Maandag 10 October 1921. Officieeie Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van fieden. PRIJS DER ADVERTENTIES: BO Cta. per regel. 'fl Zaterdags 40 Gts. p&i regel Bij ^gojaföanoment belangrijk lagere pr5ja. Klorae advertentiöa Woensdag 50 Cta., Zaterdag 70 ets', bij een maximum aantal -woorden van 30. r>' ilncassoi volgens postreoÜt. Voor eventuoele opren- ging van. brioven IQ Cta. porto te betalen. Bewijs nummer 5 Cta. Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRfJS D5ZÈR COURANT; Voor Lddca g. 3 ajiiL 'J.2.35, p. weei P IJ Buiian Lorden; veen agenten gevestigd zijn, per week OH Franco per post 235 H: portokosten, r Nummer 18895. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. D© Burgemeester van Leiden brengt ter fcennis van do ingezet enen, dat morgen (Ddrnsd'-ag) aan de gemeentelijke visck.win kels (Visehmarkt en St-adsbulpwerf) ver krijgbaar is SCHELYISCH a 10.12, SCHAR a fO.10 en SCHOL a f0.ll per pond. W. PERA, Weth.-lo.-Burgemeester. Leiden. 10 Oot. 1921. „Kennis is Macht". Zaterdagavond had in de vereenigde vergadering van het bestuur, den direc teur en leeraren van het Genootschap „Kennis is Macht", de uitreiking van de diploma's plaats aan de leerlingen van 'den cursus 1920—1921, die na gdhouden examen geslaagd zijn. De vergadering werd ook bijgewoond 'door den gedelegeerde van de gemeente, '£ien heer K. Sijtsma. Na een kort welkomstwoord van don voorzitter, den heer G. "W. Zandvoort Jr., Jtot do aanwezigen, reikte de directeur, de jïeer A. J. J. Yerbrugge, met oen hartelijke toespraak de diploma'^ uit. Hij wees er Op, dat dit diploma zeker groots waarde heeft en den geslaagden tot aanbeveling 6trekkcn kan maar dat er nu weer een. Tiieuw studieveld voor hen openligt en Kïj -hoopte, dat zij zich nog meerdere diplo- ma's zouden verwerven. Sommigen van de .leerlingen, die met lof waren geslaagd, ontvingen ter herinnering ttaaraan een mooi ingebonden studieboek ten geschenke. Nadat, na den directeur, do gedelegeerde nog eenige waardeerende woorden gespro ken had tot directeur en leeraren voor het door hen verstrekt uitnemend onder wijs en het bestuur had bedankt voor het Vele werk, dat het belangloos in het be lang van Riet Genootschap verricht, richtte 'de Voorzitter zich nogmaals tot d'e met heb diploma ontslagen leerlingen on dank te vervolgens ook nog liet personeel der school en den directeur, met wie<n thet bestuur zoo prettig samenwerkt. Hierna dankte mcj. Lolkes de Beer pamens de meisjes en de oud-leerling Blote namens de jongens voor het geno ten onderwijs, waarna bestuur, directeur cn leeraren nog geruimen tijd in huishou delijke bijeenkomst bijeenbleven. De namen der geslaagde leerlingen zijn Nederlandscho Handelscorres pondentie: G. J. Ammerlaan, M". de Jong, C. J. Nrj- huis; iWi. F. A. M. Plasmeyer. D. Riedrjk (met lof), S. v. d. Werf, Mej. H. C. de {Wilde. r i Fr an sc he Handelscorrespon dentie: Mej. C. M. Arnoldus, Mej. T. M. W. Bos- selaar, H. L. Boter (met lof), Mej. L. v. d. 'Hujjzen, K. Mokken3torm, G. J. Nijhuis, Mej. E. C. Segaar, J. J. Van Waas, Mej. A. S. E. v. d. Weel. Engelsche Handelscorrespon dentie: Mej. J. M. W. Hosselaar, H. E. Chris- tiaanse, Mej. M. Klinkenberg, A. P. v. d. Kraan, J. H. Landzaat, Mej. W. E. Lolkes 'do Boer (met lof), F. ph. Meyer, Mej. L. (Valkenburg. Duits'che Handelscorrespon dentie: Mej. C. A W. "do Boer, J. J. Epakamp, J. H. Landzaat, N. J. Moonea (met lof). Mej. F. WL v. Rjjkom, Mej. A. S. B. v. d. Weel. Schoonschrijven: G. J. Gros, K. W. P. Krom. Mej. J. M. Sasburg, Mej; M. G. A'. H. Schuts. Mej. M. Spruitenburg, J. Verwer, A. van Weeren. j Boekhouden: H. L. Boter, F. Ph. Meyer, Tj. van Nor den, W. F. A'. M. Plasmeyer. Handels kennis: Mej. C. M. Arnoldus, G. Blote, Mej. J. Boekkooi, Mej. C. A. W. de Boer, Mej. F. do Boer, J. F. Boogaars, J. W. v. Bcrselen (met lof), Mej. J. M. W. Bosselaar, J. Boter (met lof), II. E. Christiaanse, J. J. Eps- kamp, G. J. Gros, J. H. Holl, Mej. J. M. Hansen, A. P. v. d. Kamp, F. Ph. Meijer, N. N. Moonen, C. J. Nijhuis, N. H. Peeters, D. Rïedijk, P. 'A. v. d. Stoen, Mevr. M. E. Steyper—Asperslag, C. Yerra. Mej. C. A. v. d. Voet, M. Vrolijk, J. v. d. Wal, W. G. iWarnaar, Mej. A. S„ E. v. d. Weel, S. v. [Werf. Mej. H. C. de Wrilde. Stenoty pie: G. J. Ammerlaan, Mej. E. B. Overduin, Mej. F. W. van Rijkom, Mcj. A\ M. Smits, Mej. J. Spierenburg, Mej. M. C. C. Wijting, Mej. M. A. van 'Zijp. Stenografie: P. EL 'Admiraal, H, van Alphen'. Machin eschr ij ven: H. Admiraal, W. M. Alkemade, J. Til. E. Alofs, Mej. C. M. Arnoldus, E. ff, Bayer Mej. H. H. v. d. Berg, G. W. Brands, G. Diuné, C. de Bruyn, J. G. van Cassel, Mej. ?r •C1iiiudron' Gh\ van Dooremaal, Mej. M. yan Duuren, 'A'. Frohwein, Moj. C. Graafmans, Mej. A. P. Hagen, H. Ka merling, G. A. Kater, A. B Kerkvliet, Mej. J. E. Koet, Mej. A. de Koning, P. P. de Koning, Mej. H. Kooreman, Mej. J. W. Korndörffer, J. J. van Leeuwen, Mej. A. M. van der Linden, P. C. Lotte, Mej. C. F. W. van der Meij, Mej. J. P. Moene, C. Montanus, J. C. de Nobel, M. P. Oost veen Mej. G. M. S. Palm, Mej. J. Plu, A. Pronk, Mej. B van der Reijden, Mej. J. H. Sagekuele, P. C. Segaar, F. L. Servaas, Mej. J. Spierenburg, Mej. M. Spruitenburg Mej. W. A. G. van der Stel, Mej. M. A. Timan, Mej. J. Timmers, Mej. J. Valk, Mej. W. G. Verboog, Mej. M. M. Verhoe ven, Mej. C. Vlieland, Mej. J. v. d. Voort Mej. A. J. Voorwinden, Mej. J. v. Waas, Mej. M. C. v. d. Walle, C J. Wassenaar, Mej. A. van Weeren, Mej. J. J. Wiggcrs, J. W. Wiggers. H. van Zanten, J. H. van Zflp. Leidsche Concertvereeniging. In den loop van den zomer werd door liefhebbers van goede muziek dikwijls de vraag geopperd of de Leidsche Concert vereeniging ook in het winterseizoen 39211922 haar bestaan zou kunnen voort zetten. De Vereeniging had wel het goed recht van haar bestaan bewezen. De door haar gegeven Zondagmiddagconcerten werden in wijden kring gewaardeerd; maar er waren toch ook velen, op wier steun en medewer king het bestuur meende te mogen reke nen, die het in den steek lieten. En zonder een goede kas doet een Concertvereeniging in dezen duren tijd niet veel. Het ijverige bestuur heeft het voor dezen winter echter weer voor elkaar weten te krijgen en een reeks concert- en voordracht middagen georganiseerd, die waard zijn om door velen bezocht te worden. Hoe het daartoe met zijn betrekkelijk geringe mid delen is kunnen komen, blijft een raadsel de leden, en zij, die zich daarvoor nog zul len opgeven, hebben echter alle reden er dankbaar voor te zijn en het te waardeeren Dat zij dit laatste willen doen, heeft de. eerste uitvoering Zondag bewezen. Hoewel het zomersche weer tot een wandeling uit lokte, was de groote Stadszaal bijna ge heel gevuld. De voorzitter, de lieer A. Mulder, toon de zich daarvoor in zijn openingswoord bijzonder erkentelijk en sprak den wcnsch uit, dat het zoo mocht doorgaan en dat velen in de stad zich mochten opgewekt gevoelen om zich als lid op te geven. De leden zouden daaraan veel kunnen doen door een ijverige propaganda. Hii noodig- de alle leden en lien, die het zouden willen worden, uit, de ledenvergadering van Dinsdag 18 October a. s. bij te wonen ter bespreking van de belangen der Vereeni- ging- Met een hartelijk welkom de bijeenkomst voor geopend verklarend, leiddo hij Jules Moes, heldentenor, Vanna Agnola, sopraan en Jan Blok, bariton, allen van de Natio nale Opera, bij het publiek in en deelde mede dat de heer Polman evenals vorige jaren den zang met zijn uitnemend piano spel zou begeleiden (hartelijk applaus). Daarop kwam het bovengenoemd drietal aan het woord. Jan Blok opende met een Aria uit do „Barbier van Se villa" en wist door zijn welluidende stem en mooie voordracht on middellijk zijn gehoor voor zich te winnen Hetzelfde vermocht mcj. Vanna Agnola to doen, die vervolgens een Aria uit „Tosca" zong en eveneens hartelijk werd toege juicht. Na de twee nieuwelingen in dezen kring kwam Jules Moes, een oude bekende, op, bij zijn verschijning al reeds met toejui- gingen begroet, welke zich in krachtiger tempo herhaalden, na het eindigen van twee nummers: het mooie „Idéalo" van Tosti en het vriendelijk ,-,Altijd" van Willem Meijer. Nadat Vanna Agnola bijzonder aardig een Aria uit „La Bohème" had gezongen, werd het eerste gedeelte van den middag besloten met een duo uit „Madame Butter fly", door Jules Moes en Jan Blok op voor treffelijke wijze gezongen. Na de pauze traden de zangers achter eenvolgens weder op met aria's uit onder scheidene opera's, waarna besloten werd met een trio uit „Faiïst", waarbij al de drie zangers zich van hun beste zijdo de den kennen. De toejuichingen waren zoo machtig, dat, ondanks het rijk programma, het drietal besloot liet slotnummer nog eens te herhalen. Het was een mooie inzet, die voor het vervolg een goede belofte inhoudt. Voor hol examen voor apotliokors-assis- tent waren opgeroepen vier candidaten. Ge slaagd zijn do hoor II. C. van Leeuwen, geh. lo Zoeterwoudo, cn do -dames N. J. van -der Vlis, gob. lo Vlaardingon, on M M. E. Renckons, j goh. to Hoorn. Tot lijdelijk leer aar in hot Bijbe-lsch on derwijs aan do Christ. II. B. S. met 5-jarigen cursus te Alphon is benoemd ds. Groot Enze- rink, predikant bij de Nod.-Herv. Gem. alhier, dio deze benoeming heeft aangenomen. Geslaagd is voor machineschr ij ven (ver schillende systemen) onze etadgenooto mej. M. J. van Schooien. Heden herdenkt onze stadgenoot J- Jon- geleen den dag, waarop hij veertig jaar go; loden in dienst kwam bij de firma Gefrrs. Huy, brandstoffenhandol alhier. Do t rouwe werkman heeft natuurlijk zijn besten tijd .gehad on doet nu alleen nog ccnigo lachte werkzaamheden, cn fungeert' een beotjo als Jiui.skneolit bij do familie. Dit noemt niet weg, dat do, firma ham dozen dag tot oen 'der moest aangename dar gon van zijn leven heeft weten te maken door hem op het versierde kantoor te ont vangen cn een gouden horloge aan te bieden met oen enveloppe met Inhoud, en hom heden do gelegenheid te geven in den kring der zijnen verder den dag genoeglijk door te brengen. Ook het personeel der zaaik \ven3eh- le den ouden kameraad op dezen dag vin harte geluk. Donderdag 13 October a.s. hoopt onzo stadgenoot S- Bekooi den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geloden bij de firma Tioleman on Dros in dienst trad. Alhier is opgericht een Comité tot Steun van de hongerenden in Sowjet-Rusland, dat zich voorstelt in de week van 9 tot 10 Octo ber een inzameling door middel van lijsten cn bussen te houden. Het bestuur wordt ge vormd door dr. J. A. N. Knuttel, Witte Sin gel 52, voorz. L. Ouwerkerk, Waardgraeht 175, secr., en J. Raar, Oude Singel 145, pen ningmeester- Het Comité vertrouwt, dat de gaven even redig zullen zijn aan den omvang vau den nood. Vanwege een comité uit den Chr. Nat. Werkmansbond, afd. Leiden, zal hier op 17, 18, 19 en 20 October een bazaar worden gehouden in de Stadszaal ten bate van het bouwfonds van dien Bond. Des avonds van den I7den wordt hij ge opend door ds. Groot Enzerink en zal de Chr. ZaDgvereeniging „Halleluja" eenige liederen ten gchoore brengen. De andere dagen kan de bazaar 's middags en 's avonds bezocht worden, 's Avonds is er dan muziek van het harmoniekorps P. C. en L. en het strijkorkst „Jong Holland". Tevens zal er thee en koffie worden ge schonken, door de firma Wed. Van Nelle verstrekt, en zullen de Maggi-producten ge demonstreerd worden door de firma Paul Hora cn Co., van Amsterdam, die ook aan de bezoekers een kop bouillon zal schenken Verschillcndo vermakelijkheden, als: elec- trische vischbak, grabbelton, werptafel, enz., zullen aanwezig zijn, terwijl op den sluitingsavond door de firma Van Nelle een film zal vertoond worden. Vanwege de Leictsahe Vereeniging voor Wetenschappelijke Voordrachten word't morgen avond in het Universiteitsgebouw een voor ieder bij te Wonen voordraoht gehouden door prof. dr. Er. Gastle, uiit Woencn. Ann don Raad dozer gemeeuto is peir odras te kennen gegeven door P. Haan. on J. v. d. Hoaven, respectievelijk voorzit ter en secretaris der a Edeelin.g Led den van den Ned. Bond van Werklied-en in Over- beidsdoeoist, in dozen optredende ram ons die bij hun afdceliiig aangesloten werklie den in dienst dl ar gemeente. Dat zij or kennis van hebben genomen, dat do Comniissio van Beheer dor Stede lijke lichtfabriek en een voorst-el aam den Raad heeft gedaan, inhoudende do wa-oht- golduitkeerin-g ton behoeve der vaste werk lieden te brengen op 75 pCt. van liet kon dab zij in dit geva-l den Raad verzoeken het voorstel der Commissie te willen aan- nomeai, omdat, naar hun meendng, do rege ling der wachtgelden voor het gasfabriek- personeel geen uitstel kan lijdendat zij liet evenwel betreuren, dat deze aangele genheid ndeb vooraf in de Algemeen Werk- liodemoomnaiseie ls tor sprake gebracht, to meer, waar deze WerldiedejicomiDiasie dam de gelegenheid had kunnen aangrijpen om besprekingen to houden over hot ontwor pen eencr wachtgeldregeling, omvattende het geheela personeel in dienst der ge meente dat zij hierin aanleiding meenen te mogen vinden den Raad beleefd, dooh dringend te verzoeken het, College van B. en W. uit te noodigen alsnog een wacht geldregeling voor het gansche personeel t-o willen doen ontwerpen, nadat hierom trent het advies der Algenie ene Werklie- donoomrnassie zal zijn ingewonnen en in d'ezo Commissie dus daarover besprekingen zullen zijn gehouden. „De Tel." deelt de missive ivan don Com mandant; van het veldleger aan de andere commandanten betreffende de in overweging zijnde maatregelen tot indecling van het leger. Het blad geeft in alfat-ctisdho volg orde do namen der 27 «garnizoenen mot do daar eventueel te legeren troepen voor Lei den een regiment infanterie en een rogiment vöM&Ttillerie. Men doelt ons n^rle, dat door do Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders op 5 October een ultimatum is gezonden ^an de firma Wernink, aan den Hooge-Morsohweg alhier en dat daarop geen antwoord is ingekomen van de directie. Ten gevolge daarvan is hedenmorgen ge staakt in de afdeeling betonwerken. De firma wil e?n loonsverlaging invoeren van 3 cents per uur en een evenredige ver laging van het tariefwerk, hetgeen de werk lieden niet wilden aanvaarden. Van 'de directie vernemen wij, dat zij het geven van een antwoord als boven bedoeld geheel onnoodig oordeelde, wijl haar stand punt hjij haar arbeiders volkomen bekend was. De staking in de beton-afdeeling der fa briek omvat 25 man en 10 jongens. 'Zaterdagnamiddag te vijf uren, werd de 23-jarige kantoorbediende Gom. de B., wonende aan het Gerecht No. 4 alhier, toen hij op zijn rijwiel langs de Mare reed, aan gereden door een motorrijwiel, bestuurd doof den lieer W. van der Laan, te Voorhout, waardoor man cn 'fiets kwamen te vallen, De 'fiets werd vrij ernstig beschadigd, maar De B. kwam met den schrik vrij. In den laten avond van Zaterdag reed dp chauffeur j^ic, de. T., af hier, met de auto, genommerd 12617r met als inzittenden oen heer en; dame uit Oegstgeest, langa den Rijnsburgerweg, toen de auto nabij' den overweg van het Holl. Spoor met kracht' tegen een ijzeren mast van de tram opreed, Do schok was 'zóó hevig, dat de inzittende dame, G. M. T., er uit slingerde en bewus teloos van de straat werd opgenomen. De he or, die naast' haar Zat, bleef zitten. Z\j werd in de nabijgelegen kliniek van prof. dr. Van der Hoeven gedragen, waar zij gelukkig spoedig weder bijkwam en waar bleek, dat z^j geen ernstig letsel had verkre gen. De T. zelf kwam ook met den schrik vrrj. De auto bleek zeer beschadigd te z^n en werd door middel van .een andere auto vervoerd naar de auto-garage van den heer Plaisier, aan de Hoogewoerd. De schuld lag bjf den chauffeur, die met één hand stuurde en met de andere aan een oliepot draaide. Zondagvoormiddag te» 11 u. 20 ra. geraakten do 10-jarige Sara v. d. li., uit Ban ge-Agni eten straat 2, en de 7-jarige L P. v. d. H., uit de Sionsteeg, spelenderwijs dicht bij de Turfmarktsbrug aan de Oude- Vest te Avater. Verschillende voorbijgangers zagen het ongeval, doch waar zij blijkbaar geen goede zwemmers! waren éi doordat er geen reddingsmateriaafl aanwezig was, omdat het brugwachtershuisje met het oog op den Zondag, waS gesloten, was het ge vaar groot, dat do kleinen Zouden' verdrin ken. Toevallig passeerde er ook de heer W, D. Eeltjes, wonende Vreewijkstraat 17, die onmiddellijk gekleed te water Sprong én het meisje, dat reed3 in zinkenden toestand ver keerde, op den wal bracht. Daarna wist hij, met behulp van omstanders, die met een haak waren komen aaUloopen, ook het jon getje nog te redden. Bij beidén konden de levensgeesten gemakkelijk weder wordén op<- gewekt. Dat de kleinen werden gered, is ongetwijfeld te dankén aan het kloek optre den van den heer Eeltjes'. Door de politie i3 een vrouw, T. B., in arrest genomen, die in het bezit was van een regenmantel, welke op den 3den Octobc-r ig gestolen. De vrouw bekende den diefstal te hebben gepleegd en is ter beschikking van den officier van justitie ger-teld. In dn Stedelijke "Werk-Inrichting zijn op genomen in <de week van 2 tot en met S Oc tober 178 volwassen personen en 20 kinderen; totaal 198. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Neue Wiener Operette. Ein Walzertraum. Na een goeden inzet met „Dio lustige "Witwo" kwam do Neue Wiener Operette thans met de bekende operette van den Weonschen Wals- koning Oscar Straus, waarin weer enkele van dio bezielende, meesleepe»nide wafomelodieën. De opvoering is niet geworden, wat het wezen moest en wat hel ha"d kunnen zijn, zoo de tenor, dio den rol van Niki, den luitenant-prins-ge- maal vervulde, bij stem ware geweest. Dit was geenszins het geval, verkoudheid belette hem vrijwel er uit te komen, zoodat hij, ging het wat hoog, totaal „zwom". Te meer to betreliron, daar overigons de hoofdipoi'len goed bezet waren. Speoiaal do prin ses Helene beschikt over een mooi en aange naam stemgeluid. De Fransi had iets meer in nemends kunnen hebben. Veel vocale eiscben worden ovorigons in doze operette niet gesteld en aan dit woinigo voldoden do diverse vertol kers. Met lof dient, wat spel betreft, de regce- rende vorst genoemd, aan wien prins Lothar in menig opzioht nog een voorbeeld kan nemen. Orkest en koor waren ditmaal wat bleekjes, verdienen versterking; het orkest in de eersto plaats in kwaliteit, hot koor in kwantiteit. De aanlkleeddng viel te prijzen. De schouwburg was matig bezet, doch goed lachs en goöd-applaudisseeren'd. BINNENLAND. De staking der Amsterdamsche havenarbei ders is opgeheven. Brand in de Regcerings-Kclenmijn Boekit- Asem, '"V Vrijzinnig-Democr. Bond. Zaterdag en gisteren werd te Amsterdam in het gebouw voor den Werkenden Stand de algemeene vergadering gehouden van den Vrijzinnig-Democratisehen Bond. De vergadering werd Zaterdag geopend door den voorzitter mr. W. II. M. Werker die in een rede ernstig waarschuwde tegen de zich alom vertoonende neiging tot reac tie en in dit verband uitvoerig de beruchte reactionnaire rede van prof. Bolland eri- tiseerde. Na de rede van den voorzitter was aan de orde de behandeling van het ontwerp voor do Indische paragraaf van het werk program. De voorgestelde algemeene beginselen werden aangenomen. Als hoofdbeginsel staat daarbij voorop, dat de vertegenwoordiging van het Indi sche volk moet worden opgetrokken op den grondslag van medezeggenschap van allo groepen, die daarvoor, volgens liaar ont wikkeling, in aanmerking komen. Hierna sprak mr. Marckant over den staatkundigen toestand. Deze spreker had tot thenia van zijn rede de eisch, dat bezuinigd moet wordén, maar voor de vrijzinnig-democraten is het aller eerst geboden dat het mes niet wordt ge zet in deelen, waar bet alleen verwoesting kan aanrichten. De bezuiniging moet dus vóór alles gevondou worden op de militaire uitgaven. Do 135 milliocn daarvoor moeten naar beneden, do aanwas der ambtenaren moot worden gekeerd. Spr. kantte zich vooral tegen het bezui nigen op sociale maatregelen, Hij wees er ook op, dat de vrijz.-democraten zich niet moeten aansluiten bij hen, die den arbeids- cfag verlengd, willen zien. BUITENLAND. Een rode van Briar.d te St.-Nazaire- Het resultaat der besprekingen te Brussel Inzake de hulpvcrleening aan Rusland. Naar aanleiding hiervan merkte de heer Koster op, dat in sommige gevallen de be drijfsleider wel eens genoodzaakt is, om het bedrijf stop te zetten of den arbeids dag to verlengen, waardoor dus het loon verlaagd wordt. Bij de bespreking van het beleid der Ka merfracties had mr. Van Aalten nog inlich tingen gevraagd over de houding van den heer Teenstra bij de behandeling van het wetsontwerp tot uitkeering van het Rijk aan de gemeenten in de Tweede Kamer. In afwijking met het overige deel der Ka merfractie heeft, de heer Teenstra daar te gen gestemd. Mr. Marchant, de opmerkingen beant woordende, wees er op, dat de heer Teen stra, die van het platteland komt en daar van houdt, is glebae adstriotus aan de klei gebonden. Hij heeft zeer zeker les dé- fauts de ses qualités. Niettegenstaande dat heeft de heer Teenstra in de Kamer zeer opbouwend werk geleverd. Naar aanleiding van eenige desbetref fende opmerkingen van den heer Kooiman zeide de heer Marchant, dat het beroeps kader sterk moest worden ingekrompen. Het gaat niet om personen. Spr. heeft in zijn naaste familie drie leden die allen deel uitmaken van het beroepskader en zijn verhouding tegenover die familieleden lijdt niet het minste door zijn strijd voor inkrim ping van het beroepskader. Spr. wilde zich op dio zwagers beroepen, om aan te toonen dat het bij hem niet gaat om de personen, maar om de zaak. Wat do Arbeidswet betreft, deze is juist noodig voor dio bedrijven, waar de toe stand elleudig is. Wanneer echter een be drijfsleider bij zijn arbeiders mocht komen en tot hun zeggen: „Hier hebt gij alle mo gelijke bescheiden en boeken. Ik kan het gewone loon niet meer betalen. Ziet zelf maar! {Wat wilt gij: tijdelijk verlaging vau loon of tijdelijk langeren arbeidstijd. Of stopzetting van het bedrijf V' welnu- dan zou men daarover kunnen spreken. De tijden zijn voor tal van bedrijven in derdaad zeer slecht, maar men meene toch niet, dat wij door verlenging van den ar beidsdag wél met Duitschland zouden kunnen concurreeren. De vrijzinnig-democraten mogen zich niet voegen bij hen die de leuze voeren: De 8- urige arbeidsdag moet wegl De internatio nale regeering van Washington moet weg!' Wij mogen niet de hand slaan aan het ge bouw van onze sociale wetgeving. (Ap plaus). Dit is het laatste wat een demo craat past. Spr. bgrijpt niet van den Kos ter, dat hij dat niet voelt. Er ligt een wijziging van de Arbeidswet op de helling, waarbij gelegenheid wordt gegeven om bij collectief contract af te wij ken van sommige punten der Arbeidswet. Spr. gelooft niet, dat dit zonder gevaar is. Wij mogen ons niet laten ontglippen, wat na jaren en jaren van inspanning is be reikt. De openbare bijeenkomst was hiermede afgeloopen. De vergadering ging over in een huishoudelijke. Dr. J. A. Cramer, predikant bij da Ned.-Herv. Gem. in Den Haag, zal 11 Oc tober a. s. zijn 25-jarige Evangeliebedie ning aldaar herdenken. Per Staatsspoortrein van 12 u. 33 m. 13 Zaterdag in de Residentie uit Genève te ruggekeerd de Minister van Buiten'. Zaken, jkr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, verge zeld van de leden van het secretariaat van de Nederlandsche delegatie ter Volkenbonds- vergadering. Ter verwelkoming van den Minister waren op het perron aanwezig mevr. Van Karne- beek en drie zoons' van den Minister en da secretaris-generaal van zijn Departement, jhr. mr. Snouck Hurgronje. Aangezien de meeste Ministers uitstedig waren in verband met de onthulling van het standbeeld van stadhouder Willem III te Breda en do opening van do hygiënische ten toonstelling te Amsterdam, waren alleon do ministers Van IJsse'steijn en De Graaf in de gelegenheid, bij deze begroeting aanwe zig to zijn. Voorts waren tegenwoordig de burgemess- ter van 's-Gravènhage, mr. J. A. N. Patijn, en de secretaris der gemeente, mr. Pen Pelk- wijk, de oud-wethouders van 's-Gravenhaga De Wilde, Jansen, Van Sandiok en mr. Ver broek, de tegenwoordige wethouders mr. De Wilde, Droogleever Fortuyn en eenige Iia.ids leden Bij het verlaten van den coupé werl mi nister Van Karnebeek. die er zeer wetvaroad uitzag, door generaal De Meester tojga- ken. De Minister verklaarde, dat hij niet kott (jntkehnoii, dat deze pntvangst tem, aanges

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1