No. 19041. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 Maart. Tweede Blad. Anno 1922 GEMEENTEZAKEN. TWEEDE KAMER UIT DE OMSTREKEN, Benoemingen en ontslag. Door B. en W. wordt aan den Raad voor gesteld de heeren J. A. Schreuder, H. W. Jilöte, R. P. Veldhuyzen en J. A. Duffels weder in hun betrekking van schoolarts te bestendigen en zulks voor het tijdvak van 1 April 19221 April 9923. In verband met een circulaire van den Minister van Financiën, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat hy het noodzakelijk acht, dat aan de onderwyzers bij het vroegere herhahngsonderwijs, ook al zijn zij thans vast ol voor tijdelijk bij het vervolgonder wijs benoemd, met het oog op hun aan spraken op pensioen, wegens opheffing van de betrekking by het herhalingsonderwys, een formeel besluit wegens ontslag uit de betrekking bij het kerhalingsonderwijs wor de verstrekt, geven B. en W. den Raad in overweging te besluiten: I te rekenen met ingang van 1 Octotrai 1921, alsnog wegens opheffing hunner be trekking,. eervol ontslag te verleenen aan den heer M. J. Krop als hoofd en aan de heeren A. B. v. d. Voorden, F. L. T. Moene, A. Cattel, J. M. Vos, H. Lauten- bach en A. Horree, als onderwijzer aan de openbare herhalingsschool voor jongens en aan den heer J. J. van Bostelen, als hoofd, aan de heeren S. Broekhuizen, W. F. de Gunst en J. L. van Leeuwen als onderwijzer en aan de dames A. E. Driesens, F. E. Pen en A. L. de Vries als onderwijzeres- flen aan de openbare herhalingsschool voor meisjes, eervol ontslag te verleenen. II. te bepalen, dat, met wijziging in zoo verre van de op 19 September 1921 ge dane benoemingen van onderwijzend perso neel by het open' aar vervolgonderwijs, dit personeel met uitzondering van de on- dei w ijzeressen zal worden geacht niet aan een bepaalde school, maar in het alge meen tezijn benoemd bij het openbaar vervolgonderwijs te Leiden. Voorstel tot in-gebmik-geving van grond. Door den heer J. Zandbergen is aange-' kocht de molen „D3 Sti.r', staand3 aan dei Yestwal, nao.i de Oude-Heerengracht, welke molen voor dien toebehoorde aan den heer A. Couvée, fabrikant alhier. Zooals bekend, staat deze molen op grond van de gemeente en werd aan den vorigen eigenaar het gebruik van dien grond onder bepaalde voorwaarden verleend. De lieer Zandbergen heeft nu aan den gemeente raad verzocht om hem den grond ook in gebruik te geven, op zoodanige voorwaar den als door de gemeente te bepalen. Tegen inwilliging van dit verzoek be staat bij B. en W. geen bezwaar. Onder mededeeling. dat de Commissie van Fanricage zich met hun voorstel kan ver- eenogen, geven B. en W. alsnu in over- wegmg besluiten, den grond, waarop de korenmolen „Do Stier" c.a. is gebouwd, benc-\ens den daarbij behoorenden tuin grond, -groot, 590 vierk. M., in gebruik te geven aan J. Zandbergen, tegen betaling eener recog-ato van f52 per jaar en ver der onder de vo<. rvvaarden, die ook by den vorigen gebruiker hebben gegolden. Verhuring van een strookje grond. In de vergadering vau den Raad van 23 Acgustüs 1920 werd besloten aan de firma J. A. Ham en Co. een strook grond aan de Aalmarkt, groot 20 vierk. M. te ver huren onde' de voorwaarde, dat de grond, die zou dienen voor uitbreiding van een kantoortje van deze firma, zoolang iirj was Teihuurd, zou worden onttrokken aan het openbaar verkeer. De firma hecti. nu medegedeeld, dat de voorgenomen uitbreiding van het kantoor tje niet zal plaats hebben en verzoekt in afwijking van het zooeven genoemd besluit, alleen voor de huur van den grond waarop het kantoortje staat, in aanmerking te mo gen komen; ook voor dit strookje grond is zij bereid een huurprijs van f 50 te be talen. B. en W. geven daarom dén Raad in over eenstemming met het advies der Commis sie van Fabricage, in overweging: a. in te trekken het hierboven genoemd besluit van 23 Augustus 1920; b. de strook grond aan do Aalmarkt, groot pl.m. 7^ vierk. M., waarop het wal kantoortje van do firma J. A. Ham en Co. staat, tot 30 April 1923, gerekend te zijn ingegaan den 23en Augutus 1920, te ver huren aan H. N. Gijsman, A. Sijpesteyn en C. F. J. Sijpesteyn, allen wonende te LeideD, leden der firma J. A. Ham en Co., alhier, zulks tegen een huurprijs van f 50 per jaar met bepaling, dat de buur geacht wordt daarna telkvis voor den tijd van één jaar te 'zijn verlengd, indien zij niet drié maanden te voren door een der partijeu schiftelijk is opgezegd en verder onder do bij de gemeente gebruikelijke voorwaarden Reorganisatie van de Hoogere Burger school voor Meisjes, Op 21 Juni 1920 werden B. en W. door den Raad gemachtigd het noodigè te- ver richten om bij wijie van proef en met in gang van den cursus 1920—1921 te geraken tot reorganisatie van de Hoogere Burger school voor Meisjes, in dien zin, dat aan die school, tot dat tijdstip uitsluitend inrichting voor algemeen ontwikkeld on derwijs met behoud van het bestaande algemeen ontwikkeld onderwijs, aan die leerlingen, welke zulks mochten verlangen jde gelegenheid zou worden geboden, om te worden opgeleid voor het eindexamen eener Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus Bij hun betrekkelijk voorstel hebben zij aangegeven, dat de nieuwe toestand h, i. aldus moest zijn, dat alle leerlingen gedu rende de eerste twee leerjaren hetzelfde onderwijs ontvingen als te voren, behou dens dan' eenige vermeerdering van het aan tal uren voor wiskunde. Bij den aanvang van het derde cursusjaar zouden de klas sen in twee afdeelingen A en B worden verdeeld. Het onderwijs in afdeeling A, dat een drie-jarigen leertijd omvatte, be oogde het aanbrengen van algejneene ont wikkeling, in het bijzonder op letterkundig gebied, het onderwijs in afdeeling B zou vier jaren duren; in dien tijd moest die kennis worden aangebracht, welke wordt vereischt voor het eindexamen eener Hoo gere Burgerschool met 5-jarigen oursus. Bij hun bovenaangehaald voorstel deden zij de toezegging, dat zij vóór dèn aanvang van den cursus 19221923 den Raad met het voorloopig resultaat der proef in ken nis zouden stellen, ten einde de gelegenheid te geven omtrent de reorganisatie en de daarmede gepaard gaande splitsing van de klassen na het tweede studiejaar in twee afdeelingen, een definitieve beslissing te nemen. B. en W meenen de zaak aldus te kun nen stellen, dat in 1920 door den Raad in beginsel tot de reorganisatie der school is besloten en dat aan die reorganisatie het karakter -eener proefneming is gegeven, opdat na twee jaren zoude kunnen blijken of het aantal leerlingen eenigermate vol doende was, om met de reorganisatie defi nitief voort te gaan. De al of niet voort zetting der proef moet h. i. afhankelijk zijn van de beantwoording der vraag of mag worden verwacht dat de reorganisatie zal slagen. Die vraag nu kan naar hun meening bevestigend worden beantwoord. Van de 19 leerlingen der 2de klasse heb ben zich 9 aangemeld voor de B-afdeeling. terwijl daarenboven 2 leerlingen uit de te genwoordige 3de klasse den wensch te ken nen hebben gegeven, om alsnog in de B- afdeeling over te gaan. Het staat dus nu reeds vrijwel vast, dat de nieuwe afdee- ling B in September a. s. met pl.m. 11 leer lingen zal kunnen beginnen. Let men ver der op de verklaring van de directrice der school dat haar is gebleken, dat verreweg de meeste ouders van de leerlingen der 1ste klasse (welke klasse in twee afdeelingen is gesplitst) aan de 6-jarige opleiding de voorkeur geven, dan meenen B en W. dat er alle aanleiding bestaat voor de verwacht ting, dat in de toekomst het aantal leer lingen belangrijk zal toenemen. In dit ver band vermelden zij nog, dat bij de invoe ring van gelijke reorganisatie aan de H. B. S. voor Meisjes te Arnhem, de nieuwe B-afdeeling met slechts 9 leerlingen aan ving en dat daar evenals elders de reorganisatie der H. B S. voor Meisjes al leszins aan de verwachtingen heeft voldaan Uit een schrijven van de Directrice der school blijkt, dat de splitsing der klassen ia twee afdeelingen, voorzooveel betreft de klassen III, IV en V, slechts voor bepaalde vakken noodig zal zijn; in vele gevallen kunnen beide afdeelingen gecombineerd on derwijs ontvangen, tenzij de toevloed van leerlingen te groot mocht worden. Het spreekt vanzelf, dat deze opzet van groo- ten invloed is op de met reorganisatie ge paard gaande kosten. Moesten beide afdee lingen voor alle vakken afzonderlijk onder- wij^ ontvangen, dan zouden de bosten aan zienlijk hooger wordon. Nu is thans, even als in 1920, onmogelijk met juistheid te berekenen, welke meerdere uitgaven do re organisatie zal vorderen. In de eerste plaats hangt daarmede samen de vraag, of het aantal leerlingen in de toekomst de vorming van parallelafdeelingen en vergrooting van het gebouw noodig- zal maken, terwijl daar op bovendien mutatiën in het onderwijzend personeel invloed kunnen uitoefenen. Om al die redenen kunnen B. en W. niet an ders dan een zeer globale kostenopgaaf verstrekken. Zij merken hierbij nog op, dat-, indien tot voortzetting der reorganisa tie* Wordt besloten, hier, evenals elders, zal moeten worden overgegaan tot de invoering van de salarisregeling voor de rijks hoo gere burgerscholen met 5-jarigen cursus. Aangezien de klassen van beide afdeelin gen in vele gevallen zullen worden gecombi neerd, zullen de leerkrachten der school in beide afdeelingen les moeten geven. Om nu onderwijs in de B-afdeeling te mogen ge ven, moeten de leerkrachten in het bezit zijn van de volledige bevoegdheid en het dus een billijk verlangen, dat, waar bo vendien de B-afdeeling leidt tot hetzelfde examen als de H. B. Sen met 5-jarigen cursus, dc leerkrachten aan de gereorga niseerde school gelijk salaris ontvangen als die aan de H. B. Sen met 5-jarigen cursu^. De invoering van die salarisregeling zal uit. den aard der zaak voor geen der op 1 Sep tember a.8. aan de school verbonden leer krachten vermindering van salaris tenge volge hebben. Rekening houdende met de verhooging der salarissen, als gevolg van de invoering der nieuwe salarisregeling, de vermeerde ring van lesuren aan de gereorganiseerde school, de aanschaffing van natuurkundige instrumenten en de hoogere uitgaven voor scheikunde, zullen de meerdere kosten in het eerstvolgend oursusjaar plm. f6900 be dragen. Op den duur (cursus 1925/26) zul len dio meerdere kosten tot plm. f23000 stijgen. Tegenover deze uitgaven staat echter, dat bij voortzetting der reorganisatie op subsi die van het Rijk tot een bedrag van f 5000 per jaar mag worden gerekend. Thans draagt het Rijk niet bij in de kosten der school. Verder schijnt het B. en W. geens zins Uitgesloten, dat, indien de H. B. S. v. meisjes wordt gereorganiseerd, dit óf de vorming van minder parallelafdeelingen aan de H. B. S. voor jongens ten gevolge zal hebben, óf dat daardoor zal kunnen --worden voorkomen, dat aan die school het getal klassen zoo groot- wordt, dat verbou wing noodig wordt. Wordt dan nog aan het leenarenpersoneel der H. B. S. voor meisjes de verplichting opgelegd om ook onderwijs te geven aan een andere gemeentelijke inrichting van middelbaar of voorbereidend hooger onder wijs, wat ongetwijfeld tot bezuiniging zal leiden, dan komt het B. en W. voor, dat ondanks de ongunstige financieele omstan digheden, waarin de gemeente verkeert, het geraamde bedrag der meerdere kosten niet ten gevolge mag hebben, dat enkel op grond daarvan de definitieve reorganisatie, waar toe reeds 2 jaar geleden in principe beslo ten is, zoude worden afgewezep. Bij de definitieve doorvoering der reorga nisatie, derhalve met ingang van 1 Sep tember a.8., zal h. i. het schoolgeld geheel in overeenstemming moeten worden ge bracht met dat, verschuldigd voor de H. B. S voor jongens en het Gymnasium. Er be staat dan naar hun meëning geen aan leiding om het hoogere schoolgeld voor de buitenleerlingen to handhaven. Ook achten zij het zeer waarschijnlijk, dat de Minister dit als voorwaarde -aan de subsidie zal ver binden. Wordt door den Raad conform de conclu sie van dit praeadvïes'"besloten, dan zullen B. en W. zoodra mogelijk de vaststelling van nieuwe of wijziging van bestaande ver ordeningen bij den Raad aanhangig maken. Nog wordt, opgemerkt dat de Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs en de Com missie van Toezicht op het Middelbaar On derwijs, blijkens hun missives,, adviseeren "definitief te besluiten tot reorganisatie der school. Zitting van gisteren. Hel vloctwetsontwerp. De VOORZITTER zegt. dat de Regeering hem heoft verzocht dit ontwerp spoedig te behande len, omdat er oen definitieve richting in het be- loid moet zijn, en omdat het personeelsvraagstuk dat oischt. Spr. zou wensch en de algcaneene be schouwingen over diiit ontwerp te houden gelijk tijdig mét dtie over de bogrootung van Marine. Spr. ontkent, dat dit ontwerp wordt doorge jaagd. Een mouw afdeelingsonderzoek acht spr niet gewensobt, omdat de aangebrachte wij zigingen van geringe beteekenis zijn. De heer KETELAAR (V D.) begrijpt niet, dat nu maar weer aanstonds gegeven moet worden wat. de Minister vraagt. Hij meent wel degelijk, dat dlit ontwerp wordt doorgejaagd, en bij verzet zich daartegen. De heer TROELSTRA (S. D.) voegt aan dé rode van den heer- Hugonholtz nog het een en ander toe. Hij wijst er op. dat deze voorstellen der regeering ongerustheid hadden gewekt op de Conferentie te Genua. Hij sluit zioh daarom aan bij het verzet tegen de behandeling op dit moment. De heer A. P. STAALMAN (Christ. Dem verzet zich ook tegen de behandeling. Hij be treurt het, dat het Kabinet bet ontwerp wil doorjagen. Daarin ziet hij een gebrek aan ernst. Het voorstel-Van Ravesteyn (om het ontwerp weor naar de afdeelingen te zonden) wordt ver worpen met 48 tegen 43 stemmen. Links tegen rechts De heer Wijk stemt togen, de hoeren Van Groenondael, A. R. Staalman, v. d. Laar echter vóór Het voorstel-DRION (uitstel van behandeling) wordt verworpen met 48 tegen 43 stommen. Dc stemverhouding is dezelfde als hij de vorige stemming. Do heer J TER LAAN (Sj D,) stelt nog voor om vóór do Vlootwet dj rechtspositie van de ambtenaren te behandelen. Dit voorstel wordt verworpen met 56 togen 35 stemmen. Slaatsbcgrocting voer 1922. Hoofdstuk VIII (Oorlog). Aan dc órde is de stomming over het amen- demenit-Marcbaaut tot schrapping van den post van drie millioen voor aanschafÊingsma/toriaal. De heer DE MURALT (V. B.) zegt, dat hij na de verklaring van den Minister, dat met dezen post niet wordt - vooruiitgeloopen op het artillerie fonds, zal stemmen tegen het amende ment. (G e 1 a c li). Het amendement wordt verworpen mot 58 tegen 33 stemmen. De hoer VAN ZADELHOFF (S .D.) licht een amendement toe, om den post voor steun aan behoeftige g omob dis e orden met 1h miliioon te verhoogan. De lioor SCHEURER (A.-R.) gelooft wel, dat er weer geld noodig is Hij vraagt den Minister dit aan te vragen als. het noodig is. De heer A. P. STAALMAN (Chr.-Dera.) steunit het amendement. Hij heeft herhaaldelijk op meer steun aangedrongen, en wenscht een blanoo crediet voor dezo aangelegenheid. De MINISTER zegt, dat hijaltijd bereid is geweest meer geld voor dit doel aan te vragen, als het noodig is. Hij handhaaft echter zijn standpunt, dat alloon in bijzondere gevallen voor do tweede maal steun verleend mag wor- deu. Hij ontraadt dus hot voorstel-Van Zadel hof!. Hij is bereid den post van dertig mille ©enigermate te verhoogon tot honderd duizend guldón. Het amendement-Van Zadeilioff wordt daar na verworpen met 63 tegen 26 stemmen. Art. 196. De heer K TER LAAN (S. D.) bespreekt de kosten voor de marechaussee kazernes, die kranikzinn ig-hoog zijn en een goldverspiling van de ergerlijkste soort. De MINISTER zegt, dat de kosten hoog zijn, maar spr. zet uiteen, dat de kazernes heel wat localiiteit noodig hebben. Diebouw heeft zich wel wat veel uitgezet, maar thans is daarin ver betering gebracht en spr. kan vele gevallen van bezuiniging aanwijzen. Art. 196 wondt aangenomen met 63 tegen 28 stemmen. Bij art. 197 deelt de küNISTER mode, dat van de 700 man politictroepen 100 man te Am sterdam zullen warden gelegerd tor vervanging van do cavalerie. De hoer KLEEREKOOPER (S. D.) begrijpt niet waarom deze politie le Amsterdam moet worden geposteerd. Kan do Amstordamsche politie het niet meer af'? Het komt spr. ver dacht voor. De MINISTER zegt, dat bij de vermindering van de cavalerie zonder kosten deze troop en in Amsterdam geplaatst zullen kunnen worden. De politietroopon zullen gereorganiseerd worden en voortaan bewakingstroepen heoten. Zij zullen dienen om de Regeering te steunen bij het handhaven van de openbare orde. De post wordt goedgekeurd mot 67 togen 23 stemmen. 24ste Afdeeling. De hoer SCHAPER (S D.) klaagt over dc onderbrenging in barakken, o.a. te Waals-dorp. Do MINISTER erkont, dat deze toestand niet bost was. Echter zullen de beawaron, daarbij ondervonden, worden weggenomen. Art. 202 -(kampementen). De MINISTER verklaart, dat de kampementen een onderdeel uitmaken van "spr.'5 militair program en der halve niet kunnen worden gemist. Verwerping van dit artikel is dus niet aannemelijk voor de regeering. De heer K. TER LAAN (S. D.) begrijpt het principieele niet, dat in de kampementen zit. De heer OUD (V. D.) sluit zich daarbij aan. Post 202 wordt goedgekeurd met 50 tegen 41 stemmen, reohts tegen links, behalve den heer Wijk. Bij een volgende post voort de heer TER HALL (V. B.) het woord, hetgeen" door het rumoer niet le verstaan is. De heer RUGGE (S. D.) klaagt over dr. Stür- kopp, dio z.i onhebbelijk optreedt. (Overigons is ook van dezo rode niets te verstaan). Do heeren DE MURALT (V. B en K. TER LAAN (S D maken ook eenige opmerkingen, die in het rumoer groolcndeels verloren gaan. De MINISTER geeft eenige inlichtingen over do aanmaak van munitie. Er moet een voorraad blijven. Do Oorlogsbegrooting wordt goedgekeurd met 47 tegen 42 s-temmen, nadat de heer BIJLE- VELT (V. B.) heeft verklaard, dat hij tegen stemde. Do stemming is reohts tegen links, be halve dé bear Wijk. De vergaderin gwordt verdaagd tot 's avonds haifnegën. Avondzitting. In de 's avonds gehouden vergadering is be handeld Hoofdstuk XI dor Slaadsbegrooting voor 1922 (Koloniën). Algcmeene beraadslagin gen worden niet gehouden. Art. 139 worden goedgekeurd; bij art. 40 komt de Surinaamsche begroèbing voor 1922 aan ie orde. Do heer VAN VU UREN (R. K.). merkt op, dat hij de wijze, waarop de bezuiniging door den Minister is geschied, niet onvoorwaardelijk voor rijn rekening zou durven nemen. De Minister heeft geschrapt op de begrooting van de Kolo niale Staten zonder dezen of den Gouverneur er in te kennen. Geen wonder, dat deze handel wijze ontstemming heeft gewekt. Spr. bepleit verder uitvoerig werkelijke gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs, geheel en dadelijk- De heer DE JONGE (S. D.) constateert, dat met de begrooling van de Koloniale Staten hier aJerzondorlingst is gehandeld. De begroeting van den Minister week in allerlei opzichten van de oorspronkelijke al Bezuiniging "is bier eigen lijk bezuiniging van een armoedig gezin, waar aan zware lasten zijn opgelegd. Verder bepleit 6pr. plaatselijk bestuur voor Paramaribo. De heer SCHEURER (A.-R.) betoogt, dat deze begrooting weer hetzelfde droevige beeld ver toont van vorige jaren. Wij verkeeren nu in een financieel moeilijken toestand, waardoor wij ook voorzichtig moeten zijn ten aanzien van den steun aan onze West-Indische Koloniën. Spr. meent, dat de kolonie er van doordrongen moet zijn ,dajt zij zelf in de eerste plaats meet zorgen voor de voorarodifug in haar behoeften. De MINISTER VAN KOLONIËN erkent, dal Suriname in een financieel zeer moeilijken toe stand verkeert. Zuinigheid en beperking van uit gaven zijn evenwel gebiedend noodzakelijk. Binnen enkele dagen zal de Minister een oom missie instellen ter bestudeering van de veran dering dor bestuursinrichting van de koloniën en oen finanoieele scheiding tusschen moeder land en koloniën; Daarbij zal voorop moeten staan de instelling van plaatselijke eenheden, dio zich zullen bezighouden inol de in de nabij heid liggende belangen. Aan de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs moet worden vastgehou den. De doorvoerBug kan evenwel met het oog op de tijdsomstandigheden slechts geleidelijk ge schieden. En ook op bet openbaar onderwijs moet worden bezuinigd. De heer 0SSEND0RP (S. D. A. P komt er tegen op. dat een post voor een bescheiden ver betering der onderwijzc-rssararissen van de be- grootöng werd teruggenomen. Hij d'ient oen amendement in om de begroeting tc verhoogen met f 127 000 teneinde de -geschrapte verbete ring alsnog aan toebrengen. De heer SCHEURER (A.-R.) bestrijdt bet amendement. Hij wil geen bevoorrechting der onderwijzers boren de andere ambtenaren. De heer KETELAAR (V. D.) steunt het amen dement. De MINISTER is het met den hoer Schcurcr eens en ontraadt het amendement. Dc stemming wordt uitgesteld tot morgen. De heer DE JONGE (S. D. A. P licht een amendement toe om do begroofcing te verhoogen mot f 15.000 voor bevostigingsplaatsen. op wegen. De MINISTER aoht doze uitgaven niest ge rechtvaardigd. De heer DE JONGE trekt het amendement in. Hij liobt een amendement toe om de beg roo ting te verhoogen met f 37.SOO voor de riolee- ring van Paramaribo. De MINISTER ontraadt het amendement. Het betreft een uitgave, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien Do rioleering zou tonnen kunnen kosten. Nader onderzoek is noodig. De heer DE JONGE licht een amendement toe, can de begrooling tc verhoogen met f 1350 voor salaris-verbetering van oen paar telefo nisten. De hoer KETELAAR (V. D.) en de MINISTER bestrijden het amendement. Hier valt niet te oordeelen over de aanspraken der betrokkenen. De heer DE JONGE licht een amendement toe om op de begrooling een memoriepost te brengen voor de motorbrandspuit te Paramaribo. Dc MINISTER verklaart, dat er te Parama ribo voldooaide brandblusckmiddelen zijn.— Hot amendement wordt teruggenomen. De stemming over de begroo t in g zal morgen worden gehouden. Bij art. 4-6 dor hegrooLiug van Koloniën is de begrooting van Curasao aan de orde, die zonder beraadslaging of stemming wordt aangenomen. De stemming o-vor de begrooting van Kolo niën wordit uitgesteld. Te 11 uur 15 wordt de vergadering gesloten. HAARLEMMERMEER. Woensdag viel de dienstbode G. B., bij" den landbouwer v. W., aan den Hoofdweg alhier, boven van een steile trap met het hoofd op den grond. Ernstig aan het hoofd en dea rug ver word, werd het meisje opgenomen. Genees-» kundige hulp werd ennfdJelIijk inge.oepm, Dinsdagavond passeerden in de Ring vaart nabij De Kaag twee motorbooten; wijl ee der vaartuigen niet voldoend© verlicht was, kon een aanvaring niet wor den vermeden. Beide booten werden ern-tigj beschadigd. De politie werd met het ge-> beurde in kennis gesteld. Dinsdagavond raakte een motorrijder op den Hoofdweg alhier, doordien hij over een grooten steen reed, z'n stuur kwijt, met het gevolg, dat de man tegen een boem terecht kwam. De be tuurdhr bekw .m geiukkig slechts lichte verwondingen, doch' het motorrijwiel was niet meer berijdbaar en werd door een voorbijkomend motor rijder op sleeptouw genomen. Zoodoe ide wist hij nog denzelfden avond zijn bestem ming te bereiken. De heer G. Slootweg, werkzaam aan het post- en telegraafkantoor te Hoofd dorp. is bevorderd tot kantoorbediende 1ste klasse bij den post-, telegraaf- en telefoon dienst. Maandag had J. L., aihier, op den Spaaniwouderweg het ongeluk in aanraking te kernen met een pas3eerend rrjtu'g. Het rijwiel werd geheel vernield., Zelf kwam hij er met gescheurde kleeren en lichte ver wondingen af. Alhier is opgericht een. Vereenïging van pluimveeliefhebbers voor Haarlemmer meer en Omstreken, onder den naam van „De Haarlemsche Hoenderclub Reeds een 30-tal personen gaf zich als lid op. HILLEG0M. Dinsdag is het stoffelijk' overschot van den brievenbesteller, dea neer Spierenburg, onder groote belangstelling ter aarde besteld. Het geheele personeel van het postkantoor stond bij het geopende grif; collega's fungeerden als dragers. Het woord werd gevoerd door de heeren Voor en, Baas en twee brievenbestellers. Namens het postpersoneel was een groote krans krans op de baar gelegd, naast bloemen van de twee kindertjes van dea overledene. KATWIJK-AAN-ZEE. Ook te Katwrtë zal men liefdadigheidsuitvoeringen geven, voor hongerend Ru land. De vo gende week zullen een 3-tal uitvoeringen van verschil lende zangvereenigingen voor dit doel wor- deD gehouden. Het éénjarig bestaan der Geref. Kna- penvereen'g ng is op feestelijke wijze her dacht. Ds. Impeta leidde den feestavond in met gebed, waarna de heer Bonefaas een openingswoord sprak. Door de jcuglige JedeL werd het verdere van den avond af gewisseld door het houden van voordrach ten en samenspraken, die zeer goed in den smaak vielen. Ds. Impeta sloot met dank gebed. Van de trawlvisscherij kwamen Wo ns» dag te IJmuiden aan de markt de foggers- KW. 23 met f386; KW. 69 met f.357,. en KW 165 met, f 339 besomming. RL'NSBLTRG. De kiezerslijst dezer ge meente bevat de namen van 1653 personen Gisteravond arriveerde alhier met een geleider een transport van 8 i 9 Hoa- gaursche kinderen. Onder zeer groote be langstelling begaf men z'ch naar de Open bare School, waar de kinderen aan de reep» pleegouders werden toegewezen. Bij den gisteren, door B. en W. alhier gehouden publieken verkopp van huizen en schuren aan de Tramstraat warden dez© gegund aan den hoogsten inschryver, den heei H. v. Iterson Jzn., alhier, voor f 160» Maandag a.s. zal de installatie plaats hebben van den heer J. Plooy, hoofd der nieuwe Ger. School en van het verder onderwijzend personeel. De heer J. Glasbergan alhier is te Den Haag geslaagd voor het Machinisten-examen. "VOORHOUT. Woensdag 29 Maart was een gewichtige dag voor d3 Protestantsch© Gemeente van Voorhout, 's Middags nalf- twee n.I werd geopend de byzonlere lager© school, die aangesloten is bij de Vereeni- ging voor Christelyk Volksonderwijs. Een: groot aantal ouders en genoodigden had zich verzameld in een der twee ruime school lokalen, dat toch nog te klein bleek om alle belangstellenden te beva'Aea. Nadat men gemeenschappelijk gezongen nad het eerste vers van Psalm 103, heette de voor zitter van het schoolbestuur, ds. De Haan, dc aanwezigen hartelijk welkom. In 't kort gat hij de geschiedenis van het tot-stand- komen der school, daarbij dank brengend© aan do autoriteiten en allen, die hun mede werking hadden verleend. Vervolgens in stalleerde hij met eenige hartelijke woor den het hoofd, den heer Van den Berghe, uit Zeist, en de onderwijzeres, mej. Al berts uit Vogelenzang. De heer Baak fe liciteerde het schoolbestuur namens den inspecteur in de inspectie Leiden. Hij hoop te de school vaak te bezoeken, niet als dwarskijker, maar als vvelw.Ilend, be'ane stellend vriend en raadgever. Namens 4 et gemeentebestuur voerde wethouder Van der Laan het woord, daar de burgemeester -er- hindere was aanwezig te zijn. Als afge vaardigde van het hoofdbestuur yan Chr. Volksonderwijs sprak ds. De Haan, uit Zwol le, die dit met buitengewoon genoegen deed, waar zijn zoon, ds. De Haan. tn Voor hout deze school voor de kinderen zifter Gemeente mocht zien tot stand komen. Nog weiden gelukwenschen overgebracht door den heer Meynen, uit Leiden, als iaspac teur van het Chr. Volksonderwijs en door ds. Hofstede, uit Noordwijkerhout. De heer Van den Berghe dankte ook namens mej. Alberts voor het in hen ge stelde vertrouwen, dat beiden zich noop-- ten waardig te maken. De Voorzitter dankte ten slotte alle sprekers voor hun harte lijke gelukwenschen, waarna ds. De Haan, uit Zwolle, deze plechtigheid .met dank zegging eindigde. Mogt de nieuwe school tot grooten zegen worden voor de Protestantsche bevolking van Voorhout,

Leidsch Dagblad | 1922 | | pagina 5