AGENDA VAN DE WEEK, GEMENGD NIEUWS Begrafenis-Onderneming „PIETAS".] H.KEEREWEER. - Tel. 861. - Aalmarkt 16. j BUITENLAND. Vrijdag: Schouwburg: Ensemble Jacques Sluy- ters. „De Jantjes", 8 uur. Volkshuis: Voordracht 3-0clob5r-OEtQCiit. Kwartier over 8 uur. Zaterdag: Café „Frans". Strijkorkest. Van af 5 uur. Schouwburg: Ensemble Jacques Sluy- ters. „De Jantjes", 8 uur. H. o.ra.-bl oemendag. Do dienst dos avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischendo hulp wordt van 26 Sept. tot en met 2 Oct. waargenomen door de apotheek van de heeren C. B. Duyater, Nieuwe Rijn 18, tel. 523, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Op den feestdag van 3 October wordt de dienst waargenomen door de apotheken van de heeren M. Boekwijt, VischmaTkt 8, tel. 552, en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. De apotheek vao „Hulp der Menschheid" Oude-Vest is altijd gopend; doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. bosch; mx. C. van NieveH, Techier in de recht bank to Tie!; mr. dr. G. L. van Oosten Slinge- land, rechter plaatsvervanger in do rechtbank te Arnhem. Bij Kon. Besluit is bonoemd inet ingang van 1 Oct. 1921 tot directeur hij de bijzondere etraigevangenis voor mannen te Leeuwarden, do heer M. IcLzonga, thans directeur van de Rijkswerkinrichting te Hoorn. Gisteren is te Winterswijk de nieuwe Rijnlandbouw-wintersdhool officieel namens den Minister door dr. Van der Zande geo pend. Een aantal autoriteiten en genoodig^ den woonden do plechtigheid bij. Het bestuur van den Bond van Ne- dorlandscho Volksuniversiteiten heeft zich tob den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met e-eai adres waarin mededeeling wordt gedaan van een verzoek van velo deelnemers aan leer gangen aan den Minister, om de door den Bond voor het jaar 1922 aangevraagde Rijkssubsidie a f71,657.94 te willen ver leen en. Op do vragen van het Tweede-Kamer-lid, 'den heer Ter Hall, betreffende misstanden bij het keuren van films door plaatselijke bioscoop commissies, heeft de Minister van Binnen!and- sche Zakon geantwoord, dat het wetsontwerp tot bestrijding van do zedelijke en maatschap pelijke gevaren van de biosc-oop, den 9den Sep tember 1921 hij de Tweede Kamer ingezonden, juist de strekking heeft, aan de bezwaren te ge- moet te komen. Door den vereenigingsraad der „Centrale van Hoog er o Rijksambtenaren" is een uitvoerig adres tot den Ministerraad gericht, waarin wordt geprotesteerd tegen de nivelleering van salarissen en pensioenen. Evenals in de nood maatregelen, dio tijdens de oorlogsjaren werden getroffen, is thans, volgens de „Centrale van Boogero Ambtenaren", dezelfde nivellecrings- tendemz in do aanhangigo nieuwe pensioenwet merkbaar. Zoo wordt het, 50 pGt. van het salaris bedragende, weduwenpensioen over geen hoo- geren grondslag dan f 3000 berekend. Zoodat aan de weduwen en weeeen van dirccteuren- genoraal, Commissarissen dor Koningin in de provincie, hoogleeraren, secretarissen-generaal van de departementen van algemeen bestuur, enz. oen gelijk pensioen zal worden toegekend als aan dde van adjunct-commiezen, Rijkskler ken, teekenaars, bureelamhtenaren, enz. Zoo zal hot eigen pensioen van dan minst geschoolden arbeider in overiieidsdienst 133 pCt. hooger zijn dan vóór den oorlog, terwijl dat van de hoofd ambtenaren slechts 33 pCt. gestegen zal zijn. In het adres wordt daarom mot klem aange drongen op een verhooging der in het pensioen wetsontwerp gestelde maxima, waardoor de ni- velleerennde strekking van deze wet eenïgszins zou kunnen worden opgeheven. UIT NED. OOST-INDXE. Staking spoorwegpersoneel. WELTEVREDEN, 28 SopLombcr („N. Crt.") De staking van het spoorwegpersoneel wordt met tamelijk groote zekerheid in de eerste week van October verwacht. God. Staton stelden daaTop voor, dat do beide Gemeentebesturen elk ongeveer de helft van den weg (nl. het binnen hun Ge meente gelegen gedeelte daarvan) in beheer en onderhoud zouden ovcrnemcD, nadat de weg met een flinke subsidie van de Provincie in orde zou zijn gebracht, maar daar wilde Voorschoten niet aan. Wat tocht is het geval Halverwoge het Voorschotcnsehe deel -Ijgt het station Voor schoten, waarvan ook druk gebruik wordt gemaakt door de gemeente Wassenaar. Het in de gemeente Voorschoten gelegen aeel van den Papeweg wordt dus voor de helft in hoofdzaak gebruikt door Wassenaar en op grond daarvan weigerde Voorschoten dat deel tc onderhouden. Wassenaar weigerde dit ook en wel op grond dat dit deel van den weg buiten haar grenzen valt en zoo kwam men niet tot overeenstemming. De weg zelf was intussohen tijdens al dat gedelibereer geheel stukgcreden groote die pe kuilen, die soms vol water stonden, maak ten het vorkeer zonder overdrijving zelfs overdag al levensgevaarlijk, zoodat passa giers van den tussohen Wassenaar en het station rijdenden omnibus dezen onderweg moest verlaten én hcim een eind weegs te voet meest volgen. Om ongelukken te voorkomen werd toen door Gedeputeerde Staten besloten om bij de grens van Voorscholen cd Wassenaar een afsluitboom tc p'aatsen en den weg op grond van art, 11 van het Pro vinciaal „Reglement op de wegen en voet paden" af te sluiten voor het doorgaand ver keer. Zoo zien wij daar, aldus besluit het •weekblad onder den rook der Residentie een weg, dié een verbinding vormt tus9cken twee vrij groote plaatsen, en dde toch wer kelijk niet uitsluitend voor die beidé plaat sen, maar voor de geheele omgeving van be lang moet worden geacht, eenvoudig afge sloten voor hot doorgaand' verkeer, omdat de bestaande wet wel aan Gedeputeerde Staten het tcczicht op de wegen opdraag, maar aan deze niet de macht veiilcent, om dat toezicht ook daadwerkelijk uit te oefenen- Verleden jaar is op het Wegencongre9 van verschillen de zijden er op aangedrongen dat het ont- werp-wegenwet, dat n.b. al in December 1916 door de daarvoor ingestelde commissie aan de Rogcering word aangeboden, spoedig bij de Staten-Generaal zx>u worden ingediend en binnen niet al te langen tijd tot wet zou worden verheven. Dat het er eindelijk eons toe moge komen Het Koninklijk paleis aam heb Noordednde in Den Haag zal van 30 dezer tob nader bericht voor de publieke bezichtiging zijn opengesteld. Te Waddingsveen vervoegde rich bij een bejaarde vrouw een z,g. koop man met soli uurpapier, aan do deur. Even later miste do vtouw uit het achterhuis haar zak, inhoudende ongeveer f 1000, waarmede zij verschiilénde rekeningen voor haar man moest betalen. De zak werd later teruggevon den op een erf, waar men even te voren den koopman of bedelaar had gezien. Hot be stolen echtpaar is door dezen diefstal totaal geruïneerd. Do burgemeester verzoekt de op sporing van don verdachte. Hij droeg een grijs pak, is schraal van persoon, middelma tig van lengte en vermoedelijk tussehen do 30 en 40 jaar oud. Naar men vernoemt, zal 6 October to 's-Gravenhage een algemeene vergadering van den Me taalbond worden gehouden, waar in behandeling komt e>en hoof dbestuurs voorstel, om met ingang van 15 October a.s. over het geheele land een loonsverlaging in to voeren van 10 pCt. voor meerderjarigen en 20 pCt. voor min derjarigen. Bij <to vooraf in de afdeelingen gehouden stemming hebben bijna allen zdob reeds vóór het voorstel uitgesproken. In verband met de aanschr ij- ving van den Minister van Binnenlandeehe Zaken aan de Commissarissen der Koningin inzake de wensohelijkhoid, dat films, welke voor bevriende naties krenkende tooneelen voorstellen, niet ter vertooning mogen wor den toegelaten, meldt het hoofdbestuur van den Nederlandsohen Bond van Bioscoop- Theaterdirecteuren, dat juist dezer dagen .genoemd bestuur de verbooning van een der- gelijko film, n.l- „Vrouweneer" voor geheel Nederland verboden heeft. RECLAME. De Pa pe laan. De verbinding tusschen Wassenaar en Voor&ohotcD wordt gevormd door de z.g. Papelaan, die in beheer is bij een commissie van particulieren, aan wie indertyd, ter voorziening in het onder houd, het recht van tolheffing is verleend. Sinds langen tijd laat de eigenaresse zich aan dat onderhoud niets gelegen liggen, met het gevolg, dat dé weg op verschillende plaat sen sporen van verval begon te vertoonon. Onze Wegen-Commissie, schrijft „De Kam pioen^ heeft t-ocn de tussohenkomist van de beide Gemeentebesturen ingeroepen, om te trachten verbetering van dien toestand te verkrijgen. Door het Gemeentebestuur van Wassenaar werd daarop bij een in 1920 ge houden schouw proces-verbaal opgemaakt tegen de nalatige onderhoudsplichtigen, ter wijl door het Gemeentebestuur van Voorscho ten bij het begin en bij het eindo van het in haar Gemeente gelegen deel waarschuwings borden werden geplaatst met het opschrift „Gevaarlijke wog"- Met dat al bleven do hoogst noodzakelijke verbeteringen van den weg achterwege en werd deze integendeel hoe langer hoe slechter. Toen gingen Ged. Staten, als zijnde vol gens de wet belast met het toezicht op allo wegen, zich het lot van den wog aantrekken. Besprekingen werden gevoerd met de beidé .Gemeentebesturen en met do wegcommissie, .Welke laatsto weigerde meer geld voor het onderhoud to besteden, omdat de kosten cl aarvan door de duurdere tijden en door de igircotere slijtage als gevolg van het snelver keer, voor haar piet meer te betalen waren- ACHTERUITGANG VAN DE NIEREN. Een huisdokter verklaart, dat de ergste gevallen van nierziekte gevonden worden bij personen, aio te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspannend loven van haast en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een onderzoek do nieren van een jongen man van 40 jaren met die van oen ouden man van 70 jaren. Beiden droegen do stempel van ouderdom. Waar om? Omdat het leven, dat do jongeman leidde, hem in den bloei van zijn leven nieren als van een ouden man bezorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet al te dikwijls de oorzaak van rugpijn, urino- stóorniBsen. waterzuohtige zwellingen, nier- gruis, rheumatische aandoeningen, voort durende vermoeidheid enz. Nierziekte wordt als te voorkomen be schouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en kou, wees matig met uw eten en drin ken, zorg voor de noodige rust, lichaams beweging, ontspanning en slaap, en voor geregelde ontlasting. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een onschatbare hulp aan de natuur tot onder houd en herstel van de werkzaamheid der nieren Door deze organen bij te staan in hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende diergeneesmiddel veel bij om de kwade gevolgen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij gezond, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. 2406 Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Leiden verkrijgbaar bij de bekende dro gisten A f 1.75 per doos* RECLAME. AutotransporS Crematie. ""49"" DE ALGEMEENE TOESTAND. Gistermorgen werden in de openbare zit ting van de Vergadering van den Volken bond do vertegenwoordigers van Frank rijk en Gr.-Britt. tegenover elkaar gebracht naar aanleiding van de kwestie betreffen de de bescherming van joDge meisjes en kinderen, ten doel hebbende, inaatregcen te treffen, welke zijn gericht op de vei lig heid van vrouwen en kinderen, die op reis zijn of arbeid zoeken in andere landen. Hoewel de vertegenwoordigers der beide landen volkomen accoord gingen over het fond der kwestie, welke een noodzakelijk heid is ten einde paal en perk te stelleD aan een bestaand misbruik, waren zij het oneens over de te volgen procedure. Hanotaux verzocht do vergadering der regeeringen niet te betrekken in conven ties, tot welker bestudeering zij niet den tijd hebben gehad, doch Balfour wees op het dringende van de bescherming der openbare moraal. Hanotaux diende een voorstel in om tot een vergelijk te komen, waarbij de regeeringen der verschillende staten waren uitgenoodigd aan het secre tariaat-generaal binnen een termijn van vier maanden kenbaar te maken of zij van oordeel zijn, dat een protocol van hand- teekeningen dezer conventie in den zetel van den Bond moet worden geopend. Het protocol zou worden geopend, indien de meerderheid vau tweederden der staten, leden van den Bond, een antwoord ten gun ste van het openen van genoemd protocol doen toekomen. Indien ten slotte ten min ste de helft der leden een nieuwe bijeen komst vragen, ten einde de genoemde con ventie te onderzoeken, zal er onverwijld een conferentie worden bijeengeroepen. Na de opmerkingen van verschillende ge delegeerden, o. a. van jhr. De Marees van Swinderen, werd de discussie gesloten en het Fransche voorstel in stemming ge bracht. Het werd met 25 tegen 8 stemmen verworpen. Vóór het Fransohe voorstel stemden: Cuba, JapaD, Nederland, Polen, Zuid-Slavië, Tsjecho-Slowakije, en .Vene zuela. De voorstellen der commissie wer den ten slotte aangenomen. De derde commissie heeft het verslag aangenomen van Lord Robert Cecil over het ontwapeningsvraagstuk. Het verslag stelt vast, dat het voorstel van de gemeng do commissie voor de ontwapening, hoowel van groote waarde, niet den grond van het vraagstuk zelf aanroert, en is van oordeel, dat de gemengde commissie derhalve aan de volken concrete voorstellen moet voor leggen, binnen den kortst mogclijken ter mijn. Wij deelden reeds mede, dat de ophef fing der economische sancties heden zal ge schieden. Briand, do Fransche ministerpre sident, heeft in verband met deze ophef fing een nota aan de Duitsche regeering gezonden, waarin hij zegt: De geallieerde regeeringen, acte genomen hebbende van de aanvaarding door Duitsch land van het besluit van den Oppersten Raad d.d. 13 Augustus, hebben besloten de op 7 Maart ingevoerde economische sancties met ingang van 30 September op te heffen. Zij noodigen de Duitsche regee ring uit gedelegeerden aan te wijzen, die zich met de geallieerde gedelegeerden zul len hebben te verstaan over de modalitei ten voor het afgeven der consenten over eenkomstig het besluit van 13 Augustus. De gedelegeerden zullen te Coblenz bij eenkomen. Den geallieerden is het er om te doen, een recht van toezicht op de in- en uitvoer-concenten te krijgen, ten einde iederen vorm van boycot te vermijden". Eindelijk is het dan zoo ver. 't Werd tijd ook! De Engelsche pers juicht de opheffing ten zeerste toe. Wij zijn oprecht blijde, dat deze stap is gedaan, schrijft do „Daily Chronicle". Duitschland heeft aan den eersten eisch, wat betreft het herstel, voldaan, en do intergeallieerdo controlecommissie heeft, hoewel zij thans de organisatie der Duit sche politie nagaat, een gunstig verslag uit gebracht over de vernietiging van oorlogs wapenen en ammunitie. Voor België zal het een verlichting zijn, dat de normale handelsbetrekkingen tusschen België -en Duitschland hervat kunnen worden en ook de Franschen zullen waarschijnlijk daar van voordeel trekken. Het allerbelangrijk ste voor geheel Europa is, dat do handel van land tot land zich zoo vrij mogelijk moet kunnen ontwikkelen. De Fransche bladen zien in de opheffing der sancties een bewijs van Frankrijk's ver trouwen in de politiek van dr. Wirth. Men hoopt te Parijs, dat Duitschland de waarde van dezen maatregel zal besef fen en daarin geen aanmoediging zal zien om een nieuwe verzachting zijner verplich tingen te vragen. Is het eigenlijk niet een beetje heel bru taal van de Fransche politici, om thans nog een air van edelmoedigheid te durven aannemen, terwijl feitelijk al laDg aan den eisch tot opheffing voldaan had moeten worden 1 De Fransche houding, die toch al niet schitterend was, wordt door dergelijk ge schrijf er heusch niet mooier op l BELGIE, Dé senaat had in de wet betreffende de provinciale verkiezingen een bepaling op genomen, waarbij aan do vrouwen heb stemrecht Wórd yerfeend voor de provin ciale verkiezingen. Gistermiddag heeft do kanjer niet 89 tegen 60 stemmen en 4 ont houdingen deze bepaling verworpen. Men verwijt daar do rechterzijde van het stem recht dor vrouwen oen vorkiezingsm an oeu vre te willen maken. Do wet moet der halve naar de Kamer terug. Rernouchamps, liberale senator voor Luik, heeft uit naam van aoht liberale Se nators een wetsvoorstel ingediend tot aan vulling van art. 35 c)or grondwet. De tekst van dit voorstel luidt als volgt: Heeft eene wet. door de Kamerder volksverfcegenwoorchgors aangenomen, niet bekomen de meerderheid der stemmen van de leden gekozen door de Ylaamsche arron dissementen en tevens die der leden geko zen door de Waoilsohe arrondissementen, alsmede ten minste een dordo der stem men van de leden gekozen door hot arron dissement Brussel, dan moet zij, om door den Senaat aangenomen te worden, aldaar do meerderheid der stemmen bekomenlo. van do Sonatoren gekozen door do Ylaam sche arrondissementen en provinciale ra den, öo. van de Senatoren gekozen door do Waalsche arrondissementen en provincial© raden; 3o. van de groep Senatoren geko zen door he»t arrondissement Brussel, door don provincialen raad van Brabant en door onderlinge aanvulling. Werd do wet eerst in den Senaat aange nomen, dan wordt zij naar deze vergade ring opnieuw verwezen om er aan een tweede stemming te worden onderworpen op deze wijze voorzien bij hot eerste lid. Dit artikel is mede van toepassing op elke m-otio van vertrouwen in do regee ring. De mijnwerkereoentrale van die Barinago heeft mot 42 togen 23 stommen da vijfdaag- eoho werkweek aangenomen. DUITSCHLAND. Do besprekingen over een nieuwe regee- ringscooiliitie duren nog steeds voort. Men verwacht-, dat tegen morgenavond do nieuw-o coalitie in elkaar zal zijn gezet on dat iai den loop van do volgende week de horvorming van het Rijkskabdnet een vol dongen feit zal zijn. Dr. Wirth blijft ech ter zeker zijn functie als Rijkskanselier be houden. HONGARIJE. Dé Raad van Gezanten heeft in een nota aan Hongarije nog eens don nadruk gelegd op de beslissing der Geallieerden, dat do ailgoheelo ontruiming van het Burgenland op 4 October moet zijn geschied. Er zal echter bij do geallieerden geen bezwaar be staan tegen latere onderhandelingen over territoriale of andere wijzigingen tusschen de belanghebbende landen, hetzij dat der gelijke onderhandelingen op directe wijze zouden worden gevoerd, of dat zij door be middeling van een andere mogendheid zou den worden ingeleid. Men verwacht, dat Hongarije zijn invloed zal aanwenden om alle ongeregelde troepen te doen ontbin den, doch het zenden van Hon-gaarsohe gendarmerie naar de betwiste komitaten zal verboden zijn. Ook wordt van do Han- gaarscho regeering geëisoht om haar voor nemen, een nieuwe lichting van 25.000 man op te roepen, te laten varen, daar dit niet kan worden toegestaan, omdat dé be palingen van het traotaat van Trianon zich daar tegen verzetten. ENGELAND. De tekst van het antwoord aan De Valera luidt, ails volgt: „Zijne Majesteits regeering heeft nauw keurig de briefwisseling, tusschen u en baar govoerd sinds haar uitnoodiging toé een conferentie to Ivornoss, nagegaan. In weerwil van baar ernstig verlangen naar vrede, en in weerwil van den meer verzoe nenden toon van uw laatste nota, kan zij niet treden in een conferentie op den grondslag van diazo briefwisseling. Niet tegenstaande uw persoonlijke verzekering van het tegendeel, zou men in do toekomst kunnen beweren, dat het aannemen van een conferentie op dezen grondslag voor de regeering een erkenning heeft meege bracht, waarin geen Engelscho regeering zou kunnen toestemmen. Op dit punt moe ten wij ons tegen eiken moge! ijken twijfel beveiligen en mag geen enkel versohil van meenrng bestaan. Een verdere wisseling van verklarende en argument eerende nota's leidb tot niets. Het beginsel waarvan Z. M.'s regeering uitgaat, is do grondslag voor het bestaan van het Rijk en zij lean er dus geen veran dering in brengen. Mijne mede-ministers en ik blijven echter vurig verlangen, om in samenwerking met de gedelegeerden van Sinn Fein nog een vastberaden poging te doen, om iedero mo gelijkheid van oen regeling in persoonlijke onderhandelingen op te sporen. Do voor stellen, die wij u reeds gedaan hebben, zijn door de geheele wereld opgevat als ecai bewijs, dat onze pogingen om tot een ver zoening en een regeling te komen, geen holle woorden zijn. Wij voelen, dat een persoonlijke gedachten wisseling meer dan een briefwisseling de geschikte weg is om tot een vergelijk te komen, dat wij vurig hopen te bereiken. Wij noodigen u daarom nogmaals uit tot een conferentie te Landen op 11 October, waar wij uw afgevaardigden kunnen ont moeten als woordvoerders van het volk, dat gij vertegenwoordigt, met hot doel om vaat te stellen, hoe het opnemen van Ier land in do gemeenschap van volken be kend als het Engelsohe Rijk, het best ver zoend ka n word'cn met de Iersok o natio nale aspiraties." Tot zoover de nota, welke door Lloyd George onderteekend was. Men ziet, dab van eoherpo bewoordingen eigenlijk geen sprake ia. Het geheel ademt een geest, waaruit ten duidelijkste de Engelseho wensch tot onderhandelen blijkt. En wij zijn er dan ook vrij wel zeker van dat het daartoe zad komen. Te Londen is gisteravond plotseling een staking uitgebroken onder de krantenbo- zorgera. Verscheidene duizenden personen zijn hierbij betrokken. Zij dreigen dé sta king tot het geheele krantenbedrijf uit fr| breiden. Heit ministerie van koloniën deelt mede, dat men den voort duren<3en sterken tegen stand der MopLahs in Engelsoh-Indië enijn stig inziet. Een krachtiger veldtocht zal daardoor wellicht noodig zijn, ook doordat zij de guerilla-method© beginnen aan tci nomen. Men gelooft, dat zij in aantal toe nemen en dat hun bonden sterker wortJon* ZWEDEN. De onderhandelingen tussoken de werk gevers en de arbeiders in heb landbouwbe drijf zijn thans definitief mislukt. De be middelaar heeft verklaard, dat hij ge>en mogelijkheid ziet het oonüict op te lossen. Zweden staat dus op 21 October voor een conflict in het landbouwbedrijf, tenzij do regeering nog eens tussohen beidie karnt en tracht een vergelijk tot stand te bren gen. OOSTENRIJK. In de commissie voor financieel© aange legenheden heeft minister Crrimm mede gedeeld, dat hij te Londen en te Gonève over de vorleening van tusechentijdsolio credieten heeft onderhandiold ten bedrag van minstens 2 miliioen pond sterling, nog vóórdat algemeen het pandrecht wordt opgeheven. Men heeft hem medegedeeld, dat een bedrag van 500.000 pond aterling reeds tor beschikking is gcst-old Te Weeneui is overlecüen prinses Paulino Motternich Sandor. De pninses, word go boren 26 Fobr. 1836, is dus 85 jaren oud geworden. Zij was zo huwde in 1856 de gemalin van den bekenden Oostenrijk- sohen diplomaat Richard Metternioh, die goruimen tijd gezant to Parijs was in cTe dagen van Na-poloon III. Do prinses speel de in ellen tijd in de Parijsoho society con groote rol. ITALIË. Do Seoolo bovat oen onderhoud met eeö kardinaal, volgons wi-on een verzoening tussohen het Vatikaan en de Italdaaaisahe rogeering als zekar kan worden beschouwd. Heb Vatikaan wacht echt or eerst nog op een toezegging van do Ttaliaanscho regeo- ring, dat waarborgen zuilen worden g-ego ven voor do feitelijke territoriale onafhan kelijkheid van het Vatikaan, waaronder vooral te verstaan is oen verbinding van bet Vatikaan met do zee. VEREENIGDE STATEN. Oud-presddent Wilson begint zich weeaf te roeren. Gemold wordt, dat hij van uit de afzondering, waarin hij ziah bevindt, oen beroep heeft gedaan op allon, die wer kelijk in den Volkenbond geioovcn, om zich op to make» ten eindo zich tegen d'e nieuwe verdragen van do Vereenigdo Staten met Duitschland, Oostenrijk en Hongarije te verzetten. Als hot bericht waar is, bestaat ©r veel kans, dat do onverschilligheid, waarmee velo democraten thans tegenover de ver dragen van Harding staan, in scherpe opw pesitie veranderd wordt. TC(FRR«MMrM j De kwestie van West-Hongarije. ROME, 29 September. (Bel. Tel. Ag.)'. Het bureau Stefani deelt mede, dat Hongarije een uitnoodiging aan Dellator- retti heeft gezonden, met het verzoek tö willen zorgen voor bem.ddeling in het Hon- gaarsch-Oostenrijksch conflict over Bur- genland. Dellatorctti heeft geantwoord^ dat hij dit verzoek zal overbrengen aan dei Italiaansclie regeering, maar dat een even- tueele bemiddeling geenszins bet werk der geallieerden in ?ake hMidliaving der vre desverdragen mo-s* hinderen, en dat elke onderhandeling tot basis moest hebben den goeden wil het vwdrag van Trianon ten uitvoer te leggen. Na kennis te heb ben genomen van de standpunten van bei de landen en na cle mogelijkheid te hebben ingezien om tot een overeenkomst te komen heeft Dellatovrelti do 1 egeeringen der geal lieerden u'tgenoodigd om met hem te wil len samenwerken ten cmde een spoedige en gunstige oplosring van het conflict van Burgenland te kunnen fce» eiken. De confe rentie van ambtLssivdeurs, op deze wijze in gelicht, heeft op gunstige wijze deze be- middeling aanvaard, doch tevens medege deeld dat dit bemiddelend optreden geeü verandering zal lvengen in het ultimatum hetwelk 4 October afloopt. WEENEN, 29 September, (Bel Tel. Ag.) Volgens een officiruse nota is Oosten rijk stees bereid olderhandelingen aan te knoopen, maar eischt, dat, alvorens dezel bemiddelingsondtibandelingen worden aan geknoopt, Burgenland worde teruggegeven Uit Klein-Azië. ANGORA, 20 Sept. (Bel Tel. Ag.). Of ficieel. De vijandelijke achterhoede ten O. van Eskiclieir moest na oen aanval onzer cavalerie terugtrekken met acht,erf lating van gevangenen. Onze tirocfpenj brachten den vijand in de omstreken van Doeinloeboen-ar ernstigo verliezen toe, KONSTANTINOPEL, 30 Sept. (Bel. Tel. Ag.). De bevelhebbers van het legerkorps Belou Noereddin pasja on van de strijd krachten van Ismid., Kiazim, zijn t 1 heb offensief overgegaan en zullen hot Griok- scbe leger te Biledjik en Ineunoe in deü rug vollëii. KONSTANTINOPEL, 30 Sept. (Bel. TeL Ag.). Het Grieksclie leger zet rijn concen tratie op de nieuwe stellingen voort. De Grieken organisoeren vexdedigingswerkeni langs do linio Biledjik, Esk' eir, Afiun-4 karahissar. De Kc mali sten hergroepeeren het gros van hun leg'* cn versterken Iiutï stellingen in het centrum van het front.i In het binnenland van Anatoliö beglntj reeds sneeuw op de bergen te vallen; groote operaties geschieden dan ook ni$i meer en er heerscht betrti.kelijk rusb. De staking der courantenbezorgers. LONDEN, 30 September. (Reuter), «a Do staking der courantenbezorgers is ari gel oppep. Zij hebben hetnverk reeds hervat

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 2