jo. 13898. LEIDSCH DAGBLAD, Donderaag 13 October. Tweede Blad. Anno 1921. TWEEDE KAMER, UIT DE OMSTREKEN FEUILLETON v De Man met den Klompvoet (Zitting van gisteren). Interpellaties, |do lieer DRION (V, B.) vraagt verlof den uister van Arbeid Vragen te mogen stellen Ier bet toepassen van eenige artikelen der ..eidswet, met name van art. 28 en 29 be- Eüejide de vergunning voor liet verrichten overwerk file heer VAN RAPPARD. (V- JB) vraagt (rlof den M inister van Justitie vragen te men stellén over het optreden der mili- fe politie in de z.g. verboden stroken. 'Over deze aanvragen zal 'morgen worden fclist. lAan de orde is de behandeling van het Vzoek van den heer A. P. Staalman, om plof tot het richten van vragen aan den nister van Oorlog omtrent de uitvoering de door hem op 29-Juni 1920 gestelde door da Kamer aangenomen motie tot bersteuning van gedurende de mobilisatie gekeurde militairen. De interpellatie zal op; ccn nader te be llen dag plaats hebben. Toelating nieuw lid. Het nieuw-benoemdo lid der Kamer, de Hiemstra (vac Helsdingen) legt de l'reischte belofte af en neemt zitiing. Hominatie Hooge Raad. »Aan de orde is het opmaken van de nomi- jtie voor raadsheer in den Hoogen Raad. Jerste c.andidaa Uitgebracht 75 stem- n, waarvan 43 op mr. v. d. Dries, 16 op Schepte! en eenige stemmen verdeeld, dat eerste candidaat zal zjjn mr- N. C. t A. v. d. Dries, advocaat te 's-Graveir- ie. Tweede candidaat. Uitgebracht 75 stem- waarvan 30 op Mr. Gelein Vitringa, óp mr. Schepel, en eenige stemmen ver- eld, zoodat een tweede stemming noodig Daarbij werden uitgebracht 37 stemmen mr. Gelein Vitringa, zoodat" hij No. 2 de nominatie zal zijn. Derde candidaat. Uitgebracht werden 75 Immen, waarvan 46 op mr. 'Schepel, zoo dat deze de derde candidaat zal zijn. Wijziging Arbeidswet 1919. tan de orde is het wetsontwerp tol wijzi- der Arbeidswet 1919. algemeene beschouwingen worden ge jend. De heer SCHAPBR (S. D.) zal op deze Aal; niet ingaan, omdat: spoedig de a!ge- ne herziening der Arbeidswet aan |de zal komen. Spr. is overigens niet ovar- jigd van do noodzakelijkheid van dezepar- ele wijziging. Do Minister van Arbeid, de heer AAL- ÜSE, verwijst naar zijn. uitvoerige toc- hting bg bet ontwerp ter verdediging van bepaling. -Het wetsontwerp wordt aangenomen met 62 tegen 17. stemmen. Naturalisatie. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot xalnatio van L. Aerts en 95 anderen. De heer BEUMER (A.-R.l heeft bezwaar |en de naturaliséering van Bokophy. Hij agt nader onderzoek-. De Minister van Justitie, de heer HEEM3- RK, geeft eeniga inlichtingen,. De ontwerpen worden goedgekeurd. Huisvesting Raad van State. Aan de orde is het wetsontwerp tot aan- Fullir.g cn verhooging van het IXe hoofd stuk der StaatsbeiTooting van 1921 (kosten huisvesting van der. Raad van State). D ebeer KETELAAR (V. D.) verdedigt bij artikel 1 een amendement om den post met f300.000 te verminderen, om ni6t over te gaan tot uitbreiding van het huis op den Kneuterdijk. Hij acht deze u tbreiding niet noodig, omdat de huisvesting in het be staande huis voldoende is. Als spr.'s amen dement niet wordt aangenomen, zal hij te gen het ontwerp stemmer. Be heer VISSER VAN IJZEN DOORN (V. jk.) is van oordeel, dat het huis in slechten at verkeert. In verband met den toestand 's lands financiën acht bij het niet ver woord om een millioen guldon uit te ge- i om den Raad van State eon betere huis- IPdrag te geven. De heer DUYMAER VAN TWIST (A. R.) zegt alleen vóór dit voorstel te zijn, als de Regeering meedeelt dat er van een nieuw Kamergebouw voorlcopig niets' komt. I Do Minister van Waterstaat, de heer KöNIG, zegt, dat hjj het ontwerp intrekt als het amendement wordt aangenomen. Voorts deell hij mede, dat de Regcering be sloten heeft den bouw van een nieuw Kanier- gebouw voorloopig aan te houden. De heer DRESSELHUIJ8 (V. B.) acht het voorstel van den Minister het beste ën voor de huisvesting van den Raad van State èn voor het behoud van het monument. Spr. dringt echter aan op zuinig beheer. De heer VAN BERËSTElJN (V. D.) ver dedigt het ontwerp van den Minister. De heer SCHAPER (S. D.) vraagt van den Minister de toezegging omtrent do grootst mogelijke zuinigheid. Hij betreurt 't dat dergelijke plannen altijd zoo duur zijn. Liever zag. spr. den tuin behouden. Hij komt er verder tegen op dat hot publiek een toe gang zal krijgen in het steegje, terwijl de leden van den Raad van State de hoofdpoort zullen binnengaan. De heer VAN RYCKEVGRSSEL (R. K.) meent te weten, dat het best mogeljjk is het nieuwe gebouw in den tuin goedkooper te stichten. Het behoeft niet in overeestem- rning te zijn met het hoofdgebouw. Spr. wil voorstellen thans alleen te bepalen dat het gebouw wordt aangekocht en niet nader te beslissen over de verbouwing. De Minister kan dan de plannen nader overwegen en eventueel het verder benoodigde geld aan vragen. De 'heer BEUMER (A. R.) betoogt dat dit ontwerp verre afwijkt van de mededee- lingen die vroeger zijn gedaan. De heer TEENSTRA (V.-D.) betoogt dat niemand dit ontwerp wil en dat ieder wil bezuinigen Hij is| voor he.t amendement- Ketelaar. De Minister van Waterstaat, de heer KöNIG, heeft er geen bezwaar tegen om de plannen ter visie te leggen. Neemt de Ka mer één der amendementen aan, dan is van spr. niets meer te wachten voor een andere regeling. Het amendement-Ketelaar wordt verwor pen met 54 tegen 29 stemmen. Het amendement-v. Rijckevorssel wordt aangenomen met 56 tegen 25 stemmen. Het wetsontwerp wordt- aangenomen met 46 tegen 36 stemmen. Wijziging Hoofdstuk IX. Goedgekeurd wordt de wijziging van hoofd stuk IX (Brandstoffensubsidies, enz.). Wijziging Hoofdstuk X. Aan de orde is de aanvulling en verhoo ging van het Xe hoofdstuk der Staatsbe- grooting voer 1920. De heer BEUMER (A. R.) vraagt eenige inlichtingen voor den aankoop van een huis te Groningen voor de huisvesting van de derde afdeeling van het Rijkvlandbouwproef station. Het huis is vroeger ongeschikt ver klaard. De Minister van Landbouw, de heer VAN IJSSELSTEYN, zegt, dat 'de huiseigenaar niet bereid was de huur te vernieuwen. Kocht de Staat het niet, dan was hij verplicht liet weer in den toestand te brengen, waarin het oorspronkelijk verkeerde. Daarvoor was veel geld noodig en daarom leek het beter het maar te koopen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot he den één nur. ALPHEN. Voor do a.s. Zaterdag alhier te honden vlicgdernonsLralnes is gistermiddag hot vliegtuig -hiervoor geland. Het terrein, dat eerst afgekeurd was, is thans verbroed, door een. blonder over de stoot te loggon, welke de bei-de stukkon land scheidt. In do Julianastraat roden ©en paar wielrijders tegon elkaar waardoor dio eene, een jongen op do straat viel, on dor zijn rijwiel terecht kwam en oen poosje bleef liggen. Toegeschoten en hielpen hem op en heb bleek toen da thij zich niet org bezeerd had en zijn weg alleen kon vervolgen. Naar wij vernemen hebben zich ruim tachtig sollicitanten aangemeld voor de betrekking van concierge 'aan de Christ. H. B. S. alhier. Gisteren meldde zich een vreemdeling bij een ingezetene aan, voorgevend dat bij uit de gemeente W. kwam. Hij vroeg om geld om zoodoende die gemeente E. te kun nen bereiken waar hij zou kunnen werken. De ingezetene dio deze zaak niet vertrouw de, hoewel hij berei dwa-s de man te hel pen, informeerdo te W. doch daar bleek deze persoon niet bekend te zijn. Onnoodig te zeggen dat cleze man niets kreeg. Men zij voor dergelijke personen gewaar schuwd. Naar wij vernemen zal de gemeente lijke M. U. L. O. school aan den Oud- koonisoheweg nog in déze maand officieel geopend worden. Ton gevolge van het zachte weer ver- foonen eenigé vruchtenboomen voor den tweeden keer bloesem. Ook-bloeden eenige bloemen voor do tweede keer. HAARLEMMERMEERBij een bewo ner van den Spaarnwouderweg alhier is door den plaatselijken keurmeester het vleesch van een koe voor de consumptie afgekeurd en daarna vernietigd. Een inwoner van Bennebroek had na bij Hoofddorp het ongeluk een rieten koffer met verschillende goederen te verliezen. Ten Baadhuizc werd hiervan kennis gege ven. Op verschillende plaatsen in deze ge meente wordt de woningbouw met kracht voortgezet, zoodat aan den alhier heer- schenden woningnood zooveel jpogelijk te gemoet gekomen wordt. Een drietal bouw verenigingen heeft zich weer tot het ge meentebestuur gewend om finantieelen steun voor den bouw van arbeiderswonin gen. Aan dèn Vijfhuizerweg te Vijfhuizen in deze gemeente doet. zich de besmette lijke ziekte diphtheritis voor. Tot Zetter voor 's Rijks directe belas tingen is benoemd de heer P. Borst, wet houder van deze gemeente cn secretaris van de alhier zetelende gezondheidscom missie. Met betrekking tót de eleetrificatie van deze gemeente kunnen we mededeeleD, dat thans ook aan den Spieringweg de pa-' len zijn geplaatst cn aldaar met het span nen der draden in den loop van deze of do volgende week een aanvang zal worden ge maakt. Alle hoofd- en dwarswegen hebben dan een beurt gehad en zullen successieve lijk onder stroom worden gezet. Er volgen nog eenige gedeelten van den Ringdijk die ook spoedig onder handen zullen genomen worden. Hieruit blijkt dus, dat de bouw van het groote net zijn voltooiing nadert. Van de lotélingen dezer gemeente, lichting 1922, hebben zich 18 personen op gegeven voor do zeemilitie. Toen de landbouwer Van W. aan den IJweg, alhier, Dinsdag met zijn echtgenoo- te thuis kwam, bemerkte hij, dat men ge bruik had gemaakt van een in den stal staande paarden en dat uit de schuur een hoeveelheid aardappelen was verdwenen. Het bleek, dat de knecht, die met het toe zicht op het erf, enz. was belast, de aard-! appelen op een wagen had geladen, het paard er voor had gespannen en het vracht je naar Nieuw-Vennep had gebracht, met het oogmerk om .het zich wederrechtelijk toe te eigenen. De politie werd met het ge- beurdo in kennis gesteld en maakte proces verbaal op. KATWIJK-AAN-ZEE. ïn de lunchroom „Gasa Cara" liiehl de voreeniging tot bevorde ring van liet Vreemdelingenverkeer te Kalwijk- aan-Zee haar jaaxlijksclio ledenvergadering. Ondanks de belangrijko punten van behande ling, was <lo opkomst matig. De pas in functie getreden voorzitter, do heer R Ouwchand, opc-ndo de vergadering, waarna de secretaris voorlezing dead van do notulen en oen tweetal ingekomen stukken. Do notulen werden goed gekeurd. Hot eerste iogokomen stuk hield in, het bedanken van den heer J. Steenbrink als bestuurslid der Voraenigtng, hetgeen voor ken nisgeving werd. aangenomen. Het 2e adres was zeer belangrijk on cïschte de volle aandacht der vergadering. Het bovatie n.l. een schrijven Yan de vereoniging van badgasten „het Stille Stran'd" to Kaiwijk-aau-Zee, gevestigd te Rot terdam Leodo no. 46, betreffen/de het baden op hot z.g. „Stillo Strand'- zonder strandtenten. Genoemde vereeniging heoft aan den Raad der gemeente Katwijk, een adr03 gericht met ver zoek om de vaststelling eener verordening, die het zwemmen op het strand aldaar zonder ge bruikmaking van oen ontkleedtent verbiedt bin nen 300 Meter (Noordwaarts) van het Uitwate ringskanaal. Verdor verzoeken zij om streng po- litie-loezicht, terwijl zij den wensch te kennen geven, vergoeding te geven voor eventueel te maken kosten. Hot bestuur van V. V. V. stelde voor adhaesie aan dit schrijven te betuigen. Hierover werd echter een hartig woordje ge sproken en breedvoerig gcdiscuseerd. Eenige le den wilden eerst meer toezicht op het reeds be staande strand, alwaar het baden zonder koets verboden is, alvorens er toe over te gaan het baden op het stille strand te veiibieden. Weer andoren meenden, dat vooral in den tegenwoor- digon tijd de inkomsten der badgasten van groot belang zijn en er wol degelijk iets voor hen dient to worden gedaan. Zij stellen n.l. voor, om gedurbndo do zomermaanden, politietoezicht in den vorm van tijdelijk personeel, in het leven te roepen. Wellicht zijn hiervoor goede krachten to vinden. Tenslotte werd echter het voorstel van het bestuur aangenomen om gunstig te be schikken. Bij de stemming voor een beslniiïslid werd gekozen de heer G. de Best. Tot leden der commissie tot het nazien der Rekening over 1921 werden door den voorzitter aangewezen de hooron G. van Tongeren en Jb. Pronk. Deze heeren gingen met de benoe ming accoord. Alsnu volgde punt 4 der agenda, luidende: Machtiging tot het voeren van een procedure in verband met de uitgegeven gids. Zooals. men zich zal herinneren, had de heer Mud.de on langs oen aanklacht ingediend tegen deze ver eeniging wegens liet uitgeven van oen gids, het geen volgens hem vermoedelijk an strijd was met artikel 30 of 32 der Auteurswet. Tot aller ver rassing. deddc de voorzitter mede, dat dien middag een schrijven was ingekomen, van ge noemden heer, waarin hij, mededeelde, dal hij z'n aanklacht togen het bestuur van V. V. V. introk en eveneens een gelijkluidend schrijven had gezonden aan den Rechter-Commissaris. Do gidsen kunnen dus nu weder rustig uitge- gegevon werden. Bij de rondvraag, welke hierop volgde, kwamen de tongen Ie*s en werden ver schillende klachten,, geuit ovor het slechte poli tietoezicht op het strand Aldaar moeten dingen gebeuren die aanstootolijk zijn voor het bezoe kend publiek en de badgasten. In verband hier mede vroeg eon dor aanwezigen of het niet wen- schelijk zou zijn, vanwogo de Vereeniging een premie toe te kennen aan die agenten, welke aldaar overtredingen coustatccrenEen ander lid stelde voor of er geen mogelijkheid bestond liet nemen van gemengde baden te verbieden. Tevens werd de vraag gedaan of het bestuur geen stappen kon doen, ten einde een drihk- gelcgonheid voor paarden enz., te verkrijgen. Hieraan is 's zomers in onzo badplaats wel be hoefte. Het pluimpje aan -hel bestuur Voor het schitterend geslaagde strandfeest vond veel bij val. Hierna niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze vergadering. Ds. G- Bolkesteyn alhier komt voor op een driotal voor de Ned. Hcrv. Ivork (e Rotterdam, 12 Ooi. kwamen aan den afslag 2 partijen haring. Prijzen als volgt. Volle haring f 13.50 f 14.40. Volle haring dood kuitziek f 12f 11.50 IJle haring f 14.60f 14.75. 46 kantjes steur- haring kuitziek verkocht voor f 10.75f 10. 92 kantjes slourkaring kuitziek opgehouden voor f 9 90. Makreel verkocht voor f II. VALKENBURG- De voordracht Ier benoe ming van oen onderwijzer aan de O. L. S. al hier luidt: G. J. J. Ringolestein. L Schuil en H. J. Jansen, als tijdclijko leerkracht of vo- j lont air werkzaam respectievelijk te logen, ge meente Liendcu, Assen en Den Haag. VOORSCHOTEN. Gistermiddag ontstond bij <k.*n kastelein M. op den Haagweg nabij Lei don, ruzie tpssohen M. en oen bedelaar. Op zeer hardhandige wijzo werd de bedelaar over de straat geslagen. Zijn gohe&Ic pak koopwaar rolde wijd en zijd over de straat, terwijl hij even eens een bloedende wond aan het hoofd be kwam. Voorbijgangers trachtten den bedelaar te ontzetten, hetgeen met moeite gelukte. Gisteren bobben particulieren eon begin gemaakt met hot horstellen van de Papelaan onder deze gemeente. De afsluitboom is verwij derd, zoodat do weg wederom vrij is. WARMOND. Do domes M. Dun, M. A. W. Haverkort en A. M. F. Walterfang, alhier, zijrï te Rotterdam geslaagd voor het examen vrije-» en ordeoefeningen. WUUBRUGGE. Woensdagavond1 trad in het Herv. Kerkgebouw op Pastor Er.j Bachmann, vereingeiste für Innere Mis sion te Munchen. Ds. Meijers opende de samenkomst met gebed en het zingen van Ps. 63 10 en leidde den spreker in, welke den grooten nood, die in Duitscbland lieerscht, met voorbeeld'en schilderde, waarna ds. Meijers voor degenen, welke den Pastor niet kon den verstaan, de toespraak in liet Hol- landscfh (verhaald voorlas en met een opwekkend woord er op wees, om Christus wil de helpende hand te reiken. Ongetwijfeld' zullen diegenen, die geen Hongaarsche kleinen hebban gehad, 'coi een dezer kinderen nemen. Ds. Meijers eindigde mot dankgebed.- Bij den uitgang werd voor den nood ge collecteerd'. LLSSE. Gemeenteraad. Voorzitter burgemeester Eenhuis. Aanwezig alle leden. In de Raadzaal was de fotograaf aanwo- zig, zoodat het college werd vereeuwigd. Ridder Riggel was gedecorerd met beide verworven kruizen. Na nog op de stoep van liet Raadhuis te zijn gekiekt begon men aan de niet belangrijke agenda; Als punt 1 was aangegevenbenoemiug van een leerkracht met akte Duitsch aan de Openbare M. U. L. O.-school der gemeen te, wegens bedanken van den benoemde leraar, den heer J. Bloemink. Met algemee- ne stemmen werd gekozen No. 1 van de voordracht n.l. mej. M. Anderson, te Dordrecht. Eenige comptabiliteitsbesluiten werden goedgekeurd. Het betrof een post over 1918 en 1919 der distributie-uitgaven. Punt 3 bracht ons de begrooting dienst 1922 als volgt Gewone inkomsten f 245.658.51; buiten gewone inkomsten f 105.887.29; te samen f 351.545.80. Gewone uitgaven f 245.658.51buitenge wone uitgaven f 90.000; te samen f335.658.51 Ingekomen was een schrijven van ,,Ho- baho" om de straat ter breedte van 9 M. bij haar aangekochte perceelen te brengen op 12 Meter. Na eenige besprekingen werd dit in handen gegeven van B. en W. en gronacommssie ter afdoening. Van Ged. Staten was een schrijven inge komen dat deze zich niet kunnen vereeni gen met de aflossing van een kapitaal van 120.000 voor den bouw eener Herv. School waar deze liep over 30 jaren en zij gaven al3 hun wensch te kennen dit in 40 jaren te doen en wel als volgt: Vanaf 1922 tot 1941 f 4140 cn van 1942 tot 1951 f 2720. In verband hiermede heeft men een onder houd gehad met de Rijksverzekeringsbank waar de leening was geplaatst. De Voorzitter zeide dat in ieder geval de rentestandaard zal worden gewijzigd maar dit kan evengoed minder dan meer zijn, daar dit geheel berust op een wiskundige rekening. De Voorzitter en de heer Vcr- duyn zullen Donderdag nog een nader be zoek brengen bij genoemde Bank. Ook de ze zaak werd in handen van B. en W. ge laten ter' afdoening. De heer Balkenende verzocht den Voor* zitfcer als hoofd der politie voortaan bij de alhier te houden feesten de individuen waar de politie bij stond te lachen, met hun ge verfde- gezichten van de straten te weren. De Voorzitter: Welke politie! De heer BalkenendeNu ja, daar zal ik me hier maar niet over uitlaten. De Voorzitter zegt, dat hem daar niets van bekend is, maar is het er mee eens, dat zoo iets niet te pas komt. De heer Segers zegt, dat hier met groote meerderheid van stemmen de kermis is .af geschaft. Spr. vraagt, of, els er op dien dag steeds bezoek komt van dergelijke per- soneu, er dan geen mogelijkheid is, dat er op een andere manier feest wordt gevierd. In de gemeente, vervolgde spr., wordt al gemeen beweerd, dat do burgemeester of - dooT DOUGLAS VALENTINE Geautoriseerd© vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden)). 33) Ik wist, dait ze mijn geaiebt niet konden sden, want eb straat waa slechts schemerig VjorlicM,' cai achter mij was do donkere achtergrond van de keldertrap. Ik be- üiwong mijn zenuwachtigheid cn stak vast beraden een sigaret op, dio ik daar ging gaan rookon, alsof ik van beneden geko- »n was ©ra een. frissohen nous t© halen iten. Ik wachtte een beetje e<n ging toen [er naar beneden. :k was nauwelijks terug in don kelder, Haa-se van uit clo achterkamer kwam, 'oügd door zijn vrouw. Hij liiop rechtop zijn oogen waren heldor. Ik hield niet "Yton den man, rn-aar ik moet zeggen, dat hij e»r flink uitzag. Hij had mijn papieren in zijn hand. |*,,Hier, jongen," zei hij op vriendelijkon .toon, „steek die in. je zak, jo zoudt ze van avond noodig kunnen hebben. j Ik keek do papieren even in vóór ik zijn *aad volgde. Hij bemerkte hot en lachte. |j,Zo hebben je van Joharrn verteld/- zei ,,V eee maar niet bang. Julius, wij zijn £de vrienden, jij en ik." Papieren waren goed on wel dio van Liiia Zimmerman. Wij gebruikten ons avondeten aan oen d$ tafeltjes in do voorkamer, er waren maar een paar klanten, want het was nog vroeg toon oen man, eon gere gelde klant van. ons, haastig do trappen afkwam. Hij ging regelrecht op Haase af en fluisterde hem iets in het oor. ,,Pas op, Hairse," hoorde ik hom zeggen. „Weet jo wie Kor© heeft lalen arresteéien en doodschieten? Dat was do Klompvoet. Daar steekt meer achter dit alles, dan wij weten. Wees voorziohtig on ga hier van daan Over ccn uur of zoo is het misschien te laat." Toen haastte l>ij zich wogik bleef ont steld zitten. „Bij allo goden riep do herbergier en hij sloeg zijn vuist op de tafel, zooclit de glazen rinkelden, „ze zullen mij niet aan raken. De duivel zolf zal niet gedaan krij gen, dat ik uit dit huis ga, voordat ze ko men wanneer zo ten minste komen De vrouw barstte in trar.on uit/terwijl Otto meb zijn lodderige oogen in grooten angst zat te knipperen. Ik zat naar mijn bord to kijken mijn hart was to vol voor woorden. Het was hard, zóóveel gewaagd te hebben, om lot bier to komen en dan den weg afgesloten te zien, naar het scheen, dcor een onover komelijke versperring. Ze zaten mij go.rcï en wel op uo hielen: hel noemen van Klompvoets naam, de snelle, strenge straf die Kore ten deel was gevallenwees dat wel uit en ik kon niets doen. Dio kelder was een val, waar jo in doodliep, je kon er maar ao«n één kant uit, en ik wist, dat ik, als ik maar een voet op straat zette, in de handen van die mannen zou vallen, cïie zwijgend daar do wacht hielden. Daarom, ik moest wachten, zoo kalm als ik kon, en zien wat do avond zon bren gen. Langzamerhand werd do kelder vol ler, daar er telkens mensohen binnenkwa men, maar veol bekende gezichten ontbra ken dat merkte ik wol. Blijkbaar had do slechte tijding zich reeds verspreid. Eens kwam ecu man even binnen om een glas bier te drinken en ging toen dadelijk weer weg, do deur open latend. Tc«cn ik die sloot, hoorde ik een gesmoorden uitroep en het geluid van con worsteling boven aan de trap. Alios ging zoo rustig in zijn werk, dat niemand beneden, behalve ik zelf wist wat or gebeurd was. Hot voorgeval lene bewees inij, dat er zorgvuldig wacht gehouden werd. De avond kroop, om, en- scheen mij eon eeuwigheid toe. Ik liep heen en weer naar hot buffet, beiaden ir.et kroezen bier en glazen schnaps, steeds weer opnieuw. Ma-ar zóodra er even niets te doen was, zorgde ik er voor, dat mijn. rondwandeling steeds eindigde ia do buurt van de deur. Eea flauwe hoop zweefde door mijn brein. Tot het cintl van mijn leven zal die cin- cfelooze avond in dien bierkelder mij in het geheugen geprent blijven. Ik zie het too- neel nog in ai zijn bijzonderheden voor mij en ik weet, dab ik het beeld daarvan in mijn graf zal meenemendó lange, lage kamor met het zwartborookte plafond,, het schelle, gele licht, do nevel van rook, de volle tafeltjes, Otto, dio met zijn sullige, gemcene gezicht heen en weer scharreide, Er au Hedwig, druk beaig aan haar buffet, met roode oogen, een toonbeeld van wan hoop, en Haaso, di© bij do bierkraan zat-, zwijgend, achterdochtig, kalm, maar op lettend, telkens wanneer de deur open gas» Toen ten laatste do slag vic-1, was het nog plotseling. Een schuifel van voeten op do trappen, een hevig gefluittoen word de deur opengosmeten, terwijl ieder een in den kelder opsprong to midden van uitroepen on vloeken van do mannen en schrille kreten van de vrouwen. In eb deur stond Klompvoet, majestueus, gebiedend; hij droeg eon soort kalotje, zooals duel- ïeerende studenten ook wel dragen, over een zwart zijden zakdoek, dio om rijn hoofd gebonden was. Op heè gezicht van dien man hïoid het lawaai onmiddellijk op. Allen waren stil, behalve Hftase, wiens stiorcjngcluid, loeiend om stilte, door do kamer klonk met eon kracht als van een ontploffing. Ik stond in mijn hookjo bij do cleur, ge drukt tegen jassen cn hoeden aan, die aan den muur hingen. Do reeks verschrikte gezichten tegenover mij beschermde mij, doordat daarop hot- eerst do aandacht viel. Snel deed ik mijn voorschoot af. Na ecai luchtiger» blik door dc kamc-r to hebben geworpen, ging Klompvoet regel recht- op bot buffet af, waar Haaso stond, een menigte poli tie-agenten en agenten in burgcrkleerer. volgde hem. Toon ging plot seling hot licht uit, en alles was in duis ternis gehuld. Onmiddellijk heerschto er groote v erwarringdo vrouwen gilden, een slem, dio ik herken do als die van Klompvoet, schreeuwde daverend om lichthet oogenblik van handelen was gekomen. Ik griste een hoed en jas van den kap stok, trok dio op de een of andere manier aan en vloog naai* do deur. In het vage sehijiisol, dat op de trap viel, afkomstig van een straatlantaarn, zag ik een man bij do deur. Blijkbaar hield hij de wacht. „Terug!" schreeuwde hij, toen ik de trap op wilde gaan. Ilc hiold hom do zil veren ster voor oogen, ddo ik in mijn hand hield. „De chef heeft lantaarns noodag." fluis terde ik hem in. Hij greep mijn hand, die het insigne vasthield en bekeek het bij het Licht. „In orde. kameraad," antwoordde hij. „Drcchsler heeft een lantaarn, geloof i.k! Hij is buiten." Ik rende» de trap op, reoht op oen groepjo van drio politic-agenten af. „Do chef meet dadelijk Drcchsler hei>- ben met do lantaarn," schreeuwde ik en liet mijn ster zien. Do drie agenten vlogen naar verschil- lcndo richtingen, roepend om Drcchsler. Ik liep met groote snelheid weg. HOOFDSTUK XV. Be kellucr van Café „Regiua". ik berekende, dat ik minstens tweO, hoogstens drie uur had ©m weg te komen uit Berlijn. Hoe snel Klompvoet ook han delde, hij zou toch zeker nadat hij mijn vlucht uit Haases huis ontdekt had, wol een anderhalf uur noodig hebben om de politie aan do stations te waarschuwen, dat zij mij tegen moest houden. Als ik een valsch spoor kon leggen, kon ik hoogstens deze gratie-periode nog iets verlengenop zijn best kon ik hen misleiden omtrent mijn. eindbestemming, die natuurlijk Dusse-ldorf wa-s. Do onbekende factor in mijn bereke ningen was de tijd, dien Klompvoet noo dig zou hebben, om over heel Duitscbland eeu waarschuwing te zenden, dat Julius Zimmeroaann, kollner en deserteur, vast gehouden moest worden, waar en wanneer men hern to pakken kon krijgen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5