LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 19 Juli 1921. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON CHRIST0FFEL EN COLUMBUS PRIJS DER ADVERTENTlEHS 80 Cts. per regel. V Zaterdags 40 Cts. per regel. Bij regelabonncment belangrijk lagere prijs- Kleine advertcntiên Woensdag 50 Cis Zaterdag S5 els. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrocht Voor eventucale opaea- Bing van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijs- nummer 5 Cts. Bureau fJoordeindsplaln. Telefoonnummers voor Dlrsetie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT; Voor Eeidaa p. 3 mad 2.35, p. week 0.18 Buiten. Lorden, waar agenten gevestigd zijn, per week H 0.18 Franco per post f 2.35 rH portokosten. Nummer 13825. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. mndBOHmmBmisEaKiBanDaM GEMEENTELIJKE VISCIIVERKOOP- Do Burgemeoster van Loidcn brengt ter ken nis van do ingezetenen, dal morgen (Woens dag) aan do' gemeentelijke visehwinkefe (Visohmarkt en Stadshulpworf) verkrijgbaar is SCJÏELVISCH a f O il, GROOTE SGHEL- VISCH a f 0.13, SCHOL a 10.17, GROOTE SCIIOL a £0 22, PIETERMAN a f 0.18 cn TARBOT a f 0.45 per pond. W. PERA, Weth. loco-Burgem. Leiden, 19 Juli 1921" DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 on 37 der Drankwet; Brengen ter algemeen© kennis, dat door G. VAN EKEREN, wonende te Leiden, een ver zoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudendcn, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van Verkoop, in do bioscoopzaal van het perceel Ora nj egracht 4042. W. PERA, Wcth. loco-Burgcm. VAN STRIJEN, Secretaris. Lei don, 19 Juli 1921. Adres aan den Raad. Aau den Gemeenteraad van Leiden is Volgend adres, onderteekend door den heer C. O. Racké, als voorzitter, en door den heer M. Kulk, als secretaris, gericht: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de afdeeling Leiden en Omstreken van den Ncderlandschcn Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, goedgekeurd bij Kon. Besluit; dat cenige houders \an jïen vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, herschatting hebben aangevraagd van de huurwaarde hunner localiteiten, naar welke zij worden aangeslagen in het ver gunningsrecht; dat zij daarbij hunnerzijds ook, ingevol ge art. 3, 3de lid der desbetreffende ge meentelijke Verordening, een persoon heb ben aangewezen om bij de hevschattïng als deskundige op te treden dat het resultaat dezer herschatting en kele van deze personen geenszins heeft be vredigd dal nu wel belanghebbenden binnen 14 'dagen, nadat de aanslag ter hunner ken nis is gebracht, bij Uw Raad in beroep kun nen komen, maar zij begrijpen, hoe U.w Raad dan voor een zeer moeilijke vraag lcomt te staan, n.l. op welko gronden zou kunnen worden afgeweken van den aan slag, zooals deze door B. en W., gehoord het rapport der drie deskundigen, is vast gesteld dat ook de belanghebbenden volkomen iu het duister blijven omtrent de gronden, waarop hun aanslag nu eigenlijk berust; dat adressante juist aan dit feit de vrij heid ontleent zich tot Uw Raad te wenden, tnet het eerbiedig verzoek, hierin verande ring te willen brengen; dat toch adressante zich op het stand punt stelt, dat iedere burger ten aanzien van iedere belasting, die hij heeft te beta len met groote zekerheid moet kunnen na gaan, of hij al dan niet juist is aangeslagen en hoe zijn aanslag precies is berekend; dat adressante volkomen toegeeft, dat 'de basis in art. 20, 2e lid der Drankwet 'voor de berekening van het vergunnings recht aangenomen een zeer elastische is, voor velerlei uitleg vatbaar, maar dat juist ook des te meer aanleiding voor do Over heid bestaat om den belanghebbenden ge legenheid te geven om te komen tot de wetenschap, hoe harerzijds de berekening is geschied; dat de vaststelling van het rapport der drie deskundigen bedoeld in art. 3 der meer bedoelde verordening uit don aard der zaak geheim geschiedt, wijl toch dit rapport bestemd is voor B. en W. en niet voor derden, maar dat hierin juist een leemte gevonden wordt, waarin, naar hot oordeel van adressaute, gemakkelijk wijzi ging kan worden gebracht, een. wijziging ctf.o zeer groote bevrediging zal schenken dat adressante ter staving hiervan ver wijst naar do verordening in andere ge nieenten op dit punt vastgesteld o. m. naar do Amsterdamsche, waarvan adressante een oxemplaar aan dit adres heeft ge hecht dat krachtens deze verordening in bij zonder in ,a't. 1G eon regeling bestaat, welke een procedure omvat die iedere be langhebbende in de gelegenheid stelt zijn standpunt toe te lichten en daarbij de wet te interpreteeren, naar de wijze die hij meent dat de juiste is; dat vervolgens do vaste Raadscommissie, die min of meer als arbitrage-commissie fungeert, zoo een jurisprudentie schept, die aan elkeen houvast geeft dat deze jurisprudentie ook een gedrags lijn geeft, niet alleen aan do het-schatters, maar ook wel degelijk aan den primitieven schatter, waardoor ton slotte het aantal reclames tot het minimum wordt beperkt, hetgeen de ondervinding, daar waar zulke verordeningen gelden, heeft bewezen dat deze commissie van de belangheb benden ook inzage aal vragen van boeken en bescheiden, dio dikwijlh zeer corrigee- rend werken op de cijfers verkregen van Jde ambtenaren der Accijnzen, cijfers, die vaak gebleken zijn foutief te wezen dat adressan te meer voord'eelen zou kun nen opnoemen van oen regeling als is vastgesteld in art. 1G dor Amsterdamschc venordening, op de heffing van het ver gunningsrecht, maar dat zij meent hier niet al te uitvoerig te moeten zijn en zich te moeten beperken tot het verzoek, boven omschreven, in hoofdzaak hierop neerko mende, dat een vaste Raadscommissie hier ter stede wordt benoemd ter voorberei ding van dc behandeling door den Gemeen teraad van bezwaarschriften tegen den aanslag in heb vergunningsrecht dat adressante overigens gaarne bereid is nader hieromtrent inlichtingen te ver schaffen, waartoe misschien gelegenheid zal bestaan, indien door Uwen Raad aan B. en W. pracadvies over dit verzoek schrift wordt gevraagd redenen waarom adressante alzoo de eer heeft Uw Raad eerbiedig te verzoeken aan haar wenschen tegemoet te willen komen. Anti-militairistische meeting op „Den Burcht". Gisteravond weril op „Don Burcht" weder een meeting gehouden, ditmaal uitgaande van een aantal alhier beslaande organisaties, dio allen van oordeel zijn, dat men zich niet mag neerleggen bij het vonnis, door don krijgsraad tegen Horman Groenendaal gewezen. Do bij eenkomst wa3 op verre na niet zoo druk be zocht als do voorafgaande mcolings. Hel nieuwtje schijnt er hij velen reeds af te zijn. Men kreeg echter wel den indruk, dat de nu aanwezigen voor 't meerendeel tot dc voor standers dezer beweging behoorden. Er waren ook weder een vijftal agenten met een inspec tor r aanwezig. De heer Akkerman, van hier, die de meeting opr-nde, zeido, dat do S. D. A. P. ook tol mede werking uitgenoodigd, had medegedeeld, dat zij t.og geen loden vergadering had gehouden ten oir.de een beslissing te nemen. Dc L^idschè Bestuurdersbond daarentegen kon zijn rncdc- wpj'king niet vcrleenen, omdat in verband met uese zaak buiten hun organisatie om, roods eon langdurige actie is gevoerd en zelfs sta kingen zijn geproclameerd. De heer Akkerman n"emdo dezo houding wel treurig. Zij, de groot ste arbeidersorganisatie hier ter stede, had ge noeg spontaniteit moeteu hebben om dade.ijk z th bij Je beweging aan tc sluiten ju haar kracht moeten geven. Dezo houding -tcikent d) mentaliteit van den L. B. B., meende spc., welke hij zeer laakbaar achtte. Hierna gaf hij hel woord aan den oersten spr.. den hoer A. Coenders, uit Zuilen, dio de negatieve daad van Grooncndaal een stuk le vensovertuiging noemde, dat invloed op de pro letarische massa moet uitoefenen. Hij verge leek hem bij Prometheus uit do Grieksobe my thologie, dio den machtigen Zous durfde te trotsecren en ging vervolgens liet tegen hem ge wezen vonnis- na, voornamelijk criliscerende do verschillende uitlatingen van den auditeur- generaal, dat G. geen overtuiging kan hebben, omdat hij slechts zijn moeders laai spreekt Daden komen juist voort uit een spontaan besef van recht cn onrecht en ge leerdheid is veelal een beletsel voor groote da den. Maar een dienaar van het kapitaal be grijpt dat nlot, omdat het kapitalisme alles: geleerdheid, kennis, g i of en religie aan zich cijnsbaar maakt. Ook de S. D. A. P, begrijpt de groote betcekenis van deze daad niet. Zij zit zoo vast aan. haar organisatie, dat zij de bcteckcnis der persoonlijkheid wegcijfert en vergeet, dat juist in groote moedige individuen de massa spreekt en dat zij het zijn, die als pioniers en voorgangers deze massa den weg wijzen naar een hooger plan. Zoo is aldus besloot spr. het optreden ter bevrijding van G. niet een zaak van enkel mededoogen. De bevrijding van hem door het proletariaat zal het symbool zijn van de be vrijding van het proletariaat zelf (Applaus). De heer W. Wolda, uU. Den Haag, die daar na optrad, ving aan met op te merken, dal de daad van G. een electri.schen schok heeft ver oorzaakt in do iogge, schier bewegingloozo massa van hèt proletariaat. Dezo daad slaat niet op zichzelf,maar houdt verband met twee dingen: lo. De imperialistische ontwikkeling van onze politiek, welke aandrijft tot deelne ming aan het conflict, dat leiden zal naar een tweeden groeten oorlog; 2o. het scherper accen- lueercn der reactie. Tijdens den oorlog was de reactie slap, thans treedt -zij- ook hier geheel overeenkomstig het moderne kapitalistisch regime op. Dc aansluiting van Nederland bij den Vol kenbond bewijst intusschcn, dat wij ons-hebben overgegeven aan een der imperialistische groot machten; het Britsch imperium, waartegenover het Amerikaicnsoh imperium zich: zal stellen. Dc Djambi-historie is hiervan ook een bewies. Do hervorming van het militairisme, ook in ons land blijkendo uil het wetsontwerp op do lichaamsoefeningen voor de rijpere jeugd, wijst er op, dat hel dien weg uitgaat, evenals de ver scherpte vervolging der principicele dienstwei geraars. Zoo voltrekt zich mede in ons land liet imperialistische proces en. wij hebben toe to zien, dat wifc niot geheel en al vcrmilitarl- seeren. En nu komt daar tusschen dit drijven in Groonendaal met zijn spontane daad, waarin spr. ziet het begin van een massaal verzet van het proletariaat. Het kapitalisme zag het eerst ook zoo in, vandaar het hard optreden van dc overheid. Zoodra is echter de beweging niet ge luwd, do staking mislukt, of men begint weer te herademen in het kamp der tegenstanders. Het proletariaat heeft dit te bedenken. Krach tig on georganiseerd optreden door algemeene dienstweigering en massale neerlegging vaji den arbeid, kan alleen do overwinning# bezor gen, hier, zoowel als in het buitenland Blijft het proletariaat werkloos, dan sleept men ons weder in een nog ernstiger wereldconflict als nog pas achtor ons ligt. Thans, nu president Harding is gekomen met zijn ontwapeningszwendel, zooals eertijds Gzaar Nicolaas met zijn vredesconferentie, zij men dubbel op z'n hoede. Met een kraohligo opwekking tot aaneen sluiting van alle revolutionaire elementen, be sloot deze spr. zijn felle rede. (Luid applaus). De heer J. B. Meyer, uit Den Haag, besloot met een korte uiteenzetting van hetgeen er in do pers is geschreven over het geval-Groen en daal on mot oen aansporing om met dezen strijder homogeen te blijven en niet op te hou den <lieii3 in-vrijheids-stolling to eischen. (Ap plaus). Do heer Akkerman besprak eindelijk de te rechtstelling, mede door hem bijgewoond, nog in hot kort en dood als zijn gevoelen kennen, dat bij een volksstemming over do vraag: moet Gr. vrij of niet? minstens 95 pGt. der bevol king zijn in-vrijheid-stelling zou eisohen. Do vergadering ging te ongeveer halfelf rus tig uiteen. Verschenen is het verslag van de Ar beidsbeurs dezer gemeente, over het jaar 1920. Vermelden wij hieruit het voornaam ste, dan kunnen wij beginnen met de be- stuuravcranderingen. Er werd eenige malen van voorzitter veranderd, wegens aftreden van dc voorgaande, terwijl in de gemeente raadszitting van 29 December 1919 werd besloten het bestuur uit te breiden, zoodat dit ten slotte op 31 December 1920 was sa mengesteld als volgt: D. M. Kuivenhoven, voorzitter; A. Bisschop, plaatsverv. voor zitter. Lid-werkgeversA. J. den Hollander, H. J. Planjer, M. C. Schouten en N. de Zwart. Lid-werknemersA. P. Houps, A. J. van Kerkhoff, C. H. Kouw, en J. B. van den Ouwoelen. Plaatsverv. lid-wcrkgcversM. Koert, C. W. Lindenhoff en J. Zitman. Plaatsverv. lid-werknemer: H. J. Baart, B. Resink, H. Smittenaar en S. Vallent- goed. Door het bestuur werd acht maal verga derd. De zceu» ongewenschte toestand, dat de voorzitter Raadslid moest zijn, werd op geheven. Door den Gemeenteraad werden in het begin van het jaar gelden toegestaan tot het bouwen van een wachtlokaal op het terrein der Stadstimmerwerf, uitsluitend be stemd voor de dagelijksehe afstempeling den controlekaarten van de uit een werk- loozenkas uitkcering genietende werkloo- zen. In Juni werd dit lokaal in gebruik ge nomen. In begin Mei werd ook een aanvang ge maakt met de verbouwing van het perceel Garenmarkt tot Arbeidsbeurs. Door verschillende omstandigheden, als uitsluiting, enz. vorderde clit werk niet snel zoodat het bij het einde dezes jaars bleek dat nog eenige maanden voor de algelieele aflevering zullen verstrijken. In verband met de algemeene salarisher ziening werd öok het salaris der beide hulp klerken verbeterd, waardoor deze aanmer kelijk in loon vooruit gingen. Ten gevolge der talrijke, dagelijksehe aan meldingen was de hulp van een tijdel ijken schrijver dit gchecle jaar noodig. Gedurende het vérslagjaar was de toe stand in de verschillende industrieën en be drijven over het algemeen niet gunstig, zoo dat het aantal werkloozen aanzienlijk was. Uit de numerieke opgaven blijkt dat zich dit jaar hebben aangeboden als werkzoe kenden 6521 mannen, werden gevraagd 7G0 en werden geplaatst 253. Vele aanvragen konden niet of niet voldoende worden vol daan door gebrek aan geschoolde vaklieden ter voorziening in dit tekort werden dan meermalen buitenlandsche arbeiders te werk gesteld De bemiddeling van vrouwen blijft nog altijd door de gebrekkige inrichting dar beurs, in het bijzonder voor dit doel, zeer gering. Het aantal aanbiedingen bedroeg 274, het aantal aanvragen 112 en het aantal plaatsingen 33. Bij het te Rotterdam gehouden exa men in stenografie, systeem Groote", af genomen door de Nationale Vereeniging van Leeraren in stenografio Groote", slaagden voor het diploma kantoorsteno graaf, snelheid 130 lettergrepen per minuut dc dames M. en B. van Kempen, alhier. BINNENLAND. Verschenen is het voorlcopig verslag van de aïdeelingen der Tweede Kamer op heli Grondwetherzieningsontwerp. Hedon vergaderen de rcchtsclie fracties der Tweede Kamer in verband met dc Kabinets crisis. BUITENLAND De Franschc regeexing overhandigt te Ber lijn een nota. Antwoord van dr. Rcsen. Moestapha Ke:nal pasja naar het Griebsch- Turksche front. De Bond van Kleedermakers-Patroons in Nederland, houdt dit jaar zijn Zomer- congres te Leiden, Dinsdag 26 dezer; des morgens 11 uur vangt de ledenvergadering aan in café ,,In den Vergulden Turk", al waar des middags zes uur het Bondsdiner plaats vindt. Des avonds 9 uur vertrekken de deelnemers per extra trams naar Noord wijk, waar overnacht wordt. Woensdag 27 dezer houdt het gezelschap een boottocht naar het Braassemermeer en het Kager- meer. Bij de heden door Burg. eu Weth. gehou den aanbesteding van het vernieuwen van een juk van de Seheluwbrug, waren ingekomen 4 inschrijvingen, t. w. van J. Zitman en Zonem Leklen, f 2500; J. Th. Bik. Leiden, f 1980; A. de Ruiter, Giesendam, f 1735, en L. T Kruijt, Bodegraven, f 1645. Op verzoek van de politic alhier is te Den Haag een rijwiel in bojlag genomen, dat ccni- gen tijd geleden hier ter stede is gestolen. De politio is den dader op het spoor. Hedenmorgen geraakte op het Stations plein alhier de motor defect van de eleotrischo tram naar Oegstgeesf. De passagïors moesten, in een andere tram overstappen. Aau den Zoetcrwoudschen Singel ontstond hedenmorgen een onbeduidend hooibrandje. De politio was spoedig met een slangenwagen ter plaatse cn was weldra het vuur meester. Gisteren is door de politie alhier aange houden zekere N., verdacht van diefstal van een aantal rijwielen, welko hier gedurende den iaatsten tijd successievelijk zijn verdwenen. Twee rijwielen zijn reeds weer terecht, ter wijl nog wel meerdere zullen worden gevonden. Gisternacht omstreeks twaalf uren werd een bootje, waarin een tweetal personen, in De Vliet aangevaren, met bet gevolg, dat bet vaartuigje kantelde. Eén der inzittenden wist zwemmende den wal te bereiken. De ander, die niet zwemmen kon, werd ton slotte eveneens gered, doch had reeds zooveel water binnen gekregen, dat hij naar het Academisch Ziekenhuis m->?3t wor den overgebracht. N. K-, zoo heet de droakeling, maakt he4 thans vrij goed. Gisteravond om-tr.-ets zeven uren ont stond in bet Noor-deinde een oploopje doordat oen ag :nt een dronken man wilde arresteoren, dio zich hevig verzette, en die nog hulp kreeg van een eveueens onder den invloed zijnden vriend. De agont liep hierbij ecnigo verwondin gen op, maar slaagde er toch in beiden te ar resteeren. Het verzet was van zulk een ernstigon aard, dat beide personen ter beschikking zijn gesteld van den Officier van Justitie te Den Kaag. Door do schrijfster van „Elisabeth and hex German Garden". (Nadruk verboden). 60) In dat paradijs kochten rijke menschen nït een onvriendelijker klimaat voortdu rend huizen. Het Cosmopolitan" had uit gemaakt, dat hij cr drie maanden van het jaar zou komen wonen, zijn moeder mee brengen en zoo tegelijkertijd eens eon oogj'-' op zijn pupillen houden. Tot dat moment beschouwden do hotelgasten de Tvvinkiers nog niet onverdeeld© welwillcnd- liC'K., want tot dat moment had men ze al leen r.og maar gezien, niet gehoord, en daar een van haar karakteristieke eigen aardigheden was, alles omstandig uit te ooi .il als iemand maar eenigszins verbaasd keek (wat iedereen, met haar in gesprek, al heel gauw deed) trof dit op dat oogenblik liet netelige oogenblik vóór mevrouw Bilt-on's komst - al bijzonder ge lukkig. 1>e advocaat, oven gevoelig voor wat jong en mooi was als andere bravo man nen, opende dus het onderhoud, door don heer Twist, zoodra hij het dool zijner komst vernam, to complimentceren over zijn goeden smaak op het. punt van pupil len. Do lieer Twist antwoordde koeltjes, dal het geen kwestie van smaak, doch van noodzakelijkheid was. Do jongedames Twin kier waren weezen en mon had hem gevraagd hier moest hij con paar maal kuch on haar familie had hem gevraagd, feitelijk haar oom ia Engonand, do voog dijschap over to nemen on to zorgen, dat zij niet in moeilijkheden geraakten. Do advocaat knikte instemmend 'en vond dat, als oen man pupillen moost hebben, hot altijd aangenaam was, wanneer zij er zoo aardig uitzagan. Doze opmerking bcvi-ol do heer Twist ook niet, en hij zei kortaf, dat hij geen keus had gehad. Juist,zei de advocaat. „Juist," en hij bleef hom veelboteëkenend aankijken. Daarop logde do lieer Twist hem uit, dat hij liever bij hom was gekomen, dan het geen mogelijk meer voo-r do hand lag bij den rechtsgoleerdo, die den koop van het huis had geregeld, omdat het liier een privaat-aangelegenheid gold. Juist Juist," vied do advocaat hem hior iu do rede. mot werkelijk wat al te heldor inzicht in do zaak. De heer Twist voelde, dat hij meer be greep dan er te begrijpen viel, on trachtte ccn streng gezicht te trékken, doch do ad vocaat had hot er op gozet openhartig en vriendelijk te zijn. Vriendelijk was hij al tijd©, wanneer hij voor not eerst door een cliant bezocht word, en openhartigheid be schouwde hij als iets essentieels tusschen raadgever en ra-adnemer. Neigde do oliënt niet tob openhartigheid, dan moest do advocaat het Ln dubbele mate zijn, en in deze houding volharden tot hij den cliënt uit zijn tent had gelokt. De heer Twist evenwel bleek zoo hals starrig in zijn gereserveerdheid, dat} de advocaat, zonder do minste aarzeling on inwendig lachend, de gevolg trekking maakte, dab do enttoupage toch zeker wol een paar "heel zwakke puntjes meest heb ben. ,,Maar or bestaat natuurlijk neg een andere uitweg, mijnheer Twist," zei hij, Dadat hij vluchtig c3e verschillende te ne men stappen besohroven had. Teel stappen waren er trouwens niethet proces van voogd-worden scheen wol hoogst eenvou dig en vlug te vexloopcn „Uitweg 1" vroeg die heer Twist, zijn raadgever met groote oogen door zijn brilleglazen aanstarende. „Waaruit?" „Uit uw kleine moeilijkheid,'^ antwoord de do advocaat. „Het verbaast me, dat dit nog niet bij u is opgekomen. Op mijn woord, het verbaast me." „Maar ik bevind me niet in een moei begon de heer Twist. „Dat oudste meisje zou „Er is geen oudste of jongste," zei do heer Twisrto noreoh. „Kom, kom," hervatte de advocaat ge duldig, in afwachting tot do heer Twist zich verstandig zou toon en. „Er is geen oudste of jongste," her haalde do heer Twist-. „Ze zijn tweelingen."- Tweelingen 1 Och kom! Nu, ik moet zeggen, dat wij onze tweelingen hier beter bij elkaar laten passen. Maar werkelijk, mijnheer Twist, is het niot bij u opgeko men, dat u ze één van beiden zoudt kunnen huwen? Het zou de verhouding tot haar beiden volkomen natuurlijk makon." Mijnheer Twists brilleglazen schenen een reusachtigcn omtrek t© krijgen. „Eén van beiden huwen?" herhaalde hij en bleef eern advocaat met open mond'aan staren. „Welja I" antwoordde do rechtsgeleerde heer. „Waarom nict?"- „Wees zoo goed," begon do lieer Twist, plotseling zijn mond sluitende, zulke aar digheden achterwege te laten. Ik ben hier gekomen om een ernstige zaak to bespre ken, niet om flauwiteiten te verkoopon, nog wel ten koste van die kinderen „Juist, juist," viel de advocaat hem op vriendelijken toon in de rede. „Kinderen, noemt u ze. Hoe oud zijn ze? Zeventien? Mijn vrouw waa zestien, toen we trouw den. O. juist, jawel, natuurlijk zoo als u wilt. Ze moeten dus tot uw pupil len gemaakt worden, coi u wilt er liever geen bekendheid aan gegeven hebben, dat die verhouding nog maar van zeer recen- ten datum is." „Dat heb ik niet gezegd," viel de heer Twist uit. „Neen. maar dat is toch uw wensch, is het niet? De relatie moet den. schijn heb ben alsof zij sinds lang gevesfigd is. Ik zal natuurlijk mijn mond houder, dat- spreekt vanzelf, maar bijna alles raakt hier op do een of andere manier in de courant. Laat 's kijken hij haalde een vel papier naar zich loo en nam zijn vulpenhouder tor hand. „Wees zoo goed mij eenige bijzon dorheden mee te deel en. Geboorte-datum. Geboorteplaats. Graad van bloedvcrwont- sohap." Gereed om tc gaan schrijven, keek hij op, doob er kwam geen antwoord. „Dat alles kan ik u niet zoo opeens mce- deelen," zei de heer Twist met gefronste wenkbrauwen. „A juist," zei de advocaat, zijn pen neer leggende. „Uw jeugdige vriendinnetjes nog niet lang genoeg gekend.?" „ïk heb ze lang genoeg gekend," ant woordde do heer Twist koel, „maar wc hebben aangenamer onderwerpen van ge sprek dan datums en familie-relaties." „A zoo.' Ouders overleden!" „Halaas ja. Waren zij nog in leven, dan zouden deze armo kinderen niet in een vreemd land behoeven rond to zwerven." „Waar zouden ze in dat geval zijn?" vroeg do advocaat, terwijl hij zijn pen. op zijn voorvinger liet balaneeeren. De heer Twist keek hem vierkant in het gezicht. Zeer levendig stond hera zijn moedors speciale ergernis voor den geest ove-r hot feit, dat hij huil huiselijk geluk vernietigde en zichzelf weggooide aan een paar Duitscho meisjes. Dat was de laatste druppel geweest, die den beker deed over- loopen; en scdort dat oogenblik had hij overal do gesprekken met allerlei men-- schen, in elko courant, dio hij las de-^- zolfde sterke vijandigheid tegenover do Duitschers gevoeldveel, veel sterker da-n toon hij, een jaar geleden, Amerika ver liet. De heer Twist besefte, dat hij wat te onstuimig te werk was gegaan in zake zijn voogdijschap. Hij had het niet voldoende overwogen en plotseling zag hij tallooze moeilijkheden voor dp tweelingen en „De Open Armen" oprijzen, als het bekend raakte, dat het theehuis cloor Duitschers gedreven werd. Beter de voogdijschap te laten varen dan al die moeilijkheden uit te lokken. Hij had niet gedacht, feitelijk geen tijd te kunnen vinden om rustig na to denken. De laatste dagen waren zoo jachtorig geweest. „Ze komen uit Engeland," zei hij, den advocaat weer ferm aankijkende. „O," zei de advocaat. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1