No. 1880L LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2! Juni. Tweede Blad. Anno 1921, Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg van gisteren). Uitgebracht worden 17 stemmen op den j,eer Eerdmans, tegen ,7 blanco. De heer gerdmans is dus gekozen (als lid der com missie van financien).. De heer EERDMANS bedankt met het 0og op vroegere ervaringen. Bij een nieuwe stemming worden uitge bracht 5 stemmen op den heer Meijnen, 10 op den heer Sijtsma, 1 op den heer Splin ter, 1 op den heer Knuttel en 7 blanco. Gekozen is dus de heer Sijtsma, die eveneens bedankt. De heer Meijnen zegt in geen geval ook een benoeming te zullen aannemen. De- benoeming wordt daarop aangehouden tot een volgende vergadering. 2o. Benoeming van twee leden van het Bestuur deT Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. (177) Benoemd wordt in de eerste vacature de heer mr. E. A. Cosman, met 20 stemmen tegen 4 blanco, 1 op den heer Dubbelde- roan en 1 van onwaarde, waarop „geen keus"in de tweede vacature de heer A. M. Touw, met 22 stemmen tegen 1 op den heer Dubbeldeman en 2 blanco. 3o. Benoeming van een Direoteur-Schei- fcundige van don Distriets-Keuringsdienst van Wswen een vaststelling van diens jaar wedde. (192) Benoemd wordt de heer J. J. van Eek, met 22 stemmen tegen 1 op mevr. Baart Braggaar en 2 blanco. De jaarwedde wordt vastgsteld op f 7500 4o. Benoeming van een Adjunct-Direc teur van het Stedelijk Museum „De La kenhal". (188) De heer KUNTTEL meent, dat op de .voordracht niet voorkomen, wie er op had den dienen te sta an en constateert daar uit, dat op een dergelijk salaris geen ge schikt persoon blijkt te zijn te krijgen. De VOORZITTER acht deze conclusie v&n den heer Knuttel onjuist. Benoemd wordt de heer A. Coert, to Den Haag, met 22 stemmen, t^gen 3 stem men op jonkvr. C. Engelen en 1 op mevr. BaartBraggaar. 5o. Benoeming van een lcoraar in do oude talen aan het Gymnasium. (175) De heer DE LANGE heeft gezien een schrijven van den inspecteur, die juist een omgekeerde volgorde geeft der voorgedra genen en de aanbeveling van curatoren, die precies andersom de voordracht stelde. De inspecteur motiveert de volgorde en dit motif is z. i. zeer belangrijk. Curato ren motiveeren heelemaal niet. Krijgt hij geen nadere gegevens, dan zal hij met den iospecteur meegaan. De heer KNUTTEL had precies hetzelfde willen zeggen als de heer Do Lange. Hij klaagt nog dat curatoren van het gymna sium altijd een ongemotiveerde voordracht indienen. Wethouder VAN DER LIP geeft nadere toelichting. Dc heer Thiel is benoemd te Haarlem en zal deze benoeming aannemen Nu stonden curatoren voor de vraagéén persoon voor te dragen dan wel formeel do heer Thiel ook te handhaven, die al tijd toch nog benoembaar is. Aan het laat ste is de voorkeur gegeven. Hij zegt den heer Knuttel toe bij curatoren aan te drin gen op voorlichting voortaan. Do heer DE LANGE is nog niet bevre digd. Hij wil niet in openbare behandeling zeggen wat de inspecteur gezegd heeft over den heer Hondius. Wettelijk is deze benoembaar, maar practisch! De WETHOUDER zegt, flat geroeid moet worden met de riemen die men heeft. Er waren weinig sollicitanten en daarvan zijn deze twee nog dc beste. Vandaar ook de tijdelijke benoeming voor een jaar. De inlichtingen over den heer Hondius waren overigens niet zoo slecht. Benoemd wordt de heer J. J. E. Hondius te Utrecht, met 23 stemmen, tegen 2 op den heer J. H. Thiel, te Den Haag en I blanco. Co. Bonoeamng van een leerares in de Fransche taal en letterkunde aan do Hoo- gero Burgerschool voor Meisjes voor het tijdvak 1 September 1921—1922. (198) Benoemd wordt mej. D. L. van Kaalte, dlhièr, met algemeene stemmen. 7o. Voorstel tot bekrachtiging van de tij delijke aanstelling van Mej. L. van Kaalte tot lêera-rea in de Franscho taal en letter kunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes (184) Conform besloten. So. Voorstel tot bevordering van den op zichter bij liet Bouw- en Woningtoezicht J. Koelma tot technisch ambtenaar 2de klasse. (182) Den heer DE LANGE bevreemdt dit voor- fetel. In 1920 is deze ambtenaar in functie getreden, n.l. 1 Nov. Nu stellen B. en W'. •voor 4 periodieke verheoginges over te slaan en hem direct te bevorderen tot hocgeren. rang Z.i. begaan B. en W. hier een fiater, reiht gevende tot de beschuldiging, waarom maken zij hier salarisverordeningen? Dat deze ambtenaar zgn plicht doet, is zeer toe te juichen, maar \yanneer dam na 8 maanden bevordering moet volgen, dan kan men wol aan den gamg big ven. 95 pCt. der der ambtenaren, meent, hij, doet zijn plicht. Hrj zal tegenstemmen. Laten B. en W. niet zoo voorthollen en wachten; allerminst tot de begrooting. De heer HEEMSKERK zal om dezelfde re denen tegen stemmen. De betrokkene heeft- bovendien zelf gevraagd om deze verhooging. Het wekken van ontevredenheid door der gelijk optreden is straks al gebleken. Do heer A. ELKERBOUT sluit zich geheel aan bij vorige spaekers. Tegen verhoogen is fractie niet, mits het maar gaat over de heele linie. Laat B. en W-. daarmee komen, *oo noodig. Dat de salarissen te laag zijn, leidt hij ook af uit het J&t; dat betrokkene zelf heeft moeten vragC. De heer SPLINTER zal meegaan met B. en W. Het is een uitstekend ambtenaar, prac tisch en theotretisch zeer goed op de hoogte, in dit uitzonderingsgeval acht hg de verhoo- ging zeer juist Wethouder BOTS zegt, dat B. en W. vaak een verwijt is gemaakt pas te komen met verhooging bg weggaan of kans daarop. Hier is dit nu eens niet heb geval en nu aval men niet Hg prijst dan den ambtenaar en acht deze verhooging alleszins op haar plaats. De VOORZITTER sluit zich in 't algemeen aan bij den heer De Lange. Verhoogiug over de heele linie, zooals de heer Eikerbout zei, acht hij echter volkomen onjuist Hg wijst er dan echter op, hoe geconstateerd is dab betrokkene is benoemd in een functie, verre staande beneden zij®, kunnen. Zoo iemand is zeer noodig en magmen niet laten gaan; 'Zoo zijn B. en Wu er toe gekomen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 1311 stemmen (die der S. D. A. P. en van de heeren Sijtsma, Ocstdam, Huurman, Heemskerk en De Lange). 9o. Pracadvies op het verzoek van Mej. J. M. H Volgt om eervol ontslag als leerares m de Plant- en Dierkunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (199) Conform besloten. lOo. Idem alsvoren op dat van Mej. G. J. de Vries om eervol ontslag als leerares in de Engolsohe taal aan clo Hoogere Bur gerschool voor Meisjes. (200) Conform besloten, Ho. Idem alsvoren op dat van C. Wis- kerke om eervol ontslag als tijdelijk leeraar in de Staatkundige Aardrijkskunde aan do Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen (195) Conform besloten. 12o. idem alsvoren op dat van C. Wds- kerke om eervol ontslag als onderwijzer aan de Buit-ongewone school voor Lager Onderwijs. (196) m Conform besloten. 13o Idem alsvoren op dat van Mevr. de- Wed. W W Muya van der Moer om eervol onslag als lid van hot College van Vrou- wen-Kra-ammoeders. (187) De heer HEEMSKERK wgst er op, hoe ont slag wordt gevraagd als secretaresse, niet als lid, volgens de stukken. Is dat een ab.uis of hoe zit dit? Het punt wordt aangehouden, daar dit niet duidelijk kan worden gemaakt. 14o. P-racadvie-s op het verzoek van de N. V. Mineraalwater- en Limonadefabriok R. H. W. (Riedel-IToogenstraa-ten-Wil- laars) om do drie afdakjes op liet terrein achter de perceel en Rembrandstraat Nis 21 on 23. van hout te mogen maken. (181) Conform besloten. 15o Idem alsvoren op dat van den Eerste aanwezend ingoniour in hert 2do Genie- Commandoment om het te bouwen wacht huis op het terrein aan de Lage-Morsch- wog Sectie O no. 244, van hout te mogen maken - (189) Conform besloten. ICo. Voorstel om aan het genootschap „Mathesis Soiontiarum Genitrix" hot kos teloos gebruik af te staan van eenige loka- lem der Sladszaal, ten behoeve van het hou den der algemeene vergadering en de ten toonstelling van werkstukken en van een bekroond ontwerp van eon groep van 24 micMenstainds-étagewoningen(190) Conform besloten. 17o. Voorstel tot kostelooze overneming in eigendom cn onderhoud bij de gemeente van de Haverzaklaan, Kad. bekend Sectie A No 158. (179) Conform besloten. 18o Voorstel inzako het sluiten van kas- gel-dleeningen gedurende het 3de kwartaal 1921. (201) Conform besloten. 19o. Verordening, houdende wijziging van do verordening van 14 April 1804, rege lende do benoeming cn den werkkring van do Commissie voor het Stedelijk Museum „De Lakenhal" (Gem. Blad No. 11). (202) Conform besloten, ua een opmerking van den heer Oostdam. 20o. Voorstel tot ondershandsoho- op dracht van den aanleg van do centrale ver- warmings- en ventilatie-inrichting in do te bouwen dubbele school op het Schutters veld aan de N V. Utrechtscho fabriek van centrale verwarming en constructiewerken, v.h. H. Zimmermann en Co. te Utrecht. (197). Conform besloten. 20a. Voorstel tot- ondersliandsche op dracht van dc uitvoering der gewapend be tonwerken, in de te bouwen dubbele school op ln>t Schuttersveld, aan d-e Kon. Rotter- dainscho Betonijzer-Maatschappij v.h. Van Waning en Co te Rotterdam. (2p7) Conform besloten. 21o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem. Blad No 18) op het Rijden. (203) Conform goedgekeurd. 22o. Voorstel om Burg. en Wet-h. te machtigen tot H. M. de Koningin het ver zoek te richten om het maximum aantal patiënten, dat in het Krankzinnigen gesticht „Endegeest" mag worden ver pleegd, tijdelijk to vermeerderen met 20. (185) De heer HEEMSKERK heeft geen be zwaar. Hij heeft echter gehoord, dat op „Voorgeest" geen ruimte meer is. Is er geen gelegenheid en wensclielijklieid om daarin te voorzien 1 De VOORZITTER weet niet van de wensehelijkheid „Voorgeest" uit te breiden hetgeen de heer HUURMAN, als lid dei- commissie ook nimmer van den directeur heeft gehoord. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. 23o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 Deoember 1896 (Gcrn Blad No. 15), houdende voorwaar den van opneming en verpleging van lij ders in het Krankzinnigengesticht „Ende geest" en de afdeeling voor jeugdige idio ten „Voorgeest" te Oegstgeeat, nabij Lei den. (186) Conform besloten. 24o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 30 December 1913 (Gem. Blad No. 34), houdende voorwaar den van opneming en verpleging van lijders in het Sanatorium voor Zenuw lijder-s „Rhijmgeesfc" t-e Oegstgeesfc. (194) Cönform besloten. 25o Pracadvies op het verzoek van do Leidsehe Duinwater-Maatschappij om ver gunning tot uitbreiding van haar prise d'eau onder de gemeente Wassenaar. (180) Conform besloten. 26o. Voorstel inzake de verhooging van do voorschotten en bijdragen, als bedoeld in art. 30 der Woningwet, ten behoeve van de meerdere koston van uitvoering van het bouwplan aan en nabij de Bronkhorst- straat-, enz., door de Woningbouwve-reeni- giag „Ons Belang" en tot vaststelling van den desbet-reffenden suppletoiren begroo- tingsstaat. dienst 1920. (183) Conform besloten. 27o. Verordening, betreffende hot be drijf van der. Districts-kcuringsdienst van Waren (193) De lieer GROENEVELD zegt dat de desbetreffende commissie uit den Raad bij deze verordening niet is gekend. Wethouder VAN DER LIP zegt, dat dit een gevolg is van de langzame werkmetho de der commissie, waarvan hij een voor beeld geeft. Hier was haast bij. De heer GROENEVELD, die zich per soonlijk dit niet hoeft aan te trekken, acht toch het uitschakelen der commissie ver keerd. Het wordt op die manier weinig bcgeerenswaaard in een commissie to zit ten. De WETHOUDER herhaalt, dat op een dergelijke manier van traag-werken niet met de commissie kan worden samenge werkt. De verordening wordt z. h. st. goedge keurd. 2So Begrooting van don Distriets-keu ringsdienst van Waren, dienst 1921. (194) De heer GROENEVELD heeft weer het zelfde bezwaar. Dit is z. i. toch een be langrijk punt. Hij zal niet tegenstemmen, maar beschouwt de begrooting als een ra ming en zoo noodig zal hij zich als lid der commissie daardoor niet laten weerhouden met voorstellen te komen. Do begrooting wordt z. li. st. goedge keurd. 29o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de versterking van de Kraaier- brug, do Pauwbrug en do Lciderdorpsche ■>rug- (204) Do heer A. ELKERBOUT meent-, (lat aan de zijde van de Havenbrug het er niet beter op zal worden. Alleen bij verandering van d«e brug, zal z.i. het gevaar kunnen worden afgewend, dat anders ontstaat. Ver breeding besJirt noodzakelijk. Wethouder BOTS zegt, dat de eerste brug die hierna aan de orde komt, de Havenbrug zai zgn. Dat is echter oen groot karwei. De heer ELKERBOUT is niet bevredigd. Bg wijziging volgens dit voorste!, wordt het aan de Havenbrug levensgevaarlijk. Wethouder BOTS acht wijziging van deze bruggen het eerst noodig. Daarom dit voor- stek Veel zal nog moeten volgen. De VOORZITTER onderschrijft dit laat ste. De bruggen van dit voorstel staan nog bij de- Havenbrug ten achter en voor eecig geregeld verkeer is dit voorstel noodzakelijk. De lieer EERDMANS maakt bezwaar te gen de Kraaierbrug, die z.i. voor het ver keer niet zoo noodig is. Wethouder BOTS zegt, dat hierover wei een verkeer van beteekenis is, hetgeen de .VOORZITTER nog nader toelicht De heer WILBRINK vraagt of de Leider- dorpse he brug niet aan de provincie is 0ver te doen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. zich .al tot de provincie hebben gewend. Zij zullen doen wat zg kunnen, om de brug kwijt te raken in beheer. Deze versterking is echter noodzakelijk. Hot voorstel wordt z. h. st. aange nomen. 30o. Vaststelling van liet vermen igvuldi- gingscijfer, bedoeld" in art. 8 der verorde ning op do heffing eener plaatselijke be lasting naar het inkomen to Leiden, voor bot belastingjaar Mei 1921Mei 1922. (205)» De heer VAN ECK wijst er op, hoe zgn fractie vorig jaar tegen dit cijfer stemde, geen verantwoordelijkheid willende dragen voor een dergelijke heffing der belasting. Trots alle pogingen, door zijn fractie gedaan, ter verbetering, ia niets bereikt.. Was er vorig jaar reden tot tegenstemmen, nu dus zeker. Economisch is niet veel veranderd en er komt nog een reden bij. Op zeer onver antwoordelijke wijze zal toch dit cgfer wer den bepaald. Het berust op do twee grond slagen: Wat hebben wij noodig en wat brengt ons een vernienigvuldigingscgfer van 1. Dat heffing* percentage zal ook voer "1/3 moeten dienen voor 1922 en ever de begroo ting 1922 weten wij nog niets. Vragen zij te veel dan is 't in het nadeel voer de betalers, te weinig voer de gemeente. Ia dit onzeker, de opbrengst is even on zeker. B. en W- kunnen het niet helpen, erkent hij, deze ramen zelf maar, omdat zij cok niet anders kunuen. Mag de raad nu echter een dergelijk vreemd dwingen der regeering maai* klakke loos volgen? Zijn fractie zal tegenstemmen èn om de wijze van vaststellen èn cm de wijze van heffing. In ieder geval wil hij, dat B. en W. bij het aanvragen der Kon. goedkeuring duide lijk uiteenzetten aan de regeer in g de bezwa ren tegen vaststellen op dergelgko manier. Zoo wordt cok het begrootingsrecht van den raad weer besnoeid. De heer DE LANGE kan ten deele de houding van den heer v. "Eek beameu. Ook z,i. maakt de regeering hot den gemeenten wel wat te lastig. Het vragen der Kon. goedkeuring, is z.i. in strgd met de heffings- verordening. Het is verbazend moeilijk een vermenigvuldigingscgefr te bepalen, zoolang men niet weet, hoe groot de opbrengst der belasting is. Had de rgksbelaster dat be drag genoemd, dan was het wat andere. Hrj kan meegaan met een nadere verkla ring aan de regeering. Goedgekeurd zal dit jaar, echter heb voor stel moeten worden. Wethouder v. d. POT zal niet ingaan op de houding van den heer v. Eek wat be treft. de wijz9 van heffing. Ging de raad met hem mee, dan zou de gemeente-wagen weldra vastzitten. De heer v. Eek vertrouwt blijkbaar dus, dat de andere partgen wel voer aannemen zullen waken. Het bezwaar van 1/3 over 1922 is z.i. niet groot, dat kan met de andere 2/3 ge regeld worden. De groote moeilijkheid is vaststellen van het vermenigvuldigingscijfer, waar de op brengst der belasting niet bekend is, gelijk vroeger hier het geval was, Dat was echter een uitzondering. Elders stelde men al di rect bg de begrooting het cijefr vast. De bezwaren zijn elders dus niet zoozeer ge voeld en de regeering wil nu blijkbaar ook 't laatste. De regeering is trouwens tegemoet ge komen door 1/10 per maand disponibel te stellen. Van een poging om wijzigaig te brengen in de bepalingen verwacht hij geen 'heil. De heer VAN ECK acht het niet ge- wenscht een betere methode klakkeloos te vervangen door een minder goede. Daar om handhaaft hij zijn voorstel. De WETHOUDER zegt, dat door het innen der belasting enz. op te dragen aan het rijk de gemeente een deel van zijn rechten heeft prijsgegeven. Wat de onze kerheid betreft der heffing, wordt te veel geïnd, dan komt dit toch den betalers het volgend jaar ten goede. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 18 tegen 7 stemmen (die der S. D. A. P.). Een voorste 1-Y an Eek om bij het aanvragen der Kon. goedkeuring de bezwaren tegen vaststellen op dergelijk vroeg tijdstip tot uitdrukking te brengen, wordt verworpen met 17 tegen 8 stemmen (die der S. D. A. P. en van den heer De Lange). Hierna schorsing. Avondzitting. 31o. Verordening, regelende de bezoldi ging van de vakonderwijzers en onderwij zeressen in teekenen, gymnastiek en hand werken en de toelagen aan do kweekelin- gen er de helpsters bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken der openbare lagere scholen van de gemeente Leiden (206) Hierop is door den heer A. ELKER BOUT een amendement ingediend om de verordening in werking te doen treden 1 Januari 1920. Verder maakt de heer Eikerbout be zwaar tegen het toekennen van f 100 aan eerste onderwijzeressen. Hij stelt voor, de ze 1 100 te doen vervallen. De heer DE LANGE meent ook, dat B. .en W. het hek wat te wijd openzetten en hij wil daarom toevoegen achter de 3e alinea ,„tot niet meer dan 10 lesuren" wat de salarieering betreft. Wthouder VAN DER POT wijst er op, hoe kort geleden dc kwestie van f 1Ö0 is behandeld en hij handhaaft het toen door hem verklaarde. M. a. w. is hij voor het geven van deze f 100. Wat de heer De Lange betreft, veran derd in de betaling is er niets. Het oude loon en f 100 wordt nu het nieuwe -loon cn f 100. Met het oog op mogelijke verhooging der lesuren is het z. i. ongewenscht de bepa ling van den heer De Lange aan te nemen. Na re- en dupliek trekt de heer De Lan ge zijn amendement in. (De- VOORZITTER Dit is van de baan!) Het amend om en t-E lkerbout (over de f 100) wordt, wanneer deze, op een vraag van den Voorzitter zegt, niet te willen intrekken, verworpen met 19 tegen 7 stemmen (die der S.. D. A. P.). De heer ELKKERBOUT licht dan zijn amendement, betreffende invoering dei- verordening nader toe. Aangezien alle onderwijskrachten aan Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor Jongens en voor Meisjes en Kweek school voor Onderwijzers en en Onderwij zeressen een salarisverhooging hebben ont vangen met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1021 komt het hem noodzakelijk voor dat ook aan de onderwijskrachten genoemd in deze verordening do verhoo ging wordt gegeven met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1920. Wethouder" VAN DER LIP meent, dat er geen reden is zulk een terugwerkende kracht te verlecnen nu de dienst 1920 al is afgesloten. Bij H. B. S. en Gymnasium zat men vast aan de rijksregeling; hier is men geheel vrij. Betrokkenen zijn tevre den. De lieer DE LANGE vindt ook geen re den voor een terugwerkende kracht van 18 maanden. Hij zon ook niet weten, waaruit het te betalen. Er is geen overschot over 1920. 't Zijn .bovendien bijna allen men- schen zonder geziu. Na re- en dupliek wordt het a m e n- dem ent - Eikerbout verwor- p e n, nadat ook do Voorzitter tegen aan nemen heeft gepleit, met 20 tegen 7 stem men (die der S. D. A. P.). De geheele verordening wordt z. li. st. aangenomen. 32o. Interpellatie van don heer De Lange inzake de op 17 Mei jl. bij inschrij ving verkochte rijst. De VOORZITTER antwoordt op de vra gen van den heer De Lange het volgende In September en November 1919 worden van twee verschillende firma's 255 baleff rijst ontvangen, bestemd voor zieken en zwakken a f 48 per baal, bestaande groo- tendeels uit Java-rijst. Tot 1 Januari 1920 werden 40 balen en na 1 Januari 41 balen aan do winkeliers afgegeven. De distributie van ziekenrijst liep steeds terug, maar hefi levensmiddelenbcdrijf meende, daar de toe stand nog onzeker was, niet direct te moe ten opheffen. Toen echter de verbetering in den toestand bleef voortduren en de rijst tegen lagere prijzen dan die der zieken rijst overal te krijgen was, vulde men op ruimen. Er bleek toen een aanzienlijk deel uit het pakhuis van de firma De Jong, waar de rijst was gedeponeerd, verdwenen De politie maakte proces-verbaal en de stads-advocaat werd geraadpleegd. Do firma De Jong zorgde later voor aanvul ling, echter niet met Java-rijst, doch met soorten, wel bruikbaar, maar slechter. Het levensmiddelenbureau weigerde te accepteeren. Daar de Officier van Justitie niets deed, heeft de gemeente ten slotte de andere rijst aanvaard en met aanzienlijk verlies verkocht, n. 1. tegen f 18,47 per baal. Bij niet inruilen van de rijst zou van verlies geen sprake zijn geweest. De firma De Jong heeft nog aangebo-< den geld te geven, waarop niet is inge gaan daar men de hoeveelheid rijst wensch' te en geen geld. De heer DE LANGE meent, dat zijn vragen door deze onthullingen nog belang* rijker waren als hij zelf dacht. Laten we aannemen dat per baal f 20 is verspeeld,; aldus spr., dan rijst bij hem de vraag waar om bij de firma niet weder is aangedron gen op schadevergoeding voor deze eigen machtige daad. De VOORZITTER zegt, dat het bij B. en W. nog een punt van overweging uit maakt wat nu te doen. Het is moeilijk een beslissing te nemen. De stads-advocaat ia geraadpleegd, en had deze een gat gezien,; dan was daarvan wel gebruik gemaakt. De heer HUURMAN vraagt een geheime zitting, waartoe wordt overgegaan, wan neer vijf leden dit verzoek steunen. Na spoedige heropening zegt de heer DE LANGE dat het beleid van B. en W. achter het distributiebedrijf staan deze im; mers hem tegenvalt. Het doet hem leed, dat het finantieel beleid der gemeente niet is gediend. Dit had kunnen gebeuren,- bij verkoop een zeven of acht maanden eerder; dan had de gemeente 'n heele scha depost minder gehad. Behoefte aan rijst was er toch toen al niet meer. De heer SIJTSMA zegt, dat er nu weer. een kijk is gekomen op het distributie-be drijf, die bevestigt, wat is gebleken bij de bruineboonen- en varkensmesterijkwesties- Wethouder VAN DER LIP: De beste stuurlui staan aan wal. Do lieer SIJTSMA: Zeker, - maar ieder eenvoudig menscli kan begrijpen, dat heb zoo niet gaan kon. De bevolking kon geen rijbi krijgen, toen ze er bohoefte aan Uad en nu blijkt eenvoudig zoo'n portie to zgn verefwenen. Aan vvio is dc schuld, dat destijds het geld der firma niet is aanvaard? Behoefte aan rijst was er niet meer, toen dit aan bod werd gedaan. JHoe komen we nu aan het geld'? Z. i. moet dat binnenkomen. Afkeuring uitspreken over het distribu tiebedrijf acht hij zeer op rijn plaats. De heer HUURMAN meent, dat weer is bewezen, dat het aan het distributiebedrijf trots liet hoofd daarvan, hoe knap dïb ook zijn moge, een zakelijke behandeling van het jaar nul was. De burgerij kan or nu voor betalen! Hij vraagt of de firma niet verplicht is, opnieuw het geld te deponeeren, dat rij heeft willen deponeeron, anders ziet hij de firma er steeds op aan en met hem, meent hij, iaier Leidenaar. De heer DUBBELDEMAN vraagt welk motief de firma heeft gehad voor don verkoop zonder goedkeuring. Is cfie be kend, dan oordeelt men wellicht zachter. (De heer EERDMANS: Hij liad zeker veel zieken in zijn familie!) De VOORZITTER kan op al die vragetf geen antwoord geven. Waarschijnlijk heeft de firma geleverd omdat zijzelf niet meer had, in die verwachting, later te kunnon aanvullen. Toen zij dit niet kon, hing zij. Het feit, dat de Officier van Justitie ge weigerd heeft te vervolgen, is oorzaak, dat de zaak nog geen verdere govolgen heeft gehad. De heer VAN HAMEL stelt voor do dis cussies nu te sluiten en af te wachten, wat B. en W. straks nog .zullen meedeelen. De heer DUBBELDEMAN vraagt- of B. en W. niet hadden kunnen putten uit het politierapport? Wethouder VAN DER POT zegt, c>at de Burgemeester altijd over cle distributie zaken ging. Was die er, dan zou men wel meer vernemen. Dc plaatsvervangend burgemeester kan men toch niet verwij len, nieb beter op de hoogte te zijn. Uit Is de zaak niet. Ook niet voor »de firma Dc Jong. op wic-n de gemeente nog altijd1 een vordering hoeft. Do VOORZITTER zegt, dat proces-ver haal on getuigenverhoor geheim is. De heer DE LANGE meent-, dat de zaak' strafrechterlijk en civiel rechterlijk is te zien. Voor dc eer van B. cn W. is liet noodzakelijk, dat duidelijk wordt, onder welke bepalingen do rijst is gedeponeerd bij de firma Do Jong. Is daarvoor een re^it gegeven of hoe ook'? Vanwaar cle rijst kwam, doet niets ter zake, al kwam ze uit Rusland. (Gelach). Wethouder VAN DER POT zegt, dat de firma erkend heeft de balen in bewaring te hebben genomen. re:u of zoo iets doet' dus niets ter zake. De heer DE LANGE meenf, dat moet blijken van een goeden gang van zaken,- anders is het distributiebedrijf geblameerd cn dus ook B. en W De heeren SIJTSMA; EERDMANS en VAN STRALEN stollen voor een commis sie v&n drie leden uit den raad te benoe-

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5