No. 18827. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 21 Juli. Tweede Blad. Anno 1921. SPORT. INGEZONDEN. CHRIST0FFEL EN COLUMBUS VOETBAL. Nederland—Denemarken. Naar „De Tel." verneemt zal op 17 April 1922 to diet Stadion te Amsterdam een intornationalo Eoetbalwedstrijd worden gespeeld tussohen Ne derland en Dcnomarkcn. Bestuursverkiezing N. V. B. Bij enkele candidaaUtcUing zijn tot bestuurs- TOden van den N. V B. gekozon de hoeren D. [c Spaan en P. Timmermans, beidon aftredend E. M. Wiersema, die den heer Van Galcar orvangt. WATERPOLO. Be wedstrijd HUligorshergL. Z. G. is gus- Iteravond geindigd met oen gelijk spel 2—2. LAWN-TENNIS* De wedstrijd Holland—Frankrijk. Ais vertegenwoordigers van den Franschon Bond zijn voor den lawntennis-wedslrijd Hol- ..md—Frankrijk, die op 25 Augustus in ons land ial plaats hebben, de volgende spelers uitge- Doodigd: Albar ai, Danet, Dupont en Hirsch. Ia 1922 zal de rctum-wodstrijd in Frankrijk orden gespeeld.' Voor den Davis-Cup is Frankrijk door Indiü geslagen. WATERSPORT. De a.s. Kaagweek. Een van do belangrijkste ovcnciuenten op mateis port-gebied is zeker wel do j aarlij ksche „Kaagweek". Vijf dagen lang zorgt de Kon. Z. R, en M.-Ver. „De Kaag" ot voor, dat de vele .watersportliefhebbers kunnen genieten van deze heerlijke en mooie sport. Vooral als hot weer goed meewerkt en een hitte geeft, zooals wij in -dezen tijd gehad heb ben, kan „De Kaag" rekenen op een groot aan tal toeschouwers, die hetzij bij de sociëteit, hetzij per vaartuig willen genieten van de heerlijke verkoeling, die de zeil- on motorwedstrijden met sldli brengen. Nu is juist het weor de eenigc factor, waar „De Kaag" wel eens over te kla gen heeft, daar haar „Week" meestal bezocht wordt door God Pluvius. Laton we hopen, dat bij ons voor dezen keer met rust zal laten. Hot wedstrijd-programma is voor dit jaar even uitgebreid als in 1920. Zelfs zijn er nu nog wat meer feestelijkheden aan verbonden, dan verleden jaar. Zoo zal Vrijdagavond ter opluis tering dor „Kaagweek" een voetbalwedstrijd tussohen S. M. G. en oen Leidsch elftal om 8 uur n.m. plaats vinden, welko opgeluisterd zal worden door een muziekcorps. Na afloop zal oen rondgang door het geïllumineerde dorp ge maakt worden, waarbij ook hef muziekcorps zijn 'diensten zal bewijzen. Verder zal er een gevel- wedstrijd plaats vindon. Zaterdagavond zal nabij de sooietoit „De Kaag" een concert te balfnegen plaats vinden, waarbij het muziek corps van het 2e Reg. Vehl-Art. uit Den Haag zijn medewerking zal verleenen. Na het concert volgt oen Gondclvaarf, welko te 10 uren aan vangt. Er zijn prijzen uitgeloofd voor de mooist verlichte motor-, rooi- en zeilboot cn wherry. Tot slot van den avond te half twaalf een schit terend vuurwerk. Waf de wedstrijden zelf betreft zoo zijn deze verdeeld in „Onderlingo Zeil- dn Motorwedstrij den" op Vrijdag 22 Juli eu „Nationale Zeilwed strijden" op 23, 24. 25 en 26 Juli. Vrijdag wordt begonnen te 10.30 uur v.m., terwijl men de ovorigo dagen te 9.45 uur aan vangt. Over deelname heeft „De Kaag" niet te kla gen. Den eersten dag worden verzeild „Spaarne- kruisens" (3 deelnemers) „12-voels-jollen Ju niores" (5 deelnemers) „Sloepen" (8 deelne mers) en „wherry's" (5 deelnemers), terwijl de verschillende motor-wedstrijden (snelheids- cn keorpuntswedstrijden, vossenjacht) 15 deelne mers tellen. De nationale zeilwedstrijden tollen maar liefst 16 nummers. In 6 klassen zijn hoofdprijzen uit geloofd. Deze worden behaald door de jachten, dlo het grootst aantal punten bereiken in de 4 dagen terwijl zij eigendom worden als ze 3 maal achter elka<u' of 5 keer in het geheol ge wonnen worden. In het nummer „75 M2 Krui serklasse" werd verleden jaar door een treurig ongeluk, de prijs niet uitgereikt. Dc wedstrijden op 23 on 26 Juli voor deze klasse, zullen tevens geldon voor den hoofdprijs 1920. Do „Sally met 2 gew. we'rtr. slaat er hier het best voor. Het aantal deelnemers is drie. In de „Regenboog- klasse" gaat het om don Liesprijs, welko ver leden jaar door „De Leede" gewonnen werd. Hot aantal deelnemers bedraagt 14. Behalve dc Liesprijs, die op 23, 24 cn 25 Juli verzeild zal worden zijn er nog 2 hoofdprijzen en 4 gewone prijzen (dagprijzen). In dc „45 ,M2 Kruiser klasse" is de hoofdprijs de „Hoolwcrffprijs". Verleden jaar was winner van den hoofdprijs „Greta". Het aantal deelnemers bodraagt 5, ter wijl er 2 dagprijzen zijn. De „60 M2 Kruiser- klasse" beeft dc „Wittebrugprijs" als hoofd prijs. Winner vorig jaar was „Wilhelmina". Er zijn 3 deelnemers en één dagprijs. In de „Schel- dejollen-klasse" eveneens 2 hoofdprijzen (een kunstvoorwerp en een compleet stol zeilen). Vorige winners „Wildzang" en „Sarita II". Er zijn 16 deelnemers en vier dagprijzen. „12-voet3 jollen" geeft ook 2 hoofdprijzen (kunstvoorwerp en zeil). Vorige winner „Beatrijs III". Aantal (deelnemers is 15 eveneens met 4 dagprijzen. Verder worden er de volgende klassen verzeild met alleen dagprijzen. „G-Klasse" (handicap). Aantal deelnemers 4, prijzen 2. „D-klassc" (handicap), -9 deelnemers, 3 prijzen. „35 M2 Kruiserklasse", 3 deelnemers. 1 prijs (twee jachten doen alleen mee op 23 en 24 Juli). „Vrijbuitorklasse", 3 declnemors, 1 prijs. „Ronde on Platboomvaar-tuigen", 4 deelnemers, 2 prij zen. „Tjotters", 4 deelnemers, 2 prijzon. „Kleine Tjotters", 3 deelnemers ,eem prijs. „Schouwen" 3 deelnemers, één prijs. „W-klasse" (handicap) 3 deelnemers, één prijs. „V-klasse" (handicap) 4 deelnemers, 2 prijzen. „G M-klasse" 3 deel nemers, 1 prijs. Do afstand voor alle klassen is pl.m. 10 En- gelsche mijlen. Voor 12-voetsjollon, Vrijbuiters en sloepen is dit de holft. -Er wordt gezeild van af do sociëteit „De Kaag" (start) naar het Zwciland; vandaar naar Norremeer cn Dieper- poel, welke afstand weer terug wordt afgelegd en dit 2 keer met oindlijn bij den start. Alleen do Platboomjachlen en Scheldcjollon komen te rug over do Sprietlaak. Er zullen nog extra- prijzen uitgeloofd worden aan dc jachten, die oen eersten prijs op Zondag winnen en wier be manning uitsluitend uit amateurs bestaat. Dc prijzen zullen bestaan uit „Kaagbordjes 192L". De gewone prijzen bostaan uil Kaaglumblers en medailles. Aan do „Kaagweek" zal nog verbonden wor den een „pliotowecLstrijd" verdeeld in 2 groepen n.l. voor het belangrijkste beeld uit een der wed strijden, en voor liet vermak el ijksto beeld. Voor de lc groep zijn 4 prijzen, voor de 2e groep 1 prijs uitgeloofd. Voor bepalingen daaromtrent zie men het programma, evenals voor de namen der deelnemers aan de zeilwedstrijden, enz. Tenslotte deelen we nog mede, dat het wed strijdterrein te bereiken is vanaf den Jacht haven te Warmond per sleepboot. SCHAKEN. Internationaal meester-tournooi. Doorhet hoofdbestuur van den Noderland- schen Schaakbond is besloten tot bet uitschrij ven van oen internationaal meestertournooi, waartoe naast een zevental buitonlandschc meesters, drie der sterkste Noderlandsche spe lers zullen worden uitgenoodigd. Het tournooi zal gehouden worden te 's-Gravenhage van 26 September tot en met 7 Oef. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copy van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Leimuidsche toestanden. II. Het zou ooliter to gek worden, indien in een land met zulk een schitterende staats instelling als het onze een voorzitter van een raad ongestraft stukken, welke hem inge volge „wettelijke voorschrift moeten werden toegezonden, stilletjes en „met opzet", zooals de (gemeente-veldwachter Kemp van Leimui- den aan zijn vroogeren collega söhreef, wor den achtergehouden. Het spreekt vanzelf, dat ik met deze achtenhonding van het stuk door 'den heer Bouthoorn de Justitie in keunis stelde en verrrolgimg vroeg. En waar ik nu toch aan de behandeling van justitie-zaken 'bezig ben, kom ik vanzelf op de in mijn huis gepleegde inbraak en op het „zoogenaamd zetten van valsohe liand'tceokning" door mijn dochter. Drie dagen na Pinksteren, mijnheer de Re dacteur, is in mijn huis ingebroken en bijna uitsluitend linnengoed en bovenkleeding ge stolen- De eerste, die zulks bemerkt, blijkt veldwachter Kemp te zijn. Het is mij niet be kend of deze van dit voorval den waarnemend Burgemeester kenni9 gaf, maar vaststaat, dat niemand het dc moeite waard vond mij van deze inbraak kennis1 te geven- Mijnheer de Redacteur, zou er een tweede gemeente in Nederland zijn, waar op een dergelijke onverantwoordelijke wijze tewerk zal worden gegaan? Was het hier niet plicht geweest, onmiddellijk, gelijk overal gesohiedt, belang hebbende hiervan te onderrichten. Toevalli gerwijze gaat mijn zoon den dag volgende op de inbraak van mij uit Noord-Holland weg naar zijn eigen gemeente en reist over Lei- muiiden om daar nog eeh en ander to halen. Hij is het geweest, die de eerste van ons alLen was, die van den diefstal hoorde. Zelfs mijn schoonzoon, die in een naburige gemeente woont, kreeg geen bericht. Zoodra ik van deze zaak hoorde, heb ik den heer Officier van Justitie per telegram van deze zaak in kennis gesteld met beleefd verzoek, onmiddel lijk personeel een onderzoek in te stellen, wat geschied is. Maar, mijnheer de Redacteur, wie wel toe gang in mijn huis werd verleend was de waarnemend secretaris van Leimuiden, W. L. Diemont van Langerak, die met justitie- zaïken niets te maken heeft en van wien de gemeente-veldwachter Kemp wist, dat bij nimmer een voet in mijn huis mocht zetten. Ondanks dezo den veldwachter Kemp ver strekte opdracht staat deze de persoon van Diemont van Langerak toe in mijn huis te gaan. Nu is het voorzeker opmerkelijk, mijn heer de Redacteur, dat behalve het gestolen linnengoed uit mijn studeerkamer o.m. is ge stolen een dossier, bevattende inlichtingen omtrent den persoon van Diemont van Lan- kerak, benevens enkele andere stukkon op hem betrekkelijk, en de thans beroemd wordendo schrijfmachine van Leimuiden, aan geschaft in het jaar 1907 of 1908, gekost heb bende f270, thans hetzelfde bedrag kostende en waarvoor van mij volgens de couranten, op voorstel van de hoeren Bouthoorn cn Ber nard een bedrag van f 300 wordt g-eëlscht. Voorwaar, dat zal een allerleukst proces wor den. De meeste dezer door mij aangehaalde feiten zijn een ieder ombekend, waarvoor als steeds wel gezorgd wordt, maar wat ook niet bekend is, is het volgende. Bij mijn vertrek uit Leimuiden geef ik den sleutel van mijn huis aan den veldwachter Kemp. Het geheele huis is goed gesloten, terwijl door mij per soonlijk nog werd nagegaan of de deur, ver binding geyen.de tussohen mijn huis en de gemeente-secretarie goed verzekerd is, het geen zoo is. Eenigen tijd na mijn ver trek komt mijn zoon thuis en wil aldaar een on ander halen, dooli bemerkt tot zijn groote verwondering dat van de deur naar de secre tarie, welke met oen zwaren knip goed ge- j sloten was, deze weggeschoven is. Dit feit is I voor hem aanleiding aan den veldwachter j Kemp de sleutel van het huis terug te vra gen en gaf mij aanleiding aan de Heeren Bouthoorn en Bernard de vraag te richten, vermeld onder nommer 26. Bijzonder kort. na den diefstal komen er in de couranten berichten voor, dat er in mijn liuis een schrijfmachine 1) is gestolen der ge meente toobehoorende, dat daarvoor tegen mij een eisch tot schadevergoeding zal wor den ingesteld, dat de inbraak niet door vreemden is geschied enz., wellke berichten mij tenslotte beginnen te vervelen en door mij een onderzoek wordt ingesteld naar dc juistheid daarvan. En wat blijkt mjj. mijn heer de redacteur,, eerstens dat de politie geen spoor van den dader of daders heeft en het zelfs niet noodig heeft geacht een onder zoek in te stellen bij opkoopers in omlig gende plaatsen en voorts dat de heer Bout hoorn beweert, dat deze diefstal door mij voor bereid is en dergelijk fraais. Indien de lieer 1) Tot -goecl begrip van zaken wil ik hier medodeelen, dat mijn werkkamer zich in mijn huis bevindt, daar de burgemeesterskamer ter secretarie aanwezig zao vochtig en muf is, dat mijn medicus mij verblijf aldaar on-t- I raadde- Waar ik mitsdien voor dc gemeente I in eerstgenoemde kamer steeds werkzaaan 1 was, bevond zich de schrijfmachine aldaar. Bonthoorn van oordeel is, dat deze veronder stelling door hem niet is uitgesproken, dan verzoek ik hem zioh met een klaoht onmid dellijk tot den Heer Officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Haarlem te richten. Het spreekt van zelf, mijnheer de redacteur, dat ilk deze zaak en mededeelin- gen ter kennis van den Officier van Justitie heb gebracht, alsmede al mijn bevindingen te dezer zake- In het ingezonden stuk van den heer De Ren Jr., te Oude-Wetering komt nu de mededoelïng voor, dat van den heer Bouthoorn vingerafdrukken moesten worden genomen of het verzoek daartoe was gericht, doch dat deze heeft medegedeeld, dat hij daartoe alleen bereid was, zoo zulks ook ge schiedde van de Burgemeesters van Wou- brugigc en Nieuw-Beijerlaud. De Heer Bout hoorn had ook wel kunnen zeggen dat hij zulks wensdhte van den waarnemend secre taris van Leimuiden, W. L. Diemont van Langerak of van den gemeen tc-veldw ach ter J. F. Kemp, maar dit paste natuurlijk niet in zijn kraam. Alleen zou ik nu toch wel eens willen weten van wie anders dan van den arts Bouthoorn al dit fraais afkomstig kan zijn. In ieder geval kan ik dezen man ver- zokeren dat noch aan den burgemeester van Nieuw-Beijerland noch aan den Burgemees ter van Woubrugge een dergelijk verzoek door dc justitie is gericht, noch beiden of een van beiden door de jusitie zijn verhoord. Maar weï wil ilc hier de vraag opwerpen, waarom do arts Bouthoorn tot in het dolzin nige toe deze beide Burgemeesters in zijn tooverijen liaalt. Ik weet hcol goed, mijnheer de Redactour, dat de arts Bouthoorn in het stellen van zijn diagnosen van de ziekten zijner patiënten nooit gelukkig schijnt en voorwaar ook in zijn tijdelijke functie van hulp-officier van justitie lijkt de door hem opgeworpen diag nose absoluut verkeerd! En waarom moest nu deze veronderstelling worden opgewor pen? Nergens ander om. mijnheer dc Redac teur, als uit wr*»ak omdat ik tegen -hem een klacht bij dc justitie heb gedaan wegens het als openbaar ambtenaar aehter.houden van 'n stuk dat aan een openbaar lichaam moest worden overgelegd. En deze ondergrond heeft ook de beschuldiging ingebracht tegen Me vrouw BauniannNinaber, waartoe W- L. Diemont van Langerak goed te gebruiken was, vanwege de weigering om deze voort te helpen bij zijn sollicitatie naar de \aceerendc betrokking van oommies ter secretarie te G. Het zal U mijnheer de redacteur bekend zijn, dat in liet algemeen er vreemde geruchten hebben geloopen omtrent de bestuurswisse ling te Nieuwkoop. Ik laat in het midden J of zulks terecht tvf ten onrechte is, maar waar de heeren Bouthoorn on Bernard een bezoek bij den Burgemeester lebben gebracht, zou het kunnen zijn, dat zij over de een of andere zaak hun licht eens wilden opsteken of er iets was waarmede zijhun voordeel konden doen, hetzij tegenover mij of misschien wel tegen een anderen Burgemeester. Mijnheer de Redacteur, het wordt tegen woordig voor mij een boe-Ie toer en mogelijk ook wel voor dc lozers van Uw blad om by te houden tegen welke mijner naaste familie leden nog geen aanklacht is ingediend. Tot nog toe is de Burgemeester van Woubrugge in ieder geval vrij gebleven. Dit doet mij denken aan dc zoo stikum door dc Heeren Bouthoorn en Bernard opgezette zaak van de verceniging van Leimuiden, Rijnzaterwoude, Wousbrugge en ALkemade. Ik zeg stikum, omdat ten tijde, dat deze zaak werd opgezet, door mij de functie van Burgemeester van Leimuiden werd bekleed en ondanks het feit, dat. in het raadaverslag van cle Gemeente Alkemade, de Burgemeester dier gemeente, sprak van een van het gemeentebestuur van Leimuiden ontvangen verzoek om annexatie, in de zitting van Gedeputeerde Stalen wijse lijk werd gesproken van een „particulier" schrijven van de Heeren Bouthoorn on Ber nard. C ons ta tec rende hoe deze beide heeren steeds in het geheim werken, hebben zij in die vergadering in ieder geval de Burge meester van Woubrugge leeren kennen cn deze kennismaking zal misschien voor hen beide niet van de aangenaamste geweest zijn en zulks te meer, waar deze in 3 uren tijds de geheele met zooveel zorg cn moeite opge zette vereenigiug van 3 protestantsohe ge meenten met een Roomsch Katholieke ge meente uit elkaar werkte en 2)jn meening door Heeren Gedeputeerde Staten in alle op zichten zag gedeeld. Mijnheer de Redacteur, ik zal mij zooveel mo gelijk beperken en daarom afzien van mijn aan vankelijk voornemen nog enkole fraaie staaltjes van wijs bestuur in de gemoente Leimuiden mede te deelen. Mug ik daarom thans consta-i teeren dat ik beantwoord heb de vragen Nos< 3, 4, 5, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 22, 23, 24, 25, 26 en 27, terwijl de staten van inlichtingen om trent W. L. Diemont van Langerak mij ontstof Ien zijn eu vraag 15 voor mij niet te beantwoor den is, omdat er nimmer door mijn dochter een valsche kandtcekening is gesteld. Mijnheer de Redaoteur, wannec;r ik U nu nog mededeel, dat de heer Bouthoorn mij nooit in de raadsvergadering nocmenswaardig last heoft veroorzaak!, maar het uiij meermalen heeft toe geschenen, dat hij voortdurend dc raadsleden tegen mij opstookte en bij hen aandrong zoo nu en dan eens een vraag op te werpen er op ge richt zijnde alleen een onaangenamen indruk (e vestigen dan geloof ik wel voldoende duidelijk het streven van den arts Bouthoorn te hebben belicht, ware het niet dat ik alleen nog moet mededeelen. dat j 1. Donderdag den 14-den Juli door iemand, die dagelijks met den heer Bout hoorn omgaat, aan een ander werd medegedeeld, dat „de dokter zich er mede had vereenigd. dat mijn opvolger tot don Roomsch-Kathoiieken godsdienst zou behooren". TeT bereiking van dit doel trotseert de heer Bouthoorn de wil van da Christelijk-Historische partij, waartoe hij bij da laatste gemeenteraadsverkiezing is komen te be hooren, om zijn mandaat ter beschikking van de kiezers te stellen. Th. C. C. NINABER, Burgemeester van Leimuiden De kwestie-Leimuiden. Mijnheer de Redacteur. Het vertieugt mij, te hebben bemerkt, dat eindelijk dé Burgemeester van Leimui den, de Heer Ninaber er toe heeft kun nen besluiten, den strijd tegen den arts L Bouthoorn in het openbaar aan te van gen. Ik ben volkomen bereid, roede «te wer ken, aan de -openbaarmaking van ide wijze, waarop de Heer Bouthoorn steeds in liefc geniep, den Burgemeoster van Leimuiden, heeft belasterd. Ik heb ten tijde, dat ik te Leimuiden veldwachter was, medegeleefd den strijd, welke een ambtenaar ter Secretarie to strijden he^ft gehad omdat hij niel wilde uitvoeren, datgene, waartoe de Wethouder Bouthoorn hem wilde dwingen. Ik heb, Mijnheer de Redacteur, een schrijven gezien, dlat de lieer Bouthoorn aan een ambtenaar ter Secretarie zond £n waarin vermeld stond, dat deze in zijn eigen belang werd aangeraden, op een aangegeven avond bij hem (Bouthoorn) to komen. Nadat deze ambteaar geweigerd had, aan die lastgeving te voldoen, heb ik medegemaakt, hoe diezelfde ambtenaar die meer dan zijn plicht volbracht, schan dalig werd getroffen, door hem te ont slaan uit zijn tijdelijke betrekkingen en tijdens de crisisjaren geen enkele salaris- verhooging in zijn vaste betrekkingen to verleenen. Op die wijze werd een ambtenaar in da jaren 1916 tot 1920 te Leimuiden behan deld. Op die wijze word een bekwaam ambte naar weggepest langs een omweg, waar de heer Bouthoorn wist, dat een door hem geforceerd besluit, om dien ambtenaar uit zijn vaste betrekking te ontslaan, door den Burgemeester van Leimuiden ter ver nietiging aan Hare Majesteit d'e Koningin zou worden voorgedragen. Mijnheer de Redacteur, i k ben de veld wachter, die aan mijn opvolger Kemp, dé zoogenaamde zwarte lijst van Leimuiden heb gegeven. Ik geloof niet, dat het verwondering zal baren, wanneer ik zeg, -dat het gewoonte onder gemeente-vel wachters is, om hun collega's bij sollicitaticn vooraf over den aard der bevolking en «de tbestand in) de gemeente vertrouwelijk in to lichten, alsmede enkele individuen, met naam en bijnaam te noemen, onder op gave van datgene, wat zij op hun kerf stok hebben. Die lijst is buiten burgemeester Nina- Door de sch rij Ester van Elisabeth and her German Garden". (Nadruk verboden). De socicty-kolom van het te Acapuloo verschijnende dagblad, waaruit men moest al hot verlangde nieuws omtrent de •taabst-aangekomenen kon vinden, had verlegen met zijn onwetendheid zijn toevlucht tot het Fransoh genomen, omdat er aan een Er an sch woord zoo lioht een tweeledige bcteefemis is te heohten. Het ad had weinig keruns van, maar zeer veel vertrouwen in dk> Fransche taal. Entou- rago scheen de redactie eon heel bruik baar woord Hot klonk evengoed als bij voorbeeld clientèle. Eerst had zij dit laat ste willen nomen, maar doordat er toe vallig geen accent onder do lettertypen aanwezig zijn, kooi ze entourage. Do gas tenm het „Cosmopolitan" laohten om het woordmaar bleven beminnelijk, en tob aan den allerlaatsten middag voelde al- leen d8 hotelier niet veel sympathie voor de TVmklers. Dat eat in don kanarie- vogel. Zijn sympathie was verminderd van befc oogenblik af, waarop hij van het kamermeisje gehoord had, dat de dames Twinbler de zware kooi hadden vastge- IDaakti aan het elootrisoh hanglicht in haar élaapkamer. Hij had natuurlijk niets go- s&ffd. Als men hotelhouder is, zegt men niets, tot op het laatste, beslissende mo ment, waarop men alles zegt. Op dien laatsten namiddag dan, vóór mevrouw Bilton's komst, verschenen de vermoeide tweelingen in de hall van het hotel, om daar een uurtje uit te rusten. Zij voelden niet veel lust om naar haar slaapkamer te gaan, vanwege den zingen den kanarie, en met een dankbaar gevoel in een paar van de gemakkelijke schom melstoelen neervallende, zetten zij haar bestoven schoenen op de onderste sport van een laag tafeltje on keken met vrien delijke belangstelling naar d!e andere gasten. De andere gasten keken even vriende lijk naar haar. 't Was voor het allereerst, dat de en tourage zonder haar geleider verscheen, en ,,do andore gasten" brandden van ver langen bijzonderheden van haar te hooren. Zoo gebeurde het, dat de Twinklertjes nog geen vijf minuten in cle hall gezeten hadden, of een gemoedelijke oude heer ving een van Anna-Felicita-s' vriendelijke blikken op en schoof dadelijk zijn stoel dichterbij. „Oom er vandaag alleen op uit?" be gon hij, want hij behoorde tot die hotel- groep, die, ondanks het sprekende vorsohil in gelaats-snit, tot de familie-theorie over helde en hij waagde een gooi naar den graad van bloedverwantschap. „We hebben geen oom dichterbij dan Engeland," lichtte Anna-Felicitas allerbe minnelijkst in. „En dien hebben we nog maar bij toe val gekregen," vulde Anna-Rose aan. „Door een cngèlukkig toeval," zei Anna-Felioitas, haar herinneringen raad plegende. „O, ja?" vroeg do oude heer. „Hé, hoo kwam dat zoo?" „€)p do ge-wcme manier, wanneer ecai oom geen bloedverwant van je is," ant woordde Anna- Rose. „We hadden toe vallig een huwbare tante en daar trouwde hij mee." „Wat jo noemt een wanbof," vervolgde Anna-Felicitas, zich dat ver-verwijderde beeld steeds meer voor den geest halend. „Ja," vond Anna-Rose. „Hij had even goed iemand anders' tante kunnen uitkie zen. Maar neen, zijn spiedend oog viel ongelukkig juist op do onze." „Ja," stemde «do oude heer toe. „Zeker," en terwijl hij over het gehoorde nadacht, rusttte zijn welgevallige blik (hij bezat een gevoelig temperament en was een allervriendelijkst mensoh) beurtelings op do beide Anna's. „En dus is de heer Twist wo kennen hem natuurlijk allemaal een weldoener der meuschheid „Ja, cLt is hij," stemde Anna-Rose, aan do ambulance denkende, met een stralend gezicht toe. „Een zegen voor de ontbijttafel „Ja, vindt u ook niet?" viel Anna-Rose hem opnieuw, glanzend van plezier, in de rede. „Hij is altijd zóó gezellig aan hel ontbijt. „En dus is hij de heor Twist „Trek pot-Twist," zooals wo hem altijd dn mijn woonplaats noemen „Trekpot Twist?" herhaalde Anna- Rose. „Hé, dat klinkt erg oneerbiedig, vindt ik." „Volstrekt niet zoo bedoeld, hoor! 't Is zoo'n vriendelijk, vertrouwelijk naampje een toeken van ons aller dankbare gene genheid. Dus is hij geen oom van u?" „Onze eenige echte oom," vertelde Aima- Fclicitas nu, terwijl zij droomerig met 'naar kin in de hand, de beeltenis van oom Col uit haar geheugen samenstelde, is in den hemel." „Welzoo," antwoordde -do oude heer. „Welzoo." En hij dacht ook hier eens over na, terwijl zijn dorstig hart (hij bezat een dorstig hart en werd door zijn vrouw ver hinderd dien dorst te lesschen) warm voor do tweelingen begon le kloppen. Eindelijk zei hij„Dat is een heel eind weg." „Wat is een heel eincl weg?" vroeg Anna-Rose. „De plaats, waar uw oom is." „O, niets te ver," vond) Aima-Feiicitas. „Hij is daar veilig. Hij werd erg oud, ziet u, en was lastig te verplegen, en eigenlijk kwam hij er nog door zijn eigen onvoor zichtigheid." „O, ja?" vroeg dc oude heer belangstel lend. „Hoe kwam dat dan?" „Doordat ja. ziet u, waar wij woon den was geen electrisch licht," vertelde Anna-Rose, „en eens op een naoht den nacht, waarin hij naar den hemel ging zette hij do petroleumlamp En zij was op 't punt die vreeselijke ge schiedenis van oom Col's tragisch eincte (in deze bladzijden reeds aangeduid als ongeschikt voor publiciteit) to gaan ver tellen, toen Anna-Felicitas weer gevoelens door den tijd minder schenen te zijn afge stompt een smeekende hand ophief. Zelfs na al deze jaren kon Anna-Felicitas niet zonder een griezelig gevoel aan oom Col's oiiictö denken. Het had haar in haar kindsheid achtervolgt. Het had liaar af schuwelijk doen droomen van heete vlam men. die haar aan alle kaait en met- haar tongen belekten. En het waren niet alleen die vlammen. Er waren omstandigheden, mee gepaard gegaan Nog maar korten tijcJ sedert dc oorlog het gevoel voor afgrijselijkheden op kleinere schaal had doen afstompen, was zij den indruk een beetje kwetgeraakt. Tegenwoordig kon zij ten minsto kalm over hem sprekenmaa-r de bijzonderheden van zijn dood kon zij toch niet aanhooren. Op dit moment kwam een al tamelijk bejaarde dame van liet magere, actieve type. kaarsrecht en met een gezicht vol rimpeltjes, het type, dat Amerika bij mas sa schijnt te producecren de trap af, en de tweelingen in gesprek zien.de met den ouden heer, stapte zij recht op haar af en ging met een welwillenden glimlach. bij haar zitten. „Kom, als mijnheer Ridding een praatje met u kan maken, zie ik niet in, waarom ik liet niet evengoed zou kunnen doen," zei ze, terwijl zij haar breiwerk uit een brocaten taschje te voorschijn haalde en liet groepje vriendelijk toeknikte. Zij was bezig met sokken voor de solda ten der geallieerden in Frankrijk tegen (den volgenden winter, maar daar het op dit oogenblik erg heet was in Californië, breide zij katoenen sokken om minder last van de warmte te krijgen. De tweelingen waren één en al beleef- de glimlach terug. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5