LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Juli. Tweede Blad. Anno 1922, No, 19122 BINNENLAND. FEUILLETON DE CHUBSTOiaS GEMENGD NIEUWS. L g_ 1 'Opheffing Weduwen- en Weezenkas voor de vofficieren van de Landmacht» De Minister rau Oorlog "hoeft het volgende Iter kennis gebracht: Mot de ia-werking-treding dor ontstane we- jkwcnwet 1922 op 1 Juli 1922 is de Weduwen- jen weezenkas voor de officieren van de Land- taftoht opgeheven. Binnen zes maanden na dien datum kan ieder fcf-jolgonoot van deze Kas schriftelijk aan den Militairen Pensioenraad gevestigd te 's-Graven- tege. te kennen geven of het zijn verlangen is, tol de statuten van de Weduwen- en Weezenkas ..yi'or de officderen van de Landmacht voor hem wan kracht blijven. Zij, die wenschen, dat de jstafuton voor hen blijven gelden, kunnen aan 'de Wet geen rechten meer ontleenen. Hierbij wordt opgemerkt, dat de volgende ca tegorieën. van leden en deelgenooten niet onder tie bepalingen der nieuwe wet kunnen vallen: a. Zij die gepensionneerd of ongehuwd zijn; b. zij dü'e gehuwd zijn na ingang hunner pen- zkmnoering; c. zij die zonder pensioen den mi litairen dienst hebben verlaten. Alle deelge nooten en leden (niet-doelgenooten), vallende onder genoémde categorieën a, b en c moeten, wallen zij hun rechten, dio zdj aan de kas ont leenen gehandhaafd zien, binnen de gestelde nes maanden, hun verlangen schriftelijk ter jkennifl brengen van den Militairen Pensioen- jaad. Onder de bepalingen der meeigenoemde Wet ,Talk?n alle officieren in actieven dienst en alle Igepensionneorde deelgenooten, die gehuwd zijn Op het tijdstip van in-werking-treding der wet jen wier huwelijk reeds was gesloten op den Ida turn hunner pensionneering, tenzij een der ',Riorin betrokkenen binnen zes maanden na tot tijdstip van in-werking-treding der wet, zijn iverlangen aan. den Militairen Pensioenraad beeft te kennen gegeven, om onder de bepa lingen ran de statuten te blijven. - Aan ben, die blijven onder do bepalingen der Statuten Wordt ter kennis gebracht, dat de be snoeiingen, die de statuten opdragen aan den •Minister van Oorlog of aan de directie der Weduwen- en Woezonikas voor de Officieren van tie Lantdimadht zijn overgedragen aan den Mili tairen Pensioenraad, en dat de door hen te be talen bedragen, in welke bedragen geen veran- 1 tiering is gebracht, moeten worden gestort bij bol fonds, hetwelk onder beheer is van den [(Burger) Pensioenraad- Door het Fonds, ge- j baamid het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, 1 worden ook de weduwen- en weezenpensioenen juitbetaald. De aandacht wordt er op gevestigd, tiat de nog niet afbetaalde in leggelden door hen, tide voor dien datum van in-werking-treding der Wol zijn gehuwd, als zijnde oen verschenen vor dering, nog verschuldigd blijven, ook door de lgen en, 'dio de wet op zich wenschen te zien toe gepast. Hun bijdragen tor zake aan genoemd Ifonds behooren te worden betaald in de termij- p.cn, welko daarvoor gestold waren. Voor hen, dio voor de keus komen te staan in tien vorvolgo de bepalingen der wet op hen van Joepassing te zien gebracht, dan wel te blijven ressorteeren onder de bestaande regeling, diene, v idal de wot een, althans voorloopige, ponsioen- tvrij woduwenpensioen geeft, dat 50 pOt. be- tiraagt van do eerste f 2000 on 40 pCt. van het Overige gedeelte van den pensioengrondslag, jraaibij de maximum-grondslag f 3000 bedraagt, i: Het maximum weduwen pensioen kan dus h if 1400 beloop en. Voor actieve cn voor gepen- eionneerde gehuwde officdorca wordt nader Tast te stéllen regelen de gelegenheid openge- i stcM om het pensioen hunner weduwen te ver- beogen met ten hoogste 50 procent- Hot weozonpensioen bedraagt voor ©cn min- tierjarig kind, welks mooder pensioen geniet, 10 pCt van den pensioengrondslag; voor elk ander kind 20 pCt. Het gezamenlijke bedrag aan weduwen- en t weezen pensioen of aan weezenpensiocn gaat j 80 pGt. van den pensioengrondslag niet te I boven. Weezenpensioenen worden genoten tot hel einde van do maand, waarin belangheb bende meerderjarig wordt. De wet laat niet toe,, dat door ongehuwden, 'die in aotdeveu dienst zijn, een verzorgde wordt aangewezen; ook geeft de wet geen recht op uilkooring bij overlijden (begrafeniskosten), en evenmin kent de wet pensioen toe aan de we id uwe ran hom, die gehuwd is na zijn pension neering. Er wordt op gewezen, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat van de officieren in ac tieven dienst een bijdrage per jaar ban -worden Roman van PAUL TRENT. Uit hét Engelsch, door A. G. (Nadruk verboden.) Tl) Hij bleef zwijgen en Betty keek hem - angstig aan. Mrs. Lendridges gezicht drukte bezorgdheid uit, toen bij niet sprak. ,Denk aan mr. Churston," zei zijn moe der rustig. „Ja, moeder," zed Mark haastig en wend de zich toen tot Betly. „Ik ben volkomen bereid te doen wat u verlangt.'-' Betty stond onsluimig op en stak hem baar hand toe. „Dank u." „U behoeft mo voor niets te bedanken," antwoordde bij ietwat norsch, maar hij nam toch haar hand* 1 Wat was die kleinGoede hemel, had het meisje geschreid? Had hij zioh alls een hardvochtig monsch gedragen Hij keek J hulpeloos naar zijn moeder, maar die glim lachte slechts. HOOFDSTUK IX. Betty's wangen hadden een blos van op gewondenheid, toen zij in haar auto stapte om naar huis te rijden. Nu zij voelde, dat zij Mark cüink verschuldigd was,, haatte zij nem te meer, of meende, dat het die ge waarwording was, die haar gelaat zoo deed giloeietn. Het leed geen twijfel, dat hij er niot vrijwillig in had toegestemd naar de fabriek der firmaChurston terug te gaan. gevorderd van. tem hoogste 51/» pCt. van den pensioengrondslag met een maximum grondslag van f 3000. Van geensionneorden worden bij dragon niet meer gevorderd. Voorts zij nog opgemerkt, dat ingevolge de bovenbedoelde wet slechts één militair weduwe pensioen kan worden genoten. Zij, dio aan spraak verkregen op een pensioen als weduwe van een ambtenaar en als weduwe van een officier, kunnen beide pensioenen naast elkaar genieten. Voor do volgende deelgenooten en leden (niot- deelgemooton) is het dus noodig gebruik te ma ken van de bevoegdheid om do statuten der weduwen- eoi weezenkas voor de officieren van de Landmacht voor hen van kracht te doen blijven: A. De gepensionneerde deelgenooten, wier hu welijk is gesloten nadat zij waren ontslagen of nadat zij den leeftijd van 65 jaar hadden be reikt: B. Do deelgenooten, die, voor hot tijdstip van in-werking-treding der wet ontslagen zijn zon der toekenning van pensioen; G. De deelgenooten, dio overeenkomstig arti kel 20 der statuten, een verzekering voor we- duwenpensiben hebben gesloten ten behoove van een moeder of ongehuwde zuster; D. Do gepensionneerde ongehuwde leden (niet-doelgenooten) der Kas (Zulks ten einde bij eventueel huwelijk, volgens de bepalingen der statuten deelgenoot te worden; dan wel, ten einde volgens de statuten een verzekering voqr weduwonpensioen te sluiten ten behoeve van een moeder of ongehuwde zuster; terwijl hel recht blijft bestaan op uitkeering der begrafenis kosten); E. Voor die leden (niet-deelgenooten) die, of schoon thans nog in ac tl even dienst, met het oog op het bepaalde in de artt. 19, 20 en 46 der statuten, aanleiding vinden het verlangen te kennen to geven, dat voor hen de statuten van kracht blijven. Voor zoover noodig kunnen belanghebbenden zich tot het verkrijgen van inlichtingen inzake bovenvermelde aangelegenheid wenden tot den Militairen Pensioenraad te 's-Gravenhagc. Valsche tabaksbelastingzegels. Do heer J. C. Schoemeyer, redacteur- uitgever vam „Het Tabaksblad", vestigt er de aandacht der Regeering op, dat de tabaksbelastingzegels gemakkelijk na te maken zijn, hetgeen voor het Rijk eén schade van millioencn guldens kan ople veren. De heer Schoemeyer schrijft in „Het Tabaksblad", dat voor de zegels een tee- kening is uitgekozen, die iedere letterzet- torsjongmaatje, iedere jongen, die eenigs- zins teekenen kan, gemakkelijk nateekent. De zegels voor de kistjes in blauw op wit papier en een waarde vertegenwoordigend van tot E per stuk, kunnen door iederen vakman op het kleinste handpersje precies worden nagemaakt, zonder dat de vervaardigers van het echte papier ze wan hun fabrikant kunnen onderscheiden. Do schrijver biedt de Regeering aan, om (met materiaal en persje, wat nog geen 100 gul den in totaal kost, volkomen gelijkende copieën te leveren. Zoowel in boek- als steendruk kunnen de zegels volgens ver schillende methoden worden nagemaakt, zoodat hij voorspelt, dat de rubriek recht zaken belangrijk uitgebreid worden, met de vervalschingen van belastingzegels, en de Staat alzoo voor duizenden guldens zal worden benadeeld. Hij geeft do Regeering dringend in over weging niet voort te gaan met het uitge ven van de tegenwoordige" zegels. Het uit geven van deze zegels ^hat bijna gelijk met het 'uitlotkén tot namaak. Het sigarenbandje en banderolle voor het sigarettendoosje zijn wel iets ingewik kelder, doch toch nog gemakkelijk na te maken. Do Schade, die de Staat door ver- valsching zal lijden, zal niet opwegen te gen de gemaakte kosten aan elióhé's. ma trijzen en voorhanden zijnde zegels. Buitcnlandsche paspoorten. Binnenkort zullen nieuwe formulieren voor buitenlandsche paspoorten vanwege het .Departement van Buitenlandsche Za ken in gebruik worden gesteld. Bij de ver vaardiging van deze formulieren is reke ning gehouden met het feit, dat de thans in gebruik zijnde .formulieren- in bepaalde gevallen niet aan de behoefte voldeden, Zijn moeder was voornamelijk verantwoor delijk voor zijn besluit. En toch trachtte Betty hem recht te la ten weervaren. Hij had haar bepaald) uit een moeilijke positie gered, want nu be stond er g>een reden meer baars vaders rust te verstoren. Toen zij haastig over den rijweg naar haar woning tufte, slaakte zij opeens een each ten kreet. Janet! Ik was vergeten, dat zij zooi ko-~ men," riep zij verschrikt. Toen zij voor het huis stilhield, stond Janet van haar stool op en ging haar te gemoet. „Wel, jij bent me ook een mpoè soort van gastvrouw," merkte zij droogjes op. „Ik ben opgehouden. Ik h-cop, dat ze je jo kamer hebben gewezen en het je be haaglijk hebben gemaakt," antwoordde Bctty ongewoon zenuwachtig. Janet keek haar vriendin onderzoekend aan. „Jo bent veranderd, kindlief. Je ziet er jaren ouder uit. Het een of ander heeft jo tot vrouw gemaakt. Het zakenleven of een man?" vroeg zij glimlachend. „Vader is ziek en de fabriek geeft mij veel hoofdbreken. Maar ik zie, dat jo thee hebt gehad. Ga mee naar mijn kamer, dan kunnen wij daar gezellig praten. Ja/net, ik ben zoo blij, je weer te zien." Botty sloeg haar arm om haar vriendin heen cn trok haar mee in huis. Janet was ook bijzonder lang, maar daarmee hield, de gelijkenis op, want zij was donker, had bruine oogen en eén olijfkleurig teint. Zij had iets bezadigds over zich en wat- zij zei was zaakrijk en gedecideerd'. En toch was zij sympathiek en boezemde vertrouwen in. Zij was niet in do medicijnen gaan stu- deeren, om haar eigen kost te verdienen, doordat zij niet voldoend-- ruimte bicden voor het groote aantal vreemde pas visa, dat personen, die krachtens hun bedrijf of beroep zich naar verschillende landen moeten begeven, noodig hebten. Het nadeel is thans ondervangen, door dat voor hen paspoorten zullen verkrijg baar zijn, die 36 bladzijden bevatten, en waarin derhalve een groot aantal visa kan worden geplaatst. Daartegenover kan het paspoortformu lier voor don doorsnee-reiziger, die eioh slechts voor één of enkele reizen buiten lands begeeft en dus ook weinig vreemde pasvisa noodig Reeft, minder bladzijden bevatten. Beide hierboven genoemde pas- poortformuliercn zijn van een kleiner for maat, dan de thans bestaande en daardoor beter geschikt, om in een zakportefeuille te worden,opgeborgen. In verband hiermede is het wenschelijk bij do aanvrage van buitenlandsche pas poorten te vermelden „dik paspoort", in dien belanghebbende prijs stelt op de uit reiking van een paspoort van ..36 blad zijden. Aan mr. I. van Gelein Vitringa is op zijn verzoek eervol tontslag verleend als secretaris van de bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen be staande adviseerende commissie voor de zaken, betreffende de stichting van beur zen voor het onderwijs, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen dien sten; en zijn in die commissie benoemd: tot voorzitter mr. C. O. Segers, lid dier commissie, tot lid mr. W. J. Borger, rech ter in de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage. Dezer dagen is te Haarlem, onder voorzitterschap van den heer M. D. Lan- kester, een druk bezochte protestvergade ring gehouden, bijeengeroepen door den Ned. Bond van Schoenmakers-Patroons en Schoon winkel i ersvere enigingen Vertegenwoordigd waren ruim 30(X) leden Van genoemden Bond;! alsmede de Ned. Bond van Chr. Schoenmakerspatroons, de Ned. Bond van Rijwielhandelaren en Rij wielherstellers, de Ned. Bond van Meu belmakers, Behangers en Stoffeerders, en de heer Winter, lid van den Middenstands- raad, enz. Als sprs. traden op de heer A. de Walle, Leeuwarden, en W. Donker Pzn., Rotter dam, die het euvel van het werken voor Overheidspersoneel scherp becritiseerden. Door de vergadering is een motie aan genomen, waarin de Regeering wordt ver zocht, voor zoover als het onder haar De partementen ressorteert, door handhaving of bepalen van een absoluut verbod, den an^bfcenaar te verbieden, heit verrichteu van arbeid voor derden of het drijven van eenigen handel of nering. In den leeftijd „-van 55 jaren is te Amsterdam overleden de heer T. Jonker, de directeur van de Toevlucht voor Onhe il uisden, De heer Jonker, die vroeger deel uitmaakte van het Leger des Heils, heeft in samenwerking met zijn echtgenoot©- de Toevlucht opgericht. Het stoffelijk overschot zal Maandag halféén op „Zorgvlied" worden begraven. Ds. J. W. Poort, prodikant bij de Ned. Herv.-Gem. te Helder, is met een jaar verlof naar W.-Indië. Hij heeft ua den benoeming tot predikant bij de Herv. Gemeente te Paramaribo aangenomen en het prov. kerkbestuur van N.-Holland heeft hem eervol ontslag verleend als pre dikant van Helder. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hóllands Noorderkwar tier, overtuigd van het groote belang, dat voor onze kleine landbouwbedrijven gele gen is in het bezit van werktuigen, die be^ rekend zijn op een belangrijke arbeidsbe sparing, zonder daartegenover door hooge aanschaffings- en exploitatiekosten het gel delijk voordeel der arbeidsbesparing weer te niet te doen, heeft een commissie inge steld, aan welke de taak is opgedragen, verbetering van onze landbouwwerktuigen in deze richting en het óntwerpen van watnt haar vader was welgesteld. Zij hield van haar beroep en in die jaren, dat zij studente was geweest, had zij werkelijk liard' gewerkt. Vol ijver greep zij zichzelf ernstig aan. „Toen ik je voor hot eerst zag, meende ik, dat er een man in het spel was," merkte zij een poosje later tegen Bet-ty op: „Het gaat mij als jou, Janet, mijn werk voldoet me," antwoordde Botty lachend. En Janet was overtuigd, d)at zij de waar heid sprak. Niet, dat zij een afkeer van de mannen had of van het huwelijk in het al gemeen maar verscheidene van haar vriendinnen waren verliefd geworden, na vel o jaren aan zware studie te hébben ge wijd. Het verwonderde haar, dat zij er zich in ko-nden schikken, een werkzaam, inspannend leven op te geven om een getrouwde vrouw te worden. Zij hield oprecht veel van Betty, maar zij had er altijd aan getwijfeld of haar vriendin werkelijk zoo dacht als zij. En zij keek haar nadenkend aan. „Ik hoop, dat het je voortdurend zal blijven voldoen," merkte zij bedaard op. Na het diner ging Bctty naar haar va der, die haar het een en ander vroeg om trent do zaken, waarop zij antwoord gaf. „Als ik wat langer mag opzitten, dan moet ik eens met Lendridge praten, ging mr. Churston voort. „Waarover?" vroeg zij haastig. „Over het compagnonschap. Hij draagt al de verantwoordelijkheid van de onder neming en net is niet billijk „Op mij rust ook een groot deel der verantwoordelijkheid. „O, jij amuseert je alleen. Ik gaf je slechts de volmacht, omdait hij er was. Ik kon er op vertrouwen, dat hij je niet zou nieuwe werktuigen zooveel mogelijk te be vorderen. De commissie,, welke bestaat uit de hee- ren P. Stapel Cz. te Hoogcarspel, voorzit ter; ir. C. Nobel, te Haarlem, secretaris; Joch. Blauboer Gz., te Barsingerhorn, C. Kramer "Glynis te Stompetoden en P. J. Visscher to Wieringenvaard, heeft zich tot de land- en tuinbouworganisaties binnen den kring der Vereeniging gewend met het verzoek haar taak te willen vergemakkelij ken door het toezeggen van een geldelijke bijdrage. Het spreekt vanzelf, dat er veel geld noo dig zal zijn om op dit gebied in'derdaad iets van belang tot stand te brengen, maar de voordeelen, die aan een geslaagde poging in deze richting voor het bedrijf verbonden zijn, kunnen ook zoo groot zijn, dat de daaraan bestede geldelijke offers daarbij in het niet verzinken. De commissie stelt bovendien voor ieder een, die in een bestaand werktuig een ver betering meent te kunnen aanbrengen of een nieuw werktuig heeft entworpen, dat naar zijn meening met voordeel in het ak kerbouw-, veehouderij- of tuindersbedrijf toepassing zou kunnen vinden, de gelegen heid open om met haar over de uitvoering daarvan en de oplossing van de geldelijke bezwaren in overleg te treden. Te Deventer hoeft gisteren de onthul ling plaats gehad van het gedenkteeken, dat daar is opgericht ter eere van den laatsten President van den Oranje-Vrij staat, Marthinus Theunis Steyn. Bij de plechtigheid waren tal van auto riteiten en belangstellenden uit stad en land tegenwoordig. Er waren o.a. minis ter H. A. van iJsselstein, dr. Hendrik P. N. Muller, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Boekarest; de heeren Carl Spilhaus, handelscommissaris -van de Unie van Zuid-Afrikamej. Steyn, te Bloemfontein, dochter van den President dr. P, van Heerden, to Fauresmith (Oranje-Viïjstaat), jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysiniga, burgemeester van Deventerde heer N. Immink, Deven ter, penningmeester van het gedenkteeken- oomitémr. J. C. Kakebeeke, Deventer, secretaris van dat comité; Toon Dupuis, beeldhouwer te 's-Gravenhage; P. J. do Kanter, lid van de Tweede Kamer, voor zitter van het Algemeen Nederlandsch Verbond; prof. dr. J. W. Pont, Bussum, voorzitter van de Nederl. Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging, vertegenwoordigers van de Amsterdamsche en van do Groningsche Zuidafrikaanschp Studenten-VereenLging en van de Groob-Nederlandsche Studenten- Vereeniging. De voorzitter van het comité, dat zich voor de oprichting van het monument had gevormd, dr. Hendrik Muller, de Neder- landsche gezant in Roemenië, hield, nadat allen zich om het gedenkteeken hadden verzameld, eon toespraak. Nadat het gedenkteeken door de dochter van wijlen president Steyn was onthuld, nam de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, de heer H. A. van IJssel- steyn, het woord. De burgemeester van Deventer trad daarna naar voren, om namens den Ge meenteraad aan den voet van het beeld een fraaien krans te leggen. Hij gaf do verzekering, dat Deventer dit gedenktee ken, overeenkomstig de bedoeling van do schenkers, steeds met de meeste zorg zal onderhouden, opdat het ten volle aan zijn bestemming zal kunnen beantwoorden tot in de lengte der komende tijden. Hij ver klaarde dan, in naam van het gemeente bestuur van Deventer, dit standbeeld in eigendom voor de gemeento te hébben aan vaard. Het gezelschap begaf zich naar de Groo te- of St.-Lebuïnus-kerk. Toen het daar binnentrad, werd hot. begroet met het Oranje-Vrijstaatscho Volkslied, door den organist C. J. Bute, uit Zutfen. ten gé- hoore gebracht. Dan beklom dr. M. E llouclc don kan sel tot het uitspreken van een rodevoering, waarna nog het woord word gevoerd door mr. J. C. Kakebeeke, uit Deventer. toestaan ieits verkeerds lo doen. Hij ds een hoogst bekwame jongeman." „Denkt u er zoo over, vadex? Denkt u, dat het mij geen ernst is?" „Je bent een vrouw," antwoordde hij lachend. Hij zag er zeer vermoeid uit, waarom Betty haar antwoomd inhieldmaar zij voelde scherp de onrechtvaardigheid van baars vaders opmerking. Zij wehschto naar ha-ar werk en niet naar haar sekse beoordeeld! to worden. Zou het vrouw-zijn altijd een beletsel wezen Zij had vele» mari ne m bij hot ddngen naar den „Wrightprijs" verslagen cn toch wilde haar vader niet inzien, dat het haar ernst met het wer ken was. Toen zij zich weer bij Janet voegde, sprak zij bitter over dieze houding, die hot meerendeefl der mannen aannam. „Wij moesten ons hetzelfde in de medi cijnen laten welgevallen alleen in engere mate," zei Janet met een glimlach. „Maar de oorlog heeft ons een kans gegeven zij konden het niet buiten ons stellen. Maar vóór dien tijd wilden de mannen ons niet de geringste kans geven. Er waren heel weinig plaatsen vcor ons open. Zij weigerden een consult met ons te houden zij deden alles, wat in hun vermogen stond, om ons klein te houden. Datzelfde zul jo vinden dn de werktuigkundige wereld. De man is van aanleg conservatief. Eerst zal hij zeggen, dat ingenieurswerk niet ge schikt is voor de vrouw. Je zult dat weer leggen en 'dan zal hij beweren, dat we geen hersenen hebben om bekwame inge nieurs te worden. Als je dat hebt weer legd, zal hij een onder bezwaar opperen. Eindelijk zal hjj op dat éénc punt terug- Men meldt uit Delft aan het „Hbl.": De rector-magnificus der Technische Hoogeschooldeelt mede, dat het Hessische Staatsministenum in het wangedrag van eenigo aan het Technikum te Bingen a/cL, Rijn studeerende Nederlandsche jongelie den aanleiding heeft gevonden zich bij den consul-generaal te Frankfort a/Main over deze jongelieden te beklagen, en er op te wijzen, dat, indien zij zouden voortgaan ds. aldaar geldende verordeningen te over- treden, het niet mogelijk zou zijn liun een langer verblijf op het Hessische grondge bied toe te staan. Toen, niettegenstaande mondelinge en schriftelijke aanmaning van genoemden consulairen ambtenaar, eenigen dezer jon gelieden voortgingen zich te misdragen, heeft de Hessische regeering aan haar waarschuwing uitvoering gegeven door een hunner uit te zetten. Studenten aan de Technische Hooge* school, die zich voor hun studie naar het buitenland begeven, wordt door den rector, gewezen op de noodzakelijkheid den goe den naam van Nederland in het buitenland Diet door hun optreden te bederven. Het „Nederlandsch Zendingsblud'^ deelt mede, dat het 9 December a.s. 325 jaar geleden zal zijn, dat hot Nederlandsch.' Zendeling-Genootschap te Rotterdam werd geslicht; het Vrouwen-Hulp-Uenoobsohap zal tegelijkertijd zijn 100-jarig bestaan herdenken. Op de jaarvergadering van Het Genootschap te Oegstgeest zal Don derdag 13 Juli prof. dr. H. M. van Nes een terugblik houden op de laatste 25 jaren, waarna ds. Joh. Rauws zal spre ken over „De Honderdjarige". Suriname op de a. s. Jaar- beurs. In de afdeeling Koloniën ontbrak bij de tot nu toe gehouden Nederlandsche Jaarbeurzen Suriname geheel; wel deden de Snrinaamsche sinaasappelen op de laat ste Beurs hun intrede, maar overigens vie len de andere Surinaamsche producten weinig op. Dit zal op de in September to houden Jaarbeurs'geheel anders zijn; dank zij het initiatief van den Gouverneur van Suriname, zal voor de eerste maal deze Ne derlandsche Kolonie op meer nadrukkelijke wijze onder de aandacht van hot Nederlaud sche publiek worden gebracht. Eind Juli zal met de Koninklijke West-Indische mail boot een groote collectie producten naai Holland worden verscheept, om, onder lei ding van den directeur van de afd. Handels- Inuseum van het Koloniaal Instituut, op 'de Jaarbeurs te worden uitgestald. Dc voornaamste bedoeling der inzending zal zijn, de aandacht te vestigen op pro ducten van Suriname, die reeds in hoeveel heid geleverd kunnen worden (Liberia-kof- fie,' cacao, suiker, sinaasappelen en hout soorten, daarbij uit hout bewerkte voorwer pen, bauxiet, balata cn stroohoedon) en cp producten, waarvoor kapitaal wordt ge vraagd (katoen, sisal, malachra, ananas en bacoven). Was op de vorige Beurzen de „theeschen- kerij" in de koloniale afdeeling der Jaar beurs een groote attractie, ditmaal zal de „theesalon" worden gebruikt als „koffie kamer" in den eigenlijken zin des woords, "wijl daar ter plaatse door Surinaamsche dames Liberia-koffie zal gereserveerd wor de, bereid op do in Suriname meest gunstig geachte wijze. Behalve echter de gelegen^ hoid om koffie te drinken, zal het publiek op bepaalde tijden sinaasappelen kunnen proeven en zullen de belanghebbenden de uit vruchten bereide wijnen kunnen leeren kennen, waarvoor in Nederland reeds eenige belangstelling bestaat. Aan de Koninklijke West-Indische Mail dienst-Maatschappij is verzocht de inzen ding op te luisteren met scheepvaart-mate riaal, terwijl de Nederlandsche Handel- Maatschappij is uitgenoodigd hetzelfde te doen met de maquette en foto's harer ver nieuwde suikerfabriek te Mariënburg. Ter illustratie der inzending zal de nieu we Suriname-film worden vertoond. Door deze samenwerking zal het mogelijk wor- kffmen, nl. dat de natuur de vrouwen voor moeders van families heeft bestemd." Janet hdeld op on een guitige glimlach versoheen op haan- gezicihit. „En op dat punt vrees ik, dat hij gelijk heeft, wat de meeste van ons betreft," ging'zij voort. „Slechts do uitzonderingen zijn geaohikt, om mot de mannen in de beroepen te wed ijveren. Maar ik beweer, dat die uitzonde ringen even bekwaam kunnen worden als eenig man. En als een vrouw besluit haar leven aan het work te wijden, dan. moeit haar een geflijko kans worden gegeven. En nu basta. Een lange redevoering voor mij, hè, Betty? Vertol me nu van je leven in do fabriek, vertel me alles. Betty wilde maar al to gaarne aan dat verzoek voldoen, want zij had behoefte aan een vertrouwelinge. En dus vertelde zij alles, wat er was gebeurd, hield niets voor zioh en behandelde Mark heel fair. „Wat is die Lendridge voor iemand?" vroeg Janot. „Een groote man," antwoordde Bctty weifelend „Is hij knap van uiterlijk?" „Ik weet het nietNee „Je schijnt ongedecideerd te wezen. Be schrijf zijn gezicht." De beschrijving, die Betty gaf, was vaag. „Hij schijnt nie-t veel indruk op je te hebben gemaakt Maar, hoe het ook zij, hij lijkt me een bijzonder onaangenaam mensch." „Onaangenaam kan ik hem eigenlijk nieb noemen, eerder terughoudend. Ik vind hem een heel ander man, als hij met zijn moeder samen is. Zij aanbidt hem een voudig. it (Wordt vervolgd). 1

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 7