BRIEF UIT BE VOlfENBÜMDSSTAD. VRAGENRUI3RIEK. Ker voor Nausikaa zeer groot, maar zij zal zich wel in haar nieuwe omgeving gaan inwerken, daar haar twaalftal hoofdzake lijk overloopers van le klas vereenigingeu telt.. Wat spelers en speelsters betreft be hoorde ze dus al tot de 1ste klassers. Te- een D. E. D zal zij èen vinnige kamp ge ven, daar Nausikaa enkele oud.D. E. D.ers telt, terwijl D. E. D. van haar kant met hetzelfde principe zal strijden. Het wil ons voorkomen, dat. Nausikaa. aan het langste eind trekt. De IB-klasse geeft al ©ven veel stol bot l>e- schirijvnng, maar met' minder interessante wodStrijden. Zoo gaat Fluks een "bezoek "bren- 'gen aan de Rottestad, voor het eerst sedert 8 jaar- Of 20 veel genoegen van haar uit stap jo zul hebben, zal geheel afhangen van de minder© of meerdere volledigheid van de ploeg. De pleeg, zooais doze Zondag togen H. S. V. speelde geven we weinig kans op het vooff haaT onbekende Schuttersveld het tot een zoge te brengen. Al schijnt 0. S. O. R-, nn de gobr. Ottolantder niet voor het 1ste XI I-tal iitbkomen, zwakker dlan vorig seizoen, het is toch nog geen ploeg, waar men zonder moeite van wint. Heeft Fluks e oh ter versterking in haar geöoderen als b.v. Onwerkerk, Bommel en mej. Tr- Hoeks, dan zal zij er zoker heter voor kunnen staan en alleen in dat geval "heb ben wo nog eenrge hoop op een overwinning. Wij vreezen echter, dat Fluks, vooral omdat ze uit de stad moot, niet op zijn sterkst zal we zen, waarom we O. S. G. R- zien zegevieren. Velox liet het vorigen weck leolojk tegen H. B. S. loggen, wat er zeker op wijst dat dez© iïrjariig© cÜluh nog niet zoo sterk is als men eerst dacht. Rozenburg, hoewol eenige verlie zen geladen hébbende, is een zwoegersploeg, d&o men niet makkelijk slaat. Het vorig sei zoen heeft Yeïox niet van haar kunnen win nen. Wij rekenen er daarom op, dat Rozen burg het jubileerende Veïox slaat. H- S. V. ontvangt de tweede Dordtsche ploog, wélke LI- Zondag zich zoo mooi Velox van het ljjf wist te houden. Heeft H. S. V. dezdtfde zwakke pleeg van tegen Fluks, dan gaat H. S. V. haar tweede nederlaag tege moet. Deo tos begrlnt het sedsoen niet al te zwaar. Tenminste wij kunnen Vitesse (H.) nog niet tot do steakeren Tekenen, al heeft ze zioh flink tegen 0. S- C- R. geweerd veriieden week. Deetce, als kampioen en winnaar van veraehil- lenxfe wedstrijden in het begin van September is aan haar eer verplicht twee punten binnen te halen. De IC-klasee geeft o.i maar een interen- santen wedstrijd. Deae zal zijn T. E. K. C. 'A.D. D. V. De nieuwe lstoklassers moeten over een zeer goede ploog te beschikken heb ben, terwijl D- D. V. met haar bekend moóii qpel er een mooden strijd van kan maken. De meerder© routine zal D. V. V.'s voordeel zijn. A. W.Ready geeft een strijd tusschen de zwakste ploeg van het vorig seizoen en de dhib, die er in slaagde Excelsior voor het eerst na 2 jaar op eigen terrein een neder laag toe te brengen- Conclusie dus een zege voor Ready. KoogZ&andijk rcaipicert en ontvangt Ex celsior. Veel fraais heeft dé nieuwe Iste-klas ser verleden weok niet - getoond- Excelsior is zeker sterker wat morgen zal blijken. D- 0. S. O.Advendo is oen strijd tusschen oud© rivalen, waarbij D. 0. S. 0. indien ze niet te voel verzwakt is, moet winnen van het wel verzwakte Advendo- In (te Oostelijke lste-klasse wordt slechts een wedstrijd gespeeld, omdat de 0. E. B. (Overijselsche Korfb.-Bond) seriewedstrijden houdt to Enschedé. Het Nijm-cegache Quick ontvangt E. K. C. A. uit Arnhem en wij ge- iteoven, dat Quick denzelf-cten weg opgaat als Be Quick verleden weck, nJL een nederlaag zal lijden. In West IIE sleahts één wedstrqdL Naar het off' orgaan vermeddt, is het uitkomen van Vitesse (L.) II on Fluks II nog niet zeker. Intusschen zijn voor Floats II wol, maar voor Vitesse geon wedstrijden vastgesteld op vol gende Zondagen. Wij zullen afwachten wat er van waar is. Nu alléén een strijd tussohen twee bekende tegenstanders, n.l- Rood-Wit en H. S. V. II. RoodkWit zal wel weten te winnen. Morgen speelt de vexeeniging S. L. F. alhier voor de Westelijk© t?/ecdo klasse E tegen D. K. C. uit Dordrecht. „Ik ben Semlin", zei ik. „Semlin/i echode de ander, „ah ja, het gezantschap te "Washington schreef 'over u maar Grundt zou gekomen zijn...'7 „Luister u even,'7 zei ik. „Grundt kon niet komen. Wij moesten van elkaar af gaan en hij zond mij vooruit77 „Maar... maar... eh..." stameldo de man in zijn angst, „is u geslaagd F5 Ik knikte. Hij slaakte een zucht van verlichting. „Het zal lastig zijn, heel lastig, deze Verandering in de schikkingen/7 zei hij. „U zult hem alles moeten uitleggen, alles. Wacht hier een oogenblik." Hij ging snel de kamer weer In. Weor stond ik op die stille plek te wach ten, zoo stil en zoo rustig, dat men zich zelf in een wereld waande, ver van den strijd der volken verwijderd. En ik vroeg mij af, om mijn onderhoud, de ontmoeting, die ik zoo'zeer gevreesd had, ten einde was. ,,Pstf Pst!77 De oude man stond in de 'open deur. Hij leidde mij door een gezellige kamer, waar het lekker naar leeren meubelen rook, naar e©n volgende deur. Hij opende deze en achter een small on drempel volgde een tweede deur. Hij klopte. „Herein J" riep een stem, een harde stem met een metaalklant. Mijn geleider draaide de kruk óm, open de de deur en duwde mij de kamer in. De 'deur werd achter mij gesloten. Ik stond tegenover den Keizer. LAWN-TENNIS. Tilden heeft wederom hel 'Amerikaanscke kampioenschap gowonnon. .SCHAKEN. Goede oplossingen ontvangen van de heeren Nieboer, TjaJsma, Van Os, Pauli- dea, Stranger en Van dor Linden. Do oplossing was Dd6, wat gelegenheid tot sohaak geeft op twee manieren. N.L ef4t, Le6± on f6t. Lf7 Bovendien bevat het probleem nog eenige andore varianten. Als voorbeeld van hot -openen van een lijn door een offer kan gelden het pro bleem van mijn hand, dat ik vijf weken geleden gaf. Ik herinner me niet, dat dit thema veel bewerkt werd. Ik heb indertijd nogal eens getracht het maximum aantal crosschecks te geven, dat door aftrek schaak met zwarte pionnen gegeven kan worden. De twee voorbeelden die ik gaf zijn uit die reeks. Een ander rindt men in Op de Hoogte van Dec. '19. Dan is het aantal tot drie gestegen in het probleem in het tijdschrift van den N. S. B. van Juli '18. Misschien is het mogelijk, het aantal nog groot er te maken. Ter afwisseling een mij toegezonden pro bleem ran den heer Paulides. R. PAULIDES, le plaatsing Wit begint en geeft mat in twee zetten. Wit Ka5, DaS, Tg7, Ld4 en g4, Pe6, pi b5 en e7 Zwart Kct6, Pb8 en f6, pd a6, g5 en g6. Do vorige week gaf ik oen partij uit het Piercegambiei. 't Is echter do vraag of dit bij goed tegenspel van zwart altijd tot winst led-dt. Na cLe zetten 1 e4, e5 2 Po3, Pc6 3 f4, ef4: 4 Pf3, gö 5 dl, g4 6 Lc4 gf3 7 00 kan zwart spelen d5. Er volgt dan 8 ed5: Lg4, 9 Telt Po7, 10 Pel Lg7, 11 gf3 Pd5, 12 Lböf Ld7, 13 Ld7 :f Dd7 Is do aanval het gooffordo stuk waard? P. FEENSTRA KUIPER. De heer v. d. L. Ik zal de zaak nog eens bekijken. U hoort dan tevens nader van Uw zending. (Part. correspondentie). II. De samenstelling van het internationaal Gerechtshof. Genève, September 1921. De groote daad is volbracht: Het Inter nationaal Gerechtshof, waarvan de oprich ting op 13 December 1920 door de Eerste Volkenbondsvergadering besloten werd, heeft door de Tweede Volkenbondsverga dering zijn leven gekregen, de elf rechters en hun vier plaatsvervangers zijn benoemd De lijdensgeschiedenis, die aan het wer kelijk tot stand komen van een Interna tionaal Gerechtshof is voorafgegaan, is lang. Ik zal ze niet herhalen. Slechts op dit ééne wil ik even wijzeD, Het was tij dens de Tweede Haagsche Vredesconferen tie van 1907, dat de ernstigste poging ge daan werd om tot verwezenlijking van den wensch van onzen grooten landgenoot T. M. C. Asser te komen: ,11 faut qu'il y a des jnges h. La Haye". De poging van 1907 mislukte. Men kon het niet eens worden over de aamenstelling. De groote mogendheden, waartoe toen ook nog Duitschland en Oostenrijk behoorden, wenschten dat uitdrukkelijk zou worden vastgesteld, dat ieder harer steeds één HOOFDSTUK IX. Ik ontmoet een ouden kennis, die mij cen> heerlijke verrassing bezorgt. Hij stond in het micMen van de kamer, met het gezicht naar de deur, met de bee- nen wijd uit stevig op den grond, étn hand achter den rug, de andere, verdorde hand, die hij evenmin als de arm kon gebruiken, in den zak van zijn jas. Hij was in klein tenue, een grijze uniform, on de ongewone eenvoud van zijn kleeding, gevoegd bij het feit, dat hij goon hoofddeksel droeg, maak te hem zoo ongelijk aan zijn bekende por tretten in volle uitrusting, dat ik twijfel of ik hem zou hebben herkend, hoe tegen strijdig het ook moge klinken als niet de trekken van dat eenmaal zoo bekende gelaat de sporen van zulk een inwendige verwoesting hadden gedragen. Er was maar één man in de wereld van heden, die er zóó kon -siitzien. Er was maar één man in de wereld, wiens ver woest gelaat kon toonen, hoe de ontzettende last van verantwoordelijkheid een van d'e sterkste en veerkrachtigste persoonlijkhe den van Europa langzaam kon sloopen. Zijn gestalte, die vroeger recht en. krachtig gebouwd was, scheen ineengeschrompeld, en zijn verdorde arm boog in een onnatuur lijke lijn naar den zak, en gaf zijn onaan genaam, grauw, afgetobd uiterlijk iets si nisters. Zijn hoofd was voorover gezonken op zijn borst. Zijn gezicht, bijna altijd' heel bleek, van een bijna Italiaansche olijfkleur, was nu lijkwit. Alle opgewektheid was er uit ver dwenen; de trekken schenen ingevallen te zijn, en het vleesch hing slap, in groote blazen, ónder de oogen en in groote, slap> rcchterplaats in het Hof zou bezitten. De kleinere Staten, onder aanvoering van den Braziliaan Ruy Barbosa, streden voor de gelijkheid van allo Staten. Zoo mislukto de poging. Het groote plan bleef rusten, tot na den oorlog. Toen kwam het Volkenbondsver drag, dat voorschrijft, dat de Volkenbonds raad bij de Algemeene Vergadering voor stellen voor de oprichting van het Inter nationaal Gerechtshof zou indienen. Ten einde deze zaak te kunnen uitvoeren be noemde de Raad het vorige jaar een Juris tencommissie van Tien, die in Juni 1920 in het Haagsche Vredespaleis bijeenkwam. Voorzitter was de Belg Baron Deseamps, onder-voorzitter onze landgenoot mr. B C. J. Loder. Aan deze commissie gelukto het de moeilijkheid, die in 1907 het tot stand komen van een Internationaal Gerechtshof had in den weg gestaan, op te lossen. Het Amerikaansche genie van den ouden staats man-jurist Elihu Root vond de oplossing. Op zijn voorstel werd bepaald, dat voor de benoeming tot Rechter noodzakelijk was, dat men een stemmenmeerderheid ver kregen had, zoowel in den Volkenbonds raad als in de Volkenbondsvergadering. In den Raad, waar de 4 tot den Volken bond toegetreden groote mogendheden een permanenten zetel hebben (het aantal le den van den Raad is in het geheel 8) kun nen dc groote mogendheden hun invloed naar voren brengen. In de vergadering, waar iedere Staat, klein of groot, één stem heeft, zijn de kleinere Staten opper machtig. Het stelsel-Root waarborgde dus, dat geen rechters zouden benoemd worden zonder gemeenschappelijk goedvinden van zoowel de groote, als do kleine Staten. Het voorstel der Juristencommissie ver kreeg de instemming van den Volkenbonds raad en op 13 December 1920 eveneens de eenstemmige goedkeuring van de Vergade ring. De grootste moeilijkheid was hierme de opgelost. De andere vragen betreffende de bevoegdheid en de organisatie van het Internationaal Geréchtshof brachten het tot-stand-komen van het Gerechtshof niet in gevaar. Een oogenblik scheen het, alsof de be kende langzaamheid der parlementaire ma- chino nog verhinderen zou, dat bij gelegen heid van de Tweede Volkenbondsvergade ring de benoeming der reéhters zou kun nen plaats vinden. De noodige ratificaties van het op 13 December aangenomen be sluit der Eerste Volkenbondsvergadering bleven zeer lang achterwege. Eindelijk eind Augustus was heb vereischte aantal bereikt De benoeming kon paat-s vinden. 14 September 1921 was de eerste dag, die aan deze belangrijke internationale ge schiedenis zou worden gewijd. Er waren voor de 11 beschikbare plaatsen niet min der dan 89 verschillende candidaten inge diend Slechts één persoon, de bovenge noemde Braziliaan Ruy Barbosa, was door 7 landen voorgesteld. Alle andere candi daten moesten zich^net een minder aantal aanbevelingen achtdr hun Daam vergenoe gen. Onze landgenoot Loder behoorde tot de vijf candidaten, die de meeste aanbeve lingen hadden verkregen; behalve Neder land hadden ook Finland, Polen en Zwit serland hem candidaat gesteld. Des morgens om 10 uur ving dc stemming aan. Do vergadering was, zooals altijd, in de Salie de la Réformation bijeengekomen; de acht Raadsleden vergaderden ver weg, in het Paleis des Nations. Tusschen beide lichamen mocht geenerlei contact bestaan, voordat de stemmingen waren afgeloopen. De eerste gedelegeerden van ieder land gin gen in plechtige rij door de zaal. Mannen van wcroldberoemdiheid zag men, den een na den ander, lxot podium betreden en hun stembiljet in do bus worpen. Om halfelf werd die stembus geopend. De bekend© socialistische ouid-minis- ter-president van Zweden, Hjalmar Branting, en do eerste afgevaardigd© van Spanje, graaf de Gimeno, vormden met den secretaris-g-encxaal van den Volkenbond sir Eric Dromond het stembureau. Groot was de spanning, lang het geduld. Eindelijk, drie kwartier later, om kwart na elf is vooreitter van Karnebeek in staat het resultaat der eerste stemming mede te deelen. Negen personen hebben Tceds terstand de vol strekt© meerderheid vorkregen. Het zijn de can didaten der vier groote mogendheden prof. An- pe plooien rond de mondhoeken. Zijn haar was peper-en-zout-kleurig, maar aan de slapen was het wit als sneeuw. Alleen zijn oogen waren niet veranderd. Het waren nog dezelfde grijze, staalkleurige, ruste- looze, sluwe, onbetrouwbare, oogen, dc spiegels van zijn impulsieven, grilligen, eigenzinnigen geest. Hij keek verachtelijk op mij neer. Zijn wenkbrauwen waren ge fronst en zijn blik was kwaadaardig. In heb korte oogenblik, dat ik hem aanzag, dacht ik aan een woord, dat een vriend van mij eens gebruikte, nadat hij den Keizer in een van zijn kwado buien had' gezien „zijn ijzigen, zwarten blik. Ik "was zóó overbluft, dat ik mij plotse ling in de tegenwoordigheid van dan Kei zer bevond, dat ik mijn rol vergat en in stomme verbazing naar do verschijning bleef staren. De ander scheen te zeer bezig te zijn met zijn eigen gedachten, om mijn vergeetachtigheid op te merken, want ineens begon hij op gebiedenden toon, mot schelle, afgebeten commando-stem; „Wat beteekent dat, wat ik bier hoor? Waarom is Grundt niet gekomen? Wat doet u hier?'7 Onder tusschen had ik het verhaal uitge dacht, dat- ik in do gang buiten begonnen was tt> vertellen. Ik had het nu voor elkaar; het was magertjes, maar het moest voldoende zijn „Als Uwe Majesteit het mij toestaat zal ik het uitleggen," zei ik. De Keizer stond heen en weer te wiegelen, zenuwachtig en prikkelbaar. Zijn oogen waren geen oogen blik rustig, nu eens keken ze mij onderzoe kend aan, dan dwaalden ze over den grond dan weer vlogen ze langs het plafond. „Dr Grundt en ik slaagden in ons on derzoek, al was het" heel gevaarlijk. Zoor zilotti (Italië), lord Finlay (Engeland), prof. Oda (Japan) cn prof. Audré Weiss (Frankrijk) vier candidaten der talrijk vertegenwoordigde Spaansohsprekendc groep prof. Altamari (Spanje), Alvaroz (Ohiii), Ruy Barbosa (Bra zilië), do Bustamente (Cuba) ,en ten slotte één éénling, onze landgenoot Loder. Hoe eervol deze nieuwe onderscheiding voor ons land is, behoeft geen nader betoog. Daarop volgde een nieuwe stemming. Nog twoo plaatsen waren onbezet. Dc Amerikaan prof. John Bassett Moore wordt thans gekozen. Voor de elfde plaats beslaat nog geen meerder heid. Er zijn drie candidaten, die bijzonder op den voorgrond treden: Negulcsco uit Roemenië, Huber (Zwitserland), Deseamps (België). Ook de dorde stemming geeft niemaud nog do vol- strekto meerderheid. Negulesco en Huber zitten in stommental dicht bij elkander, Deseamps zakt langzamerhand af. Doch zelfs do vierde stem ming levert nog geen resultaat. Het is een uiterst spannondo verkiezingsstrijd tusschen den Roemeen en den Zwitser. Dan spreekt do Voorzitter een verstandig woord en vraagt, of de Vergadering wellicht niet eerst wil gaan lunchen. Het was intusschen half twee goworden. Gaarne neemt de Vergade ring dit denkbeeld aan en ziet: na den lunch is do strijd onmididellijk beslist. De vijfde stem ming geeft Prof. Max Huber de meerderheid! Zoo ging het in de Vergadering. Wat echter zou do Raad gedaan hebben? Want ook daar moet de volstrekte meerderheid verkregen wor den. Om 4. uur kon Voorzitter van Karn eb eek mededeelen, dat do Raad ten aanzien van 9 ze tels dezelfde keuze als do Vergadering had ge daan. De heeren Altamrra, Anrilotti, Barbosa, de Bustamente, Lord Finlay, Loder, Moore, Odax en Weiss hadden ook in den Raad een meerderheid verkregen en waren dns definitief tot Reohters in het Internationaal Gerechtshof verkozen. In plaats van do he'ercn Alvarez en Huber had de Raad eohtor voorkeur getoond Yoor den Belgischen baron Deseamps en den Deen Nyholm. Een nieuwe vrije stemming moest thans in beide lichamen plaats vinden. En sneller dan men bad durven hopen was reods na den eer sten sterngang do meerderheid bereikt: de Ver gadering offerde één harer fa-voricten, de Raad deed hetzelfde met één der zijnen. Om 5 uur kon President van Karnebeek do verblijdende medcdeeling doen, dat bet door Root uitgevon den verkiezingssysteem goed gewerkt had. Ver gadering en Raad hadden beiden voor de twee openblijven do plaatsen de boeren Nyholm (De nemarken) en Prof. Max Huber (Zwitserland) gekozon. Do verkiezing voor de vier reahters-plaats- vervangers ging niet zoo snoL Over drie be stond reeds spoedig overeenstemming: de Roe- menicr Ncgnlosco, de Chinees Wang en de-Ser viër Yovauovitöh werden door Vergadering cn Raad beid-en gekozen. Doch over de vierde plaats kon men het niet eens worden. Hardnek kig hield do Vergadering tot driemaal toe aan den Chil-uiccs Alvarez, do Raad aan deai Belg Deseamps vast. Toen werd het laatste middel, om tot overeenstemming te komen, beproefd: beido lichamen benoemden drie leden in een be middel ingscommissie, die trachten zou een can didaat voor to stellen, dio in beide organen van den Volkenbond wellicht een meerderheid zou kunnen viuden. Onzo Notlerlandsohc oud-Minis ter van Buitenlandscbe Zaken de Mareos van Swinderen werd door de Volkenbondsvergade ring uitverkoren één van haar drie vertrou wensmannen te zijn. De bemiddclmgscommissic, dio eveneens in het door Elihu Root bedachte kiessysteem voor zien was, workto prachtig. Reods boden kon de medodceling worden gedaan, dat men eenstem mig besteten had aan de Vergadering en den Raad voor to stollen den heer Beichmaun, een geleerde uit Noorwegen, te kiezen. En aldus geschiodde. Eenstemmig schonk <de Raad, bijna eenstemmig (met 37 van de 40 stem men) dc Vergadering den heer Beichmann haar vertrouwen. Op Vrijdag 16 September 1921, juist dvs middags om 12 uur kou President Van Karnebeek vaststellen, dat het Internatio naal Gerechtshof definitief geconstitueerd was. Met welgekozen woorden wees Voorzitter van Ka.rnebeok op de beteekonis van dit groote feit: „Meer dan 40 Staten, die alle deeJeoi van den aardbol vertegenwoordigen, zijn het eens ge worden over do kouzo der 15 mannen, die de hoogste rechtspraak moeten uitoefenen, die do wereld kent. Buigen wij ons vol eerbied voor dit historisch feit, dat oen nieuw tijdperk opent in do geschiedenis van hot leven dei- internationale gemeenschap!" El als Uwe Majesteit weet, was hot... hothet voorwerp, in tweeën verdeeld.77 „Ja, ja, dat weet ik! Ga verder!'7 zei de ander, een oogenblik met wiegelen oj> houdend. „Ik zo-u het eerst met mijn deel Enge land verlaten. Maar ik kon niet wegko men. Iedereen wordt gefouilleerd in Til bury, of hij brieven of papieren bij zich heeft. Ik maakte een plan en wij probeer den dat uit te voeren, maar hot mislukte.77 „Wat? Mislukte bet?77 riep de ander. „Maar het deed geen sohade aan het suc ces van onze opdracht, Majesteit.7' „Verklaar dat! Wat was uw list?77 „Ik sneed een stuk uit de voering van een handtasch en deed daarin een volko men onechuldigen brief gericht aan een scheepsagent te Rotterdam. Toen plakte i-k hot stukje voering weer op zijn plaats op den bodeim van de ta-sch. Grundt gaf de tasoh aan een van do onzen bijwijze van pr-oef, om te zien of het aan do waakzaam heid van de En-gelscho douane zou ont snappen. Er kwam een schijn van belangstelling in do houding van den -Keizerzijn kwade bui scheen te zakken. Iets nieuws had al tijd zijn belangstelling. „En toen ?7' zei hij. „Do list werd ontdekt, do brief wea*d gevonden en onze man werd tot twintig pond boete veroordeeld. Toen besloot dr. GTundt mij te zenden „Heeft u het bij u?77 riep hij gretig. „Néén, Majesteit,77 antwoordde ik. „Ik had geen middel om heb mee te nemen. Dt. Grundt daarentegen En ik trok mijn been op en wéés op mijn zool. D'e Keizer staarde mij aan en fronste de SCHEEPSTIJDINGEN. STV. MIJ. NEDERLAND. RI0UW, uitrpass. 23 Sopt. Ouossanf. ÖALAWATI 21 Sopt. v. Tandjong Priok Amsterdam. KON. NED STB. MIJ. IRENE 23 Sept. v. Amsterdam n. Piraeus. NERO 23 Sept. v. Amsterdam n. Kopenhagen, 0BER0N 23 Sopt. v. Amstord. to Hamburg. TRITON 23 Sopt. v. Amsterdam n. Alcxandiio URANUS 23 Sept. v. Hamburg to Amsterdam. R0TT. LLOYD. DJ0CJA, ihuisr,, 23 Sept. tc Marseille. H0LL. AMERIKA LIJN. BURGERDIJK 23 Sopt. v. N. Orleans to Rot-* tortiam. H0LL. 00ST-AZIE LIJN. TOS ART, uitr., 23 Sept. to Genua. HOLLAND -ZUID-AFRIKA-LIJN. BLOEMFONTEIN, thuisr., 23 Sep*, t. Hoa* van Holland n. Hamburg. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. WAALDIJK, uitr., 23 Sept te Antwarpeiw STV. MIJ OCEAAN. TEIRESLAS pass. 21 Sept. Prawlepodnt. Abonnó S. De snavels 7s morgens schoon water af bet-ten en insmeren roob vaseline. Als u dit eenige dagen achtereer hebt gedaan, zullen de zweertje© Wol ver dwijnen P. A. B., te O. Do regeling inzake evenredig schoolgeld te Leiden wacht nog op de Kon. goedkeuring. Het voornemen bestaat haar reeds toe te passen voor den cursus, dio nu pas is begonnen. Hert van 11 geïnde schoolgeld betrof nog dxm vorig en cursus. J. v. B. en W. E„ te L. Heit contingent dab Leiden moet leveren, staat nog niet vast, doch toen in bot geheel 25,000 mam moeéten opkomen, bedroeg het aanbal voor Leiden 2-1. Nu is hetfc contingent over het geheele land 23,500. Het aandeel manschappen voor Leiden zou dan moeten 235 54 rijnx 241 226 of, naar 250 100 boveoi afgesomd, 227 man. A. G. v. d. E., .te V. Het Spaansohd consulaat voor Nederland en de Koloniën is gevestigd te Rotterdam, terwijl in ver- soliiilleincbe andere plaatsen des lands con sulaire ambtenaren gevestigd zijn te Lei- don even wol niet. Als u schrijft aan het Spaonsohe consu laat te Rotterdam, is het voldoende. G. V„ te L. Gebroken aardewerk kunt u lijmen met gesmolten aluin. U smeslt dc aluin in een ijzeren lepel, nada/b u de deelen van aairdowerk flink verwarmd heeft. Dan giet u een beetje gesmolten aluin op dé breuk en plakt fhiks do deel-en tegen eikaar. De gesmolten aluin verhardt snol; de bowerking moet dus vlug geschie den. A. v. S„ te L. Heb is ja:iin>er, dat u niet heeft vermeld, waardoor cüe vlek ia ont-etaajn. Iedere vlek eischb een aparte be handeling. Er komt nog bij, dat fluweel een teere stof is. Wij zouden maar eens probceffen met do vlekken zacht uit te wrijven met benzine. R., te L. De Indische Postechool wordt verplaatst- naar Deventer, maar dat die verploa&sing al reeds in December van dit jaar zal geschieden is niet juist. Hoogst waarschijnlijk zal de verplaatsing geschie den in Augustus van het volgend jaar, zoo zoodat de cursus 1922—1923 t-e Deventer zal kunnen aanvangen. Mevrouw B. In Lekten is voox zoover woten, geen asyl rwr katten, waar men -dfu», tijdens het uitgaan uit de stad, dezo dieren vei» lig kan onderbrengen. Poesjes zijn ook sieclhl te wennen en geruimen tijd in een hokje te wor den opgesloten verdragen zij heol slecht. wenkbrauwen. «Toen kwam er plotseling een glimlach op zijn gelaat, een vroolijko, aantrekkelijke glimlach als zonneschijn na regen, en hij barstte in hartelijk lachen uit. Ik kende het zwak van Zijne Majesteit voor grappen ten koste van lichamelijke gebreken van anderen, maar ik had nau welijks durven hopen, dat mijn kleine aan duiding met betrekking bot Grundt7s klompvoet als bergplaats voor compremit tee ronde papieren zóó'n succes zou heb ben. Want de Keizer had geweldige pret ia hot geval en lachte luidkeels, dat hij er van schudde. „Ach, der SteLoeSchitterend! Schitte rend!77 riep hij. „Plesaon, kom eens hoo- ran, hoe wij do Engelsclien weer beet heb ben gehad 1" Wij waren in een groote, hoerge kamér met een groot raam aan het eind; hcitl scheen, dat do learner rich daar na-ar rechts en naar links verder uitstrekte, en dén vorm had van een hoofdletter T. Te oor deel en naar de groote schrijftafel, met do massa's fotografieën in zvra?.r-zil veren lijsten, de kleine bronzen borstbeeldjes van de Keizerin, zeegezichten in waterverf en andere kleine kenmerken, dacht ik, dat dit wel de studeerkamer van den Keizer moest zijn. Op het roepen van den Vorst dook een officier met wit haar óp uit het vorste gé- deelte van dé kamer, dat gedeelte, hetr» welk voor mijn blikken verborgen was. DéJ Keizer sloeg hem op den schouder. „Een goede mop, Flessen l77 zei hij* ni-bend. Toen bot mij „Vertel het nog eensl" (Wordt vervolgd-)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 6