No. 18892. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 6 October. Tweede Blad. Anno 1921. GEMEENTEZAKEN. UIT DE OMSTREKEN Benoemingen en ontslag. Ter voldoening aan het bepaalde bij de aytfc. 5 en 0 der verordening van 19 Janu- jj^ri 1W1, houdende reglement op het be heer en bestuur van het Krankzinnigenge sticht „Endegeest", de afdeeling voor jeug dige idioten „Voorgeest" en het Sanatori- xiiO voor zenuwlijders „Rhijngeest", gewij zigd bij verordening van 25 September 1919 hebben 8. on W. de eer, ter vervulling van de vacature, die in de Commissie van Be heer over die inrichtingen is ontstaan, ten gevolge van do ontslagname van den heer J. rA. Bots, na raadpleging der Commissie <jen Baad de volgende aanbeveling aan te fyiedenlo. de heer A. J. Oost-dam, 2o. de Keer Th. O. F. Stijnman. Verder stellen B. en W. den Baad voor óver te gaan totl tijdelijke benoeming voor een jaar van: lo. den heer G. E. Uhlenbeck, candidaat ip de wis- en natuurkunde alhier, tot het £ëven van negen lesuren in de wis- en na tuurkunde. r. Deze benoeming is noodig wogens het .verlaten van het gymnasium door dr. Óïeuns en gewijzigde regeling in het onder wijs van de natuurkunde. 2o. mevrouw Stiassni"Wijnhof, doctor in 'de plant- en dierkunde alhier, tot het ge ven van twee lesuren in de Natuurlijke His torie, ter gedeeltelijke vervanging van dr. Buys, die "wegens vermeerdering zijner les uren aan de H. B. S., meer dan zijn maxi mum aantal lesuren heeft bereikt, en om verlichting van zijn taak aan het Gym nasium heeft verz-cht. Tevens geven zij in overweging, te reke nen met ingang van respectievelijk 20 Sep tember en 1 Octot>jr 1921, te benoemen tot :tj3ten en 2den aman*x msis bij 't onderwijs 'de natuur- en scheikunde aan de Hooge- re 'Burgerschool voor Jongens, in vasten dienst Ider gemeente, C. D. Winterdijk, en J. van den Berg, thans in tijdelijken 'dienst. Ónder overlegging van het verzoek van den her ML A. A. Steyns, tijdelijk leeraar &n het Gymnasium, alhier, geven B. en (W., in overeenstemming met het advies van Curatoren van het Gymnasium, den Baad in overweging den heer M. A. A. Bteyns, op diens verzoek, eervol te onthef fen uit zijn betrekking van tijdelijk leer bar in de gymnastiek aan het Gymnasium 'Alhier, en zulks gerekend vanaf den lsten September 1921, op welken datum de nieu we leerkracht voor Lichaamsoefeningen in functie is getreden. O-ratificatie aan een leeraar der Kweek school voor Onder wijzers (essen). Op grond van billijkheidsoverwegingen goven B. en W. den ltaad in overweging om besluiten aan den heer A. O. G. de Thouars, leeraar aan de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen, een gratificatie voor eens too të kennen van f 125, voor de waarneming .tan het Directoraat dier school over het tijdvak van 5 Maart tot en met 30 April 1921, gedurende welken tijd do directeur 'dpor ongesteldheid verhinderd was. Het Rijk vergoedt daarvoor f -13,55. .Verhooging der jaarlijkscho toelagen aan Wijkvereenigingen. Ingevolge besluit, bij de vaststelling der begrootïog voor 1899 genomen, ontvangen de" Vereeuigïngen, welke zicli wijkverple ging ten doel stellen, voor ©Ik barer wijk gebouwen een bedrag van f500 per jaar ,uit de gemeentekas, a!s tegemoetkoming in dp verpriegiugskosten van armlastige pa tenten. Deze vergoediag werd, met het oog op de sedert gestegen exploitatiekosten, bij be sluit van 3 Juli 1919 voor 1915 verhoogd !tot f750; voor het jaar 1920 werd de Tprgoeding eveneens op f750 vastgesteld, bij besluit van 10 Mei 1920 De besturen der wijkvereenigingen richt ten zich bij adres van 10 November 1920 ,tot het College van B en W., met verzoek te willen bevorderen, dat deze toelage voor 1921 op f1000 per jaar werd bepaald, terwijl bjj een nader adres van Maart 1921 twerd verzocht het bedrag in den vervolge tot f1500 te willeu verhoogen. De hoo- gere salarissen der verpleegsters, de zeer gestegen pry's van alle verplegings- en huishoudelijke artikelen en het veel groot-er ^bruik, dat van de wijkgebouwen wordt gemaakt dan voorheen, noopten do bestu ren tot dit verzoek. Met do Commissie voor den Geneeskun digen Dienst en den Directeur van dien dienst, zijn B. en W. van mecmlng, dat het verzoek alleszins voor inwilliging in aan merking komt; ook een ingesteld onder zoek naar den financieelen toestand der twijkvereenigingen schonk hun die over tuiging. Zij geven mitsdien in overweging: lo. te besluiten de jaarlijkscho toelage aan de vereemg'.ngen, welke ifich wijkver pleging ten doel stellen, gerekend te zijn ingegaan 1 Januari 1921, tot wederopzeg- 'gens tc bepalen op f1500; 2o vast te stellen de hierbij overgeie&de hegrootingsregeling, dienst 1921, strekken de tot verhooging van volgn. 197 Kosten van Ziekenverpleging in de wijkgebouwen', fmet fSOOO, Ie vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Op dezen post is nog een bedrag van f31,434.17 beschikbaar. Remise auto-spuit. Nu de automobiel-molorbrandspuit, voor de aanschaffing waarvan in de Raadsver gadering van 20 Februari 1920 gelden werden^beschikbaar gesteld, naar alle waar schijnlijkheid binnen niet te lang tijdsver loop zal worden afgeleverd, moet ook de bergpJaam voor de autospuit weldra in ge reedheid worden gebracht. In een der bef- 5 ^ando spuitenhuizen kan zij niet worden geborgen, weshalve een ander gemeente- gebouw tot bergplaats dient te worden in gericht. Als zoodauig is, ook wat de ligging be treft, uitermate geschikt het benedenge deelte van perceel Garenmarkfc No. 0, welk perceel deel uitmaakt van het complex, dat indertijd o. m. werd aangekocht met het oog op de stichting eener arbeidsbeurs en bet maken van een brandweerkazerne. Omtrent de in het perceel aan te bren gen veranderingen heeft de Directeur van Gemeentewerken overleg gepleegd met den Commandder Brandweer. Deze zou in heb perceel gaarne tevens een centralen brand weerpost gevestigd willen zien, waarin de meest voorkomende en spoedeischende her stellingswerken, alsmede het gewone en da- gelijksche onderhoud van het materieel, welke werkzaamheden door het vaste per soneel worden verricht, konden plaats heb ben. De kosten van verbouwing en inrich ting worden door den Directeur globaal op f18,000 geraamd. Volstaat men voor- loopig met het maken van een remise voor spuit en ladderwagen, zoodat de verdere verbouwing en inrichting voor het oogen- blik achterwege blijft, dan dalen, volgens den Directeur, de uitgaven tot ongeveer f 10,000. De Commissie van Fabricage, hoewel zjj een goedkooper plan overwoog, adviseert tot uitvoering van het ontworpen plan, ter wijl het h. i. geen aanbeveling verdient het plan ten deéle uit te voeren. B. on W. zijlij van een tegenovergesteld gevoelen. Do gemeente moet ziob, volgens hen, met het oog op de financiën, tot het strikt noodzakelijke bepalen. Een cen trale brandweerpost moet h. i. voorloopig achterwege worden gelaten. Zij stellen daarom den Raad voor slechts een bedrag van f 10,000 te hunner besdidk kring te stéllen om daarmede alleen de re- miiae voor de auto-spuit te doen inrichten. Geen kinderspeeltuinen voorloopig. lm den loop van het vorig jaar wendde de afdeeLing Ledden van den Bond van Nederl andsohe Onderwijzers zich bij adres bob don Ba-ad, met het verzoek te willen be sluiten tot den aanleg van twee binder- speelterrein, te weten een in do omgeving van het Schuttersveld en één nabij het Kooipark. Eenige maanden later, in April van ddt jaar, bereikte den Baad ook een request van de hier ter stede gevestigde woningbouwvereemgmg „De. Eendracht", waarin wordt gevraagd grond in do nabij heid van hot Kooipark to mogen koopen en tevona een voorschot en. een jaarlijkscho bijdrage te mogen ontvangen voor den aan leg en do exploitatie van een openbare kinderspeelplaats. Beide adressen werden ten fine van praeadvdes in hand'en gesteld van B. on W. Uitgaande van de meerling, dab tot den aanlog van twee kinderspeelltenreinen ito dezer stede voorloopig nog niet behoeft te worden overgegaan en dat eventueel met óón speelplaats zou kunnen worden vol- sbaan, hebben B. en W .-deze aangelegen heid nauwkeurig overwogen, alsook na gegaan, of er in de gemeente terreinen aanwezig zijn, geschikt om tot kindorspeel- plaats te worden ingericht, daarbij tevens de daia/raan verbonden kosten onder oogen ziende. Hierbij is hun gebleken, dat inwilliging van het verzoek van de voreeniging ,,Do Eendracht" geen aanbeveling verdient. Vooreerst bestaan tegen de plaats van oprichting, een terrein benoorden den Lage-Bijndijk h. i. overwegende bezwaren. Hot voornaamste lui ervan ia wel, dat dit terrein is gelegen in de nabijheid van het Kooipark, dat, naast ruime straten en ten plein, ook reedis oen, zij liet niet groot kinderspeelberrein bezit', terwijl tooh een kin dorsp eel veld in de eerste plaats zou moeten worden aangelegd in of bij die stadswijken, die door hun nauwen aanlag en vaak bekromp en behuizing het meest de beihoefte aan een open en frisoh terrein voor kinderen doen gevoelen. D'o totale kosten, welke do gemeente zioh eventueel voor de uitvoering van het kleinste plan der vereeniging zou moeten getroosten, zouden volgens raming van den Directeur van Gemeente-werken, niet minder bedragen dan f 61,604 voor aanlog- kosten, terwijl dan nog, afgezien van het jaarlijksoh tekort ad f 3647, benevens de kosten van spell ei ding enz., do opbrengst van het terrein wordt gemist. Op grond van een en ander kunnen zij geen vrijheid vinden voor te stellen op het verzoek van ,,Do Eendracht" een gunstige beschikking te nemen. Een nadere beschouwing van de in onze gemeente gelegen, beschikbare en voor kinderspeelplaats min of meer geschikte, terreinen deed zien, diat de keuze in dezen zeer beperkt zou zijn en dat do kosten, die aan do inrichting van een cl'ier terreinen tot een behoorlijke speelplaats zouden ->ijn verbonden, een groot bezwaar vormden tegen uitvoering van dit denkbeeld in de huidige, voor de gemeente financieel verre van gunstige, omstandigheden. B. on W. hebben toon onderzocht-, of het terrein van het vroegere Invalidenhuis misschien geschikt zou wezen, om tot kin derspeelplaats te worden ingericht, en welke uitgaven daarmede gemoeid zouden zijn. De uitslag hiervan was, dat zij dit terrein voor liet beoogde doel nog het beste van allo achtten, omdat het in een ge deelte der stad is gelegen, waar een kin derspeelplaats wellicht het meest tot haar recht zou komen, on hot terrein voor die bestemming ook niet ongeschikt is. Hier tegenover staat als bezwaar, dat men, wanneer voorplein en binnenplaats van 't vroegere Invalidenhuis eenmaal tot speel terrein zijn ingericht, later uit don aard dier zaak niet meer vrij zou zijn in het ge ven van een bestemming aan het geheele complex. Dit zou evenwel nog niet tot verwerping van heb plan, om hier van do bescliaikhare ruimte een kinderspeelplaats te maken, behoeven te leiden, ware het niet, dat ook hier de daaraan verbonden kosten die uit voering met het oog op den -t-oestand van die geaneente-financiën op het oogenblik minder raadzaam ma-ken. Naar raming toch zal voor de inrichting tot speelterrein ongeveer f 8000 noodig zijn, terwijl jaar lijks een niet aanzienlijk bedrag gevorderd zal worden voor bewaking, eipeflleiding, enz. Waar nu bovendien de gemeente bij bestemming van heb voorplein en do bin nenplaats van het oude Invalidenhuis tot kinderspeelplaats een som van pl. m. f 700, zou derven, die zij thans ontvangt als huur dezer terreinen mogen de jaar lijksoh e uitgaven geschat worden op onge veer f 3500. Nu is het College van B. en W. het wel geheel eens met de Commissie van Fabricage, als deze opmerkt, „dat het in richten en hebben van een speelterrein voor kinderen in een stad als de onze een aangelegenheid is, in allen deelo waard om door de gemeente ter hand te wo-rden genomen", maar niettemin hebben zij met een van de beide leden der commissie, die tot haar advies hebben medegewerkt, geen vrijmoedigheid kunnen vinden, om in dezen tijd, nu zuinigheid ten zeerste is geboden, den Baad tot liet doen van een dergelijke uitgave te adviseeren. Hepfstvacantie. In de Raadsvergadering van 18 October 1920 werd besloten de voorstellen betref fende de invoering van een herfstvakantie op hot Gymnasium, de Hoogere Burger scholen en de Kweekschool voor Onder- wijzers(essen) van de agenda af te voeren, om later te komen mot een nieuwe rege ling. In verband met de over dit onderwerp in genoemde vergaderiug gesprokene, heb ben B. en W. aan het College van Curato ren van het Gymnasium, de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en den Directeur ddr Kweekschool ver zocht na te gaan of en zoo ja,.in hoeverre een wijziging van do bestaande vakantie regeling wenscholijk is en daarbij in het bijzonder te overwegen of, indien een herfstvacantle wordt ingevoerd, cfe groote vacantie zonder bezwaar met een week kan worden verkort. Het College van Curatoren en de Com missie van Toezicht zijn eenstemmig vanj oordeel, dat invoering eener herfstvacan- tie wenschelijk is en ook, dat deze vacan tie niet in mindering moet komen op een andere vacantie. Zij zijn echter van mee- ning, dat de herfstvacantie niet een ge il eel e week behoeft te duren en acfiten een vacantie van Zaterdag tob en met Dinsdag d.a.v. derhalve van vier dagen, voor het beoogde doel den leerlingen een rust periode te geven tussohen groote- en Kerstvacantie voldoende. De Directeur der Kweekschool zou, bij invoering eener herfstvacantie, deze Do- paal d willen zien op een volte week, zulks met het oog op de buitsnlecrlingen (Beurs kweekclingenc, oncler wié zijn, voor wie de heen- en terugreis naar en van hun woon plaats te bezwaarlijk moet worden geacht bij een vacantie korter dan een week. B. en W. voelen voor dit laatste bezwaar weinig, en kunnen zich zeer goed veree- nigen met het advies van Curatpren en de Commissie van Toezicht. Zij stellen daarom voor. voor al de genoemde scholen, derhalve ook voor do Kweekschool, een herfstvacantie van vier dagen in te voe ren, welke vacantie zal omvatten den Za terdag der week, waarin de 1ste Novem ber valt, en den Maandag en den Dinsdag. Zij wenschen die enkele dagen, waarop ook nog een Zaterdag en een Zondag val len, niet van "dc overige vacantiedagen te korten. Afwijzing der verzoeken en voorstellen tct steunregeling. In de Raadsvergadering van 29 Augus tus j.l. werd overeenkomstig praeadvies van B. en W. besloten, slechts cfan spe- cialen steun aan uitgetrokken, werkloozen te geven, indien het Rijk daartoe zijn me dewerking verleende. Indien echter het Rijk daartoe niet geneigd bleef, zou ook van bijzonderen steun van gemeentewege geen sprake meer kunnen zijn, en zouden degenen, die nog hulp bleken noodig te hebben, zich dienen te wenden tot het Bur gerlijk Armbestuur. Intusschen hebben den Baad een twee tal adressen en een tweetal voorstellen in zake de steunverleening aan uitgetrokken werkloozen bereikt, welke in de vergade ring van 19 September j.l. in handen van het College van B. en W. ten fine van praeadvies werden gesteld. In het -adres- van den Leidschen Bestuur dersband, den Boomsch-Kabholieken Volks bond en het Plaatselijk Arbeidssecreta riaat wordt aangedrongen op de instelling van een crisiscommissie, samengesteld op de wijze, als in het bij het adres behooren- clc schema aangegeven. Deze crisis-commissie zou clan moeten vaststellen, in welke vakken of bedrijven een crisis-toestand geacht wordt te be staan, en verder belast zijn met de behan deling van de verzoeken om steun en niet de vaststelling der uitkeeringsbedragen, hetgeen echter zou moeten geschieden naar een vasten maatstaf, waarbij de steunrege ling voor uitgetrokken sigarenmakers tot grondslag zou worden genomen. Dc gel den, voor het doen der uitkeeringen benoö- digd, zouden door het Burgerlijk Armbe stuur beschikbaar moeten worden gesteld, waarvoor op de begrooting van dat be stuur een bedrag behoorde te worden uit getrokken. Het Burgerlijk Armbestuur zou zich ook met de administratie der ge dane uitkeeringen moeten belasten en in geregeld overleg moeten staan piet de orisis-commissie. Ten slotte zouden de uit keeringen aan ondersteunden, die lid zijn van een werkloozenkas, door middel van het bestuur der betrokken organisatie moeten worden verstrekt, welk bestuur elke week heb uit te keeren bedrag zou moeten verrekenen met het Burgerlijk Armbestuur,. Ook in het tweede adres, dat van - den Leidschen Christelijkcn Besturenbond, wordt verzocht steun te -verleenen clioor middel van een speciale commissie, door tusschenkomst van de vakvereenigingen. Met het Burg. Armbestuur, wiens gevoelen B. en \V. inwonnen, komt het dit College voor, dat van inwilliging van een van beide ver zoeken af aanneming van de voorstellen geen sprake kan zijn. Niet alleen zou die aanneming of inwilliging feitelijk niets andern zijn dan oen terugkomen cup een onlangs genomen be sluit, het is ook onmogelijk, omdat het zou zijn in strijd mot de wet tot regeling van het Arm bestuur, de Armenwet. Immers, bet Burg. Armbestuur zou feitelijk niets meer zijn dan de kassier der in to stellen speciale commissie, di^ zou beslissen of ai dan niet ondersteuning zal plaats hebben. B. en W. adviseeren derhalve op de beide adressen afwijzend te beschikken en de beide voorstellen niet aan te nemen. Dit neemt niet weg, dat door hun College alsnog ernstig over wogen is, of niet zonder in strijd met do wet te handelen, een regeling zou kunnen worden ge troffen, waardoor aan do geopperde bezwaren tegen een verwijzing van do uitgetrokken werk loozen naar bet Burgerlijk Armbestuur grootcn- dcels zoü kunnen worden tegemoet gekomen. Zij mcenen hierin geslaagd te zijn en ver trouwen, dat ook dc Raad met do door ben ontworpen regeling zal instemmen. Hun regeling komt dan op het volgende neer: De georganiseerde uitgetrokken werkloozen melden zich om 'steun aan bij de respectieve werkloozenkassen hunner organisaties, welke kassen de steunaanvrage met bun ad-vies door zenden aan het Burgerlijk Armbestuur. Het Burgerlijk Armbestuur onderzoekt elke steunaanvrage zelfstandig, beslist daarover, ge hoord bet bestuur der wcricloozonkas, en stelt voor elk geval, waarin de steunaanvrage wordt ingewilligd, bet bedrag van de te verleenen uit- keering vast. De door bet Burgerlijk Armbe stuur vastgestelde uitkeering wordt aan don be trokkene uitgekeerd door middel van de betrok ken werkloozenkas, tenzij deze haar medewer king tot de uitkeering weigert, in wolk geval bet Burgerlijk Armbestuur "bericht zendt, dat de uit keering door den ondersteunde ten kantore van bet Burgerlijk Armbestuur kan worden afge haald. Wordt de steunaanvrage niet door hel Burgerlijk Armbestuur ingewilligd, dan wordt 'hiervan zoowel aan de betrekken werkloozen kas, als aan den steunaanvrager bericht ge zonden. De ongeorganiseerde uitgetrokken werk loozen dienen zich uit den aard der zaak recht streeks bij het Burgerlijk Armbestuur om steun te vervoegen. Bij bet invoeren van een dergelijke regoling wordt b. 1, met handhaving van het besluit van 29 Augustus j.lecnerzijds ruimsohoots tege moet gekomen aan de bezwaren, die tegen een verwijzing van de uitgetrokken werkloozen naar hel Burgerlijk Armbestuur zijn geopperd, ter wijl anderzijds do positie van bet Burgerlijk Armbestuur niet in het gedrang komt en niet in strijd met de wet wordt gehandeld, aangezien do beslissing, of en. zoo ja tot welk bedrag on dersteuning wordt verleend, berust bij bet Bur gerlijk Armbestuur cn niet bij een speciale com missie, die de wet niet kent. Ouder mecïodeeling, dat bet Burgerlijk Arm bestuur liun College hooft bericht tegen een regeling in den geest van de zooeven vermelde geen bezwaar to hebben, govon B en "W. den Raad in overweging, afwijzend op do verzoeken te beschikken, de voorstellen niet aan te nemen, dooh instemming te betuigen mot de door hen voorgelegde regeling. Afwijzing verzcek R.-K. Bouwvakarbeiders. In een adres verzocht bet bestuur van de afd. Leiden van den Ned. R.-K. Bouwvakarbeiders- bond ,,St.-Joseph", om de uitgetrokken werk- looze leden van dezen bond voor steun krach tens do bijzondere gemeentelijke steunregeling in aanmerking te brengen. Do leden van dezen Boud hebben reglementair recht op een uitkeering uit de werkloozenkas gedurende 10 weken. Art. 33 van het reglement der kas bepaalt voorts, dat het bestuur bevoegd a's, indien liet belang van de kas dit vordert, bet bo&rag en den duur der uitkeeringen tijde lijk te verminderen. Van deze bevoegdheid beeft het bostuur gébruik gemaakt door met ingang van 2 Mei j.l. de uitkeering te beperken tot C treken met het vooruitzicht voor de loden om do resteerende -i woken na 1 October te ont vangen, indien de kas zulks dan zou toelaten. Deze maatregel van het bestuur was noodig, omdat de Bond de regeling van den Minister van Arbeid, waarbij de reglementaire uitkee ringen zouden worden gewaarborgd, mits het bedrag der uitkeering niet hooger werd gesteld, dan door den Minister was bepaald, niet heeft aanvaard. De Bond meende zich destijds niet bij deze regeling behoeven neer. te leggen, om dat de stand van do kas in het begin van het jaar goed was en de vooruitzichten in het bouw bedrijf geen ongunstig perspectief opleverden. Dit viel echter niet mee, zoodat de Bond, wilde do kas niet te spoedig leeg- zijn, genoodzaakt was, den termijn dor uitkeering te beperken Had do Bond do rogelin? van den Minister wél aanvaard, dan waren dus de reglementaire uitkeeringen, zij het op oen Jager bedrag, ge waarborgd. Naar de meening van B. cn "Wl gaat bet niet aan onder deze omstandigheden de leden van dezen Boud, dio in plaats van 10 weken slechts 6 weken getrokken hebben, als uitgetrokken tc besohouwen. De Bond heeft gemeend zelf het risico voor do uitkeeringen op zich tc kunnen nemen on zal dus ook do consequentie daar van dienen te aanvaarden. Er zou andors een vrij willekeurige toestand ontslaan cn men zou onbillijk worden tegenover andere kassen. Op bovenstaande gronden hebben B. en W. toen de Bond zich eenigen tijd geleden tot hun Collego wendde met eenzelfde verzoek, gemeend dit te moeten afwijzn. Bovendien heeft deze zaak thans geen prac- tischo beteekenis moor, nu do Raad bes-loten beeft met ingang van 1 October de bijzondere gemeentelijke steunregeling stop te zotten. Al leen om die reden al kan dus van inwilliging van het verzoek geen sprako zijn. B. on "W. geven mitsdien in overweging op het verzoek afwijzend to beschikken. 0 HAARLEMMERMEER, 'Opening van de Eerste Christelijke Land- bouwwinterschool in Nederland. Dozo gewichtige gebeurtenis had Woens dagmiddag te 2 uur onder begunstiging van prachtig weer te Hoofddorp plaats in de versierde zaal van het hotel „De Land bouw". De zaal bood een recht gezelligen aanblik en was flink bezet, terwijl de bij eenkomst een feestelijk karakter droeg. Een breede lering genoodigden en belang stellenden, uit alle oorden van Nederland^ woonde de opening bij. Tegenwoordig waren: Z.Ex. de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; do Voorzitter van den Christelijken Boeren en Tuindersbond in Nederland, pFof. mr. P. A. Diepenhorst; de Inspecteur van hét Landbouwonderwijs, dr. V. d. Zande; do heer J. Woldendorp, directeur van de land bouwwinterschool; het dagelijksch bestuur van deze gemeente, vertegenwoordigd door de beide wethouders^ de heeren Borst en Knaap en den gemeente-secretaris den heer Rinkel; de Yoorz. van de gewestelij ke afdeeling van den Nederl. Boeren- en Tuindersbond; "Raadsleden en oud-Raads- fedenleden en afgevaardigden van ver schillende vereenigingen en organisaties op landbouwgebied; burgemeesters uit om liggende gemeenten en vele andere belang stellenden. Prof. Diepenhorst, die de leiding van da bijeenkomst op zich genomen had, vev- itocht allereerst den aanwezigen te zingen Psalm 123 1. Daarna hield hij een ope ningsrede, waarbij in kernachtige bewoor dingen het bestaansrecht speciaal van deze Christelijke Landbouwwinterschool werd uiteengezet. De school werd hierna door den Minister met een toepasselijk woord geopend. Ver volgens sprak de heer C. v. d. Heuvel, voorzitter van de gewestelijke afdeeling •ran den Nederl. Boeren- en Tuindersbond, die met groote waardeering en dankbaar-1 heid kon getuigen dat de tot-stand-koming van deze school voor de gemeente Haarlem mermeer een felicitatie dubbel waard is. De heer Borst, wethouder, deelde mede, dat de burgemeester van deze gemeente, mr.- Slob, door. ziekte verhinderd is, aan wezig te zijn, bracht dank namens het ge meentebestuur voor de uitnoodiging en sprak een gelukv: ensch uit met de tot standkoming van de Christelijke Landbouw winterschool te Hoofddorp, die met den noodigen steun van Rijk en gemeente er toch roem op mag dragen vrucht te zijn van een krachtige en prachtige ontplooiing van het particulier initiatief. Voorts was het spreker aangenaam te kunnen mededee len, dat de gemeente de tot-stand-koming dezer middelbare landbouwschool met war me genegenheid heefb gesteund, in hoofd zaak, omdat het tot zijn genoegen in klim mende mate heeft waargenomen, dat de behoefte aan een dergelijke school in steeds breederen kring bij ouze landbou wers hoe langer hoe meer gevoeld wordt. De heer Colijn, burgemeester van Nieu- wer-Amstel en lid van de Tweede Kamer, hield een warm pleidooi voor de wensche- lijkheid, dat de Regeering den landbou wers niet al te veel aan banden zal leg gen, alzoo voor vrijheid in hun bedrijf. Hierna werd het woord nog gevoerd door dr. Van der Zande, Prof. Diepenhorst sprak nog een kort slotwoord en verzocht ds. De Bruin, van Aalsmeer, met dankgebed te sluiten. Na afloop van de plechtigheid, werd in de voorzaal receptie gehouden en werden ververschingen rondgediend. Buiten, vóór het hotel, werd van eenige autoriteiten een kiek gemaakt, terwijl in de zaal vele belangstellenden nog eenigen tijd gezellig bijeen bleven. Dat 5 October 1921 voor onze landbou wers, veehouders en tuinders, met het oog op het zeer groote belang dat er voor 'Ren is gelegen in de vestiging van deze school in onze streek een Hoogst belang rijke dag was, behoeft voorzeker geen na der betoog. De heer H. Guichelaar, commies bij 's Rijks directe belastingen, wonende te Zwanenburg alhier, is tijdelijk werkzaam gesteld te Halfweg, in verband met de bie tencampagne. Woensdag is te Hoofddorp op 76-jari-< gen leeftijd overleden de heer J. Klomp, De overledene, een bekende persoonlijk heid in deze gemeente, die meer dan een halve eeuw in dezen polder heeft gewoond, was gedurende vele jaren lid van de com missie tot wering van schoolverzuim en is in vroeger jaren, toen hem daartoe do krachten werden geschonken, ook op ver schillend ander terrein alhier werkzaam geweest. SASSENHEIM. De melkprijs is al hier gebracht van 20 op 22 cents. Met den bouw van het transformator- huisje achter het postkantoor is begon nen. De fundamenten zijn reeds gelegd. De actie van de voorstanders der openbare school heeft zooveel uitgewerkt, dat nu reecïs een dertigtal kinderen zul len blijven. Van opheffen der school dus geen sprake. De gehouden verkooping, landerijen en huizen, eigenaars Erven Baron van Heemstra, heeft ongeveer f79.090 opge bracht. VOORSCHOTEN. Gistermiddag kwam met eon Hongaarsch transport ook ccn tiental kin deren voor Voorschoten mee. Voor acht is reeds huisvesting gebonden, dooh twee jongetjes vau pl.m. 8 jaar zijn over. Wie zich over hen wcnscht to ontfermen vervooge zich heden nog bij don heer W. Krispijn. De btirgcTwacht van Voorschoten gaat in het vervolg schietoefeningen houden in het gym. lokaal van de openbare school (Dorp) op W oensdaga vond-

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5