Waren aardige attracties, waaronder de feeststemming groeide, maar den voormid «fcg werd er niet geheel mee gevuld. En nu is het tegenwoordig bestuur op Jiert dankbeeld gekomen een bistorisob ge trouwe uitbeelding te geven van een der belangrijkste momenten uit bet ontzet der .uitgehongerde veaté. De Geuzenvloot-, de stad binnen varend met proviand voor de hongerende bevolking. Wat is natuurlijker op oen dag als gasteren dan deze voorstel ling! En daartoe is men eerst gekomen op 'do 32e feestviering al werd een twintig tal jaren geleden ook eens zoo iets gege ven. Is bet merf> zoo iets van een ed van Columbus? Maar nu is bet er dan ook en bet zal nieb weder uit bet programma ver dwijnen. Doch laten wij er dadelijk bijvoegen, dat Belts dit bestuur met de geldmiddelen, Uitdeeling van Brood en Haring. Vorig-o jaren, toen de leeftocht niet door de vloot werd aangevoerd, dioch roeds eer der in de Waag werd gedeponeerd, bad de uitdeeling in de Waag zelf plaats. Ten einde do historie zoo trouw mogelijk te volgen, bad men nu bepaald de uitdeeling van het brood en de baring, zooals we bo ven zijdon int de vaartuigen voor de Waag te doen plaats hebben. Het ge schiedde nu dus meer in het openbaar, voor ieder te zien en waar te nemen. En zoo behoort liet immers. Do Commissie, met deze werkzaamheid belast, heeft een gemakkelijke taak. Dit gold reeds, toen do uitdeeling binnen de muren plaats had, hoeveel te meer thans. 't Heeft echter ook nu weder een zeer Romantieke optocht. .Wie als wij, in don voormiddag eens een kijkje heeft genomen op het voorplein van de Kweekschool voor Zeevaart en nog iet-s verder in een der groote zalen waar de ver schillende groepen werden aangekleed, ge grimeerd (door de firma's Van der Pijl en Kouwenberg), en voor den optocht gereed gemaakt, zal nog meer waardeering koes teren voor de besturen en commissies, die haar hebben ontworpen en in elkaar gezet, evenals ook voor de deelnemers der groe pen. Het heeft wat tijd en hoofdbrekens gekost vóór de stoet was opgesteld Geluk kig namen de deelneemsters en deelnemers het van de luchtige zijde op en voelden zich in hun schik in de mooie kleedij. Zij dans ten en hosten door elkander dat het een lievo lust was. De mannen dio te paard goed geweest, dat de Commissie deze ge legenheid heeft aangegrepen om dit werk in Leiden althans meerdere bekendheid te geven. De groep, wederom uitgevoerd door de leden van jjLedagoh" vertoonde het bruidspaar Saartje en Hendrik Edelen en do bruiloftsgasten terug van de kerk ge reed zich aan den deftigen, maar vroolijken discK te scharen. Het was een aardige groep die gevolgd werd door Multatuli's veel besproken Max Havelaar, weergege ven door dei Indologen-Vereeniging met eenige Indonesiërs. In hoofdzaak werd voor gesteld de aankomst van Max Havelaar te Lebak bekend geworden'door de uit lit terair oogpunt veel geroemde toespraak tot de hoofden van Lebak. Een Javaansch meisje bood op den Witte Singel Max Ha velaar een bloemstuk aan. Een voorstelling van een vijftal sprook jes .van Andersen, uitmuntend in kmtiejr- lijken toon, waaraan telkens een diep re delijke waarheid ten grondslag legt, wewf daarna gegeven „Het meisje dat op het brood trapt", „do kleine Meermin", ,/dé Herderin en de Schoorsteenveger", 'do al legorische voorstelling der twaalf maan den: „Twaalf met c!e post" en „do Sneeuw koningin", werden achtereenvolgens door tie dames gymnastiekvereeniging „Bron< hilde" voorgesteld. Wij behoeven er niets van te zeggen. Zij hebben voor zich zelf gesproken. En de aankleeding was, zóoals wij dit van „Brunhilde" gewend! zijn, al lerkeurigst. Er ontbrak niets aan.- Moeilijker nog was do taak dezer ver- eeniging bij de uitbeelding 'der volgende groep: Zij heeft echter ook deze moeilijk- De overwintering op Nova-Zembla, gevolgd door Saartje Burgerhart. Dr. Max Havelaar van Multatuli. waarover het kon beschikken, dit mooio pumimer van het program niét had kun nen uitvoeren, indien niet de medewer king van die Kweekschool voor Zeevaart S^aaiö Verleend. Aan de bemanning der Kweekschool is bet te danken geweest, dat deze intocht zulk een geweldigen indruk maakte, en zoo èchflttetrend is geslaagd. Met groot enthusiasme werd de vloot, die pneoies halfbegen door de historische iVÜetbrug voer en met vreugd esdhot en haar komst had aangekondigd, nadab de volksliederen waren gespeeld, ontvangen. De belangstelling was enorm. Zoo iets ziet men ook niet alle dagen. De uniformen der geharnaste aanvoer ders en manschappen, waren historisch ge trouw, de muziek en haar uitvoering deed denken aan den tijd van het beleg. Het zou ons te ver voeren al do acht vaartuigen te beschrijven en de historische personen, waarmede zij waren bemand, zeüia maar et noemenvolstaan wij. met de Verzekering, dat de regie uitnemend was. Jeanne De regeling van het geheel, zoowel als van do onderdooien is aan. goede handen toe vertrouwd geweest. Zoo moet de Zeeuw- 6che Admiraal Louis de Boisot, stoere figuur en zeeman' in zijn hart, er hebben uitgezien. En zoo ook die aanvoerders on manschappen van Fransohen, Waalschon en HolIancFschen bloede. Naast de kranige bemanning en de mooie vaartuigen trok ook de proviand bijzonder aandacht. Het heerlijke wittebrood lag er in opgestapeld, groote vat-en met versche haringen voor- devol blonken de bevolking te gemoot. De bemanning behoefde er niet schriel mee te zijn. Wie er een verlangde werd er een toegeworpen. Of het brood en de haring in 1574 ook zoo goed zijn geweest, zouden we niet durven zeggen. Overal langs den weg, die de vloot volgde, golfde het belangstel lend) publiek langs de straten tot de Waag waar de uitdeeling, evenals na het Ontzet zelf, vanaf de sohepen geschiedde. Even voor de vloot aankwam sprong evenals in 1801 bij de optocht van ver sierde vaartuigen een man in het water. Toen deed bij het van den hoogo brug bij den Vliet', ditmaal in den Nieuwe-Lijn. Dat hij ot ditmaal door do politie moest worden uitgehaald, ontneemt wel iets aan het „mooi?" van het gevaL regelmatig verloop gehad en binnen den gestelden tijd, van half tien tot elf uur wa ren al do 2500 nooddruftagén bevredigd. Heeren Comnicèsari^en en hun helpsters en helpers, piet. deze omvangrijke werk zaamheid btdasf, waaronder velen, die bet kLappeai vain den zwèep^ ilit' vorige jaren kennen, komt een woord) van dank toe voor da uitnemende wijze waarop zij zich weder van de moedflijke taak hebben gekweten. Na afloop bood de praeses van het Leddsoh Studentencorps, de heer W. F. H. van Niewelt, die als lid van heb bestuur der 3-October-Vereeniging in. deze Commissie zitting had, den dames-helpsters met een geestige toespraak graoèeuselijk eau-de cologne, ten einde daarmede de haring- lucht te doen verdwijnen. Deze attentie werd door het publiek, dat gisteren gul was met toejuichingen-, buitengewoon ge waardeerd. Op straat en op het Feestterrein. Het werd op straat clcor heel de stad d'Arc, de Maagd van Orleans. hoe langer boo drukker. De trams, die aanhoudend doorreden, waren overbelast en hadden, vanwege de opstoppingen hier en daar, heel wat vertraging. Allo café's en resaurants zaten vol en de personeelen hadden geen handen genoeg voor de bedie ning. En over die hoofden van al deze men- schen heen klingelden de tonen van het oarillon van den hoogen Stadhuistoren, even verdienstelijk, als steeds door onzen stadsldokkenist den heer Van Leeuwen be speeld. De fontein op de Vischmarkt wierp haar frdssche waterstralen de luoht in, juist op den tijd, dat de zon doorbrak, en de kleuren van den regenboog er in deed schitteren. Ondanks de volte op straat wat moe ten er gisteren een menschen van buiten af binnen onze wallen geweest zijnwas het niet gereserveerde gedeelte van het feestterrein op het Schuttersland, met zijn verzameling 'van kermisvermakelijkheden ook overvol. Het waren vooral de jonge ren, knapen ën meisjes uit de volkswijken, die hief een attractie bij uitnemendheid vonden en dol veel pleizier hadden. En zoo komen we eindelijk tot dé groote attractie van den dag, waar ieder naar verlangde, de moesten zitten vonden deze in de Doelen kazerne en moesten zich daarheen begeven. Een uur na den vastgestelden aanvangs tijd zette de 1500 Meter lange stoet zich in "b.eweging. Een politierijtuig met den com missaris en den hoofdinspecteur, vooraf gegaan door politiemannen te paard in een rijtuig voorop en daarachter in rijtuigen 't bestuur der 3-October-Vereeniging en de commissiën voor den optocht in rijtuigen. Het nieuwe vaandel werd door den voor zitter van de V. V. V. den héér Van Spall to paard zittend, ipeegedragen. Daarachter het muziekkorps van het 3e Reg. Huzaren te paard, dat den eigenlij ken optocht met een opgewekter) marsch opende. Toen kwam al dadelijk, toege juicht door de menigte, de eerste groep, eenige tooneelen uitbeeldend van het treur spel „Gijsbrecht van Amstel", van den Prins onzer 17de dichters, voorge steld door de Chr. Zangvereeniging „Le- dagoh". Deze groep werd historisch ge trouw in costuum van het begin der 14de eeuw weergegeven. Met Gijsbrecht van Am stel, zijn vrouw Badeloch en de kinderen Adelgund en Veenerick zien we vele van zijn volgelingen, na in ballingschap te heb ben rondgezworven in Amsterdam terugko men. Dat op dit werk van Vondel, de litte raire commissie iets uit een gedicht van een andere populaire Hollandsche dichter, den eens zoo gevierden Tollens, liet volgen is niet toevallig. En dat zij een episode koos uit de Overwintering op Nova-Zembla getuigt van haar goeden smaak. Deze groep, gevormd door de reciteerclub W. ,V. K. stelde voor een Kut op het ijs waar Barents en Heemskerk zich bezighielden met het bestudeeren van landkaarten en een globe; een deel der manschappen be steedden hun tijd met een of. ander spel, verstellén van kleeren schrijven in hun dag boek en anderen keerden van de jacht op ijsberen ën zeehonden terug. De mannen van U. V. K. hebben dit stuk jé geschiedenis uit ons roemrijk verleden goed weergegeven. De volgende groep toonde ons iets uit 'een juweeltje van onze 18de eeuwsche let terkunde, de door"ons geslacht veel te wei nig gekende roman „Saartje Bufgerh'art" van de dames Wolf en Deken. En het is De volgende groep gaf een brokstuk uit den welbekend'en roman „Ferdinand Huyck" van onze in dë eerste helft der 18e eeuw zoo populair.en Jaeob van Len- nep, 'de geschiedenis van Kapt. Pulver, dje blijkens, zijn opgesmukt verhaal te recht komt op .©en roofschip. De voorstel ling' toonde ons de hoofdpersonen aan boord van den piraat: Kapt, Pulver, zijn stuurman Sancfer, Don Manuel, de zwarte Ridder, die in tien stoet do bijzondere aan dacht trok, evenals zijn dochter Amelie en eenige negerbedienden../ Tijl Uilenspiegel, dat nu volgcfe naar de FranSclie beschrijving van Charles de Cos- ter,. is 'de verpersoonlijking van den onaf- li ankel ijken Vlaamschen geest, zooals deze in opstand komt tegen de tirannie van Alva. Het stuk paste dus wel in het kader van deze feestviering. Tijl verschalkt in 'de voorgestelde episode het Spaansche leger voor Maastricht, door met zijn vrij willigers een schijnbruiloft in elkaar ie zetten en reist daarmede ongestoord door het Spaansohe leger heen. Een woord van Homerus, Odyssea. hulde aan de tooneelvereeniging „Nut en Vermaak", voor de voortreffelijke weer geving. Achter de vroolijke groep van Tijl volg de de goede muziek van „Werkraans Wils kracht". JJc leden van het korps had'den zich in mlcideleeuwsch costuum gestoken, waarbij de volgende groep passend aan sloot. 't Was een uitbeelding van de ge schiedenis Jeanne dPALrc, 'de Maagd vair Orleans. De leden van de Handels en Kan toorbediendenvereeniging „St.-Franciscus van iAssise", hadden hier heel wat werk .van gemaakt. Het was een der grootste on mooiste groepen in den stoet. Een uitbeel'ding van „Don Quicliote" in zijn ged'eukt harpas, een scheerbekken met bordpapieren vizier op het hoofd, gezeten öp zijn mageren knol Rocinante, Sancho Panza de schildknaap ën verder gevolg, omringd door eenige fluitspelers, vormde een komische 'scène in den tot nog toé ove rigens ernstigen optocht. Do volgende groep vöcFdë ons terug naar het oudé Griekenland en traentte "te verlevendigen liet klassieke werk „Odys sea" van Homerus, waarin de Chr. Zang vereeniging „Ledagoh'ï werkelijk goéd ge slaagd ls. lieid weten te overwinnen. Voorafgegaan door Kozakkenmuziek cfoor het muziek korps van het 2de Regiment Veldartillerie gespeeld, heeft „Brunhilde" eenige epi sodes uit Leo Tolstoi's „Oorlog en Vre?de" op ook uitnemende wijze weergegeven. Wat we omtrt&nt „Brunhilde" hebben ge zegd hebben met betrekking tot de twee .voorgaande groepen mogen we ook con- stateeren van het Leidsch Strijkcnsemblë „Sapplio", dat de niet gemakkelijke taak op zich had genomen den historischen ro man Ivanlioe van Walter Scott te vertol ken. Een tweetie groep uit Engeland ont leend aan Dickens' „Samuel Pickwick", waarin worden weergegeven de avonturen van Samuel Pickwick en zijn drie vrienden was niet minder mooi. De velen onder de toeschouwers, die dit bekende boek heb ben gelezen, zullen genoten hebben bij tie, revue van de verschillende personen allen gezeten op een ouderwetschen Engelsclien „niailcoack". Do gymnastiekvereen. „Jalin" heft' den duif gehad een aantal figuren uit liet beroemde boek van Felix Dahn „Een strijd om Rome", te vertolken, wélke ro man ons .verplaatst in het midden der 6e eeuw na Chr. Voor hen 'die het boek ken nen het zullen er misschien niet zoovelen zijn geweest heeft .de voorstelling on getwijfeld gloed en leven gekregen. Meer bekend en boter begrepen is do Zwilsersclie geschiedenis van WillieJm Teil, waarvan de muziek in Tyroler costuum voorgesteld door het Muziekgezelschap T. en D. een passende inleiding was. De groep scheen gddacht juistvoor liet oogen- blik, dat Wilhelm Teil het kunststuk vol voerde den appel van het hoofd van zijn zoontje Walther t© schieten, waartoe de wreedfe landvoogd Gesier hem heeft ge prest. De mannen en vrouwen, die in den stoet liepen, toonden hun rol te begrij pen. Ernstig 'docli vastberaden was Mui houding, zooals liet hen die straks tegen den tiran zullen opstaan, past. Wij zouden aan „Ekkeharü", het bé- röemdo boek van Van Scheffel, dat eea geschiedenis in het Zwabisch Allemanlséhei land uit de 10de eeuw vertelt, bla'cfcrfjden kunnen wijden, Wij hopen dat de vooreteL ling der enkele episoden van ontroerends

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 6