LEIDSCK DAGBLAD, Zaterdag 23 Juli. Tweede Blad. Anno 1921. f No. 18829. KUNST EN LETTEREN UIT DE OMSTREKEN FEUILLETON CHRIST0FFEL EN COLUMBUS I®] BUITENL. WEEKOVERZICHT. 0 Zfc Is voor d« aooveelöt© maal do Oppor- -feche kwestie, die zwarte schaduwen erpt over Europa en zoolang zij niet is -gelost, zal zij dat blijven doen, dat staat «t. Het ie in dit opzicht, dat Engeland een directe bijeenkoming van den Op roten Raad wil om tot. een uitspraak te men, al bijzonder sterk staat. Onzeker- ,eid is altijd een factor voor onrust ete., -at staan dan onzekerheid in een kwestie, va.n zoo ingrijpende bet eekenis is als e7(; en die al op allerlei wijze vertroebeld is politick economischwat al niet meer, dóch het meest door de coup d'état, die Korfanty, de Poolsohe leider heeft ge waagd Er is feitelijk al te lang getreu- -eld en gezeurd, zelfs zoo, dat er alle eden is om te vreezen, dat, hoe do be slissing thans ook moge uitvallen, dzee de situatie slechts zal verergeren on Opper- Silezie geheel en al zal „verbalkamaee- ion." En beslist worden kan de uitspraak DU zeker wel, gezien hoe het vraagstuk door direct en indirect belanghebbende jtot op het been is afgekloven, zoodat nieuwe gezichtspunten zijn uitgesloten. Het is toch eenvoudig een botsing van be langen geworden waarbij de kunst is om tot een zooveel mogelijk voor allen bevre digend resultaat als compromis te komen. Dio kunst is tot dusver ovenwei aller bedroevendst klein geblekende aanlei dend o oorzaak daarvan durven we gerust aan Frankrijk toeschrijven, dat van zijn Europeesche vastelandspolitiek geen stap van eonige bet eek-en is blijkbaar wil afwij ken, daaraan al een paar maal cfe vriend schap met Engeland gevaarlijk waagde en het thans opnieuw doet. In tegenstelling toch met Engeland wil Marianne opnieuw een uitspraak op de lange baan schuiven door eerst in September een zitting van den Oppersten Raad te willen bijeenroe pen. De bedeeling daarvan is duidelijk. Uitstel beteekent immers opnieuw ver troebelen dor affaire en in troebel water ia het goed visschen voor de Polen, Jaarbij geeteund door do Franschen. Mocht aan dB© liefde der Franzoeon voor de Polak ken nog getwijfeld worden, Korfanty's bezoek aan Parijs is een eclatant bewijs. Do vriendelijke, ontvangst van den leider vam den opstand, clio ging med otcgen het gezag van de inter geallieerde commissie, spree.:b voor zich zelf! Tusschen Londen en Parijs is men druk aan het nota's wisselen over de bijeenroe ping van den Oppersten Raad en menig hartig woord is daarbij over en weer in de pers al weer gevallen, wat natuurlijk •de entente-cordiale er niet vaster op maakt! Zooals men weet, is al vaak een scheur tusschen beide landen gelijmd en al dat lijmen maakt het verband al losser. Eenmaal zal de lijm niet meer houden Engeland is thans voor afdoening der buitenlandsclie kwesties in een zeer voor- deelige positie vergeleken bij eenigen tijd geleden. Inwendig is n.l. de toestand heel ,wafc ontspannen. Weliswaar is de Iersche kwestie ten gevolge van do eerste bespre kingen nog niet opgelost, dodh dat mocht ook niet direct verwacht worden. Een zoo vele eeuwen lang hangend verschil is nicfc in een week tijds tot een bevredigend re sultaat te brengen. Feitelijk hebben ook nog maar alleen de preliminairen voor een eigenlijke conferentie plaats ge had. Lloyd George heeft èn met sir Craig èn n.et de Valera steeds afzonderlijk on derhandeld om te pogen tot een basis te komen, waarop alle partijen zich in princi pe althans konden stellen. Deze basis is echter nog niet bereikt. Naar het zich Iaat aanzien, is daarvan in de eerste plaats het verschil tusschen Noord- en Zuid-Ierland de schuld, meer dan het verschil tusscho Zuid-Ierland en Engeland zelf. Zoowel Craig als de Valera zijn thans eerst naar 'Ierland terug, om daar met him partij te praten. De Valera zal echter volgende week terugkeeren naar Londen. Of Craig datzelfde zal doen, is nog twijfelachtig! En 'dat lijkt de gevaarlijke stee bij de pour parlers. Waarop het overgroote optimisme der Engelscbe pers gebaseerd is, mag zeker een raadsel heeten, waar dit op geenerlei wijze is te motiveeren. Het schijnt een optimisme te zijn van gelijk kaliber als destijds gedu rende de kolenstaking. Veel weten van de situatie doet men ook al niet, waar de strengste geheimhouding wordt betracht. Zoolang er onderhandeld wordt, is er hoop, dat is waar Engeland schijnt weinig minder dan een soort Dominion-Home-Rule tc bieden. Al leen inzake de weermacht zal het echter wel nadere voorwaarden stellen, mag men aannemen. Dit bod is dus zeker niet laag. Alleen: wil Noord-Ierland deelnemen aan een aldus zelfstandig gemaakt Ierland, dat is de groot© vraag. Hoewel Italië een nieuw kabinet Bono- mi heeft, hoort men van de houding van dit land bij de groote vraagstukken zoo goed als niets. Wordt Sforza's buitcnl. politiek nu al dan niet voortgezet Daaromtrent is niets meer dan te raden. Bonomi schijnt in de eerste plaats de volle aandacht to willen schen ken aaa de binnenlandsche problemen en dan speciaal aan het tot elkaar brengen van fascisten en socialisten; iets, wat ze ker niet overbodig is, gezien de steeds voortdurende botsingen etc. Toch mag zeker verondersteld, dat Italië de groote lijnen der algemeene politiek niet uit het oog verliest, al hult het zich dan ook in nevelen. Harding's uitnoodiging tot de ontwapc ningsconferentie van Washington annex be spreking van het vraagstuk van het verre Oosten heeft het zonder aarzelen aanvaard. Ook Japan is bijgedraaid, zoodat het door gaan dezer conferentie vrijwel verzekerd lijkt Heiaas het succes nog niet, speciaal niet wat betreft ontwapening te land, dank zij wederom Frankrijk, dat altijd nog maar denkt aan ontwapening van Duitschland, en nog eens ontwapening van Duitschland zonder meer Ontwapening in Europa's Oosten is voor eerst ook geheel uitgesloten. Grieken en Turken zijn wederom in scherpe gevechten gewikkeld met aanvankelijk succes voor Homerus' landgenooten. Zelfs zijn zij er in geslaagd Eskisjeis te nemen, waarvoor hun vorig offensief tot staan en tot misluk king werd gebracht. Dit offensief onder hooge leiding van den koning is blijkbaar met alle zorg voorbereid. Maar zal het suc ces van blijvenden aard kunnen zijn, waar Griekenland geen steun heeft van de gealli eerden en waar zijn financiën zoo goed als geheel uitgeput zijn, terwijl op het oorlogs veld zelf de moeilijkheden bij iedere vor dering toenemen Er op of er onder inzake Smyrna is de leus. TENTOONSTELLING JüLI-AUG. I.EIDSCHE KUNSTCLUB „DE SPHINX." Schilderwerk Kees van Urk. Meubelen A. Lucas Ook in Leiden begint op meubelgdbied meer leven te komen. Sinds eenigen tijd tolt de Leidselic Kunstclub reeds een tweede sier kunstenaar, welke nu in het zaaltje op de Pieterakerkgracht debuteert- De inzet kan alleszins gelukkig genoemd worden. Wel zou oen geheel aangekleed inte rieur de meubelen beter tot haar redht doen komen maar dat kan misschien later nog wel oen3 anders worden, 't Werk van Van Urk past er zeker niet bij. Uit zftn schilderijen spreekt een moeilijk te bewaren idealisme, meer dan een vreugde zijn ze een zucht. Hij wroet in 's levens wonderlijke mysteries, zon der er boven uit te kunnen en aan dit werk is aesthetisöhe bevrediging uïtteraard vreemd Daarom zijn de meubelen van dezen sierkun stenaar aan zijn omgeving eveneens vreemd, alsook de schilderijen aan het ambachts- werk- Naast zijn drang tot het 'monumentale zon Van Urk behoeven do innerlijke rust tot dergelijke moeilijke schoppingen. De „Lente" vertoont niettemin zoer voel goeds. A. Lucas toont zich in dc meubelen, die bij 0. Kort zijn uitgevoerd, zoowel een degelijk vakman als iemand met oen goed aanvoelen wan decoratieve waarden. Eu dat is voor de ontwikkeling van de moderne ambaolits- en n ij verhei dsk un s t juist het zoo noodigc. Het meest voldoen de ernpaud en stoel. Ze hooren organisch bij elkaar en naast het constructieve treedt hier sterk het kleur- evenwichtige naar voren. Beide zijn krachtig van vorm, omlijnd, en zullen aan het inte rieur een voornaam cachet geven. Op andere wijze, iets meer verfijnd, zit dit in het rook tafeltje en in de piëdestal- De theetafel hoe wel misschien zeer doelmatig, is ondanks een goede afwerking der onderdeden, geen een heid in zich zelf. Het ruimtebicden is er sterker geaccentueerd dan het omsluiten. Naast de fraaie tafel valt het buffet even tegen; niet om zijn eigenaardig driehoeki- gen vorm, maar om zijn te druk versierd bo venstuk dat niet voldoeDdo het onderstuk, dat rustiger van lijn is, tot oplossing brengt. Het kan zijn dat de glas-in-lood Lijnen hieT wel het meest hinderlijk zijn. In plaats van de aandacht naar binnen te leiden, naar het essentieele deel van het meubel, werken ze dêcentrisoh, ondanks zïoh zelf. We hopen dat we spoedig iets meer van dezen Leidsohen kunstnjjvere te zien krijgen. Het werk houdt stellig een belofte in. Mm. SCHEEPSTIJDINGEN. STV. WIJ. NEDERLAND. SALAWATI uitr. 19 Juli to Sabang. KON. HOLL. LLOYD. BRABANTIA uitr. 22 Juli van Plymouth KON. WEST-IND. MAILD. CRYNSSEN 22 Juli van Amsterdam n. W.-Indië. ORESTES 21 Juli van Talcahuano n. Corral. KON. NED STB. MIJ. ALMELO 22 Juli van Baltimore te Rot terdam. EUTERPE 22 Juli van Amsterdam naar Kopenhagen. HOLL. BR.-9NDIE LIJN. BOLTON ABBEY 20 Juli van Rotter dam te Kurrachee. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. WALTHAM ABBEY 22 Juli te Gi braltar. HOLL OOST-AZIE LIJN. BRIELLE thuisr. 20 Juli van Hong kong. Met het oog op de langdurige droogte begint het er voor den veestapel in dezen pclder niet best uit te zien. Op vele plaat sen is het gras geheel verdord, terwjjl ook ander groen veevoeder bijna niet meer te krijgen is. Er wordt dan ook sterk naai* overvloedi- gen regen verlangd; telkens dreigt het we der wel te zullen veranderen, maar tot he den bracht die werking in de lucht voor deze omgeving nog niet den gewen sekten emmekeor in de weersgesteldheid made. Aan -L A. Vosselman, rijksveldwachter ter standplaats Vijfhuizen alhier, is als zoo danig eervol ontslag verleend, met ingang van 1 October a,s. Donderdagavond waren eenige perso nen alhier aan den Kruisweg bezig met wa ter uit de sloot den stoffigen weg nat te gooien, om het opjagen van stofwolken door passeerende auto's voor hun woningen te gen te gaan. Bjj het naderen van een auto, bleven een of meer hunner in plaats van even met hoozen op t© hc-uden, zoo3ls de wellevendheid meebrengt onophoudelijk dcorgaan met hun werk, met het gevolg, dat de inzittenden door een groote hoeveelheid modderig water werden bevuild. Verontwaar digd over zoo'n ongepaste wijze van han delen, werd onmiddellijk gereden naar de pc-litie, die omtrent het gebeurde een onder zoek instelde. HAZERSWOUDE. Misschien was het in v.rband met de drukkende weersgesteldheid, dat deze week enkele koeren paarden, andiers kalm van aard, op hol sloegen. Gistermorgen ging er weer een boerenwagen met twee viervoeters bespannen, vandoor. De geheel© dorpstraat holden ze af en eerst in 'fc West einde, bij den heer A. Heyker, werden zo tGt staan gebracht. Ongevallen hadden ge lukkig niet plaats. Bij de ten overstaan van notaris F. C. Eiïgelberts gehouden verkooping van een woonhuis met erf op Jiet dc-rp alhier, is koo-per geworden de heer IJ. Hcrtensius, voor £3200. Van e9n bouwmanswening met c-a. 15 H.A. wei- en hooiland in het Riet- vela, geveild in 7 perceelen, is kooper ge worden van de woning en de perceelen 2, 3, 5 en 6 de Naam!. Vennootschap „Rrjn en Gcuwe" te Boskoop voor f24660, perceel 4 de heer A. Dorrepaal voor f4000 en perceel 7, de heer J. van Vliet voor f2550. Tot onderwijzer aan de Chi*. School alhier is benoemd de heer G. Hoogweg. van Kapelle a. d. IJsel. 15, losse arbeiders 8, kuipers 2, opperlieden 3, varensgezel 1, smeden 1 en scheepmakers L KATWIJK-AAN-ZEE. Enkele kustvis- sehersvuarluigen wisten deze week met veel moeite toch de zee tc bereiken om de kust- visscherij uit te oefenen. De zandbank is anders een sta-in-den-weg. De vangst had niet veel te beteekenen. De prijzen waren laag. Dc moterboot van Van der PI. heeft' deze week voor het eerst gevisctit- In onge veer drie reizen werd ongeveer f 100 besomd». Dc andere vaartuigen moesten het met der helft doen. Dc aanhoudende warmte is deze week wel aanlokkelijk geweest om baden te nomen. Op sommige dagen was men nauwelijks in staat een badkoets tc bemachtigen. Het aan tal baden kan in doorsnee ruim op 400 ge steld worden. Ondanks den goringen aanvoer van ha ring was het op het P.-H. Kanaal alhier op sommige dagen meermalen aardig druk. Het lossen cn laden van de motorvaartuigen, die de haring van IJmuiden hierheen brengen en het weder inschepen van versche vleten cn tennen om dit weer naar IJmuiden te ver- voeren, doet ons weder denken aan den gul don tijd van voor don oorlog. Het logiger vaar tuig van de reederij van D., dat gedurende het voorjaar alhier in het P.-H Kanaal lag om aldaar gerepareerd te worden voor de karingvisscherij, is heden morgen door een sleepboot op sleep genomen om naar IJmuiden te worden gebracht- Met het oog op den lagen waterstand ging dit meermalen met groote moeite gepaard, vooral in den Rijn aan het Overijn te Katwijk-aan- den-Rijn. Bij gelegenheid van zijn 25-jarig ambts jubileum werd door het politie-korps, zoowel gemeente- als rijkspolitie, aan den heer G. A. Schaap een prachtig geschenk aangeboden. Namens de ingezetenen werd hem een cou vert aangeboden. Een en ander ging met het uitspreken van waardoerende woorden go- paard. Tot laat in den avond bleef het korps ambtenaren gezellig bijeen. De jubilaris be toonde zich zeer dankbaar. Van de trawlvissohcrij kwamen Vrijdag te IJmuiden binnen aan de markt de log gers K/W. 20 met f 197, K/W- 22 met f 238, K.W. 43 met f 193 cn K.W. 45 met f 183 be somming. KATWIJK AAN DEN RIJN. Onze plaatsgenoot, de heer N. Kromhout, is to Arnhem geslaagd voor het examen van commies. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. Kromhout, tot voor korten tijd gemeen teveldwachter te Sleeuwijk, daarvoor ma rechaussee, is in gelijke betrekking be noemd te Lisso. LEIMUIDEN. Beroepen is bij de GerëL kerk alhier, ds. A. G. W.olff, te Loenen Vreeland. 1 LISSF. De hear C. v. d. Zaal, cand. alhier, staat op! 03n drietal voor de Cim, GereL Kerk te Rozenburg. N1EUW-VENNEP. Ten nadeele van den rijksveldwachter K», is een prachtige politiehond ontvreemd. Uit enkele aanwijzin gen is af te leiden dat de hond zich ver moedelijk in Amsterdam bevindt. OEGSTGEEST. De Burgerwaoht hoopt deel te nemen aan den op 30 dezer to houden kring-schietwedstrijden to Katwijk cn komt uit in groep A staand of knielend schieten met 4 in groep B houding naar ke-uze met 7 cn in groep C houding naar keuzo met 15 personen. Het schieten in dc groepen A en B gaat om medailles en in groep C om geldprijzen, Alhier zijn twee koeion, zonder geleide komen aanloopen, vermoedelijk van de markt, to Leiden- VALKENBURG. Dondordagavond ia liier de brandspuit geprobeerd als altijd een groote attractie voor de jeugd- Zoo tusschen de goede schoonmaakbeurt van de kerkramen door, onverwachts den straal gericht op de al maar dichterbij komende jongens, die dan onder uitbundig gejoel een veilig heenkomen zochten Wien het niet gelukte kreeg het HOLLAND ZUID-AMERIKA-LIJN. ALBIREO uitr. 21 Juli van Bilbac. MIRACH thuisr. pass. 19 Juli Fernando Noronha. STV. MIJ OCEAAN. ANCHISES 20 Juli to Suez. TEENKAI pass. 20 Juli Dover. HAARLEMMERMEER. Woensdag kwa men alhier 05* den Hoofdweg twee motor rijders zoodanig met elkaar in botsing, dat een der bestuurders met zijn motorrijwiel in de Hoofdvaart werd geslingerd. Met moei te kon de man weer op het droge, worden gebracht» De motorrijwielen werden ernstig beschadigd. Naar wij vernemen, zal het openlucht spel „Repelsteeltje", dat bij gelegenheid van het concoura-hip/pique op Woensdagavond 27 Juli a.&. op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp zou worden opgevoerd, door bij zondere omstandigheden niet doorgaan. Dit is voorzeker een teleurstelling. Maar er zal iets voor in de plaats ko men, dat ongetwijfeld ook veel bezoekers zal trekken en niet minder schitterend be looft te worden. Er zal nu. te genieten vallen van een openluchtzangspel, waaraan ongeveer 100 zangers uit Wormerveer zullen deelnemen, terwjjl ook een wereldberoemd solozanger zijn medewerking zal verleeneo, Ten nadeele van den heer F. te "Am sterdam ia in deze gemeente een hoeveel heid verf ontvreemd. De politie werd met de ver Aliasing in kennis gesteld. HOOFDDORP. Bij den heer B., wonen de aan den verlengden Fort weg alhier in een van de enkele dagen geleden gereed gekomen huizen, ontstond in een kamertje op den zolder een begin van brand, door dien een soldeerlamp van $en electricien in brand vlcog» De vlammen sloegen zóó snel om zich heen, dat <le bewoners er niet dan met moeite in slaagden het vuur meerster to ken en andere goederei hebben ernstig van worden. De vloerbedekking, gordijnen, bce- den brand geleden. Niets was verzekerd. Naar wij vernemen is het aantal in schrijvingen voor het te houden concours- hippique, dit jaar weer bijzonder groot. De gouden en zilveren eereprrjzea en medailles, aeor verschillende personen gegeven uit liefde tot deze paardensport en uit Sympa thie voor de vereeniging „Vooruit", vormt een zeer bezienswaardige collecte. Boven dien zijn er nog eenige duizenden gulden^ aan geldprijzen uitgeloofd en kostbare kunst voorwerpen. Het concours-hippique in Haarlemmer meer heeft altijd ©en bijzonder karakter ge had; dat is de innerlijke waarde van solidi teit van do prestaties en de groote deelname van de fokkers zelf in deze gemeente. KATWIJK. Er zijn deze week veel bad gasten aangekomen. Dit is 's avonds op het strand en den boulevard zeer goed merkbaar- De laatste dagen zijn er nog vele aanvra gen om kamers met en zonder pension be handeld geworden. De milicien-Verlof gangers der Lichting 1915 dezer gemeente gaan met 1 Augustus o-k. tot do Landweer over. Het aantal wcrkloozen in deze gemeen te bedraagt 32, verdeeld als volgt viseckcrs Door do schrijfster van ♦.Elisabeth and hor German Garden". (Nadruk verboden). 64) Zoodra hij haar zag, worstelde hij zich beleefdheidshalve uit zijn stool, terwijl de tweelingen, geïmponeerd door haar eer biedwaardige afmetingeneveneens op stonden. „Albert, als je jo te haastig beweegt, zul jo weer 't spit krijgen," waarschuwdo mevrouw Ridding met een eentonige stem en zij liet zich voorziohtig en een beetje kortademig neerzinken op <lo punt van oen sloei, c)ie niet schommelde, rich koelte toewuivende met een klein waaiertje, dat zij aan een zwaren goud'en ketting had hangen. Onderwijl liet zij haar matte oogen over de tweelingen gaan. „Mijnheer Ridding wil maar niet ont houden, dat we niet meer zoo jong zijn als vroeger," hervatte zij zich tot haar breiende vriendin richtende, doch met haar oogen nog steeds op de tweelingen. Heel natuurlijk dachten doze, dat rij tot haar sprak, en Anna-Felicitas antwoordde dus beleefd: „O ja?" waarna Anna- Rose, gevoelende, dat zij ook een opmer king behoorde te maken, zei„Eigen aardig Diet?" Tante Alioo zei altijd: „Eigenaardig awtf* als zij niet wist wat te zeggen, en altijd een zeer gewensohto uit werking, doordat do andere persoon dan volkomen tevreden over do belangstelling onmiddellijk verder over haar onder werp ging uitweiden. Mevrouw Ridding echter keek de twee lingen alleen maar strak en zwijgend aan. Omdat," legde Anna-Rose uit, mce- nende d:\t de oude dame haar niet be- greop, „niemand dat ooit meer is. 't Lijkt me dus vreemd, dat je '4 je niet her innert." De heer Ridding was ook stil, doch dat kwam alleen door zijn vrouw, 't Was abso luut onwaar, to zeggen, dat hij dat ver gat, terwijl zij er hem nota bene voortdu rend aan herinnerde„Ouwe zoutzak," choht hij, geërgerd, terwijl hij met zorg een kussen in haar rug zette. Hij hield niet van haar rug. Waarom moost hij rekenin gen betalen om dien rug met dure klee- .dingstukken te bedekken? Hij voelde er niets voor. 't Was alles een ongelukkige vergissing geweest. „Jullie zijn de meisjes Twinkler, is 't niet?" vroeg do oude dame opeens. Do tweelingen maakten beleefd toestem mende bewegingen. De magere dame, die steeds met een ra zende vaart breide, zat kaarsrecht to zwij gen, met een gericht alsof rij alle verant woordelijkheid van rich wees. „Waar komen jullie familie vandaan klonk de volgende vraag. Dat overviel do tweelingen wat héél on verwachts. Zij wilden liever niet over Pommeren spreken. Van het begin van den oorlog af hadden zij al niet graag over Pommeren gesproken, en zij voelden heel goed, dat Amerika, ofschoon tot de neu trale landen behoorende, evenmin van Duitschland! hield als zijn vijanden. Zij wa ren stellig van plan geweest om van te voren haar gedragslijn vast te stellen, zoo dat dergelijke vragen haar niet konden overrompelen, doch haar verblijf te Aoo- pulco was tot nu toe zoo vol en zoo opwin dend, dat zij het totaal vergeten hadden. Anna-Rose wist eenvoudig niet wat te antwoorden, waarom Anna-Felicitas, be merkende, dat Christoffel van haar ©tuk was gebracht, haastig to hulp schoof. ,.Jo kunt eigenlijk beter zeggen," ant woordde zij kalm, „waar onze familie ergens vandaan kwam, dan vandaan komt." De oude dame moest hierover eens even nadenken, haar glansloos oog op Anna- Felicitas 'gevestigd. De breiende dame tikkclde zoo mogelijk nog vinniger met haar naalden, blij, dat zij de behandeling der Twinkeler-aangele genheden aan meer bevoegde handen kon overlaten „Hoe komt dat?" vroeg do oude dame, niet recht wetende wat zij hiervan maken moest. „Omdat, rij uitgestorven is," lichtte Anna-Felicitas toe. „Op ons na. Ten minste in dc recht© knie." Deze uitlegging maakte bitter weinig indruk op de oude dame. In Amerika ko men „rechte linies" niet zooveel voor als in andere landen en zij worden er ook minder in aanmerking genomen. „Je bedoelt, dat jullie de ©enigen van de familie zijn, die nog leven?" vroeg zij. „Ja, ton mdnsce do eenigen, die iets te beteekenen hebben," aei Anna-Felicitas. „Er bestaan waarschijnlijk nog wel takken van den TwinklerstAm, maar die rijn van zoo weinig belang, dat we ze niet kennen." „Niet meer dan twijgjes, zou je kunnen zeggen," vulde Anna-Rose aan, geheel van. den schrik bekomen, nu zij zag, dat Anna- Felicitas do situatie zoo handig wist te redden. „Hebben jullie dan heclemaal geen ouders?" vroeg de oude dauie. „Wel gehad," antwoordde Anna-Feli citas, terwijl het bloed haAr naar do wan gen echoot bij het angstige voorgevoel, dat zij nu omtrent haar lieve moeder zou ondervraagd worden. Dc oude heer Het plotseling een onder drukt gegrinnik hooren. „Ja, dat zal wel waar wezen", zei hij, zijn vrouws tegen woordigheid voor het oogenblik vergeten de. „Als jullie zc niet gehad hadden, zou ik wel eens willen weten hoe „Albert", waarschuwde zijn vrouw. „Wij zijn de eenige overlevenden van de directe Twinkler-linic", vervolgde Anna- Felicitas, en zonder dat ze het zelf wist, stak zij haar Junker-neusje een beetje om hoog. „De eenige, en we" zij wachtte even en nam toen een kordaten sprong „we komen uit Engeland". „Och kom", zei dc oude dame. „Nu, dat zou ik niet gedacht hebben! Ik kan niet precies zeggen waarom, maar dat zou ik toch nooit gedacht hebben. U wel, juffrouw Heap „Ik Ik zou een heeleboel dingen niet gedacht hebben, mevrouw Ridding", ant woordde juffrouw* dubbelzinnig en haar breipennen rat'el£&u- ,,'t Komt zeker oor dat wij veel buitens lands zijn geweest", haastte Anna-Rose zich te zeggen. „Dat heeft misschien een ander stempel op ons gezet". „Ja, alles laat een indruk op iemand ach ter", vulde Anna-Felicitas met een vrien-i delijk gezicht aan. „O", zei de oude dame opeens, „nu weet ik wat het is: 't Is de vreemde r. Die heb ben jullie zeker hier of daar opgedaan, go- looft u ook niet, juffrouw Heap 1" „Ik zou niet graag spreken over wat zii nog meer op haar reizen hebben opgedaan" antwoordde juffrouw Heap op dezelfde raadselachtige manier als te voren. „Ik vrees, dat we wel veschillende din gen hebben overgenomen," zei Anna-Rose met een kleur als vuur. ,,'t Is ons wel eens meer geztgd. En zulke dingen schijnen je niet meer los te laten. Do oude heer mompelde met een verwij tenden blik op ziju vrouw, dat niets je ooit weer losliet, als je het eenmaal had opgedaan, waarop zij haar trage oogen even naar hem toedraaide en gedurende een minuut op hem liet rusten. „Albert, als je zooveel praat, zul je van nacht niet kunnen slapen", zei ze. „Hij kan maar niet onthouden, dat we op on zen leeftijd wat voorzichtig moeten zijn." liet zij er tot haar vriendin op volgen. ,,U schijnt last met uw geheugen to heb ben". merkte Anna-Rose beleefd op, zicK tot den ouden heer richtende. „Heeft u wel eens gepobeerd, wat u onthouden moet, op een stukje papier te zetten? 't Is een uitstekende methode. Oom Arthur deed het altijd, of eigenlijk hij liet het taüte Alice voor hem doen, en dan moost zo het altijd ergens neerleggen of insteken, waar hij het zien kon". - i r (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5