o, 19127 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 Juli. Tweede ËSad. Anno 1922. GEMEENTEZAKEN, FEUILLETON DE GHUH8T0HS Benoemingen en onislag. Ter vervuHang van de vacature in de be tret- van 1 cc raar in de Oude Talen aan het .aiviöiiHTi worden aanbevolen: lo. de heer R. Wartcna, doots. in de klassieke talen al- er; 2o. de heer J- H. de Mar er Oyens, docts. do Oude Letteren te Amsterdam. Een andere Hicita.nt, de heer Hendrix, had zijn sollici- tie ingeArokkem. Dato 10 Juli doelen curatoren mede, dat ook heer De Marer Oyens zich terugtrok, wes- zij alleen den heer Wartcna aanbevelen. Voor de vervulling van de vacature van -maiissaris der Bank-van-Leonlng, ontstaan de periodieke aftreding van den heer G. Kokxhoorn, worden voorgedragen; lo. G. H. Kokxhoorn; 2o. F. G. H, Gerlïngs. Dcor B. en W. wordt voorgesteld op diens erzook dr. J. G. M. Timmermans wederom oor den tijd van 3 jaren, gerekend in te gaan et 1 Juli j.l.,-te bestendigen in de betrekking Stadsgeneesheer. Tegen inwilliging van hot verzoek van den beer G. H. Nucsink, om hem, behoudens zijn aanspraak op pensioen wegens gezondheids redenen eervol ontslag te verleen en uit zijn be trekking als onderwijzer aan de openbare Eohool 3de klasse no. 6, bestaat bij B. en W. goen bezwaar, weshalve zij don Raad voorstel len dit ontslag eervol te verleencn. Vergunning bouwen houten schuurtje. Door B. en W. wordt voorgesteld aan G. S. (Pop, Ma red ijk 39, vergunning to vorlcencn lot hel houwen van een houten schuurtje tegen het woonhuis aan den Maredijk 39. Verhuring van bovenvertrekken van he? perceel Breestraat 119. 'Aangezien do H uur co mmi ssae met 1 Octob&r e_e bet - thans bij haar in gebruik zijnde per ceel aan de KJoksieeg zal verlaten, heeft zij tot B. en W. het verzoek gericht, voor haar dienst Ido beschikking te mogen hebban over een twee tal bovenvertrekken van het perceel Bree- etraal 119. De Huur co mm iss ie is bereid voor deze vertrekken met inbegrip van hot gebruik Van vuur en licht een huurprijs ran f 50 per maand to bctalon. B. en W. moenen. dat met dien prijs genoe gen kan worden genomen en gewon don Raad mitsdien in overweging tot deze verhuring over to gaan. Geschenk aan „Bc Lakenhal". Door mr. S. N. B. Halhertsma, rechter in de iTroTidissomenAsroolï'bank te Rotterdam, in 1905 jtudent aan onze Universiteit on als zoodanig hoofdpersoon van do Maskerade, hec-ft aan de Commissie voor het Stedelijk Museum „De La- fcerkal" te kennen gogovon, dat hij do hem toe- hohooronde Staatsiekoets, afkomstig uit de stal len van Koningin Victoria, bij die maskerade -gebruikt, aan het Museum ten geschenke wil "afstaan en de door hom als hoofdpersoon ge dragen staatsiegewaden in bruikleen. Overeenkomstig hot gevóelen der Commissie geven B. en W. don Raad in overwoging een en ander onder dankbetuiging te aanvaarden. Verhuring van grond aan de Christelijke Korfbalclub „Pernix". In haar ter visie liggend adres verzoekt de Leidsche Christelijke Korfbalclub „Pernix" een geschikt terrein ter grootte van ongeveer 30 x 90 M. te mogen huren voor heit houden van 'oefeningen en wedstrijden. Overeenkomstig het 'gevoelen van de Commissie van Beheer over het Grondbedrijf komt het B. en W. voor, dat voor 'dat doel zou kunnen worden afgestaan de langs ÏÏe Fruinstraat gelogen streek grond. De Ver- eeniging is genegen voor dit terrein ter opper vlakte van plm. 2500 M2 een huurprijs van f 150 per jaar te betalen, terwijl zij ziob voorts kan vereenigen met do voorwaarde, dat de go- ïneente ten allen tijde het recht heeft de huur met ren termijn van 3 maanden op te zoggen, welk recht do gemeente zich met hot oog op bventueele bebouwing van het terrein dient voor Ie behouden. 'Mot het cog op den korten opzegtermijn is de feebedon huurprijs alleszins voldoend© te noe men on geven B. en W. den Raad mitsdien in Overweging, de strook grond aan de Fruin- fctraat, groot pl.m. 2500 M2 togen een prijs van f 150 's jaars aan genoemde vereeniging te .Verhuren. \Verordening bedoeld in art- 15 der Leerplichtwet Ingevolge, het bepaalde bij art. 15 der Leer plichtwet moeten hij verordening één of meer tijdvakken worden aangewezentezamen uit makende ten hoogste vier weken, binnen welke, mot uitsluiting van de overige tijden van het jaar, dioor den Inspecteur van hot L. O. aan leerplichtige kinderen vergunning kan worden verleend om jaarlijks voor ten hoogste 2 weken ten behoeve van werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehou derij de school tijdelijk niet te bezoeken. B. en W. stellen voor daarvoor aan te wijzen de laat ste twee vollo weken in Juli en de tweede en derde volle weck van October. Schoolgeldrsgeliag M. O. Ter uitvoering van het Raadsbesluit, om voort te gaan met de doorvosring dar reor ganisatie van de H. B. S. voor Meisjes, waar bij tevens werd besloten met ingang van 1 September a.s. het schoolgeld voor die I school in overeenstemming te brengen met dat verschuldigd aan de H. B. S. voor Jon gens en -het Gymnasium, bieden B. en W. thans een Verordening ter vaststelling aan, waarin die overeenstemming wordt vastge legd. Verkoop van grond aan den Zoeter- woudsche-Singel. De heer J. W. Reyneveld, die, in samen werking met den heer H. "Wilms, reeds eer der een 7-tal woningen op het Raamland stichtte; heeft het voornemen opgevat we der twee middenstandswoningen te bouwen, en wel op een strook grond brj den Zoe- terwoudsche-Singel, deel uitmakende van 't aan de gemeente toebehoorend, in de on middellijke nabijheid van hetRaamland, ge legen perceel. De lieer Reyneveld verzocht mitsdien den benoodigden grond te mogen koopen. Een gedeelte van den te koop gevraag- den grond werd bij Raadsbesluit van 9 Mei 1921 ter beschikking van den heer Blaauw gesteld, doch deze verkoop is niet tot stand gekomen, omdat de h e - Blaauw. regens he't uitblijven van een gunstige bèschikKiag op een verzoek om hypothecair crediet, van den voorgenomen bouw eener won'ng op dit terrein moest afzien. De heer Reyneveld is bereid voor den grond eea prjjs van f 10 per vierk. M. te betalen en neemt voorts genoegen met de verder hieronder genoemde voorwaarden, welke, behoudens een geringe aanvulling, geheel overeenstemmen met die, voorkomen-^ de in het zooeven vermelde Ingek. Stuk No. 150 van 1921. Aangezien met een prgs van f10 per vierk. M. genoegen kan worden genomen en een voortzetting van da bebouwing op en nabij het Raamland alleszins gewenscht is, geven B. en W. den Raad, in ovareenr stemming met het advies van de Commis sie van Beheer over het Grondbedrgf, in overweging, dezen strook grond, groot on-^ geveer 460 vierk. M., gelegen nabij den Zoeterwoudscke-Smgel, te verkoopen aan J. W. Rojmeveld, t9 Leiden, tegen een prijs van. f 10 per vierk. M., onder voorwaarde: a. dat de verkoop geschiedt tan behoeve van den bouw van een tweetal middenstands- woningen met welken bouw niet mag wor den aangevangen, voordat, behalve de ver gunning ingevolge de bouwverordenmg, op de plannen en de plaatsing der woonhuizen de goedkeuring van B. en Wl is verkregen; b. dat z.g. voortuintjes, van "den open baren weg af te scheiden door een behoor lijk ijzeren hek op steenen voet. worden aangelegd en in stand gehouden volgens na ders aanwijzing en ten genoegen van B. en W. Vergoeding aan de besturen van bijzondere scholen over het jaar 1920. Bjj B. en W. zijn. ingekomen een 10-tai aanvragen van besturen van in daze ge meente gevestigde bijzondere scholen, om toekenning over het jaar 1920 van de ver goeding, bedoeld in het art. 59 decies der wet tot regeling van het L. O. 1878, n.T. del vergoeding uit de gemeentekas van de jaar wedden van aan bijzondere scholen verbon den onderwijzers, boven het aantal, waar van de jaarwedden door het Rijk worden vergoed (de z.g. boventallige onderwijzers). Het betreft de scholen van het gisticht „De Voorzienigheid", Hoogewoerd, die van het •bestuur der R.-K. Parochiale Jongensscho len a^n het Rapenburg, Pelikaanstraat en Haarlemmerstraat, het bestuur der bijzon der Chr. School a. h. Noordeinde. de Ver eeniging tot oprichting en instauilhouding van scholen voor onderwijs op Geref. grond slag, Hoogl. Kerkgracht en Herensingel, en de Vereen, voor Chr. Onderwijs voor on- en minvermogenden aan da Pasteur- straat en Pieterskerkgracht, in totaal tot een bedrag van f 24,537.46. B. en W. stellen den Raad voor op deze verzoeken, steunende op de wet, gunstig te beschikken. Vervroegde periodieke verhoogingen. Door B. en W. wordt overgelegd een staat, vermeldende de ambtenaren, die ge steld zijn in het genot van een of meer vervroegde verhobging. Het betreft een 4- tal ambtenaren aan deStedelijke Lichtfar brieken, nl. P. A. Jordaans, C. G. Neute boom, J. Slager en J. Schouten, en een ambtenaar bureau gemeente-werken A. J. Legei Inrichten nieuw kantoor Waschfcureau. Reeds vroeger hebben B. en W. gewezen op de wenschelijkheid, om het op den open baren weg, de Pasteur straat, geplaatste gedeelte der voormalige Centrale Keuken zoo spoedig als mogelijk was te verwijderen. Deze uitbouw levert toch een zeer onge- wenschten toestand op, die, vooral voor de bewoners van de nabijgelegen huizen der Pasteurstraat, allerlei onaangenaamheden medebrengt. Zij hebben daarom nagegaan, of amoveering van bedoelden uitbouw thans mogelijk is, waarbij hun is gebleken, dat de bezwaren, welke aanvankelijk nog te gen afbraak bestonden, daaraan nu niet meer in den weg staan. Er dient derhalve naar hun meening tot het verwijderen van den uitbouw te worden overgegaan, opdat de straat weder in haar normalen toe stand worde teruggebracht. Een gevolg van deze afbraak zal zijn, dat het tegenwoordige kantoor van het Ge meentelijk Waschbureau verdwijnt, waar door evenwel de totaal e ruimte van het "Waschbureau, in verband met den huldi gen omvang van dit bedrijf, te klein zou worden. Het is daarom noodig in deze be hoefte aan kantoorruimte te voorzien, heb- geen Kan geschieden door een gedeelte van den tot het Openbaar Slachthuis behooren den aangrenzenden stal voorloopig lot kan toor van het Gemeentelijk Waschbureau te bestemmen. Intnssohen kan, zooals de Com missie van Beheer over het Openbaar Slachthuis in haar bij de stukken gevoegd rapport opmerkt, de aldus afgestane ruim te door laatstgenoemde inrichting niet worden gemist; ja, zelfs is het in verband met do uitvoering van de onlangs in wer king getreden Vleeschkeuringswet wensche- lï.ik, dat de Directeur van het Openbaar Slachthuis over wat meer ruimte kan be schikken, dan hem thans trei dienste staat. Hot inrichten van den stal "van het Slacht huis tot kantoor van het Waschbureau dient daarom gepaard te gaan met het ten gebruike afstaan aan het Slachthuis van de zich op het Slachthuisterrein bevinden de lokalen der voormalige Centrale Keu ken, welke na verwijdering van den uitbouw in de Pasteurstraat in ongebruikten toe stand zullen overblijven. Hieronder is ook begrepen het gewezen spoellokaal, bij be- besluit van 31 October 1921 voor het ver richten van dierproeven verhuurd aan prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, alhier, aan wien het gebruik van dit lokaal derhalve zal moeten worden opgezegd. Do kosten van een en ander worden ge raamd op rond f 3500, waarvan ongeveer f 2300 voor het afbreken van den uitbouw in do Pasteurstraat eai het weder geheel in orde brengen van deze straat, en ongeveer f 1200 voor het veranderen van den meerge- noemden stal tot kantoor van het Gemeen telijk Waschbureau en voor de overige, door deze verandering noodig geworden, inwen dige wijzigingen van dit bureau. Dit laat ste bedrag dient dus ten laste van de ex ploitatierekening van het Waschbureau te worden gebracht. Op grond van het bovenstaando geven B. en W. den Raad in overweging door vast stelling van den daarbij oVergelegden staat van af- en overschrijving voor het afbreken van een gedeelte van de voormalige Cen trale Keuken cn 't inrichten van een nieuw kantoor voor net Gemeentelijk Waschbu reau, een bedrag van in ronde som f 3500 ter hunner beschikking te stellen, te vin den uit den post voor Onvoorziene Uitga ven, waarop thans nog f 67.261 beschik baar is. Wijziging verordening op do heffing eener plaatselijke belasting op het inkomen. Bij schrijven van 13/19 Juni deelden God. Staten B. en W'. naar aanleiding van de ter Kon. goedkeuring ingezonden verordening op de heffing eener pl. belasting naar het in komen mede, dat het voorgestelde maximum- vermenigvuldigingscijfer 1.5 den Minister van Binn. Zaken te hoog voorkwam. Voorts achtte de Minister de bepaling, dat do zuivere inkomens beneden f 800 buiten de belasting zouden vallen, in strijd met do in Provinciaal Blad No. 91 opgenomen aanschrij ving. B. cn W. willen gedeeltelijk aan de bezwa- roja van Ged. Stalen te gemoet komen. Ten einde de zaak niet nog langer te ver tragen cn een spoedige goedkeuring te be vorderen, zouden B. en W. défr Raad willen voorstellen zooveel mogelijk aan het verlan gen van den Minister te voldoen en mitsdien de heffing voor de ongehuwden in plaats van bij een inkomen van f 800 reeds te doen aan vangen bij een inkomen van f700, zooals vol gens de verordening van 9 Mei 1921 zoowel ten opzichte van gehuwden als van ongehuwden het geval was. De marge voor alle belasting plichtigen gelijk te maken, en dus de heffing voor* de ongehuwden Tocds bij f G00 te doen aanvangen, achten zij niet gewenscht en wordt, gelijk gezegd, ook niet door de wet geëisoht. Zij geven den Raad derhalve in overweging: a. Zijn besluit van 6 Februari 1922 alsnog in dien zin te wijzigen, dat lo. artikel I der verordening tot wijziging van de verordening vaö 9 Mei 1921 op de hef fing eener plaatselijke belasting naar het in komen te Leiden. „In artikel 3 van boVengcai'oomde verorde ning wordt „artikel 7:'~gewijzigd in „artikel 5", terwijl in plaats van „f 700 of meer be draagt'' wordt gelezen „indien hij ongehuwd is f700 of meer en indien hij gehuwd is of onder het bepaalde in artikel 5, le lid sub b 2o valt, f 8oO of meer bedraagt". 2o. in artikel IV dier wijzigingsverordening in plaats van „1.5" te lezen „1.25". b. De wijzigingsverordening aldus gewijzigd opnieuw vast tc stellen. Praeadvics cm afwijzend fe beschikken op een verzoek van de firma Hoogcnsiraaien- Bij besluit van 2 Januari j.l. werd den eigenaren van de sloot aahfcer de Rijndijk straat (Oostzijde) gelast die sloot te dem pen en door een riool te vervangen. Een dezer eigenaren, nl. de N. V. Ned. Fabriek van Verduurzaamde Levensmid delen v.h. W Hoogenstraaten en Co., heeft zioh tot den Raad gewend met het verzoek om de helft van de som voor haar aandeel bereids gestort, tot een bedrag van f 603, to mogen terug ontvangen, op grond, dat de vervuiling van gemelden sloot in geen enkel pp ziob t aan liaar te wijten Ï3 B. en W. zijn op verschillende door hen aangegeven gronden van oordeel, dat dit v-orzoek niet voor inwilliging vatbaar is en geven derhalve den Raa.d in overweging daarop afwijzend tc beschikken. Geen rooiing der boomen aan den Witfe-Sïngel. Eenigen tijd geleden bereikte den Raad een adres van een tiental bewoners van den Witte-Singel, waarin werd verzocht de boomen, staande aan do zijde van hun wo ningen tussohen de beide ingangen der Grocnhovenstraat, te laten vellen, ten einde de toetreding van lioht en lucht tot deze huizen tc bevordeiren. Bij do behandeling van de vraag, of aan diit verzoek zou kunnen worden voldaan, deed zich bij B. en W. als voornaamste be- zrwaar golden de overweging, dat ten ge volge van de rooiing van do boomen aan den huizenkant, hot landelijke en" aantrek kelijke learakter van dat gectaelte van den Witte-Singel voor een groot deel te loor zou gaan. Do meerderheid van het College meende dan ook, dat hiervoor dan alleen iets te zeggen zou zijn, wanneer het rooien vah de bedoelde boomen gepaard ging mob een verbreeding van den Singel weg, hetzij volledig door algeheelo opruiming van de voortuintjes der woningen, hetzij beperkt; door achteruitzetting van de hekken dier. tuintjes over een diepte van h M* Dan immers zou het verlies van eenig na tuurschoon opgewogen woorden door het verkrijgen van een beteren verkeersweg. In dat geval zouden allo booanem, staandol aan den buizenkant van de Witte-Singel, van het NoorcTeindsplein af tot aan de Witte-Roozen-straat, kunnen worden ge rooid. De bij een beperkte verbreeding van gemeentewege to maken kosten, strek kende tot bet verplaatsen van de klinkeav voetpaden en kolken en het verharden van de verbreeding over een afstand van bijna 700 M., werden genaamd op ongeveer f 7500de verplaatsing van de hekken zon ten laste van de perceel eigenaren komen cn gemiddeld ten minste fi5 pew Meter kasten. Bij uitvoering van de volledige verbreeding zouden do voor rekening van de gemeento komende kosten aanzienlijk meer bedragen. Alvorens deze aangelegenheid bij den Raad aanhangig te mak an, dedon zij onderzoeken, wolko meaning op dit punt bij do rechtstreeks belanghebbenden, do bewoners van dit gedeelte \an den Witto-Singol, bestond. Zij gaven iede- ren perceel eigenaar de gelegenheid kenbaar té maken, of hij het gewenscht achtte, dat do ver breeding van den Singel, gepaard gaande mef algeheelo rooiing van de boomenrij aan den hui zenkant, zich dan wel niet verder dan tot een diepte van 1V* a 21fs M. dor voortuintjes, óf dat hg er do voorkeur aan gaf, da* in den toe stand van den Witte-Singel, wat betreft de be planting en de beslaande breedto, geen wijzi ging werd gebraohi. Het resultaat van dit onderzoek is geweest, dat mon zich bijna algemeen verklaarde tegen het donkbeeld, om ton behoeve van de singel- verbreeding de boomenrij aan den huizenkant te doen vellen. Zoo werd in oen door 35 belang., hebbenden ondertookend request met klom ver zocht. don huidigon toestand ongewijzigd to la ten voortbestaan en hebben ook de meeste on- dorteekenaren van hot in den aanhef vermelde adres thans te kennen gegeven, op behoud van den tegonwoordigen toestand prijs te blijven stollen, nu aan de rooiing van de hoornen een verkleining of opruiming van do voortuintjes verb enden zou worden. Weliswaar wordt in oen ander adres door oen twintigtal bewoners van don Witte-Singel op het vellen van de boo menrij aangedrongen, doch van do onderteeke naars van dit adres wonen 16 ten Oosten van de Wilte-Rozonstraat, alwaar zich voor do hui zen geen tuintjes bevinden. Deze porsonon be hoeven zich derhalve geen opofferingen te ge troosten voor de verbetering van den toestand cn hebben alleen het oog op do ruimere toetre ding van licht cn lucht in hun woningen. Van do overige 5 van deze adressanten bobben er voorts nog 2 nader verklaard, dat ook zij geen wijziging in do beplanting van den singel ver langen. Uit het bovenstaande blijkt hnns inziens dui delijk, dat de overgroote meerderheid van do singolbeweners prijs stelt op behoud van de boomenrij on van do voortuintjes in hun tegon woordigen staat. Uit de verschillende adressen blijkt echtor tevens, dat naar een afdoende snoeiing wordt verlangd. Hiertegen bestaat uiteraard goon bezwaar en B. on W. hebben dan ook boredds opdracht in dezen geest gc- govon, aangezien hel inderdaad van groot ben lang is, dat lucht en licht in voldoende male tot do langs den weg gclogon huizon kaji toetreden. Bij ddo snoeiing mag evenwel niet verder wor den gegaan, dan met hot belang van do boomen vercenigbaar is; andors toch zou do beplanting geschaad of misvormd worden. Onder deze omslandighodon geven B. en W. overeenkomstig hot gevoelen van de Commissie van Fabricage, in overweging, op het verzoek' van R. Flu c.s. tot het vellcnu van de boomen aan don huizenkant van den Witte-Singel tus- schen de Groenhovcnstraten, niet in te gaan. Verbouwing van liet gymnasium. Krachtens het Koninklijk besluit van 7 Juni 1919, waarbij con nieuw leerplan voor do Gymnasia is vastgesteld, moet in de 4do kl&ssc van het Gymnasium do Anorganische scheikunde worden onderwezen. Den tweede verandering in het onderwijs aan hot Gym nasium is vervat in de wet van 1 Maart 1020, Roman van PAUL TRENT. Üit bet Engelsch, door A G. (Nadruk verboden.) 16) ,,Is bot nooit bij je opgekomen, dat ik 's Zaterdiags niet op het kantoer ben? Je laat mij gewoonlijk alleen," zei ze ver wijtend. „Dab is do e enige. tijd, waarin ik zeker ben Mark Lendridge te ontmoeten. Hij in teresseert mij," zei Janet openhartig. „Als je niet was, die je bent, dan zou ik vermoeden, dat je op hem verliefd was.' „Ik kon wed iota ergens doen, als ik mij zelf wilde toestaan op iemand verliefd te worden. Hij interesseert mij als een ziel kundige etudiïe." „Is dat alles?" merkte Betty droogjes cp Mrs. Lendridge kwam dikwijls op „The Court," maac Mark bleef halsstarrig voor alle uitnoodigingen bedanken. Eens kwam zijn moeder daartegen op. „Het lijkt zoo onvriendelijk, om altijd (o bedanken." „I.c houd ear niet van zaken en genoe gens dooreen te mengen." „Je stemt dus toe, dat het een genoegen voor je zou wezen, naar „The Court" te gaan. Het spijt mij eigenlijk, dat miss For bes dokter wil worden Een vrouw met een beroep is geen ideale huisvrouw. Je moogt haar gaarne, is 't niet, Mark?" „Ja, zij is bijzonder verstandig. Meestal .vergeet ik, dat zij een vrouw is". „Terwijl je dat met miss Churston niet kunt vergeten". „Nooit, geen oogenblik", antwoordde hij met nadruk. Een paar dagen later ondervond Betty iets zeer onaangenaams in de fabriek. Mark was naar de stad gegaan om een ambtenaar van het Luchvaartministerie te interviewen, zoodat zij zich alleen in het kantoor bevond, toen de eerste boekhouder bij haar binnen trad. „Miss Churston, ik heb juist ontdekt, dat Forster geld heeft verdonkeremaand," deel de hij mee; „Forster, dat is onmogelijk", riep zij verbaasd. Hij legde boeken en papieren voor haar neer en al heel spoedig kwam zij tot de over tuiging, dat de boekhouder gelijk had. „Hoeveel bedraagt zijn salaris 1" vroeg zij bedaard. „Vijf en dertig shillings". „Getrouwd?" „Ja". Betty dacht eenïge oogenblikken na. „Weet hij, dat u het heeft ontdekt?" „Neen. Zoödra ik de zekerheid had, ben ik fegeïrecht naar u toe gegaan". „Vraag hem hier te komen. Zeg hem', dat ik hem wensch te spreken. Je moet er met niemand anders over praten. Goed begre pen V' „Ja, miss Churston". Eenige oogenblikken later verscheen een lange man van omstreeks dertig jaar in het kantoor. Zijn gezicht was bleek en hij zag er ziekelijk uit. Maar het was voornamelijk do uitdrukking van zijn oogen, die Betty pijnlijk aandeed. „Ga zitten, Forster", zei ze en haar toon was vriendelijk. Hij gehoorzaamde, maar zijn lippen en zijn handen beefden. „Je moet me het een en ander van je zelf vertellen. Ben je getrouwd?" „Ja", antwoordde hij op zachten toon. „Kinderen V' ,-,Drie". „Je loon bedraagt vijf en dertig shillings per week. Heb je daarvan kunnen rondko men V' „Ja, totdat mijn vtouw ziek werd Bijna achttien maanden geleden". „En sinds dien tijd V' vroeg zij vriende lijk. „Ik merk, miss Churston, dat u het weet. Het was als een hel. Al onze spaarpennin gen raakten op, de dokter beval extra-voed- sel. Ik kon mijn vrouw niet zien sterven en bad niet den moed naar uw vader te gaan. En en, ik nam het geldIk waag het niet u te vragen mij te vergeven. Ik bon een dief geweest. En ik ben er niet de man naar om te jammeren. Ik zal mijn straf ondergaanmaar mijn lieve vrouw Do smart overmande hem en hij bedekto zijn gezicht met de handen. „Je hadt naar mijn vader moeten gaan. Ik weet zeker, dat hij jou zou hebben ge holpen, Forster. Je hebt je werk altijd goed gedaan". „Wilt u me in de gevangenis brengen „Neen. Ik zal alles omtrent deze zaak vergeten". „Ik zal u nooit genoeg kunnen danken" zei hij onstuimig. „En nu wil ik dadelijk je vrouw opzoe ken. En bij het weggaan zal ik de bood schap achterlaten dat jij hier binnen blijft om wat werk voor mij te doen. Ik ben met je begaan, Forster. Ik geloof niet, dat de natuur je heeft bestemd om een dief te wor den. Vóór vijf uur ben ik teruggeef inij je adres" Betty reed er dadelijk heen en vond, dat mrs. Forster èen hoogst respectabel vrouw tje was, dat baar man eenvoudig aanbad. „Ik ben, Gode zij dank, beter, miss. Bob is zoo goed geweest, terwijl ik ziek was. Hij heeft al het huiswerk gedaan en geld verdiend met overwerken. Ik heb eon man uit duizenden", zei zij. Betty vroeg het een en ander en op haar terugweg naar de fabriek was zij in ge dachten verzonken. Bij aankomst daar, be gaf zij zich regelrecht naar het privaatkan toor. Mark waö daar cn voor hem stond Forster als een toonbeeld van ellende. „Ik ben blij, dat u komt. Ik was juist van plan om do politie te zonden, zei Mark te gen haar. „Waarvoor V' vroeg Betty laconiek. Forster heeft juist bekend. Ik vond hem hier en vroeg wat hij uitvoerde. „Hij was hier op mijn bevel Het is niet noodig om de politie te zenden. Ik heb je vrouw gezien, Forster, en ben overtuigd, dat je de waarheid hebt ge sproken. Ik zal de zaak wel in orde bren gen en jij kunt hier blijven doorwerken. Niemand zal er iet9 van af weten, buiten je zelf, de_ eerste boekhouder, mr. Len dridge en mijn persoon. Je kunt nu regel recht naar huis. gaan." De klerk deed een stap naar de deur en bleef toc-n staan. „Ik kan geen woorden vinden om u te bedanken missIk zal trachten „Je salaris zal in het 'vervolg twee pond bedragen," viel zij hem in cle rede, terwijl zij een papier van den lessenaar nam. Zoodra de deur was gesloten, trad Mark op haar toe. „U beloont die verduistering van geld met een extra vijf shillings per weck", zei hij cn lachte schamper. „Neon, ik verhoog zijn salaris tot een gepast bedrag. Tot dusver heeft hij to weinig verdiend. Ik zal de kantoorloonen eens nazien. Worden allo klerken letaald volgens denzelfden loonstandaard V' „Zij krijgen de gewone salarissen. Miss Churston, u maakt er aanspraak op een vrouw van zaken te zijn; maar geen zaak kan door het gevoel beheerd worden. Plet is mijn plicht openhartig tot u te spreken. Die Forster is een misdadiger en het was uw plicht te zorgen, dat hij gestraft werd. In plaats daarvan heeft u hem beloond." „Forster heeft een langdurige straf ge kregen en veel zwaarder dan een gevange nis hem kon geven. En wat de belooning betreft Ik heb hem slechts een be hoorlijk salaris gegeven. In 't vervolg zal de man een der beste werkers en vol toe wijding zijn." „Totdat hij weer geld verdonkeremaant en dan zal hij niet met een klein bedrag tevreden zijn. U heeft hem alle aanmoe diging gegeven, om onverschrokken zijn misdadig handwerk voort te zetten." ,Ik heb de manier gekozen, die ik meen de de beste te zijn," antwoordde zij be daard. „Dan h'elpe 'de Hemel „Churstons", als dat de wijze is, waarop u denkt te werk tat gaan." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5