 'dezer plaatse uit doen voeren. De voorzitter antwoordt, dat hem hier omtrent niets bekend is. Conform het voor stel van den heer Van Dam wordt zonder hoofdelijke stemming hiertoe besloten. Het voorstel van B. en W. om een cre diet te verleenen van f 30 voor het aan schaffen van vuilnisbakken voor de school voor M. U. L. O., aan den Oudshoorn- schen weg, wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot het verlee nen van een crediet van f 600 voor het aanschaffen van nieuwe banken in de open bare lagere school aan de Raadhuisstraat, wordt na eenige discussie eveneens zonder hoofdei, stemming aangenomen. Voorstel van B. en ,W. tot aanvaarding en verstrekking van premies voor particu lieren woningbouw. De heer Van Dijk vraagt wat de gemeente eigenlijk hierme de heeft te maken, waarop de voorzitter antwoordt, dat het rijk de voorschotten geeft door tusschenkomst van de gemeen ten. De heer Van Dam zegt, dat hij door ad ministratieve sloffigheid ter secretarie met het verzenden van een verzoek om premie voor woningbouw een schadepost had van f 2000, terwijl de heer Van Leeuwen even eens f 500 nadeel had met eenzelfde geval. Spreker zag gaarne, dat een onderzoek werd ingesteld wie hiervan de schuld is geweest. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van het Dagel. Bestuur aangenomen. Voorstel van B. en W. tot het nemen van 15 aandeelen van f 1000 in de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. De heer Van Dijk vindt, dat men met het nemen van aandeelen voorzichtig moet zijn; spre ker ziet het voordeel er niet van in en zal ook tegen het voorstel stemmen dat z. i. veel te riscant is. De Voorzitter antwoordt dat de zaak wel vertrouwen verdient, daar bij het rijk voor f 5,000.000 aan aandeelen is geplaatst. De heer Bol vraagt of niet bekend is welke dividenden in vorige jaren werden uitgekeerd, waarop de voorzitter antwoordt dat het een nieuwe bankinstelling is. Dc heer Van Dam vindt het, daar de gemeente zelf geld moet leenen, onzin om aandeelen voor f 15,000 te nemen. De voorzitter vindt het beslist een vei lige belegging, en zoo kan de gemeente, daar zij dan aandeelhouder is, ook geld tegen zeer billijke condities bekomen. De heer Van Dam zegt, dat wanneer wij geld bij deze Bank opnemen, wij dit voordeelig renteverschil misschien wel dub bel en dwars terugbetalen doordat het di vidend zeer wel mogelijk erg laag kan zijn. De voorzitter zegt, dat deze Bank niet is gelijk te stellen aan particuliere banken; groote verliezen kunnen zich niet voordoen daar aan gemeenten, die zwak staan geen crediet wordt verleend. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt verworpen met 12 tegen 2 stemmen; voor de heeren J. v. Leeuwen en Vlasman. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. tot het aangaan, van een gel-dleening aan genomenZij bedraagt f 300,000. Voorstel van B. en W. tot vaststelling verordeningen enz. ingevolge <le Vleesch- keuringswet. Bij de algemeene beschou wingen zegt de heer D. v. Leeuwen dat hot hem spijt dat in Aarlanderveen waar juist de veestapel zoo groot is geen slachtplaats is en hij vindt bet ondoenlijk oan een'uit nood geslacht dier eerst naar Alp hen to rijden om het te keuren. De voorzitter ant woordt hierop dat he-t voor de gemeente veel tc keetbaar is om meerdere slacht plaatsen te hebben, dat hieraan weer zijn verbonden laboratorium en keurmeester nu zegt men dat kan wel achterwege blij ven maar dan 'handelt men weer in strijd met- de wet. Nadat nog eenige heeren op- en aanmer kingen maakten wordt de verordening ar tikel sgewijze behandeld en aldus vastge steld behoudens de volgende wijzigingen: in art. 4 der verord. vervallen de Paasch-, Pinkster- en Kerstdagen en Hemelvaarts dag als dagen waarop niet wordt gekeurd en in art. 12 wordt de tijcl van uitspraak: van den keurmeester van 48 uur verkort tot 24 uur. In de constructie van den hulp keurmeester wordt het verlof bepaald 6 werkdagen per jaar, terwijl het salaris wordt verminderd tot f 1500. In de con structie van den keuringsveearts wordt het salaris teruggebracht op f 1200. Bij de rondvraag damkt de heer Den Hertog het Dag. Bestuur voor de vlugge afwerking van zaken omtrent, de electrifi- catie in <Jo R-idderbuurt. De heer D. v. Leeuwen zag gaarne een onderzoek ingesteld of de brandspuit te Aarlanderveen wel in orde is. Niemand meer het woord verlangen-cc sluit de voorzitter de vergadering. LEIDERDORP. In den gehouden schiet wedstrijd. te Katwijk-aan-Zeë op 8 dezer, uit geschreven dooi* de Federatie Rijnland-Oost, heeft de Burgerwacht ^alhier zich kranig gehouden. Niet minder den twee medailles en de. 3e prijs iin de-vrije-baan wendefci door 'haar verworven. In klasse B werd1 de eerste prijs behaald door de schutters G. die Koning J.Mz., G. Groenendijk, G. den Braven en J. Nagtagaaldte tweede prijs in klasse 0 door dfe schutters A. H. van In gen Schenau, J. J. "Wfolff, F. Zandbergen, A. van "Winkel en J. H. van Leeuwen. In klasse B behaalde G. de Koning en in klasse C H. A. van Ingen Sche nau de, hoogste punten. De 3de prijs la, de brijo baan behaalde de commandant, de heer J. M. de Koning. Door dezen uitslag komt de Burgeswaeht alhier in aanmerking om met twee vijftallen deel te nemen aan klo ge westelijke wedstrijden, in Den Haag te hou den. AALSMEER. Ter Augustuskeuring in de Koningszaal van „Artis" te Amster dam, exposeerde de firma Topsvoort, al hier, een groep decoratieve Dahlia's: de een al mooier dan de andere. Wenscht gij een levendig rood gekleurde, neem dan. „Artis", die voor groepen goede hoedanig heden bezit. Bezit gij liever een zuiver witte, bestel dan jhr. G. F. van Tets van Theresia. Het japonnetje van Prinzessïn Carnaval is rood met witte puntje. Fuga behoort tot de halskraag-Dahlia's. De nieuwe Dahlia's van de firma mochten ook gezien worden, wat vooral het geval was met No. 330, een decoratieve Dahlia met zalmkleurige bloemkorfjes met gele scha duw. Aan „Prinzessin Carnaval'"' werd een certificaat van verdienste toegekend en een zilveren medaille voor de groep Dah lia's. HAARLEi\IMERMEER. Het stond er aanvankelijk met de te velde staande ge wassen prachtig voor. Door den zwaren regenval begint er echter leelijke stagnatie t* komen in de landbouwwerkzaamheden. Bij vele landbouwers staat er graan op schooven en liggen de erwten gemaaid op het land, zoodat als er niet spoedig ver andering in de weersgesteldheid ten goede komt in deze gewassen het schot, dat zich hier en daar reeds begint .te openba ren, ernstig zal uitbreiden, waardoor een vrij aanzienlijke schade zou worden gela den. Ook de aardappelen hebben het op sommige plaatsen hard te verantwoorden, en bij langer aanhouden van den regen is het te verwachten, dat dit gewas voor een groot gedeelte zal mislukken door de ziek te, die reeds werd waargenomen. Er staat nu zooveel op 't spel wat de voedselvoor ziening betreft, dat het maar te hopen is, dat we nog een mooien nazomer krijgen. Met eenige weken droog, warm weder kan er nog veel van de gewassen terecht ko men. Onlangs werd er melding van ge maakt dat de Rijksveldwachter A. van Duijn van Hoofddorp werd overgeplaatst naar Hoorn. Naar wij thans vernemen is deze overplaatsing niet tot stand gekomen. Het te Hoofddorp pas opgerichte R.- K. fanfarekorps „Ons Genoegen" belooft onder leiding van zijn bekwamen direc teur, den heer L. Thuis, in de toekomst inderdaad iets goeds te worden. Gevraagd is of deze Vereeniging bij gelegenheid van de te houden Koninginnefeesten liaar me dewerking zon willen verleenen. Het is echter niet te verwachten, dat het bestuur daartoe eenige toezegging zal kunnen doen omdat de vereeniging pas staat aan hei; begin van haar studieloopbaan en zich uit dien hoofde nog niet bekwaam aoht om met een goed verzorgd programma in 't openbaar voor den dag te komen. De aan den verlengden Fort weg te Hoofddorp vanwege de woningbouwveree- niging gebouwde 19 flinke huizen zijn thans alle bewoond. Met het werk, dat uit een architectonisch oogpunt ten voor beeld kan strekken is een groote verbete ring tot stand gebracht. De woningen vor men thans met de gezellig aangelegde tuin tjes een aesthetisch geheel en komen de uitbreiding van 't dorp in ruime mate ten goede. De heer B., die Dinsdagavond alhier niet zijn motorrijwiel op den Vijfhuizérweg reed, kréég plotseling een hevigen schok en werd eenige meters ver in den water kant geslingerd. Hij bleek gelukkig niet ernstig verwond te zijn; ook de motor kwam er vrij goed af en kon weer spoe dig in berijdbare conditie worden gebracht. De man kon omtrent de oorzaak van hei, ongeval alleen deze verklaring geven, dat hij vermoedelijk over een grooten steen reed. Na van den schrik wat bekomen te zijn, kon hij de reis weer vervolgen. Volgens de- thans geldende dienstre geling van de Haarlemmermeerlijnen, die allesbehalve gunstig is te noemen voor per sonen, die 's avonds nog willen reizen van Hoofddorp naar Haarlem of omgekeerd, kan men na 7.44 uit Hoofddorp niet meer weg naar Haarlem, terwijl 9.17 de laatste Meertrein uit Haarlem vertrekt. Als reizi gers, die 's avonds nog naar Haarlem moé ten, te Hoofddorp den trein van 7.44 niet meer kunnen halen, dan kunnen zij zich behelpen met dien van 10.10 naar Amster dam (W. P.), om zoodoende langs dezen weg Haarlem nog te bereiken. Het laac zich begrijpen dat velen, met het oog op zoo'n beperkte regeling, vaak tegen hun zin van een ander vervoermiddel moeten gebruik maken. "Woensdagavond reed de landbouwer H. met zijn motorrijwiel met zijspan wagen alhier op den Spaurnwouderweg. Plotse ling raakte hij zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat hij met- motor en al in de weg sloot terecht kwam. Gelukkig werd 't on geval opgemerkt door voorbijgangers, die er met moeite in slaagden H. ui zijn bo= narde positie te bevrijden. De man kwam er, behoudens eenige ontvellingen en een nat pak, vrij goed af. De motor werd later, opgevischt. Terwijl de arbeider B. Dinsdagavond alhier met zijn. rijwiel op den Ringdijk bij Vijtiiui2en passeerde, werd hij onverwachts door een man, die zich aldaar ook per fiets bevond, aangevallen, van de fiets ge trokken en zoodanig geslage.n, dat hij bloedend aan het hoofd werd verwond.- Toen B. zich eenigermatc van bet gebeur-5 de rekenschap kon geven, was dc aanraxt? der gevlogen. KATWIJK. Gemeenteraad. (Vervolg.) In de heropende vergadering waren afc wezig de heeren Van der Gugten. Van Leeu wen, Meerburg en Van Walsem. De Voorzitter geeft gelegenheid tot de rondvraag en stelt voor daarna te behan delen punt 16. De heer Van Duyvenbode vraagt of het den Voorzitter bekend is, dat de ontvanger onlangs dwangbevelen heeft doen beteke nen voor reeds bejaarde belastingen, ais- mede of daarop door betrokken personen reeds is betaald. Verder of de gemeente niet verplicht is de niet meer opvorder Dare ontvangen gelden met kosten terug te be talen. De Voorzitter antwoordt, dat is geble ken, dat van de namens den ontvanger bcteekende dwangbevelen, sommige betrek king hadden op belastingen, dia niet meer langs gerechtelijken weg invorderbaar wa ren, omdat sedert het oogenblik, waarop zij verschuldigd waren, langer dan 3 jaren verloopen waren. Enkele dier posten zijn na uitreiking van het dwangbevel voldaan; blijkens ingewonnen rechtskundig advies is echter de gemeente niet verplicht tot resti- tutie- De heer De Klerk vraagt of met het oog op zoogenaamde vliegende' winkels, waarmede de gemeente vereerd wordt, het niet raogelqk is, hen, die voor dergelijke inrichtingen lokalen verhuren, extra aam te slaan in den Hoofdelijken Omslag. Verder wijst vrager de aandacht van B. en W. op een bouwval, midden in Katwrjk- aan-Zee, nl. in de Schoolsteeg hoek Straat van Freek van Roon, daar bevindt zich' een verlaten huis, dat in zóó desolaten toe stand verkeert, dat het niet meer dan een ruïne gelijkt en ee:n verzamelplaats is van voorwerpen, die de omwonenden wegwerpen en waar allerlei ongerechtigheid welig tiert. Spreker vraagt of de eigenaar niet kan worden overreed om een einde aan dien wao» toestand te maken. Eindelijk wenscht hij, in verband met zijn vraag, gedaan in de vergadering van 2 Februari en het daarop ontvangen ant woord, te vernemen lioe' het staat met den straatweg Katwijk-aan-ZeeKatwijk-aan-deu Rijn. De Voorzitter antwoordt, dat geen an dere belastingen kunnen worden geheven dan de Gemeentenet toelaat en dat bij de heffing daarvan geen verschil mag v.ordeör gemaakt, tusschen ingezetenen. Vervolgens dat B. en W. veel gevoelen voor het gun-; stig aanzien der gemeente en gaarne willen' medewerken om benadeeling daarvan te voorkomen. Zij hebben de eigenaar van be-; doeld perceel dan ook reeds aangeschre ven verbetering aan te' brengen. Eindelijk, dat bij den jongsten schouw over den ge noemden straatweg is gebleeken, dat deze weg verschillende gebreken heeft. De be heerders zijn dan ook aangeschreven daarin te voorzien, terwijl 1 September herschouw zal plaats hebben. De heer N. Parlevliet vraagt, in verband rnet een bezoek, afgelegd door Arbeiders bonden bij vertegenwoordigers van de Mi«* nïsters van Arbeid en Binnetilandschee Za ken over de werkloosheid in Overijsel en Drente en de daarbij verkregen resultaten, of B. en W. niets onbeproefd willen laten om alle pogingen in het werk te stellen Roman van PAUL T'RENT. Ui: bet Engelscb. door A. G. 'Nadruk verboden.) De een verdacht er den ander van een l.k spelen zr> waren, zoo uiterst vxien- J'-j)k tegen elkaar. De conversatie werd en vroolijk. Mark had verstandige Schouwingen over do gebeurtenissen dier !8eJ*. Betty was er opnieuw door getroffen, ktj zoo onderhoudend kon wezen, en fo kaar bepaald, toen het diner was ^eloopen en zij in hun loge in het theater ^ar"k bad een ernstig stuk uifcge- i eiï vanwaar krj zat kon hg baar eiaat met de verschillende uitdrukkingen wnemeu. Het was een drama en handelde bet arbeidersvraagstuk, waarin bei- natuurlijk belang stelden. En heb be- bit -teea vn"£e liefdesgeschiedenis. Het aate Mark, dat zij- zoo innig begaan met het ongelukkige lot der heldin, vij? *DeP mesvoslen met de liefdeswis- hgheden van een andere vrouw; dat zeker een goed teeken. jLj e ga-an natuurlijk: soupeeren," kon en boen bet soherm was geva-1- en 7ij knikte toestemmend, ^03 naar het hotel streed Mark met 'in v®rzoekrog. "Waarom zou bij 'bes w nie1) j-.n weegschaal leggen en e^"eest'^6riwa/5 zoo vriendelijk en lief ij w en bij bad toch niet gewonnen. on Wr,-inog verslagen. Bovendien, zij een rol spelen. Zij was nog niet de vrouw, die hij wensohte, dat zij zijn zou, en hij moest zijn tijd afwachten. Niet, dat hij baar anders wensohte hij verlangde geen slavin, maar een gelijke, en hij ge loofde, dat zij zich als zijn meerdere be schouwde. Haar houding in het verleden had dat altijd doen vermoeden, behalve vanavond, en op dien anderen gedenk- waarddgen avond. Neen, hij zou zijn tijd afwachten. Hij liad zijn plannen slechte na zeer zorgvuldige overweging gemaakt en wilde ze ten einde toe uitvoeren. Als hij haar mocht verlie zen, zou hij zijn leed als een man dragem. „Ik wenschte u niet te verontrusten, mr. Lendnidge; maar is het u ook niet opge vallen, dat uw moeder er den laatsben tijd zoo teer urteietT' merkte Betty vrien delijk op. „Zij heeft niet geklaagd," zei hij haastig. ,,Ik verbeeld me, dat dat ook het laatste is, wat zij zou <boen. U is altijd bij haar en ctlaairdoor heeft u het misschien niet opge merkt. Ik zie haar echter zelden, zij is ver anderd." „U heeft gelijk. Ik ben blind geweest." „Wees niet al te 'bezorgd. Ik weet, dat gij dol veel van haar houdt." „Zij is alles, wat ik in de wereld heb,'- antwoordde hij- heeseb. „Ik zou er op staan, dat zij een goeden dokter raadpleegt. Breng haar naar de stad of nog beter neem demand van bier mee." „Ik zal er morgen -dadelijk werk van ma ken, want ik zal geen rust hebben vóórdat mijn vrees ongegrond blijkt. Ik dank u, dat u mijn aandacht er op heeft gevestigd. Nu ga ik, dunkt me, maar naar mijn hotel. Hartelijk dank voor dezen bijzondere aan genomen avond." „Ik wou, dat het eand wat gelukkiger was geweest, maar ik voelde, dat ik moest spreken. Waarom zou u niet eens met Jane Forbes er over praten? Zij zou u een kundig man aan de hand kunnen doen en u mogelijk kunnen helpen. Zij houdt van mrs. Lendridge." „Dank u, dat zal ik doen. Goeden nacht. „Goeden nacht,, mr. Lendridge," zei zij bedaard. HOOFDSTUK XXIX. Shcatham was ingenomen met den gang van den nieuwen motor, wat ten gevolge had, <3at „Ohurstons" een bestelling werd opgedragen, die de fabriek eenigen tijd werk zou geven. Betty was meer dan ver rukt en verbeeldde zich, diat al haar moei lijkheden waren, verdwenen. Tom Sylves ter liet echter dïen eersten dissonant hooren. ,,Die zaak is zoo gemakkelijk niet, miss. De proefmadbine is met kunst- en vlieg werk zoo ver gebracht." merkte hij pein zend op „Wat wij mot de eene machine kunnen doen, kunnen wij ook verriohten met de rest." Machines zijn ra-re wezens," merkte hij weifelend -op. Maar Betty was nipt te ontmoedigen. De wereld was voor haar een heel aange name verblijfplaats geworden. Zij dacht, dat zij zich mimsch-oats tegenover „Cros bys" zou kunnen staande ho-udien, en de wetenschap, dat haar werklui weer voor eenigen tijd arbead in overvloed hadden, gaf liaar een gevoel van voldoening. I Er verstreken eenige dagen voordat zq Mark ontmoette, en zij merkte dadelijk op, dat hij ex bekommerd uitzag. „Ik heb miss Forbes gesproken. Zij komt naar mijn moeder zien. Ik stel grooc vertrouwen in baar opinie." „En toch is zij een vrouw." Betty kon niet laten dat té zeggen. „Daar heeft u mij te pakken, miss Ohur- eton. En toch geloof ik, dat zij haar zaken goad weet. Het is natuurlijk slechts een voorafgaand bezoek. Later wil zij de beste autoriteit meebrengen. Sinds u mij heeft gewaarschuwd, heb ilk mijn moeder nauw keurig gadegeslagen. Het verwondert mij, dat ik zoo blind heb kunnen wezen. Ik heb opgemerkt „U is altijd bij haardat maakt verschil". ,Ik moet u gelukwenschen, want ik heb gehoord, dat de Lucht'vaart-Vereeniging u een groote bestelling heeft opgedragen," merkte hij plotseling op. „Meent u bet oprecht met uw gelukw-en- schen 7" „Volkomen," zei hij bedaard. „En toch is het uw voornemen „Ohur stons" te ruïneeren," zei ze schamper. „Daarom ben ik oprecht." „WaA ter wereld bedoelt ge?" vroeg zij boos. ,vAls u een oogenblik nadenkt, zal mijn bedoeling u. duidelijk worden. Het spreekt ■vanzelf, dat ik weet, waarin uw verbete ring bestaat. 't Is immers onmogelijk voor Ferhaanp- 1 tooi een geheim t-e bewaren. Hetzelfde idee is eenigen tijd geleden odk bij mij opgeko men. Ik nam er een proef meenmaar liet het varen, omdat het niet volkomen deug delijk was „Maar mr. Sheath am is er enthusiast over." „Dat is wel mogelijk. Hij is een -beambte en heeft geen practisdhe ervaring opge daan. Maar ik durf wed/den, dat hij zeer strenge voorwaarden heeft gemaakt." Betty keek hem aan en haar oogen hadr1 den een bezorgde uitdrukking. „U probeert mij te verontrusten „Volkomen waar," stemde hij toe. „De motor is uitstekend." Hij haalde zijn schouders op en draaide zich om „Ik zou niet gaarne willen, dat u al te zeer teleurgesteld werd. 't Is slechts vrien delijkheid van mij om u te prepareeren op hetgeen ex gebeuren kan." ,,'t Is leelijk van u, om te trachten mij schrik aan te jagen," zei zc boos. Als antwoord nam hij zijn hoed af en: zette zijn weg naa-r huis voort. Hij was eerder met zijn werk uitgescheiden dan anders en had Crosby meegedeeld, dat hij den volgenden dag niet dacht te komen. Zijn moeder lag op de sofa en Mark be gaf zich naar de keuken, waar hij thee zette. Mrs. Lendridge beweerde altijd, dat geen thee zoo lekker smaakte als die van Mark Toen hij terugkwam, ging hij naast baar zitten. „Mijn jongen, je maakt je bezorgd over mij," zei zij vriendelijk. „Ja, moederlief, dat doe ik ook," stemde hij toe. En beiden bewaarden daarop het stilzwijgen. „Miss Ghuxston heeft mij de oogen ge5 opend, moeder. Waarom heeft u het mij n<iob gezegd?" vroeg hij plotseling heftig. „Je hadfc al genoeg zorgen En ik bes een lafaard, lieve. Ik heb altijd e£n hekel aan dokters gehad q. - - - (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5