No. 18908. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 25 October. Tweede Biad. Anno 1921 UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON De Man met den Klompvoet Kerk werd besloten, dat, zoodra de predikant den kansel heeft bestegen, de nog open zijnde plaatsen kunnen worden in gebruik genomen. Het plaataengebrek is de oorzaak van ge noemd genomen besluit. Het voormalige distributiegebouw vergaderlokaal voor de Chr. Ïongelings-Ver- wordt gerestaureerd, teneinde te dienen als vergaderlokaal voor de Chr. Jongelings-ver- eemging. KATWWK-AANhZEE. De heer M. den Duik heeft, naar we vernemen, bedankt als' bestuurslid der Chr.-Hist. Kiesvereeniging alhier. De stand der werkeloosheid was vol gens do laatste opgaven 20, n.l. lo3se arbei ders 16, opperlieden 1, stokers 1, bootstere 1, grondwerkers 1. De bouw van 40 woningen, ten behoeve der Katw. JVoningbouwver. is opgedragen aan de firma Zwanenburg en v. d. Bent, voor f 122.000. In plaats van den lieer H. Yooys, is benoemd tót comm. der Katwijksche Burger wacht, de heer A. van der Wijden, alhier. Do broodprijs is alhier met één cent verlaagd. Maandag kwamen aan den afsjag 3 par tijen haring. Prijzen als volgt: Volle haring £14.4513.65. Volle haring opgehouden voor f 14.15. Volle haring kuitziek £12.10, IJleharing 13.9514.65. Steurharing kuit- .ziek £11.1510.80, Steurharing Engelsche wal £13.80—13.50. Makreel £16—17. iVan de haringvisscherp kwam te IJmui- don aan de markt de logger K.WÏ 21 met 22 last pekelharing. Door den hevigen Noord-Westerstorm, die gedurende Zondag en Maandag heerschte, stond het zeewater, bjj vloed, tot aan de dui nen. Van verschillende nieuwgebouwde villa's aan de Boulevard zijn de pannen naar bene den gewaaid. Ook in het dorp ?el£ vielen enkele schoorsteenen naar omlaag. Verschei dene telefoonaansluitingen zijn gestoord. De hevige hagelbuien hebben belangrijke schade aangericht aan de op ljet veld staande ge wassen. Gelukkig voor opze kustvisschers, dat niemand zich op zee bevond, daar an ders ernstige ongelukken waren te voor zien geweest. NOORD WIJK-AAN-ZEE. Naar we vernomen, zal het Kinderzangkoor, dir. do heer J, Verloop alhier, in de volgende maand baar eerste uitvoering geven. De Knapenvereen. „Wccst getrouw" alhier, ia in tweeën gesplitst moeten wor den. Nu zullen de jongeren des middags en do ouderen des avonds hun bijeenkomst, hebben. OEGSTGEEST. De samenkomst op morgen (Woensdag)avond té 7 uur in het gebouw Irene" zal worden geleid door ds Iz. Voorsteegh, Ned.-Herv. Pred te, Kat wijk aan Zee. SASSENHEIM. Nu de mooie herfst dagen plotseling zijn verdrongen door kou en regen, kunnen in do Zusterschool de twee lok-alen, afgestaan aan kinderen der openbare school, niet langer gemist wor den. Er wordt nu met den meesten spoed aan gewerkt, om tweo lokalen van de te verbouwen openbare school tegen do v> 1- gende week io gebruik te kunneu nemen. De heeren .Jao. Bouwmeester eu J. D. Papendrecht .zijn aan de beurt van aftre den als natobel bij de Ned.-Herv. Gemeen te. Beide heeren zijn herkiesbaar. TER-AAR. De Minister van Arbeid heeft de beer C. van Spronsen, alhier, aan gewezen voor den verkoop van rentezegels als bedoeld in art. 230 der Invaliditeitswet-. VALKENBURG. - De hoer P. Lotsy is met ingang van 9 November opnieuw be noemd tot burgemeester dezer gemeente. VOORSCHOTEN. Nabij hot Haagsche Schouw is een jas en een automobieiband gevonden door den heer V. Een vrouw had in een winkel 5 Liter petroleum gehaald. Toen zij zich hiermede huiswaarts begaf, had zij het ongeluk dat de bodem uit de kan viel, zoodat alles ver loren ging. VOORHOUT. Door den Minister van Arbeid is voor den verkoop van ronteze- gels, als bedoeld in art. 230 der Invalidi teitswet, aangewezen de heer C. Paarde- kooper, alhier. WOUBRUGGE Voor den verkoop van rentezegels, als bedoeld in art. 230 der In validiteitswet, is door den Minister van Ar beid aangewezen do heer B. Luyt, alhier. ZWAMMERDAM. - Alhier is de heer A Sprey door den Minister van Arbeid aan gewezen voor den verkoop van rentezegels als bedoeld in art. 230 der Invaliditeitswet. BODEGRAVEN. j j Gemeenteraad. Vergadering op 22 October, v.m. te 10 uur. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heeren Heusdens en Stapper; een vaca ture. Na opening van de vergadering leest de Secretaris het gebed. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Dé Voorzitter deelt de navoigende inge komen stukken mede: schrjjven van den liter L. II. Engelsman meldende dat hij we gens vertrek uit de gemeente ontslag neemt als lid van den Raad; goedgekeurd raadsbe sluit tot het aangaan van een geldleening ad f 6000; idem tot het Ieenen van f 1500; goed gekeurde kohieren van de schoolgelden en van den hoofdelijken omslag; ontvangst be richt van de wijziging der politie-verorde- ning; goedgekeurd raadsbesluit tot af- en overschrijving op den dienst 1921; proces verbaal van opname van kas en boeken van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat is ontvangen f 244219.38 en uitgegeven £241900.89, zoodat in! kas was £2318.93; al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is voorts een schrijven van den Inspecteur van- het middelbaar onder wijs, die verklaart; dat de benoeming van den heer Schuiing als directeur van de Am- bachtsteekenschool als een volslagen gemis aan inzicht in de behoeften van het nijver heidsonderwijs moet beschouwd werden; de heer Beijen geeft ais zjju meening te ken nen, dat hij het in 't geheel niet met den In specteur eens is. Ingekomen zjjn verder verzoeken tot bet- bekomen van subsidie: van de Burgerwacht, de Zwem- en Badinrichting, de Tuberoulose- vereeniging, de wed. O. van Katwijk, de veld wachters Andeweg en Diepenbroek, do Alge meens Nederlandsche Politiebond, den heer A. van Ramshorst, den directeur van de Auto-dienst, en van de Nuts-bewaarschool; al deze stukken zullen bij de behandeling der begrooting ter sprake komen. Tot onderwijzers voor het vervolgonder wijs worden aangewezen de heeren Van der Schenk, Van Bachuni de Boer, en de dames IWallrabenstein en Van Dijken; de heer Van Doornik had verzocht niet in aanmerking te komen, wegens gezondheidsredenen. Door den heer Kauling wordt ontslag ge vraagd als lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Onderwijs, terwijl van den minister van Onderwijs is ingekomen een schrijven, waaruit blijkt dat de heer Bogaart ton onrechte is benoemd als vertegenwoor diger der onderwijzers van bijzondere lagere scholen, omdat zijn school in Zwammerdam staat. Tot leden der Commissie worden thans benoemd de heeren Andr. Veelenturf en P. Maaskant. De begrooting voor 1922 wordt inge diend en in handen van de financieele Com missie gesteld voor onderzoek en rapport. De kohieren van sohoolgelden over het derde kwartaal worden vastgesteld. Vastgesteld wordt de verordening op de helling van schoolgeld voor het gewoon la ger onderwijs, voor het uitgebreid lager onderwijs en voor het vervolgonderwijs; als grondslag is genomen het zuiver inkomen der schoolgeldplichtigen volgens de kohie ren van de Rij-ksiukomstenbelasting voor het loopend belastingjaar; beneden f800 wordt geen schoolgeld betaald, van £800f1000 £0.05, tot £1200 £0.10, tot f1500 £0.15 enz., boven £3600 £0.50 voor het lager £0.50, £0.90; £130, £4.50 voor het U. L. O. en £0.10, £0.20, £0.30 en £1 voor het vervolgonderwijs; de Raad keurt deze re geling goed, evenals de verordening tot re geling van het vervolgonderwijs. Een verzoek van de Woningbouwvereenï- ging tot aanvrage van een Rijksvoorschot ad £98153.12 voor den bouw van 18 woningen in de Prinsenstraat wordt voor advies in han den van B. en \V. gesteld; op een door die vereeniging gedaan verzoek tot verhooging van het voorschot voor het afwerken van den muur van Daudejj en do afscheiding van diens penceel ad f811.50 wordt gunstig be schikt. Besloten wordt over te gaan tot het doen leggen van een dam in de Goudsche vaart tot verbinding van de Prinsenstraat met den Stationsweg; het werk zal uitgevoerd wor den door de Maatschappij van Spocrwegwj die de bestaande brug vervangt door even eens een dam met duiker; de ko3ten bedragen voor de gemeente £5512.50, terwijl die van brug minstens 8 h 9 millo zouden beloopen. De heer Ruting vreest dat- het afgesloten gedeelte van de Vaart aanleiding zal geven tot benadeelin-g der Volksgezondheid; het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenoemn, terwijl het bedrag zal gevonden worden uit een geldleening. Het voorstel van het Dag. Bestuur tot het doen leggen van een paardenpad in het achtergedeelte van de Meije en daarvoor eön geldleening aan to gaan van 5 mille wordt zonder stemming aangenomen, nadat een voorstel van den heer Ruting em het con tract met de belanghebbenden niet voor eeuwigdurend doch voor 15 jaren aan te gaan is verworpen met 3 stemmen vóér; de eigenaren zullen dus ovenals voor het ove rige deel van de Merje fO.1-3 per jaar per strekkende Meter betalen doch bovendien nog de helft van de aanlegkosten van het paar denpad, terwijl zjj die niet hiertoe genegen zjin jaarlijks £0.25 zullen betalen. Aan de orde is het voorste! van B. en 5V1 tot aangaan van oen contract met Gouda tcfc levering van electriciteit te Bodegraven; de Voorzitter Bchorst de vergadering ten einde den adviseur in de gelegenheid te .^tellen tot het geven van inlichtingen zoo dit noo- dig mocht blijken en tot bespreking van en kele financieele regelingen. Na heropening van de vergadering wordt met algemeene stemmen besloten het contract af te slui ten. Met 5 tegen 3 stemmen wordt besloten de politie-verordening to wijizgen zocdat in 't vervolg de honden voor een kar niet meer gemuilkorfd behoeven te zjjn. Na het be antwoorden van enkele vragen sluit de Voor zitter de vergadering. I2EIDERDORP Gemeenteraad. y Voorzitter tie burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer J. de Graaf Cz. De ven-a'derrng wordt met gebed! geopend en de notulen gelezen on goedgekeurd. Wordt ter tafel gdbraclht on gelezen lo. Een schrijven van het hoofd der Chris telijke School, waarin deze verklaart, dlat hii de aanvrage om. .subsidie voor het -Sohoo' feest, in volkomen overeenstemming met he? bestuur hoeft gedaan, hetgeen voor kermt- geving wordt aangenomen. 2o. Een verklaring van de betrokkon son al tera betreffende het bedrag, waarop do Bij zondere Sdbool en de meu/bolou zijn geschat, 3o. Een missive vaa B. en W-- van Leiden', waarbij wordt verzocht eon bijdrage van f6000 te verleencn in de kosten van verbree ding der Leiderdonpsohe brug. Wijl het bet- lang van Leiderdorp, door deze ve.rbreedinig, volstrekt niet wordt gediend, stellen B. en W- voer op het verzoek afwijzend te beschik ken, waartoe, na eenige bespreking, met al gemeene stemmen wordt besloten. io. Een vorzook van het bestuur der af- (leCling Zuid-Holland van den Algemeene NedenlandSolie Politiehond, om de salarisson van het politiesporaoncel nader te willen ro geion, overeenkomstig oen bijgevoegd staatje, B. en W. stollen voer het salaris van dou iveflkliwachtor, dat geregeld is overeenkomstig den wensoili van Gedeputeerde Staten en vol doende voorkomt, niet te wijzigen, waartoe wotilt. besloten. 5o. Een missive van Gedeputeerde Staten ton -geleide van oen goedgekeurd Raadsbe sluit tot wijziging dier begrooting. 6o. Het proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den ontvanger, waaruit blijkt, dat 21 September 1921 alles in orde en in kas aanwezig was £10035,42»/;; bet Je ALPHEN. De heer P. van der Bijl, alhier, is aangewezen door den minister van Arbeid voor den verkoop van renteze gels, als bedoeld in art. 230 der Invalidi teitswet. De vereeniging Dorcas" zal weldra het voorrecht genieten dat ze oen halve eeuw bestaat. Deze vercendging werd op gericht door mej M. Niekerk en clo reeds jaren overleden dames G. en T. de Pijper en G. Bakker. Deze vereeniging is gedurende dien tijd nuttig werkzaam geweest. Zooals bekend houdt ze zioh speciaal bezig kleeren te ver vaardigen voor de behoeftigen van de Dia- ooni der Ned. Herv. Kerk. Als een bijzon derheid kan worden gemeld dat mej. Schol- ten 42 jaar l»id van deze vereeniging is. Hiervan fungeerde zij 40 jaar als presi dente en 2 jaar als secretaresse. Deze ver eeniging mag zich nog steeds in de alge meene aohting verheugen. Niet getwijfeld behoeft er aan te wordlen dat dit jubileum zoo maar onopgemerkt voorbij zal gaan. Verrassingen zullen haar zeker bereid wor den. Voor hen die dit nog niet wisten dce len wij mede dat de tegenwoordige pen- ningmeesteresse is mej. A. de Haan, Julianastraat-, alhier. Het witte- en tarwebrood! is alhier 2 cent per 8 ons afgeslagen. Gisteren werd alhier door de bevoeg de macht een woning ontruimd. Dit onge wone schouwspel lokte natuurlijk vele nieuwsgierigen ter plaatse. Het geheele gezin tien personen kwam zoodoende met hebben en houden op straat in den regen. Tot versterking der kas van het orgel fonds-comité der Ned. Herv. gemeente werd besloten een verloting te organi- seeren. Door de Arbeidsinspectie in het 4de district wordt van de verschillende bedrij ven alhier regelmatig vergunning verleend om langer dan acht uur te mogen werken. De autoriteiten op dit gebiéd werken hier samen .wanneer de noodzakelijkheid hier van kan worden aangetoond. Dit is in heb belang van de gemeenschap. De knap en vereeniging Spreuken 8 17b alhier heeft besloten haar 25-jarig be staan feestelijk te herdenken. Dit zal plaats hebben in de H. G estiohtskerk van de Martha-Stichting op 3 Nov o.k. De eiectrisohe klokken, die nu reeds een veertien dagen proefloopen voldoen uitstekend. De juiste tijd wordt thans zon der onderbreking aangewezen. HAARLEMMERMEER. Maandag middag te half een uur bracht jhr. mr. dr. A. RoëLl, Commissaris der Koningin in deze provincie, por auto een bezoek aan deze gemeente. Hij was vergezeld van den Griffier der Staten mr. S. M. Vening Meinesz, en werd verwelkomd door don -burgemeester mr. A Slob. De boido wethouders en eenige raads leden waren ten Raadhuize aanwezig. Door een paar personen werd gebruik gemaakt van de gelegenheid tot audiëntie. Na ten Raadhuize te Hoofddorp de lunch gebruikt te hebben, vertrokken de booge bezoekers naar Ouder-Amstel. Vrijdag reed alhier een gemeente veldwachter per rijwiel op den Spiering- weg in de richting van -den Vijfhuizerweg. Uit tegenovergestelde richting naderde een met tweo paarden bespannen bietenwa gen, waarvan de bestuurder echter in het geheel niet uitweek, zoodat de veldwach ter niet behoorlijk kon passeeren en zioh genoodzaakt zag in den opgeploegden berm van den weg te rijden met heb gevolg dat hij kwam te vallon. Prooes-verbaal werd opgemaakt. Met betrekking tot het «aandeel, dat deze gemeente zal hebben te dragen- in de liohting der militie van 1922, vernomen we, dat vermoedelijk tot en met lotingsnum- mer 87 zal worden opgeroepen. Het aantal ingeschreven lotelingon dezer gemeente bedraagt 121. Maandagmiddag zakte op den IJ weg alhier een met twee paarden bespannen door DOUGLAS VALENTINE Geautoriseerd© vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden». 43) Binnen lbrulde Klompvoet «n ging weer op zijn stoel zitten. Ben officier kwam driftig binnengestapt •fcn salueorde. Het was Francis! FnanoLs, pas ge schoren, zijn knevel keurig opgestreken, een monoole in het oog, in een keurige grijze militaire overjas, met de witge handschoend© hand aan den rand van zijn helm. ,,Hauptmann von Salzmannl... stelde hij zichzelf voor, terwijl hij in de houding ging staan en voor Klompvoet boog, die hom aanstaarde en de wenkbrauwen fronste bij deze interruptie. Hij sprak op den korten, gemaakt en toon, die zoo ken merkend ia voor den Pruisisohen officier. „Ik zoek luitenant Schmalz," zed hij. „Die is niet in huis," antwoordde Klompvoet grimmig. ,,Hij is uit en ik ben herig Ik wensoh niet gestoord to wor den „Als Sohmalz uit i6," hernam de offi cier zoetsappig, terwijl hij naar de sohrijf- 'Uiel gang, vrees ik, dat ik u een oogenblik moet lastig vallen. Ik ben van uit Goch ge zonden om de waohb lrier te inspcctee- ron maar ik vind lieelemaal geen wachtEr ia geen soldaat op het hcele terrein te zien on met aardappelen zwaar beladen wagen van den landbouwer d. W. in elkaar. De bestuurder, de arbeider S. geraakte er on der. Klagend van pijn werd de man op genomen en met een anderen wagen, die van een strooleger werd voorzien, naar zijn woning vervoerd. Tot adjunct-commies bij de diroote be lastingen ter standplaats Hoofddorp, is be noemd de heer N. 0. J. Klein uit Haarlem. Zondag speelde de voetbalvereeniging H. V. V. op het aan den Hoofdweg gelegen terrein een matoh tegen Lijnden I. Zooals wo dit van deze club gewoon zijn, viel de overwinning haar weer ten deel, met 53. De bietencampagne is thane in alle deelen van dezen polder in vollen gang. Er komen nu handen te kort en als het na- jaa»rsweder nog een beetje blijft meewer ken, is het wel te verwachten, dat er eind November hier geen tfnkele biet meer in den grond zit. Kinderen, zoowel meisjes als jongens, trekken de met bieten beladen schuiten reeds aan do lijn voort. De kindersterfte bereikt in deze ge meente in verhouding bot het aanbal overledenen van hoogeren leeftijd steeds een nog al hoog percentage. Van de 235 overlijdensaangiften, die tot heden in 1921 bij den ambtenaar van den burgerlijken stand alhier worden gedaan, hadden er niet minder clan pl.m. 90 betrek king op kinderen beneden den leeftijd van 4 jaren; alzoo ongeveer 40 pCfe. Aan den Spieringweg alhier werden oenige porceleinen isolatoren van do elec- trisohe geleidingen vernield. Het is do po litie thans mogen gelukken de vermoede lijke daders op te sporen. Maandag-avond werden de jongens J. d. B. te Vreeland en A. F. te Hoofddorp, door de pditie in ver hoor genomen. Zo bekenden zioh aan de vernieling te hebben sohuldig gemaakt. Wegens een defect aan den motor, maakte Zaterdagmorgen een postvliegtuig oen noodlanding bij dan landbouwer d. V. te Nieuwvennep. Halftwee des middags is het vliegtuig wëer opgestegen. Woensdag werden door de politie in den graskant aan den Venneperweg aange troffen een man en een vrouw, die der mate onder den invloed van sterken drank verkeerden, dat zo niet in staat waren hun weg te vervolgen. Zo werden zoo goed en zoo kwaad als het ging, naar het arrestan- tenlokaai te Nieuwvennep overgobracht. Den volgenden dag zag de politie tot haar niet geringe verbazing, deze aan den drank verslaafde menschon weder in ergerlijke beschonken toestand aan den Vennep er- weg in den graskant liggen. De vrouw, cli© in de sloot was gevallen, had 'b in haar natte plunje niet te breed. Ze had zioh blijkbaar, ondanks den half bewusteloozen toestand waarin zo verkeerde, zelf nog kunnen redden. Opnieuw werden zo te Nieuwvennep in heb ar restanten lokaal op gesloten. Zaterdagnacht hebben ongenood© gas ten een bezoek gebracht op het erf van den landbouwer W. aan den Slot er weg alhier. Zo zijn vermoedelijk gestoord in hun po gingen om zioh toegang tot de woning te versohaffen en bobben toen maar eenige konijnen uit cle op het erf staande hokken gehaald en meegenomen. Van de daders geen spoor. Met betrekking tot do uitkomsten van do op 31 December 1920 gehouden 10e al gemeene volkstelling, kunnen we mededee- len, dat het bevolkingscijfer dezer ge meente definitief is vastgesteld op 11,982 mannen en 11;359 vrouwen, totaal 23,341. Vrijdag is een zoontje van den vee houder d. B. o.p den Nieuwermeerdijk al hier zoodanig door een hond gebeten, dat het kind dcor een dokter moest worden verbojiden. De politie alhier maakt© tegen K. K. proces-ver baal op wegens in deze gemeente gepleegd© inbraak met diefstal. De man, die eerst bleef ontkennen en eenige valsche .namen opgaf, viel later door de mand. De in do Ned.-Hervormde Kerk te Hoofddorp gehouden oogstcolleote heeft ruim f 500 opgebracht. KATWIJK-AAN-DEN.RIJN, In de ge houden kerkeraadsvergadering van de Geiv Nijdig -heesoh Klompvoet zijn lompe lichaam uit den stoel. ,,Gott im Himmell'i riep hij woest. „T> Is toch ongelooflijk, dat ik nooit met rust gelaten kan worden. Wat duivel heeft die wacht met mij te maken 7 Begrijp alsje blieft, dat ik niets met de wacht heb uit te staan! Er is wel oen sergeant ergens.... Scheld die uit voor een luien sohurk0 Ik zal bellen Maar hij voleindde den zin niet. Toen hij mijn broer den rug toekeerde, om de bel aan den muur te bereiken, sprong Francis van achter op hem, omknelde met ijzeren greep zijn dikken nok en zetit© tege lijkertijd zijn knio op den zwaren, bree- den rug. De groote Duitsoher viel overrompeld op den grond, mijn broer bovenop hem. Alles gebeurde zóó gauw, dat ik een oogenblik wezenloos was. ,,Gauw, Des, do deur!" hijgde mijn broer. „Doe de deur op slotl" De dikke Duitscher loeide als een stier en probeerde onder Francis' vingers uit te komen, zijn klompvoet schopt© met dave rend gedreun op dan parketvloer. In zijn val was zijn linkerarm gebogen ondier hem komen te liggen, die lag nu als vastgena geld aan den grond door de zwaarte van het loggo lichaam. Met zijn vrijen rechter arm worstelde hij verwoed om Francis vingers van zioh af te krijgen, terwijl deze trachtte hem bij do keel te grijpen, om hem tot zwijgen to krijgen. Met één sprong was ik bij de deur. De sleutel zat aan den binnenkant en in een oogwenk draaide ik dien om. Toen ik mij omkeerde, om mijn broer to hulp te ko men, viel mijn oog op mijn pistool, dat nog op dezelfde plaats lag, waar Sohmalz heb den vorigen avond had gesmeten op de leeren sofa, half onder mijn overjas. Ik pakt© het wapen en ging naast mijn broer staan, terwijl ik Klompvoets rechter arm tegen den grond hield. Ik hield hem het pistool voor en beval: „Houd* op met dat lawaai 1" De Duitsoher gehoorzaamde. „Fouilleer hem liever eerst, Francis," zei ik tob mijn broer. „Hij heeft waar schijnlijk wel orgen8 oen browning bij rich." Francos doorzocht zijn zakken, haalde alle voorwerpen één voor één er uit en legde die op de schrijftafel boven hem. Uit een binnenzak haalde hij ten slotte de revolver. Hij keek er naar: hij was ge laden. „Zouden we hem niet liever vastbin den?" vroeg Francis mij. „Neon," zei ik. Ik lag nog geknield op den arm van den kerel. Hij scheen uitge put. Zijn hoofd was op den grond ge vallen. „Laat ine los, ellendelingen!-' hijgde hij. „Nee!" zei ik weer en Francis draaide zioh om en keek mij aan. Wij wisten, wat elk van ons dacht, mijn broer en ik. Wij dachten aan een gelofte, die wij aan do oevers van den Rijn afge legd hadden. Ik wild© iets zeggen, maar Francis hield mij terug. Hij beefde over zijn geheel e lichaam. Ik kon zijn elleboog voelen trillen, waar die tegen den mijne aan lag. „Neen, Des, laat mij alsjeblieft," vroeg hij smeek end„dit as mijn beurt Toen sprak hij snel, met een stem, d»e trilde van ingehouden woede en harts- toohb, tot Klompvoet jj „Kijk mij goed aan, Grundfc, zei bij streng. „Jo kent mij niet, is het wel rk ben Francos Okewood, de broer van den man, die je ten val heeft gebracht. Je kent mij niet, maar je kent sommigeai van mijn vrienden, geloof ik. Jack Tracy? Herinner je je die? En Herbert Arbutknot? Ah, die i\eb je ook gekend. En Philip Brewster? Die herinner je je zeker ook wel? Ik be hoef je niet te vragen wat er met dien armen Philip gebeurd isl" De man op den vloer ontwoorddo niets; maar ik zag, dat alle kleu rvan zijn gelaat verdween. Weer sprak mijn broer. „Wij waren met ons vieren op zoek naar dien brief, Grundt, dat weet je, en drie van ons zijn dood. Maar mij heb je nooit te pak ken gekregen. Ik was de vierde, de onbe kende factor in al je ingewikkelde bereke ningen en ik geloof, dat ik je bereke ningen in de war gestuurd heb ik en deze broer van mij een amateur in het» spel, Grundt 1 Nog zweeg Klompvoet, maar ik zag een zweetdroppel op zijn voorhoofd trillen, toen zijn aschgtrauwe wangen afbiggelen en op den grond vallen. Francis ging voort, met dezelfde diepe, meedoogenlooze stem „Ik djicht nooit, dat ik mijn handen zou moeten bezoedelen met de wereld van een man als jou te verlossen, Grundt; maar het is zoo ver gekomen en je zult moeten sterven. Ik zou je wel ineens in mijn woede hebben gedood, teen ik binnenkwam, maar ter wille van Jack en Herbert en de ande ren ter wille van die moest je eerst weten, wie degene is, die je doodt." Mijn'broer hief het pistool op. Terwijl hij dit deed, vloog de man op den grond met een geweldige inspanning van al zijn krachten recht overeind op rijn knieën, zoodat ik lang uit op d©n grond tuimelde. Terwijl ik daar lag, hoorde ik een eohot vlak naast mijn wang, een oorverdooven den knal, een plof en e©n geroobel. Er spartelde iets op den grond en toen was alles stil. Tegelijk stonden Francis en ik overeind. „Des," zei mijn broer met onvaste stem, „heb is eigenlijk een moord." „Neen, Francis," fluisterde ik terug, „het is gerechtigheid!" HOOFDSTUK XX. De rijweg van Karei den Grooten. <9 De wijzers van de klok stonden op kwart over twaalven. Gek, hoe mijn oogen altijd weer naar die klok dwaalden Er ging een lucht van warm kruit in de ka mer en cle stralen van de herfstzon, die zwakjes door het venster soheen, raakten nog juist den rand van het klein© rook wolkje, dat langzaam in de lucht dreef bij cle schrijftafel in clen hoek. Wat., was het benauwd in die kamer I En diio klokHet leok wel of die me aanstaarde Ik voelde mij heeiemaal flauw worden Hemel! Wat een tocht! Ee»n ijskoud© luchtstroom woei mij over het gerioht. De kamer draaide nog om mij heen (Wordt) vervolgd.)!

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5