VOL LOF AGENDA VAN DE WEEK. 't Is fees! in BUITENLAND. Vrijdag. Prediker Openb. Vergadering toot zwem mers over de zweminrichting bij de War- 'monderbrug. 8Va uur. Noo r d wijk-a an-Zee, Casino: Soiróe Variée. S7. uur. Zaterdag. 't Posthot" Cabaret-avond 12'/vjarig be staan D. G.-V. „Brunhilde". Haltnegen. De apotheek vaD „Hulp der Mensch- beid" Oude-Vest ia altijd geopend; doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avond- en nachtdienst der apotheken wordt van 24 tot en met 30 Juli waargenomen door de apotheken van W. Pelle, Korl-Rapen- ■hurg 12, tel. 594, en D. J. van Driesum, Mare '76, tel. 400, dio ook den Zondagdienst waar- ®emen. wordt aangenomen. De heer Bongers heeft 'eenige dagen geleden gerapporteerd over het verzoek van de Federatie van Diaco nieën om den band, die tusschen de Sy node en do vereeniging van Diakenen be stond, ook to doen bestaan tusschen de Synode en do Federatie van Diaconieën. De conclusie, van het rapport is den band te doen blijven bestaan, hoewel men be treurt, dat de omzetting van de Vereeni ging van Diakenen in een Federatio van Diaconieën ia geschied zonder voorkennis van de Synode. Hierbij wordt tevens behandeld het rap port van den heer Bongers, dat vroeger ter inzage is gelegd, om een afgevaardigde te zenden naar een conferentie te Lunte- ren en om door de Synode een opwekking te doen uitgaan aan de Diaconieën zicli u de Federatie aan te sluiten. Do conclusies zijn: a. om den band te doen blijven be- ctaanb. een afgevaardigde te zenden naar Lanteren; c. geen opwekking van de Synode te doen uitgaan tot de Diaconieën om zich aan te sluiten bij de Federatie Door prof. Slotemaker do Bruine wordt betoogd, dat de omzetting zoer gelukkig is. Vroeger was de zaak in handen van of ficieuss personen, nu daarentegen van o ficieele lichamen, die meer mtensiefkum nen werken. De heer Te Winkel vraagt, of er geen gevaar ia, dat de Federatie van Diaconieën nog eens tegenover de kerk komt te staan. Ook «.ordt de vraaB ge- daan of de autoriteit van de Kerkeraden niet wordt aangetast en men in heden met hen zal komen. Daarom zou het te wenscbcn zijn, dat er in de Statuten van do Federatie een artikel werd opgenomen waardoor do bezwaren ondervangen wor den Prof. SI. de Bruine ia van ooi deel, dat men zulks wel zal hebben gedaan, maar indien niet, of niet duidelijk genoeg, dan zal do Federatie zulks wel willen doen om de gevreesde bezwaren te voorkomen. De verschillende conclusies worden aan genomen en de heer Bongers tot afgevaar digde benoemd. Do heer Stoel rapporteert over voorstel len van hot classicaal bestuur van Kam pen tot wijziging van bet reglement voor de weduwen- en weezen-hulpbeurs, die he mogelijk moeten maken, dat do udkeerin- gen in liet begin van het japr geschieden cn dat men tegen betaling van boogere contributie, hoogere uitkeeving kan knjge De conclusie van het rapport is de voorge stelde wijzigingen te verwerpen, welke conclusie wordt aangenomen. Eveneens brengt hij rapport uit over een voorstel van de dassicale vergadering van Groningen, om f 10 te laten betalen door hem die het examen van godsdienstonder wijzer wenseht af te leggen en daartoe een wijziging aan te brengen in art. 13 van bet reglement op het godsdienstonderwijs Do conclusie van het rapport strekt tot afwijzing, omdat dat examen behoort tot de gewone werkzaamheden van een clas sicaal bestuur, waarmee de vergadeiing zich vcreenigt. Wegens het bijeenkomen van een Syno- dus contractu wordt de zitting gesloten. Synode Chr. Geref. Kerk. In de tweede zitting is rapport uitge bracht door ds. De Bruijne, inzake samen levin" met de Geref. gemeenten. Ka be spreking wordt het besluit genomen, dit rapport naar de kerkcraden te zenden, na voorlichting door Syn. deputaten. Verslag wordt uitgebracht door de com missie van redactie van het orgaan der kerk (dc Wekker). Do hoofdredacteur, doe. F. Lengkeek, en dc mede-redacteuren wor den herbenoomd voor het tijdstip tot de eerstvolgende Gen. Synode. De wensc le lijkheid wordt uitgesproken dat het kerke lijk orgaan worde uitgebreid. De zitting der Synode wordt gos.oten met dankzegging door oud. Boerrigter. In de derde zitting wordt het rapport inzake het reglement van 1869 in bespie- king gebracht. De praeadviseurs spreken unaniem uit, dat zij niet voor behoud van het regle ment zijn. Het ingewonnen advies van den rechtskundige mr. Dambrink, wordt mede gedeeld. Sommigen duchten gevaar voor do rechtszekerheid der kerkelijke goede- ren Do conclusies van het rapport wir- f den door de Synode aanvaard. Het rap port zal, met het rechtskundig advies, naar de kerkeraden gezonden worden, om langs kerkdijken weg te komen tot op- heffing. Theologische school. Do Synode neemt het gewijzigde leerplan voor do Theol. School, zooals het door het curatorium is voorgesteld, aan. De Synode is overtuigd, dat een vierde docent noodzakelijk is en besluit over te gaan tot samenstelling van een nominatie en tot benoeming. Door den heer A. Braat werd Woens dag 19 Juli een vergadering van den Bond belegd op den volgenden dag, 20 Juli, wel ke te Utrecht is gehouden. De heer Braat decreteerde deze bijeenkomst zonder zijn andere bestuursleden te raadplegen, zoo dat de meesten niet tijdig aanwezig kon den zijn. Dientengevolge waren de rechtsche plat telanders slechts door eenige afgevaardig den vertegenwoordigd. Deze leden begre pen direct, dat ze verloren spel hadden. Ze wezen den heer Braat op zijn autocra tisch optreden en verlieten onder protest de vergadering. Alleen do heer A. v. d. Hoven bleef, die zich op een algemeene vergadering beriep en protesteerde tegen liet optreden van den heer Braat. De heer Braat voegde toen den heer Van der Hoven toe, dat alle rechtsche plattelanders wel konden gaan, in. a. w. Der Mohr hat seine Schuldigkeit gethan; der Mohr kann gehen. Mr. Vervoor en, van Utrecht, bewoog ech ter de rechtsche leden te blijven en op een algemeene vergadering deze kwestie in zake de verbinding der lijsten van den Plat telandersbond onder de oogen te zien. Wij vernemen dat ook linksche leden van den bond niet best te spreken zijn over deze lij stenkwestie. Braat heeft zijn prestige verloren. Het conflict in den Plattelanders-Bond. Omtrent het conflict in den Plattelan- "dersbond wordt nog aaa de A.-R. „Rott." gemeld De Koningin en de Prins zijn gister middag per gewonen Staatsspoortroin van 6 uur 43 uit Den Haag naar het Loo terug gekeerd. Naar wij vernomen, is bestemd om eer lang op te troden als gezant van Brazilië bij het Nederlandsohe Hof do heer Antonio do Nascimento Foitosa, ter vervanging van den tegonwoordigen gezant, den heer Regis de Oliveira. De „Ned." rectificeert het bericht over prof. dr. Is. van Dijk van de „Stand." aldus, dat d© oud-hoogleeraar wel zijn intrek lieeft genomen in een rusthuis, dat Bronovo heet, maar zijn gezondheidstoestand niets te wen- schen laat. H\j maakt geregeld zijn wande ling. Als eereledcn van het comité van actie tot oprichting van een spaarbank ten gunste der Ned. Herv. Gemeenten in Nederland zijn toegetreden ds. A. G. C. dien Hertog, dr. F. J. Krop, dr. H. J. Olt- huis en ds. B. J. O. Rijnders. Notaris F. W. A. J. van Peaki heeft beloofd do onder neming te steunen. Aan ds. J. O. H. Soholtem te Rotter dam is door oen onbekende f 20.000 aange boden voor den aankoop van een gebouw, geschikt voor Evangeliesatie-arbeid. De leden van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- Holland hebben gedurende den feestmaal tijd een telegram van hulde gezonden aan de Koningin waarvoor uit naam van H. M. telegrafisch is dlank gezegd. Do burgemeester van 's-Gravenhage heeft van den secretaris-generaal der geëin digde Haagsche conferentie een dankbetui ging ontvangen voor de uitstekende wijze, waarop de politie tijdens de conferentie haar medewerking verleend heeft. De secretaris-generaal schrijft o.m. De geheel© organisatie van den veilig heidsdienst in verband met de conferentie, heeft voortreffelijk gewerkt en heeft terecht op de hier aanwezige vreemdelingen een uit stekenden indruk gemaakt. De burgemeester voegt daaraan toe, dat hij het waardcerend oordeel over Let optre den der politie in de afgeloopen weken ge heel onderschrijft. De Haagsche politie, in al haar geledingen, heeft getoond tegen een dikwijls niet gemakkelijke taak volkomen te zijn opgewassen. Zij heeft daarmede krach tig bijgedragen voor den goeden naam van deze stad en van dat land. De Minister van "Waterstaat heeft onder dankbetuiging voor den door haar verrichten arbeid de oommissio voor de cleetrische ver binding met het Gooi, ontbonden. De heer Bomans heeft tot den Minis ter van Waterstaat de volgende vragen gericht lo. Is het den minister bekend, dat op eon verzoek van het gemeentebestuur van Haarlem aan dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland om voor de verversching van de singels en grachten in die gemeente het stoomgemaal te Spaarndam voor rekening van Haarlem in werking to doen steljen, afwijzend is beschikt, omdat bedoeld ge maal wegens vernieuwing van den schoor steen en de voedingstubelures voorloopig niet maalvsardig is? 2o. Zou dc minister-er bij genoemd hoog heemraadschap op willen aandringen de noodige voorzieningen te treffen, opdat alsnog zoo spoedig mogelijk tot verver sching van bedoelde wateren kan worden overgegaan 1 3o. Zou de minister er in het algemeen bij de daarvoor in aanmerking komende waterschappen op willen aandringen, dat, zoo gemeenten voor de verversching hun ner wateren op waterschappen zijn aange wezen, ook met die belangen voldoende Te kening zal worden gehouden, opdat niet het groot© belang der volksgezondheid, vooral in groote steden, op willekeurige wijze door heb niet behoorlijk medewerken van een betrokken waterschap, ernstig zal worden geschaad? verhard; b. hij aanneming van het voorstel al dadelijk tc bepalen, dat de voorgestelde verbe teringen een voorloopig karakter dragen en dat te gelegener tijd tot een meer afdoende verbe tering zal worden overgegaan. Hot bestuur van do Federatie van Diaco nieën in de Ned.-Herv. Kerk heeft zich tot de aangesloten diaconieën gericht mot een plan, om te komen tot een bijzondere conferentie, ge durende eenige dagen, waarop een beperkt aan tal vertegenwoordigers van diaconieën samen komen in een conferentie-oord, als bijv. dat te Luntercn. Dit met behoud van de nu reeds ge heel ingeburgerde gewone jaarlijksche diaconale conferentie, welko wol voor groote redevoerin gen geschikt is. maar minder tot het beramen van plannen, dio rijp overleg noodig hebben en tot persoonlijke kennismaking en persoonlijke bespreking. De bodoeling was, dat op dio bijzondere con ferentie bijeen zouden zijn 50 a 60 deelnemers, godurende drie dagen, bijv. van 58 Septem ber a.s., dus van Dinsdagmiddag tot Vrijdag morgen. („Ned.") Het hospilaal-korkschip „De Hoop" is van zijn eersten kruistocht bij de haringvisschers op de Noordzee te IJmuiden aangekomen. Op deze reis werden 69 patiënten behandeld. Een dezer werd meegenomen en te IJmuiden geland. Maandag gaat „Do Hoop" voor de twoede reis naar zee. Volgens het Brusselsohe blad „Dernière Heuro" is er op hot oogenblik geen sprake van, dat de besprekingen met Nederland worden hervat. Hoewel België bet levendig verlangen koestert, aan het geschil tusschen beide landen een einde te maken, achten velen in parlemen taire kringen het oogenblik daartoe nog niet geschikt, temeer, daar het probleem vrij inge wikkeld is. Immers het betreft niet alleen de Wielingen, doch ook andere kwesties van niet minder belang, en voornamelijk het accoord tus- sohen bedde landen betreffende de veiligheid van België aan de Limburgschc grens. In een te Arnhem gehouden vergade ring van werkgevers is met algemeene stemmen bet beginsel aanvaard, om de zakelijke belasting op het bedrijf voor de helft door de werkgevers en voor de weder helft deer de werknemers te doen dragen. De commissie van werkgevers, benoemd door de C. I. C., welke in deze het initia tief nam, zal zich thans met verschillende organisaties van werkgevers verstaan om tot een uniforme uitvoering van genoemd besluit te geraken. Naar aanleiding van het bericht uit „Het Volk", dat de rogeering reeds maatregelen trof tot een organisatie van automobielen vervoer bij een ovcntueele staking van spoorwegpersoneel, schrijft de (Chr.) Amsterdammer dat dit bericht een absoluut valscho voorstelling van zaken geeft. Dezer dagen toch heeft een vervoer van militairen plaats gehad met particuliere auto's vau Eindhoven naar Venlo en van Venlo naar hot Noorden. Deze oefening van hot Vrijwilligo Landstorm korps Motordienst is reeds 31/* maand in voor bereiding cn heeft gediend om jongelui van den kadeiiandstorm, die van 17 Juli -tot 5 Augustus in verschillende plaatsen zomeroefeningen hou den, te vervoeren, tevens als oefening voor het Vrijwillig Landstormkorps Motordienst Naar aanleiding daarvan is nog een oefening met wielrijders uit Don Bosch gehouden, welke rich ten N. van. Venlo afspeelde en waartoe een compagnie recruten des middags met de autooolonne is meegereden. De Alg. Ned. Mijn we rkersbon d en de Neutrale Mijnwerkersvereeniging hebben gis termorgen een gecombineerde bestuursverga dering gehouden, waarin besproken werd, welke houding moest worden aangenomen tegenover de door de mijndirecties voorge stelde loonregeling. Naar „De Tel." verneemt, hebben de be sturen beslolrn de loonovereenkomst, zooals dene thans luidt, niet to aanvaarden. Over de verdere voorstellen en besprekingen kon eerst mcdedecling worden gedaan, wanneer deze behandeld zijn in een vergadering der beide organisaties afzonderlijk, welke vandaag plaats heeft. De Bond van Chr. Prot. Post- Tel. en Telefoonpersoneel heeft Woensdag en Don derdag te Haarlem haar 14e congres ge houden. Vertegenwoordigd waren 33 afdee- lingen door 67 afgevaardigden, behalve de bezoekers Voorts werden opgemerkt het eere-lid de heer Uittenbroek van Rotrer- dam, en de secretaris van hot Chr. Nat. Vakverbond, dc heer H. Amelink. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, werd vertegenwoordigd door den heer D. Pasman, hoofdcommies aan het Hoofdbestuur. De Voorzitter, de heer J. Mennia van Groningen leidde de verga^ dering, welke twee volle dagen in beslag nam. Tot eerstc-voorzitter van den Bond werd bij acclamatie op den eersten dag, dc aftredende voorzitter de heer J. Mennia herkozen. Besloten werd om in afwijking van het voorstel van het Bondebestuur, om éénmaal om de twee jaar te vergaderen, telken jaren het congres bijeen aal komen. Het volgend jaar zal dit te Utrecht gehou den worden. In den loop van den tweeden dag werd de vergadering door een tweetal leden van de Tweede Kamer bijgewoond. RECLAME. is elke verbmiker van I.EKRAGEE1V over de zeer gunstige en spoedige werking. 4967 Een echte koken pcr.ails alt'jda aJi vooraennanf a den naairing 4981 5009 DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarschuwingen begrepen? Be seft men het gevaar? Zou het niet verstandig zijn om een bewezen wcerstandsmethode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, sla peloosheid, urinek walen, zenuwoverspanning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarioozing doet ernstiger verschijnselen ontstaan als rheumatick, vor ming van steen, spit, ischias, graveel, nier en blaasontsteking, waterzucht en urinezuur- vergiftiging. De weerstand hangt af van de volkomen filtratie van het bloed door de werkzaamheid der nieren. Alles zou goed gaan, indien de re gels van dö natuur: gezond verstand, eenvoudig voedsel cn geregelde gewoonten, werden toege past. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen, en dan pas denkt men na- Draal niet in twijfel. Vermijd de gevolgen van verwaarloozuLg- Behoedt de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij versterken do nieren, lenigen do blaas, en hun werking doet do verschijnselen, door verzwakking van deze organen veroorzaakt, verdwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op dat de handteekening van James Foster op de doo3 voorkomt), zijn te Leiden verkrijg baar bij alle bekende drogisten a f 1.75 per doos. - 4969 met d© gTondw-et in strijd is om d© redenen, in de verklaring der Rijksrogeering neerge legd, en de Beiersche regeering uitnoodigt uit eigen beweging de verordèning in te trekken en de geldigheid der wet tot be- scherming der Republiek ook voor. Beieren te erkennen. Het ingrijpen van Ebert stelt de BeierscHo jregeering instaat, zonder dat haar eigen ge zag daaronder lijdt, zich weder op den bodein der grondwet te stellen. De Beiersche regeering en de Landdag hebben zich er de laatste dagen van kunnen overtuigen, dat de zwakke argumenten, waarmede zij hun tegen de grondwet ge richte actie motiveerden, niet alleen te Ber lijn, doch ook in alle andere staten van hef Duitsohe Rijk geen weerklank hebben gt- vonden en dat Beieren in zijn verzet tegen de rijkswet ter bescherming der Republiek alleen staat. De brief van Ebert aan v. Lerehenfeldt zal een brug slaan voor onderhandelingen. Zou ook deze op verzoeningsgezindheid berusten de persoonlijke bemiddeling van den rijks- president mislukken, dan zal er ten slotte niets and©T3 overblijven, dan dat hij gebruik maakt van zijn recht 'om de verordening op te heffen. Met het oog hierop zal de president van den Rijksdag, Löbe, in overleg met de Rijks- regeering de bijeenroeping van het Senioren- concent uit den Rijksdag verdagen en wel tot het midden der volgende week. Alleen wanneer de stap van Ebert zou mislukken, zou het Seniorenconvent den Rijksdag tijdens het reces moeten bijeenroepen, aldus het „Hbld.'' zijn weer eenige personen gearresteerd, komt A, «F. P.'s frambozensaus k 7£ cent per pakje, over A. J. P.'s Vanillc-Crcmcpudding, met den heer lijken Vanille Roomsmaalc, op tafel. 4985 DE ALGEMEENE TOESTAND. De „Temps" doelt mede, dat de vertegen woordigers der geallieerde commissies voor de compensatie met algemeene stemmen een wei gerend advies hebben uitgebracht over het ver zoek, door Duitschland tot de geallieerde re geeringen gericht, om een moratorium te ver krijgen vcor de maandelijksche betalingen, die het aan de commissies voor de compensatie moet afdragen. Dit besluit is gogrand op de kwade trouw, die de regeering van het Rijk aan den dag heeft gelegd in de kwestie van' do be rekening der compensaties en de erkenning der schuldon jegens de geallieerden. Het dagelijks oh bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, heeft aan de Staten van Zuid-H-oWand geschreven, het voorstel van Go3. Staten tot overneming door de provincie en tot verbetering van verschil lende wegen en in het bijzonder don aanleg van oen nieuwen wog SliodrechtBergstoepsche Veer ton veile te ondersteunen, maar in over woging meent te mogen geven: a. hij genoemde weg verbeteringen reeds thans rekening te hou^ den met de belangen van het rijwielvorkoor door den aanlog van rijwielpaden; in het bijzonder bij de wegen, welke imet heden zullen woadeo UIT NED. OOST-INDIE. In een huishoudelijk© vergadering van het Landbouw Syndicaat is een commissie gevormd ter voorbereiding van een pen sioenfonds voor administrateurs on em ployés. Ook werd er een arbitragecommis sie ing©9t©ld. RECLAME. 5866 Het internationaal Vredescongres nam een door Sir George Paish, den vroegeren adviseur van den kanselier der Britsclie schatkist voor gestelde resolutie aan, welke verklaart, dat liet economisch herstel van Europa de volgende maatregelen eischt: vermindering der schade vergoedingen tot een redelijke grens; terug trekking van de geallieerdo legers van den Rijn; teruggaaf van het Saardal aan Duitschland zoo dra do mijnen van Frankrijk zijn- hersteld; -op heffing van alle beperkingen van den interna tionalen handel; wederkeerige annuleering van de intcrgeallieerde schulden; algemeone af schaffing van de bewapeningen; voltooiing van den Volkenbond; uitschrijving van een lconing voor het herstel van Europa; herziening van alle vredesverdragen door den Volkenbond; fi- nancieelc bijstand aan het Russische vcli; er kenning door het Russische volk van zijn ver plichtingen van vóór den oorlog; erkenning door alle landen van het recht van het Rus sische volk om zich op zijn eigen wijze te be sturen. Het congres discuteerde over een resolutie betreffende den Volkenbond, verklarende, dat de oorlog plechtig diende te worden verboden en de hoop uitsprekend, dat Duitschland spoe dig met succes om toelating tot den Bond zou verzoeken. Het congres werd daarop verdaagd. Hot Franscho voorstel, volgens hetwelk de commissie tot onderzoek van de Turksch-Griek- sche wreedheden zal samengesteld worden uit vertegenwoordigers van het Roode Kruis te Konstantinopel, is aangenomen. De commissie, 'J die de onderzoekingen ter plaatse zal instellen, zal aich in tweeën verdeelen, een voor Turkije en een voor Griekenland. DUITSCHLAND. Nog steeds is door den Duitsehe minister raad geen definitief besluit genomen inzake ide Beiersche kwestie. Er verluidt echter, dat president Ebcrt persoonlijk zal ingrijpen door j fin de eerste plaats een schrijven te richten 'tot den Beieröohen minister-president, waarin l^hij uiteenzet, dat ide Beiersche verordening Er die de moordenaars van Rathenau op hun vlucht hebben geholpen. Alle beschuldigden zullen 'te Leipzig rechtstaan. Gelijk men zieh misschien zal herinnereD, moest Duitschland aan Frankrijk teruggeven de in 1870 buitgemaakte Fransohe vaandel* Deze waren echter verdwenen. Voor do 03* sporing is nu een belooning van 100,000 ML uitgeloofd. Zoo-als men weet heeft de entente aan Duitschland verboden vliegtuigen te bouwen en in gebruik te nemen welke door motcren boven een zekere kracht bewogen worden. Duitschland heeft thans ook aan alle vlieg tuigen uit het buitenland verboden met den geljjko motoren boven het Duitsch gebied tfl vliegen. FRANKRIJK. Do ministerraad, vergaderd te Rambouil-1 let, waar Millerand zijn vacantie door* brengt, keurde het besluit tot verleening van gratie goed aan een aantal klem-han delaars en klein-industrieélen, die veroor*< deeld zijn wegens onwettige prijsopdrij ving. De raad keurde de amnestie even eens goed in 37 gevallen, waar het gaat om militairen, die zich schuldig gemaakt heb ben aan muiterij, misdrijven tegen de tuctè verlaten van posten, militaire diefstallen.' Verder werd een voorstel aangenomen van den minister van marine, om de amnestia uit te strekken tot zeven veroordeelder,' waaronder de kwartiermeester Badinafy een der raddraaiers van de muiterij in de Zwarte Zee. De officier-macliinist Marty daarent&i gen is van den maatregel uitgesloten, daitr' de feiten, waaraan hij zich schuldig heeft gemaakt, vallen onder de bepalingen van "de krijgswetten, betreffende de veiligheid van den staat. ENGELAND. Lloyd Georg© deed in het Lagerhuis mededeeling van omvangrijke maatrege* len, die de regeering treft om de werkloos heid tijdens den aanstaanden winter te verzachten. Hij verklaarde dat kabinets commissies opnieuw den huidigen toestand in oogenschouw namen en dat aan do plaa4 selijke autoriteiten wordt verzocht plan nen te ontwerpen voor uit t© voeren pu blieke werken, waarvoor de regeering zooa nooclig financieele hulp zal verleenen. De bladen geven er hun voldoening over te kennen, dat de regeering besloten heeft tijdig maatregelen te treffen. In weerwil van de herleving van den buitQnlandschen handel, ziet men in dat de toestand op het vasteland geen reden geeft voor hoop op. een zoodanige expansie, die automatisch medehelpt de moeilijkheden der industrie uit den weg te ruimen. Enkele blaaen be- tocgen dat het wenschclijk is, te pogen den handel in de Britsche koloniën uit te brei den. In dit verband vindt een voorstel steun, dat dezer dagen is ingediend bij de Vereeniging van Kamers van Koophandel, nl. dat een rijkshandelsconferentie wordt gehouden. Men geeft uiting aan het geloof dat met het oog op de bestaande onzeker heid die in zoovele Europeesche landen heerscht, het grootste terrein voor den Britschen handel voor lange jaren in de Britsche dominions moet worden gevonden Voorts heeft Lloyd George aangekondigd dat Balfour en Fisher de Engelscbe regee ring zullen vertegenwoordigen in de verga dering van den Volkenbond. j Als antwoord op een vraag deelde dé eerste-minister mode, dat het sluiten van een defensief verbond tusschen Frankrijk en Engeland voor het geval nog een to& komstig Duitsch offensief nog steeds overj wogen wordt, maar dat hij niets kon to* voegen aan zijn vroegere verklaringen. Een andere vraag beantwoordend, zeidé hij, dat de datum van de vergadering van den Oppersten Raad afhing van de oplos sing van den Italiaanschen kabinetscrisis. Uit Dublin wordt gemeld, dat de r* bellen ziah in grootesn getale concentre eren tusschen Fermoy en Waterford. Uit alles blijkt dat zij bij Ferdy een slag voorberg den, waar altoos hun militair centruflj was. Het heet, dat De Valera het bevel, voert en dat do rebellen over voldoenr* wapens en munitie beschikken. In Wef Ierland blijft generaal Mackeon de rebelt voor zich' uitdrijven in zoo snelle

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 2