SPORT. l 4 ÈL li 4 8 lÜP Pi iSs Ël^ u n JJ INGEZONDEN. in slaat zijn den vercischton arbeid te ver richten. In verschillende steden zijn daar bij vrouwelijke secretaressen werkzaam. Spr. meent, dat de geschikte vrouwen niet uitgesloten mogen worden. De heer v. d. FELTZ (Lib.) is met liet instituut van den kinderrechter zec-r in genomen. Spr. betreurt ook de verwerping van het amendement-Dresselhuijs en hij sluit zich bij de vorige spreekster aan. Spr.J erva ring is volkomen overeenkomstig, hetgeen die spreekster heeft gezegd. Tegen enkele gedeelten in de regeling van de ontzetting uit de ouderlijke macht heeft spr. bezwaar. Liever zag hij daarom, 'dat de bevoegdheid bij de rechtbank bleef, hetgeen tot zijn genoegen het geval is. Do heer BERQ8MA (Lib.) bepleit ook de wenschelijkheid, dat de vrouw benoem baar zij tot kinderrechter. Voorzichtigheid bij het ontzetten uit de ouderlijke macht acht spr. ook gebodeD, maar daarnaast blijft dit een uitstekend middel om de jeugd te behoeden. Do heer VAN DER HOEVEN (C. H.) "brengt hulde aan den Minister voor dit ontwerp. Spr. betreurt het alleen, dat de bevoegdheid van de ontzetting niet aan den kinderrechter is overgedragen. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer HEEMSKERK, meent, dat vóór en tegen kVan de kwestie, wie do bevoegdheid tot jontzetting moet bezitten, voldoende is aan gevoerd. Spr. heeft zich tegen de wijzi ging niet verzet omdat de kinderrechter jn de Kamer zit die de bevoegdheid krijgt Wat de geschiktheid der vrouw als kin derrechter betreft, vernam spr. met be langstelling de rede van mevr. Pothuis Smit. Hij erkent dat daarin veel waars school. Hij wenscht echter niet, dat veel .vrouwen in de rechterlijke macht komen, omdat z. i. de taak der vrouwen anders is. Hij meent, dat men niet mag zeggen, dat de vrouw ongeschikt is. Wel wenscht hij af te wachten of de vrouw geschik ter is. Als vrouwen in de rechterlijke macht ko men, ziet spreker ze het liefst als kinder rechter werkzaam. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Invoering militair strafrecht. Aan de orde is het ontwerp tot invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht en van de Wet op de Krijgstucht. Na een antwoord op een inlichting van den heer v. d. FELTZ (Lib.) wordt dat ontwerp goedgkeurd. Art. 281 B. W. Aan de orde is het ontwerp tot wijziging Van art. 281 van het Burgerlijk Wetboek en van daarmede samenhangende artikelen Z. d. en z. h. s. goedgekeurd. Samenstelling Hooge Raad enz. Aan de orde is het ontwerp tot nadere Wijziging van de wet van 5 Juli 1910 tot regeling van de samenstelling van do Hooge Raad, de Gerechtshoven, de Arron- dissements-Rechtbanken, en de Kantonge rechten en van de jaarwedden der rechter lijke ambtenaren, alsmede van de klassen der Rechtbanken en Kantongerechten, laat stelijk gewijzigd bij de wet van 29 Juli 1920, alsmede wijziging van laatstgenoem de wet. Z. d. en z. h. s. goedgekeurd. Regtspleging bij de landmagt. 'Aan de orde is het ontwerp tot nadere wijziging der wet van 20 Juli 1913, tot aan vulling van art. 143de Regtspleging bij de Landmagt, enz. Z. d. en z. h. s. goedgekeurd. Verschillende ontwerpen. Aan de orde zijn 1. Onteigening ten behoeve van uitbrei ding van de alg. begraafplaats te Veen- 'dam. 2. Instelling bezuinigingsinspectie. 3. Onteigening in de Zeestraat te Den 'Haag van kantoren der Belastingen. 4. Voorschriften betreffende overzetve ren en yeerrechten. 5. Aanvulling van hoofdstuk X 1921 (kos ten crisisuitgaven). Alle ontwerpen worden goedgekeurd. De Kamer gaat tot nadere bijeënroep'ing ïriteen, waarschijnlijk Dinsdag 26 Juli. VOETBAL. Morgen worden gespeeld te Leïimiïden de wedstrijden: Sparta IRoou-Wit (Alpnen) 2.30 uur. Sparta IIN. V. C. I (N.-Vennep). 4 uur. LAWN-TENNIS- He wereldkampioenschappen te Wimbledon Mademoiselle Lenglen heeft gisteren het wereldkampioenschap van damesenkelspel weten te behouden. Zjj klopte do Amerï- kaansche miss Ryan met 62 en 60. CRICKET. Programma voor morgen. Ie klasse. H. C. O.Haarlem. R. W.-V. R. A. V. V. V.-H. D. V. S. 2e klasse. Haarlem IIH. O. O. II. V. R. A. II—R. W. II. A. O. C.-V. V. V. II. 3e klasse. V. O. C. IIPhoenix. Albion II—R. W. III. OVERZICHT. Nu de groote Haagsche Cricketclub het Rotterdamsche V. O. C. verslagen heeft, en haar aanvoerder nog verleden week toonde zeer goed op dreef te zijn met het bat, ziet het er naar uit, dat zij wederom met het kampioenschap gaat strijken. Zij zal wel is waar in V. O. C. en V. R. A. nog twee lastige candidaten naar den eere- titel vinden, maar H. O. C., met op het oogenblik nog geen verloren wedstrijd, staat er toch nog het -beste voor. Met de Haarlemsche ploeg, die morgen haar gast zal zijn, heeft ze nog een appeltje te schil len, daar juist de eerste wedstrijd van hét seizoen, die tegen Haarlem was, en wel ken door Haarlem tol een draw geforceerd werd. |Ta dien tijd heeft Haarlem al bitter weinig gepresteerd en ziet deze zelfs op 't oogenblik R. W. boven haar staan. Met H. C. C. is het net anders omHoe meer de competitie opschiet, hoe meer ze er in komt. Zij zal dan ook wel weer woor een behoorlijk totaal zorgen, dat Haarlem niet gauw zal kunnen bereiken. Indien er niet te lang door H. O. O. op de mat wordt vertoefd, zou het wel eens een inningsover winning voor de Haagsche kunnen worden. In Haarlem zal dit keer meer spanning zijn, dan men anders verwacht zou hebben R. en W. is in de laatste weken aanmer kelijk vooruitgegaan, zoodat we voor het batten niet zooveer behoeven te vreezen, als verleden jaar. Het bowlen blijft echter zwak bij haar en daar zullen spelers als Schroder, Hisgen en Hamburger wel pro fijt van weten te trekken. Wij voorzien dan ook ten slotte een zege voor het op papier sterkst' staande V. R. A. Na de verschillende debacles van V.V.V. lijkt het ons zeer moeilijk een overwinning op H. D. V. S. voor haar to voorspellen, hoewel de Schiedammers niet tot de sterk- sten behooren. Of zou het met V. V. V. weer als verleden jaar gaan, toen zij de eerste wedstrijden verloor en daarna zoo'n goed figuur maakte en verschillende elf tallen versloeg, dat zij nog boven aan do ranglijst kwam te staan. Met do beide Grootmeyers is en blijft V. V. V. steeds nog een gevaarlijk elftal. In de tweede klasse zal beslist worden wie er de leiding zal nemen. Haarlem II en H. C. C. II moeten dit onderling uit vechten. Beide elftallen nemen do hoogste plaatsen in en hebben nog geen punt ver loren. Alleen staat Haarlem één punt voor, doordat ze een wedstrijd meer met innings won. Het reserve-elftal der Haarlemmers munt vooral uit in batten, wat nu niet di rect van H. C .G. II gezegd kan worden. De aanval zal bij beiden wel ongeveer het zelfde zijn, waarom het voor de hand zal liggen Haarlem II de beste kansen te ge ven. V. R. A. II behoort tot de zwakke zus jes en R. W. II tot de middelmoot. Daar om moet morgen R. W. II als gast bij V. R. A. II de overwinning in de wacht slee- pen. Ten Slotte in de tweede klasse nog een. strijd tjusschen mindere goden, n.l. A. O. O. en JV. V. V. II. Wij achteij A. O. C. wel in staat dit keer weer eens een zege te behalen. Voor de derde klasse moet de nieuwe- ling naar V. O. C. .II. Afgaande óp dc slechte prestaties tegen H. C. C. III, mec- nen we ook hier haar geen kans te kunnen geven. R. W. Ill zal ten slotte van het zeer zwakke Albion II, dat nog geen wedstrijd gewonnen heeft, wel weten te winnen. WIELRENNEN. Nederland en de wereldkampioenschappen Bet bestuur van den Ned. Wielerbond heeft, naar Remo meldt, de volgende rijders aangewezen om ons land te vertegenwoor digen op de wereldkampioenschappen te Kopenhagen: Voor den wegwedstrijd de amateurs A Krijgsman, A. Muller, J. M. Willems en D. Wouters. Voor den korten afstand professionals: P. Moeskop^. Voor den korten afstand amateurs: M. P. Peelers, terwijl mogelijk de renner A. H. Mazarac nog wordt uitgevaardigd. Betreffende de vertegenwoordiging in het kampioenschap met moto'gangmaking voor beroepsrjjders zal nader een bespreking v;orden gehouden. BOKSEN. I Te Rotterdam bokste onze Hollandscne i kampioen Westbroek gisterave nd tegen den Phiropeesehen kampioen De Balzac. De wed strijd eindigde met een overwinning voor Wertbroek dgor diskwaücatie van De Balzac. ROEIEN. De jHenley-wedstrijden. (Van onzen bijzonderen correspondent Woensdagocktend kreeg de boeg, de heer Gischler, last van z'rjn appendix. De slag, dr. Kolff, oordeelde het beter, dat hij per vliegtuig naar Holland vervoerd werd. De heer Schouten valt nu in. Woensdagavond is nog een oefening gemaakt; Schouten paste zich vrij goedaan. Donderdag om 3 55 uur start de Maas. leander gaat af met' 11, 22, 40 slagen en is dadelijk V/i lengte voor. De Maas start met 10, 19 en 38. Op 3/i van de baan was de race over. Volgens hot offioieele verslag was De Maas Working hare, well together but no pace". 0m 6.10 uur start Eyken tegen Salier. Eyken gaat weg met 15, 29, Sa'ier met 19, 38. Zij gaan gelijk op. Eyken loopt langzaam uit. Hij stuurt uitstekend, Salier slecht. In een kalm tempo van 22 roeit hij verder, op de helft is er licht. Salier spurt, maar het helpt niet. Op de laatste 200 M. verhoogt Eyken zijn tempo iets én wint gemakkelijk in 8 min. 40 secv Eyken bereikt de finale. Gisteren versloeg de Hollandsche soiffeur Evkeh in de semi-finale van de Diamond- £cu,is op schitterende wijze zijn tegen stander Gollan van de Leanderclub, waar tegen hij verleden -jaar verlóren heeft. Gollan nam na den start de leiding en was op een kwart en een ha've mijl een lengte voor, doch daarna spurtte Eyken I prachtig, haalde zjjn tegenstander in en I kwam op 3/i mijl een halve lengte voor. j Hij vermeerderde dat op één mijl tot ander- halve icngte en won ten slotte gemakke- i lijk met drie -lengten in 9 minuten en 11 j seconden. Eyker, zal nu vandaag in de finale roeien tegen den houder van de Diamond-ScuIA Beresford, van de Theemsroeiclub, die gis teren Sbaw van de Marlow-Club gemakke- lijk klopte in 9 min. 48 sec. PAARDENSPORT. Bij het op „Houtnrst" te Den Haag ge- j houden concours hippique, behaalde N. N., eig. J. Washington, in het concours één- spinnen met een hoo£te boven 1.55 M. den vieren prijs., Poedel, eig. Ewald Behle, te Wassenaar, kreeg een eerv. vermelding. In het nummer voor eenspannen met e& maximum hoogte van 1.55, kreeg Holland Donah van mevr. Nievelt van Hattum, eveneens to Wassenaar, een derden pTijs. Toeristenvereeniging „Bondsbelang in Zuid-Holland". Op den lÓden Juli a.s. houdt de boven genoemde |vereenïging een clubtocht, per rijwiel iu de omstreken van Den Haag, I welke als volgt is ingedeeld. Rotterdam vertrekt naar Den Haag om 8.30 van de Heulbrug over Delft (met korte rust j hui? ,,Ter Lucht") en Voorbuig. Eindpunt punt Overbosch. Gouda* vertrekt naar Den j Haag om 8 uur van het Stadhuis. Eind punt Overbosch. De deelnemers uit Den Haag en andere plaatsen van Zuid-IIolland komen samen aan üverboscn (einde Bezuidenhout) om 10.30. Veitolgens wordt om 11 uur gezamenlijk gereden over het landgoed „Marlot" en Leid- sche weg uaar Den Deyl. Koffiedrinken. Daarna door de parken „Groot-Hazebroek" eu „De Kievit" naar „Meyendel" en van daar langs den Wassenaarschen Weg en door park „Zorgvliet" en de stad naar „Terminus", Stationsplein, waar na een rust te ongeveer 4 uur den tocht wordt ont bonden. Leden van den A. N. W. B. kunnen den tocht meemaken en geiievetn zich aan een der afritplaabsen bij den leider te melden. SCHAKEN. Goede oplossingen ontvangen van de hee- ren Van Os, Tjalsma en Paulides. Tcr3 gaat niet op na Dd4:. Ds sleutelzet is Th3.' Do bedreig og c 4 kan dan op twee wijzen gecoupeerd worden, n. 1. door Dd4 Th5± en door L d 4 D b 5 Bovendien is er nog een aardige variant P d 7 D a 8 Dat de toren juist naar h3 moet kan men gemak kelijk vinden, na hen zet Dd4: te hebben beschouwd. Het nu volgende probleem is een Illus tratie van hetzelfde thema. Men zal de varianten Td5:, Td3: en Tf4: aantreffen, terwjjl de componist op origineele wijze tegen duals gewaakt heeft. Men lette maar eens op den witten koning op g 1. Die staat daar niet bij toeval.r G. F. ANDERSON. Ist-G prijs. G. C. G. Club. Oct. 1917. Ippl .Wit begint en geeft mat in twee zetten. Wit' Kgl, Dd7, Tc5 en fl, Lbl en k8, Pd3 en e6, pid5, d2, f4, g5 en h3. Zwart: Kf5, Td4 en h5, La6 en b6, Pdl en c8, pic6, f7 en g6. In aansluiting met vorige partijtjes uit de Italiaansche opening geef ik nog het volgende Evansgambiet: Neumhnn; Seidi: e4 1 e6 PM 2 Pc6 1x4 3 1x5 b4 4 Lb4: c3 5 La 5 0—0 6 Pf6 d4 7 0—0 de5: 8 Pe4: Dd3 9 Pc5 Dd5 10 Pe6 La3 II Te8 Pd4 12 Lb6 I Pf5 13 Dg5 I De4 14 Pf4 Lel 15 Ph3t Khl 16 Pf2:f Tf2: 17 Dclrj- Tfl 18 dö! Dg4 19 Dflrf! Lfl: 20 Lf5: Df5: 21 Te5: Dd3 22 Tel a4 23 Pc5 24 25 Efr» Ta2 Opgegeven. Pg4 Pc 3 P. FEENSTRA KUIPER. (Buiten verantwoordelijkheid der Red&ctie). Copy van al of niet geplaatste siukien wordt niet teruggegeven, Marine-Sa natoriumfonds. Mijuheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij U een plaatsje in Uw geëerd blad voor het volgende: De Propaganda-Commissie van boven genoemd fonds, aJhier, verzoekt langs cBe zen weg het geacht publiek beleefld de jon gedames dio zich bereid verklaard hebben morgen vlaggetjes to verkoopen ten be hoeve van. zieke vrouwen on kinderen, te steunen cfioov een groote afneming van die vlaggetjes. Zij vertrouwt ten volle, dat do harten van onze brave medeburgers ook voor dit doel de bestrijding der t. b. c. warm zullen kloppen; ook in andere Marine plaatsen toch. bleek dat trots de ver schillende beroepen op de algemeene lief dadigheid een verzoek om daadwerke lijken steun voor bestrijding der gevreesde ziekte, nooit tevergeefs gedaan werd. Moge de bekende milddadigheid van onze sladgenooten ons in de gelegenheid stellen een flink bedrag aan ons bestuur af te dragcu Steunt ons in den sirijd tegen de t.b.c. U beleefd dankzeggend voor do verleen de plaatsruimte. Hoogachtend, Do Propaganda-commigsic voornoemd. Bezuinigingswaanzin te Katwijk. In verband met den brand tc Katwijk- aan-Zee en het blussehen( 1 daarvan zonder water, wilde ik even naar voren brengen, dat die dwaasheid van halveri of bijna 'geen druk op do waterleiding des nachts, al jaren bestaat en zijn oorsprong vindt inbezuiniging. Na het heerlijk aspect van de laatste GemcentcraadezittLng, nu dit faveurtje, 't is fraai Schrijven we 1921 of 9211 Geve dc Voorzienigheid bijtijds, het noo- dlge en juiste licht in der Vroedo Vaderen wijze hoofden. U dankend voor de plaatsruimte. Hoogacht end, Opmerker. Katwijk-aan-Zee, l Juli "21. Atletiekwedstrijden van den L. V. B. Mijnheer do Redacteur. Naar aanleiding vah het ingezonden stukje in Uw geëerd blad vag 30 Juni en ondortoe- kend door „Opmerker", geef ik dezen heer in ovehvoging, voorda4 hij zich bezondigd aan in- gozonden stukken to schi'ijven, zich eerst goed op do hoogte to stellen. „Opmerker" heeft opgemerkt, dat bet kam pioenschap 100 M en 80 M. bardloopon en ver springen door alle leden van lo Leiden gsse»» tigdo sportvéreenigingen behaald kan worden. Hij heeft over het boofd gezien, dat or in de circulaire staat: Voor iederon wedstrijd zuilen ienminsto drie prijzen besohikbaar worden ge steld, terwijl de wedstrijden A 1 en 3 (100 M. hardïoopen en verspringen) en C 1 en 3 80 tf. bardioopen en verspringen voor persoenen bene don 17 jaar) tevens zullon gelden voor het kam pioenschap van den L V. B. en dat tusschen1 haakjes staat: hiervoor komen dus alleen in aanmerking zij, die op 1 September 1921 al« lid van den L. V. B. zijn ingeschreven Dat het programma kan worden uitgebreid, geef ik gaarno toe en vermoedelijk gaat de cooi- missio daarmee ace-oord. Verder geof ik „Op merker" in overweging het ingezonden stuk van den heer M. P. Bakker eens good na te lezen. U, uiijüheor de Redacteur dankzeggend voor de plaatsruimte, Hoogaohtend J. NIEVAAKT, Lid' v. d. AÜiloliokoommissio v d. L. V. B. Koningstraat 21. (Wij maken den inzender even opmerkzaam op hel feit, dat de door hem genoemde aanha lingen niet door de commissio waren vermeid in het aan ons verslreklo programma, uitgezon derd dan, dat die nummers tevens gelden voor het kampioenschap. „Opmerker", afgaande op liet programma iu ons Blad, kon dit dus niet weten en hom treft dus wat o a do laatste aanhaling betreft, geen verwijt. Red;): „Dan zet je dat idee maar weer uit je hoofd," antwoordde de heer Twist. Hij fronste de wenkbrauwen, keek haar Iidet aan en fronste tegen zijn eigen trek pot. Tot zij veilig en wèl uit zijn huis wa ren, had hij zich vast voorgenomen héél kort met do Anna's te zijn, om niet met haar in dispuut te geraken. Ook trachtte hij 4e vermijden haar aan te kijken. Hij yreesd-e. elat hij, als hij het deed, misschien niet zou kunnen laten, haar allerbei in zijn armen te nemen en vergiffenis te vra gen voor heel die afschuwelijke menschen- wereld. Maar al keek hij haar niet aan, zij keken hem wel aan. Vier groote, ronde verbaasde ©ogen waren, hij was er. zich maar al te goed van bewust, onafgewend op hem ge vestigd ,,Wo krijgen u nu in een heel nieuw licht te zien," zei Anna-Rose eindelijk, bezorgd eil zenuwachtig. „Best mogelijk," antwoordde do heer Twist, weer zwart-kijkend naar zijn trekpot. ..Miïssohien wilt u wel zoo goed zijn, bog ooi Anna-Felicitas met een strak ge zicht want meer dan iets anders had zij het land aan onrust en verplaatsing „om ons te vertellen waar wij naar toe kunnen gaan." „Omdat," voegde Anna-Ro&e er bij, tor- wijl haar stem even trilde (niet alleen bij do gedachte aan haar verniouwde verant woordelijkheid, maar ook door een gevoel van geschokt vertrouwen), „de keuze van onze verblijfplaatsen uiterst beperkt is." Do heer Twist, die voor het ontbijt een uur met Edith had doorgebracht, deelde haar mee, dat zij feitelijk onderweg waren naar Califorhië. „O, naar die andere mensohen," zéf Anna-Rose. Juist." Zij hield haar hoofd stijf rechtop. „Nu, ik denk, dat zij wel blij zullen w:e- zen ons te zien," zei ze na een pauze, eD, met 'haar kin in de lucht, begon zij langs haar neus te kijken, om to beletten, dat •de heer Twist of zijn zuster of Anna-Feli citas zouden opmerken, dat haar oogen vol tranen stonden. Met ergernis verwensc-hto zij haar „natte" oogen. „Not moerassen" dacht zij „ongedraanccrdo moerassen." Zoodra het lot 2ijn voet wat zwaarder op haar deed neerkomen borrelde dat jammer lijke vocht omhoog. Mocht do leider van een expeditie zóó handelen De oorspron kelijke Christoffel zou er zich stellig niet aan hebben schuldig gemaakt, veronder stelde zij. Met inspanning verm ancÈe zdj zich en ikon zij na eenigo, oogenblikken weer opkijkdn. Lltusschen had Anna-Felicitas het wen- schelijk geacht den heer Twist met waar- digQ kalmte mee te declen, dat hij haar klaarblijkelijk moede was „Volstrekt niet," beweerde de heer Twist. Maar Anna-Felicitas hield vol. „Ik vrees," zei ze zacht, „dait uw ontkenning tegenover de feiten geen stand zal kunnen houden. „De feiten zijn," antwoordde de lieer Twist, zijn trekpot opnemende en nauw keurig onderzoekende, „dat ik met jullie meega." „O, ja!l" riep Anna-Felicitas plotseling veel opgewekter uiten het was op dit mo ment, dat Anna-Roee's oogen opdroogden. „Dat gooit chis je bewering omver," zei do heer Twist, nog steeds zijn trekpot- ronddraaiond-è, ,.of zou dit ten minste doen, als ik niet toevallig een zaak le rege len had in Califorridë, e-n dit evengoed nu gebeuren kan als later. Maar ik zou er lamgs een andere route heen kunnen gaan, dus blijft er van je bewering toc-h niet heel veel over." „Een beetje nog wel," hield Anna-Feli citas vol. „Als u ons werkelijk graag bij u badt welnu, wij zijn hier. Waarom brengt u ons dan zoo gauw mogelijk weer ergens anders heen 9" Do heer Twist bemerkte, dat hij, ondanks zijn vaste voornemen, toch weer in een twistgesprek dkeigde te verzeilen. „Je bent een buitengewoon wijs persoontje," zei hij kortaf; „maar je begrijpt toch nog niet aJles. Laten we ons niet in gissingen ver diepen maar ons liever tot de feiten be palen. Ik zal jullie naar Californië bron- gen en aan je nieuwe vrienden over-dra gon. Dat is al, wat je behoeft te weten." „En als die vrienden daar ook zijn weg geloop en 9" vroeg Anna-Felicitas. Groote godenriep de heer Twist on geduldig uit, en hij zette den trekpot met een bons neer, „denk ]e soms, dat iedereen hier in Amerika wegloopt!" „Me dunkt, u is een beetje prikkelbaar," merkte Anna-Felicitas kalm op. Zoo gebeuVde het, dat do tweelingen twee uur later opnieuw aan liet station Clark stonden en, alsof het nog nooit eer gebeurd was, de reis naar een onbekende wereld aanvaardden en zoodra zij zich wat aan den veranderden toestand hadden aangepast, zagen zij de toekomst met de gelukkige veerkracht, do jeugd eigen, ook weer vol hoop te gomoet. Toch moest de gedachte wel bij haar opkomen, terwijl zij op het perron wachtten tot do heer Twist d-o bagage had aangegeven, d-al haar leven rwis- den laatsten t-ijd oven beweeglijk en aï selend was als een kaleidoscope. Wat wa ren zij sedert den oorlog al menigmaal vaoi de eèno plaats naar de andere gedreven, opgejaagd en weer neergestrekenStil, in een hoekje van het perron, overpeinsden zij hetgeen achter haar lag,* en als zij al haar verschillende ervaringen nagingon, sedert zij, pas veertien maanden geleden, nog in haar eigen huis in Duitschland woonden, schijnbaar even veilig en vast- geworteld als do pijnboomen in haar eigen bosschen, moesten zij zich wel verbazen over de vluchtigheid van het onbekende, dat zich niet wilde laten vangen, en over al de moeite en onrust, die hot haar be zorgde Gedurende het laatste jaar hadden zij zooveel veranderingen meegemaakt, dat zij nu niets liever wenschten dan eens tijd te hebben óén bopaalde plaats en demen- schen, dio er woonden, behoorlijk te leeron kennen! Zij maakten er elkaar evenwel attent op, dat nu do Sacks haar teleur gesteld hadden, Californië dadolijk haar naaste operatiedoel was geweest, Olark niet. Olark was nooit in haar plannen op genomen. Oom Arthur en tante Alice wis ten niet eens, dat het bestond, 't Was maar een extratje, een uitstapje op haar eigen houtje, tusschen de Sacks en de Delgoggs iij. 't Is waar, zij hadden gehoopt er eeni- gen tijd te kunnen blijven misschien wel een paar maanden in ieder geval toch lang genoog om haar kousen te kunnen stoppen, die, hun nieuwheid in aanmerking genomen, verrassend gauw kapot gingen aan de teenen. Maar ten slotte was Gali- fornic hot land harer bestemming. Alleen dat plotseiingo van haar vertrek uit Olark, dat zoo op staanden voet opzeggen van de gastvrijheid, liad baar een beetje uit haar fatsoen gebracht. „Als wij in den trein zitten en rustig dén tijd h-obben, zult u ons alles zeker wel uit leggen," had Anna-Roso tegen don heer Twist gezegd, toen do auto wegreed, em Ediih haar met roode oogen van de stoep nawuifde. Mevrouw Twist was niet benedon geko men, om afscheid t-o nemen, en zij hadden dus de hartelijke groeten voor haar achter gelaten. „Waarschijnlijk wel, had do heer Twist geantwoord. Maar zij hadden Chicago al achter zioh, eer hij weer geheel zichzelf be gon te worden. Tot zoolangdien gebee- len eersten dag te New-York, waar hij mot haar naar do Bank ging, die baar 200 pond sterling bewaarde, en zorgde, dat zij een checq-boekje kregen, en den dag daarop in het hotel te Chicago, wachtende op den trein naar Californic was do heer Twist ongewoon zwijgzaam geweest. Op een' killen, rogenachtigen, winter- echen. Óctobcravond verliet on zij Chicago, en "de tweelingen, vroeg naar bed gegaan in haar compartiment een slaapver trekje zóó aardig en bekoorlijk, dat haar stemming wel rijzen moest zagen hem niot voor den volgenden morgen aan het ontbijt Zij bemerkten dadelijk met vreug de, dat do wolk wat was opgetrokken en noarmato do dag verliep deed- zij dit ih>£ meer. Drie dagen zouden zij met elkaar in dien trein doorbrengen en zij waren over tuigd. dat do heer Twist onmogelijk zoo lang kon Wijven zwijgen. Het streed togen zijn antuur. (Wordt vonukju.)" 1

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 6