AGENDA VAN DE WEEK. G. VAN DONGEN W PEDICURE Burgerlijke Stand v. Leiden. SPORT. KUNST EN LETTEREN, BUITENLAND. Zondag. ,,Den Buj-cht": Landelijke betooging van •de vrijdenkersvereeniging „De Dageraad". 3 uur. iVolksgebouwDuo B. en D. 8 uuri N o o r d w ij k-a a n-Z e e, „Casino": De heer en mevrouw Speenhof!Prins en hun zoon. Halfnegen. Maandag. „In den Vergulden Turk" i Vergadering van aandcelh. N.V. Machinefabriek „0ver fijn". Halfd'rie. --■/ Dagclhka. „Casino", Hoogewoerd: Bïoscoopvoorsteu lingen. Dagelijks te 8 uur. „Luxor-Theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks 8 uur. „Rejo-Thcater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen. Dagelijki te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 9 uur. 's Woensdags- en 's Donderdagf- avonds goedkoop© voorstellingen. Rondvaart over de meren. Op Zon- en feestdagen te halféén (bij do Zijlpoort). Op werkdagen te twaalf uur (Beesten markt). Tent naast den molen aan <le Lammer markt: Bijeenkomsten te 3 en te uur. 's Zondags enkel 's avonds. Tot en met 2Q Augustus., Den Haag, Soala. Vanaf Zaterdag 12 Aug., 's avonds Variété. Zondlagsmid- jdagö 2 uur matinée. De avond-, nacht- en Zondagsdiensten der apotheken worden van 7 tot en met 13 Augustus waargenomen door dj apotheken van P. du Croix, Rapenburg 9, tel 807, en Herdingh en Blanken, Hoogowoerd 171, tel. 502. I De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Oude-Vest is altqd 'geopend; doch alleen voor leden yan dat Ziekenfonds. niet kon plaats hebben, omdat de burge- - meester van Amsterdam do vergunning voor de voorstelling heeft geweigerd. De ingang van de zaal werd door twee politie agenten bewaakt. Desgevraagd verklaarde „prof." Spoel- stra, dat het de eerste maal was, dat het geven van een séance hem wordt belet. Op veel plaatsen in ons land is hij reeds op getreden; nooit is dit hem door de autori teiten verhinderd. Hij meende, dat de bur gemeester van Amsterdam de vergunning geweigerd heeft, omdat hij het optreden yan den heer Spoclstra die openlijk .verklaart, alle ziekten te genezen (tras ook organische ziekten) beschouwt als onbevoegd uitoefenon van de geneeskunde. Over het niet-toestaan van de vergun ning was de heer Spoelstra zeer ontstemd. In de Dinsdagavond gehou den vergadering van de visch venter sver- eendgiing „St.-Vincentius", te Yolendam, werd besloten, weer onder dezelfde condi ties als voorheen visoh te koopen. Alzoo een staking van slechts één dag. Tijdens do staking vervoerden de vissohers zelf de vlsch naar Amsterdam. De staking in het sleepvaart- bedrijf. In do gisteren op verzoek van den Centralen Bond v. Transportarbeiders gehouden bespreking van afgevaardigden van dien Bond met de oommissie tot re geling van de loon- en arbeidsvoorwaarden iahet Rijnsleepvaart- en scheepvaartbe drijf en de vaart naar België, heeft het bestuur van den Centralen Bond de voor stellen van de wterkgevorsoommissie aan vaard, onder voorbehoud, dat in de heden te houden ledenvergadering van den Cen tralen Bond tot algeheele opheffing van de staking zal worden besloten. Kennis wordt gegeven. van de volgende motie: Het stakende Rijnsleopvaarbpersoneel, aangesloten bij de Ned. Federatio van Transportarbeiders, op 8 Augustus in huis houdelijke vergadering in „De Vriend schap", te Dordrecht, bijeen gehoord een uiteenzetting over den stand van do sta king in het Rijnsleepvaartbedrijtkennis genomen hebbende van het telegram van het stakingscomité aan dc Ruhr, waarin Verlangd wordt, de staking uit te breiden, ook de riviersleepvaart voor de stad, waar door vooral to Rotterdam dc kracht der Btaking belangrijk lean worden versterkt; is van oordeel, dat het in het belang is van de betrokken stakende arbeiders, dat •ónder geen voorwaarden moer vergunning tot het wegsleep en van schepen mag wor den gegoven en dat do staking over de gansche slcepvrtart op den Rijn (ook de sleopvaart voor de stad to Rotterdam) diont te worden uitgebreid. Vuurbollen. 'Naar aanlei ding van den Dinsdagavond te Doetinchem waargenomen vuurbol schrijft het Meteoro logisch Instituut in De Bilt: Electrische vuurbollen zijn bij zwaar Onweer dikwijls waargenomen. Hun groot te wisselt tusschen die van een ei en een hoofd. Zij zijn meestal vele seoonden lang zichtbaar, bewegen rich langzaam zwevend e<n veroorzaken zelden schade, niettegen staande hét geweldige geluid bij uiteen- barsting. Do Fransche natuurkundige Plan- tó heeft reeds lang geleden getracht het verschijnsel óp kleine schaal na te bootsen, maar zoowel zijn experimenten als theorie (verdundo luchtmaasa in een sterk geladen veld, nl, tusschen wolk en aarde) zijn niet overtuigend. Volgens Walter zou men hier met een waterbal te doen hebben. Deze' hebben een lading van hetzelfde teeken als 'de omgeving en worden dus steeds afge- stoofcen: een electrisch geladen zeepbel ver toont in een gelijkmatig veld soortgelijke bewegingen. Zoolang men bet verschijnsel niet op groote schaal kan reproduceeren, zal de verklaring onbevredigend blijven. V. D seint uit Londen: De Nederlandsche stoomboot „Mont- Rlano", van Hamburg naar die Zwarte Zee, is te Emden binnengeloopen, met een brandende lading. RECLAME. Haarlemmerstraat 44 Telef. 1266 - 1970 430e STAATSLOTERIJ. Trekking van Ponderdag 10 Aug. Tweede klasse 4e lilst, Iiooge prijzen. 21053 100. Prijzen van 30. 77 340 475 560 1307 1374 1655 J753 2113 2166 3179 3612 3694 3637 4524 4834 6106 6262 6415 6438 6703 6829 7025 7481 7836 8020 8149 8345 8590 8722 8S87 9026 9290 9364 9413 9439 9467 9618 10049 10187 10425 11399 12013 12120 12296 12596 12853 13101 13224 13243 13605 13654 13948 14318 14502 14568 14804 15590 15623 15713 15836 16029 16243 16350 16575 16583 16827 16896 17409 17417 17832 18116 18139 18207 18857 18868 19004 19093 19375 19434 19438 19640 19844 200-15 20086 2082S 20989 21130 21214 21512 21693 21838 21971 22539 22616 22710 22900 22979 23000 GEBORENRoelof, Z. van R. v. Berg en A. J. Swcts. Krijn, Z. van G. Vree ken en A. Hartman. Ga to, D. van J. J. Cölpa en T. den Os. Maria Cnristina,- D. van W. Onvlee en J. Martijn. Johan na Maria, D. van J. do Lange en J. Boer. Adriaarntjo Arnoldina, D. van P. A. Kadé en F. Kelderman. Hendrik, Z. van J. M. Beenhakker en A. Stringer. Jaoo- bus, Z. van J. den Hood en J. M. Pet. Simon Hendrik, Z. van J. Braxhoven en J. Robbers. Joh-anna Cornelia Hendrika, D. van J. L. v. d. Boog en J. A. v. Haas trecht. Wilholmina, D. van H. Tc leng en S. M. Bernard. Alida Hendrika, D. van C. J. Ransel aar en J. H. Dirkse. Teunis, Z. van J. Verschoor en E. H. Klui vers. Johanna, D. van F. Rijsbcrgen en M. Tegelaar. Martin, Z. van M. Frank huizen en A. Nasveld. Willem Fredenik, Z. van P. Favier en F. Owel. Lena Fre- derika, D. van W. Kop en E. Voerman. Hildegard Elisabeth Helena, D. van H. Róhl en E, Bach. Barbara An torna Maria, D. van N. Bakker en M. Hudg3loot. Geotrge Philip, Z. van P. W. Bol en P. J. J. de Graaf. Jan, Z. en Elisabeth*Su sanna,» D. van L. Lotte .en H. Westerink. Martinus Hubertus, Z. van M. C. Pijnan ker en W. P. Strijk. Abraham, Z. van A. Heemskerk en C. M. Mieog. Leendert Gerrifc Dirk, Z. van H. Gasman en J. Kik kert. Pa/ui us, Z. van P. Ouwerkerk en J. J. H. v. d. Tuin. Abraham, Z. van P. Zwetsloot en J. O. Bavelaar. Hendrika, D. van P. J. de Wolf en J. M. Spieren burg. Johannes, Z. van A. Tuuronhout en G. van Oosten. Maria Johanna, D. van J. B. v. Berkel en J. C. Versteeg. Cornelia Trijntje, D. van J. Bogaards en O. T. Breebaart. Henricus Pdoter, Z. van P. O. ter Weer en J. M. Selder. Johan nes Willem, Z. van L. D. de Wekker en W. F. Tenddoo. Jacoba Wilhelmina, D. van J. Mars en W. Brak. Johanna Maria, D. van A. Anne e ze en K. W. Drenhh. Wil lem Pieter, Z. van P. A. Slieringis en M. v. Leeuwen. GETROUWD. J. H. R. Rippo jm. en A. M. A. Dingjan jd. I. Hollebeek jm. en G. Verlind jd. J. H. F. Smit jm. en J. T. J. Kleinhans jd. J. H. Dommerholt jm. en J. J. Palm jd. G. W. v. Beek jm. en P. F. Kikkert jd. A. A. 'Kuiken jm. en C. C. Rooijakkers jd. J. van der Kaay jm. en E. Sinteur jd. C. Brandt jm. en E. de Bruin jd. J. L. Overmeer w. en H. van Kleef jd. S. L. Vlaardin-3 gorbroek jm. en C. Montanus jd. P. W. Martijn jm. en C. Vijlbrief jd. T. Niou- wenhuizen jm. en M. W. Bonte jd. W. F. H. Schroder jm. en M. de Jong jd J. A. Slewe jm. en A. M. J. Gnoccky jd. F. J. van Dorp jm. G. Stikvoort jd. A, N. v. d. Blij jm. en C. de Joug jd. W. de Koning jm. en T. Kroeze jd. J. W. A. van der Waals jm. en C. H. van Poelgeest jd. K. van Staden jm. en F. van Rossen jd. Th. Brandt jm. en A. Brouwer jd. A. Baart jm. en J. den Hoed jd. W. v. d. Berg jm. en T. Neu teboom jd. C. v. d. Nieuwendijk jm. en F. Baart jd. OVERLEDENS. Petit Z. 20 maanden.; M. F. VinkesteinDoove wed. 73 j. M. Baart M. 70 j. J. de Boer—Bos Vr. G6 j. J. J. Pouw Z. 13 maanden. O. van Bockel M. 43 j. J. P. Noordermeer M. 57 j. E. HolsterVan Loo wed. 86 j. J. J. C. Slegtenhorst Z. 7 maanden. C. Lancel Z. 15 maanden. W. J. Bruins M. 78 j. C._ H. Overduïn Z. 6 weken. W. Prins Z. 2 j. D. van der Hulst M. 65 j. C. de VliegerZwarte- bol V. 45 j. C. J. Turk Z. 4 weken. G. Meijstcr M. 81 j. WATERPOLO. De Leidsche Zwemclub heeft gisteren in 'den strijd om bet kampioenschap 3e klasse de Schiedamsche Zwemclub met 51 ge slagen. Het poloseizoen raakt weer ten einde, zoodat de Leicïenaars gisteravond den laatsted wedstrijd op eigen terrein vcor dezen zomer- van hun stadgenooten konden bijwonen. Het doet de zwemmers altijd on aangenaam aan als zij hot verfrissohenrio element, dlat voor hun doel slechts enkele maanden bruikbaar is, weer- voor zoo vele maanden vaarwel moeten zeggen, maar het is misschien juist wel daarom, dat het potlospel zoo'n groote aantrekkelijkheid heeft. Trouwens, er blijft nog wel wat tijd, 'dat do temperatuur boog genoeg is. Zooals gezegd was bet de laatste wed strijd op eigen terreineen wedstrijd waarbij de L. Z. C. het kampioenschap van het Westen veroverde en welko dus nog gevolgd woardt door een wedstrijd te gen Zwolle om het katapioenssohap van Nederland (waarschijnlijk Zondag a.s., to Utrecht) Wordt deze gewonnen dan rost nog de promotiewedstrijd tegen Dolfijn 2 om een plaats in de tweede klas te krijgen. Wat de wedstrijd zelf betreft, deze had een ander cachet, dan een der vorigen, hetgeen voornamelijk wel zijn oorzaak vindt in de eigenaardige verdediging der Schiedammers. Deze trad n.l. voortdurend aanvallend! op en probeerde door x>pzwem men punten te force en-en, waardóór het eigenlijke verdedagingsspel niet zwaar kon worden doorgevoerd. In hot bogin is de S. Z. C. hierdoor in do meerderheidde Leid- soho aanval wordt te veel teruggedrongen of liever moet te veel met de Schiedam- scho verdediging mee, wil deze baar niet ontsnappen. Toch gelukt dtt aan den zeer goed spelende midachter Jurgens. Als hij den bal van dien keeper heeft ontvangen, ontsnapt hij adm Segaar en lioewel zijn eahot gestopt wondt, is het eerste doelpunt voor Schiedam weldra gemaakt, als een der Leidsche achterspelers cLen bal niet goed wegwerkt. Het is echter duidelijlt merkbaar, dat de Leidsche aanval het hier bij niet zal laten zitten en als or opnieuw is ui tg ezw ommenverplaatst het spel zich meer en meer op d« Schiedamsche helft. Zeer handig weot Elsinga, die gedurende den geheelen wedstrijd goed werk leverde, twee punten te makendan is het rust. Na de rust is het spel voor de Leidenaars. De Schiedammers zijn uitgezwommen en de Leidsche voorhoede deelt de drie overigo punten broederlijk. Een punt. werd er gemaakt, nadat een Schiedammer bet water was uitgestuurd, wegens te vroeg onderduwen, welke straf wel wat zwaar was. Overigens had do wedstrijd een goed verloop zonder ruwheden en als scheids rechter Do Haaff einde blaast, heeft de L. Z. G. weer een wedstrijd gewonnen en diaarmee het kampioenschap van het Westen. ZWEMMEN. De ploeg, die Nederland zal vertegen woordigen bij den zwemtocht over 8 kilo meter, dwars door Parijs, op 20 dezer, zal bestaan uit Zegger, Van Senus en Plan- tenga. Reigen ook te Amsterdam verboden. Naar do „Tel." vrneemt, heeft de burge meester van Amsterdam als hoofd der poli tie tegen een opvoering te Amsterdam van Arthur Schnitzler's Reigen door de Ham burger Kammerspiele bezwaar gemaakt, zoodat te Amsterdam, evenals to Rotter dam geen opvoeringen van dat stuk zullen plaats vinden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Te Londen is men in een critiek .stadium gekomen. Er op of er onder geldt thans voor het voortbestaan der entente! De deskundigen hebben een rapport uit gebracht, gelijk verwacht werd. De' voor stellen van Poincaré zgn geketst. Er schjpt een oogenblik sprake te rijn geweest van twee rapporten, een van de meerderheid en een van de minderheid. Deze minderheid zou dan gevormd zijn door Frankrijk 3ll^en. Maar het minderheidsrapport is ten siotts' toch uitgebleven. In de bijeenkomst der deskundigen werd er door de Engelsche eix feitelijk door alle andere leden op gev/ezen, dat, hoewel men er zeer zeker niets voor gevoelde aan Duitschland een uitstel te verleenen zonder voldoende waarborgen, deze waarborgen een zakelijk karakter moesten hebben, zoo dat zij geld opleverden. Sancties, die niets inbrengen dan papieren marken, zijn zon der waarde, daar men gefd moet hebben", dat ook buiten Duitschland waarde heeft. Bovendien was men van" meening, dat de waarborgen, die Poincaré wil verbinden aan het moratorium met den aard van zulk een moratorium in strijd zijn. De meerderheid der commissie is ten slotte daarom tot de conclusie gekomen, dat de voorgestelde waarborgen volstrekt geen extra-financieele voordeelen zullen op- feveren. Met betrekking tot het voorster ■betreffende geallieerde controle over de Duitsche staatskolenmijnen en bosschen wa ren d-e Italïaansche, Japansche en Engel sche gedelegeerden het er over eéns, dat een dergelijke maatregel geen finaneieelé voordeelen zou opleveren. Op dit pemt stonden do Belgen echter aan de zrjde van Frankrijk. Aangaande het voorstel om ee"n douane- grens^ tusschen het bezette gebied en het overige deel van Duitschland in te stellen en om een dergelijke grens om het Roer gebied te leggen. stemden alle geallieerden, behalve Frankrijk, met de afwijzende En gelsche opvatting in. Het standpunt a'er meerderheid is. dat ar geen sprake van een werkelijk moratorium zal kunnen zijn, indien tezelfdertijd onder anderen vorm 7an Duitschland betaling wordt verlangd. De meerderheid was van oordefel, dat indien dergelijke waarborgen zouden worden ver- eischt, het nog beter zou zijn om de be staande Duitsche douane-organisatie over te nemen, dan een nieuwe in te stellen. Wat betreft het voorstel om 60pCt. der aandeelen in Duitsche fabrieken, speciaal chemische fabrieken, aan den linkeroever van den Rijn door de geallieerden te doen overnemen, werd door alle geallieerden op positie gevoerd tegen het Fransche voorstel. De meerderheid is overtuigd, dat een der gelijke waarborg geen geld zou opbren gen, aangezien men die 60 pCt. der aan deelen alleen zou kunnen verkrijgen door do Duitsche regeering te dwingen de hui dige eigenaars uit te koopen en de aan deelen aan de geallieerden ter hand te stel len. De Duitsche regeering zou dit alléén kunnen doen door nieuw papiergeld te druk ken, waarvan het gevolg zou zgn, dat de valuta-positie van Duitschland nog slech ter zou worden. Daarmee was de conferentie echter aan geland in een beslissend stadium. Het Fransche voorstel was van de baan, maar wat nu? Lloyd George, Poincaré en Theu- nis hebben na een lunch op de Fransche ambassade nog langdurig beraadslaagd, maar de besprekingen brachten niet- de minste toenadering. In Fransche kringen beweert men, dat de toeleg van Poincaré zou zijn het op een afwijzing der plannen door Engeland te laten aankomen ten einde dan het feit te kunnen .vaststellen, dat geen overeenstem ming is te verkrijgen. Volgens de reeds afgelegde verklaring zou Frankrijk dan zijn vrijheid van handelen hernemen, en op eigen gezag de waarborgen zien te krij gen, die hot noodig acht, Wanneer dan blijkt, dat die waarborgen niet aoo slecht zijn als de deskundigen van theoretisch standpunt zneenen, hoopt men, dat Enge land ten slotte toch met Frankrijk zal sa menwerken. Of deze verklaring juist is, valt natuurlijk niet uit te maken. Het lijkt ons een gevaarlijk experiment toe. Dat de situatie ernstig is, bewijst ove rigens alleen al het feit, dat een vergade ring van het Engelsche kabinet is bijeen geroepen. Alle ministers met vacantie zijn hals over kop teruggeroepen.. En Poincaré heeft telegrafisch zich in verbinding ge steld met het Fransche ministerie, dat on der voorzitterschap van Poincaré heden morgen eveneens bijeenkomt. Met spanning mag men ongetwijfeld afwachten, wa* in deze kahinetszittingen zal wordea beslo ten. Een der ernstigste area yoor de en tente is aangebroken 1 Heden komt de conferentie niet bijeen, eerst morgen weer. Nog verluidt, dat Lloyd George zou wil len voorstellen de deskundigen naar Duitsch land te laten reizen om zich ter plaatse van den toestand te overtuigen. Daarmede aou dan natuurlijk een kort moratorium cn een opschorting der conferentie tot Sep tember of October gepaard gaan. 't Zou een kort uitstel beteekenen, maar in wezen zou <le toestand dezelfdeblijven. Gezien de onzekerheid is het niet te ver bazen, dat weer allerlei geruchten over Fransohe troepenbewegingen in het Roer gebied opduiken. Fethi Bey, een lid van de regeering van Angora, vertoeft te Londen, maar is er tot dusver niet in geslaagd, een onderhoud te hebben met een lid van de regeering. Mem is te Londen van meening, dat elke mededeeling, die Fethi of het bestuur van Angora wensaht te doen, behoort to wor den gericht tot de geallieerden gezamen lijk, aangezien de Engelsche regeering van plan is, stipt de geallieerde belofte na te komen, van geen afzonderlijke onderhan delingen te beginnen met de partijen bij het geschil in het naburige Oosten. Men wijst er op, dat de aangewezen handel wijze voor de ministers van Angora is, de conferentie te Beikos te vergemakkelijken, voor het uitstel, waarvan zij alleen ver antwoordelijk zijn. DUITSCHLAND. De besprekingen te Berlijn tusschen den Beierschen premier en- de Duitsche rijks- regeering hebben een aanvang genomen. In tusschen schijnt in de Paltz een stroo ming los te komen om zich van Beieren af te scheiden en zich te voegen bij Hessen of Baden, wanneer Beieren nog langer het rijk dwarsboomt. De staking der hondelscmployés te Frank furt a. d. Main is geëindigd. De Berlijnsche metaalbewerkers hebben bij een voorloopige stemming de tusschen den bond van Berlijnsche metaalindustriee- len en den Duitschen bond van metaalbe werkers vastgestelde regelingen over de nieuwe loonschaal met groote moerderheid verworpen. ENGELAND. Het werkloosheidsvraagstuk in Engeland en de middelen om de ellende te lenigen, die met zekerheid in dzen winter kan wor den te gemoet gezien, worden bestudeerd door twee commissies, beide uit ministers bestaande. Lloyd George is de voorzitter van een dier oommissiesde tweede com missie bestaat onder voorzitterschap van sir Alfred Mond. De „Times" schrijftDe commissie van den eerste-minister heeft een sub-commissie benoemd, die tot taak zal hebben den toe stand to bestudeeren van den Britscheii handel mefc ^U0 deelen van de wereld. De handelstatistieken van 1913 ,fcot on met dïe van den jongsten tijd zullen worden verge leken en bestudeerd, ten einde er achter te kunnen komen waar, en in welke mate de handel is achteruitgegaan. Dan zal wor den nagegaan hoe die achteruitgang moet worden verklaard en op welke wijze het klaarblijkelijk mogelijk zal wezen dien ach teruitgang in te halen. Blijkt dit niet ge makkelijk of niet mogelijk, dan zal moe ten worden overwogen, op welko wijze markten ter vervanging kunnen worden geopend. Speciale aandacht zal worden ge wijd aan de mógelijkheden om het Rijk tot verdere ontwikkeling te brengen. In officieele kringen verwacht men, dat de werkeloosheid dezen winter niet ten volle even ernstig zal "wezen als zij den vorigen winter geweest was. In bepaalde bedrijven zijn de vooruitzichten toch reeds beslist hoopvoller. De normale seizoensverbetering in Octo ber zal naar men verwacht orders brengen, die tot goed in het nieuwe jaar werk zullen verschaffen. De Vrijs taters hebben Killasher bij Swi- neford, waar de rebellen zich hadden .ver schanst, genomen. En opstandeling is dood, en negentien zijn er gevangen geno^ men. De rebellen roeren zich weer in "West Meath. SPANJE. Naar gemeld wordt, zou in de posterijen (ie geheele dienst stilgelegd zijn. De hoo, gero ambtenaren hebben zich bij de stakers aangesloten. Verschillende openbare diensten en ver-, schillende ministeries hebben den stak er a hun steun aangeboden, evenals de spoor wegarbeiders. PORTUGAL. Dat er in Portugal weer wat aan do band was, zooals wij reeds voorzagen, al weten we, oudergewoonte, ook niet, wat, wordt reeds bewaarheid dcor de latere be richten. Een algemeene 6bakiing door ge heel Portugal is afgekondigd.Men vreest) voor ernstige onlusten. De zetel d©T regee ring werd naar het fort Oacaes overga bracht. De oonstitutiontole waarborgen zijn opgeheven en de staat van beleg is uitge roepen. De regeering neemt krachtige maatregelen om de orde te handhaven. RUSLAND.. In de Parijsclie Temps" pro-.lamecrt de vroegere groot vorst Cyril zich als pre tendent naar den onbezetten Tsarentroon. MEXICO. Volgens een /.ttikel in het laatste num mer van de „Informations Sociales", het weekblad van het Internationaal Bureau van den Arbeid, heeft de president van de republiek Mexico, Alvaro Obregon, een wetsvoorstel ingediend voor het toeken nen van staatspensioen aan alle arbeiders. Het ontwerp verstaat onder arbeiders allo personen die voor een loon of salaris wer ken. Op verzoek van den arbeider zal de staat een pensioen toekennen van: 40% van het gemiddelde loon na 30 jaar werk; 55% van het gemiddelde loon na 40 jaar, werk; 70% van het gemiddelde loon na 50 jaar werk Verder wordt voorgesteld, dat de staat aan het gezin van iederen arbeider, die na het in werking treden van de wet sterft, zonder rekening to houden met de doods oorzaak, een uitkeering doet, waarvan de grootte afhankelijk is van den tijd gedu rende welken de overledene werkman is geweest. Deze uitkeering zal alleen be taald word-en indien de overleden arbëidrr nalaat een weduwe, minderjarige kinderen, ouders, die niet in staat zijn om te werken en geen pensioen hebben of minderjarige zusters, die wees zijn. Ook voor uitkeering bij ongevallen wor den Tuime schadeloosstellingen voorge steld. JAPAN. De minister van oorlog deelt mede, 'da., in dc volgende tien jaren de kosten voor het leger zullen worden verminderd io»)t 400 millioen yen. Hot leger zal worden vei® minderd met 1800 officieren, 56 duiz»d man en 13 duizend paarden, hetgeen neer komt pp een vermindering met vijf diri si es. De diensttijd zal worden verminderd met drie maanden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een koerier, die diplomatieke stukkeat; voor den Volkenbond te Genève bestemd, van Parijs uit derwaarts moest vervoeren, zette bet valies aan het Gare de Lyon eett oogenblik onbeheerd neder. Toen de trein voorkwam en de "koerier het valies kwam halen, was het verdwenen. Het bevatte uit sluitend diplomatieke documenten voor den Volkenbond. Dinsdagmiddag is in het tuchthuis te Brandenburg muiterij ontstaan. Acht ge vangenen wierpen rich plotseling op dö bewakers, maakten deze onschadelijk en ontvluchtten. De onmiddellijk begonnen vervolging leidde tot de arrestatie van der vluchtelingen. De zevende is bij de vèrvolging doodgeschoten, terwijl de acht* ste nog niet gevat kon worden. In een hotel in het centrum van Berl^ is een Amerikaan voor tweef millioen mark bestolen De buit bes' ond grootendeels uit buitenlandsch bankpa;r. In een gado'r ho* lel, op den Kurfursteadamm, hebben on bekenden in de kamer van een echtpaar voor ongeveer 1 millioen mark juweelen stolen, terwijl in een derde hotel op de Potsdammer Plata een Zuid-Amerikaan door diefstal 400,000 mark kwijt raakte. In de „Wiener Reichspost" vertelt «en iWeener, hoe hij met een dame uit Skandi- navië door 'de stad wandelde en voor een grooten boek- en kunsthandel kwam, waar de zeer kunstzinnige dame gaarne e® kgkje wou nemen. Met zijn jongere en scherpere oógen .zag de Weener al van verre- wat daar in de uitstalkast te was: pikante romannetjes, dubbelzinnigs i- lustraties, beursgidsen voor speculanten en dergelijk fraais meer, nauwelijks een enkel degelijk boek of kunstwerk. De dame, die den winkel binnen gio& vroeg daar: Maar waarom stalt a buiten nu niets beters uit? De winkelier lacht ver legen en legt haar dan uit: Beste mevrouj, omdat we dan niets zouden verkoopön. die geld hebben, koopen geen „ernstig dingen" en zij, die graag ernstige ding® zouden willen koopenhebben geldl Gisterenmorgen om 5 uur werd in Gri^ kenland een aardschok waargenomen, voor afgegaan door een onderaardsch gero do De schok was vooral hevig in de sta Methone en Poros. Verschillende hui zijn ingestort en talrijke inwoners» een paniek en schrik bevangen, zijn D den Piraeus gevlucht. De voorbijgangers iri een der straten van het Engelsche stadje zagen Maandagavond een race-auto. 1

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 2