IiEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 13 Juni 1922, Officieels Kennisgeving STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DE» ADVERTENTIEN; ■O Cis. pw rejel, 'a Zaterdags 40 Cts. per regel, 'Bil regel abonnement belangrijk lagero prijs, Klobie advertentiën, uitsluitend bij vooruilbe- blin?. Woensdag 50 Ct3., Zaterdag 75 Cts., bij „Q niasimum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele op lading van brieven 10 Cts. porto te betalen- Pewijsmimmer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 67055. PRIJS DEZER CC'JRANT: Voor leiden p. 3 mnd. f 2.35, p, weel 0.Ï8 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week q.JJ Franco per post 2.35 rfc portokosten. Nummer 19101. r Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter bennis van de ingezetenen, dat Woensdag aan de Gemeenteijke Vischwinkel (Yisch- markt) verkrijgbaar is SCHELVISCH a f 0,18 en f 0,26, SCHAR a f 0,15, SCHOL a f 0,16 en f 0,28, en TARBOT a f 0,50 per pond. J. C. v. d. LIP, YTeth. loco-B urgem. Leiden, 13 Juni 1922. De Vrijheidsbond over Groepsvertegen- woordiging en Onderwijs Gisteravond had de Leidscho aideeling yan den Vrijheidsbond in het Nutsgebouw een openbare vergadering belegd, met als! prekers de heeren P. Goedhart, van 's-Gra- venhage, en B. Niowold, van Amsterdam, voor welke bijeenkomst een speciale uitneo- diging was gericht tot de middenstanders. De eerst matig, later beter bezochte ver gadering werd kwart over1 achten met' een kort inleidend woord door den voorzitter, prol dr. B. D. Eerdmans, geopend, die me dedeelde, dat deze vergadering door een misverstand niet voldoende is kunnen wor den voorbereid, waardoor men, ook de leden niet anders als per advertentie heeft kunnen ccnvoceereü. Hierna gaf hij het woord aan den heer Niewold, die als ambtenaar bij de Posterijen en bestuurder van het Neutraal Vakverbond, tct onderwerp had gekozen: ,,Grc ops verte genwoordiging en de Vrijheidsbond." Na zijn optreden als lid van het Neutraal Vak- jerbend to hebben verklaard en verdedigd als vereenigbaar met het lidmaatschap van den Vrijheidsbond, begon hg met de opmer king, dat het hoofdstreven van den Vrij heidsbond is bezuiniging, in de eerste plaats op de ambtenarij. Dat hebben de afgevaar digden Rink en Dresselhuya in de lïamer reeds doen uitkomen. i Wat de Vrijheidsbond .in zijn program over bezuiniging heeft geschreven, zal de partij, als zij tot regeeren geroepen wordt, .ook trachten te verwezenlijken. De partij komt niet met leuzen, zooals andere partijen. Als hij van leuzen spreekt, denkt hy allereerst aan de S. D. A. P. en haar leuze van socialisatie Spreker wil over socialisatie zelf niet dobatteeren, maar wel durft hij zeggen, dat socialisatie in ieder geval niet eer dan over een halve eeuw zal kunnen worden toegepast. Wat de Vrijheidsbond wil voor dan Mid denstand. wordt door spreker uit het pro gram voorgelezen. De heer Abr. Staalman heeft in de Tweede Kamer de belangen van don Middenstand steeds verdedigd, waar onder ook de ambtenaren, geheel overeen komstig de opvattingen van den Vrijheids bond. Verschillends partijen en groepen wil len het voor de Middenstanders opnemen en de meests dezer partijen meenen het zeker \yel goed, maar als één-, twee- of drieling in d'.i Kamer kunnen zij1 weinig doen. Daar om moet men als midd.nsiander liever zijn 'stem uitbrengen op de lijst vaa een groote partij. Omdat sommige dier partijtjes ge vaarlijk zijn, ook al om den naam, waar mede zy zich tooien, die zooveel lijkt o-p dio van grootere partijen, werden al deze kleine groepje?, door spr. genoemd, korte- lijk besproken en er tegen gewaarschuwd. Men moet echter siiet alleen stemmen op één der groote partijen, men moet er ook lid >'an worden. En dan durft spr. met alle vrijmoedigheid daarvoor den Vrijheidsbond aanbevelen. Als ambtenaar wilde de heer N. ten slotte spreken over de z.g. ambtenarij, aan welk .woord dikwijls' een verkeerde bete eken is werdt gegeven- De ambtenaren willen zelf gaarne mede werken tot bestrijding van de ambtenarij En zij zgm er het best toe in staat, omdat zij de organisaties in verschillende takken van dioost beter dan de buitenstaander ken nen .En zij zullen in ieder geval zeker gaarne medewerken tot- inkrimping van het ambte narencorps. Nu heeft men in den Vrijheidsbond aan .een ambtenaar een goede plaats' willen ge- von met name op de alg-emeene lijst, en de Bond zal, ook al wil hij bezuinigen, de bi langen der ambtenaren wel in liet oog heuden. De ambtenarij of met een. vreemd woord, de bureaucratie, heeft haar beteeke- nis veel meer verkregen door de distributie mot den rompslomp van ambtenaartjes, die 'iit het vrije bedrijf werden gehaald, dan ui de oigenlyke ambtenaren zelf. Beperking van de ambtenaren, in de eer ste plaats door heb niet aanvullen van leeg gekomen plaatsen, moet geschieden. Daarmede kan men, naar ruwe schatting, jaar 25 millioen bezuinigen. Laat het minder zrjn, een groot bedrag zal het 2eker Wezen. Spr. neemt gaarne het ambtenarencorps m bescherming. De ambtenaren verdienen met do blaam, die mett hun nu en dan op- fgb dat zij luiaards' 'zouden zijn. (Applaus). 0 Re gearing zelf heeft, zooals spr. met ^altc aantoont, ock niet een slechten dunk d0 ambtenaren in het algemeen. •- -nsverlaging wil de Vrijheidsbond ook niet. Zelfs de periodieke verhoogingen wil de Bond blij vein toekennen. En het sprjfc epr. Zeer, dat de Regeeringj inzake de periodieke verhoögingen geen positieve verklaring heeft afgelegd. Daarom ie het voor de ambtenaren van zooveel belang, wie tia de verkiezing aan het oewind zullen komen. Wanneer deze Regeering blijft, ziet het er voer de ambtenaren niet zoo bijzonder gun stig uit. Kun'nen zij dan hun stem geven aan dox& D. A. P.? Zeker niet zoo goed, nadat er zoo ietó van een coalitie tusschen deze partij en de Katholieken in de lucht hangt, waarbij de Katholieken zeker niets' over hun kant zullefri laten gaan. En dan is er toch ook nog altijd by deze party eeinige vreest veer revolutie. En daarom beveelt spr. met vrijmoedig heid de Candida ten van den Vrijheidsbond bij do ambtenarén aan. Mocht spr. zelf in de Kamer komen, dan. zal hij dat durft hij met overtuiging zeggön Re belangen der ambtenaren er naar zrjn beste vermogen behartigen, aldus besloot spr. zyn toege juichte rede. Deze spreker had bijna vijf kwartier van den tijd cpgeëi&cht. De voorzitter verleen de daarop het woord aan den heer Goed hart, die zich aandiende als' schoolman. Hy is onderwijzer, leeraar M. O., directeur H. B. S. met 3-jarigen cursus en schoolopt- zicner geweest. Spr. ving aan met de opmerking, dat wij noois zoc'n slechten Minister van Onderwijs hebben gehad als dr. De Visser, en in dit verband wees hij op de aanschrijving van dezen Minister, dat Lessing's Nathan de Wijze", op de Gymnasia eD de Hoogere Burgerscholen niet mag worden gelezen. Dit besluit alleen stempelt den Minister reeds tot ultra-montaan. Spr., die geen blad voor den mond nam, noemde verder de Chris telijke schoolpolitiek schatkistpiraterij. Met cijfers trachtte hij aan te toonen, dat er met den scholenbouw gemorst wordt met geld en dat de bijzondere scholen on school besturen er alleen van profiteeren. En dan mag men bij de regeling van het onderwijs door Minister De Visser zeker van ambte narij of bureaucratie opreken. By de oude wet waren er voor het toezicht in het geheel 29 «ambtenaren noo-dig, thans zijn er nieb minder dan 165 in ditzelfde raam. (Tceke- nen van verbazing). Bovendien is een groote feut in de nieu- wo regeling, dat er te veel wordt gegenera liseerd Een gehucht in den Achterhoek is voor den Minister gelijk aan bijv. een stad als Leiden. Spr. komt in dat verband tot de door den Minister ingevoerde eenheldssclico1, die hy van de S. D. A. P. heeft overgeno men. De heeren verheugen zich in die een- heidsschool en begrijpen blijkbaar niet eens, dat dit juist het tegenovergestelde is van den door hen ge-predikten klassenstrijd. (Gelach.) Ook de afschaffing van het Fransch wordt door spr. zeer sterk afgekeurd. De sociaal democraten juichen het natuurlijk toe, even als' de Christelijke en Katholieke heeren. Het is een steeds herhaalde fout van de liberalen, dat zij geen knappe schoolman nen naar de Kamer hebben gezonden, ter wijl zij wel voor den handel zorgden. Do heer Otto kan het alleen niet aan, en andere onderwysspecialiteiten zijn er niet in de Kamer. De afschaffing van het ambulantismo werd door spr. ock zeer afgekeurd. En liet ergerlijkst is, dat heb op de Christelijke scholen blijft gehandhaafd. Natuurlijk vond de Minister in een afgevaardigde als de heer Ossendorp een krachtige medestander. Maar de heer Ossendorp is een betaald pro pagandist en betaalde propagandisten ttoem- de spr. boroepsguerulanten.- (Gelach.) Spr. ging vervolgens nog in bij'zonderhe- den de nieuwe onderwijswet n.a, om deze bijna in alle opzichten te veroordeelcn en deed met tal van voorbeelden uitkomen, dat het openbaar ohderwys zijn ondergang tege moet gaat. Onderwijspacificatie is niet mo gelijk, alleen met te Êtrjjden voor het open baar onderwijs, k2in men het onderwijs red- Hen en daarmede ook de beschaving. Als gij dat wilt, zeide spreker, dan moet gij noch stemman op de partijen van de leuzen, noch op die van de dogmata maar do candidate van den Vrijheidsbond kiezen. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den heer Jonk (C.-H.), die allereerst eenige vragen stel da aan den eersten spreker; o.m., hoe hij over het ar beidersvraagstuk denkt. Hij concludeerde verder, dat deze spreker, zich' al te veel in algemeenheden heeft verloren. Als de Vrij heidsbond aan de Regeering zal deelnemen, zal hij het ook met de sociaal-democraten op een accoordje moeten gooien en de zweep van Troektea moeten dulden. De tweede «spr. had zoo tegen het ultra- in ontisme gefulmineerd, maar waarom heeft zijn partij dan niet gestemd tegen het Ge zantschap bjj dön Paus? Verder noemde de bater wat spr. gezegd had over de vrijheid ook zeer dogmatisch. In de dagen der libe rale heerschappij beteekende die vryheid druk en dwang op schoolgebied. Toen hebben do kerkelijke partijen zelf Voor de scholen gezorgd. Nadat de beide sprekers den heer Jonk' k cr tel ijk hadden beantwoord, werd de ver gadering circa elf uur door den voorzitter, met een opwekking tot' de kiezers! gesloten. Aan de bestuurstafel werden "sluitzeg els uitgereikt. Keuringsdienst van Waren. Uit liet verslag van de bevindingen én handelingen van den Keuringsdienst van V aren in het Keuringsgebied Leiden, over de periode van 15 Nov. tot 31 Dec. 1921, isl het volgende, ontleend: Op eerstgenoemd en datum werd de Waren wet voor het district Leiden in werking ge steld. Op het tijdstip van het in-werking-stel- len was het personeel van den keuringsdienst nog niet vc-lledig. Wel is waar was Jxet aan den vrcegeren Gemeentelyken Keurings dienst van Eet- en Drinkwaren verbonden personeel reeds bij den gereorganiseerden dienst aangesteld, doch waar het tijdstip Van het in-werking-stellen der Warenwet tot korten tijd vóór 15 November niet vast stond, had aanstelling van nieuw perso neel nog niet kunnen plaats vinden, hoewel sollicitanten naar de te vervullen betrekkin gen waren opgeroepen. Zoo spoedig moge lijk na het in-werking-stellen "der Warenwet echter werd tot aanstelling van het nieuw te benoemen personeel overgegaan. Benoemd werden: tot scheikundige mej. S. J. Fuhri Snethlage; tot analysten de da mes A. Christiaanse en C. Wirth; tot keur meesters K. West en W. Immink; tot klerk mej. F. G. M. de Krurjs; tot bediende J. de Geus. Hoewel daartegen aanvankelijke bezwa ren bleken te bestaan, werd ten slotte van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ont heffing verkregen van de verplichting tob het aanstellen bij den keuringsdienst van een veearts, terwijl eveneens ontheffing werd Verkregen van de verplichting van het aan stellen van een tweeden scheikundige. De voornaamste reden, die tot het aanvragen van deze ontheffingen leidde, was het ge brek aan ruimte in de localiteiten, waarin de keuringsdienst voorloopig nog is geves tigd. De keuringsdienst van Waren is n.l. nog ondergebracht ia enkele localiteiten van het Fharmaceutisch Laboratorium. Waar het ge mis aan de noodige ruimte zich reeds brj den Gemeentelij]cen Keuringsdienst ernstig deed gevoelen, behoeft het geen nader be toog, dat thans, nu de dienst zich zoo sterk heeft uitgebreid èn wat de werkzaamheden c-n wat het personeel betreft, de toestand feitelijk onhoudbaar is. geworden. Behalve door onvcltalligheid van het per soneel, werd de Keuringsdienst gedurende den eersten tijd nog ten zeerste be'emmerd door bet gemis aan transportmiddelen, met name van een automobiel, tegen de aan schaffing waarvan aanvankelijk Geel- Staten bezwaren hadden. Gelukkig, volgens het ver slag, zijn Ged. Staten, zij het ook niet zonder, iroeite. ten slotte van hun oorspronkelijke meening afgebracht en hebben zij ook aan den hierop betrekking hobbendeD post op de begrooting, hun goedkeuring gehecht. Direct na de in-werking-tred'ng der Wet werd een aanvang gemaakt met de regis tratie van de verkoopers van eet- en drink waren in het district waartoe in de eerde plaats van de verschillende gemeentele turen opgaven van namen en adressen werden gevraagd. Deze opgaven werden door de keurmees ters zooveel mogelijk gecontroleerd, waar bij niet zelden belangryke verschillen tus schen de opgaven en den bestaanden toe stand werden geconstateerd. Tevens werd begonnen met de geregelde- inspectie der verkoopplaatsen en van de waren, die daar werden aangetroffen. Over bet algemeen was de houding der verkoo- pers van waren tegenover de nieuw inge voerde wet niet onwelwillend, hoewel enkele malen personen werden aangetroffen, die hun weinige ingenomenheid daarmede niet verheelden. Van eenig verzet, helzg actief, hetzij lijdelijk, was echter nergen? sprake. Gedurende de periode van 15 November tot en met 31 December 1921 werden: a. onderzocht op het laboratorium 868 monsters; b. geïnspecteerd 216 winkels en andere verkoopplaats :-n; c. ter plaatse ge keurd 3991 partijen eet- en drinkwaren. Deze inspecties en keuringen waren als volgt over de verschillende gemeenten van het district verdeeld (Tabel 1). Uit de monsters, onderzocht op het La boratorium, blijkt, dat in dezen eersten tijd dc meeste aandacht werd besteed .aan het artikel volle melk, waarvan 514 monsters werden onderzocht. Hiervan werden 199 monsters genomen ten huize der melkver- koopers, 312 op straat tijdens het venten en 3 op het moment van aflevering door de melkveehouders aan de slgters. .Van de samensteding dezer mon ters ge ven tabellen ©enigszins een overzicht. Over het algemeen bleek de hoedanigheid van de handelsmelk in het district Leiden, hoewel verre van goed, toch beter dan iï.en zou verwachten in een streek, waar nog nooit eenig toezicht op do consumptiemelk heeft bestaan. Het percentage van 4,7 pCt. ondeugdelijk van samenstelling toc'i is go- rirgeu dan tot dusverre bjj een eerste controle in plattelandsgemienten in deze streek werd aangetroffn. Hierbjj d'eat na tuurlijk in aanmerking te worden genomen, dat in de D/2 maand, gedurende welke de keuringsdienst in het district werkte, niet alle melkslijter.s naar behooren konden wor den bemonsterd, zoodat reeds daarom het gevonden percentage ondeugdelijke monsters niet een juist beeld kan geven van den bestaanden toestand. Men acht dan ook al lerminst uitgesloten en zelfs waarschijnlijk, dat bij voortgezette controle een eenigs- zius ander beeld van den bestaanden toe stand 7,2.1 worden verkregen. W-ais de hoedanigheid der consumptie- melk, wat samenstelling betreft-, niet zoo slecht als eigenlijk werd verwacht, de rein heid dezer melk liet zéér veel te wenscben over. Niet alleen moesten nagenoegd 14.5 pCt. der monsters om deze reden als ver- keerend in ondeugdelijken toestand wor den aangemerkt, doch ook waren de hoe veelheden „vuil", die in de melk gevon den werden nu en dan ongeloofelijk groot. Nu dient wel is waar erkend te worden, dat juist in de wintermaanden, wanneor de koeien op stal staan, de melk in den re gel sterker is verontreinigd dan des zo mers, dooh niettemin is een percentage van 14.5 zéér hoog te noemen. Ook tegen deze misstanden werd voorloopig slechts door het geven van waarschuwingen te velde getrokken.. Op grond van dc ervarin gen, opgedaan bij melkslijters, die meer dan ecaimaal werden bemonsterd, mag men verwachten, dat ook zonder strengere maatregelen in dit opzicht veel zal kunnen worden bereikt. Verder werden onderzocht monsters reuzel, koffie, surrogaten, jams, vruchten sap en verschillende huishoudelijke artike len. In het geheel werden 216 verkoop plaatsen bezocht en geïnspecteerd, waarbij 3991 diverse partijtjes voedingsmiddelen als „gekeurd" aangeteekend. Dit getal is echter zonder eonigen twijfel te klein, daar in den aanvang, ten gevolge van een mis verstand, niet- van elke partij die gekeurd werd a-anteekening werd gehouden, doch bijv. do gezamenlijke grutters waren, die in de verkoopplaatoen waren gecontroleerd onder één nummer werd vereenigd. Van het aantal afkeuringen, die plaats vonden, en het aantal malen, dat een waarschuwing werd gegeven voor de- aanwezigheid van waren, die. op de grens van ondeugdelijk heid stonden, geeft een tabel en overzicht. In totaal werden afgekeurd en aan den handel onttrolcken 57 diverse partijtjes eet- cn drinkwaren. Waar het aantal onderzochte monsters, als govolg van de kortheid van de periode, waarovec dit verslag loopt, gering is, de verscheidenheid der onderzochte artikelen nog beperkt cu in den verslagtijd lang niet alle winkels en andere verkoopplaat sen konden worden bezocht, acht de direc teur, dr J. J. van Eok, zich niet gerech tigd uit de tot dusverre verkregen uitkom sten meer algemeene conclusies to trekken omtrent den toestand en de samenstelling der voedingsmiddelen in het district Lei den. Lit blijve tot een volgend verslag uit gesteld. De onderwijs-reorganisatic. In hot Maandblad van dc afdcolingon Leiden, Alphon, Boskoop en Woerden van den Bond van Roderl. Onderwijzers wordt over de reorgani satieplannen ten aanzien van het lager onder wijs alhier o ni. gezegd, nadat belrourd is, dat de wethouder van onderwijs zoo'n somberen toon aansloeg over het nul der reorganisatie: Hier wordt geen reorganisatie voorgesteld, maar wordt zovoel mogclik de bestaande toe stand gokonsorveerd. Wat was en is vaak nog. de grief tegen het huidige 1 agor-ondbrwijs? Dit: dat het niet vrij was. Dat gymnasium, M. O., M. U. L, O. en voor wat Leidon betreft kunnen wij daar nog bij noemen Ambachtschool en Mathesis, be paalden wat het lag er-on derwijs zija leerlingen moest bijbrengen. Die inrichtingen stelden hun eisen, de meest onzinnige vaak, en do lagere school had daaraan te voldoen. H Verzet hier tegen groeide echter, 't Malle van examen doen door 11 en 12-jarigen werd moor on meer in gezien De leus werd: De lagero school moet vrij zijn! Zij bepale met inachtneming van de eisen door hygiëne en pedagogiek gesteld hol leerplan en daaraan hebben inrichtingen van voortgezet-onderwijs zieh aan te sluiten, niet omgokeerd. Do gevolgen hiervan zijn te speuren. Hot eksamen, voor de H B. S. is vrijwel komen te vervallen, kennis van Frans is voor toelating geen vereischte meer. Op de verklaring van het hoofd der school, dat een leerling met vrucht do zes klassen heeft doorloopen cn geschikt wordt geacht om 't onderwijs aan de H. B S. te vol gen, moet deze inrichting zulk eon leerling toe laten. Dat d-oori de IJ. L. O. scholen nu evenmin eksamen zal worden afgenomen ligt voor de hand. Men vergelijke nu hiermee de scholonindeling van B. en W. Van een poging om onze lagere scholen een andeien. grondslag tc geven is niets to merken. Hot woordjo „opleidiingschool" ,dat kontrabande moest zijn, is cr schering en inslag Er zullen zijn: opleidingscholon voor II. B. S cn gym nasium, opleidingsoholen voor U. L O. (hel vroegere M. U L. O.) en scholen met eindon derwijs. Ieder van' dc drie katogoriën krijgt na tuurlik zijn eigen leerplan, dat voor wat do eerste twee belroft door de eisen, welko II. B. S. en U L. O. wel zo vriendolik zul jen zijn te stollen, wordt bepaald. Presios dus do oude toestand De 3 vakjes zijn or weor. Do kinderen van de goed-gcsilueer- don mogen naar de school op de Aalmarkt en later naar de II. B S. cn gymnasium, Dc kin deren van dc middenstand gaan naar de oplci- dingscholen voor U. L. O. en later naar 'l U. L. O. en do rast gaat naar de scholen voor eind-onderwij.s om op 13-jarige leeftijd aan de gemeenschap te worden afgeleverd. In Den Haag moge men zijn host doen om door gelijkheid van leervakken cn eenheid van onderwijs gedurende de eerste 6 leerjaren, de beroepskeu zo naar hoger leeftijd te verplaatsen, hier zullen de oudors, worden do voorstellen van B. on W. aangenomen, tot beroepskeuze worden gedwongen, wanneer het kinl de G-ja- rige leeftijd heeft bereikt. 't Lijkt werkelik naar niets. Hoo wij hot ons dan denken? In overeenstemming met art. 3 van de lager- ondcrwijsv.'ct zouden wij slechts willen spreken van scholen voor gewoon lager onderwijs. Het TJ. L. O., het vervolgonderwijs en liet buitengewoon-ondorwijè, waarvan artikel 3 ook gewaagt, blijft "hier builen bespreking. Mon gevo dc scholen een nummer of nocme' zc naar de plaats waar ze staan. Het leerplan voor deze scholen dient gelijk te zijn en zo te worden gemaakt, dat ook de scholen, die in de ongunstigste omstandigheden verkeren, eraan kunnon voldoen "Waar men verder kan komen dient de vrijheid om verder te gaan te worden toog as taan. Men late dat aan de praktijk over. Wil dit nu zeggen dat wij de schoolbevolking dooreen willen mengen? Absoluut niot. Laat icsler kind gerust op do school waar het gaat. BINNENLAND De R.-K. dagbladen en de Nieuwe Katholieke Partij. De Nieuwe Katholieke Partij staakt op uit drukkelijk verlangen van het Episcopaat haar actie. Russische fondsen. BUITENLAND. Engeland beantwoordt het memorandum vait Poincaré over de Russische affaire, waarop do Fransche premier reeds weer van repliek dient, zijn standpunt handhavende tegenover de Eti- gelsche meening. j Kapp, de man van de z.g. Kapp-Putsch in Maart 1920, is te Leipzig overleden. Houd echter met do wenson van ouders zoveel mogclik rekening. Wanneor dezo bemerken, dat het onderwijs op alle sdholen voor gewoon lager-; onderwijs vrijwel gelijk is en van alle scholon de begaafde leerlingen in aanmerking komen voor M. O. of U. L. O. zal de drang van Bouwc- louwoslegors enz. om hun kinderen naar do school aan de Aalmarkt te doen heus zoo groot niet zijn. Ieder zoekt wel zoo ongeveer do scho»l in zijn buurt en het milieu, waarin zija kind hot boste past. En in hoogste instantie be- houdon B. en W. toch do beslissing. Vorder wordt ook aangedrongen op splitsing der scholen aan de Pietorskorkstraat en de z.g. loerschool met opheffing van het ambulaTitisme wat financieele voordoelen voor do gemeente zou afwerpen. De academische S2naat van de Leid- eche universiteit heeft prof. dr. IC. Lake, vna 1904 tot 1914 hoogleeraar in de oud christelijke letterkunde aan da Rijks-univar- sileit alhier en sedert hoogleeraar aan de Harvard-University, is op voorstel van de theologische faculteit wegens zrjn groote verdiensten op hot gebied van Oud-Teiti- mentische handschriftkunde en z'jn uitleg ging van het Nieuwe Testament, benoemd tot doctor honoris causa in de godgeleerd heid De plechtige promotie zal plaats he*bben Maandag 19 dezer, des namiddags te twee uur. in dc senaatskamer van da un.'versiteit. Prof. dr. H. Windisch, voorzitter van de tneologische faculteit en opvolger van prof. Lake, zal als promotor optreden. Den 21sten Juni hoopt de heer H. 't Hart, boekhouder aan da bibliotheek der Rijks-universiteit, den dag te herdenken, dat hij vóór vijftig jaren in 's Rijks dienst trad. Geslaagd zijn voor het examen in boek houden en aanverwante vakken vanwege do Vereeniging van Leeraren in het Boekhou: den: mej. L. v. d. Huijzen cn dc heeren P. Kallenberg, O. Kampman, Joh. Boter, A'. O. Sommeling, A. Kohlbeck, W. v. Dam, W. A. Oudshoorn, J. Epskamp, N. van Wel zen, J. P. do Korte, N. M.azurel, G. J. A. Saraber en S. Erkelcns, allen alhier. Heden wa-s he.t veertig jaar geleden, dat onze stadgenoot I. Sbarrc in dienst kwam bij de N. Y. v.h. L. E. Nieiiwonhui- zon, aan den Morsdhvveg, alhier. Aanvan kelijk voor de kuiperij bestemd, werd hij weldra als magazijnbediende aangesteld, aan het hoofd van welke afdeeling hij sindsdien zijn functie mot toewijding heeft waargenomen. Dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan, bleek al dra, toen hem giste ren werd te kennen gegeven, da-t zijn komst hedenmorgen bij den aanvang der werkzaamihedcn niet zoo zou worden op prijs gesteld, als dit anders het geval is. «t Was dan ook elf uur, dat Starre, met zijn vrouw van huis gehaald, op kantoor werd ontboden, alwaar b:id?n, en de jubi laris in het bijzondor, door do directie werden toegpsproken en verschillende ge beur tendseen, welke in den lo:p der jaren waren beleefd, de rc-vuc pasieerden. De bewering, bij zijn aanstelling door hem gedaan, dat hij niet liever wenschlo dan zijn klachten aan één cn dazelfde zaak to blijven geven, is wel bewaarheid gewor den Door wijlen den ouden heer Nieuwen- huizen aangesteld, heeft hij thar.s twee geslachten in de familie aien opgroeien. Geen wonder, diat bij deze gelegenheid word stilgestaan cn Starre werd bedankt voor zijr^Poo langen trouwen dienst, waar bij tevens dc wcnsoli werd uitgesproken, dat hij nog meer jaren zou mogen werk zaam blijven. Een enveloppe met inhoud werd hem als bewijs van erkentelijkheid overhandigde Nadat ook door kantoorpersoneel efc fabriek schei eenige woerden van geluk- wensoh tot hem waren goricht, werd do jubilaris in de gelegenheid gesteld dezen grootsohen dag verder in zijn gezin door te brengen Men meldt aan de „N. R. Crt.": Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van de pogingen, door vriend?n cn vereerders van wijlen prof. Bolland in' het werk gesteld, om diens boekerij aan te koopen, alsmede het huis aan den Oude*.

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 1