LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag 3 Juni 1921. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel, 's Zaterdags 40 Ots. per regel. Bli fegolabonnoment belangrijk lagere prijs. Kleine advertenticn Woensdag 50 Cts., Zaterdag 76 cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgons postrecht Voor eventueels opren- ding van brieven 10 Cts. porto to betalen. Bewijs nummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PFUJS DEZER COURANT!, Voor faÉden p. S mud. 2.35, ft. weeJc Q.f& Bulten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, por week h 0-ü Frano» per post f, 2.35 potiicfeölèSi Nummer 18736. "it nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Lewlén brengt Ier ken- ois van de ingezetenen dat morgen (Zater dag) aan de Gemeen telijko VisokwinkeU (Visohmarkt en Sbatdehulpwerf) verkrijgbaar ie SCIIELVISCH a f 0.15, GROOTE SCHEL VISOH a f 0.20, SCHOL a 0.25, KABEL JAUW a 0.30. TARBOT a 0.55 en TOKG a f 0.80 per pond. W. PERA, Weth. Lo-Burgem. Leiden, 3 Juni 1921. Het bestuur van het Pilgrimfathers Gcnootsohap alhier meldt ons: Prof. dr. A. Eekhof, hoogleeraar te Leiden, hoopt als afgevaardigde van dit Genootschap den 28sten Juni a.s. naar Amerika te vertrekken, om het Genoot schap riegenwoordigen bij de in Juli en Augustus te vieren Pilgrimfathers-her- denking in Massachusetts. Naar wij vernemen is de gezondheids- tóestand van bet Raadslid, den heer D. J. Rotteveel, die reeds oonige zittingen vdn den Raad om gezondsheidsredenen niet bijwoonde, van dien aard, dat het zeer ge- i ruimen tijd zal duren eer hij daartoe we der in staat zal zijn, en dat cfe mogelijk heid niet is uitgesloten, dat hij zijn man daat om dio reden zal neerleggen. Bij beschikking van don Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ïg, met ingang van l Juni I92f, benoemd tot adtjunct-directrice van het ziekenhuis der Rijks-univorsiteib alhier mej. W. C. van Hemert, thans tijdelijk als zoodanig ■werkzaam. Bij beschikking van den Minister van Koloniën is gesteld tor beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, om in tij del ijken dienst te woifjen geplaatst als opzichtor voor cïc landsgeboinven, do lieer 3. J. Eggink, alhier. Prof. Hartman heeft bij zijn,afscheid, van zijn leerlingen niet zijn geschilderd 'portret ten geschenke ontvangen, maar een foto in lijst van een collego van hem. In de te Rotterdam gehouden verga dering van de Remónstrantsche Broeder schap is in plaats van jhr. mr. De Ma- rees van Swinderen, die periodiek aftrad, dr. G. H. Heering, alhier, tot voorzitter der commissie tot de zaken der Remon- strant-sche Broederschap benoemd iOp 30 Juli a.s. zullen de onder linge schietwedstrijden worden gehouden der Burgerwachten uit Leiden, Warmond, Zoeterwoude, Leiderdorp en Oegstgeest. De prijsuitdeeling zal plaats hebben op 2 Aug. des avonds in de Stadszaal alhier. De wed strijden bestaan uit een korpswedstrijd 1ste en 2de afdeeling en personeele wedstrijden'. Tot leden der commissie zijn aangewezen de bóeren M. A. A. Steyns, voorzitter; H. li. van Delft, secretaris-penningmeester; Jac. van der Hoeven, J. M. de Koning en J. Q. J. van Douveren, leden. Door den Bond van Vrijwillige Burger wachten te Amsterdam zijn reeds twee me dailles geschonken; eveneens heeft de heer Van Rossura du Chattel, -alhier, een prijs beschikbaar gesteld. Wij herinneren aan dc feestelijke her denking van het zestigjarig bestaan der Chr. Jongeh'ngaver. „P-red'. XII la"; aan den wijdingsavond in de Pieterskerk op Woens dagavond a. s. èu de feest-vergadering in dc Stadszaal op Donderdagavond, waar ds. W. J. P. Ie Roy, van Sioterdijk, als feestredenaar en declamator, en ds. H. Thomas, alhier, als sprekers zullen optreden, en waaromtrent j een advertentie verdere bijzonderheden bevat. Onze aandacht werd gevestigd op een mooien windwijzer op het hooge pand Kort-Galgewater No. 1, van den heer A. Mulder, opticien. Hoewel als reclame be doeld, wat reeds blijkt uit het opschrift, is deze windwijzer ook voor onze standge- nooten in den omtrek van belang. Zij kun nen nu steeds weten uit welkén hoek de wind waait in letterlijken zin natuur lijk aangezien onder den windwijzer de windstreken duidelijk zijn aangegeven. Reeds dadelijk bij den bouw van het pand werd een, hoewel minder groote, windwij zer geplaatst, d'och deze woei c-r af en voordat do bewoners, dio den val hoorden, ©r bij waren, was hot voorwerp, van ko per, door een al te begeerigen voorbij ganger meegenomen. De heer Mulder heeft nu een nieuwen grooteron en meer soliedcn wijzer aangebracht, wat door de omwonenden zeker met genoegen zal zijn waargenomen. De nieuwe rijwielloods van de Ver eeniging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer, gebouwd op het' terrein van cle Hollandtecflie IJzeren,-Spocfrwteg-1 Maatschappij tegen het station aan, is zoo goed als voltooid. Het nieuwe gebouw, opgetrokken in gele drijfsfeen, z.g. vak- ^ork. met een aaitlig front, waarop de i-Zl aan?oveT1» het gebouw oebofHjorl aan bovengetnöenade YereënT- ging, maakt een goeden indruk en doet de ontwerpers, het Architectenbureau Mulder k Buurman, eer aan. Bij don bouw moest rekening worden gehouden met de bestaande schuine overkapping om een behoorlijk front te krijgen. Er is ruimte voor stalling van 224 rij wielen. Ook de rijwielen welke door de Ned. Spoorwegen worden verzonden, moe ten hier worden bezorgd en voor deze, voor zoover zij niet onmiddellijk worden verzonden, neemt ook do Vereeniging tot Bevordering van heb Vreemdelingenver keer de zorg op zich. Ook vanaf het perron is cle loods toe gankelijk. Wij bunnen dus wel zeggen, clat de ge- heele exploitatie aan het bestuur dezer Vereeniging is opgedragen. Vormoedelijk zullen de reizigers, die per rijwiel aankomen, bij voorkeur hier hun voertuig stallen Zij zijn dan onmiddellijk bij het station en hebben het rijwiel bij terugkomst dan ook dadelijk terug. Als het een beetje druk loopt, zal men er echter tooh nog ruimte tekort komen. Het gebruik van bet rijwiel neemt nog gere geld toe. Daarom blijft de oudi© rijwielen- loods der Vereeniging ook bestaan, waar in een 150-tal voertuigen gestald kunnen worden. Het nieuwe lokaal wordt Maandag 13 Juni in gebruik genomen. Zingend trekken gisteravond eenige fiet sera door de stad, em op te wekken tot deel neming aan de G-Juni-demonstratie tegen de reactie te Amsterdam, waarheen van hier vele loden van den LcicLsohen Bestuurders- bond, de S. D. A. P. en de coöperatie ..Voor uit'1 zich Zondag zullen begeven. Do vroegere ,.Ho:landia"-bioscoop thans omgedoopt in American "-bioscoop, heeft weer een nieuwo directie gekregen. Na eenige weken gesloten to zijn geweest, is het theater nu opnieuw voor het pu bliek toegankelijk. Veranderingen in den bouw en de aankleedfing dier zaal zijn niet aangebrachtalleen is gezorgd voor een aardige illuminatie van het podium 'Veor het doek, alwaar hedenavond de humorist Jac. Florijn een tijdlang de aan wezigen zal bezig houden en vermaken. Dat hot deze directie ernst is met haar pogingen om het publiek steeds iets nieuws en actueels aan te bieden, blijkt ten duidelijkste uit het goed verzorgde pro gramma, hetwelk vanaf hedenavond tot en met Donderdagavond der volgende week wordt gegeven. „De knoetslag van den Kozak", als. hoofdfilm, zal ongetwijfeld van het begin tot het einde boeien. Het is een sensationeel drama uit het Russi sche leven, met in de hoofdrol, de beroem de Amerikoansche artiste Viola Dana. Deze en andere, komische, films, zullen er zonder twijfel voor zorgen, dat de „American' -bioscoop woldra een goeJr naam bij het filmpubliek zal krijgen. Er gaat bijkans geen week voorbij of aan Aalmarkt, Apothekersdijk of om geving geraakt een kwajongen te water bij pogingen om iets uit het water op te visschen, als een half verrotte sinaasappel, citroer wortel en dergelijke „eetbare" waar. Er is dan steeds direct ©en redder aanwezig Ook hedenmorgen moest weer een jongen worden opgevischt. Op de Turfmarkt bad gisteravond eon aanrijding plaats tassoken don wiol rijder H. H wonende aan den Zijlsbigcl en een automobiel, bestuurd door den chauffour Z, uit Arnhem. Beiden kwamen een klacht indienen bij de po- lilio on gaven elkaar den schuld van de aan rijding, dio voor H. H. het onaangenaamst wa-s omdat zijn rijwiel vrijwel werd vernield. De zaak zou door de politic nader worden onderzocht, doc-li zij verkroeg vanmorgen een gewensebte oplossing doordat Z. liet verklaren, dal hij do schade zou vergoeden Vanmorgen vroeg werd door de politie in de Morschsiraat onbeheerd aangetroffen oen zwart lam. Het was vormoedelijk zijn witte makkers kwijt geraakt, die met hom naar de markt werden gevoerd. Vanwege de politie is het dier veilig geborgen in afwachting van den eigenaar of rechthebbende, die bet terug kan halen. Vanmorgen deed J. 0. uit do Jauvossen- steog aangifte van -diefstal van een rijwiel, ont vreemd uit de vestibule van bet Volksbadhuis aan do Oude Vest. Het hoofdbestuur dor Reodeisvdrcenigiii'g voor de Noderlandsehc haringjvissoherij hooft besloten dc zesde algemeone jaarvergadering der Verooniging tc houden op Dinsdag 28 Juni in „Zeerust,, te Schoven in gen. De hoofld bestuursleden de liooron L. J. van Gelderen, N. Ouwohand Dz. en M Dirkzwager zijn aan dc beurt van aftreding doch i inmiddels door de plaatselijke veroeni.gingen tc Vlaandingen, Katwijk aan Zee en Maassluis als zoodanig wederom can'diiidiaat gesteld. Het sba-att thans vast, dat do eerste vergadering van den Amsterdamschen Gemeenteraad in zijn nieuwe samenstelling zal gehouden worden op Vrijdag 17 Juni a.s., des namiddags te twee uur. Naar ,,Do Standaard" verneemt, is prof. dr. H. H. Kuyper uitgonoodigd door de Theologische faculteit, te Ween een, ein zal hij zioh daarna naar Boedapest bege ven, om nader kennis te maken mot de Hongaarsohe Kerk. Hij hoopt einde Augustus weer terug te keeron Naar „De Amsterdammer" verneemt, zal voorloopig nog niet worcbin overgegaan tot de instelling van den Kuyper-katheder in hot Anti-Revolutionaire Staatsrecht, aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; maar zullen uit de rente van de daarvoor bestemde gelden (millioen-plan) de kosten worden bestreden van de publiceering van geschriften, van verschillende personen, die wetenschappelijken arbeid verrichten voor de anti-revolutionaire partij. Uit parlementaire kringen wordt ver nomen, dat te verwachten staat, dat heb Tweede-Kamer-lic3 de heer De Buisonjé eerstdaags als zoodanig zal bedanken. Als zijn opvolger geeft „Parlement en Kie zer" aan den heer J. Westerman. Naar aanleiding van berichten, dat jhr. R. R. L. de Muralt voornemens is, zijn ontslag als Kamerlid te nemen, meldt heb Corr.-Bureau, dat de heer De Muralt over weegt om zich bij de aanstaande algemeene verkiezingen in 1922 niet meer beschikbaar te stellen. Mr. De Mol van Otterloo, werkzaam aan het Dep. van Landbouw. Nijverheid en Handel is, volgens het „Hbl.", benoemd tob 2den secretaris van den Middenstands- raad. In cie plaats van wijlen jhr. mr. W. Th. C. van Doorn heeft de Nederlandsohe Groep der Interparlementaire Unie tot haar voorzitter gekozen mr. dr. D. A. P. N. Kooien. Als lid van het bestuur, be noemd dooi do leden der Tweede Kamer, werd in plaats van mr. Kooien aangewe zen mr. H. C. Dresselhuys. Als leden van den Conseil Interparlementaire werden benoemd mr. dr. D. A. P. N. Kooien en mr. F. H Rutgers. Op 51-jarigeu leeftijd is te Rotterdam overleden notaris C. Maas Geesteranus. Do crematie zal Zaterdagmiddag op Wes ter veld 'plaats hebben. Benoemd is tot commissaris van poli tie to Tiel, de heer M. van Fenema, thans hoofdinspecteur van politic te Rotterdam. Benoemd zijn tot ridder in de orde van den Nederlandechen Leeuw de heer W. Guerin, administrateur, chef dor af deeling Accijnzen van het departement va.n Financiën; on tot officier in deo rde van Oranjc-Nossau mr. E. A. J. M. Mignofc, te Brussel, voorzitter der commissie van advies inzake der heffing van een belasting op tabak In de plaats vaar den heer D. Hans is benoemd tot voorzitter van het Alg. Ned. Intel!octueelen-Verbond prof. dr. H. R. Kruyt, to Utrecht. Bonbomci tot gewoon hoogleeraar aan de Landbouwschool te Wageningcn, voor hot onderwijs in do PhysioJogie der dieren, dr. A. Grijns, te Utrecht. De Raad van. Utrecht heeft op voor- stol van B en W., besloten tot invoering van. een zakelijke belasting op de bedrij ven. De opbrengst wordt op f 400,000 ge naamd. Daardoor zal do factor voor die inkomstenbelasting voor bet komende jaar op 1 kunnen worden gesteld. Te Uitrecht aanvaardde 25 jaar gele den mr. dr. J. Bool het ambt van secre taris dier gemeente. Ter gelegenheid hier van heeft hij tal van blijken van belang stelling ontvangen. Eenigo oud-patiënten van het sanatorium te Hc'llendoorn vestigen er de aan'daelit op dat Zondag 5 Juni dr. B. H. Vos, gencoslieer- directouT van liet Sanatorium voor longlij ders zijn 25-iarig ambtsjubileum herdenkt. Sinds 1901 is dr. Vos, wiens bekwaamheid op het gebied der tuberculosebestrijding alge meen bekend is, verbonden aan het sanato rium. Onder zijn leiding en ijverige wci'k- kraoht is in den loop der jaren een inrichting ontstaan, wij mogen gerust zeggen, de eerste in Nederland. Het is de wênsch van den jubilaris dat deze dag onopgemerkt moge voorbijgaan. Hij is afwezig. De R.-K. bladen me>lc3e>n, dat is opge- rioht eon Comité van Aotio voor stichting der R.-K. universiteit, dat tob doel heefb de belangstelling voor de R.-K. universi teit te wekken en te bevorderen cn gelden ton behoeve van stichting en onderhoud bijeen te brengen. Do actie zal gevoerd worden door een afzonderlijk daarvoor ge vormde organisatie, die zoo aansluit bij die der St.-Radboudstichtingdat zij in de toekomst geheel door deze kan worden overgenomen. Verder zullen diooesane en parochialo comité's worden opgericht. Getracht wordt terstond over te gaan tot de stichting van een R.-K. universiteit met drie faculteiten, die van de Godge leerdheid, die van de Rechten en dio van de Letteren en Wijsbegeerte. Do rechtbank te Breda heeft ter be noeming van een zesden reobber in haar college opgemaakt de volgende alfabeti sche lijst van aanbevolingmr. J. Boon, lid van het Hof van Justitie in de kolome Suriname, thans met verlof hier te lande, reohterij-plaatsvervanger in gemelde reohb bank, te Breda jhr. mr. E. J. Striok van Lmsohoton, substituut-griffier bij gemelde rechtbank, te Breda; mr. F. C. A. M. Til- man, ambtenaar van het O. M. bij de kan tongerechten in het arrondissement Breda, ter standplaats Breda, ou d-r echter-plaats vervanger in gemelde rechtbank. Mr. F. J. M. I. baron van Hövell tot Wosfcorflier, griffier bij het kantongerecht te 's-Hertogenbosoh, is met h©t lot afge vallen tegen een van bovengenoemde can- didatett. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Roosendaal door ds. Joh. A. Verhoog, to Nieuw-Vosmeer. Bij Kan. besluit is bepaald, dab de Borgtocht an web met 'ingang van 1 Juni 1921 is vervallen. Verschonen is het Voorloopig Ver slag (Tweede Kamer) betreffende het wets ontwerp tot nadere wijziging van het Reglement op het beleid der Regecring van Ned.-Indië. Verscheidene leden achtten heb ontwerp ontijdig en wenschlen uitstel van behan deling. De geschorste directeur van den Koninklijken Schouwburg, in Den Haag, de heer J. C. v. d. Tol, is op Jast van de Justitie gearresteerd en -overgebracht naar het Huis van Bewaring. Te Sohipluiden is het 10-jarig zoontje van den landbouwer v. d. E. in cle klas van de Christelijke school plotseling doodgebleven. Het programma voor de tuin en landbouw ten toonstelling te Enkhuwzcn, te houlden op 20, 21, 22 en 23 September a s., bevat in totaal 272 nummers, waarvatn 34 voor de afd. bloemisterij, 21 voor groenteteelt 17 voor fruitleolt, 52 voor akkerbouw cn zaad teelt, 24 voor paarden en rundvee, 36 voor schapen, varkens en geiten, 60 voor pluim vee cn konijnen, 6 voor zuivelbereiding, 18 voor bijenteelt, 9 voor de af-d. werktuigen, enz. De belangstelling iu deze belangrijke en uitgebreide expositie neoant sterk toe, het geen ook mode blijkt uit het schenken van medailles of bedragen in geld, waaromtrent nog dagelijks toezeggingen worden gedaan. Nabij hot station Moordrecht is oen splinternieuwe auto, waarin do kooper was gezeten mot den meesterknecht der fabriek, dio baar had afgeleverd, doordat men voor oen zonderling manocuvreercnd wielrijder wilde uitwijken, tegen de boomen ter zijde van den wog geslingerd, en nagenoeg geheel vernield. Do inzittenden kwamen met den schrik cn een paar schrammen vrij. In de 0 v e r-B ctuwe wordt zeer geklaagd over het afvallen van reeds flink ge zette perovruchten. Ook kersen vallen bij hon derden af, zoodat de verwachtingen met den dag minder worden. Niet alleen de vorst van half April doet nog haar invloed gelden, ook de groote droogte draagt er veel toe bij den fruitoogst nog kleiner te maken dan hij reodis zou zijn. Op de Dinsdag te Ge 1 derma 1- scn gehouden verknoping van kersen (de eerste in deze streek) was veel kooplust. Men be steedde, haar schatting gemiddeld 25 cents per K.G. „aan den boom". De hoogste prijs voor één boomgaard bodrocg f 895, behalve de onkosten. Het vorig jaar was deze 1290. Het gewas is slecht. T ij dons het bezoek van H. M. do Koningin stond aan hot. Gast- huisplein te Zwolle een oudo stadspoort opgericht Ieder, die passeerde, moest aan den poortwachter minstens 1 cent betalen, wilde hij doorgang verkrijgen. Deze poort gelden, welke voor het (.Sagsanatoriiim be stemd zijn, bedragen ongeveer f 2000. („Ncd.") De door tallooze Neder- la-nders bezochte bezitting van wijlen den heer Hoyinck op Fltcnberg, is overgegaan in het bezit der paters Jezuïeten. De vrije toegang tot de tuinen en wandelwegen in het bekende bosch is 31 Mei voor het laatst geweest. Het woonhuis heeft een historisch verleden. In 1672 had Loc3ew7ijk XIY hier zijn hoofdkwartier, van waar de overtocht over den Rijn werd volbracht. De landkolon io van het Leger des Hcils. Het Leger des Heils sohrijft aan het „A. H." inzake de klachten, den laatsten tijd gepubliceerd over do onveiligheid in dc buurt van de landlcclonic te Luoteren, dat zeer overdreven geruchten de ronde doen. De kolonie bestaat 26 jaar. Door haar mo dern bedrijf, waarin 80 bunder grond zija on dergebracht, werd zij een modelinrichting, die de conservatieve boeren van de Vohiwe tot na volging prikkelde Tusschon de kolome en. de boeren in den omtrek bestond dan ook steeds een zoor goede verstandhouding. En deze be staat nog. Nu vond, enkele maanden geledon, de be ken do ernstige inbraak plaats door drio gemas kerde mannen. Vermoed wordt, dat d.-t ver pleegden der kolonio waren, omdat kort te vo ren vier mannen de kolonio hadden verlaten. De daders zijn nog niet gcgTopen. Onmogelijk is het natuurlijk niet, dat drie dezer mannen het misdrijf pleegden. Daarop is oen bericht verschenen van een dief-slal van meubilair, enz. ter waarde van f 800 uit de directeurswoning. Het onderzoek heeft hot volgende aan het licht gebracht: Do nlan, die vermoedelijk want het bewijs is nog niet geleverd dit feit pleegde, ver toefde in 1917 ,dus vier jaar geleden, eenige maanden op de kolonie. Hij werd, na bevredi gend verblijf, weder in don familie-kring te Har» elf e teruggebracht en daar onder toezicht gesteld van een Evangelist. Later is de man weer gaan zweiwen on andermaal in de. ge vangenis terecht gekomen. Hij heeft op een goeden dag in de buurt der kolonie vertoevend, uit dc directeurs woning een zak met waschgoed weggenomen en enkele lepels en voTken, te za- mon tor waarde van ongeveer vijftig gulden Ziedaar liet gebeurde tot de juiste afmetin- BINNENLAND. Do lieer Do Boisonjé zal bedanken als liÜ der Tweede Kaïner. De landkolonie van het Heilsleger. A Dc Alg. Maatschappij v. Levensverzekering 4e Amsterdamj Het O. M. bij do Haarlemscho rechtbank eischte heden tegen den beklaagde In diej dubbele-moord-zaak tc Spaarndam vijftien jaren gevangenisstraf. De actie tegen loonsverlaging in de me-, taajindustrie. BUITENLAND. De Belgische minister van buitenlaudsche zaken over den toestand en ever de "Wlelin- Yennoodelyk verwerpen de Eugelsche mijn werkers de rcgeeringsvoorstellen waarna rechtetreekaehe onderhandelingen tussehen mijneigenaren en mijnwerkers zullen volgen. De Valera over de republiek Ierland en de waarborgen van Engoland's beveiliging, gen teruggebracht. Doze man is éón van de wellicht honderd- wellicht duizendtallen van zwervers, die in ons land rondloopen en land en stad onveilig maken. De man, die den diefstal van het waschgoed ploegde, wordt ook verdacht een bedrag van. veertig gulden, toeböhoorend aan een arbeider, uit diens woning, die open stond, te hebben; weggenomen. De boeren hebben, toen zij dit vernamen, een Mop jacht op den dader gehouden, maar hem. niet kunnen krijgen. Hij is ia/ter door de pow litie gearresteerd. Deze vergecfsche Mopjacht heeft de gemofri deren der menschon zeer opgewonden. Er is toen een deputatie van boeren op do kolonio geweest, om te eischen, dot de mannen van de reolasseeriog van de kolonie verwijdend zouden worden. Majoor Stol hooft hun te verstaan gegeven, dal do mensohen van bedenkelijk kaliher dage lijks aan liun deur voorbijgaan. Bij deze deputatie bevond rich geen enkde boor uit de onmiddellijke omgeving der kolo nie; deze zijn beter op de hoogte. Onder ben bovond zich wel de man, die een gedeelte van het gestolen goed, hetwelk de dief in zijn berit had, gekocht had. Het goed is door de politie bij he>m iu beslag genomen. Inlussohen hoeft majoor Stel drie mannen roolassanten van de kolonie tijdelijk naar el ders overgeplaatst. Volgens verklaring van den burgomoesfer van: Renswoude zijn aan de aanranding van een dienstbode op een boerenhoeve onder die ge meente goon verpleegden van de landkodonie „Dq Bafolaar' schuldig. Dc correspondent van het „Hbld" te Emmen meldt: Aangewakkerd door den feilen Noordoosten-* wind, nam do veenbrand gisteren opnieuw groote afmetingen aan in het Emmererfschoi- denveen. De oude vuurhaard van Maandag was des nachts door do spuit van hot veensahap wel omgeven met een natte strook, doch do wind sloeg dc vonkenzee daarover en zoo liep het vuur gisteren in Zuidelijke richting en b(H reikte do omgeving van den ouden veendijk van Km men naar Westcrwolde. Wijl in dit vcenge- deolte nog groote voorraden fabriokslurf aan wezig zijn, was een terroin van bijna honderd hectaren weldra een groote vuurzee, en gingen de huizenhoogo hoopen turf de een na don ander in vlammen op Ook enkele partijen korte turf worden in asch gelegd. Het was een fan- tastisch gezicht als men zioh te midden van rook door een wijden boog van hoog oplaaiende vlammen zag omringd. De spuit zagen wij staan op de platgebrande vlakte; wel veilig, naar mon ons verzekerde, daar het veen in de omgeving voldoende nat was gehouden. Er werden opnieuw zes gezin nen dakloos. Wij zagen een dubbele woning in vlammen opgaan, waarin twee gezinnen huis-, den, tellende samen 25 personen. Tegen halfvijf 's namiddags begon het kalm. uit hot Oosten te regenen, en dc lucht riot er uit, alsof er moor zal koineu. Wijl het hier se dert Maart zoo goed als niet rog oude, moet or colitor heel wat vallen, zullen de verschillende verspreido vuurhaarden afdoende gedoofd worden I n 1919 werd b ij den heer Kal kor, wijnhandelaar te Girmekem een brand kast gestolen. Het gelukte niet, de daders van dezen diefstal to ontdekken; over hel geval bleef hangen de sluier der goheinizinn ighedcl. Totdat een dozor dagen oen ambtenaar voor de re-f classeering een onderhoud had mot een inbreker in do cel van do strafgevangenis te Breda. De gevangene gaf te kennen, dat hij een beter le ven wilde beginnen, en bekende, dat hij bij den; diefstal van de brandkast te Ginneken- betrok ken was geweest. Drie fhanncn haddon hom op eon kar vervoerd en in een bosclije bij het se minarie Ypelaar (waarvan de gevangene de ligging nauwkeurig aangaf) in don grond be graven.

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1