DAGBLAD. Donderdag 10 Augustus 1922. Gfficieele Kennisgeving, STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. PRIJS DER'ADVERTENTIÉN: po Ct?. per regel» 'a Zaterdags 40 Cts. per regel* Bij ro^elaboimement belangrijk lagere prijs* i Kleine adrertentiea, uitsluitend bij vooruitben. laling'. .Woensdag 50 Cts., Zaterdag 75 Cts., bij ^en maximum aantal woorden van 30. Incatso volgons postrecht. Voor evenfueele op zending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst Ho. 57055. PRIJS DEZER COÜRANTl Voor teiJen p. S mni. f 2.35, p. woeï 'f Ö.Ï8 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week B Q.U Franco per post 7 2 35 Ht portokosten. Nummer 19151. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEFJNTELIJKE VISCIL VERKOOP. 'Aan den gemeentelijken visch winkel Visdh- •markt 18 (tclef. 1225) is Vrijdag verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.12—f 0.20, SCHOL a £0.18f0.32 en TARBOT a f0.60 per poind. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. Leidon, 10 Augustus 1922'. Reeds <.en paar woken geloden word ons medegedeeld', dat bij eeniig© ingezetenen onzer gemeen to bet plan gerezeb was, onzen bur gemeester, jlir. mr. dr N. C. de G-ijeelaar, ter getlteigenbeid van 'diiiens ^/s-jarig ambts- jubileulm in de komende maand te bul dagen. Wij vernemen na "uit betrouwbare bron, 'dat onze burgemeester zich idoor vcrsohil- lende omstandigheden aan alle huldiging mcént te moeten onttrekken. De burgemeester van Katwijk Heeft aan ;Ëe Cemimiissio van Stadsevangelisatie alhier 'toestemming verleend! om mengen-r Vrijdag avond met een zangkoor aan het strand op te titeiSen. Verscheidene liederen zullen ten gc-heore werden gebracht. De opstelling heeft tij het hotel „De Zwaan'' om zeven uur plaats •Een en Binder bedoelt het werk der Stranct- zendimg ten goede te komen. De Raad van Haarlem heeft benoemd tot tijdelijk leer aar in do scheikunde dr. W. J Bruining, alhier. Ter Augustuskeuring in de Konings zaal van ,,Artis", te Amsterdam, toonde onze stadgenoot de heer J. G. Ball ego een nieuwe decoratieve Dahlia, die „Mr. Dres- eclhuis" gedoopt aal worden. De kleur zien wij beschreven als vriendelijke roze en d'o bloemstelen als niet dik, maar sterk, zoo- d.%1 zij de bloemkorfjes fier omhoog hou den. Een goede aanwinst, die haar weg tuasohen do veJe andere wel vinden. Boze Dahlia verwierf een certificaat vatn verdienste De samenkomsten in do tont aan do Lammermarkt alliier vanwege de Nod. Tent-Zondriing blijven greote belangstelling trokken.. De vijftigjarige H. V., bewoner van do Driftlaan, alhier, werd gisternamiddag aan dé Haven aangereden door een onbe kend gebleven fietsrijder. V. viel eri Haag de over pijn in den arm. Door de auto van den Eersten Hulpdienst w,erd hij naar het Aoadomïsch Zieikerihuis vervoerd, waar 'omans rechterborvenarm, waarmede het niet in orde bleek, met succes werd be- t handéld. Vannacht om half drie trof onze politie op den Rijnstniirger weg twee jongens van dertien jaar aan. Het bleek, dat zij door uitklimming het St.-Vinoentius-gesticht te Lisse waren ontvlucht en het voornemen hadden naar Waddringsveen te marchee- ren. Do politie moest huin dót beletten en zij werden gesteld ter beschikking van den burgemeester van Lisse. De trein, welke 12 u. 20 m. gisteravond .uit Den Haag alhier moest aankomen, kwam ongeveer een half uur te laat binneh. De oor zaak hiervan was, dat even voorbij Den Haag ton persoon, verkoelende onder den invloed van sterken drank, aan dc noodrem had ge trokken. .Hij verlangde voor de hoofdpijn een i- aapirinepoedor. De treiin ging terug naar "Bon Haag, waar de abnormale reiziger uit -iien freijn werd gezet. Proces-verhaal togen "hem volgt. De brug in den Haag weg, even vóór Rozenhof', ondergaat een flinke reparatie -en verbetering, welke zeer tea goeie komt aan het drukke verkeer. Synode Nod.-Herv. Kerk. De beraadslaging over het voorgestelde nieuwe reglement op heit hulpprediker- -scihap wordt voortgezet. Aangenomen vordt, dat hulppredikers kunnen worden benoemd tot hulp bij of tot voorziening in ccn of meer der werkzaamheden aan de Pïfcdikaintcn opgedragen. De commissie fiteit in velband hiermede, voor, om art. 15 fan het Reglement op het godsdienst onderwijs aan te vullen met eenige meer dere vëreischten van de godsdienstonder- wajzers in de toekomst tot hulpprediker Dbnoembaar zullen zijn. Aangenomen ^ordt, dat voortaan ook vrouwelijke ean- o-idaten tot den Heiligen Dienst tot hulp- bredikei kunnen wor-den benoemd. Hier- ^tóde is ook beslist, dat vrouwen het pro- Ponents-examen kunnen afleggen. Dienovereenkomstig wordt art. 7 van het element op het examen aangevuld met 2200 bannen als vrouwen" in littera a al. r jjOandidaten in de godgeleerd er1*'- wordt aangenomen een wijzi- H ^>Van ait' 12 varL-J[ieb Reglement op het j *en doel hebbende He inschrijving ken ^ïv^kum van vrouwen mogelijk te ma- Schokking stelt voor om vrouwen niet tot het proponentsexamen tos te la ten, wel tot het kerkelijk voorbereidend examen. Dit wordt aangenomen, waar door vervalt de te voren aangenomen be paling met de gevolgen, dat vrouwen oan- didaat tot den Heiligen Dienst kunnen worden. De wijziging van art. 15 Regle ment op het Godsdienstonderwijs boven genoemd wordt aangenomen. Het geheele door de oommdsaie voorge stelde reglement, in stemming gebracht, wordt aangenomen. Ter sprake komt een voorstel van dr. AI. J. A. de Vrijer c.s. tot wijziging van artt. 60 en 27 van het Reglement op de Vaca turen. Het zal worden behandeld met andere voorstellen der Synodale Com missie. Ds. Seholte brengt rapport uit over de oansideratiën ten aanzien van wijziging van art. 3* Algemeen Reglement, art. 2 van het Synodaal Reglement op de benoe ming, enz., art. 17 van het Algemeen Re glement, en art. 3 van het Reglement voor de Kerkeraden. Het rapport wordt ter inzage gelegd. Daarna rapporteert ds. Barbas over do consideration ten aanzien der wijziging van art 3 van het Synodaal Reglement voor de Kerkeraden en van art. 1 van. het Re glement op de Vacaturen. Het gaat om de vraag of bedienaren van den godsdienst lid van een der Kanjers der Staten-Gene- raal of der Provinciale Staten mogen zijn. De conclusie van bet rapport om het ver bod op te heffen, wordt verworpen. Bestrijding van boschbranjen. Daar de provincie Noord-Brabant telken jare zeer veel te lijden heeft van bosch- en heidebranden, hebben Ged. Staten van dit gewest overleg gepleegd met den inspec teur van bet Staatsbosobbedrijf te Utrecht, ten einde tot algemeene bestrijding van brandgevaar to geraken. Het resultaat van dat overleg is geweest, dat Ged. Staten in zake deze materie aan de gemeentebesturen hunner provincie eep circulaire hebben verzonden, waaraan het volgende is ontleent „Met het hoofd van het Staatsbosch- bedrijf zijn wij van meening, dat reeds veel zou kunnen worden bereikt door gestrenge handhaving van de artikelen 428 en 429 van bet Wetboek van Strafrecht (laatstge noemd artikel, zooals dat is aangevuld bij de wet van 17 Juni 1918, Stbl. nr. 395). Aan de burgemeesters der betrokken ge meenten verzoeken wij dan ook mot aan drang, bij herhaling do gemeentelijke po litiedienaren aan die artikelen te herin neren. Ten einde ook de ingezetenen der ge meente beter bekend te maken met de des betreffende bepalingen dér wet, zouden wij het op prijs stellen, indien afdrukken van die artikelen wenden opgehangen in of nabij plaatsen, welke geregeld door inge zetenen en vreemdelingen worden bezocht (kerkportalen, vergaderzalen, raadhuis- en stationswachtkamers, gebouwen van den boerenbond, koffiehuizen, e. d;). Voorts zouden aan de vergunning, be doeld in art. 428 van heb Wetboek van Strafrecht onverminderd de voorzorgen, die die plaatselijke gesteldheid in elk bij- •zonder geval veroischt de volgend© voor waarden verbonden kunnen worden .,,1 o. als'voorzorgsmaatregel dient het te bromiden perceel door een brandvrije strook (d. i. een strook, waar boven gron-ds geen heide, helm of andere licht brandbare planten, noch hout voorraad aanwezig is) van do omringend© peroeélien to worden gescheiden. (De breedte van deze strook en dient in verband met de plaatselijke ge steldheid te worden geregeld) 2o. de brand zal niet mogen worden aan gestoken dan op een door den burgemees ter aan te geven tijdstip 3o. gedurende het branden zal con vol doend getal personen, voorzien van de noodrige gereedschappen, op hot perceel aanwezig moeten zijn, en na afloop van het work zal het perceel doör oen voldoend getal personen gedurende zooveel tijd wor den bewaakt als de burgemeester noodig oordeelt. Ten aanzien der toepassing van het be paalde sub 4o. van art. 429 van hot Web- book van Strafrecht dienc het volgende: Het ontstaan van vele bosohbrandieai ia te wijten aan het achteloos wegwerpen van brandende sigaren, sigaretten, luci fers, aan vonken -uit pijpen, enz. Daarom achten wij het mét genoemden inspecteur gewenséhl, dat van gemeentewege telken male bij aanhoudende droogte een tijdelijk rookverbod worde uitgevaardigd voor naaldhoutbossohen en heidevelden. Zulk een tijdelijke maatregel heeft meer zin dan eern permanent verbod, dat vrijwel doelloos wezen zou in tijden van regen achtige weersgesteldheid en dat daarom bij strenge toepassing dn noodélooze vrijheids beperking van het publiek zou ontaarden. Bij oen slappe handhaving daarentegen geraakt een permanent -verbod licht in ver getelheid, waardoor het zijn doel in brand gevaarlijke tijdien volkomen zou missen. Evenmin is het goed, de beoordeeling van de vraag, of de omstandigheden de toepas sing van zulk een verbod in concrete geval len al dan niet noodzakelijk maken, geheel over te laten, aan dte dienaren der open bare macht, vermits dat tot <*en persoon lijke beoordeeling van feiten aanleiding zou kunnen geven, hetgeen allerminst be vorderlijk zou zijn aan een behoorlijke uitvoering der verordening. Bij de tijde lijke verboden, als door ons bedoeld', doen zich dergelijke bezwaren niet voor. Die ver boden behooren niet te wonden uitgevaar digd dan in gevallen van blijkbare noodza kelijkheid, waardoor zij uiteraard ook strenger zullen worden toegepast. Boven dien biedt de omstandigheid, dat de in werk?^*, redio van het verbod telkens op zettelijk bekend wordt gemaakt, een waar borg dat het publiek zich van het bestaan er van bewust is. Ten slotte vestigen wij uw aandacht er op, dat rookverboden inzonderheid ge- wensoht zijn voor plaatsen waar een druk vreemdelingenverkeer heerscht. De bevol king zelve is doorgaans met het gevaar van bosch- of heidebrand genoegzaam bekend, om in brandgevaarlijke tijden de npodige voorzichtigheid in acht te nemen. Het ge vaar dreigt meer va/n de zijde van vreem delingen, die den ernst daarvan in den regel minder goed beseffen." In de te 's-Gravenhage gehouden ver gadering van de Gereformeerde Vereeni- ging voor Drankbestrijding is. na een rede van mevrouw Havelaar. de volgende motie aangenomen De vergadering, emz.K kennis g©nomen hebbende van <3© beslissing van de Eerste Kamer, die met de klemst mogelijke meer derheid bet initiatief-voorst el-Rutgers in zake plaatselijke keuzo heeft verworpen, wraakt het feit, dat. de Eerste Kamer zoo weinig rekening heeft gehouden met den wensch der Tweede Kaïmer cn van een zeer belangrijk deel van ons volk; is van oor deel, dat de argumentatie van de tegen standers het vertrouwen wettigt, dat door versterkte voortgezette actie in alle krin gen ten opzichte van plaatselijke keuze zulk een krachtige volksovertuiging kan worden gevestigd, dat geen vertegenwoor digend lichaam zich meer aan haar in vloed zal kunnen onttrekken, en wekt alle voorstanders van plaatselijke keuze op, do actie terstond en met alle kracht te her vatten en niet te laten rusten, tot het doel zal zijn bereikt. Herkozen is tot. hoofdbestuurslid de heer J. Strating. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur, om db contributie voor de verspreide leden een weinig te verhoagon; alsmede een voorstel-Amsterdam, om de leden van het hoofdbestuur om de drie jaar te doen af tred/en. Voorstellen van de afdeelingen Assen en Haarlem .inzake het organiseeren van de rijpere jeugd, gaven aanleiding tot eeu broede discussie. Op voorstel van dr. De Moor werd deze zaak commissoriaal ge maakt. De te benoemen commissie zal op de Bondsvergadering van 1925 met een praeadvies komen. De afdeelingen, die een jeugdafdeel/ing hebben, zullen met baar arbeid blijven voortgaan. Na een breéde bespreking vaiveen voor stel-Haarlem, om te bevorderen, dot in iedere af deeling een commissie worde be noemd, welke tot taak krijgt, zoo noodig en mogelijk afdeelingen, die zich aan het reclasseeringswerk wijden, van advies en hulp te dienen, drong de- voorzitter er op aan, dat speciaal de afdeelingen in plao/t- sen, waar gevangenissen zijn, deze zaak ernstig onder de oogen zien, en dat de af- deelmgem in die plaatsen dan onderling contact zoeken. Tot lëerares in de oude talen aau het gymnasium te Delft is gisteren benoemd mej. P. W. Bennewitz, te Utrecht. De Raad van Delft heeft gisteren na langdurige discussies overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten tot reorga nisatie van het openbaar lager onderwijs. Met ingang van 1 September zijn opgehe ven de openbare lagere scholen 4 en 9. Aan 33 onderwijzers werd 'tegen dien da tum eervol ontslag verleend. Den 15den Augustus a.s. herdenkt Z.D.H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, zijn gouden priesterjubileum. Om halftien draagt Mgr. de Kathedrale kerk to Haarlem een Pontificale Hoogmis op Om kwart over twaalven heeft op het open terrein aan de Zuidzijde van dfe Kathe draal een huldiging plaats door een groot aantal kinderen. De organisaties die in de Mis zullen vertegenwoordigd zijn, zullen ook •daarbij tegenwoordig zijn. Van haHdrio to? vijf uur wordt in het Bisschoppelijk Paleis receptie gehouden. Achtereenvolgens zal ge legenheid gegeven worden om Mgr. gelork- wensehduaan te bieden: aan de geestelijk heid van het Bisdomdaarna aan de religi euzen vervolgens aan 'de Diocesane orga nisaties, voorts aan de organisaties van Haaac l«n en omgeving en ten slotte aan de parti culieren. De feestidiag wondt besloten met .een Lof in de Kathedrale kerk „St.-Bavo". Zondag 20 Augustus zal Mgr. gehuldigd worden in het R.-K. Sportpark aan de Molen- worfslaan, te Heemstede, door de R.-K. orga nisaties. Tot deze huldiging zijn uitgc'nooddgd. alle leden van alle R.-K. vercenigingen in Haar lem en omstreken. Naar ,,De Tel." verneemt, hebben B. en W. van Amsterdam, in verband met ge hooide n besprekingen in de centrale oom missie voor georganiseerd overleg in amb tenaarszaken, bepaald, dat met ingang van 18 September de werktijd voor alle amb tenaren, werkzaam in de bureaux van ge meentelijke diensten, bedrijven én admi- niistiratiën, als regel wordt bepaald van 9 uur '8 voormicldajgs tot 5 uur 's namid dags, met een onderbreking van een half uur. Dec Zaterdags zal de werktijd van 9 uur 's voormd-ddags tot 1 uur 's namid- Indiicn. als de goede gang van ©enigen dienst zulks eischt, door B. en W. een lan gere onderbreking van den werktijd dan van een halfuur wordt toegestaan, dient toch in acht fo wonden genomen, cfiat op de eerste 5 werkdagen van de week niet min der dan 7V£ uur werkelijke arbeid wondt verricht en des Zaterdags gedurende niet minder dan 4 uur en dat het uur van het begin van de werkzaamheden niet later dan o.p 9 uur voormiddags wordt gesteld en' het uur der beëindiging van de werk zaamheden niet vroeger dan op 5 uur 's na middags. De hoofden van dienst dienen er zorg voor te dragen, «dat de regelingen zoodanig zijn, dat bij him dienst B. en W. tussohen 9 uur 's voormiddags eh 5 uur 's namid dags doorloopend de inlichtingen kunnen verkrijgen, welk© zij kunnen behoeven, én dat au het algemeen de goede gang van zaken,^o. a. do bediening van het publiek, geen enkel nadeel ondervindt van do on derbreking vam den diensttijd. Zoowel: des ochtends, als in de gevallen van een langere onderbreking van den werktijd dan een halfuur, des namiddags - bij het hervatten van de werkzaamheden, moeten de ambtenaren een presentielijst teekenen. De uit de Res.bode" overgenomen mededeelingen omtrent de R.-K. Universi teit, zijn, volgens „De Tijd-' „voor het grootste gedeelte onjuist en zelfs voor zoo ver zij in een paar onderdeelen juist zijn, kunnen zij slechts verwarring wekken be treffende do voorbereidende werkzaamhe den voor de stichting eener R.-K. Univer siteit. Dat van Nijmegen, definitief zou zijn af gezien, is evenmin juist als het uitstel der stichting voor jaren en jaren en andere der gelanceerde bijzonderheden, daar nog geen enkel desbetreffend besluit door het Doorluchtig Episcopaat is genomen". Het blad waarschuwt opnieuw tegen voor barige en onjuiste berichten in verband met de voorgenomen stichting dor R.-K. Universiteit, dat zij een gevaar kunnen zijn voor een goede ontwikkeling der be staande plannetf. De algemeene vergadering van den Bond van Israëlitische Godsdienstonder wijzers is te Groningen voortgezet, liet eerst met besprekingen over de Maandag door den heer Dasberg gehouden rede crver de Joodsche bijzondere school. De heer Staal, hoofdredacteur van het Nieuw Israël. Weekblad, heeft met de heeren Mendels en Plinto de volgende motie ontworpen: Do algemeene vergadering van Achawah, gehoord dc itdeiding van den heer Das berg en de daarop gevolgde debatten om- tri nt de stuiting van Joo'dsoh© bijzondere scholen en godsdienstonderwijs op de c pehr bare schoolvan oordeel, dat deschool niet alleen is een instituut tot het bij brengen van kennis en wetenschap, doch voornamelijk eeli^ opvoedingsinstituut overwegende, dat de opvoeding voor het Joodsche kind beteëkent Joodsche opvoe ding, die gericht moet zijn op het aan- kweeken van Joodschen geest en trouw aan de beginselen en voorsoiiriften van den voorvaderlijken godsdienst; dat de open bare school een dergelijke opvoeding niet geven kan en magalhoewel ten volle er kennende den geest van verdraagzaamheid, waarop het openbare schoolwezen is ge bouwd spreekt als haar meening uit, dat de Joodsche bijzondere school liet eenige opvoedingsinstituut is, dat aan do Jood sche eischen volkomen beantwoordt en de stichting daarvan door de Joodscho auto riteiten, waar eenigszins mogelijk, moet worden bevorderd, mits deze stichting ge schiedt door de Joodsche gemeentelijke autoriteiten en mits de belangen der gods dienstonderwijzers, die niet in het berit zijn van de akte L. O., niet worden ge schaad waar de stichting van bijzondere scholen gebleken is onmogelijk to zijn, moet partij worden getrokken van de gun stige bepalingen voor het godsdienstonder wijs, waartoe do L. O.-wet de mogelijkheid opent besluit deze motie te zenden aan de cen trale commissie voor de zaken van het Nederl. Israël. Kerkgenootschap en aan alle commissies, die zich met de bostudee- ring van het vraagstuk bezighouden. Deze motie werd met 19 tcien 5 stem men aangenomen. Vervolgens heeft de heer A. Asscher Ezn., opperrabbijn in het synagogaal res sort Groningen, een rede gehouden. Hij zeïde, dat, wie dagelijks met kinderen om gaat, weet, dat kinderen een scherpen blik hebben en een buitengemeen ontwikkeld intuïtief gevoel. Daarom moet de gods dienstonderwijzer overtuigd zijn van de beteekenis van zijn taak. Is hij dat niet, dan is zijn onderwijs tot onvruchtbaarheid gedoemd. Voor het leerplan dient men het advies in te winnen van dc mannen, der praktijk. Het komt spr. voor, dat primair de gedachte aanwezig moet zijn, dat de kinderen met iets edels, iets hoogs in aan raking worden gebracht. Den dreun dient men awoyeel mogelijk te vermijden. Het gaat niet om mechanische handelingen. Men doet niet goed zich te beperken tot de Torah alleem Het is noodig, dat den kinderen wordt bijgebracht, dat zij behoo ren tot den adel van het menschdom en dat hierdoor verplichtingen op hen rusten. De afval van het Jodendom heoft ernorme afmetingen aangenomen, zéker, voor een groot deel tengevolge van de emancipatie. Op gepaste wijze moét men de aandacht der leerlingen er op vestigen, dat de ge heele Christelijke beschaving op het Jo dendom berust 'en dat de Joodsche gods dienst de moedergodsdienst is. Zonder te kwetsen of tekort te doen aan de enorm graote oultiveerende beteekenis yan het Christendom, moet men den kinderen lee- ren, dat zij behooren tot een ras, een ge loof, waarop zij trots kunnen zijn. De voorzitter verzocht den beer Asscher het door hem behandelde onderwerp in BINNENLAND. Do werktijden der Amstcrdamsch© gemeen teambtenaren. Bestrijding van boschbranden. BUITENLAND. Ernstige spanning ter Loudensehe confcy rentie. Heden Engeisehe en Fransche kabi netszittingen om den toestand tc overzien na liet verwerpen van Poincaró's voorstellen. Facia voor do Italiaanscbe Kamer. De algemeene staking in Portugal gepro clameerd. de vergadering van opperrabbijnen ter sprake te brengen. De onderwijzers zijn nu nog zeer gebonden. Nog werd ter sprake gebracht de fusie kwestie tusschen Achawah en den Bond van ambtenaren in dienst der Nederl. Is raël. Hoofdsynagoge te Amsterdam. Daar bij bleek, dat genoemde Bond niet om fusie gevraagd heeft. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 dezer lo. eervol ontheven uit de functie van miliitair bevelhebber, onderscheidenlijk in dfe 1ste, de 2de en de 3de militaire afdee- ling, generaal-majoors van den gfooten sctuf A. M. Kollewijn, C. van Tuinen en G. O. A. Fa-bius; 2o. benoemd tot bevél hebber, respectievelijk in de 1ste, de 2de, de 3de en de 4de militaire afdeeüng, ge- neraals-majoors J. II. A. Mijsberg en J. M. H. van der Grinten, zoomed'e kolonel J. F. B. Kalff en kolonel W. L. F. C. Ridder van Rappard, adjudant in buitengewonen dienst van dc Koningin, de beidé laatst genoemden bij Kon. besluit van 24 Juli, mcü ingang van 1 deizer, benoemd tót gene- r aal-majoor, onderscheidenlijk comman dant van do Iste, de Hde, de lilde en de IVde divisie. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 October, aan eerste-luiteuant op non-acti viteit H. L. Warnier, van het wapen dbr infanterie, op het daartoe .door hém ge dane verzoek, een eervol ontslag uit den militairen diepst verleend. Bij Kon; besluit is reserve-tweede-luite-> nant C. van den Berg, van het 22ste regi ment infanterie, onder toekenning van een eervol ontslag uit den militairen dienst op het dl aar toe door hem gedane verzoek, benoemd tot reserve-paardenarts 2de kt. bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel va-n den geneeskundigen dienst, zulks op den voet van het bepaalde bij art. 22 van het Kon. besluit van 11 Maart 1921 no. 45. Men. deelt ons mede, dat de heer H. W. te Winkel, van wiens ter-aarde-bestot- ling wij melding maakten, gedurende 33 jaar aan het hoofd der Ohr. School aan de Gondelstraat, te Soheveningen, heeft ge staan. Ongeveer twee maanden geleden, op Hemelvaartsdag, vierde hij gedachtenis van zijn 50-jarigen arbeid, bij het Christe lijk Onderwijs, achtereenvolgens te St.- Anna-Parochic, te Voorschoten, te Leiden, te Amstelveen (Overtoom) en te Soheve ningen. UIT NED. OOST-INDIE. Belastingstelsel. Ingesteld is een commissie voor de her ziening van het belastingstelsel. Benoemd zijn 'tot lid, tevens voorzitter: dr. E. Mo- resco; tot lid, tevpns secretaris: E. P. Wel- lenstein, hoofdambtenaar 'bij het Depar tement van Financiën, en tot leden de hee ren Djajadiningrat, regent van SeraDg; mr. H. 's-Jacob, Volksraadslid, A. J. Schabeek, hoofdinspecteur van de in- en uitvoerrechten; en G. G. van Solisten, hoofdinspecteur van financiën en de inspec teur voor de landelijke inkomsten— Het heeft in de couranten ge staan, dat op Woensdag de jaarlijksche kaasmarkt zou worden gehouden op Prin-« segracht en Gröote Markt in Den Haag, van 7s morgens zeven tot 's middags vier uur, volle 9 uur dus op de twee groote straten. Toen de marktmeester gistermor gen om zeven uur zich op de markt pos teerde om de tweede editie van Alkmaar te ontvangen, was er geen kaas, geen boei en geen kooper te zien. En den geheelen dag heeft hij tevergeefs op kaas gewacht. De aanvoer was nihil 1 Op aanplakbi ljetten, enz., was bekend gemaakt, dat de physio-telepaat en magnetiseur „pref." H. Spoelstra gis-» teravond en enkele volgende avonden eeü séance zou geven in een zaal van het Pa leis voor Yolksvlijt, te Amsterdam. Toen echter het publiek aan dc zaal ver scheen, werd meegedeeld, dat de séancö

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 1