LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 16 Juli 1921. Officteele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND GEiEMGD NIEUWS, Het voornaamste nieuws .van heden, PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel, 's Zaterdags 40 Cts. per regel. Bij fesolabonnement belangrijk lagere Prijs- Kleine advertentiên Woensdag 80 Cla., Zalerdag 78 ets bij een maximum aanlad woorden van 30. Incasso volgens postrcoht. Voor eventucele opaen- ding van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijs- nummer 5 Cts. Bureau Noordelndspieln. Telefoonnummers voor Dfreciie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZEfl COURANT: Voor Leides p. S mnd. 2.33, p. week 018 Buiten Leiden, waax agenten gevestigd zijn, per week 019 Franoo per post f 2.35 portokosten- Nummer 18823. Dit nummer bestaat uit TWEE Biaden EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van Ue ingezetqaoii, .dat heden avond (Zaterdag) aan don gemeentelijken vischwinkel (V.isehrnarkt) verkrijgbaar is GROOTE SCHELYISCH it fo.lö, GROO- TE SOiïOL a f0 25 en TARP.OT f 0.15 per pond. W. PERA, Wcth- loeo-Burgcm. T :den, 16 Juli 1921- GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Dc Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat Maandag e.k., aan de gemeentelijke vischwinkels (Visolimarkt en StartshulpwerE) verkrijg baar is GROOTE SCHOL k {0.25; GROO- TE SCHELVISCH a fO.15 en TARBOT a f0.45 per pond. W PERA, Wcth Loco-Burgem. Leiden, 16 Juli 1931. VERKOOP VAN GRASLINNEN EN FLANEL. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemecne kennis, idat voor inwoners van Leiden op Moandag 18 Juli a.s. te begin nen om 9.30 uur 's morgens in de Waag zullen worden verkocht PRIMA GRAS- r LINNEN voor HEMDEN en KUSSEN- SLOOPEN en PRIMA IVOOR FLANEL 'tegen den prijs van Graslinnen per 10 elf 3.45. Flanel per G el I 2.65. W PERA Wcth Lo-Burgem Leiden, 16 Juli 1921. KOEPOKINEHTIN G. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemecne kennis, dat het in entingsbureau (pare vaceinojène), tot na dere aankondiging gesloten is W PERA. Welh Loco-Burgem. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 16 Juli 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het verzoek van: a. de N. V. Banketfabriek „De By om vergunning tot het uitbreiden van de koek- labriek op het perceel kadastraal be.tend sectie M. No. 3850 aan de Roomburger- laac door: lo het maken ven een tweeden heete- luchtoven en een droogkast; 2o. het bijplaatsen van een dynamo, e.n vtaterpomp, een amandelmachine, een eiwifc- klutsmachine, een tweede deegkneedmachine en een walsmachine, welke machines zui len worden aangedreven door den bestaan- den zuiggasmotor; 3o het bijplaatsen van oen pille.vspuit- macbine en een lornuis voor het stoken en smelten van suiker, en 4o. het bijbouwen van een magazijn; b. Gebr. G. en J. van den Oord om ver gunning tot uitbreiding der broodbakkei ij in het perceel Maresingel No. 71a, fcad. Sectie K. No. 2739 door het pfaatseu van een electromotor van 7Va p.k., ter ver vanging van een van 6 p.k., voor het aandrijven vaa 2 beslaande deegknesd- maehines en een te plaatsen speculaas machine, eeu beschuitmac'uine en een aman delmolen; c. Gebr. A. en J. Ober om vergunning tot uitbreiding van do boekbinderij in het perceel Korte Hansenstraat No. 7, kad. sec tie R. No. 1428, door: Ho. het plaatsen van een electromotor van 3 p.k., ter vervanging van den elec tromotor van 1 p.k., voor het aandrijven van een vouwmachine; 2o. het plaatseu van een electromotor van 1 p.k., ter vervanging van een electro motor van 1/2 p.k., voor het aandrijven van een naaimachine en 2 te plaatsen naai machines; 3o. het plaatsen van een electromotor van 2 p.k., voor een te plaatsen snijmachine. Gelet op de artt. G en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op. de Secretarie dezer gemeente eer visis gelegd zijn, alsmede, dat op Zaterdag ?0 Jult a.s., 's voormiddags te kalle!! uren, op het Raadhuis gelegenheid zal oorden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen, terwijl zjj er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerech tig'. z^n zij, die niet overeenkomstig art.7 der Hinderwet voor liet gemeentebestuur ,o£ eeu zijner leden zyn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. W. PERA, Wcth. Loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Juli 1921. Bij lvou. best, is jhr, mr, dr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Rijks universiteit alhier, commissaris voor No- dcrland bij de centrale commissie voor do Rijnvaart, benoerRd tot lid in do.randge- iVende en technische) commissie betreffen- bond C 011 doorvoel: vajl tle" -Volken- Benoemd is tot klerk ter secretarie van het Hoogheem raadschap „Rijnland", da heer W. F. van der Burgh, alhier. Voor het eindexamen aan de Kweekschool voor Bewaarschoolliouderessen. alhier, zijn ge slaagd, en is tegenover afgevaardigden van B. on W. gisteren het Diploma uitgereikt aan dc volgende dames: Gor Kok (.Nijmegen); Suze Zaalborg (Leiden); Mario YVollraber (Malang); Hetty Wiedeman (Ameland); Tineke Drijber (Zutfen); Lily Mcijcn (Paramaribo). Allen hebben reeds baar bestemming. Op den „Voordorp'-avond in de Hooglandsche Kerk verleden Zondagavomd is voor die stichting gecollecteerd f 221.50. Ds. G. H. Becke-nkainp, voorzitter van het bestuur van „Voordorp''» deelt in het „Lcddsoh Pred.b.blad" mede, dat hij den hoor lourens Bosch uitgenoodigd heeft tot een persoonlijk onderhond, d!:>ch dc heer Lourens Boson vond geen termen om daaraan gevolg te geven- Voorts sohrijft. hij Twee zaaiers in de gemeente (Mark. 4 14) hebben geschil over het gebruiik van het woordje „zaaien". De ccne zaaier (ds. Groot Enzeriuk) be weert, dat ik dat woord 'ten onrechte gebruikt heb in dc „Voordorp"-preek van j-1. Zondag avond. Die uitdrukking was veel te scherp voor de zaak, waarop ik doelde. De andere zaaier (ds. Beokcnkamp) be weert, dat hij met de allergrootste voorzich tigheid zich beijverd heeft om de allerzacht ste vorm to zooken, waarmee hij te dien op zichte de waarheid moest dienen. Hierover Loopt het punt van geschil, waar bij de ondergoteokende gaarne wil verklaren, dat het alLerminst in zijn bedoeling gelegen heeft on zelfs niet in zijn gedachten is opge komen, om met het bezigen van die uitdruk king „een diopkronkendo beschuldiging'' van „opzetten togen ons werk" naar het hoofd van zijn broeder in do bediening te werpen. 't Was immers een betuiging van leedwezen en het ging ove-r een daad en niet over een actie. Intusschen hebben zich twee andere zaaiers in de gemeente (ds. Locher en ds. Hartwigsen) vrijwillig aangebeden, om in eigen kring het geschil tusschen de ecrstgc- noemden op te liassen. Dit is voorzeker de juiste weg- DicnaTen van öliristus' Kerk moeten tcoh niet op de wijze dor worstelaars in de wereld een vuistgevecht gaan houden op de „straten van Askalon"' (2 Sam. 1 20) ten aansehouwe en tot vermaak der grootc menigte. Toegelaten zijn op de H. B. S. voor Meisjes alhier tot de 1ste klasse zonder examen 11 candiciaten, met examen 8 Can dida ten. Afgewezen 6. Toegelaten is tot de 3/le klasse 1 can- didaat. Dr. J. J. Neurdenburg, oud-inspecteur en directeur der gemeentelijke Gasfabriek alhier, zond, zooals hij in een nader adres meedeelt, reeds op 22 Februari een ver zoek aan den Raad om verhooging van pen sioen. Hij ontving daarop van dit College tot dusverre geenerlei beschikking, rede nen, waarom hij zich nogmaals tot den Raad heeft gewend met het verzoek eenig antwoord te mogen ontvangen. Hij brengt daarbij onder do aandacht van den Raad, dat hij als oud-ambtenaar gaarne in het zelfde genot van verhoogd pensioen zou willen komen als do overige oud-ambtena ren. Gistermiddag is men met het herstel len der verbetering van de voetbrug aan het Station klaar gekomen. De platen zijn aanmerkelijk dikker aangebracht. Bij de bevestiging bleek, dat een en ander niet zoo precies paste als voorheen en moesten versohillenjie gaten, grooter op- geboord wordon. He ervaring hóeft nu al geleerd, dat er van de voetbrug aan den overweg aan den Rijnsburgerweg weinig gebruik wordt gemaakt Fietsrijders denken er in het ge heel niet aan, om, als zij voor den geslo ten slagboom komen te staan, het rijwiel de trappen op te hijschen, om aan lien anderen kant er weder met moeite af te dalen. Doch ook de meeste voetgangers blijven wachten. Het trap op en trap af schijnt zelfs den jongeren niet te bevallen. Straatjongens blijven echter de brug nog altijd als glijbaan gébruiken, wat niet zon der gevaar ia, vandaar dat de politie «dit niet kan toelaten. Evenmin staat de stationsbrug bij het reizend publiek in do gunst: Een groot percentage, en niet alleen ouden van da gen, kiezen, om van het eone perron op het andere te komen, het overwegje aan den anderen leant van het station. Veel genoegen schenkt het kostbare en mir|ler fraai bouwerk dus niet Het was trouwens te voorzien. Kampeeren is tegenwoordig zeer ih trek vooral bij dc jonge menschen; van daar, dat vele Verconigingen haar leden in de gelegenheid stelten te "kampeeren. Nu heeft do C. J. V. „Uw Bewaarder", alhier, het plan, om haar leden het kampeeren mogelijk to maken, en ook vele leden van haar Jongens- en Jongeliedenvercenigingen hopen een tijdje van het kampleven to ge nieten. De O. J. V. besloot hiertoe, waar om verschillende redenen heb voor ver scheidene leden (vooral voor de jongens) bezwaarlijk was gebruik te maken van reeds bestaande kampen, als die van het N. J. V. to. Hocnderloo, Vries en Velzen. Daarom besloot eij. enkele Engelsche leger tenten, die tegen een billijken prijs werden aangeboden, aan .fce schaffen, (nadat zij te- vergeefsqp andere wyzo probeerde tenten te krijgen) en zoo tevens meer de zekerheid te hebben, jaarlijks te kunnen kampeeren. En zoo zij het geld hiertoe bijeen kan krij gen, hoopt deze C. J. V. in Augustus drie weken in de duinen bij Wassenaar haar kamp te hebben. De C. J. V. „Dient den Heer" heeft een tent gekocht en hoopt van daag haar kamp bij Katwijk te betrekken; beide Vereenigingen helpen nu elkaar met haar tenten. Men meldt onsEen belangrijke aan houding heeft plaats gehad uoor den parti culieren Techerohour van den P. B. D., dir. D. A- Smits Jr., alhier, van het Galgewater. Ten kanto-re van voornoemden dienst meldde zich een persoon, die zijn diensten aanbood als colporteur hij zeide dadelijk twee abon- no's-contracten voor den Bewakingsdienst te kunnen afsluiten ten einde hem daartoe in de gelegenheid te stellen, werden hem twee bianco contracten ter hand gesteld. Na twin tig minuten keerde hij teru-g met twee inge vulde en valsohclijk door hem on der toekende contracten; midderwijl had bedoelde recher cheur argwaan gekregen tegen den pseudo- oolportour, te meer, waar het hem bekend was, dat een persoon van zijn signalement in groote sleden gezocht werd als te zijn een op lichter. Toen hij- de ccutraeten bracht, stuur de de recherché ar den man terug, om lator even té wilden terugkomen, tón einde zijn loon in ontvangst te nemen. In f schen ver zekerde de rechercheur zich van ue hulp der Leidéohc recheiehe hij vond het echter raad zamer direct handelend op te treden en arres teerde den man mot behulp van een aan het station geposteerden agent van politicin een taxi-auto-mobiel leidde zij hem naar het poli tiobu reel, waar inmiddels bleek, een be langrijke vangst te zijn gedaan. De tooneelvereeniging „De Leidsche Dilettantenclnb" zal op 1 December a. s. veertig jaar hebben bestaan, welk feit zij feestelijk hoopt te herdenken door het or- ganiseeren van een nationalen wedstrijd in komische voordrachten of (en) komische tooneelstukjes in één bedrijf. Bovendien zal zij zelve ook een uitvoe ring geven en na afloop der diverse tooneel avonden een soiréo dansante organiseeren, voor leden en begunstigers. Van af 1 Octo- i ber zal de termijn van toetreding als lid I worden gesloten. 1 Het bestuur meent, dat, waar dergelijke wedstrijden door haar werden gehouden bij haar 25- en 30-jarig bestaan, alle reden te hebben, dat ook deze feester schitterend zullen slagen, te meer, waar haar 35-jarig bestaan door den oorlogstoestand onopge merkt voorbij is moeten gaan. Door een caféhouder in de Pelikaan straat werd gisteravond bij de politie aan gifte gedaan, dat een tweetal bezoekers, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, het hem zeer lastig maakten, en zich niet op zijn verzoek wenschten te verwijderen. Een tweetal agenten zijn daar op den caféhouder te hulp gekomen cn het gelukte him, zij het niet zonder tegenstrib belen, de mannen buiten het café te krij gen. Doch toen kwamen de grootste moei lijkheden eerst. De agenten wilden de man nen C. van R. en J. van Z. ter ontnuchte ring naar het Politieposthuis op do Haven brengen, doch het publiek, dat spoedig in grooten getale op de been was, trachtte dit te beletten, waardoor een volksoploop ontstond. Er kwamen meeruv. ag-~ 1 te hulp en zoo gelukte het, liet al te brutaal i.ptredend publiek de baas to worden. Gisteravond werd op den Stationsweg een begin van brand ontdekt in een aidaar rijdende auto, gemerkt H lil. De chauffeur wist door aanwending van zand erger te voorkomen. Een en ander verwekte veel bekijks. Een Duitsche vrouw, alhier in betrek king, had zich aan handelingen schuldig gemaakt, waardoor haar meesteres zich genoodzaakt zag haar uit haar betrekking te ontslaan. De vrouw, die overigens zon der miojlel van bestaan was, is daarop uit geleide gedaan over de grenzen. ITet eerste Volksconcert in 't Kooipark zal bij gunstig weder a. s. Dinsdagavond te acht uren plaats nebben. Het programma er ■oor luidt: No. 1. Prinses-Juliana-Marsch, Geijp. 2. Ouverture Tempelweilie", Keler Bcla; 3. „Am Golf van Napels", wals, La Guard ia; 4. Fantaisie ,,La vie Parisienne", Offen bach; 5. Trarüngnodt", Translateur; 6. Maritana, wals, Dellinger, en 7. Petits Marmousets", marsch, Ganne. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden, Evaiig.-Luth. Gem. Zondag morgen, te hal-fel f, ds. C. de Moyerc. Rem.-Gere f. Gom-Zondagmorgen, te halt- elf, ds. G. Hulsman, van Den Haag. Ver. van Vrij-/..-Hor v. Zondagmorgen, te halfelf, in hét Volkshuis, ds. J. O. Voorduin., te 'Nan rden. Bglise waMonno Dimanohe pas de service. De Grondwetsherziening. Binnenkort is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over do voor stollen der Regeering tot herziening van do Grondwet te verwachten, De Kabinetscrisis. Naar „Kei Vad." verneemt, is de porte feuille van Oorlog ia het Kabiuet aange- boi1e*'i aan den lieer "Coüjn en hóeft .daarvoor bsdaukt. Dc Arnhemsche correspondent van dil blad seint: „Van het bericht, waarin jhr. mr. De Geer, burgemeester van Arnhem, wordt genoemd ais opvolger van minister De Vries, konden wjj bg navraag bij den bur gemeester geen bevestiging .krijgen." Onze lezers, aldu3 „het Vad.", zul.'en ongetwijfeld daarin wel een bevestiging van on9 eerste bericht lezen. Do graaf e>n gravin von Erback em kinderen worden Zaterdag voor eenigen tijd op Het Loo verwacht. Men meldt uit Middelburg, dat H. M. do Koningin net voornemen heeft i!a pro vinciale Zeeuwsche L-andbouwt-entocins'cel- ling, welke van 13—17 September op hot vliegterrein onder Vliasingen wordt ge houden. te bezoeken. Benoemd is tot burgemeester van Vcendam de heer F. J. de Zee, thans ge meente-ontvanger te Groningen. Gisteravond was door het conrtj van actie in de Groenendaai-zaak in den tuin van het Volksgebouw in Den Haag een meeting belegd, hoofdzakelijk Ier bespre- kind van de berechting van Groenendaa/ voor den krijgsraad. A.s sprekers voerden het woord de heeren B. Lansing Sr., uit Amsterdam, Constanse, uit Den Haag, H. Schuurman, uit Haar.em, en Akkerman, uit Leiden. Mededee.mg werd o.m. gedaan, dat het comité het volgende telegram aan den krijgsraad had gouden: „S^e. H. Groenen- daa. onmidde.Iiji in vrijheid. Hij kan mét dienen. In naam van het rechtf Geen plant3 voor gewetensdwang in een Christelijke Regeer iug." De moeder van Groenendaal had e?n tc-Ie- gr^im ontvangen van mevrouw Wibaut van dtu vo.genden inhoud: „Bond van joc-de mocratische VrouweucLb wens-hi. u namens duizenden vrouwen sterkte toe op dezen zoo gcwïchtigen dag." Het aanla. bekngotellenden. op de verga dering was niet zeer groot en men 3diet rustig het verecuig.ngsgebouw. In de Spi- nozastraat evehwe. dreigde het een oogen- blik spaak te loopen Door deze straat trok namelijk een groep der protesteeren- den, onder het zingen der „Internationale", ei: trachtte waarschijnlijk een stoet te vormen. De politie moest daarom tijdig ingrijpen cn een klein de.achement politic-beambten van do Riviervischmarkt maande de iemon- - stronten tot door.oopea aan, aan welk be- \e! zonder ernstige gevolgen werd voldaan. De Commissie, samengesteld uit afge vaardigden -der colléges van Gedeputeerde Staten van alle provincies, belast met het ontwerpen va*» e-en voorstel tot vrdeeling der laats'.o uitlceering uit de O. W.-belas ting aan de gemeenten,, heeft Donderdag haar werkzaamheden beëindigd en haar verslag vastgesteld. Dit- verslag zal bin nen een paar dagen aan -cLn Minister van Financiën worden toegezonden. Het Belgisch Telegraaf-agentschap meldt uit Genëve, dat het stuk, waarbij Nederland de inrichting van hot. interna- c-ion aal géreohtshof ratificeert, binnen kort aan liet secretariaat vau den Yolken- 'bÓTid overgelegd zal worden. Naar aanleiding van den aanslag van den gewezen Keozer van Duitschland in den heofdölijkeai omslag der gemeente Doorn is een bezwaarschrift bij den Raad dier gemeente ingekom-enDit bezwaar schrift ls nog met m den Raad behandeld, ïnméclilels is overeenkomstig het desbe treffend wettelijk voorschrift aan de ver plichting tob betaling voldaan. Bij heb bestuur van de Yereeniging voor Handelsonderwijs to. Middelburg is bericht ingekom-en, dat. do Minister van Onderwijs goedkeuring heeft verleend aan de plannen tot instelling vari een vijfcle leerjaar aan do Handélsdagschool, waar door de-ze school een hoogero handels- echpol wordt, en zoo de kroon wordt gezet op het werk van het bestuur en inzonder heid van cUri directeur der school, den heer W Kosten. oor het te stichten Bondsgebouw te Amersfoort dooi- den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren zijn 128 aandeeltjes van f 50 geplaatst, zoodat er nog 192 inschrijvingen zullen moéten volgen. Voor het te stichten Rust- en Vacantie- oord is ingekomen in totaal f 16,543,16 aan giften en f 594 aan jaarlijksche bijdragen, t. w. door gemeentebesturen f 10,715, aan giueu en f 500 aan jaarlijksche bijdragen; van afdcelingen f 2211,65^ en wan J cd en eu particulieren f 3586,52 aau giftejk en 59* aan jaarlijksche bijdragen: Aangenomen is het b.eroejt naar de Ned.-IIerv. Geni. te De'.ft dooi; ds,. T. Lek- kerkerker, te IJselmuidèn. De gewone audiënties van do Minis ters van Landbouw, Nijverheid en Handel zal Wce-nsdiag a.s. on van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen 21 en 28 dezer niet plaats hebben. De Bloembollenhand el in het. Westlancl. De bloembjllenkweekersver- eenigingen zijn in moeilijkheden gebracht door heb late en onverwachte besluit van den Bond van Bloembollcuhandcluren to Haarlem, om de leden ook nu, evenals in 1920, te verplichten de bollen uitsluitend .te koppen tegen betaling op 1 Mei 1922 of BINNENLAND. Binnenkort is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de voorstellen tot Grondwetsherziening te verwachten. Ongeluk op de ijzergieterij van de werf „De Schelde", te Vïissingen. BUITENLAND Frankrijk wil blijkbaar de beslissing over Opper-Silezi'J weer uitstellen. Tegen beide duikbootofficieren, beschul digd van moord na het torpedeeren der Llandovery Castle wordt te Leipzig vier jaar geëischt. bij vroegere afldoening met V2 pCt. korting per maand. De vereenigingen „Floralia"', ,,'s-Gra- vezande" en cle VeiJingkring Westland, te Poeldijk, hadden besloten de veilingen van leverbaar contant in te richten, zooals reeds jarenlang- geschiedde. De crcdiet- verleening in 1920, die noodgedwongen was aanvaard, had schade veroorzaakt, terwijl do betalingsvoorwaarden niet voldoende waarborgen inhielden voor het opnemen van bedrijfsgeld door de kweekers op den koop. De Veilingskring Westland heeft in een vergadering met een 80-tal leden van de 5 afdeelingen het besluit van den Bond van Handelaren besproken. De vergadering besloot de eerste veiling van 19 Juli een week uit te stellen en dnoeg het bestuur op met den Bond van Handelaren te onderhandelen over d'e be talingsvoorwaarden op den grondslag, dat de zekerheid van betaling gewaarborgd is en do kweekerij in staat wordt gesteld vroegtijdig genoeg te beschikken over de opbrengst van zijn product. De Ned. R,-K. Hanzebond van Slagerspatroons heeft een adres ge zonden aan den Minister van Arbeid, en een afschrift aan het bestuur van deh Ned. Boerenbond. Het hoofdbestuur van ge noemden Bond geeft daarin tc kennen dat de invoer van het buitenkandsclie bevroren vleesch, dat in sommige gevallen moeilijk van versch vleesch te onderscheiden is, eenerzijds het berekenen van te kooge prij zen aan heb publick, anderzijds unfaire en zelfs oneerlijke concurrentie mogelijk maakt Volgens het inzien van het Bondsbestuur zou een cn ander vrijwel onmogelijk wor den gemaakt, indien voor het bevroren vleesch een dergelijke regeling werd ge troffen, als die voor den verkoop van mar garine geldt. Redenen, waarom den Mi nister wordt verzocht té willen bevorderen dat zoo mogelijk de verkoop van buiten- landsch bevroren leesch verboden wordt, tenzij in papier, waarop het duidelijk als zoodanig wordt aangeboden. Het bestuur zegt ten slotte gaarne in de gelegenheid te worden gesteld, dit verzoek nader toe te lichten. Het t errein der Oranje- kazerne komt weer ter beschikking van de gemeente Den Haag. B ij het oversteken der spoor banen nabij de koelinrichting „Viancla", te Hoek van Holland, werd de heer Crefeld, uit Rotterdam, door een rangeermackino gegrepen en het hoofd van het lichaam ge reden. Den machinist treft in deze geen schuld. De p r ij s van „Het Straatje'. Nu de heer Deterding, naar wij mededeelden, op zijn feest heeft ge zegd, dat hij het personeel van zijn maat schappij oen bedrag ten goede zou laten koenen, clat- niet mirtder is dan do waarde van zijn geschenk aan het Rijk „Het Straatje van Vermeer is het, dunkt, ons, tijd, bekend te maken, wat hij voor het achildérij lieeft betaald. Het is f 625.000. Men zal zich herinneren, dat de heer Six aanvankelijk dat is, meenen wij, ongeveer een jaar geleden naar alge meen verluidde, een milliocn vroeg en later het schilderij aan het Rijk wilde af staan voor 750,000 of daaromtrent. Op do veiling bij Frederik Muller werd het op gehouden voor f 6SO,000, Aan het Louvro was het aangeboden voor drie millioon frank, dus ruim 71/1 ton. Aangezien de heer Deterding nu zijn aanbod aan de Engelscho regeering liec-fb herhaald om 50,000 pond sterling voor een landbouwkolonie beschikbaar te stellen, heeft hij dus, met den prijs, voor „Het Straatje" betaald, en minstens zooveel dat voor het personeel is bestemd, zijn feest met schenkingen tegen bedrage van ongeveer twee millioen gevierd. Groote gaven van vermogende Neder landers ten algemecne nutte komen niet zoo dik wijl 3 voor, om niet op dit- geval do aandacht te vestigen. Voorbeelden trek ken. („Vad.") Het parket te Bergen heeft de volgcndo kennisgeving gepubli ceerd

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1