No. 18819. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 Juii. Tweede Biad. Anno 1921. Gemeenteraad van Leiden, (Vervolg van gisternamiddag.) üüo. Voorstel: tot vorkoop aan de Woningbouwver- coniging „De Eendracht" van een terrein gelegen benoorden den Lage- Bijndijk, in verband met den bouw van 9 woningen, tor voltooiing van het 3de bouwplan dier vereeniging; b. tot verhooging van het voorschot en de bijdrago in de uitvoering van hot sub a bedocldo bouwplan. (227) De heer WILBRINK vvü zich n et ver- lellc-u tegen den bouw, wel tegen de wijze waarop, u.l. in eigen beheer, wat z. i. duur der zal komen dan bij aanbesteden, gezien de scherpere concurrentie onder de aanne mers els 18350 per woning acht hij vee! te veel. De heer DUBBELDEMAN: Kun je het goedkooper? De heer WILBRINK: Ik beu geen bou wer, maar jij ook niet. Begin er dus niet aan. Hij geeft dan cijfers vnn andere com plexen, alle lager, zoowel hier als in Haar lem. Met zoo'n liooge raming voor eigen beheer kan men we! uitkomen, maar 't is z. i. niet in het belang der gemeente. Het par ticulier initiatief is zoo aan 't opleven, dat dit niet mag worden uitgeschakeld. De heer MULDER gaat voor 'tgroot:te deel mee met den heer Wi.brink. De ra ming is zeer hoog opgezet en dat terwijl de bouwmaterialen aan 't zakken zijn. On willekeurig kreeg hij de gedachte, dat met opzet de raming hoog is, om straks te kunnen zeggen: eigen beheer gaat bovenal. Hjj durft wel haast zeggen, dat de lieer [Wilbrink een aardige duit zou verdienen als hij den bouw aandurfde voor dit geld. Ook de heer DE LANGE vindt de ra ming te hoog. Hij wijst er op, dat de gemeente nog f 16,000 krijgt te betalen voor grondaankoop, zonder te weten of die terugkomen. Wethouder VAN DER POT zegt dat het B. en W. niet goed voorkwam de tohile waarde van den grond to doen vallen op deze 9 woningen, die dan al heel duur zouden worden. De kosten voor grondaan koop moeten over en weer geëgaliseerd worden over alle bouwvereenig.ngen. Het verlies hier wordt elders teruggebracht, b.v. bij de twee plannen, die nog in behande ling zullen komen. H\j erkent, dat de woningen duurder zijn, maar ze zijn ook grooter, dat ver geet de heer Wilbrink en wel aanmerke lijk grooter. De vergelijking valt per kub. M. niet zoo ongunstig uit, zooals hij met cijfers aantoont. Van eenig opzet bij de raming is geen sprake. Bouw- en Woningtoezicht heeft juist de cijfers verhoogd met het oog op den eenheidsprijs, terwijl de vereeniging lager wilde. Of de raming nu inderdaad te hoog is, zal straks moeten blijken. B. en W. zullen niet nalaten op de cijfers van aankoop enz. toe te zien. - IIij geeft den raad in overweging hier met eigen beheer mee te gaan. speciaal waar de eerste proefneming (badhuis „Een dracht") 'goed geslaagd mag heettn. Eerst aanbesteden ter proef ontraadt hij bij dit kleine plan. gezien de bsstedingskosten etc. Interruptie: f10 per woning.r Be Wethouder raadt ten slotte aan neming van hét voorstel ten sterkste aan. De heer WILBRINK repliceert. Hij is niet overtuigd en zal tegenstemmen. Be heer OOSTDAM vraagt of de manier van grondverkoop van den wethouder in cidenteel is of algemeen gevolgd wordt bij het grondbedrijf. Proefnemen door aanbesteding lijkt hem gewenscht. De Wethouder antwoordt den heer Oosldam, dat hier sprake is van een systeem, hetgeen hij nader toelicht. Hij dupliceert verder op de repliek van den heer Wil brink. Dc heer HUURMAN wijst op het verschil in de toestanden bij aanbesteden van het badhuis en nu. Noodzakelijkheid van proef nemen in eigen beheer, zonder publieke aanbesteding ziet hij absoluut niet. Integen deel verwacht hij juist, dat bjj aanbesteding heel wat lager zal worden gebouwd. De heer DUBBELDEMAN wil ten aan zien van eigen-beheer eerst in Jiet krijt treden, wanneer de cijfers van het badhuis geheel bekend zjjn. Dan zal men opzien. iHier verwacht h\j hetzelfde. De raming is, daaraan twijfelt hij niet, te hoog, zoodat de gemeente wel heel wat zal kunnen be sparen. Er. dan de wijze van bouw. Die lelt toch evenzeer mede! Hij betreurt, dat de heer Splinter, archi tect als hij is, juist is weggegaan, in plaats van den wethouder te steunen. Bfc motie stelt de heer WILBRINK voor eerst nog een publieke aanbesteding te houden. De V oo r zit ter vraagt of deze motie .wel noodig is. De punten van het voorstel zouden afzonderlijk in stemming worden gebracht. .Wethouder VAN DER POT houdt nog maals eeu pleidooi voor eigen beheer in dit 'geval zonder aanbesteding, om oen eerlijke proef mogelijk te maken. Den heer DE LANGE bevreemdt het, dat de wethouder, anders zoo ministerieel, thans in strjjd met de circulaire van den minister dispensatie wil vragen. De heer MULDER repliceert, zija stand punt handhavende. Serieuze annbes tiding is in ieder geval z. i. eisch. -Dfc Wethouder zegt den heer De Lange, dat z. i. hier reden voor het aan vragen van dispensatie was, hetgeen reeds is geschied. Dc heer DE LANGE spreekt zijn ver ba ling ujt over dit laatste. Dan heeft de raad geen invloed meer. Do W e t h o*er zegt, dat dit gebeurd k ter bespoediging. Verwerpt de raad het foorstel dan is het uit. ,s De heer VILBR1NK acht zijn motie ge wenscht. Bij verwerpen van het voorstel kan de vereeniging niet meer in eigen be heer "bouwen, bij zijn motie kan men later zien. De Wethouder ontkent dit. De heer DUBBELDEMAN meent, dal aan besteding thans geen resultaat zal hebben, nu de bouwers weten, dat plan tot eigen beheer voorzit. Hjj neemt toch niet aan, dat de particuliere bouwers nu eens dö handen in elkaar zullen slaan om de huizen beneden prijs te bouwen. Hjj noemt daarom de motie-Wilbrink onzinnig. Er schijnt groole angst voor een proefneming te zijn, omdat dau de voordeelen van eigen beheer te duidelijk zouden uitkomen. Vandaar de obstructie, die hij geheel doorziet. Het is het uitschakelen van het kapitalistisch sy steem. De heer A. ELKERBOUT sluit zich aan bij den heer D. Is er we! een serieuze aai:besteding? Hij wijst op de geheime ver gaderingen, een aanbesteding voorafga:.nde. Thans nog aanbesteden acht hij onmogelijk. De heer WILBRINK trekt zijn motie in, na de verzekering van den wethouder. Puuten 14 van het voorstel worden aangenomen z h. st.punt 5 wordt aan genomen met 16 tegen 9 stemmen (die der heer en Van Hamel, Kuivenhoven, De Lange, •Huurman, Eerdmans, Mulder, Wilbrink, Qost- dani en Meynen). 26o. Pracadvies op het verzoek van do Wonmgbouwvereeniging „Ons Belang", in- zako den verkoop aan die Vereeniging van een terrein, gelegen ten zuiden van den Haagweg, voor de stichting van 235 wo ningen, en het verleenen van een voor schot en een bijdrage, als bedoeld in art. 30 der Woningwet, in de kosten van aan koop van den grond en do uitvoering van het bouwplan. (228) Wethouder v. d. POT zogt, dat hij heeft ont vangen oen schrijven van den directeur van <len geneeskundigen dienst, waarin de vvonschclijk- hcid wordt betoogd te kunnen beschikken over een klein aantal woningen om huisgezinnen, waarin t. b. c.-lijders, onder te brengen,b.v. 20. De heer Horst dacht aanvankelijk aan een eigen bouwplan maar het is praclischcr een klein gedeelte van loopendc bouwplannen hier voor te bestemmen. B. en W. doen nu een voorstel van deze strek king. De geneeskundige diénst zou als huurder optreden, die dan uitmaakt in hoover de huur ders do huren moeten terugbetalen, 't Zou eenige geldelijke offers vragen, die echter de zaak z.i. wol waard is. De hoor v. HAMEL heeft begrepen, dat er eoji soort barakken gebouwd zulten worden, wat z.i. de woningen doet dalen in waarde. Van diverse zijden komt ontkenning. Het gaat niet om barakken. De heer DE LANGE wil vragen terugnemen van dit voorstel, waar de Raad zoo onverwacht ervoor komt te slaan. Hoezeer, mee willende werken aan bestrijding der t. b. c.. kan hij thans niet direct meegaan. Dc heer HEEMSKERK kan zich met het voorstel niet vcroenlgen. Gowoonhjk zondert men t. b. c.-lijders af, hier juist het tegendeel. Andcró wijze Van steun lijkt hem dan nog heter. Dc heer GROENEVELD heeft ook bezwaar togen een zoo plotselinge behandeling van deze kwestie, die hij direct niet kan overzien. Wethouder v. d. POT zegt, dat de lijder op den achtergrond slaat; het gaat er om do fami lies boter to behuizen, wat zeker noodig is. Wat uitstel betreft, dit gaat z.i. niet. Hij wil echter wel toezeggen, dat B. en W. van een door den Raad nu gegeven toestemming geen gebruik zullen maken voor de Raad later in bijzonder heden zal hebben beslist. De mogelijkheid moet dirccit geopend worden. De heer HUURMAN kan zich noch met het een noch met het ander vereenigen. Een 20-tal woningen thans afnemen aan do bouwvereoni- gingen acht hij niet redelijk. Een zoo nieuw in stituut komt toch niet zoo plotseling op. De heer DE LANGE kan ook met het nadere voorstel van den wethouder niet meegaan. B. on W. handelen z.i. glad werkoord. Do verconi- gingen, die dc tuberculose bestrijden, zijn niet gehoord. Hij wil niet een sprong in 't duister doen. Dat is z.i. geen manier van doen. De lieer WILMER begrijpt niet waarom men niet meegaat met heit nadere voorstel van den wethouder. Het is tooh louter voorloopig. Een sprong in 't duister doet men niet. Men maakt alleen iets mogelijk wat anders is uitgesloten. Wethouder v. d. Pot protesteert tegen de woorden van den heor De Lange. Wat zou de Raad gezegd hebben, wanneer B. en W. straks met een voorstel kwamen zornler mogelijkheid daarvoor meer te hebben? De beer v. HAMEL vraagt wat dc vereen i- gingon zelf er van zeggen. Wethouder v. d. POT noemt dit een gezocht bezwaar. De woningbouw-vereenigangen voelen toch zeker ook voor de sociale zaak, die dit offe rals daarvan sprake kan zijn, wel zullen willen brengen. De heer Eikei-bout, de eenige, wien hij nog kon raadplegen, had althans geen bezwaar. Webhouder v. d. LIP zegt, dat bier van de vereenigirigen niets meer feitelijk gevraagd wordt: alleen om in de huizc-n van ambtenaren ook zieken te kunnen onderbrengen Dat er nog bezwaren zijn, goed, maar in principe kan man toch dc mogelijkheid van het voorstel niet af snijden. De heer DE LANGE zegt, dat er hier in Lei den dan toch twee lichamen zullen zijn, die tot bestrijding der t. b. c. werkzaam zijn. Wolhouder v. d. LIP zegt, dat daarvan geen sprake is, waarop z. h. st. het voorstel wordt goedgekeurd. 27o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 Mei 1920 (Ge meenteblad No. 18), regelende de invorde ring van de belasting onder den naam van „Havengeld" in do gemeente Leiden. (216) Conform besloten., 2So. Voorstel tot het opnieuw verleenen van een crcdiet tor ondersteuning van uit getrokken leden van werkloozenkassen. (212) De heer v. STRALEN heeft geen bezwaar. Hij zou echter gaarne dezen steun zien vervangen door oen anderen, n.l. werkverschaffing. B. en W. zeggen pogingon daartoe toe. Hij dringt aan op spoed, te moer waar B. en W. tot dusver niets hebben gedaan. Hij wijst er op, hoe met 1 Nov. b.v. personeel van de Lichtfabrieken ont slag krijgt. Een lijst van z. i. in aanmerking komende werken heeft hij den wethouder doen toekomen. De VOORZITTER zegt,, dat het moeilijk is werk te vinden. B. en W. zullen er echter allé aandacht aan schenken. Z. h. st. wordt het voorstel goedgekeurd. 29o. Pracadvies op het verzoek van F. W. Fryliiik Jr. om teruggaaf van beta-aide inkomstenbelasting over het dienstjaar 1918—1919 en kwijtschelding van nog te be talen belasting over den dienst 1919 en 1920. (213) Conform besloten. 30o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met do gemeente Zevenhui zen, betreffende de levering van electrici- teit a-an die gemeente door de Leidscho Electriciteitsfabriek. (234) Conform besloten. 31o. Voorstel om het voorschrift van art. 9 der verordening op de Brandweer, inzake de leeftijdsgrens van de kaderleden, tijde lijk buiten toepassing te laten. (235) Conform besloten. 32o. Voorstel tob het verleenen van ver goedingen krachtens art. 59 decies der Lager-Onderwijs-wet 1878, aan het. Be stuur der Bijz. School Hooglandsche Kerk- gracht 20a en aan do R.-K. School voor Lager Onderwijs, Hoogewoerd 57. (236) Conform besloten. 33o. Praeadvies op het voorstel van den heer Groeneveld, inzake heb kosteloos ver strekken van leermiddelen aan leerlingen van het Gymnasium en do Hoogere Bur gerscholen c-n de ondersteuning van de ouders dier leerlingen. (223) De heer GROENEVELD is door het praeadvies van B. en W. niet bevredigd. Alleen kinderen uit betere gezinnen heb ben een kans in het léven, d'e anderen bij kans niet, ook al zijn ze nog zoo bekwaam. Middelmatige kinderen uit de betere stan den worden wel klaar gemaakt voor een goed gesalarieerde betrekking. Het beoordeelen van olk geval van steun aanvrage door B. en W. stempelt d'e zaak weer tot de bekende bedeeling. Wie het beste kan bedelen of protectie heeft, is er. Hij handhaaft zijn voorstel ook inzake steun aan de gezinnen, wanneer een kind studeert. De heer WILMER vereenigt zich met het voorstel van B. en W. Vaste normen geven juist aanleiding tot veel onbillijk heden, dat heeft de ervaring geleerd. Zie b.v. het geven van rabat bij de brand-Stof- fendistributie, nog zoo frisch in het geheu gen liggend. Blijkt in de practijk later, dat B. cn W. te schriel of te royaal zijn, dan kan men altijd met* opmerkingen komen. Steun aan de gezinnen acht hij practisch niet uitvoerbaar. Hij vraagt of B. en W. ook niet gedeel telijk willen steunen bij het verleenen vani 1 vrije leermiddelen. Wethouder v. c?. LIP beantwoordt (deze laatste vraag geheel bevestigend. De laat ste tijd heeft juist gewezen op de bezwa ren tegen vaste normen, de heer Wilmer zei het terecht. B. en W. zullen trachten het geld zoo billijk mogelijk te verdeden. Bij latere aanmerkingen kan altijd nog veranderd. Met een voorbeeld toont hij z.i. het nadeel van vaste normen nog aan. Vergoeding voor gezinnen wegens het volgen van onderwijs is onmogelijk. Ook volgens een vaste schaal soms? De m o t i e-G roen e veld wordt ver worpen met 17 tegen 8 stemmen (die der S. D. A. P. en van den heer Kuivenhoven). Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. 34o. Praeadvies op het verzoek van do aid. Leidon van den Nedierl. Bond voor Liohamelijke opvoeding om toekenning van een jaarlijksche subsidie. (237) Conform besloten. 35o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van een zustor- en broederhuis op het terrein van de gestich ten „Endegeest" en „Voorgeest", te Oegstgeest. (224) De lieer DE LANGE wijst er op, hoe „En degeest'' afgel'oopen jaar een nadeelig saldo had van f 60.000. Nu dit tvtoorefcel. Hoe koste lijk ook, het kost f150.000- Is bij verhooginig der kosten van verpleging hiermede rekening gehoorden De VOORZITTER zegt, dat het tekort over 't- af geloopzo jaar waarschijnlijk voor pl-m. f 50.000 'door het Rijk nog zal worden ver* good. Bij de bepaling der kasten der verple ging is trouwens rekening gehouden niet dezen bouw- De heer EERDMANS heeft zicli merhaasd over het lawaai en de onnust in het sanato rium, met name in de hal. Hij hoopt dat daarin verbetering zal worden gebracht. De VOORZITTER zegt, dat al wel 15 jaar. zoo geen 20, de bouw van dit huis gewenscht was. Endegeest" wa3 altijd te klein, dus zijn er altijd onge-wenschte toestanden geweest. Nu zal er ve'ol verbeterd De heer EERDMANS. Ik bedoel „Rhijn- geest". Hij hoopt tooli, dat zijn opmerking in het openbaar effect zal hebben- De heer OOSTDAM vraagt vreemde woor den te vermijden waar dit mogelijk is en geeft con paai- voorbeelden. (GeroepBravo, goed zoo, enz.) Het voorstel wordt z- li. st. aangenomen. 36o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbreeding van do Brande- wijnsteeg en daarmede samenhangende werkzaamheden. (217) De heer v. STRALEN meent, dat doze werkzaamheden wel in aanmerking komen om wonkversohahfing, speciaal voor dc bouw vakarbeiders. Hij vreest echter, dat B. en W. de amovecring zullen uitbesteden, waardoor rvan werkverschaffing weer niets komt. Hij vraagt toezegging in dezen. Wethouder BOTS zegt, dat- B. en W- zullen overwogen en overigens, dat in dc bestekken het gebruiken van Lcidsohe werknemers eisoli ia. De heer GROENEVELD dringt aan op een betere verkeersweg Noord-Zuid. De Mare voidoet zeker niet. Do heer v. STRALEN is niet voldaan en dringt nogmaals aan op uitvoering door do gemeente zelf. De hoer "WILBRINK verzet zich tegen de heer v- STRALEN. Ook de aannemers wor den genoodzaakt Lei-dsche werknemers in dienst to nomen. Do heer DE LANGE sluit zich geheel bij den hoer Wilbrink aan. De heer v. Stralen en dc heer De Lange twisten dan over wie 't beter weet. De eerste handhaaft geheel zijn zienswijze, speciaal nog er op wijzend,, hoe ongeschoold volk door de aannemers niet wordt aange nomen, dit dus maar voor rekening der ge meenschap blajft niets doen. Na dupliek van den Wethouder wordt het voorstel z- h. st. aangenomen. 37o Verordening tot wijziging van do verordening van 31 Mei 1905 (Gem. Blad No. 18), houdende reglement voor de werk lieden in dienst van do gemeente Leide-n. (225) De hceren Dc Lange, Oost dam en Sehone- vold stellen voor in het 1ste lid in plaats van 3 6, in plaats van 6 12 cn in het 2de lid in plaats van 7 14 dagen te lezen en overi gens de oude lezing te handhaven. De heer DE LANGE zegt. dat B. on W. willen nivel'leercn, terwijl thans de continu- а.rbeidcr oen dag meer bobben. Het privilege van dezen wil hij handhaven. Wethouder v- d. POT meent, dat dit voor stel der heeren rauwelings in den Raad komt, terwijl B. en W. juist oordeeLen. dat het ver schil moet wonden opgeheven. Blijft de heer De Lange zijn voorstel handhaven, dan wil hij verdaging van dit punt. Dc heer DE LANGE zegt niet- anders te kunnen handhaven. Woensdagavond komen de stukken pas en het is een heel werk dooi nog een amendement samen te stellen, na de kwestie fcc hebben bestudeerd'. Tegen aanhouden heeft hij niet het minste bezwaar. De heer SCHOXEVELD wijst er nog op, dat do continu-arbeiders, valt hun vacantie op 3 October, Zondag of zoo, deze dan ook moeton nemen. De Wethouder betwijfelt dit laatste. De VOORZITTER vil aanhouden waar tegen de heer WILMER zich verzet tenzij B. en W. hun voorgestelde regeling toch doorvoeren, waar daartegen wel geen ver zet zal zijn Dit willen B. on W. niet, waarom dan het voorstel De Lange c.s. in handen van B. en W. wordt gesteld voor praeadvies, terwijl het punt zal worden af gehandeld. De heer v. STRALEN die eenige opmer kingen wil maken, wil, waar hij een kwar tiertje noodig heeft, dit liefst 's avonds doen. Na eenig verzet aanvankelijk van den Voorzitter en van andere zijde wordt de zitting geschorst tot 's avonds. Avondvergadering. De heor v. STRALEN had een zelfde voorstel willen doen als de heer De Lange c. s. Hij zal dit nu nalaten. Hij be treurt het, dat het voorstel wordt uitge steld, tomeer, waar een voorstel De Lange uit den reactionairen hoek gewoonlijk wel stemmen meekrijgt. Hij vraagt of de heer De Lange hiermee een nieuwigheid wil in voeren. De heer DE LANGE: Wel neen, 't is conservatief. De heer v. STRALEN klaagt dan, dat het georganiseerd overleg weer niet tot zijn recht ia gekomen, lo. omdat aan het billijk verzoek der organisaties niet is vol daan, 2o. omdat een nader verzoek tob verdere bespreking niet is verhoord, waar door in het rapport der commissie eenige vengissingen zijn gekomen, vergissingen, die hij nader aanduidt. Van algemeen goedvinden os geen sprake. Wat de regeling zelf betreft, B. en W. noemen deze zoo wat do beste, dan toch een van cle beste. Alleen Haarlem zou beter zijn. Deze mededeeling van B. en W. acht hij onjuist. In nog heel wat meer plaatsen dan Haarlem bestaat een vacan tie van 14 dagen om niet te spreken van Zaandam en Den Helder waar minimaal 18 dagen wordt gegeven. Van vooraan staan is derhalve geen. sprake. Minsschien wordt straks nog wel een stapje achteruit gedaan. Een achteruitgang is al, dat de Zater dag in plaats van vroeger als Va dag, nu als een volle dag zal worden gesteld. Hij dringt aan op handhaving van het oude. Hoe staat het met de ambtenaar? Ge.ldt voor hen ook de Zaterdag als volle dag? Dat is niet geheel duidelijk, 2527 pCt. zou dan vooruitgaan, ruim 70 pCt. aan do lichtfabrieken achteruitgaan. Hij dient twee voorstellen in zooals alle organisaties willen. In de eerste wordt voorgesteld 7 te lezen in plaats van 6, 14 in plaats van 12 dagen, het laatste ook voor In do tweede wordt voorgesteld 14, 21 en een maand voor die ambtenaar. Do VOORZITTER zegt, dat het ver keerd is zoo laat met voorstellen te komen zender dat B. en W. gelegenheid hebben te onderzoeken of het mogelijk is. Alle uit breiding heeft een schadepost. Spr. zegt, dat de aanmerkingen der organisaties door het college met aandacht zijn onder de oogen gezien, en hij geeft dan een korte beschrijving van het gepleegd overleg. B. en W. houden echter ook rekening met het financieel gedeelte Verdubbeling van hot aantal vacanlie- dagen noemt hij welletjes. Wethouder v. d. POT: en dan spreekt de heer v. Stralen over achteruitgang. De VOORZITTER zegt, dat ook met het oog op de 45-urige werkweek 12 dagen ge noeg is. Vroeger is aan do lichtfabrieken in kleine porties, \acantiee genomen en zoo de vacanties uitgebreid, 12 dagen geeft ook spatie genoeg daarvoor. In de stukken, staat o. a. Haarlem. Dat er nog meer plaatsen zijn, weten B. en W. ook wel. Ook voor den ambtenaar zal de Zaterdag gelden als een volle dag. De mogelijkheid bij de bedrijven mag aki factor niet uilgesohakeld worden. Do beer SIJTSMAnu maar stemmen. De heer v. STRALEN had ook gaarne een ander nog zijn standpunt zien ingeno men, waar ook de andere organisaties, niet alleen de neutrale etc., het door hem voorgestelde wenschcn. Spr. maakt dan aanmerking op de hou ding van den Voorzitter bij het georgani seerd overleg, die dit blijkbaar opvat als het halen van een boodschap. De Voorzit- ter had diirect moeten zeggen, dat het niet gaat en tevens waarom niet, dan was er sprake van overleg geweest. Wanneer eenige teekenen van verzet komen van d-e overzijde, zegt spr., dab arheidersleidera van de richting der overzij en dan toch even zoo overdenken als hij. Het spijt hem, dat zijn chr. collega's er het zwijgen toe. doen. De VOORZITTER zegt, dat hij in heb georganiseerd overleg kwam met 10 da gen. Gevraagd werd 14 dagen. B. en W. stellen nu 12 dagen voor. Hij heeft in de vergadering wel degelijk gezegd, wat hij er over dacht. Zijn mede-wethouders zijn er evenwel ook nog. De heer DUBBELDEMANbreng die ook maar eens mee in het georganiseerd overleg. Wethouder v. d. LIPwelja, inlrodu- ceeren. Do VOORZITTER, geeft licht zoo veel mogelijk, maar finanoiën en mogelijkheid spreken ook een woordje mee. De eerste motie v. Stralen wordt ver worpen me"t 17 tegen 7 stemmen (die der S. D. A. P.). Do verordening wordt z. h. st. aangeno men. 38o. Verordening, tot wijziging van de verordening van 20 September 1917 (Gem. Blad No. 32), regelende den rechtstoestand van de ambtenaren der gemeente Leiden. (225) De heer v. STRALEN vraagt of toezeg ging kan gegeven worden, dat niemand achteruitgaat. Do VOORZITTER zegt toe persoonlijk daarvoor te zullein zorgen. De tweede motie v. Stralen wordt ver worpen met 17 tegen 7 stemmen (die der S. D. A. P.). De verordening wordt z. h. st. aangeno men. 39o. Praeadvies op do verzoeken van ambtenaren- en werkliedenbonden en op het voorstel van dein heer Dubbeldeman, inzake de toekenning van een vakantie toelage aan heb gemeentepersoneel. (226) De heer A. ELKERBOUT bekruipt trots het pas gebeurde ide moed nog het woord te voeren. Steeds wordt het belang der aibeïoers hier niet verhoord. (Geroep: Kom nu, propaganda). Ja, zelfs de arbeiderscandidiaten tier overzij sltmmen tegen. De salarissen der werklieden en la po re ambtenaren zijn niet van dien aard dat er van cle vacantie ge noten kan worden. 2 jaar geleden is va cantietoeslag verworpen, zeker, maar nu is do raad heel anders samengesteld. 41 p/aatsen geven wel toeslag. Hij handhaaft het voorstcl-Dubbeldeman volledig. Zie ook, wat in het part. bedrijf geschiedt Ook daar vacantie en toeslag, b.v. in de typografie, al is daar do toe stand ook nog niet. zooals hij hoort te zijn.; De heer WlLMER er op wijzend, dat 'de vacantie nu dan toch weer verbeterd is, is geen tegenstander van vacantietoeslag. Hij weet dat het voor kleine inkomens niet mogelijk is te bezuinigen voor een aoan- tie maar men gaat altijd veel Ie ver. Ei? zijn omstandigheden, waaronder het niet geyen van vacantietoeslag te verdedigenj is Ir. zulke omstandigheden verkeert Lei den. Een uitgave van f40.000 kan dc kas niet lijden. Hij wil niet afdingen, maar n isschien zal het volgend jaar de toestand anders zijn. Spr. wijst op de pas in wer king getreden salarisverbetering voor ge meentearbeiders met terugwerkende kracht Men mag van de andere arbeiders, niet in gemeente-dienst, niet alles vragen, die het ook betalen moeten De heer A. ELKERBOUT zegt, dat dó overzij niet meewerkt, om te beletten dat de arbeiders meebetalen Dc VOORZITTER zal niet veel mcear zeggen. Hij verwijst naar Zaandam. Het praeadvies an B. en W. wordt aan genomen met is tegen 7 stemmen (die der S. D. A. P.) 40o. Praeadvies op het verzoek van de»n Leidechen Bestuurdersbond e. a., inzake het toekennen van wachtgeld, aan werk lieden of ambtenaren, aan wie, wegens wij ziging in- of opheffing van het bedrijf, waarin zij werkzaam zijn, ontslag wordt verleend. (218) De heer v. STRALEN virrlt het ver keerd, dat wachtgeld- en loonregelingen niet door den raad worden vastgesteld, maar door commissies etc. Aan de licht fabrieken zal een groot bedrag worden uit gegeven buiten den raad om. Hij wil van dezen weg terugkecrc-n. De wachtgeldregeling voor liet losse personeel der lichtfabrieken is bovendien slechter dan wanneer de raad deze had vastgesteld, zie de wachtgeldregeling van fden raad voor het vaste personeel, 't Is waar, elders bestaat alleen een regeling voor vast personeel. De heer HEEMSKERKOf Leiden ook vooruitstrevend is. De heer v. STRALEN: Maar elders wordt rnen na een jaar in vasten dienst genomen. Hier blijft men 1020 jaar los, wat de directeur blijkbaar wil om het per soneel zoo los mogelijk aan de fabriek te verbinden. Vandaar hier losvast en vast-; los personeel etc. Het scheppen van een regeling voor zulke langdurig losse arbeiders is z.i. eisch en daarom wenscht hij een algemeenc rege ling, vastgesteld door don raad. llij noopt dat B. en W. in dezr-n geest met. voorstel len zullen komen. Wethouder v. d. POT meent dat de fout bij 'de redeneering van den heer Van Stra-

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5