DE IfüDER. jboonheid, tot het gros der toeschouwers 'doorgedrongem. Wanneer dit niet ge- ohled mag men de vertolking er niet de chuld van geven. Wellicht voelen velen icli opgewekt dit böek nog eens te Jezen. iÖe St.-Josephgczellenvereeniging heeft je aangename taak gehad „Alibaba", net 'ekende verhaal uit „De Duizend en 'één lacht'* in beeld weer te geven. Ware het maar echt gou'd, dachten we, [oen we de met zakken beladen ezeltjes in len stoet zagen loopen, gevuld met het joud, dat uit de zoo rijk gezegende grot ras gehaald, nadat op 'de tooverspreuk:: Sesam 'open u'i de geheime deur was >pengegaan. De 3-October-vereeniging zou Jen Leidenaars dan niet alleen een 'dag jsran veel pleizier hebben bezorgd, maar De aangenaamste verrassing ia echter geweest het feat, dat onze burgemeester voor een der ramen van zijn woning den optocht heeft gezien en begroet. De lange wandeling door de stad leverde geen enkel incident op en de orde werd geeoi oogonblik gestoord. Heb publiek heeft aan het welslagen op voorbeeldige wijze medegewerkt. In dat opzicht zijn we in de laatste jar.en zeer vooruitgegaan. Een verblijdend ver schijnsel waarop wij gaarne de aandacht vestigen. Zoo keerde de stoet in goede orde tegen vijf uren tot haar uitgangspunt terug, waar zij met een woord van d'ank aan de deelnemers, werd ontbonden. gemeester. .Vanzelf komt men dan tot de vraag, wie jlïr. De Gijselaar vervangt en dan is 'dat de heer lJera; de inluider van een nieuwe aera, door den 3-Oct.dag tot precies 12 uur te beperken en het verbod van de Zaterdagavond-kermis, een gevolg dat Thomasvaer verlof heeft gevraagd en niet Pieternel, aldus 'de laatste. Dan volgt een hulde aan bestuur en commissies der 3-Oct.-Vereeniging, waarna enkele pakken de op en aanmerkingen- over onze grach ten, als bijv. het Levendaal, waaraan dè medische hulp, hoe goed ook vertegen woordigd, niets doet, over het nimmer klaar-komen'de, millioenen verslindende ziekenhuis, over de tentoonstelling van Haagsohe organisators in de Stadszaal over het plukken der burgerij door den Van BJöRNSTJERNE BJöRNSON door M. de R. I (Nadruk verboden). De man, over wien deze vertelling Kan'« delt, was de voornaamste uit het heele ker spel en heette Thord Oeveraas. Op een dag stond hij in het studeervertrek van den predikant, ernstig en in volle lengte opge^ richt. „Ik heb een zoon gekregen", zeide hij, „en ik wil hem laten doopen". 5,Hoe moet hij heeten ,,Finu, naar mijn va der". „En wie zijn de peeten Hij noemde ze ophet waren de aan-« zienlijkste mannen en vrouwen uit de ge meente en allen bloedverwanten van 3?hord. filrrï draait de geh'eele week. Wij kunnen een bezoek hartelijk aanbevelen. Precies halfelf ving op het Schuttersland het slotnummer aan, aangekondigd als ex tra schitterend vuurwerk. En dat was geen humbug". Onze stadgenoot, de heer Kat, .verdient een woord van lof. Hij heeft zich uitnemend van zijn taak gekweten. [Wij kunnen de 15 nummers, die elkander in verrassend snel tempo öpvolgden, met hoog opgaande vuurpijlen er tusschendoor, niet alle opnoemen, maar het mooie num mer de Rekwerker, iets geheel bijzonders op dit gebied, mogen we niet verzwijgen. Te elf ur-en ging de groofae sl-otdecoratie, het omkransde borstbeeld van Burgemees ter Van der Werff en daar de jaartallen 18861921 ter herinnering aan het 25-jarig Lei'den ook uit cfle finaneieele misère heb ben geholpen. Do 18de groep de optocht loopt naar liet erind voerd'e onze gedachte naar Voor-ïndië. Van Lemburg Brouwers „Ak- bar" verhaalt de geschiedenis van een. Indisch groobmogol, tegen wden, mot welk ëen wijsheid hij zijn uitgestrekt rijk ook bestuurde, een samenzwering werd ge- arn-ied. Do groep was in twee afdeöldngeu gesplitst. In de eerste afdeeling zag men deal Keizer en zijn getrouwen on de tweede 3o samenzweerders van de Jor.gelingsvor- ceni&ing „Dient de -Heer", er past een woord van hulde. Maar Afcbar is ndet zoo goed bij het publiek bekend a-ls „do Ne- geirhüit" van Harriet Beech er Stowe, in 1850 dkxxr haar geschreven, als een aan klacht tegen de in de Vereendgdo Staten foem" nog heorsóhonde slavernij, van welk bock wel oen ieder zioh de hoofdpersonen herinnert-, zoodat ze ook nu, zooals zij in den stoet werden voorgesteld, onmiddellijk werden herkend. De roetzwarte neger, De Avohdleestelijkheden. Na den optocht kwam er een korte pauze die door velen zal zijn gebezigd om den in- wendigen mensch te versterken. De tradi tioneel© hutspot vormde ongetwijfeld daar bij den hoofdschoten Zooals het immers jaar op jaar het geval was. Op het Scliutterslaud zoowel op het gere serveerde, als op het vrijterrein, was "het den geheel en avond druk. Hoewel ons van ochtend nog geen cijfers konden worden verstrekt, werd ons toch van bestuurszijde verzekerd, dat er nog nooit zoo veel rhen- schen, zoowel op den dag, als des avonds aan de feestelijkheden hebben deelgeno men. Gelukkig., dat er nu ook weer drie toegangen tot het gereserveerde terrein wa ren. Alleen door Zomerzorg en Zomerlust had het niet gekund. Op het feestterrein speelde oudergewoon te 't Stedelijk Muziekkorps en gaf de Kef- hebbers de gelegenheid tot dansen en hos sen, waarvan den geheelen avond een zeld bestaan der 3-October-Vereeiniging de luaht in en daarmede was ons mooie 3-October- feest weder geëindigd. De diuiizetndleja bezoekers van het veld haastten zich naar* de uitgangen en weldra, was het terrein weder veriaten. In do stad bleef bet echter nog langen tijd druk en de laatste trams en treinen werden bestormd door de vreemdelingen, die met een aangename herinnering aan den 3en October van dit jaar huiswaarts keerden. En nu wachten wij maar weer op 3 Octo ber 1922, met den wensoh dat ook dan nog het zoo actief bestuur van heden de fees ten ban voorbereiden en dat de eere voorzitter, burgemeester Gijselaar in volmaakte gezondheid het feest zal kunnen medevieren. De foto's zijn genomen ën de cliché's vervaardigd door de Maatschappij ,De Po lygraph", te Haarlem. fiscus, dank zij b.v. de vuilverbranding, straks misschien ook nog tengevolge .van het overnemen door de gemeente van 'de Duinwatermaatsohappij, die nu werkt met 15 „werkers", dan met 60over de ketelmuziek^ het raadslid Kuivenlioven ge bracht, over de 'politiezorg yoqr de kleine steentjes in dé Breëstraat, over de voet-, kuit- en Enierënectie en 'de glijbaan aan liet station en over dé vraag', waar de Za- terdagsche markt nu eigenlijk is, om te besluiten met een vaarwel aan mr. dr. Van der Pot, in wden de stad zooveel ver liest en de beste wenschen voor onze goede Sleutelstad. Ziedaar do pikante saus uit die overigens wed voorziene ■disch in de bruiloft van Mo ris en Roosje, die zelf eersb op bet derde -pilan staan, claar Krelis en Elsje na Tho masvaer en Pietemei de aandacht voor zich opedscheai door hun zangnummers en dansen. In den heer H. van der Werf en mevr. A. Arnoldv. d. Tol had men een fraai verliefd paartje gekregen^ zooaüs „Wenscht gij nog iets vroeg de predi* kant, terwijl hij hem aanzag. De boer weifelde even. „Ik zou graag willen, dat hij alleen gedoopt werd", zei- de hij. j,Dat wil dus zeggen op een weekdag?" „Ja, volgenden Zaterdag, des middags om twaalf uur". „Anders wenscht gij niets ?"- yroeg 'dö predikant. „Anders weet ik niets". De boer draaide met zijn pet alsof Hij wilde heengaan. Toen stond de predi kant op. „Ik wilde u alleen dit zeggen, zeide Hij, terwijl hij op Thord toeging, zijn hand greep en hem in de oogen zag: „God geve, dat dit kind u tot een zegen worde 1-- Zestien jaar later stond Thord wederom' in dezelfde studeerkamer. >,Wel, Thord, je houdt je goed, man," zeide de dominee, want hij vond hem niets veranderd. „Ik heb ook geen zorgen", antwoordde Thord. gevolgd door de Sneeuwkoningin. Uit de Sprookjes van Andersen: De herderin en de schoorsteenveger. Uti de Sprookjes van Andersen: Twaalf met de Post, De Kozakkenmuzi< oom Tom, van de familie St. 01 aire, loo- peaide naast een negerjongen, de familie St. Olalro in een manden wagentje, (3e jongeren op ponnies. En verder George en zijn vrouw Elise, met andere in oen huif kar, vluohtendo naar Canada, achtervolgd door slavenhandelaars en twee veldwach ters te paard Zoo was deze voorstelling en ieder leefde er in mee. De laatste geen groole, doch daarom niet minder aardige groep waar aan Ghr. H- B. S.-ers er hun jeugdige krachten hadden beproefd, speelt omstreeks 1880 in Zuid-Afrika en was een episode uit den strijd tegen do Zooloo's en Engelschen. Van het gezelschap, dat voo-r onj oog voor bijging was do hoofdpersoon do oude eer biedwaardige zendeling, waarom hier zich indero meer of minder bekende persoon lijkheden uit dien tijd aic-h groepeerden. Do flink aan elkaar sluitende stoet werd gesloten door de muziek van het Stedelijk korps: Overal langs den weg wercl de optocht! mot toejuichingen, ontvangen en do kransen en bloemstukken onder weg &an het bestuur en verschillende deelne mers geschonken, zijn zoovele bewijzen van je sympathie der burgerij voor de 3 Octo ber-V ere omging en dti'o met haar hebben ^mengewicrikt. Door enkele vreemden ^-ctd do hartelijkheid betracht, bestuur; en ^miriissa/risson bij het passëeren hunner ""oning de eerowijn aan -te bieden. 'c voor aan de groep Oorlog en Vrede. zaam druk gebruik gemaakt werd. En wie op den dansvlonder geen plaats kon krij gen, hoste op het land zelf. Er heerschte een dolle stemming, doch wanklanken wer den er gelukkig niet gehoord. De politie behoefde zeer zelden tusschenbeiden te ko men. De kermisvermakelijkheden hadden het ook druk. „Wij zouden nog veel meer ver- koopen kunnen", zeiden ons sommige on dernemers, „als wij er maar personeel voor hadden". Hetzelfde gold voor „Zomerzorg" en „Zomerlust" en ook voor de uitspanningen in de stad zelve. In „Zomerzorg" gaf het muziekkorps van Het 2de reg. Veld-Artillerie uit Den Haag een concert en wekte de van nature goede stemming nog op. In het Luxor-theater was het, evenals in Rejo al druk. De wakkere directie had er voor gezorgd dat de feestelijkheden van den dag tot den optocht toe kon worden vertoond. Den geheelen dag had men van de mooiste momenten films opgenomen cn deze waren uitmuntend geslaagd.Van half- tien tot tien uur passeerde zij de revue in Luxor en vervolgens in Rejo, steeds harte lijk toegejuicht. AI en toe, klonken de va- derlandsche liederen op en zong men ter eere van burgemeester De Gijselaar. Deze Kloris en Roosje. Ongetwijfeld ,is De Bruiloft van Kloris en Roesje een der meest populaire oud- Hollandsclie kluchten gebleven. Dankt zij dit aan de aardige wijsjes en dansen voor een deel, ,voor het grootste deel echter zeker aan 'de opmerkingen en spotternijen, die Thomasvaer en Pieternel in den mond gelegd worden en we onderschrijven vol komen, waar in de officieele gids gozegd wordt: „Daarom en misschien daarom al leen zal 'dit oude boerenbruiloftstuk de eeuwen blijven verduren." 't Is een gesukkig idee geweest om op den feestavond van Leiden in den" schouw burg deze klucht te geven, doorspekt met Leidsche aardigheden en rake opmer kingen nap velerlei a'ares. Thomasvaer en Pieternel, die resp. werden voorgesteld door den lieer F. A. Buil en mej. O. van Staveren, liebben zich met lust gekweten van hun dankbare taak" en hebben hun sa menspraak met' succes over het voetlicht gebracht, 't Was al leven 'en levendigheid en spo-ntaan barstte menigmaal een dave rend applaus los uit den volle'dig bezet ten schouwburg. Wanneer we in 't kort trachten een beeld te geven "van deze /sa menspraak 'dan krijgen we'Alleredrst .worden de beste wenschen uitgesproken voor een volledig herstel van onzen bur- Groep uit de Ivantoe van Wa van Krelis en Elsje wordt gevergd, terwijl het ^echtpaar Kloos—Yan Staveren het bruilof tspaar fleurig gaven. Do bruiloft zeilf was een aardig festijn, goed aangekleed met frissch© kleur-nuan- oes en de dames etc. deden het wat beet. Ook de bloem en-uit deeling onder het pu bliek sloeg overtuigend in. Summa summ/arum: een beslist succes, dab ziah hedenavond, naar we Verwachten za.l herhalen in niet mindere mate. We willen niet eindigen voor nog mevr. Van der LijkeSytenia te hebben genoemd voor de keurige regie. Tevens speelden zij nog los en blij de Mansette. De heer Yan der Reyden, als do ceremoniemeester mag ook niet vergoten, evenmin als het mu ziekgezelschap „Sappho", dat wederomi eens zijn hooggewaardeerde medewerking verleende en het woord van hulde oprecht verdiende. Aangevangen was met het Wilhelmus, dab staande werd aangehoord1.: t-E- ïr Scott. Daarop zweeg de predikant, maar na een poosje, vroeg hij„Wat is vandaag de reden van uw komst?" „Ik kom hier vandaag, omdat mijn jon gen morgen wordt bevestigd". „Het is een beste, vlijtige jongen". „Ik wilde dominee betalen wat ik hem schuldig ben; maar ik wou eerst .weten wat zijn nunïmer is". „Hij is nummer één". „Best", hier zijn vier daalders voor 'do minee". „Verder niets?" vroeg de predikant, ter wijl hij Thord aanzag. „Verder niets", en Thord ging heen. Weder gingen acht jaren voorbij; toen hoorde men op een goeden dag voor domi nees studeerkamer een druk geraas; want er kwamen een menigte menschen aanloo- pen en voorop ging Thord. De predikant keek op en Herkende hem. -„'Wel, wel, gij komt heden met een 'groot gezelschap !"- „Ik kom om het huwelijk aan te geven van mijn zoon; hij wil Karen Storliden trouwen, 'de dochter van Gudmund, 'die hier ook is meegekomen". >,Dat is Het rijkste meisje uit het 'dorp". „Ja, 'dat zegt men",- antwoordde 'de bóer "én streek met zijn Hand zijn Haar Paar achter. De predikant stond een obgenblik in

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 7