LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 8 September 1921. Officieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van hedsn. GEMGD NIEUWS PfilJS UER ADVERTLNTIÉN: fèÖ Cts. pc-r rc^el. 'a Zaterdags 40 Cts. per regel Bij jegelabonncment belangrijk lagere prijs. Kleine advertenties Woensdag 50 Cts., Zaterdag 75 cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens posirecht Voor eventueole opzen- 0ing van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewca- aummcr 5 Cts. Bureau Soardalndspleln. Telefoonnummers voor Dfree'de sn Admlr.lstrafle 175, Redactie f007. PRIJS DEZER COURANVl Voor Loidea g. S mnd. 2.35, p. -roek' 0.10 Buiten Leiden, waar agenten yovestigd lijtt, por week 018 Franco par post 2 35 d" portokosten. Nummer 18889' Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP Do Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan de gemeentelijke visebwinkels (Visdhmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar i3 SCHELVISCH k f 0.10, GROOTE SCHEL- VISCH k f 0.20, SCHOL a f 0.16, ROODE POON k f 0.2öf 0.35; KABELJAUW a f 0.50 en TARBOT k f 0-56 per pond. W. PERA, Webb- loco-Burgom. Leiden, 8 September f921. BEWAARSCHOOL-ONDERWIJS. Buiigemeestor en Wethouders van Leidbn; Brengen ter algcmeene kennis, 'dat tot bet doen inschrijven van leerlingen voor de 'open bare bewaarscholen gelegenheid zal gegeven worden van den 9den tot en met den 17den Septecntber a.s. op alle werkdagen des voor middags van kwart vóór negenen tot half- tien uur en op Maandag, Dinsdag, Donder dag en Vrijdag bovendien dos namiddags van kwart vóór tweecn tot kwart over tweeën. De inschrijving zal plaats hebben in de bewaa/rsohokm in bet Elisabethshof, aan de Oude Vest en in de Groenostccg- W. PERA, we tb. loco-Burgem- VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 September 1921. Pilgrim Fathers Genootschap- In do openbare samenkomst, die gister- Avond in de Waalsche Kerk werd/ gohou- de- merden het woord prof. dr. H. M. van Nes, van hier, en Rev. Th. Nightingale, uit Londen, terwijl oen gemengd koor, on der leiding van dr. J. Riemens, ter af- v fseling eenlge liedteren zong. Jrof Van Nes sprak in bet Hollandsch, doob gaf het gesprokene daarna in be- knopten vorm in het Engelsoh weer. De redo van dr. Nightingale werd door dr. Plooij in het Hollandsch vertaald. Ter inleiding van hetgeen deze laatste bpreker zou zeggen, vrenschte prof. Van Ner .een enkel woord te spreken naar aan leiding van do eerste drie verzen des Bij bels, de aloude scheppingsgeschiedenis. Het gaat van chaos tot kosmos, van duis ternis tot licht; eon geschiedenis die zich telkens herhaald) en bezig is zioh te herha len in onze dagen. Het is of het thema der wereldgeschiedenis eens gegeven is in de Paradijsbelofte van Gen. 3 15. Telkens in den loop der geschiedenis herhaalt zich dat thema der historie, slaat dten vrienden des lichts de angst om het hart bij het aanschouwen van den triumï der duisternis, telkens ook klampt het ge loof zich weder vast aan de beloften en wordt hot scheppingswoord vernomen: Daar zij licht. En dan wordt het ook licht. Maar het gaat door het kruis naar de op standing; daar wordt geen winst geboren dan uit verlies, geen nieuw gebouw opge dicht dan op den puinhoop van het oude. Het zijn, volgens spr., deze gedachten, die ons voor den geest behooren te staan dn de crisis, die wij thans doormaken, waarin het schijnt alsof alle geesten c!er hel zijn losgelaten over deze arme wereld. Is het mogelijk ook nu nog optimist te zijn"? vraagt spr. Ja, was het antwoord, dit ïs niet alleen mogelijk, het is de ecnfge houding, die den Christen past Niet in oppervlakkige zorgloosheid, maar wel in 'de volharding van cïat geloof, dat meer rekening houdt met de onzichtbare dan met de zichtbare dingen. Het is Het Christelijk geloof, dat aan den wederopbouw der wereld gelooft; maar tevens er van overtuigd is, dat God zelf de bouwmeester zal zijn. Geen volkenbond op menschelijken, maar alleen op godde- lijken grondslag, op het fundament-, waar van Jezus Christus de uiterste hoeksteen is. Op dat fundament hebben de Pelgrim Vaders gebouwd en hun werk bleek do hechte grondslag voor de groote Republiek aan de overzijde van den Oceaan. Het Leid- sehe Pelgrim Vaders Genootschap wil dan ook meer deen dan c«e geschiedenis bestu- deeren en documenten uitgeven, het. wil er het zijne aan doen om den bond der vol keren hechter te maken. Daar woruen tegenwoordig allerlei ver- eenigingen gesticht ora cultuur en han delsrelaties aan te knoop en en zoo wordt uitnemend werk vdrrlchfc, maar volgens 6Pr. zal geen gebouw hecht kunnen zijn eender het hechte fundament van hemel- schen oorsprong. Daarom tracht het Ge- bootschap, overeenkomstig de beginselen vo.n de Pelgrim Vaders, een goede ver standhouding tusschen de volkeren te be vorderen en het internationaal karakter vbn hot Christendom te versterken. Hot wereldrijk slokt de natiën op het ^oord internationaal'' heeft geen zin Djsor, ais niet ondersohcidene naties be- fet£-an. Reeds meermalen is liet in de ge schiedenis gebleken, hoe het Hollands roe- Pmg is geweest om de vorming van ecu wereldrijk tegen te houden en wij voelen r,ets VQb die roeping ook nu, want het °®t er niets toe of dat imperium Spaansoh t of Fransch, Duitsch of Engelsch Is. Het protestantsoh beginsel, dat wij belijden, eert de individualiteit, niet alleen van den enkelen mensch, maar ook van de uiterste natie. Wij komen op togen het wereldrijk ia Rome, maar zoeken het protestantisme niet in het contra van een protest, maar in het pro dat in het woord zelf is uitge drukt. Het is goed, aldus besloot spr., dat wij samen zijn in een gebouw, waar het evangelie verkondigd wordt in de Fransche taal; het is goed, dat het hier vanavond gebeurt in het Nederlandsch en ln het En gelsch, wij zouden het ook gaarne hooren in het Duitsch. Want wij allen zullen bid den: niet mijn, niet ons, maar uw Konink rijk kome. Hierna hield Rev. Th. Nightingale een rede in de Engelsche taal, die door dr. Plooij in het Hollandsch werd overgezet. Het onderwerp dezer rede was een uit eenzetting van de taak, die het protestan tisme in onze tijden heeft. Hij toonde aan, dat er verwantschap be staat tusschen de verschillende protestanf- sche Kerken, een geestelijke gemeenschap. Alle rivieren stroomen uit in denzelfden Oceaan. En de zee kont niet de afzonder lijke wateren. Ook op geestelijk gebied is het zoo. Wij kunnen niet uit verschillende sectarische stroompjes leven. Wij hebben één gemeenschappelijk fundament, éénzelf de demoertisch ideaal. De oorlog heeft, ondanks zijn verschrik kingen, nieuwe wegen geopend. De oorlog heeft geleerd hoe men ook verschillende krachten kan samenbrengen en nu moet het gaan om de herschepping der zede lijke wereld. De Protestanfcsche Kerken zijn geroepen om te bewaren eu te bewaken de zedelijke waarheden. Gemeensóhapszln en broederschap moeten- het uitgangspunt van alle samenwerking zijn. Op politiek en economisch gebied heeft men zich reeds internationaal weten te veroenigen. Waar om zou de Kerk van Christus niet het- zelfde doen? Do tijden zijn er, volgens spr., nu gun stig voor. De verscheurde wereld moet het nu met Christus beproeven. Do Grieksch-Kalholieke en de Roomsch- Katholieke Kerk kunnen in die landen, waar deze godsdienst Staatsgodsdienst is, het volk niet meer houden, wat spr. voor verschillende landen nader aantoonde. De eenige hoop voor geestelijke verhef fing van onzen tijd is gericht op het Pro testantisme. De 300-jarige viering der Pelgrim Va- derSherdenking heeft daatrvoor den ,weg gewezen. En Nightingale erkende, dat Holland daarin was voorgegaan. Het is hem nu gelukt een Commissie in 't leven te roepen, die beoogt een onder ling verband te leggen tusschen die Pro- -testantsohe gemeenschappen in de ver schillende landen. Contact is reeds verkre gen tusschen Engeland, Nederland, Frank rijk, Zweden en Tsjecho-Slowakije. Wij hebben internationaal recht, interna tionale muziek en literatuur, waarom zou den we ook niet hebben een internationaal godsdienstig leven? Spr. vatte hetgeen practisck gedaan kan worden in vijf punten samen: lo. moeten wij ons persoonlijk doordringen van het besef, dat het protestantsch godsdienstig beginsel in de wereld behoort te worden toegepast2o. moeten wij gebruik maken van de pers; 3o. het onderling bezoek der volkeren ter behartiging van geestelijke belangen ~d"er naties4o. oprichting van gemeenschappelijke bureaux voor Informa tie en uitwisseling van geschi*iftenöo. het samenstellen van een protesbantsche encycliek, waarin in het kort gezegd wor den dte fundamenteel© Christelijke waar heden. Met een opwekking om daartoe mede te werken, werd de klare toespraak besloten. Dr. Plooij, die een heldere overzetting gaf van de rede, sloot met het ,,Onze Vader", als gemeenschappelijk gebed Het koor van dr. Riemens zong eenige liederen in het Nederlandsch, hot Engelsch en in het Duitsch, waarmede dus reeds het internationaal karakter van het godsdien stig lied werd gedemonstreerd. Ook wer den eenige gemeenschappelijke liederen gezongen, terwijl aan den uitgang een in zameling werd gehouden ter dekking van de kosten dezer bijeenkomst. Hedenmorgen werd een korte kerkdienst gehouden in hot Jan-Pesijnshofje, waarbij prof. von Antal, Rev. Nightingale on dr. Schokking voorgingen. Daarna word een boottooht gemaakt over do Kagerplassen. 75-jarig bestaan van de SL-Vincentlus- Vereeniging. Do bekende ..Sint-Vincantius-Yeroemging" hier ter stede viort heden liaar 76-jarig bestaan. Menigeen, ook al genoot hij niet van de vruch ten, op Christelijk charitatief gobied door deze Vereoniging in dat lange tijdperk voortgebracht, zal toch meovieren het feost van een zoo nut tige en weldoende Vereeniging. De Sint-Vinccntius-Vereeniging is voor zeer langen lijd (1833) opgericht te Parijs; zij is dus van Fransohen oorsprong; om zich daarna ge leidelijk ovor golieel Europa en ook daarbuiten Ie verspreiden, en kwam zoo in ons land; en voor 75 jaren werd, ook to Leiden doze Vereeni- ging opgericht. Zij heeft ten doel bescherming en weldadigheid bij 6loffelijke als geestelijke verarming, en hoeft een uitgestrekt terrein, waarop zij zich bowocgt. Onder haar beheer en leiding staan scholen cn gestichten, uitsluitend voor kinderen, waar van de ouders om verschillende redenen do zorg niot kunnen of willen dragen, of wcflke zorg hun ontzegd is, wijl anders deze kinderen geon opvoeding zoudon erlangen, die hun in staat zou stellen later nuttige leden in de maat schappij lo worden. Verder zookt de Vereeniging door het ver krijgbaar stellen van goede en goedkoope eet waren en kleedoren, die grartis verstrekt worden den nood der armen te lenigen. Do bestuursleden stollen zich tot taak op ge- regeldo tijden de armen aan huis te bezoeken, ook al melden deze zich niot aan voor steun, en ak dan blijkt, dat er werkelijk nood en bo- hoefte is, wordt dezo steun zonder aanvraag verleend, in allerlei vorm, doch steeds zooveel mogelijk in na/tura. Vandaar, dart men, behalve opvoedingsge stichten, scholen, en bibliotheken, de spijsko- korijen en algemeene magazijnen heeft. Daar do Vereeniging bijna uitsluitend bestaat van vrijwillige bijdragen, worden bijv. de bons voor eotwaren uit do spijskokerij door welda dige lioden gekocht en aaji behoeftigen uitge geven; terwijl weer andere bijdragen door het afstaan van boonen, erwten, enz tot bereiding dier spijzen. Zóó gaat hot ook met het kleeding- magazijn. Door winkeliers en fabrikanten wor den goederen beschikbaar gesteld, die daarna door leden eener andere vereeniging hier ter plaatse, de Sint-Anna-vereonigin g, tot kleeding- stukken worden verwerkt en daarna hun weg vindon naar de gezinnen, welke er behoefte aan hebben. Begrijpelijk is, dat niet altijd dank het loon is voor hot vele werk, hetwelk de loden belangloos en onbaatzuchtig zich getroosten, terwijl daar bij hun eigen offervaardigheid niet achterwege blijft, doch daartegenover ©laat voor hen vaak de genoegdoening, dat door hun werk èn steun gehcele gezinnen, of wel alleenstaande perso nen, maatschappelijk on geestelijk van een to talen ondergang gered worden, want op elk ge bied dor Chr. philanthropic beweegt de Vör- eondging zioh, of verleent zij direct of indirect haar hulp on steun. Hoe belangrijk het work van deze Vereeniging over zulk een lang tijdperk is geweest, is na tuurlijk niet bij benadering te schatten, daar veel van haar daden nooit publiciteit genioten, wijl vooral „de stille armoode" wordt geholpen, op een wijze, welke zoo weinig mogelijk laat gevoelen, dat er van ondersteuning sprake is. Gemiddeld worden een 150 gezinnen door de kloeke Vinccntianen bezocht en gesteund. Gisteren werd al don bezochten gezinnen, of zij ,dio er voor in aanmerking kwamen, hij ge- lcgoniheid van dit feest een gave verstrekt van aardappelen on vlcesch, zoodart bij velen de tafel een feestelijk aanzien zal gehad hebben, door de aanwezigheid van wat anders zoo vaak ont breekt. Hier werd de Voreeniging op 7 Sept. 1S46 opgericht door de hoeren H. M. de Graaf en M. D. van Leeuwen, die met de hecren J. H. Bxuning, J. Bernard, G. J. Geijer, J. Schimmel, W. Schuurman, J. Speel en A. de "Wit hot eerste bestuur vormden. Ah Voorzitters van hoofdScsituur fun geerde na dan heer De Graaf, als oprichter, achtereenvolgens de hoeren P. Zandvliet, J. P. Driesson Sr., H. G. Ooébergh, welke laatste dezo functie gedurende 81 jaar vervulde, en in 1904 door don tegenwoordig en president, den heer J. P. Greyghtan, werd opgevolgd, die nu mot de hoeren L. v. d. Laan, H. J. J. M. Damon (secretaris), A. van der Meer en W. A. Kcrck- hoff hot huidige bestuur vormen. Van do verschillende conferenties of onder- ofdeelingen zijn president de hccrc-n H. Damen, J. Dingjan, mr. H. L. Hermans en P. Hu eb or, van de liefdewerken, P. Driessen, kinderbe scherming, J. 'Dingjan, spijskokerij, W. Sandor3 bibliotheek en A Saroni, voor het Moederen- magazijn. Tot ridder in do orde van Oranje-Nassau is tor gelegenheid van dit feest benoemd de heer J. P. Greygh'ton, de president van den alge- meenen en van don bijzonderen Raad van do Vereeniging. Met oen retraite, dezo week aangevangen voor de leden, word hedenmorgen do kerkelijke vie ring voortgezet en in do Mon-père-kerk oen pfleoMigo H. Mis opgedragen door den Hoogeerw. Deken P. L- Dessens, pastoor der parochie, geassisteerd door den Zeencerw. Heer A. Leusen, pastoor, ©n tien Weleerw. Heer Beenakker, neomist. De kerk was goed bezet met belangstellen dten, onder vrio als vertegenwoordiger der ge meente, de wethouder dte heer Bots, als ver tegenwoordiger van den Armenraad jhr. mr. Van der G-oes, terwijl nog verschillende auto riteiten aanwezig waren, als de heer Engels, lid van de Tweede Kalmer- Ook werden opge merkt deputaties van vrouwenvoreenigingen, o.a. van de St.-Anna-Veneeniging, welke ook een fraaie bloemenmand gezonden had, welke, met nog andere, la tor naar het St.-Vincen- tiushuLs werd overgebracht- Ook het St.-Vincentiusvaan'del was vóór in de kerk opgesteld. Door het koor, dan onder leiding stond van den heer P. G. Timp, werd de driestemmige Missa Pontificalia uitgevoerd van Lorenzo Perosi, op con niet te evenaren wijze, zoo ook het overweldigend schoon© „Hacc Die3" van J. P. J. Wiertz. Do orgelbegeleiding was van den heer A- Bielaar. Zij was voortreffelijk, wat de plechtigheid zeer verhoogde. Na afloop dier kerkelijke plechtigheden begaven zich bestuursleden en genoodigden naair het St-VuicentiushuLs. Do verdere feest vierkng zal heden a vend plaats hebben in de Stadspaal, waar o-a. dte gevierde redenaar Pater Barrcxmeus de Grecve zal spreken. Militaire wedstrijden op hei Schuttersveld. Dc wodstrijdan, waarvan wij gisteren reeds een en ander meedeelden, on die werden opge luisterd door de muziok van het 4de Regiment Infanterie, namen don geboden middag in be slag. In alle nummers word met animo go- werkt en naar men ons meedeelde, werden er goede prestaties geleverd. Do uitslag was: Pol© stol hoog spying on voor .onder officieren, 5 deelnemers. Ie pr. Nieuvrkerken, 2de pr. Simons. Polsstokvérspringon voor onderof ficieren, 10 deelnemers. 1ste pr. Arbouw met 7.10 M., 2de pr. Nieuwkerk mot 7 M. Voor manschappon, 17 deelnemers. 1ste pr. Splinter 5.60 M., 2de pr. Roodenburg 5-50 M., Sde pr. Leysen 5.50 M. Snelloopen, baan 100 M. voor onder officieren, 0 deelnemers. 1ste pr. S^eot, 2de pr. Niouwkcrken. Voor manschappen, 16 deelnemers., 'lsto pr. De Jong, 2de pr. Bavelaar, 3de pr. Dièrx. Zakloopen, voor manschappen, 13 deel nemers. 1ste pr. Stoffers, 2de pr. Heuzen, 3de pr. Muns. - Vórsp ringed diet a an lo'o" p, voor onderofficieren, 4 deelnemers. Isle pr. Duist er- hof 5 M., 2de pr. Aren?,- 4.70 M. Voor manschappen, -20 deelnemers. Ie pr. De Jong 5.05 M., 2e pr. Dieben 4.50 M., 3e pr. Poortman 4.34 M. Handgranaatwcrpcn, voor onderoffi cieren, 8 deelnemers. 1ste pr. Arbouw 52 M., 2de pr. De Boer 50 M. Voor manschappen, 23 deelnemers. 1ste pr. Diera 51.5 M., 2de pr. Oldenmark 42 M., 3de pr. Horst 37 M. Veldloop, voor onderofficieren en man schappen, 21 deolnoxners. l&te pr. Poortman, 2de pr. Van Soheor, 3de pr. Haasnoot, 4de pr. Diehen, 5de pr. Roodenburg, 6de pr. Teunissen. Na afloop werden dc prijzen uitgereikt. De overste, die ook een deel der wedstrijden bij woonde, hield aan het einde een korte toespraak tot de deelnemers, waarin hij hun kranig werken roemde. Het was een goede dag voor de militairen en zij kobben woier eens getoond, dat zij er nog mogen wezen. In het „Baarnsoh Nieuwsblad" komt het volgende voor: Onder degenen, die ter gelegenheid van de verjaring onzer Koningin een onderscheidings- teeken ontvingen, behoort ook dc aan alle inge zetenen welbekende Meester Onvlee, hoofd van de school met den Bijbel aan do Laanstraat. Een onderscheiding wordt gegeven aan mensohen, dio zich verdienstelijk hebben ge maakt. Welnu, dan zal men het met ons eens zijn, dat de benoeming van Meester Onvlee tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau wel verdiend is. In zijn meer dan 50 dienstjaren als onder wijzer en meer dan 40 als hoofd, heeft de heer Onvlee gewerkt als weinig andoren, niet alleen als onderwijzer of leider eener school, maar ook voor de opleiding van vele onderwijzers en daar naast nog op velerlei ander terrein. En nog steeds, niettegenstaande zijn 70-jarigen leeftijd, vervult hij met denzelfden ijver en jeugdigen moed ziin om\angrijke taak. Daarom een cerosahmt voor dezen stoeren werker! Hulde aan den nieuwen ri-ddor! Tot zoover het „Baarnsch Nieuwsblad". Onder de lezers van het „Leidech Dagblad" zullen er zeker weinigen zijn, die weten, dat bo venbedoelde heer L. Onvlee een oud-Leidenaar is, en nog kleiner is zeker het getal dergenen, diio weten, dat deze nu geridderde heer Onvlee van Aug. 1366 tot en mot 1872 tot de vorpleeg- den van het H. Geest-Wecs>huis te Leiden be hoorde. Wanneer men daarbij weet, dat dc heer On vlee nog in het Weeshuis zijnde de akte van hulponderwijzer verwierf, d. w. z. onder moei lijke omstandigheden, in een tijd, toen de mid delen en wegen om zoodanig doel te bereiken veel sohaarscher waren dan thans, dan zal de aohting voor don geriddsüde nog moeten rijzen. In elk geval mag het H. Gcost-Wcosihuds het zich een eer rekenen, onder zijn oud-verpleeg den ook den heer Onvlee te mogen tellen. Ook de derde opvoering van „De Jantjes" in den Schouwburg was weer goed bezocht en had succes. De demonstratie met politiehonden, doar do Leidsche Kynologon-Club georganiseerd in „Zomqrzorg", zal niet 11 dozer, doch Zaterdag 17 September worden gehouden, aldus is thans vastgesteld- Een 7-jarig knaapje, Joh. v. W., viel gis teren op de Haven van. een wagen, waarop het ventje geklommen was, met het gevolg, dat hij een ernstige verwonding aan het hoofd bekwam. Hij werd in hot Politieposthuis aldaar binnen gedragen en verbonden. Daarna werd hij weder naar de oudeilijke woning gebracht. BINNENLAND. Vijf-en-zeventig-jarig bestaan der Leid sche St.-Vincentius-Vereeniging. Verklaring van prof. Treub bij zijn uit* treden uit de politiek. De indiening van een Vlootwet half Oc tober verwacht. 1 BUITENLAND. De staat van beleg in Oppcr-Silezië la gisteren opgeheven. Het Engelsche antwoord aan Sinn-Fein. Onder twee voorwaarden noodigt Engeland uit tot besprekingen op 20 dezer te Invér- ness. Mr. Treub's afscheid van de politiek. T.n hot- eersto mmtm-or van „Do Vrij heid", dat gisteravond is verschenen, doelt mr. Treub in een artikel, getiteld „Mijn afscheid aan de politiek", mede, dat hij is benoemd tot voorzitter van don Ondernemingsraad voor Nedorl.-Indic. Die zioh in dienst stelt zoo schrijft de heer Treub o. m. van oen bepaalde be langengroep, kan den schijn niet vermij den het algemeen volksbelang, wanneer het er op aankomt, te bokijkon door den bril van het speciale belang, dat hij cliënt. Do zuiverheid der politieke verhoudingen, op welker handhaving wij in Nederland gelukkig nog prat gaan, gebiedt in zulk een geval uittreden uit do politiek. Tegen over den Vrijheidsbond staat de zaak zegt do heer Treub weinig anders. Zoo wel voor den Bond als voor mijzelven was het dus aangewezen, dat ik mij uit zijn bestuur terugtrok. Een der medewerkers van do „N. Arnh. Ot." hcoft to Genèvo een ondeThoud go- had met mr. Troub. Deze aohlte het onnoodig en ongo- wenscht aan zijn zeer duidelijke en posi tieve verklaringen in „Do Vrijheid"- nog iets toe to voegen. Wed wildo hij mededeelen, dat het geens zins in zijn bdoeling ligt, 0111 naar Indiö to vortrebken, hetgeen men misschien uib zijn plannen zou kunnen afleiden. De pre sidentieel© leiding van cSo nieuwe organi satie, waaraan hij zijn krochten in de toe komst gaat wijdon, zal door hem van uib Nederland worden gegeven. Natuurlijk aldus prof. Treub is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat ik over eenigen tijd een studiereisje van ongeveer een half jaa/r na»ar de Overzeescho bezit tingen ga maten. Ook zal prof. Treub zijn verblijf te Genèvo niot onderbreken, in verband met deze aangelegenheden. Hij' is van meening da/t hij, door zijn internationalo positie te handhaven, de beste dienst bewijst aam de nieuwo organisatie, dio aan zijn zorgen wordt toevertrouwd. De opening van het nieuwe zitting jaar der Sfeaiten-Genemaal op Dinsdag 20 dozer door H. M. de Koningin zal nog steeds op dozelfdo wijze plaats hebben als na den oorlog gebruikelijk werd, n.l. met een kleineren stoet dan vóór 1914 het ge val was. Bij Haar bezoek aan het hoofdgebouw van de Jaarbeurs te Utrecht heeft H. M. do Koningin gisteren een krans van oranje dahlia's en green gelegd bij de plaquette met 'het borstbeeld van mr. W. A. van Zqst in d© hal- Ln de zalen van het Hotel „Do Witt© Brug", in Den Haag, heeft hot gemeente bestuur van 's-Gravenhage Woensdag- j avond de leden van het Eerste Worold- PluLmvee-Comgrea met hun dames ontvan gen. In parlementaire kringen verwacht men, dat een vlootwet voor Nederland half Ootober bij do Tweede Kaïmer zal wor den ingediend. Men meldt rót Hilversum, dat in tegenwoordigheid van den Minister van Justitie cn genoocEgden gisteren geschied de de inwijding van het gebouw, aonge- kooht door de oommassio van poli tie-vak onderwijs, van den Alg. Neder!Politie bond, om te dienen als politieschool. De Amsterdamsehe Raad heeft dc voor dracht inzake het ontslag van den om'dteirwtf- zct Ceton aangenomen. Prof. dr. H. H. Kuyper, van Amster dam, is van zijn reis naar Oostenrijk au Honga/rijo teruggekeerd. Naar „Da Stand." verneemt, is do hoogleeraair ech ter ongesteld on wordt hij verpleegd in het Diakonossenhrós te Haarlem. Zijn toestand is vooruitgaande. Prof. dr. Kaptevn, hoogleoraar te Grtot- ningen, hoeft het eere-doctoraat ontvangen' van de universiteit te Edinburg. Gistervoorniiddag heeft de comman dant van het Engelsche eskader, sohout- bij-nacht Michael Hodges, een offioieel be zoek afgelegd bij den Minister van Oorlog Minister van Marine ad interim den boor Van Dijk, in het departement van Marine. Ook word een bezoek aigelogd bij don ohef van don marinestaf, kapitein ter zee Gooszon, waarna nog eenige bezoeken wer den gebracht, o.a. bij den burgemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Partijn. Voor en tijdens de zitting der Tweede Kamer van gistermiddag wer den op het Buitenhof in Den Haag eenige aanplakborden rondgedragen waarop den Bond van Land- en Zeemacht mededeelde, niet langer op de hangende pensioensver- hooging te kunnen wachten en te protes teeren tegen het beoogde uitstel van be handeling van het desbetreffende wetsont werp in de Tweede Kamer. In Mei 1922 wordt in het Kurhau8 te Scheveningen een autómobieleiï tentoonstelling gehouden. In de omstreken van Den Haag en ook in die van Leiden aldus de „Haagsche Courant" heeft men een eigenaardige ziekte onder de mussclien ge constateerd. Op den snavel en om de oogen n.l. vertoon en zich kleine aandoeningen

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1