Woensdag 19 October 1921. Officieels Kennisgevingen. Woningbouw in eigen beheer of aanbesteding? STADSNIEUWS, Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. PRIJS DER ADVERTENTIENï SO Cis. per T&g& Zaterdags 40 CU. per regel B0 xogélabonncinent belangrijk lagere prijs. Kleino advert entiën Woensdag 60 CU., Zaterdag 75 ets. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrcoht. Voor evontueole opxen- Sling van brieven 10 OU, porto te betalen. Bewijs- tmmmer 6 Cta. Bureau Hoordeindspieln. Telefoonnummers voor Directie en Administrate 175, Redactie 1507. Pï?!JS DEZER COURANT: Toot Leidoa [i. 3 nrni 2.35, p. weet O f# Buiten Leiden, waar agenten gOTesiigd zijn, per woei oil Franco par post J 2.35 H: porfoïoafen. Nummer 18903. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Do Buingemeestor van Loiiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat mengen (Donldiendiag) aan de gemeentolijkc vischwin- kels (Vi&öh markt en Staddhulpwerf) ver krijgbaar iaSCHELVISCH a f 0.1C, GROO TE SCHELVISCH a f0.26, SCHAR a f0.17, SCHOL a f 0.22, GROOTE SCHOL a f0.37 en GRAUWE POON a f0.14 per pond. W- PERA, weth. loco-Burgem-, Leiden, 19 October 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, le alinea, der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat door ben vergunning is verleend; aan G. J. Rut- - gers en rechtverkrijgenden tot bet oprichten van een eartonnagefabrick in het perceel Haarlemmerweg No. 67, Sectio K No. 1845. W. PERA, wc bh. loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris- Leiden, 18 October 1Ö21. n ii 1 1 JL>e buitengewoon- hooge insclinjvingen, welke inkwamen bij de voor hefc bouwplan der vereeniging ,,Eensgezindlieid" gehou den openbare aanbesteding, gaven den toen maligen wethouder voor de Volkshuisves ting, mr. dr. C. W. van cïar Pot Bzn., aan leiding do besturen van woningbouwveree- nigingen tot een vergadering bijeen te roe pen, ten einde do vraag te bespreken wat gedaan zou kunnen worden, om te voor komen, dat de kosten eener behoorlijke arbeiderswoning zóó hoog worden opge voerd, dat de noodzakelijkheid daarvoor te bedimgen huur niet of nauwelijks meer cloor een arbeider met normaal inkomen kan worden opgebracht. In c3cze vergade ring werd door den wethouder een com missie ingesteld, bestaande uit één lid van elke bouwvereeriging, benevens den Direc teur van het Bouw- en Woningtoezicht, welke commissie het vraagstuk in studie zou nemen. Tob leden dezer Commissie werden ^oor den wethouder aangewezen: vpor de Ver eeniging tot Bevord. van den Bouw van Werkmanswoningen, prof. mr. D. van Blom, voorzitter; voor de Vereeniging ,,De Eendracht" de heer P .J. Bomlivoor de Vereeniging „Tuinstadwijk" de lieer Kooi- stra; voor do Vereeniging Rustig Wo nen" de heer O. Koetsvoor de vereeni ging „Eensgezindheid" de heer P. P. de Koning; voor do Vereeniging ,,Ons Doel" de heer R. de Jong; voor c?e Vereeniging „De Goede Waning" mr. A. L. F. H. Tcpe, voor de Vereeniging ,,Ons Belang" de heer P. J. Pont, benevens die heer R. Nijk, directeur van het Bouw- en Woning toezicht, terwijl haar als secretaris werd toegevoegd de heer A. Huysman, commies 1ste klasse ter gemeentesecretarie. Den SGsten December 1920 werd de com missie gc~nst<üleerd en het was het verlan gen van den Wethouder, dat do commis sie de verschillende stolsels voor uitvoe ring in eigen beheer zou onder de oogen zien, deze steeds toetsende aan do vraag of zij voor Leiden zouden kunnen worden toegepast, terwijl ook andere middelen, welke tot verlaging der bouwkosten zou den kunnen lelden, welkom zouden zijn. Onmiddellijk toog do commissie aan het werk, dat echter wegens ongesteldheid van den secretaris ecnige vertraging onder vond, terwijl de heer Tcpe slechts de instal latievergadering heeft bijgewoond, redlen waarom hij zich van ondertéekening van het rapport meende te moeten onthou den. Uit het rapport, dat zeer uitvoerig is blijkt, dat de commissie algemeen van oor deel is, dat het oucfe aan neem stelsel, waar onder zij verstaat het stelsel, volgens het welk een ondernemer, hetzij in het open baar, hetzij ondershands tegen een vaste som de uitvoering van een bouwwerk, de levering van arbeidskracht-en en materia len inbegrepen aanneemt, niet moet wor den gehandhaafd. De hieraan verbonden nadeclen voor den aanbesteder zijn zoo ernstig, dat de commissie een verder voort sdhrijden op dezen weg ten zeerste moet ontraden. Bij de aanneming bestaan zeer ernstige misbruiken, die voor den aanbesteder als gevolg van dikwijls enorme stijging der bouwkosten eeoerzijds geldelijk nadeel me debrengen en anderzijds hem inferieur werk bezorgen. De stijging der bouwkosten wordt voor al veroorzaakt, doordat de onderlinge con currentie, waarmede c?e aanneming zoo dik wijls verdedigd wordt, veelal inderdaad met of nauwelijks bestaat. De practijk heeft zich zoodanig ontwikkeld, dat de aan nemers met de grootleveranciers als ^t ware een grooten trust vormen, d'ie in de bouwwereld een zeer overwegende rol spoelt, en den prijs, waarvoor het werk ?r., Ycu ult&cvoerd, decreteert, uit deze aaneensluiting zijn ook de z.g. pzo jes ontstaan, welke aan meer dere aannemers, die haast nooit een werk uitvoeren, een aardig inkomen verzekeren. Deze „opzetjes" zijn cfoor den voorzitter van den Aannemersbond in ,,De Aanne mer" van 11, 18 en 25 November 1919 nog wel ir\ bescherming genomen en verde digd. Een ander euvel is, dat de aannemers in onderaanbesteden een bron van wyisfc zijn gaan zoeken. Diverse werkzaamheden worden dikwijls aan een onderaannemer uitbesteed, zonder dab dezen het bestek wordt voorgelegd. En deze onderaanne mers besteden bet werk dikwijls weer aan ambachtslieden uit. Hoe moet op zoo'n wijze de uitvoering wel plaats hebben f vraagt de commissie. Nu erkent de commissie wel, dat de on verschilligheid voor een dergelijke uibvoe- ring van Let werk niet alleen bij den aan nemer, doch ook wel bij de werklieden wordt aangetroffen. Waar de werklieden zuiver als werkkracht beschouwd en behandeld worden, is hei \^>rklaarbaar, 3at zij het in hun belang zijn gaan ach ten den arbeid zoo duur mogelijk te ver- koopen en daartegenover minder arbeid te presteeren dan in redelijkheid kan wor den verwacht. En door de van moreel standpunt on toelaatbare praotijken 'der aannemers met als gevolg het dooden van- alle concurren tie, zijn volgens de commissie in het bouw bedrijf wantoestanden ontstaan, waaron der vooral de arbeiderswoningbouw lijdt*. En vermits de geschetste wanverhoudin gen tot uiting komen èn in de hooge bouw kosten èn in de soliditeit van het werk, daar spreekt het vanzelf, dat maatregelen zullen moeten worden genomen, die een grondige wijziging in het systeem bren gen maatregelen, die de bouwkosten bin nen redelijke grenzen houden en deze in goedb verhouding d;oen staan tot de kwa liteit van het werk en die tevens een an dere, betere mentaliteit bij de arbeiders brengen. De commissie spreekt dan ook als haar overtuiging uit, dat, welk bouwsysteem in de toekomst ook moge worden toegepast, liet een eerste ei sok is, aan de arbeiders medezeggingsohap op het werk toe te ken nen. Tot behoud van het aanneemsysteem kan de commissie niet advisee ren. Om te kunnen aangeven een systeem, dat daarvoor in de plaats zou moeten komen, heeft de commissie haar inlichtingen links en rechts ingewonnen, in Het geheel in 29 plaatsen van ons land, om te weten welk sj'steem daar wordt toegepast en met welk gevolg. De antwoorden zijn als bijlagen aan bet rapport toegevoegd. Deze antwoorden loopen zeer aiitecn. Dordrecht verklaart zich tegen eigen belieeo:. Eindhoven, Hil versum en Worrnerveer daarentegen bou- wep in eigen beheerin Ensohedé doet één véreGpiging het Hier en daar zijn als in Leiden nog, commissies van onderzoek be zig. ■'s-Hertogenbosch past een stelsel toe dat hot midden houdt fcusscken aanbeste ding en bouw in eigen beheer evenals ook te ütreclït plaats heeft. In Zwolle wilde een Vereeniging met eigen beheer een proef nemen, doch de Minister weigerao zijn toestemming. In Amsterdam is ge poogd oen bouwgildle op te richten, het geen tot nu toe niet volkomen is geslaagd door meerdere verecnigingen wordt echter in eigen beheer gebouwd door middel van z.g. arbeiclers->as30ciaties, verecnigd in een Federatie. In Den Haag is door de gemeeu- te de Haagsche Aanneming-Maatschappij (H. A. M.) in het leven geroepen, terwijl in Rotterdam de N. V. Tuindorp „Vree wijk" haar groote complexen in eigen be heer uitvoert. Toen de commissie had uitgemaakt-, dat met do aanneming moest worden gebro ken, had zij een keus te doon uit de itus- schenStelsels cn de eigen behecr-systcmen. Deze keuze is niet met eenstemmigheid kunnen geschieden. De meerderheid w&ü er niet voor te vinden een der tusschen- stclscls aan te bevelen., Gevreesd word, dat daardoor op gemakkelijke wijze weer de slechte aannemers-practijkcn zouden worden biunengeloodsb. Enkele leden meen den bovendien dat bij dit stelsel in werke lijkheid niet de prikkel tot bezuiniging aanwezig zal zijn. De ingewonnen inlichtin gen cn het plaatselijk onderzoek hebben voorts aan den dag gebracht dit onder schrijven alle ledeu der commissie dat de bouw in eigen beheer, welk systeem ook werd toegepast-, een beteren waar borg geeft voor de soliditeit van het werk. De meerderheid achtte dit van zulk een bet-eekenis, dat daarin alleen reeds aan eigen beheersysteem de voorkeur diende t-e worden gegeven. Een minderheid in de commissie kan zich met een c-n ander niet vereenigen en heeft van haar afwijkend gevoelen in oen afzonderlijke nota doen blijken. Deze min derheid bepleitte, met het oog op de om standigheid, d'at de inlichtingen omtrent' de financïeelc zijde van zeer boschciden aard zijn, hot nemen van een proef met 'den eigen beheersbouw. in dien geest, dat-, wanneer gelijktijdig meerdere complexen worcfen gebouwd, cén daarvan in eigen be heer en andere krachtens aanbesteding zullen worden uitgevoerd. De meerderheid adviseert echt-er tot definitieve invoering van liet eigcn-behecr-systeem. Van de verschillende systemen van bouw in eigen beheer bevalt de commissie in groote trekken het meeat, dat-, hetwelk door de Vereeniging „Amsterdam Zuid" wordt toegepast. Deze Vereeniging heeft een Federatie van zelfstandig werkende groepen in liet bouwbedrijf opgedragen de levering van allen arbeid voor den bouw van een complex van 274 woningen. Vooraf wordt, in overlog met de Federatie, een begrooitng opgemaakt van alle arbeidsloo- nen, premiën voor vérzekeringen, onkosten voor regen verzuim, huur en slijtage van alle hulpmiddelen, werktuigen en gereed schappen. De vereeniging verstrekt alle bouwmaterialen. Aan de Federatie wordt een maximum uurloon van f 1.50 betaald. Wanneer na /voltooiing van het werk blijkt-, dat de to- iaalkosten minder dan de begrooting heb ben bedragen, wordt het overschot gelijke lijk tusclien de Federatie en de Vereenign»0 verdeeld. Geschillen worden aan scheidsge recht onderworpen. De megiderheid der* commissie meent, na dit Systeem nog nader te hebben uitge werkt, dat een zoodanige regeling, die tegemoet komt aan het redelijk verlangen der arbeiders naar medezeggingschap op liet werk, ten zeerste te moeten aanbeve len. Tenslotte deelt de commissie nog mede, dat zij zich tot den Minister van Arbeiu heeft, gewend met de vraag, welke betee- kenis meet worden toegekend aan die in zijn circulaire van 1 Juni j.l. voorkomende zinsnede, dat bouwplannen alleen krach tens openbare aanbesteding mogen worden uitgevoerd. De Minister berichtte, dat de openbare aanbesteding naar zijn meening nog steeds de meest economische wijze van uitvoering van bouwwerken is. Alleen, wannec.r de uitslag van eon open bare aan bes fed in g een-zoodanige is, dat de woningen op een andere wijze goedkooper kunnen worden gebouwd, is de Minister bereid uitvoering van den bouw op een andere wijze in overweging te nemen. Deze circulaire lieeft in de meening cöer commissie geen verandering gebracht en haar ook geen aanleiding gegoven in ver band daarmede bijzondere voorstellen te doen Slechts spreekt de commissie de hoop uit. dat het gemeentebestuur bij den Mi nister krachtig zal aandringen op het bui ten-werlcing-st ellen van deze zinsnede der circulaire. Uit de nota van het lid der commissie prof. mr. Van Blom, waarin hij de redenen aangeeft van zijn afwijkend standpunt, stippen wij aan, dat z.i. die. gegevens uit andere plaatsen omtrent de toepassing van eigen beheer niet den indruk maken, dat daardoor onmiddellijke besparing zou wor den verkregen doorgaans schijnt de aan nemer goedkooper te bouwen. Hiertegen over staat evenwel, dat nagenoeg alle be richten omtrent eigen beheer hierin over eenstemmen, dat deze wijze van bouwen beslist soüeder is. En hierin steekt voor de t-oekomsf ongetwijfeld een belangrijk element van besparing. Nochtans is hij van oordeel, dat hier mede het laatste woordi in dit geding en dan ten gunste van eigen beheer, nog niet gesproken is. Hefc verdient echter ook, volgens hem, aanbeveling in Leiden met- eigen beheer een proef te nemen. „De Middaghoogte". Dr. A. H. Hacmtjes, uit Hajari om, open- do gisteravond in do vrij goed bezette Nubszaal zijn our&us over „Monscah, Wereld on God". Spreker wilde eerst zrijn besohormin^s- wijzo nader toelichten en stelde daartoe de vraagHoe hebben we do teekenen des tijds te beoordcclen 1 Noodiig is een vast standpunt lo. wegens de verscheidenheid van antwoorden2o. door oude innerlijke behoefte om dio teekenen te verstaan3o. omdat wij Christenen zijn, opdat ons ui et fcreffe het oordeel eens over Jeruzalem uit gesproken. Optiims-tiisoh of pessimistisch kunnen wij zijn.. Velen zien in hot rood aan den hemel, hot avondrood van den ondergang, ande ren hot morgenrood van don nieuwen dag. Beiderlei visie is uiting van een bepaald bemperanient, echtc-r als wereldbeschou wing ook maatgevend, bij het beoordeel en. Een juistor uitgangspunt vindt spr. ge wezen in PredikerHet einde van een zaak is beter dan haar begin. Ook in deze uitspraak kan men pessimisme leggen, ge let op de klacht van den Prediker over de- ijdolhoid aller dingen, of optimisme, om dat er in ligt uitgedrukt het geloof van groei, ontwikkolmg en een einddoel. Deze twee trokken kan men ook zoeken in do geheele Schrift. Tegenover het treur spel van een gevallen menschbedd, de ont wikkeling van de zondla met aan hot slot het gruwelijk drama van het Beest, de van God verlatene, kan gesteld worden do devina comoedia van. do volle genade in Christus, de ontwikkeling van heb ko ninkrijk Gods, do zegepraal in het lied van Mozes, het offer dies Lams en aan het einde oen nieuwo hemel en een nieuwe aarde. Het juiste standpunt is volgens spr. even wel, dat men de te beoordeelen zaak bo- atrekfc op haar begin en einde. In het Rieden ligb hefc verleden, maar hefc verleden wordt ook eerst duidelijk door de toekomst. Hegel drukte dit zoo treffend-uit. De uil van Min er va vliegt eerst uit in den avond. Radicaal, d. i. wortelzoekend, ook ideaal d. i. lettend op 't einde, is de ware ziens wijze. De wortel bepaalt de kraohfc, maar do toevoer do richting van den groei. Rar dicali&me zonder Socialisme leidt tot Nihi lisme, idealisme zonder radioalismo tot illusionisme. Vragen wij nu naar het begin of liever het geestelijk beginsel van den modernen mensoli, dan moeten we terug naar 1848. Toen gold heb parool: Beschaving en wel stand voor allen. Deae proclamatie hoeft doorgewerkt tot de diepten van onzen tijddit wachtwoord is nog grondslag voor sociale yragen. Beschaving is nu tot een aansluiting ge worden. Christendom en Humanisme hee tten afgedaan, Bid dung bleek in- of verbeel ding. Algemeene bcsc-having, het heilig be zit der Middeleeuwen, is bezoedeld en b&- duimeld. Toch moet ze weer krachtig op bloeien. Het Grieksche bewustzijn heeft ons geleerd, dat beschaving is de ontwikkeling tot een waarachtig menscheljjke persoon lijkheid, do mcnsch maat aller dingen, ken u zelf hot hoogtepunt van de men schel ijke bestemming. Het Grieksche type is echter onvoldoende, hot bleef nationaal tegenover het barbarisme, niet universeel, centraal De. waarachtige persoonlijkheid ken merkt zich door zelfbewustzijn en zelfbcdoe- lingdo harmonie van donken en willen is onafwijsbare voorwaarde voor den hoo- gcren mensoh. Hefc eerste in het zelfbe wustzijn is do spraak, de taal is het zegel dor persoonlijkheid, bevat het univer seel©, individueel© en nationale (idioom). In het Ik van het kind komt het niet-lk van de wereld daarbuiten tot bewustheid. Dat zelfbewustzijn moet verwijd tot wo- reklbewuetzijn, zolfbedoelen tot wereld- bedoeliön. De liefde is de eenheid van dio twee. Waar is de grens van die wereld, niet het historisch begin, "maar het begin sel, de oorsprong? Zij is oorzaakloos ge worteld in do eeuwige stuwkracht en denk kracht van den absoluten geest. Aan de wereld ligt ten grondslag geest van onzen geest, daarom is ze kenbaar. Die geest en denkkracht, welke het uni versum ver vuile, is God. Hot absolute niets is tevens de goddelijke volheid. God zien we aan hefc wereldbegin, maar ook al3 werelddeel. Do geest objectiveert zich in die natuur om verrijkt tot zichzelf weer to kee- re-n. Onvolledig, verminkt is hefc zei f be- wusteija en bedoelen zonder wereld on Godsbewustzijn en bedoelen. Zoo is de mensch eerst persoonlijkheid als in ham te zamen klink-en de vox hu- mana en do voix céleste aldus eindigde spr. over zijn aandachtig gehoor. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakte een vijftal personen ge bruik, c)le bevredigend werden beantwoord zonder nadere discussie evenwel ojgtr niet ter zake doende uitweidingen. Spreker kondigde zijn tweede voordracht aan, tegen Maaridbg a.s., over het onder worp „De bet eekenis van onzo persoon lijkheid tot do wereld". Bij bosdhikiking -van den Minister van Onderwijs, enz. is voor het tijdvak van 1 November tot en met 31 December 1921 be noemd tot assistent voor de scheikunde bui ten bezwaar van 's Rijks sdhatkist aan de Rijksuniversiteit alhier, de heer H. Pk. Bau dot te Leiden is met ingang van 1 Nov. L92t aan 'dir. Tj. Ilalbertsma, op zijn verzoek, oervo-1 ontslag verleend als hoofdassistent voor de kindlangeneeskun'de aan de Rijksuni versiteit- en voer hot tijdvak van 1 Now. tot en met 31 Decenüber 1921 benoemd als zoo danig J. van Lookcron Campagne, alhier. Voctt het examen vrije- en orde-oefe ningen ia te Rotterdam geslaagd mej. J. Hendriks, alhior. 1Morgen, Donderdag, hoopt onze stads genoot M. Noest, den dag te herdenken, dat hy vóór veertig jaar in dienst trad bij de fi'nma Jan Zuurdeeg en Zoon, wollen-dëken- falbriok, alhitar. Het waïs gistermiddag op den Bazaar van den Ghr- Nat- Werkmansbond niet bij zonder druk. Gisteravond, toen van de galerij de krach tige tonen der muziek van de vereeniging P. C. en L. weerklonken, was het veel druk ker. Vooral bij de vermakelijkheden, waar bij nu ook nog een grabbelton was gekomen, was er gang in. Wij hebben aanvankelijk den stand van den sigarenhandelaar den heer Woil'ff, van da Mare, over het hoofd ge zien, dat door die groote drukte zeker ver klaarbaar was. Wij herstellen dit verzuim gaarne, (door dkï bezoekers nog eens met na druk aan de goede waar van den heer Wolff te herinneren. Ook hebben wij d<en heer Lens wol wat stiefmoederlijk bejegend, door al leen te spreken van zijn bijouterieën. Men kan bij dozen stand ook uitnemend terecht, als mén fijn Tiet werk wil koopen. Daarin is deze finma oen specialiteit- Wij herinneren er aan,, dat vanavond het strijkcnsemble „Jong Holland", onder leiding van den heer Polman, de bezoekers aange naam hoopt bezig te houden- BINNENLAND. De Steenkolen-Handelsvereeniging geeft een uiteenzetting omtrent de huisbrand- prijzen. De Zuiderzeewerken. BUITENLAND. Ex-koning Ludwig III van Beieren, t Lloyd George gaat zelf naar Washington. Samenstelling der Engelsche en Italiaan- sche delegaties. Te Lissabon doet men een bomaanslag op de regeering. Eenige ministers licht ge kwetst. Een doel der woningen, welke de Bran- dewijnsteeg begrenzen, zijn door een schut ting aan het oog onttrokken. Daarachter is men aan het sloopen der huizen, met het doel dezen steeds drukker wondenden ver keersweg te verb reeden. In een korten tijd is reeds het eerste huisje afgebroken. Als men geregeld kou doorwer ken, Was mcu spoedig klaar. Maair ea: zijn nog woningen bij, die tot 1 November e>n langer bewoo-nd blijven. De steeg, die nu ongelveer 4 M. breed is, zal circa 8 M. breed worden en mag, als 'het werk klaar is, we»l tot straat wonden gepromoveerd. Toeu hedenmorgen te ongeveer kwart voor negenen de 15-jarige kruideniersbe diende P. S., wonende Langestraat alhier, op een rijwiel, met voorop een mand met kruidenierswaren, langs de Schelpenkade reed, kwam hij met zijn fiets voorover te vallen, bij het rijden over een plank, welke over den weg naar een schuit was gelegd. De jongen was aanvankelijk zoodanig ver suft dat hij bij den bloemist De L. aldaar ir.oest worden binnengebracht. Nadat hij weer wat op zijn verhaal was gekomen, kon hij, na een halfuurtje, zijn weg vervolgen. Be heer A. I. Wit mans Mzn., secretaris der Huurcom/m'issic ajlhier, schrijft ons. naar aanleiding van twee door ons vermelde ge vallen van hiHisuitzetting „in verband met dc Huuircommissie-wet" Beide gevallen zijn mij bekend- Het is evenwel onjuist, dat dit eon gevolg is van de werking der Huuropzeggiingswet, die im mers in het leven is geroepen, dakloosheid: te voorkomen in déze tijden 'van ernstigen wo ningnood. Dc huurders, wien dit lot trof, op straat to komen met vrouw èn kinderen èn inboe del, hebben dit aan zichzelf te wijten im mers, zij wendden zich niet tijdig tot de Huurcommissie om verlenging van den huur termijn zij stonden al reeds onder bescher ming der wet, doch begingen een verzuim helaas ken dit niet meer ongedaan worden gemaakt on niet-ontvanikelijk verklaring in hun verzoek volgde. Do verhuurders dag vaarden hen tot ontruiming der woning dezen eisch werd <%>or den kantonrechter toe gewezen, met het gevolg t op straat. Moigen deze gevallen een voorbeeld zijn voor een ieder, Wiens huur werd opgezegd, de in de Wet genoemde termijnen niet te veronachtzamen en zich twijfel te wenden tot de De Steenkolenpryzen- Do Steenkoleai-Haaide'levereGniigiTLg schrijft aan hot Corr.-Bur. Nu d/o duurte dor brandstoffen, bestemd voor huishoudelijk gobruiik, een groot aantal pennon en tongen in beweging heeft gebracht, en ook wij worden genoemd als een der bewerkrs van de ,,te hooge prij zen", me enen wij verplicht to zijn, een uit eenzetting van deze kwestie te gbven. In de eerste plaats verklaren wij, dat wij, op een enkele onboteekenendo uitzon dering na, direct noch indirect financieel geïnteresseerd zijn in de winst, welke de défcailhandlel in ons land maakt, zoodat hot vanzelf spreekt, dat er voor ons niet alleen, geen enkele aanleiding bestaat het publiek door onredelijk hooge prijzen te brand schatten, maar dat heb zelfs ons belang ia, dat da winatmargo van den détaalhandel, welke onze brandstoffen onder het publiek moet brengen, niet to groot wordt, daar dit aan den afzeb afbreuk zou doen. In de tweede plaats wijzen wij er op, dat door bemiddeling van onze vennootschap van do beide soorten, waa-rom het in deze gaat, eiorbnikebten in het geheel niet en anthrooiot slechts in geringe hoeveelheden worden ingevoerd^ daar op het oogen blik in Buitsohland on Engeland slechts zeer beperkte hoeveelheden daarvan Voor uit voer beschikbaar zijn. 'In do behoefte aan huisbrandkolen hier te lande wordt mo menteel dan ook voornamelijk door do Limburgsoho mijnen en door Belgiië voor- Trustvorming of plannen daartoe hebben evenmin met de duurbo der brand stoffen iets te maken. Dit lijkt reeds uit een eenvoudige vergelijking van dc veel besproken Amsterdamsche prijzen met die van eenige plaatsen in het Zuidlen van hot land, die zoowel voor aanvoer uifc Limburg als uit België gunstig gelegen zijn, waar vap „trustvorming" geen kwestie is en waardoor ons geon eierbriketton of anthra- ciiefc aan den défcailhandeil zijn geleverd. Zoo betaalt men te Amsterdam, Venlo, Sittard, Den Bosch, HcLmond en Breda respectievelijk voor anthraoiet 30/50; «n- thraciot 20/30 en ederbriketten als per H.L. franco thuis: f 4.05f3.75; f2.75; f3.90; f3.60; f2.40; f3.50; f3.50; f3.90; f3.70; f2.70; f3.90;' f3.70; f2.60; f3.75; f3.50 en f 2.50. Rokening houdende met do hoo- gere transportkosten naar Amsterdam eener- cn met de da-ar geldend'o hooge-re kosten van opslag en werklooncn ander zijds, mag gorust verklaard worden, dat de prijzen te Amsterdam tegenover die in andere plaatsen geenszins te hoog zijn. Trouwens, eiken deskundige moet het dui delijk zijn dat, waar do detailhandel in Amsterdam bv. in Sept. voor e-ierbriket- ten f 25.50 en voor anthracieb 30/50 gemid deld f 40 per 1000 K.G. franco aan het sta tion Amsterdam moest betalen, terwijl deze soorten respectievelijk voor f2.75; en f 4.05 per H.L. franco thuis werden ge leverd, van een te hoogo winstmarge geen - - sprake kan zijn geweest. Deze winstmarge bij den minsten is te Amsterdam 20 pCfc. lager dan die, Huurcommissie 1welke tijdens de distributie o»p voorstel van

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1