Ho. 18815. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 7 Juli. Tweede Blad. Anno 1921. GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON CHRISTÖFFEL EN COLUMBUS Benoemingen en ontslag. Tor benoeming van -oen Gommiss arils dior Gemeentelijke Bank van Lecning ter .voorziening In de vacature, ont-staan door heb periodiek aftreden van don heer Th. B. J. Wilmer, worden voorgedragen, lo. Th. B. J. Wilmer; 2o. J. Splinter Gzn. .Voor do benoeming van een tijdelijk leeraar in de Algebra en Meetkunde aan de afd. A der Kweekschool voor Onder- v/ijzers en Onderwijzeressen, dragen B. en .W. voor den heer J. Koolhaas, thans reeds als zoodanig werkzaam. Voor de benoeming van een elftal on derwijzers worden de volgende voordrach ten aangeboden: School 3de klasse No. 1. Vacature-A. de Ia Rie: lo. J. C. Cornelisse, onderwijzer te 's-Gravenhage2o. I. Ten Brink, onder wijzer te Oudemolen; 3o. L. Roggeveen, onderwijzer te 's-Gravenzande. School 3de klasse No. 2. Vacature-C. A. C. van Uythoven: lo. I. Ten Brink, onder wijzer te Oudemolen2o. L. Roggeveen, onderwijzer te 's-Gravenzande3o. P. J. Hoogéndam, onderwijzer te Sassenheim. School 3de klasse No. 3. Vaoature-G. Ge- zlnklo. L. Roggeveen, onderwijzer te ?g-Gravenzande2o. P. J. Hoogendam, on derwijzer te Sassenheim3o. P. A. R. J- Bom, onderwijzer te Tlel. Vacature-A. Sjouw: lo. P. J. Hoogen dam, onderwijzer te Sassenheim2o. P* 'A. R. J. Bom, onderwijzer te Tiel3o. G. Bootje, onderwijzer te St.-Jansklooster. School 3de klasse No. 4. Vacaturc-W. Rank: lo P. A. R. J. Bom, onderwijzer te Tiel2o. G. Boet je, onderwijzer te St.- Jansklooster3o. J. B. de Geus, tijd. on derwijzer te Valkenburg. Vacature-P. Sneeuw: lo. G. Boetje, on derwijzer te St.-Jan ski oost er2o. J. B. 'de Geus, tijd. onderwijzer te Valkenburg; 3o. J. G. Gee ris, onderwijzer tc Valth er- mond. School 3de klasse No. 8. Vacature-W. P. Minderman: lo. J. B. de Geus, tijdel. onderwijzer te Valkenburg; 2o. J. G. Geert-s, onderwijzer te Valthermond; go. J, B. A van der Swan, onderwijzer te Maassluis. School 3de klasse No. 9. Vacature H. Teuaiissenlo. J. G. Gecrts, onderwijzer te Valthermond2o. J. B. A. van der Swan, onderwijzer te Maassluis3o. J. van Leeuwen, tijdel. onderwijzer te Leiden. Vacature-A. Bart enlo. J. R. A. van der Swan, onderwijzer te Maassluis2o. J. van Leeuwen, tijdel. onderwijzer te Lei den 3o. A. L. Eekhof, tijdel. onderwijzer te Wassenaar. Vaeature-J. Nikerk. lo. J. van Leeuwen, tijdel. onderwijzer te Leiden 2o. A. L. Eekhof, tijdel. onderwijzer te Wassenaar; 3o. P. A. R. J. Bom, onderwijzer te Tlel. Vacature-J. Obbink. lo. A. L. Eekhof, tijdel. onderwijzer te Wassenaar; 2o. P. A. R. J. Bom, onderwijzer te Tiel3o. W. Straks, onderwijzer te Nieuw-Vennep. Door mevrouw B. AlterDe Jong <!s verzocht haar wederom voor clen tijd van drie jaren te bestendigen In haar betrek- Rug van Stadsvroedvrouw. B. en W. ge ven in overweging aan dit- verzoek te vol doen. Door B, en W. wordt voorgesteld aan mej. C. B. Renaud, (die met het oog op haar gezondheid, mot ingang van i Jan. 1922 eervol ontslag heeft gevraacid uit haar betrekking als hoofd der Meisjes school 2d© klasse, dit ontslag te verleenen. Voorts geven zij in overwoging eervol ontslag te verleenen aan mej. P. J. van Konijnenburg, als onderwijzeres aan de school der 3de klasse No 9 en aan eden Keer B Mererna, als onderwijzer in liet teekenen aan de Jongensschool 2de klasse Eindelijk stellen B. en W. voor gunstig to beschikken op het verzoek van mevrouw de weduwe W. W. Muys van der Moer La Seur om eervol ontslag als lid van het College van Yrouwen:Kraarnmoeders. Verhooging van begrotingsposten. Boor B. en W. wordt voorgesteld con lange rcoks posten der gemeentebegrooting dienst 1920 waarvan de Taming is to laag gebleken te ver- hoogen. Daaronder vinden wij een bedrag van f 200IGvoor kosten van de kiezerslijsten en het uitoefenen der kiesverricklLngen, welke kos ten voorloopig waren geraamd op f 18138 en met bovenvermeld bedrag moesten worden ver hoogd. De post „teruggave van belastingen" oor spronkelijk geraamd op f 7000 moest worden verhoogd met f 48458. Dc kosten der openbare straatverlichting overschreden de raming met f 23629. Do kosten der gemeenfereiDiging en van de vuilverbranding, oorspronkelijk geraamd op f 45500, hebben bedragen f 88468waar tegenover staat, dat de verkoop van slakken en asch uit de vuilverbranding f 9040 boven de raming van f 35000 ging. Do uitgaven aan de Stedelijke Gasfabriek sluit óver 1920 met een nadeolig saldo van f 95024, terwijl geraamd was f 54S00. De re kening der gestichten sluit met een nadeelig saldo va.n f 60212, terwijl deze post op nihü was uitgetrokken. De jaarwedden der onderwij zers hebben f 229767 meer bedragen dan was geraamd De jaarwedden dor verplichte onder- wijzors, en gedeeltelijk ook die van de niet ver plichte worden echter van het Rijk terug ont vangen. Waardoor de ontvangsten zijn verhoogd mot f 144269 Het totaal der voorgestelde verhoogingen be draagt f 814 728. Gelukkig staan er posten tegenover (waar van boven roeds onkelo genoemd), die meer op gebracht hebben als gedacht werd. In de eerste plaats moot hier worden ge noemd de Elect ricitcitsfabriek. De winst was ge raamd op f 36,600 cn heeft bedragen f 151,169 of f 121.635 meer; de hoofdelijke omslag heeft f 53717 meer opgebracht, als er voor uitgetrok ken was. terwijl ton slotte het nadeelig saldo van het tijdelijk levensmiddelenbedrijf ook nog is moogevaJJon. Uitgetrokken daarvoor was f 50.000, terwijl het heeft bedragen f 37.451. Door hoogere ontvangsten kan gedekt worden een totaal bedrag van f 683.129; door over schatten op uitgaafposten f 82.459, zoodat de rest moet worden govemden door afschrijving van do post onvoorziene uitgaven, wolk bedrag nog beschikbaar is. Ook met het oog op verschillende woning bouwplannen moet de begrooting dienst 1920 nog worden gewijzigd, welke wijzigingen nader door B. en W. zijn aangegeven. Verhooging Rijksvoorschot voor den aanleg van het Volkspark. Bij raadsbesluit vau 16 Maart 1916, werden B. on W. gemachtigd aan te vragen en te aan vaarden uit 's Rijks kas een voorschot van f 48500-t— voor den aankoop van den grond on den aanleg van een volkspark op een terrein, benoorden de Doeimastraat, aan welk park bij besluit van 22 Maart 1920 dc naam van Kooi- park werd gegeveu. Dij Koninklijk besluit van 20 Juli 1918 werd het gevraagdo voorschot aan de gemeente toegestaan. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de raming van de aanlogkoslen op f 48500. waaronder nog een bedrag van f 5257.50 voor don aankoop van den grond, zoodat voor den eigenlijken aanleg slechts een bedrag van f 4324-2.50 overblijft in 1916 geschiedde, en met de uitvoering eerst in 1919, nadat dus de materlaalprijzen cn arbeidsloonen zeer belang rijk waren gestegen, een aanvang kon worden gemaakt, dan is hot duidelijk dat dit bedrag niet voldoende kon zijn. De Directeur van Gemeente werken raamt de totale kosten, den grondaan koop inbegrepen, thans, nu het park zijn vol tooiing nadert, dan ook op f 125457.50. Een f 25000 voor stratenaanleg kwam nog -ten laste van het park. Hot ophoogen en aanleggen van het park werd aanbesteed voor f 71000, doch voor bij komende werken wordt nog f 24200 noodig geaoht Aangezien bij raadsbesluit van 2-1 April 1919 voor den aanleg van het park overeenkomstig do raming van 1916 slechts een bedrag van f 43242.50 werd toegestaan, moot de betrekke lijke bogrootingspost met 76957.50 worden verhoogd, terwijl aan hot Rijk con verbooging van het voorschot met gelijk bedrag dient te worden gevraagd. Hoewel de rentevoet voor iijks\oorschotten tegenwoordig 6 pCt bedraagt, meenen B. en Wwaar het hier slechts een verhooging geldt, te mogen verwachten, dat de verstrekking ook van het meer bonoodigdc be drag togen 4 1/4 pet. de rente waartegen het oorspronkelijk voorschot is verleend zal ge- schiodon. Wijl het voorschot in 75 jaren moet wor den afgelost, komt de annuïteit op 4,446% en moet de gemeente mitsdien gedurende dien tijd jaarlijks f 5577,81 aan rente en af lossing betalen. Hierbij moeten uiteraard nog gevoegd worden dc nader te ramen onderhoudskosten. Jaarlijks wordt dus voor het park een niet onaanzienlijk be drag gevorderd, doch het belang van de tot-standkoming van een park in deze volk rijke buurt, weegt tegen deze uitgaaf naar de meening van B. en W. wel op. B. en W. doen dus een overeenkomstig voorstel. Voorschotten voor Woningbouw. B. en W. geven den Raad in overweging I. Te bcsluit-en aan de woningbouwver- eeniging „De Eendracht", voor den bouw van 9 woningen, zulks ter voltooiing van het derde bouwplan dier vereeniging, te verkoopen een terrein, ter oppervlakte van pl.m. 145 vierk. M., deel uitmakende van het kadastrale perceel gemeente Leiden, Sectie K. No. 1419, gelegen ten Noorden van den Lagen Rijndijk, tegen een prijs van f 14,90 per vierk. Meter. II. Het Raadsbesluit van 20 November 1919, waarbij hun College werd gemachtigd aan te vragen en te aanvaarden uit Rijks kas een grondvoorschot van ten hoog6te f 73550 en een bouwvoorschot van ten hoog ste f316,750 ten einde gelijke voorschotten te verstrekken aan de wonmgbouwver. ,De Eendracht", ten behoeve van den aankoop van den grond en den bouw van 65 wo ningen en 1 pakhuis door die vereeniging, te wijzigen in dien zin, dat het College wordt gemachtigd aan te vragen en te aan vaarden een grondvoorschot van ten hoog ste f 839S2 cn een bouwvoorschot van ten hoogste f 435900. III. Hun College te machtigen tevens een evenredige verhooging van do in de annuï teitsbetaling te verleenen bijdrage op den van Rijkswege vastgestcldcn voet aan te vragen. De woningbouwvereniging ,,Ons Belang' die met steun ingevolge de Woningwet reeds een tweetal complexen ten noorden den Maresingel bouwde, diende, in De cember van het vorige jaar weder een plan in voor den bouw van 233. enkele wo ningen, een vergaderlokaal, en een berg plaats, op de aan de gemeente behoorende terreinen nabij den Haagweg. Den daar toe benoodigden grond wenschte zij tc koopen voor f 2,25 per vierk. M., terwijl zij tevens vroeg haar ten behoeve van de zen bouw een voorschot met bijdrage in gevolge dc Woningwet toe te kennen. Het terrein, waarop de vereeniging de huizen wil stichten, heeft een totale op pervlakte van 3,18,56 H.A., dus opbren gende f 71,676. Deze prijs van f 2,25 komt B. en W. voldoende voor. Do te bouwen woningen zijn verdeeld in vier typen, voor kleinere, middelgroote en groote gezinnen, benevens winkelhui zen. Uit de bouwrekening blijkt, dat voor dit bouwplan in totaal een kapitaal van f 1,761,200 wordt vereischt. B. en W. stellen nu den Raad desbetref fende voorstellen voor. Verbreeding van de Brandewijnsteeg. Zooals bekend is, zijn de plannen tot verbreeding van de Brandewijnsteeg reeds geruimen tijd in voorbereiding en werden met het oog hierop in de laatste jaren de verschillende pereeelen, die bij uitvoering der plannen moeten worden gesloopt, voor zoover zij nog geen eigendom der gemeente waren, aangekocht. In verband met het drukke verkeer van de Haarlemmertraat naar de Oude Vest, is verbreeding van de Brandewijnsteeg noodzakelijk, vooral wanneer men in aan- morking neemt, dat, waar het rijverkeer over de Lange Mare alleen in de richting na-ar de Haarlemmerstraat geoorloofd is, het rijverkeer in omgekeerde richting al leen door de Brandewijnsteeg kan geschie den. Ten gevolge van de geringe breedte dier steeg levert dit rijverkeer meermalen groot gevaar op voor de voetgangers en het is dan ook ter voorkoming van ongeluk ken (men denke slechts aan het uitgaan der aim do Lange Vrouwenkerksteeg en aan de Brandewijnsteeg gelegen school in het bijzonder des middags te 12 uur) in hooge mate gewenscht, dat in den bestaan- den toestand, nu zulks mogelijk is, ten spoe digste verbetering wordt gebracht. Volgens het door den Directeur van Ge meentewerken opgemaakte plan is de ver breeding gedacht aan de noordwest- en noordzijde van de steeg en zullen zeven jDakhuis- of stalruimten, benevens liet per ceel Brandewijnsteeg No. 4 (beneden- en bovenwoning) en het thans leeg staande winkel- en wroonhuis, Lange Mare hoek Brandewijnsteeg, welke panden alle reeds eigendom der gemeente zijn, moeten war den afgebroken. Op die wijze wordt do minste breedte der steeg 7,50 M., terwijl op de plaatsen, waar de Brandewijnsteeg uitloopt in de Haarlemmerstraat en in do Mare, de breedte resp. 8,60 M. en 3.75 M. zal bedragen. In aanmerking nemende, dat bij den bestaanden toestand de minste breedte slechts 2,50 M. bedraagt (tegen over de school) cn aan de genoemde uit einden 4,25 M., wordt dus een belangrijke verbetering verkregen. Aan w:eerszijden van de verbreede steeg zijn verder trot toirs ter breedte van 1,25 M. ontworpen, zoodat de minste breedte van het rijge- deelte 5 M. zal bedragen. Van de aan de steeg gelegen school moet een gedeelte worden afgesneden, waardoor een zich ter plaatse bevindend leslokaal niet meer als zoodanig zal kunnen worden gebezigd. Bezwaar levert dit echter niet op, aangezien toch het voornemen bestaat het aantal klassen der school te verminde ren. Ook de oude dikke muren om de be staande speelplaa-ts kunnen dan behouden blijven, na aan de straatzijde voor zooveel noodig, to zijn opgeknapt. De verbreeding behoort voorts gepaard tc gaan met het leggen van een rioollei ding, ter verbinding van het riool in de Haarlemmerstraat met de Lange Mare. Reeds geruimen tijd deed zich de behoefte gevoelen, om aan het lange riool in de dicht bevolkte Haarlemmerstraat een aftakking te bezorgen, ten einde dat riool te ontlas ten. De totale kosten van het werk worden, nu geen nieuw leslokaal aan de school be hoeft te worden bijgebouwd, door den Di recteur van Gemeentewerken geraamd op rond f 20,000, waarvan f 5000 voor de rio- leering. B. en W. kunnen zich, evenals de Com missie van Fabricage, met het door den Directeur van Gemeentewerken ingedien de verbrccdingsplan zeer goed vereenigen. Het maken van een, met vrij belangrijke kosten gepaard gaande, nieuwe brug over de Mare, ten einde een betere verbinding tusschen de Brandewijnsteeg cn de Clara- steeg te verkrijgen, op de wenschelijkheid waarvan in het rapport van den Directeur nog de aandacht wordt gevestigd, dient, met het oog op den tegenwoordigen finan- cieelen toestand, B. en W. stemmen dit dei- Commissie van Fabricage volkomen toe, al thans voorloopig achterwege te blijven.. Het verzeek van den Leïdschen Bestuurders- bond e.a. inzake wachtgeldtoekenning. Naar aanleiding van het te verwachten ontslag van eon aantal worklieden -aan de Stedelijke Lichtfabrieken in verband met. do reorganisatie van het Gasbedrijf, werd door den Lcidschen Bestuurdcrsbond d!e afd. Leiden van don Ned. J3ond van Werk lieden in Overheidsbedrijf en de afd. Lei den van den Centralcai Ambt- Bond een verzoek gericht tot den Raad, inzake het toekennen van wachtgeld, nader in het adres omschreven. B. on W. bobben daarop prac-advies uit gebracht, waarin zij opmerken dat cr voor de vaste ambtenaren en vaste werklieden reeds een wachtgeldregeling bestaat. Voor hoever deze regeling wijziging noodig heeft zal nader worden overwogen na raad pleging van do aigomeene Ambtenaren en Algemeeno Werkliedcncommissie. Voor losse werklieden lijkt hot B. en W. niet gewenscht een wachtgeldregeling bij verordening vast te stellen. In hoever het billijk is dat personeel, hetwelk men in hoofdzaak slechts bij de Lichtfabrieken aan treft bij het eindigen van bet te werk stel len geldelijk te gemoet wordt gekomen, moet h i. -in ieder bijzonder geval naar omstandigheden worden beoordeeld. Com missarissen der Lichtfabrieken hebbem to dien opzichte al een regeling getroffen Op grond van een en ander geven B en W. als nu in overweging het adres buiten verdere beschikking te stellen. Ondersteuning van uitgetrokken leden van werkloozenkassen. Ten behoeve van den steun van boven'* genoemde personen worden dit jaar resp.-, credieten verleend van f 1000 en f 2000. Sedert i3 door den Minister van Binnen- landsche Zaken bepaald, dat de steunrege ling voor uitgetrokken sigarenmakers wordt uitgebreid tot andere vakken, waar in van een algemeene crisiswerkloosheid kan worden gesproken. Van de door het Rijk als zoodanig aan gewezen categorieën komen echter in onze gemeente alleen de textielarbeiders voor dezen steun in aanmerking. Bij B en W. rees nu de vraag, of de ge meente thans zich zou bepalen tot het ver leenen van steun aan de groepen, die in de Rijksregeling zijn opgenomen, dan wel daarnaast ook nog een gemeentelijke steun regeling zou handhaven voor daarvoor in aanmerking komende personen in andere vakken, zooals metaalbewerkers, fabrieks arbeiders e. d. In overeenstemming met bet gevoelen van de Commissie van Advies voor de werkloosheidsverzekering meenen zij, dat er aanleidmg bestaat om nog eenigen tijd. een dergelijke zuiver gemeentelijke steun-» regeling te handhaven. Weliswaar komen de kosten van dezen steun geheel voor rekening van de ge meente, doch gelet op het feit, dat het krediet, van f 3000 voldoende bleek voor een. periode van ruim 4 maanden, kan nieb worden gezegd, dat die kosten althan* voorloopig een overwegend bezwaar zijn. Zij hebben daarbij overwogen, dat in dezen tijd oolc in andere groepen dan die door het Rijk zijn aangewezen, zich wel ge vallen van werkloosheid voordoen, die steun wettigen. Intusschen ontkennen zij niet, dat steun* verrleening altijd een schaduwzijde heeft en dat liet de voorkeur verdient de betrok kenen door het verschaffen van werk t« helpen Zij overwegen dan ook de mogelijkheid om door werkverschaffing dien steun tot een minimum te beperken. In afwachting van het resultaat dier' overweging meenen zij c-ohter den Raad thans te moeten voorstellen ons nogmaals een krediet van f 3000 te verleenen, om die gemeentelijke steunregeling aan uitgetrok ken leden van werkloozenkasseD, die niet behoor en tot de sigarenmakers en textiel arbeiders, nog eenigesn tijd te kunneil voortzetten. Verzoek om teruggaaf van betaalde inkomstenbelasting. Do-or F. W. Frijlink Jr., te Utrecht, waa reeds eerder een verzoek gedaan om terug gaaf van betaalde inkomstenbelasting .19181919 en kwijtschelding van de nog te betalen belasting 1919—1920. De reclame- commissie adviseerde ongunstig en de' Raad besloot aldus. B. ©n W. stollen n.u voor op een nieuw verzoek wederom afwij zend tö beschikken. Levering van elsctriciteit aan dc gemeente Zevenhoven. Door B. cn W. wordt geheel in overeen* stemming met het advies van Commissa rissen der Stedelijke Lichtfabrieken voor gesteld een overeenkomst aan to gaan met de gemeente Zevenhoven voor de levering van electriciteit aan die gemeente door, de Leid-sche electriciteitsfabrick. Evenals in velo andere gemeenten zal de stroom aan die gemeente worden geleverd epj gros, terwijl het gemeentebestuur dien zal distribueeren aan de ingezetenen.. De ge meente toch is in hot bezit van een eigen distributienet, tot nu toe gebruikt voor stroomlevering rnet behulp van een eigen' clectrischc opwekking door een zuiggas- installatie. De gemeente Leiden zal een hoogspan ningskabel naar <fle gemeente mochten leggen, waaarvan de kosten worden ge raamd op f 29,000. De gemeente Z. be taalt jaarlijks ccn vaste som van f 1600, Door. de schrijfster van „Elisabeth and her German Garden". (Nadruk verboden). 5°) 't Waren dezelfde kleeren, waarin zij van boord waren gegaan, en, tot mijnheer Twist's onrust, zooveel bewonderende blikken tot aich hadden getrokken clezolf- cDo kleeren, waarin zij zich onder mijnheer Sack's afgetrokken, maar toch nog waar- deerende aandacht hadden gebracht, on dezelfde waarin zij later de achterdocht cn antipathie, van mevrouw Twist hadden ge- weke. In de-zo zeltcJo kleeren hoopten zij nu binnen c-nkele oogen blikken blijvende vriendschapsbanden te gaan knoopen met da Delloggs, en toen zij bedachten, dat zij die allerbeste plunje aan hadden, leek liet haar meer dan waarschijnlijk, d%t niet al leen het zonnige, heerlijke kïimaat den chauffeur zoo beleefd en oplettend maakte, maar ook, voor geen gering deel, haar def tige, imp one oren d-o groot-da-mes-hoeden. Haar vermoeden werd bevestigd door zijn volgende opmerking. „U bent dus zeker al oude vrienden," zei hij na een periode van peinzend gekauw. „Moot wol, om zoo'n reis te maken." „Eigenlijk niet oude," antwoordde Arma-Rose, verdeeld tussclion haar eer bied voor do waarheid en voldoening over net feit al voor ?oo oud to worden aange zien. AnWVi!a. nos heelemaal niofc oud," legdo I na-I chcitas uit, nooit aarzelend om do waarheid to zeggen „dus kunnen we moei lijk „oudJe" vrienden zijn." Nu was het do beurt van den chauffeur om weer na te denken, en daar hij geen opmerking vooid, die hij er op wenschte to maken, nam hij het antwoord voor kennis geving aan en zei: ,,U zult den heer Del- logg wei erg missen." „Hoe zoo?" vroeg Anna-Rose, haar ooron spitsende. Do heer Dcllogg kan ons minder sche len," verklaardo Annu-Folicitas, „mevrouw Dollogg, die zouden we niet graag mis sen." De chauffeur keek, alsof hij dit niet vol komen begreep. „Ja dat zou gewoon vrecselijk zijn riep Anna-Rosc, angstig voor een herha ling van het Sack-drama. „U zei toch, is 't niet," vroeg zij bezorgd, „dat we mijnheer Dcllogg zouden missen?" „Ja on wie zou dat niet?" antwoordde do chauffeur van do een naar do andere kijkende Hot antwoord kwam den Twinklers zoo vreemd voor, dat zij hem zwijgend aan staarden, in do veronderstelling, hier weer op een gehc-irnzinnigen vorm van Ameri- kaansch „slang" te stuiten, waarvan haar onbekend als zij waren met de eigen aar digijeden van de taal de ddepe zin onopgelost moest blijven. „Iemand als do heer Deilogg krijgen we hier in do streek niet gauw weer terug," deelde de chauffeur mee, cn hij schud do droefgeestig het hoofd. Noen. hoor dat is een ding dat zekor is 1" „Komt hij dan niet terug?" informeerde Anna-Rose. Des chauffeurs kaken stonden een oogen- blik stil en hij staarde Anna-Rose veront waardigd aan. Daarop draaide hij zijn hoofd om, spuwde met een langen, kun- stigcu straal langs het station, richtte toen opnieuw zijn ©ogen op Anna-Rose en zei „Jongejuffrouw, u mag misschien oen spi ritist©, of een tafel clan sores of een medium zijn en spoken en klopgeesten kunnen op roepen en voor mijn part troost puit-ten uit die hcele geestesrommel, maar ik weet wel beterEn wat ik als Oh risten beslist weet is, dat een dood mer.sch blijft waar hij is." Anna-FeHcitas waagde het, het eerst le spreken. „Maar," begon zij aarzelend, „moeien wij dan bedoelt u dan, dat cle heer Deilogg Zij stokte. „Dat de heer Deilogg begon Anna- Rose, maar stokte eveneens. „Dat de heer Deilogg- niet meer hervatte Arm a-F el ici tas moedig, „niet meer in leven is?" „In loven?" herhaald© ée ohauffeur, cn mot kracht liet hij zijn liand op het raam- kozijntjo neerkomen. „Nou begrijp ik er niks meer van zei hij haar kwaad aan kijkende. „Wat doen jullie dan hier voor zijn begrafenis „Zijn begrafenis!" „Ja, als jullie niet weent, dat hij niet meer is?" „Niet meer wiit is?!" „In leven natuurlijk. Neen, ik bedool dood. Jullie brengt me met je beidjes hee lemaal in de war." „Ma-ar daar wisten wij nierfs van „Een maand geleden hebben wij nog ©en brief van hom gehad." „Ton minste, een oom van ons." „En daar stond niets in van dat. hij dood was ik meen, dat wij er heelemaal niet uit konden opmaken, dat hij gauw dood zou gaan. Hij was nog heelemaal niet ziek in dien brief „Nou maar," viel do chauffeur hierop e enigszins sarcastisch in, ,,'t is toch niet. precies de gewoonte, is 't wel ik zal het u nu maar vierkant in uw gezicht zeggen 't is niet precies do gewoonte (er kunnen uitzonderingen zijn, maar 't is niet precies do gewoonte), dat. mcnschcn, heelemaal van New-York nog wel, maar iemands be grafenis overkomen, zonder ten naasten bij te weten dat hij dood' is. Zoo ten naasten bij," herhaalde bij, nog wat sarcastischer, want zijn bewondering voor de tweelingen begon plaats te maken voor onrust en twij fel ja, een onaangenaam vermoeden kwam bij hem op, dat zij (met een treurig gebrek aan ernst, do gelegenheid cn liet oog-en- blik in aanmerking genomen) in afwachting van haar bagage, waaronder ongetwijfeld een grafkrans behoordo zich den tijd kortten niet hem voor den gek lo houden. „Meisjes zooals u moesten zich beter we ten te gedragen," vervolgd© hij, met ergernis bedenkende, hoe deelnemend hij bij het zion van hun rouwkleeren en haar vermoeide bleckc gezichten van zijn plaats gekomen was cn haar in de taxi ge holpen had. Alleen voor echte rouwdra- genden, gekomen om een algemeen geacht man als de hoer Dcllogg do laatste eer te bewijzen, zou hij, een vrij-geboren Ameri kaan, zoo gedienstig zijn geweest-. „Goed-geklccdo jongedames, dochters van nette menschen, wil ik wedden. Mis schien we! door haar ouders hier heen ge stuurd, om hen te vertegenwoordigen in nieuwe rouwkleeren en alles, en dat gaat dan gekheid zitten makenFlauwiteiten verkoopen ovor de begrafenis. Je van den domme houden om er mij m te laten kno pen I Mij in do war te brengen door al jul lie malle vragen en gezegden. Neen. dat bevalt mc niet. Dochters moesten zich net ter, fatsoenlijker weten te gedragen, al zijn haar ouders er niet bij. Vlak voor een be grafenis nog wel! Maar jullie, Ooster lingen, voelen misschien De tweelingen luisterden sinds lang niet meerzij keken elkaar verbijsterd aan. Hoe eigenaardig, hoe ongelukkig, hbo noodlot tig lieten oom Arthur's vrienden lia-a-r in den steek! 't Was of zij bij baar nadering alleen al wegsmolten. Menschen, die hun lieel© levcji mot hun echtgenootcn samen gewoond hadden, liepen weg, het oogen- blik, waarop de tweelingen ten tooneel-e verschonenmenschen, die hun heele leven gezond waren geweest, voor zoover zij was ten, stierven vlak voor haar komst, 't Had er veel van, alsof iedereen, zoodra zij maar hoordon, dat de Twinklers op weg na-ar hen toe waren, hot hazenpad koos. Bij dezen laatstee verpletterenden slag van het Lot konden zijn niet anders da»n elkaar zwijgend, ontzet aanstaren. Zij verstonden geen woord van wat de chauffeur zei. Zq keken elkaar, slechts verschrikt en verbijs terd aan. En toen kwam dc heer Twist haastig uil het goederenburcau aangcloopen, zijn voorhoofd afvegende, want het was een warme avond, en. gevolgd door een kruier, d-io met een ernstig gezicht al do koffers, zakken, tassohen cn valiezen op zijn hoo-g- opgestapeld© handkar balanceerde. ,,'t Spijt me, dat ik zoolang ben be gon do heer Twist me>t een opgewekton glimlachmaar hij bleef in zijn zin steken, toen hij de uitdrukking in de vier op bom gerichte oogen waarnam. iWordt vervolgd)!, - -

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5