LEIDSCH DAGBLAD. DE CHURSTQNS Maandag 3 Juli 1922. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. FEUILLETON PRIJS DER ADVERTENTIEN: §0 Gta. per regel, 's Zaterdags 40 Cts. per regel Bij reu el abonnement belangrijk lagere prijs. KJeine advertenliën. uitsluitend bij vooruitbe taling. Woensdag 50 Cts.. Zaterdag 75 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgons postrccbt. Voor eventueele op zending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noardeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANT: Voyr Leiden p. 3 mnd. 2.35. p. week' 0.13 Builen Leiden, waar agenten gerestigd rijn, per week „DU Franoo per post 2.35 poriokostem Nummer 19118. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. STEMMING TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kenr.is, dat op Woensdag 5 Juli a. s.y van des voormiddags 8 tot des na middags 5 urén zal p'aats hebben dc stem ming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Genaraal. Hij wijst de kiezers daarbij met allen na druk op de verplichting, opgelegd bij art. 72, 2de lid der Kieswet, om zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uit oefening van hun kiesrecht aan te melden bij het stembureau in het voor hen op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict, behal- ye bij het bestaan var een geldige reden van .verhindering. Niet voldoening aan deze verplichting wordt gestraft met berisping of geldboete yan ten hoogste drie gulden; bij herhaling van ten hoogste tien gulden. Hij herinnert voorts aan het bepaalde bij fcrt. 128 van liet Wetboek van Strafrecht, luidende ,,Hij, die opzettelijk zich voor een ander .Uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf Van ten hoogste een jaar". J. C. VAN DEIt LIP, Weth. loco-Burgem. Leiden, 10 Juni 1922. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Loiden brengen ter algemeene kennis, .dat -de beslis sing op bet verzoek van: a. do N.V. Nod. Theater Exploitatie-Maat schappij, om vergunning tot uitbreiding der. bioscoop-inriohling in bet perceel Haarlemmer- jjtraat 52 Sectie H 3090. b. J. J. Dingjan, om vergunning lot uitbrei- iding der stoomwasscherij aan den Hooge Rijn- idijk 1, Sectie M 844. c. W. Ie Mair, om vergunning tot oprichting yan een tabakskerverij in het perceel Stoen- IStraat 19 Sectie B 2289. d. de N.V. Fabriek van verduurzaamde le vensmiddelen v.h L. E. Nieirwenhuizén, om Vergunning tol uitbreiding dor fabriek van ver duurzaamde lovcnsmiddelen aan den Morsch- jweg 60 Sectie L 1212 en 1213, lis verdaagd. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 Juli 1922. Tentoonstelling volkstuintjes „Ons Belang". In den moeilijken distributietijd, toen jde voedingsmiddelen mondjesmaat werden toegekend en genotmiddelen bijna tot con trabande werden gerekend, overwogen een aantal werklieden, hoe zij gezamenlijk voor het verbouwen van de benoodigde voedings gewassen zouden kunnen zforgen. Ondanks {dab zij heel wat bezwaren op hun weg Ontmoetten hielden zij het denkbeeld vast, 'dat op 1 October 1918 tot verwezenlijking kwam, toen werd opgericht de Vcreeniging jftot aanleggen en onderhouden van Volks- {tuintjes". Het was hier geen philanthro- pische instelling, zooals de meeste der ver- ioenlgingen vafo Ififètr naam. De menschen, ©e er hun belang in zagen, namen zelf Ook de risico's op zich In den grooten Stadspolder, aan den Hcerensingel, ingang Os- en Paardenlaan, werden eenige perceelen grond ter grootte van ongeveer 3 H.A. gehuurd tegen een vrij hoogen huur en die grond werd onder de leden verdeeld, wier aantal, eenigszins varieerend, plus minus 200 bedraagt. De Vereeniging heeft wel eens moeilijke tijden beleefd, maar zij is er nu blijkbaar bovenop. Bestuur en leden hebben door een goede organisatie en een intensieve bewerking en bebouwing van den grond, er iets van gemaakt, dat voor liefhebbers van land- en tuinbouw een lust is om te zien. Dat was verleden jaar al zoo en in de hoop, dat het in dezen zomer weer zoo zou zijn, besloot de Vereeniging in de le denvergadering van 2-1 Februari jl., nu eens een tentoonstelling met een daaraan verbonden we-dstrijd te houden. Zij hoopte op deze wijze liefhebbers naar het terrein te lokken en daarmede propaganda te ma ken voor deze goede zaak en tevens door one! linge mededinging de leden te prik kelen tot inspanning. Een tentoonstellingscommissie werd be noemd, waarin uit het bestuur zitting had den de heeren J. P. Smit en P. "Winter kamp en uit de leden werden daartoe be noemd de heeren J. Kooy, M. van der Le lie en J. J. van Zonneveld, terwijl aan de commissie als secretaris werd toegevoegd de secretaris der Vereeniging, de heer A. Vrolijk. De deelnemers en dat waren alle hou ders van een of meer tuintjes wisten nu, dat het een scherpe onderlinge mededin ging zou worden. Allen hebben hun best gedaan en het resultaat is verrassend. De keuringscommissie, bestaande uit de heeren E. Th. Witte, J. Mater en H. Buur man, die geheel belangloos op zich hadden genomen, om de bekroonden uit te zoeken, hadden een moeilijke tliak. Wie mocht denken, dat do deelnemers, die uit het tuinders vak waren of vroeger of thans landwerk verrichtten, den anderen toch de baas zouden zijn, vergisten zich. Het is gebeurd, dat dezulken om een en kel voorbeeld te noemen door een kuipers bediende of een gepensionneerde der gas fabriek werden overtroefd. Zaterdagmiddag was de tentoonstelling te bezichtigen voor genoodigden, leden en hun vrouwen. Ondanks de afgelegenheid van het terrein, waren er toch een aantal ge noodigden opgekomen, waaronder ook onze burgemeester jhr. De Gijselaar, vergezeld van den referendaris den heer Rosier, den voorzitter van den Raad van Arbeid, den hoer Goslinga, eenige hoofdverpleegsters en verpleegsters van het Academisch Zieken-, huis, enz. De voorzitter der tentoonstellingscommis sie, de heerén J. P. Smit, heette de aanwe zigen welkom,.in het bijzonder den burge meester met wiens, bezoek de Vereeniging zich zeer vereerd gevoelde. Hij deelde med9, waarom mep dezen tijd voor de tentoon stelling en keuring had uitgezocht, nu al les nog in vollen groei cn frisch is. Hoewel de commissie tevreden was met het gepres teerde door do leden, moest men toch in aanmerking nemen, dat het dilettantenwerk was. De reden, waarom le Vereeniging is opgericht, was het voedselgebrek in de ja ren 1916, 1917 en 1918, waardoor de men- schen genoodzaakt waren zelf de handen uit de mouw te steken. De eerste twee ja- rn ondervond de Vereeniging veel moeilijk heden, welke zij oor taaie volharding nu gelukkig te boven is gekomen. Hij dankte den burgemeester cn anderen voor het schenken van medailles en geldprij zen, de keuringscomissie voor het moeilijk werk, dat zij geheel belangloos op zich ge nomen heeft, de belangstellenden voor hun opkomst en het „Leidsch Dagblad", dat steeds het werk der Vereeniging had ge waardeerd en gesteund, voor zijn tegen woordigheid. De voorzitter deT Vereeniging, de heer H. Oudshoorn, zette hierna het groote be lang der volkstuinen uiteen: de goeden in vloed, die van het verkeeren in de natuur uitgaat, vopral voor hen, die den geheelen dag in de stoffige fabriek doorbrengen. Het werken in den tuin gaat straatslijperij en kroegbezoek tegen. De vrije tijd wordt pro ductief gemaakt ten bate van het gezin, dat nooit lekkerdergroenten eet dan de door de lederi van het gezin zelf gekweekte. Hierna werden de tuinen bezichtigd. De burgemeester wandelde langs al de tuinen, en liet zich aan den winner van zijn medaille voorstellen. Het weer was bestuur, tentoonstellingscomm. en bezoekers mee: een zonnetje, een 4frisch windje en geen al te groote warmte. De tuinen zien er zeer florissant uit en belooven een goeden oogst, ond£hks het feit, dat het voorjaar schraal is geweest. Als het op de andere velden ook zoo goed is, ziet het er voor den land- en tuinbouw niet slecht uit Wij laten ten slotte hier de bekroningen volgen Klasse A: 1ste prijs J. P.' Smit; 2de prijs A. de Wolf; 3de prijs M. Boudewijn; 4de prijs H. Blikman. Klasse B: 1ste prijs M. van der Lelie; 2de prijs A. Vrolijk; 3de prijs L. van Reek; 4de prijs J. Molenaar5de prijs A. Brug man en 6de prijs J. Tuithof. Klasse C: 1ste prijs J. J. Jansen; 2dë prijs J. Bréukes; 3e prijs D. van Kooten4e prijs J. S. van Zonneheld; 5de prijs D. de Hoed; 6de prijs G. Biesbroek; 7de prijs Fi- lippo; 8ste prijs D. Stijger; 9de prijs J. van der Mark; 10 de prijs E. Molenaar. De winnaar van de medaille yan den bur gemeester is de eerste prijswinner in groep C: J. J. Jansen, De winner van den eersten prijs in groep B is éen kuipersgezel; een bewijs, dat ook dilettanten in het tuin bouwbedrijf met ambitie wel iets kunnen presteeren. Als eigenaardigheid vermelden wij hier nog bij, dat al de eerste prijswinnaars hun zaden hadden betrokken van de firma D. Turkenburg, te Bodegraven. Loge Leiden Vooruit der I. O- G. T. N. Deze. loge gaf Zaterdagavond in de con certzaal van het Volksgebouw aan de Heerengracht eesn propagandk-avondter introductie bij heit publiek van haar Jcrn- gensclub „Wceet nuchter em waakt." Om acht uur opende de voorzitter, do heer J van Campen Fzn., de vergadering met een kort welkomstwoord, waarin hij o. m. uit de overgroote opkomst (do zaal was stampvol) concludeerde,- dat ons volk tooh met ons gaat medeleven in den strijd tegen drankmisbruik en misbruik^ Nadat de m ondorgeJgroep een paar stukjes op aardige wijze ten beste had' ge geven en een paar voordrachten gedecla meerd waren, trad prof. dr. J. van Rees, internationaal voorzitter dor I. O. G. T. N. op, om een Tede te houden. Spreker, die warm voelt voor alles, wat jong is en vooruit wil, richtte zich vooral tot de jeugd en haalde naar aanleiding van een Con gres, dat hij in Ehiitsohland bijwoonde, het feit aan, dat Duitschland door den drank feitelijk den oorlog verloren heeft. Het standpunt van nationalisme, militarisme werd natuurlijk in dit verband uitdrukke lijk voorb ehoudenHij be wee© dit door versohillende aanhalingen, o. m. plunde ring der wijnkelders "overal, waar de troe pen kwamenhet niet-nakomen door de frontofficieren van de bevelen van hoog er hand tot drankverbod) aan het front, enz. Daarna wees spreker op het noodlottige gevolg van zelf matig bierdrinken, oan ten slotte alle aanwezigen op te wekken om met de noodlottige gewoonte te breken en de jongeren, zich bij de Jongensolub aan te sluiten, om bampeertoohijee, wandelingen enz. mede te maken en daardoor met frisoh genoegen zich te wapenen tot den strijd des levens, die ook hen te zijner tijd niet onberoerd zal laten. Na de pauze, die hierop volgde, gaf D. V. V. een twee-actertje „Het Afscheid", een kort tendienzstukje, op drankbestrij- dingsgebied, dat vlot en aardig door de jeugdige leden der Tooneelvereeniging ge speeld werd. Toen nog een paar voor drachten. door de heeren A. Arentsen en J. Bodensbaff cn mej. M. den Os, die ook een dankbaar onthaal bij het publiek von den, een spontaan woord van dank Aan prof. Yan Rees, van de jongens vkn „Weest Nuchter en Waakt" door een hun ner, sloot de voorzitter tegen kwart over elven deze drukbezochte en in alle (goede) opzichten zeer warme vergadering met een oproep aan allen, om geregeld des Zaterdagsavonds de openbare vergaderin gen der Loge in „Patrimonium" bij te wo nen, waar men dan nader kennis kan ma- "k&n en meer over het brandende vraag stuk der drankbestrijding, ook in persoon lijke gevallen, kan hooren. Zaterdag mochten twee personen, verbonden aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens", aan de Breestraat, den dag herdenken, waarop zij 12% jaar geleden in betrekking kwamen. Het waren de directrice mej. Berends, en de con cierge de heer Smit. Hoe verschillend van aard en beteekenis beider betrekkingen mogen zijn, beiden hebben die vervuld met toewijding en ijver. Mej. Berends, de be kwame directrice wier belezenheid en rijke kennis van onze literatuur de instelling en haar bezoekers van groot nut is, wordt door het- bestuur zeer gewaardeerd, omdat het weet, dat zij tot den bloed cn den ge- stadigen vooruitgang dier instelling veel heeft bijgedragen. Maar ook den heer Smit. weet het be stuur te waardeeren. Zijn nederige be trekking heeft hij in al die jaren vervuld op een wijze, boven den lof van het be stuur verheven. In de bestuursvergadering, verleden Za terdagnamiddag, heeft do voorzitter, prof. dr. J. P. Kuenen, in een hartelijke toe spraak, "tot beide jubilares9en gericht, daarvan getuigd, en zoowel de directrice als den ocncierge bedankt voor. hetgeen zij. in het belang van Bibliotheek en Leeszaal hebben: gedaan. Hij sprak daarbij den wenscb uit, dat beiden nog lange, jaren do belangen van dc nuttige instelling zullen mogen dienen. Wij voegen uit naam van de velen, dio dc Leeszaal bezoeken of boeken uit do Bibliotheek betrekken, onze bcsto wen- schen daaraan toe. Beiden worden <x<k door -de bezoekers van do instelling gewaardeerd. De Minister van Onderwijs hoeft módo- godockl aan de directrice van hel Academisch Ziekenhuis, alhier, dat or des Zondags om balf- clf gelegenheid gegeven zal worden om in de collegezaal van prof. Nol on go^fffonstoefoning te houden. Daartoe zijn uftgenoodigd dr. Plooij, ds. Thomas on ds. Nauta, legerprodikant. Wij vernemen, dat de heer C. v. d. Krogf, thans als meesterknecht werkzaam bij de N.V. Sanders Co., Zeepfabriek, alhier, morgen den dag zal herdenken, waarop hij vóór 25 jaar hij genoemde firma in dienst trad. Gaarne vestigen wij de a and ach f van winkeliers op dc ih dit nummer van ons Blad voorkomende adveitentio van de Commissie voor de Leidsche Winkelweek. Als allen hun plicht gevoelen, kan het niet anders of deze winkelweek zal een succes worden en de ge ringe kosten, daaraan verbonden, ruimschoots waard zijn. Zondagnamiddag viel een achtjarige knaap, M. M., wonende in do Looierstraat, die op een in de Haven liggCnde boot was gegaan, overboord, en geraakte te water. Een politieagent, die hem op het droge wilde halen, verloor het evenwicht en maakte even eens, zonder dat hij het wilde, met het water kennis. Hij hield den jongen echter vast en wist hem tegelijk met zichzelf weer op het droge te werken. Zoo kwamen er twee natte pakken voor óén, dooh daarbij bleef het ook. Lichamelijk letsel bekwam noch de jongen, Dodh de. politieman. BINNENLAND. Het verbod van Faust en Nathan der Weise. Het Dietsche Studentenverbond. BUITENLAND. In Duitschland nog eenige arrestaties, terwijl het gevaar wegens de distributiewet. is afgewend. Minister Hermes wordt niet vervolgd. Nieuwe strijd te Dublin tegen de rebel len, die voortdurend terrein verliezen. Regeeringsverklaring in Hongarije. In Amerika zijn de spoorwegarbeiders in staking gegaan, gesteund door een aantal mijnwerkers. G. G., wonende te Leiden, deed aangifte bij de politie van de vermissing van zijn bcuxs inhoudende circa f 7, hem Zaterdagavond op de markt ontrold. Wanneer zullen de menschen eens zoo verstandig worden om op drukko plaat sen en in het gedrang goed le passen op het geen zij aan geld en geldswaarde bij zich hebben? L. H. alhier, kwam aan het politiebureau klagen, dat bij hem Zondagmiddag een ruit zijner woning is ingeslagen. Do dader is onbe kend. Mej. S. alhier wandelde vanmorgen halftien langs hot Rapenburg, dragende oen taschjo bij zich met f 100 er in, zoo vertelde zij fl-n-n hot politiebureau. Aohter haar liep een man, dio haar voorbij schoot en haar het taschjo uit do handen rukte en er moe van door ging. Toen zij van de schrik bekomen was, was do vreomdeling, dien ze boschroef als een m.in met oen flink postuur, mot een pet op, reeds uit do voeten. Wanneer inderdaad het geval zich heeft toe- godragen als do juffrouw meedeelde, hebben wij bier te doen met een brutaal staaltjo van straat roof en zal de dader wel geen onbekende zijn. De politio, die op het oogonblik gocn nadero inlichtingen kon verstrekken, stelt naar een en nnder een onderzoek in. Ons wordt verzocht, er op te wijzen, dat do stoomboot „Pauline'' de boot is, welke do dagclyksolie rondvaart over do Meren maakt en dat zij niet in betrekking staat met „De Volharding". Agent voor eerstgenoemde boo! is de heer Weyenfbergh (Haven). In de Stedelijke Werkinriohtihg zijn in' de week van 25 Juni tot en met 1 Juli opge nomen 138 volwassen personen en 24 kinde* ren. Totaal 162 personen. Hei verbod van Faust cn Nathan der Weise. Van bevoegde zijde gewerden het „Hbl.'A inlichtingen over het verbod van Faust en Nathan der Weise te Amersfoort, welke op s Ministers motieven en opvattingen een nieuwen kijk geven. De Minister, aldus de zegsman van heft blad, Heeft principieel in het geheel geen bezwaar tegen het gebruik van de twee bedoelde boeken op de Rijks hoogere bur gerschol. Dit blijkt wel daaruit, dat op alle andere inrichtingen v~n dien aard do bestaande boekenlijst wordt gehandhaafd, waarop deze beide geschriften geregeld voorkomen. Indextheorieën noch paedago- gische beginselen waren hier dan ook in het geding. Het gold en geldt eenvoudig*, een tijdelijken maatregel. Wat toch is heft geval? Te Amersfoort is veel stof voor Roman van PAUL TRENT. Dit het Engelsch, door A. G. (Nadruk verboden.) 8) >,U heeft het hem tooh niet verteld Ik üenk Lendridige hield op en wierp ©en blik op Crosby. ,,Dit thema lean mogelijk beter op het kantoor besproken worden," waagde hij tthnoogjes op te merken. Groeby glimlachte in zichzelf. Het ver heugde hem, dat Betty en LendTidgo blijk baar met op een al te besten voet met elkaar stonden. „U heeft zidh dus tegen Lcndridge ver zet," zei hij luchtig tegen Betty. „U zal ihem echter een taaien klant vindenhjj laat niet los. Hoe doet- d'c nieuwe mo- ter het?" Geen van beiden gaf een antwoord op die vraag. Het was dan ook een teer punt. Toen do inspecteur van de Lucht vaart-Vereeniging was gearriveerd, om den nieuwen motor te keuren, was er zoo iets als een fiasco geweest, want nadat hij vijf minuten had! gewerkt, had er een on gelukkige stilstand plaats gehad, die uit stel noodzakelijk maakte. Natuurlijk kon altijd zoo iets gebeuren, maar Betty was bij haar meening gebleven, dat als er een P-ar weken langer gewerkt was, difc onge val zou voorkomen zijn. En Len-dridge had hierop niets weten to antwoorden. Betty schelde en een dienstmeisje ver scheen „Breng de thee, als 't je blieft. U blijft tooh. mr. Lendridge?" „Het spijt mij wel, maar ik kan niet ik heb mijn moeder beloofd een wandeling met haar te maken." Met die woorden nam hij zijn hoedl af en ging heen „Een goede kerel, maar onbeholpen in zijn manier van doen," zei Crosby grinni kend. ,,A propos, is hij reeds compagnon geworden „Door de ziekte van mijn vader is dat noc niet. gebeurd," ,,U söhijnt dat niet zeer te betreuren, als ik zoo vrij mag zijn dat op te maken 't Is jammer, dat uw vader niet tot een Bamensimciting van onze belangen is over gegaan, voordat hij ziek werd. Ik zou dan den last van uw schouders hebben kunnen nemen." ,,Maar ik houd.yan het werk," zei zij ter stond. ,,'t Is geert''werk voor oen vrouw, niet voor een vrouw zooals jij, Betty." „Botty," herhaalde, zij koel. ,,In mijn gedachten noem ik u nooit anders, vergeef me. U moet weten wat er in mijn hart omgaat. Misschien spreek ik te spoedig." „Zeg als 't u blieft niets meer!" riep zij haastig. „Maar ik moet, Betty, ik heb je lief. Wil je met mij trouwen?" „Ik ben niet van plan te trouwen. Bo vendien „Jo zult wel van gedachten veranderen. Je bent een vrouw en bezit al den aanleg van een vrouw om lief te hebben. Geef me een kans, Betty „Mr. Croaby, ik veel niets op die ma ndor voor eenig man." „Dan kan ik hopen. Ik zal maken, dat je dat wel gaat doen," riep hij hartstoch telijk. Maar zij lachte luchthartig. „Jullie, mannen, schijnt te denken, dat de liefde den geheelen inhoud van het leven van een vrouw moet uitmaken. Maar er groeit een nieuw geslacht van meisje© op, dat geheel andere ideeën heeft. Wij wensahen iets uit te voeren en ik behoor tot dat nieuwe geslacht. Mijn hart wordt, in beslag genomen door bet werk. Dat is alles, wat iik te zeggen heb. Indien u ver standig wilt zijn, dan kunnen wij vrienden wezen, maar anders „Ik moet mij wel voegen naar uw be slissing voor het oogenblik Ik stel uw vriendschap op prijs. Het is hier vrij eenzaam; er zijn weinig mensohen van onzen eigen stand. Zou u het dus goed vin den, als ik u meer kwam bezoeken dan ik tot dusver heb gedaan?" „Als ik niet in de fabriek ben, neemt vader mijn meesten tijd in beslag. A pro pos, ik denk, dat hij nu wakker ds en du© moet ik naar hem toe. Ik ben altijd des Zondags en des Zaterdags in de namiddag uren thuis. Goeden dag," zei ze en stak hem vrijmoedig haar hand toe. Betty had niet in het minst, met hem tè' doen. Liefde had baar nooit geïnteres seerd. Zij begreep die niet en romans met een „liefdesgeschiedenis" verveelden haar gruwelijk. De laatste paar jaren waren in spannend geweest en zij had geen tijd ge had vcor nuttelooee gedachten. Bij hen, die veel ledigen tijd hebben, beeft de liefde gemakkelijk spel. Zulke menseben worden verliefd op de liefde zelf en vestigen bun hartstocht op den eersten den besten- pre sentabelen persoon, dio zich voord-oet. Maar las de liefde tob een werker komt, dan is het echte hartstocht, dio de diepten der ziel In beroering brengt, een hartstocht die elk ander gevoel overweldigt en ver drijft. En toch hield Betty dol van kinderen. Bij het zien van een baby bekroop haar het verlangen cöe kleine aan haar borst te drukken. Haar verschijning was op-en-top vrouwelijk en men zou hebben gemeend, dat zij het moederlijk instinct in groote mate bezat.. James Ohurston keek glimlachend op, boen rij zijn slaapkamer binnentrad. Hij was zeer geduldig onder het ziek-zijn, dat tot dusver iets onbekends voor hem was geweestgeen klacht kwam over rijn lippen. „Je hebt tooh zooveel van je moeder, Betty," zed hij en rich over hem heen bui gend, kuste zij hem teeder. „Dat verheugt me," zei ze eenvoudig. „Vóórdat zij zoo oud was als je nu bent, was jij al geboren en zij gestorven. Sinds dien dag heb ik drie en twintig jaar ge leefd. En tooh staat haar gezicht mij nog even levendig voor den geest. Ik kan haar in mijn droom en zien. Misschien zullen dio droomen spoedig werkelijkheid worden. „Zeg dat niet, vader, ik heb u noodig. U is alles, wat ik heb." „Ja. Ik wil mei zelfzuchtig wezen. Je hebt iemand noodig, om je te leiden, want ik vrees wel, dat je neiging tot stijfkoppig- bedd hebt. Hoe is je verhouding tot Len- dlridge V' „Heel goed," antwoordde zij na een kleine pauze. „Alles goed in de fabriek?" „Die vraag is verboden, maar ik kan antwoorden„Ja." „Tracht je niet te veel in de zaken te mengen. Lcndridge heeft zijn hoofd op do rechte plaats. Het is waar ook, ik moefc dadelijk werk maken van dat compagnon schap met hemf". „Dat kan wachten tot u beter isMr. Lcndridge heeft gezegd dat wij een vol macht zullen aanvragen. Ik zal morgen' naar den advocaat gaan en er een zien op gesteld te krijgen". „Ja, doe dat". „En nu spreken we niet meer over zaken. Ik zal iets voorlezen. .Wat zou' u zeggen; van Kipling „Ja, een van zijn vreemde, korte verha-t len". „Heel goed. Ik zal er een uitkiezen,- waarin wat van werktuigkunde voorkomt; hoe vindt u dat „Ja. Hij zou een goede werktuigkundige? zijn geweest." Zij las hem een poosj6 voor, totdat zij zag, dat zijn oogen waren gesloten, en zijnt legelmatige ademhaling verried, dat hij in slaap was gevallen. En nu boog zij zich we der over hem heen en kuste hem. Ja, hij" was alles, wat zij in de wereld bezat, eiï voor het eerst in haar leven bekroop haarf een gevoel van eenzaamheid. Zij had na4 tuurlijk vriendinnen, één speciale zelfs, Ja« net Forbes, een studente in de medicijnen^ die spoedig haar eindexamen zou doem „Ik zal Janet vragen hier te komen eii hier te studeeren", zei Betty plotseling eiï onmiddellijk begaf zij zich naar de schrijf? tafel. (Word! vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 1