No, 1891K Derde Blad. Anno 1921, GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON De Man met den Klompvoet li» Bouwverguwiliig. Door B. en W. wordt den Raad in cver- sreging gegeven aan A. Capstan vergunning te verleen en. tot het maken van een houten Schuurtje op een terrein achter heb perceel Jlaarlemmerweg No. 5S. Verhuringen. Voorgesteld wordt over te gaan tol het weder verhuren van het pakhuis achter per ceel Nieuwsteeg No. 10, aan de firma Bur- gersdijk en Niermans, alhier, voor den tijd win 5 jaar, en den huurprijs, nu bedragende f175, te bepalen op f200, alsmede tot de verhuring van de perceelen teelland met schuren, benoorden den Heerensingel aan O. F. Hemorik. Dtezo perceelem zijn door de gemeente van genoemden H. aangekocht, Joch deze verzocht B. en W. een en ander, -root 7617 vierk. 3VJ., voor den tyd van drio jaar te mogen huren, voor een jaar- l\ykschen huurprijs van f425, waartegen bij ft en W. geen bezwaar bestaat. Eindelijk geven B. en W. den Raad, over eenkomstig het advies van de Commissie van Beheer over het Grondbedrijf en onder ver wijzing naar de ia de Leeskamer ter visie liggende stukken, in overweging de volgende perceelen wei- en teelland, bij continuatie te verhuren als bij elk perceel i3 aange geven: lo. de perceelen weiland en water be noorden den Maresingel, Sectie N nos. 134, 135 en 136 en sectie K. no. 2775, groot 2.12.70 H.A., voor den tijd van 3 jaren, ingaande 1 Januari 1922 tegen een jaar- Iijkschen huurprijs van f525 aan M. Bol Alhier; 2o. de perceelen teelland achter den £rjf- feingel, Sectie IC. nos. 723 en 724, groot 3S60 vierk. M., voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Januari 192.2, tegen een huur prijs van f90 aan W. Bink alhier; 3a. het perceel teelland in den Posthuis- bolder bjj do Rijkswerkinrichting Sectie L no. 1254, groot plm. 1480 vierk. M„ vcor den tijd van één jaar, ingaande 1 Januari 1922, tegen een huurprijs van f65, per jaar, aan G. van Breda Kolff, alhier, met dien verstande, dat de huur na afloop van dezen termijn geacht wordt telkens voor den tijd van een jaar tegen denzeifden huurprijs en onder dezelfde voorwaarden te zyn verlengd, indien zij niet drio maanden tevoren door een der partijen is opgezegd. 4ov de perceelen wei- en bouwland in den Bosch- en Gasthuizerpolder, Sectie O. nos. 659, 662, 664, 660, 653, 654, 647, 648, 640. 644, 639, 645, 661, 646 en 649, groot 10.90.73 H.A., voor den tijd van 5 jaren, ingaande 1 Januari 1922, tegen een huur prijs van f2750 Ier jaar, aan J. Yerboon alhier; het perceel teelland bewesten het Raamland Sectie M. No. 853 met de zich daarop bevindende schuur, Sectie M. no. S54, groot 1.07.50 HA., voer den tijd van een jaar, ingaande 1 December 1921, te gen een huurprijs van f500 aan C. Boekee, alhier, en voorts onder de bestaande en bij de gemeente gebruikelijke voorwaarden. Ook willen B. en W. voldoen aan het ver trok van prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, hoogleeraar in de verloskunde alhier, cm een gedeelto van de vroegere Centrale Keuken, mogen huren voor het verrichten van dierproeven tegen een vergoeding van f20 per jaar, en onder de bepaling, dat geen dieren mogen worden gestald, welke last aan de omgeving kunnen veroorzaken. Levering van boeken en kaarten. In de maand Juli van het vorig jaar be- roikto het College van B. en W. een ver zoek van den boekhandelaar J. C. van Dijk, om voor het gedeelte, Üat vroeger aan den heer Dubbeldeinan was opgedragen, aan de^ levering te mogon deelnemen, waardoor het" aandeel der combinatie weder 'fofc 5/7 zou worden teruggebracht. Waar de aanaeraing, toen dit verzoek inkwam, reeds voor het jaar 1921 was bestendigd, moest de behan deling van dit verzoek worden aangehou den, totdat de levering over het jaar 1922 aan de orde zou komen. Aangezien bij het College tegen inwilli ging van het verzoek van den heer Van Dijk geen bezwaar bestaat en de heer Dieben en de combinatie van boekhandelaren bereid zijn zich weder met de levering van respi 1/7 en 5/7 gedeelte te belasten, geven zij den Raad in overweging te besluiten, de levering van de boeken, kaarten, platen, e. d. voor do openbare lagere scholen en de Kweekschool voer Onderwijzers en Onderwij zeressen, gedurende het jaar 1922 onders hands op te dragen aa/u da boekhandelaren JVan Dijk, Dieben (firma Van Leeuwen) en do combinatie der vjjf boekhandelaren van Zwicht, Van den Berg (firma Adriani), De Groot (firma Gebr. Van der Hoek), firma Binnendijk en de N. V. Boekhandel v.h. C. Kooyker, namens welke combinatie een barer leden onder goedkeuring van ons College als uitvoerder zal optreden, 'de beide oarst- genoemden ieder voer 1/7 en de combinatie vcor 5/7, tegen een korting van 5 pCt» op de gewone prijzen in den handel, onder be paling, dat de levering telkens geacht werdb voor den tijd van één jaar te zijn verlengd, indien zij niet 6 maanden vóór het einde van hot jaar door een der partijen is opgezegd, en verder onder de bestaande voorwaarden. Voorwaarden voor den aanleg van hoogspanningslijnen. Bij besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie,. d.d. 1222 September 1921, werd aan de gemeente Leiden vergunning verleend voor den aanleg en de exploitatie van een hoogspanningslijn, uitgaande van het bestaande net nabij de grens tusschen Oegstgeest en Sassenheim, ten behoeve van de levering van draaistroom aan de gemeen ten Hillegom, Lisseen Sassenheim. Artikel 6 der voorwaarden, waaronder deze vergunning werd verleend, bepaalt ech ter dat de vergunning geacht wordt niet binnen drio maanden na de dagteekening van het besluit door den Gemeenteraad van Lei den aan de Gedeputeerde Staten is ingezon den een.'verklaring, inhoudende dat hij de vergunning onder de daarbij gestelde voor waarden aanvaardt Aangezien nu tegen aanvaarding der voor waarden bij ft en W*. geenerlei bezwaar be staat, geven zij den Raad in overweging tot het inzonden der bedoelde verklaring te be sluiten. Een gelijkluidend voorstel wordt door liet College van B. en W. gedaan ten opzichte van een hoogspanningslijn, uitgaande van het be3taando hoogspanningsnet onder dcgc- meente Hazerswoude, ten behoeve van dc le vering van draaistroom aan de gemeente Waddingsveen. Zich vereenlgende met het voorstel van Commissarissen dor Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, geven B. en W. in over weging a. to besluiten tot den aankoop van het thans ten dienste der gasvoorziening in ge bruik zijnde godeelte van het 6choolgdbouw, gelogen aan den Hoog© Rijndijk in de ge meente Hazcr9woudé, kadastraal bekend als sectie B no. 1353 dien: gemeente, voor den prijs van f 1000, onder voorwaarde, dat de gemeente Ilazerawoude den ondergrond kos teloos ter beschikking van de koopster stelt b. te bepalen, dat deze aankoop zal geschie den ten behoeve van de gasfabriek cn dat deze fabriek den koopprijs benevens de kos ten van overdracht aan de gemeente zal te rugbetalen c. over te gaan tot vaststelling van den hierbij overgclogden suppletoiren begirootirits el a at, groot f 1075. Levering electriciteit aan de gemeente Rijnzaterwoude. Roods eenigen tijd werden door den Direc teur van de Lichtfabrieken onderhandelingen gevoerd met het gemeentebestuur van Rijn zaterwoude, betreffende de electrioiteitsleve ring binnen die gomoento, welke tot resul taat hebben geleid, dat overeenstemming is bereikt over do voorwaarden zooals dezen in een concept-verordening den Raad is voorge legd. Het kabelnet dor Lichtfabrieken zal daar door tot een bedrag van f 29.795 moeten wor den uitgekeerd. B. en W. adviseeren do overeenkomst, zoo als deze in de verordening is omschreven, aan te nomen. Gemeentelijke Roinigings- en Ontsmcttingsdicnst. Naar aanleiding van de in een schrijven van Godeputeerde Staten gemaakte opmer kingen be treilende de door den Raad op 28 Februari j.l. vaststelde verordonin. be treffende A bedrijf van den Gemeentelijken Roinigings- en Ontsmettingsdienst geven B. en W. den Raad in overweging A. uit artikel 21 te eoHrappcn de worn-den „ter goedkeuring" cn het eerste lid van ar tikel 26 als volgt te lezen „Het afsohrijvings- en vernieuwingsfonds zal, voorzoover over de beschikbare middelen niet is beschikt, worden belegd lo. door stort ing bij den Gemeen te-On fcv an ger ter voorziening in dc behoefte aan kas geld togcn_ een" door Burgemeester cn Wet houders' vast te stellen rentevoet 2o. door plaatsing a deposito bij een of meer soliede bankinstellingen hier te lande tegen in pand gevLng van effecten, met oen over waarde van ten minste 10 pCt. of, voorzoovcr de belegging ecu bedrag van f1200 niet te boven gaat, op een spaarbankboekje der Leid- sclie Spaarbank 3o. door aankoop van effecten voorkomende op de lijst, bedoeld bij het derde en vierde lid van artikel 21 der wet van 9 Mei 1890 (S. 79) zooals dit artikel nader is gewijzigd". B. de verordening, aldus gewijzigd, opnieuw vast le stellen. Zuigelingenzorg. Door mevrouw DubbeldemanTrago werd bij den Raad een voorstel aanhangig ge maakt betreffende een viertal onderwerpen, n.l. Zuigelingenzorg, Mocderschapszorg, Kraamvrouwen-verzorging cn Maatschappe lijke hulp. De Directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst, wiens, advies wij uit den aard der zaak hebben ingewonnen, acht het gewenseht deze onderwerpen niet tege lijk, doch achtereenvolgens te behandelen en derhalve te beginnen met do „Zuigelingen zorg." Met hetgeen daaromtrent door hem in zijn In de Leeskamer liggend rapport wordt voor gesteld, kunnen B. en \V. zich, evenals de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst, geheel vereenigen. Gok B. en W. achten het niet-gewenseht de Zuigelingenzorg geheel door de gemeente te doen geschieden en de vereenLging „Zui gelingenzorg", die haar sporen te dezen aan zien heeft verdiend, uit te schakelen, maar zou liever door toekenning van een hoogere subsidie de uitbreiding der zuigelingenzorg aan dc vereenïging zien opgedragen. Hot voorstel nu van don Directeur komt in hoofdzaak hierop neer dat liet consultatie-hu- reau en de meikkeuken, thans gevestigd in do afdooLing „Geneeskunde" van het Academisch Ziekenhuis, zuilen word on overgebracht naar hot Wijkgobouw van de Roomsch-Katholioke Wijkverpleging in de Boerhaaf est raat en dat 'n 3de consultatie-bureau zal werden geves tigd in het wijkggbouw der. afdeeling ..Wijk verpleging" van den Nederlandschen Protestan tenbond in de Prinsenstraat. Aan deze wijziging en uitbreiding zijn ver schillende voordeeien verbondon. De gelegenheid om van de consul tal ic-bu- rea-ux gebruik te maken zal vier malen per week worden gegeven en wol in ieder bureau gedurende tweo middagen. Dc kosten, aan en en ander verbonden, kun nen niet hoog genoemd worden. Behalve de ge wone jaarlijksolie subsidie aan de veroeniging ad f 1000 zullen zij een bedrag van slechts f 4600 boloopen. De R.-K. Wijkverpleging is bereid de be noodigde loealiteiten voor bmeau en keuken af te staan voer f500 'sjaars, terwijl de sa larissen voor de geneeskundigen, de huisbe- zoekster en de kookster f 3100 zullen bedra gen de overige f 1C00 zijn bcnoodigd voot transportmateriaal, water, vuur, licht, enz. Intusschen is het, zoo schrijft de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst, niet gelukt de benoodigde loealiteiten van het wijkge- bouw in de Prinsenstraat in liuur te verkrij gen. Het Bestuur van dén Protestantenbond is daartoe niet bereid, doch wil dc 3 huisjes wel vcikoopen tegen den prijs van f 9000, een prijs die, naar de meening van den Directeur der Gcaneentewerlken, gelet op de ligging en den toestand der huisjes, alleszins billijk is. Aan dezen verkoop wil het Bestuur echter de voorwaarde verbonden zien dat de voor wijkverpleging benoodigde lokalen, die niet voor Zuigelingenzorg bestemd zijn, in huur worden afgestaan tegen betaling van een jaarlijkschen huurprijs van f350. Ten slotte kunnen B. cn W. nog mededee- len, dat de Gezondheids-Commissie zich met dit voorstol geheel kan vereenigen. Met hare opmerking omtrent de wensehelijkheid van de vestiging van een derde consultatie- bureau zullen zij to zijner tijd rekening houden. Zij geven a-lsn-u in overweging a. de aan de vereeniging „Zuigelingenzorg" toegekende subsidie ad f 1000, met ingang van 1 Januari 1922, te verhoogen tot f5600 per jaar, zulks in verband met de bovenme- degedeelde uitbreiding van hare werkzaam heid, onder voorwaarde dat de Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst als gedelegeerde der gomeenle in het Bestuur der vereeniging zal zitting hebben b. te besluiten tot aankoop van drie aan de afdeeling Leiden van den Ncderlandscken Protestantenbond toebehoorende perceelen in de Prinsenstraat, voor de som van f9000, on der voorwaarde, dat een 3-tal voor de wijk verpleging niet benoodigde loealiteiten daar van, tot 1 Januari 1923 wordt verhuurd aan de afd. Leiden van den Nederlandsclien Pro testantenbond, tegen betaling van een jaar lijkschen huurprijs van f 350 en verder onder de bij dc gemeente gebruikelijke voorwaar den, waaronder deze, dat de huur geacht wordt na afloop van den huurtermijn telkens voor den tijd van één jaar te zijn verlengd, indien zij niet drie maanden tevoren door een der partijen schriftelijk Ls opgezegd c. door vaststelling van den hierbij overge- lcgden begrootingsstaat, een bedrag van Ï9330 beschikbaar te stellen voor dc' kosten van aankoop dier perceelen. Reglement voor het Burg. Armbestuur. Door mr. D. A. van Eek, werd inder tijd een amendement ingediend op liet laatste lid van het voorgestelde nieuwe artikel 5 bis van het Reglement voor het Burg. Armbestuur. In verband hiermede werd de verdere behandeling van het voorstel aangehouden tot een volgende vergadering, ten einde B. en \V. in de ge legenheid te stellen, na raadpleging van heb Burgerlijk Armbestuur, schriftelijk praeadvies over het amendement uit te brengen. Blijkens zijn ter visie liggend schrijven dringt het Burgerlijk Armbestuur op on veranderde aanneming van het artikel aan aangezien bij de redaotie daarvan nauw keurig met de woorden en de bedoeling van dc desbetreffende circulaire van den Minister van Binnenlanösche Zaken is re kening gehouden. Ook B. en W. komt het voor, dab althans de eerste zin van het laatste lid van het voorgestelde nieuwe artikel 5 bis onver anderd behouden kan blijven. Evenwel is er h. i. wel iets voor te zeggen, om de tweede zin te schrappen, nu deze blijkens do discussies tot misverstand aanleiding heeft gegeven en men daaruit gelezen heeft, dat ook een pleegkind, dat zelf of wiens ouders tot geen godsdienstige ge zinde behooren, godsdienstonderwijs moot ontvangen. Ofschoon B. en W. deze lezing onjuist 'achten en het nimmer de bedoeling is ge weest imperatief voor te schrijven, dat elk pleegkind godscfiensonderwijs moet ontvan gen, bestaat toch tegen schrapping der tweede zin h. i. geen bezwaar, aangezien door het in den eersten zin opgenomen voorschrift, dat het gezin zooveel mogelijk van dezelfde godsdienstige gezindte moet zijn als waartoe het pleegkind of zijn ouders behooren, de gelegenheid voor godsdienstonderricht voldoende verzekerd is. Wanneer wordt zorggedragen, dat de pleegouders zooveel mogelijk van dezelfde godsdienstige gezindte 'zijn, als waJadtoe het pleegkind of zijn ouders behooren, zullen die pleegouders er uit den aard der zaak wel voor zorgen, dat het pleegkind eventueel ook godsdienstonderwijs ont vangt. Zij geven daarom in overweging het amendement van den heer Van Eek niet aan te nemen, doch de tweede zin van liet laatste lid van het voorgestelde nieuwe artikel 5 bis alsnog lc doen vervallen. Verbreeding Lage Rijndijk. Reeds meermalen werd geklaagd over den toestand aan den Lage-Rijndijk be oosten de Zijlpoort met name, dat een straat van 7 Meter daar veel te smal is. Ook B. en W. meenen, dat verbreeding van dit gedeelte van den Lage-Rijndijk gewenseht is, te meer waar verderop de straatbreedte volgens het uitbreidingsplan 15 M. bedraagt. Deze verbreeding is mo gelijk, wanneer de sloot, die zich aan den noordkant van den weg over een lengte van ongeveer 90 M. uitstrekt, wordt ge dempt, c?e daardoor verkregen grond wordt verhard en aan den openbare weg toege voegd. De toegang tot den Lage-Rijndijk vanuit de stad zal hierdoor aanmerkelijk worden verruimd en aangezien dan tevens het smalle en hinderlijke brugje bij het begin van den LageRijndijk (Rijndfjkbrug) kan verdwijnen, zal zoodoende cle toestand ter plaatse inderdaadi aanzienlijk beter worden. Wel zijn de voorgevellijnon van de achter de te dempen sloot gelegen was. scherijen ongeveer 13 M. van de aan den overkant van den weg staande huizenrij verwijderd en kan dus de definitieve breed te van 15 M. vooralsnog niet worden ver kregen, rnaar een verbreeding van 6 tof 13 M. is in elk geval al zeer belangrijk en zal aan de verkeersveiligheid ter plaat se ongetwijfeld in hoogo mate ten goede komen. Bovendien brengt de voorgestelde dem. ping het voordeel nveclie, dat daardoor een uiteraard aan vervuiling onderhevige sloot zal verdwijnen. De kosten van demping, rioleering en wegverbreeding, do opruiming van de Rijndijkbrug daarin begrepen, worden ge. schat op ongeveer fll.OCO. B. en W. achten de verbetering, welke door de uitvoering Van de bovenomschreven werken zal wor. den verkregen, deze uitgave wel waard. Onder mededeeïing, dat de eigenaren der sloot zich bereid hebben verklaard, den door demping vrijkome-nden grond koste loos aan de gemeente /over te dragen, geven B. en W. geheel overeenkomstig het gevoelen van de Commissie van Fabrica ge, in overweging: a. door vaststelling van den suppletoiren' begrootingsstaat, voor de verbreeding van een gedeelte van den Lage.Rijndijk, een bedrag van f14.000 te hunner beschikking te stellen b. te besluiten tot kostelooze ovemamo ir> eigendom en onderhoud bij de ge.- meente van de aangegeven perceelsge., deel ten. Nieuwe straatnamen. Nu aan de verleden jaar aangelegde stra ten op het Raamland reeds verschillende huizen zijn gebouwd, welke binnenkort zul len worden in gebruik genomen, achten B. en W. hét oogenblik aangebroken voor te stellen aan die straten namen te geven. Overeenkomstig het advies van de Com missie van Fabricage komt het hun het meest gewenseht voor de straten rësp. te noemen Fruinstraat, Kernstraat en Cobet- straat en op die wijze een drietal geroem de Leidschc hoogleeraren te herdenken. Van deze gelegenheid maken B. en W. tevens gebruik om het veranderen van den naam „Pesthuislaan" in „Morschlaan" aan het oordeel van den Raad to onderwerpen. Door den Directeur van 't Rijksopvoedings gesticht alhier is n.l. tot het College het verzoek gericht het daarheen te leiden, dat die laan, welke de toegangsweg is tot het gesticht, een anderen naam krijgt, bijv. Morschlaan. Adressant is van oordeel, dat de tegenwoordige naam niet alleen geens zins meer in overeenstemming is met do tegenwoordige bestemming van de gebou.- wen aan het einde der laan, doch dat da naam Pesthuislaan" bovendien een on- waardigen stempel drukt op het Rijksop voedingsgesticht, hetgeen niet ten goede komt aan het karakter der inrichting. Omtrent de inwilligheid van dit verzoek heerscht in het College geen eenstemmig heid. door DOUGLAS VALENTINE Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden)). 46) Zóó werd gedaan en wij vieren besloten met vereende krachten to werk te gaan. Francis wilde eerst op verkenning uitgaan. Ik vond dat hij dien dag meer dan zijn deel had gedaan; maar toen ik deze opmerking maakte, bleef hij op zijn stuk staaD. ,,Ik ken den weg door het bosch blinde lings, ouwe jongen", zei hij,,'t is veili ger voor mij dan voor jou om te gaan. Ik *al jou de kaart laten en den weg, dien 30 moet volgen, aangeven, zoodat jij al- t'ld den weg kunt vinden, als mij iets zou overkomen. Als ik tegen middernacht niet terug ben, moet je beslist niet langer wach ten, maar op eigen gelegenheid een poging wagen." Mijn broer gaf mij dc kaart en wees mij de route, die wij te volgen hadden. Toen legde hij zijn bundeltje in het hol en ver klaarde, dat hij geroerd was. ,,En vergeet de aktendoos van den Klompvoet niet", zei hij bijwb'ze van afscheidsvermaning. ^onica deed hem uitgeleide tot aan den ingang van onze schuilplaats. Zij veegde aar oogen af met haar zakdoek, toen zij terugkwam. Om haar gedachten af tc lei don, vroeg ik haar hoe alles in zijn werk was gegaan om mij te hulp te-komen, cn zij verteldo mij, hoe zij op verzoek van Fran cis alle bedienden onder verschalende voor wendsels het huis uit had gekregen. Fran cis had gezorgd, dat do soldaten van de wacht van de baan waren. ,,Je herinnert je dien streek van den ka pitein van Köpenick", zei ze. ,,Nu, Fran cis speelde hetzelfde spelletje met den ser geant en die zes manschappen. Hij over nachtte in Kleef, liet zich scheren cn knip pen bij den kapper, kocht die kaplaarzen, die hij nu aan heeft, en stal den helm en de overjas van den kapstok in café Schmidt waar de officieren altijd een biertje gaan drinken na de ochtendparade. "Toen reed hij naar heb kasteel hij wist, dat er nie mand thuis zou zijn, wanneer de jachtstoet vertrokken was en vertelde den ser geant, dat hij van uit Gocli was gezonden om de wacht te inspecteeren. Is het niet kranig bedacht. Hij in specteerde de manschappen en schold en vloekte de heele bende uit en zond den sergeant naar het park met bevel c?e sol daten twee uur strafexercities te laten uitvoeren. Francis vertelde ©r mij alles toen wij hierheen reden. Hij zegt, dat wanneer jo maar een uniform kunt be machtigen en een Duitscher onbeschaamd genoeg kunt behandelen, hij zich altijcl door jo brutaliteit laat overweldigen. Snap jij het?" De uren kropen traag voorbij. Wij hadden niets te eten en Maggs, die zijn laatste mondvoorraad vier en twintig uur geleden had opgemaakt, een Engelscli soldaat is een slecht hamsteraar had al gauw mijn laatste sigaret opgerookt. Het was over tienen toen ik buiten een stap hoorde. Het volgende oogenblik kwam Francis bleek en ademloos binnen. •„Ze zoeken het heelo bosch af naar öns", hijgde hij. Hot is overal vol men- schen. Ik moest den heelen tijd op mijn knieën voortkruipen, en ik ben drijfnat. Ik wees naar Monica, die vast in slaap was, en hij dempte zijn stem. „Des", zei hij, ,,ik heb gehoopt, zoo lang als ik durfde hopen; maar nu geloof ik, dat wo het verloren hebben. Ze zoeken in een grooten cirkel het heele bosch af, soldaten en politie en douane-mannen. Als we dadelijk, hier uit gaan, kunnen we grens bereiken, voord'at zo hier zijn, maar wat helpt, datiedere post is óók op den uitkijk naar onshet bosch is overal verlicht door fakkels „Wij moeten het probeeren, Francis'*, zei ik. „Als we hier blijven, hebben we vast cn zeker geen schijn van kans." „Ik geloof, dat jo gelijk hebt", ant woordde hij. ..Laten we zóó doen. Er is een diep ravijn dat dwars over db grens lcopt. Ik heb er eens een uur in gelegen. Ze hebben een brugje van planken ge maakt er over juist aan dezen kant van de grenslijn, en de patrouille komt ongo- veer om de drie minuten bij het ravijn. Het is zoo goed als onmogelijk om in drie minuten uit het gezicht, te zijn eÏÏ door dat ravijn te kruipen, maar Tenzij we de aandacht van de patrouille konden afleiden 1" zei sappeur Maggs. Maar Frnncis nam geen notitie van deze opmerking. Wij kunnen het in ieder geval pro- beeren. Vooruit, we moet-en er op losl Goddank, dot de maan niet schijnt; het is heel ckmker buiten Wij maakten Monica wakker en kropen uit de grot het donkere, natte bosch in. Ergens op grooten afstand! scheen oen roodachtig schijnsel fcegén den hemel. Tus* schenbeide meende ik een schot te hoo- ren, maar het klonk heel ver weg. Wij kropen voorzichtig vooruit, Francis voorop, dan Monica, dan Maggs, en ik achteraan. Binnen een paar minuten waren we dóórnat, en onze handen waren blauw en verstijfd van koude en overal geschramd We vorderden onmerkbaar langzaam. Tel kens stak Francis zijn hand op en moesten we weer wachten. Eindelijk bereikten wij de open plek, waar, zooals Francis ons had verteld, vol gens het volksgeloof, de schim van Karei den Grooten nog altijd wordt gezien op St. Hubertusdag, als hij daar galoppeert met zhn spookachtigen jachtstoet. Heb geritsel van bladeren trof ons ooronmiddellijk lagen we allen vooro\ er achter een aard wal. Een troepje mannen kwam over dc open plek aangemarchecrd. Eén van hen zong een oud Duitscli soldatenliedje: „Die Vöglein in Walde Sie singen so scliön, In der Heimat, in der Heimat, Da gibt's ein Wiederseh'n". „Dc aflossing!" fluisterde ik Francis in, zoodra zij voorbij waren. „De andere patrouille, die zij aflossen, zal over een minuut hier zijn. We moeten gauw de open plek oversteken". Mijn broer stond recht overeind en liep op zijn teenen mot groote snelheid over 'den Rijweg van Karei den Grooten; wij volgden. We moeten wel een uur gekropen hebben eer we aan het ravijn kwamen. Het was een diepe, nauwe geul met steile wandent vol met allerlei struikgewas en braamplan- ten. We konden nu duidelijk stemmen hoo ren, aan alle kanten om ons heen, scheen het wel en rechts en links en vóór ons zagen we nu en dan roode vlammen door de boomen heen schijnen. We konden maar met een slakkengangetje vooruit komen, uit vrees, dat het voortdurend geritsel ons zou verraden. Dus deden we ieder om beur ten maar een paar stappen vooruit; dan stonden we allen stil cn daarna ging weer een volgende een eindje naar voren. We konden nu ook niet langer kruipen, het struikgewas was te dicht daarvoor; wo moesten dubbel gebogen loopen. Zoo waren we ruim een halfuur voort gesukkeld, toen Francis, die als gewoon lijk, vooraan liep, ons wenkte te gaan liggen. Onbeweeglijk lagen we tusschen d© braamstruiken. Toen zei een stem in het Duitsch ergens' boven ons hoofd„En dan moet er hier bij de brug een man op post staan, die kan het ravijn bewaken." Een andere stem antwoordde: „Goed, Herr Leutnant, maar in dat geval behoe ven de patrouilles van rechts en. van links niet telkens de plank over te gaanzo kunnen omdraaien, wanneer ze bij de ra- vijnwacht gekomen zijn." De stemmen stierven weg ia een ge fluister. Ik rekte mijn hals uit. Het was "zóó donker, dat ik niets kon zien dan het dichte netwerk van takken tegen den nachtelijken hemel. Ik fluisterde t-ot Francis, die juist tegen over mij lag„Als we nu niet ineens naar voren springen, zal die man ons langs hooren ritselen 1" l '(Wórdt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 9