Mo. 18768. LE8DSCH DAGBLAD, Donderdag 12 Mei. Tweede Blad. Anrso 1921. TWEEDE KAMER. Burgerlijke Stand v. Leiden j UIT ONZE STAATSMACHINE CHH1ST0FFEL EN GOLUMBUS fy Sitting van gistoren. Grondbelasting. iVoortgegaac wordt met het wetsontwerp Jot regeling der grondbelasting. Bi) do algemeene beschouwingen is tevens jgin de orde de motie van orde van den heer (Van Kappard in zake periodieke aangiften. De heer VA.N DE LAAR (Christ. Soc.) verzet zich ook tegen het ontwerp. Deze belasting legt niet alleen een druk op het inkomen; maar ook op het kapitaal en de amortisatie. Wanneer de vermogensbelasting word verhoogd naar den maatstaf van deze verhooging, dan zou deze tientallen mil- licenen opbrengen. Deze wijziging zal drukken op kleine grondeigenaren, waartegen enkele amende menten reeds willen te gemoet komen. Eest deel der bevolking zal hier een zwaren last te dragen krijgen en daartegen protesteert jpr. ten stelligste. Het is spr. onbegrijpelijk, dat de sociaal-democraten vóór dit ontwerp lullen zijn, dat de kleine luiden zeer zal drukken. Hij doet een beroep op hen, cm dit ontwerp af te stemmen. De heer VAN RAVESTEIJN (C. Fr.) 1 wcnêcht een grondbelasting, die leidt tot geleidelijke onteigening. Onder de huidige kapitalistische inrichting der maatschappij ii dat echter niet mogelijk. Het voorge- I stelde ontwerp is slechts schijn. De belas ting treft niet de oorlogswinst van de groot grondbezitters, maar wel de kleine bezit ters. Het ontwerp is niet te verbeteren en dus zal spr. tegen stemmen. De heer DECKERS' (R.-K.) erkent, dat van afschaffing der grondbelasting geen sprake kan zijn. Hij acht de verlaging van 2.3 pCt- tot 2 pCt. meer dan een schijn. Spr. voelt niet veel voor het ontwerp, maar acht het onmisbaar voor 'glands schatkist. De motie-Van Rappard acht hjj te diep in gaand tegen de strekking van het ontwerpt Hij raadt den voorsteller aan zijn denkbeel den in amendementen vast te leggen. De heer BAKKER (C. H.) betoogt, dat deze belasting vooral zal drukken op de bezitters, wier eigendom al zwaar belast is met hypotheek. Dit schijn-bezit zal daardoor zeer gedrukt worden. Spr. wenscht af te (wachten hoe de houding der Regeering tegenover de diverse amendementen is. HÓ weet dus nog mot, of hij zijn stem er aan zal geven. l Met de-motie-Van Rappard kan hij niet Jjr.cegaan. Hij ziet daarin een poging om het f ontwerp om hals to brengen. De heer TREUB (Y. B.) schetst de be- teekenis van de grondbelasting. Hj) zet verder uiteen, dat in de practijk de uitwerking van deze belasting anders is als in theorie hier is verkondigd. Op de verkoopswaarde zal de belasting geen in vloed hebben. Principieel verschilt dit ont- I werp niet van het bestaande stelsel. Het nieuwe ontwerp brengt de belasting alleen dichter brj de werkelijkheid, omdat het dich ter bij de waarde van den grond tracht te naderen. Natuurlijk zullen er zijn, die zul len moeten betalen; maar het is allec-n de vraag, of dit billijk is. De egalisatie is in beginsel juist en ieder streven om ze to. te passen is goed. Spr. bestrijdt eenige wijzi gingen, die de Minister aanbracht in het ontwerp. Spreker is voorstander van dit ontwerp, maar ten gevolge van de wijzigingen is de uito Gering zoo verslechterd en zal er zoo veel aan de maat en de strijkstok blijven hangen, dat spa', pas zijn stem er aan Z3l geven, als er vele verbeteringen in zij!n aangebracht. Wat de heer Van Rappard in zijn motie wil, heeft spr. belichaamd in eenige amen dementen, welker aanneming echter een om werking van het ontwerp ten gevolge zal hebben. De heer J. TER LAAN (S. D.) betreurt neg altijd, dat geen heffing ineens is aan vaard. Als dat was geschied, waren al deze ontwerpen overbodig geweest. Spr. vertrcuwt het niet, dat de agrariërs allen de klem- bezitters voorop stellen. Hij' meent, dat zij achter die kleinen wegkruipen om de grooten te beschermen. Voor de motie-Van Rappard gevoelt _hij veel' een eigen aangifte zal de belasting veel sympathieker maken. De belasting zal meer eenvormig worden. Spr. erkent, dat de kleine bezitters in dit ontwerp zwaar wordon getroffen. Gaarne zag hij een bepaling opgenomen, die daar aan iets tegemoet kwam. Het is, volgens spr., lang niet zeker, dat deze belasting meer zal opbrengen dan do oude belasting. Spr. wacht de verdediging van den Mi nister af alvorens zijn stom te bepalen. De beer COLIJN (A. R.) betoogt dat de critiek te eenzijdig is geweest en dat er "Veel goeds in dit ontwerp schuilt. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Van Rappard zijn motie heeft teruggenomen in verband met de indiening van het nmen- deir ent-Treub. De heer TEENSTRA (V. D.) wijst er op, dat in verkiezingsdagen a'le partijen blaken van liefde voor de boeren, maar thans blijkt daarvan niet veel meer. In 1918 was de grondbelasting oen der belangrijke pun ten bij de verkiezingen. Ieder sprak er over en ook in antirevolutionaire kringen was men tegen het ontwerp. Nu draaien zij ech ter cm. Deze belasting is een boerenbelas- ting bij uitnemendheid. Spr. becijfert, dat deze belasting 46 mii- iicen gulden zal opbrengen, tegenover de cijfors, die de Minister gaf. De schattingsmothod" ackt spr. niet juist De heer VAN VUUREN (R.-K.) zal voor dit wetsontwerp stemmen. Niet de hoofdzaak is, dat er meer geld komt; men moet de verschillende ontwerpen ook cri'iich beschou wen. Spr. deelt niet alle argumenten on over wegingen van den Minister, maar hij zal niet in bijzonderheden treden. Hij ontkent, dat het ontwerp in strijd is met bet R.-K. staate- progiam. Spr. wijst nog op enkele wensche- ljjke verbeteringen. De Minister van Financiën, de heer DE VRIES, vangt zijn rede aan. Ilrj zal geen uitvoerig betoog hcuden over geschiedenis en karakter der grondbelasting, ook niet over de rechtsfilosofische grondslagen er van. In het algemeen stelt spr. voorop, dat de Staat recht heeft op een deel van de opbrengst van den bodem. Hij verwijst naar ,,Ons Program" van dr. Kuyper. Spr. breekt bier zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot Don- J derdag te één uur. huizen j.m. en M. hl. Weckwert j.d J. 1. Sloos j.m. en B. J. H. Pulst").d.M. tde Wildo j.m. en B. A. Nauta Andreae'j.'d.. B. W. dc Roo j.m. en C. W. Verhoog j.d. J. Comelissen, wedr. cn J. C. de Water j.d.F. Pison j.m. en W. Schipper j.d. G. Toleng j.m. cn A. Koorenhof j.d. OVERLEDEN. M- J- Cohen Stuart gob. Abcndanon wed- 04 j. C- Zandvliet gob. Griffijn v. 80 j. G. W. .Tagcrman z. 5 j. J. Latcrveor d- 9 mnd M. Vorst gob. Storm 86 j. M. P- van der Heiden d. 51 j. J. S. Witmans gob. Van Venctic wed. 61 j. W. van der Zwan d- 19 j. H H. Janssen d. 19 j. C. M. C- Willink goh. Vold'h'ocr v. 45 j. A. S. Spek gob. Van der Rocik wed- GO j. H. Hoijnik z. 9 mnd- F, Arnoldus m. 32 j. H. Ie Noble gob. Sampimon v. 72 j A. T,. Sommcling d. 10 j. J. Kooien d. 4j Haag, Beaumastr. 17. Mej. Groenendijk geb. v. Deventer, Den Heldor, Doolhof 19. Mej. C. A. Daniels, Tiel, Drumptscheweg 14. Mej. L. v. Rijn, Zandvoort. Haltestr. S. Fr. 1. Clobus, Amsterdam, Fred. Hendrik- str. 21. Mevr. C. Rense, id., N. Spiegel straat 20. W. II. v. der Meijden, Hazers- woude, Groenendijk. A. A. Vcenhuijzen, Den Haag, Hazelaarstr. 1. A. Laman, Leiderdorp, Doesbrug. A. J. v. d. Baan Amsterdam, Veroindingsstr. 9III. GEBOREN"Philomina Christina Maria D. van S M J YVijtenburg en A. G. Hc*f- j stee. Elisabeth Maria Johanna, D. van J. Nobel en E. M. J. van Gils. Suzanna Maria, D van J. W. van: Dnuren en F. N. do Groot Dirk, Z. van S. Tuithof on C. J. van der Boog. Elisabeth Johanna, D. van W. J A Gerteiiaar on E. Swint. Marinus, Z. van J. N. Daalraeijer en M. Tel jour Theodorus Antonius Ferdi nand, Z van J Onvlec en S. Enseling. Pi eter, Z van H. Zoutendijk en A. do Ridder Berta Jacoba, D. van H. Crama cn J Nievaart. Willem, Z. van M. Heemskerk e<n M. van Muijon. Elisa beth, D van P. c3o Jong on W. F. Hof- kes. Laurcntius Arnoldus Jacobus, Z. van J. P. v Berge Henegouwen en M. H. Jansen. Cornells Wilhelmus, Z. van J. Pouw on N Brugman. Maria Wilhel- mina, D. van C. Caspers cn J. Th. Ruijgrok Jacobus, Z. van J. H. Pardon en H. Hoppenbrouwer. Wim, Z. v. W. G. van Katwijk en M. A. E. de Rijk Saartje Jacoba Adriana, D. v. J. Tromp en C. Nooriander. Wilheb mina. D. v. B. van Beek en W. Sluimer. Catharina, D. v. J. Later veer en J. J. van Zonneveld. Willem Frederik, Z. v. A do Wolf en G. Stouten. Leonard us Maria, D. v. J. Tegelaar en M. van Strien. Jansje, D. v. B. Benning cn A. Wetse.'aar. Anna Aagje, B. v. A. Vlieland en S. van Tongeren. Catharina Maria, B. v. A. Sic rat en J. P. van den Bop Sicco, Z. v. G. de Jong en C. M. Iveereweer. Petronella, B. v. J. Vlaardingerbroek en J. Boelee. Helena Petronella, B. v. M. B. van Velzen en M. de Boer Anthony Johannes, Z. v. S. Pracht en C. Eduard. Elisabeth Maria, B. v. J. N. Kok en M. W. Verhoogt. GEHUWD P. Demmonic j.rn. en M. O. v. Groeningen j.d H. A. Z. v. Baaren j.m en J. C. M. v. Alphen j.d.E. F. P. Veen, Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. J. J. A. Sandee en gezin, Bureau Ambt In spectie L. O., Plantsoen 35. W. C. Wiggers, werktuigkundige, Morschweg 81«. Mej. J. E. Muller, verpl., Acad.Zieken huis. G. Staw, bier huishouder, Morsch- straat 60. Mej. F. Srjbranda, Ambt. Raad van Arbeid, Javastraat 20. H. H. de Graaf en gezin, tuinder, Oude-Heerengracht 24. Mevr. wed. H. SchmerenbeckThönis en gezin, Oude-Singel 130a, Mevr. wed. II. A. v. d. CraghtSteenmeyer, Rrjn- en Schiekade 85. Mej. S. J. Steenmeyer, id. id. Jhr. Hj v. Berosteijn, luit.-kolonel, Gegstgeesterlaain 8. Mevr» C. L. A. Pau;euHoeve en gezin, Maria Gondastiaat 21. A. H. Kagenaar en gezin, wijnhan delaar, Heerenstraat 5c* C. J. F. H osman, bloerakweeker, Breestraat 111. Mej. S. M. Brake], Rijnsburgerweg 8a. Mej. E. L. Kop, verpl., Acad. Ziekenhuis. J. Wrnbeek, Voldersgraoht 22, J. Verburg, Ambt. Rijksbel., Oude-Rijn 24a. C. Goed- hardt en gezin, touwslager, Aloëlaan 18. H. C. J. Hoogendijk, Noordeinde 37. Mej. K. Noordhuis, Acad. Ziekenhuis. P. V. II. Pont en gezin, handelsreiziger, Hee- ronsingol 41. II. H. Noordeloos en gezin^ Breestraat 77. Th. L. Broekhuyzen, Pen werker. H. Morschweg 6. F. L. A. Bony, Kon. Milit. Invalidenhuis. Mej. wed. J. C. A, FrayTer Haak en gezin, caféhondster, Morschstraat 60. N. Roggeveen, touw slager. Aloëlaan 10. Mej. M. Schel'linger- liout, dienstbode, Haven 2,1. E. Elzenaar on gezin, touwslager, Poelgeeststraat 13. C. Guldemond en gezin, bloemist Hoogo Morschweg 27» A. Labrijn on gezin, Stad.laan 2.3 T. Schouten en gezin, Wa genmeester, Hertzogstraat 11. A. v. Roe- malen, electricïen, Uiterstegracht 64. P» J- de Gunst, automobielmonteur, G. Beu- straat 47. A. P. B. Wennekes, leeraar, Ilccgcwoerd 113. Mej. C. J. van Kints, dienstbode, N.-Rijn 55. C. Veerdig en gezin, directeur Zuivelfabriek, N. Rijn 12. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. Mej. yvLoman geh. m. T. Haaksman, Delft, Raadhuisstr. 21. Mej. C. Middel ham, Rotterdam, Ziekenhuis, Coolsingel. Mej. A. M. Veriiceven, Ben Haag, Barend- straat 64. W. A. Wannee. Wassenaar, Klmgendaal (Paddox). K. A. J. de Touw, Utrecht, Willem, v. Noordstr. 56bis. Mej. C. G. Geenjaar geh. m. Lugtigheid,) Rotter dam, Speelmandw.str. 25b. Mej. G. G. Kikkert, Amsterdam, Wilh. Gasthuis. J. A. Schouten, Bodegraven, Aptotneek. Wed. Rientsma geb. Beek, Rijswijk (Z.-H.), Heeren- weg 38. C. Rientsma, id. id. J. Files, Wassenaar, Kerkstr. Sla. J. J. v. d. Rest, Ben Haag, v. d. Neerstr. 276II. J. Sogaar, Voorschoten, Wassen» Watering. B. H. M. v. Berkum, Ben Haag, Regentes- eeplein 25. C. G. Haberwehl, Koude kerk, (Z.-H.), koetsier. J. E. Hulsber gen, Middelburg, Kinderdijk P. 115. J. Harmsen, Amsterdam, le Atjehsfcr. 130 III. N» Abspoel, Katwijk-aan-Zee, v» Wasse naarkade 13b* Mej. A. Sweris, Amster dam, Roomer Visscherstraat? Mej. M. C. Win eke, Valkenburg (Z.-H.) Mej. M. J. Melraan, Rijpwetering, bij de moeder. Mej. A. H. N. Iloogma, Nijmegen, Groesb. dw.weg 67. M. B. Schroder, Wassenaar, Rijkssti'.weg 78. A. J. Nijkamp, Ben VOETBAL Het Nederlandsch elftal. Dc lieor J. Campioni, (lie als reserve van hot Nedcrlandscih elftal medo naar Antwerpen zon gaan, heeft als zoodanig bedankt, daar hij jl. Zondag oon spier gescheurd heeft, waarvan hij nog hinder ondervindt. ZEILEN. V-anaf hot vergrootte cn verfraaide IT. G. R. met Jachthaven „Do Brasem" te Oudewetering zal de zeilvereeniging „Steeds Sneller" te Roe- lofa-ronds veen den 2on Pinkstordag haar eersten wedstrijd houdon in dit seizoen. Wanneer hot wcor meewerkt belooft de deelname aan dezen wedstrijd, waarvoor „De Brasem" een zilveren medaille beschikbaar stelde, groot te worden. Het gekozen terrein leent zich uitnemend voor een goed volgen der te verzeilen nummers, ter wijl de omgeving meehelpt tot het bijbrengen van een vroolijk on sportief gezicht. Het nieuw aangobouwdo zaaltje, keurig gemeubileerd, de twee nieuwe kamers, zullen ongetwijfeld mee werken lot een druk bezoek. De gelegenheid tot huren van bootjes cn zeil vaartuigen brengt ook hen er toe, dio niet zoo'n vaartuig in him bezit hebiben, te gaan naar de Jachthaven en mee te doen aan do gezonde sport. Van do deelnemers van hot vorige jaar zullen er niet velen ontbre ken en we hopen naast do békende ook nieuwe te zien. „Steeds Sneller" is goed op weg om van het Braassomermcer een aangenaam ter rein voor watersport te maken en „De Brasem" beantwoordt volkomen aan zijn doel mensehen en schepon een goede haven (o bezorgen. De schadeloosstelling der Staten-Generaal. (Nadruk verboden.) Wij stelleen ons voor nu en dan lot afwis seling oen of ander punt uit de voorstellen tot Grondwetidierziening te bespreken. Nu hebben wij al zooveel over het werk van de Staten-Generaal gesproken, dat het ook wel tijd wordlt, om het eens to hebben over do tegemoetkoming, dio c?o leden daarvoor ontvangen. Er wordt nog altijd gesproken over „schadeloosstelling", maar dat woord her innert nog aan den tijd, toen ook de Twee de Kamer slechts nu en dan bijeenkwam maar tegenwoordig vergadert zij bijna het geheeie jaar c?oor en is het Kamerlidmaat schap vrijwel een beroep geworden, zoodat. de schadeloosstelling haast wel traktement zou mogen heeten. En daarvoor zou nu nog meer reden zijn, omdat de laatst inge diende voorstellen tot Grondwetsherziening ook in ander opzicht do leden der Tweede Kamer op ongeveer gelijken voet willen behandeld zien als ambtenaren. Een kort overzicht van al de verai.Jerin- gon, waaraan de ..schadeloosstelling" in den loop der tijden onderworpen is ge weest, zal ons vanzelf brengen tot het nu gedane voorstel. De Staatsregeling van 179S, die een in twee cloelen gesplitst vertegenwoordigend lioliaam invoerde, kendb elk der leden f4000 too, maar bepaalde, dat voor eiken 'dag van afwezigheid zonder verlof van den Voorzitter f 10 zou wortfen gekort. Boven die vergoeding kreeg elk lid f3 voor elk uur afstand als ^reiskosten en transport" by eerste aankomst en bij aftreding. In 1801 werd het aantal lelden ingekrom pen, maar de f 4000 bleef. In 1S05 werd het aantal leden nog kleiner cn werd de ver goeding vastgesteld op f3000. Toen werd ook het eerst gesproken van „schadeloos stelling" wegens reiskosten en verblijf in de Residentie, örrtdat men toen nog uitging van de meening, dat de lieeren allen builen Den Haag woonden. De Grondwet van' 1814 en van 1810 kendo aan de leden der Staten-Generaal £2500 toe. Men ziet hieruit, dat dagen van revolutie do som hoog stelden (4000 in 1798) en dat mon later wat bekwam van zijn hoogach ting." Maar in 1815 word de Eerste Kamer in gesteld. Do leden werden <)oor don Koning aangewezen, natuurlijk uit de aanzienlijk- sten desniettegenstaande kregen zij f 3000 voor reis- en verblijfkostenwaarschijnlijk om goed het onderscheid aan te geven tus- schen do adellijke Eerste Kamer en do burgerlijke Tweede. In 1848 verdween dan ook de vaste toe lage voor de Eerste Kamer, diio van toen af enkel reis- en verblijfkosten kreog „vol gens dc wet". Sedert langen tijd mogen do loden der Eerste Kamer in rekening bren gen de workelijko gedane uitgaven voor reiskosten 1ste klasse en f 10 voor eiken dag van verblijf in de plaats, waar de ver gadering gehoulon wordt maar de leden, die in Den Haag wonen, krijgen d=eze f 10 niet. Be Eerste Kamer is dus niet duur. Voor d'c leden der Tweede Kamer werd in 1848 do schadeloosstelling op f2000 be- paaii. Dat was een bezuinigng, die in het kader van dien tijd paste, en bovendien oordeelde do Regeering, dat, nu het aantal leden grooter werd, rnen zorgen moest, dat het totaal der schadeloosstellingen niet al te hoog werd. Men won met deze regeling, bij vroeger vergeleken, nog f 1500 uit. Maar de Regeering gaf toe, dat die f 2000 voor elders wonenden eigenlijk geen vergoeding mocht heeten. Het cijfer werd in de Grond wet vastgelegd, om te zorgen, dat niet die schijn gewekt kon worden, dat d'e led^n r-lf hun schadevergoeding bepaalden. Tn 18S7 bleef dat bedrag van f2000 onver anderd. De Staatscommissie van 1883 had cr eohter wel verandering in willen bren gen. Zij gaf in overweging om voor de Tweede Kamer evenals voor (Te Eerste reis- cn verblijfkosten vast to stellen en daaren boven f 10ÖÖ voor het werk Zij was daartoe gekomen door de overweging, dat vele leden in Dm Haag woonden cn het onbillijk was om die schadeloos te stellen op denzelfden voet als de elders wonenden. Yeel zou dat niet. gegeven hebben, want men had zich te Rijswijk of te Voorburg kunnen vestigen. Het eenige, dat in 1887 veranderd werd, was, dat een Minister, dio v-m~vUri -worcf, de f2000 niet zou ontvangen Wij merken nog op, dat deze som niet wordt uitgekeerd aan leden, die den gehee- len duur cfer zitting afwezig blijven. Dat komt nooit voor cn toch wordt er op den begroot Lngspost wel eens uitgewormen. Dat komt, doordat liét bedrag in maandelijksche termijnen wordt uitbetaald, zoodat voor iemaml, dio eenige maandm aan het begin, der zitting afwezig is, of in den loop van het. jaar sterft, minder wordt betaald. Bij dc laatste Grondwetsherziening is d'e schadeloosstelling bepaald op f3000 en 13 levens in de Grondwet opgenomen, dat af tredende leden voor elk jaar, dat zij vóór of na de totstandkoming van die wettelijke bepaling lid van de Kamer waren, f 100 pensioen ontvangen lot een maximum van f5000. Daarop doeHen wij, toen wij boven spraken over het ambtenaar worden van de Twoede-Kamer-leden. Dat ook de jaren meetelden voor het pensioen, die de leden zitting hadden gehad vóór dat de bepaling werd opgenomen, lieert *.»•«- rUar af keuring gevonden De verhooging tot t oooo overigens de eerste na 1818 en was gereehtvaaivligct door de veranderde geldswaarde on de toe neming der werkzaamheden. Want men mag niet vergeten, dat in art. 103 nog al tijd staaf, dat do gewone zitting „ten min ste 20 dagen duurt". En hoeveel dagen gaan er nu mee heen? Bij c*e opneming van deze bepaling is cr gedacht, dat de heeren in Den Hang kwamen, er een week of drie bleven en dan weer huiswaarts trokken. Daarom is or maar sprake van éénmaal een reis heen en terug. De Staats commissie van 1905 heeft daarom al voorge steld om reiskosten heen en terug to be palen voor elke week o£ gecïeelto van een week, waarin de Kamer vergadert en Lo- Door de sohrijfster van „Elisabeth and her German Garden". (Nadruk verboden). Juist toen Anna-Felioitas Anna-Rose vroeg haar niet aan dio akeligheden uit het verleden te herinneren door haar Colo to noemen, stoof haar een stewardess voorbij tnet zoo'n buitengewoon helder wib mutsje op, dat zij cr tegelijkertijd betrouwbaar en vriendelijk door uitzag, ofschoon zij feite lijk noch het een noch het ander was. „Kunt u ons misschien ook zeggen, waar om wij stoppen?" vroeg Anna-Rose heel beleefd, terwijl zij zich vooroverboog om haar aandacht te trekken. Do stewardess verwaardigde zich haar zwervend oog een seconde lang op do twee voorwerpen onder do plaid te cstigen. Haar stoelen stonden vlak tegen elkaar on de deken bedekte haar tot aa<n de kinnen. Boven der. rand der plaid staken haar hoof den uit, twee precies dezelfde hoofden, voor zoover zij die in de schemering kon onder scheiden, rondo hoofden, ieder met een blauwe, gebreide muts bedekt, dio tot düep over de ooren was getrokken, en waaronder twee paar ronde oogen haar aanstaarden een uitdrukking, waarin elk mensoh, behalve de hofmeesteres, een hartstochte- hjk verlangen zou hebben gelezen om op do eon of andere manier te worden geru9tge- stéld. zalr^if £cc,n c^ü stewardess van haar c.. ondow zij evengoed zeven als zeven- I tien zijn. In ieder go val zagen zij cr jonger uiit dan iets, wat zij tot nu toe ooit zonder geleide aan dek had zien zitten cn vragen had liooren doen. Maar zij was een kinder- looze weduwe in moeilijko omstandigheden cn bleek alleen to treffen door fooien. Daar bij voelde zij als tweede-klas-sfcowardoss een diepe minachting voor allo tweede-klas- passagier3. „Zooals meestal hel goval is," legdo Anna-Roose aan Anna-Folicitas uit. Do stewardess antwoordde dus op een toon geheel in strijd mot haar zooveel goeds be lovend mutsje: „Vraag liet aan den kapi tein" en verdween. Do tweelingen keken elkaar aan. Zij wis ten heel goed. dat kapiteins van groote sell op en machtige wezens waren, die men niet mot vragen lastig viel. „Zij houdt ons voor den gek," fluisterde Anna-Felicitas. „Ja„ moest An.na-Roso toestemmen, hoo- wel do gedachte haar tegen de borst stuitte dat zij er zouden uitzien als reizigers, die zich doo" een stewardess voor den gek laten houden. „Misschien ziet zij ons voor jonger aan dan we zijn," hervatte zij na een stilte. „Ja, zij lean ook niofc zieai hoe lang onze jurken zijn door die deken." „Noen, en juist dab gedeelte van ons be wijst, dat we volwassen zijn." „Ja. Zij moest ons een halfjaar geledon gezien hebben!" Inderdaad. al6 zij haar toen goaien hadZolfs de stewardess zou verbaasd heb ben gestaan over de activiteit en het uiter lijk voorkomen der beide pupae, die daar nu zoo roerloos in die deken gerold lagen. Zes maanden geloden waren zij alle twee hulp verpleegsters geweest in een kin der ziekenhuis in Worcestershire evenals de stewardess nu, getooid met onberispelijke mutsjes, heen on weer dravend meit bladen eetwaren, vegende, dweilende en afwas- schen-de, zich oefenend in het bedden-opma- kon binnen een gestelden tijd, in hot han dig-, vlug-, altijd-bereid- on altijd-stipt-zijn. De invloed en de onvermoeide pogingen van tante Alice hadden dezen post voor haar veroverd zij was dezolfdo tante, die haar de reisdeken meegegeven, maar ver goten had haar verjaardagen te vieren een bed vriendelijke tante, maar zij bezat niet veel begrip van verjaardcagen. 't Was de eerste geweest, dien zij beleefden, sedert zij yader en moeder beiden verloren had den, en dus waren zij wat gevoelig op dat punt geweest Maar geschreid hadden zij niet. Na haar moeders dood schreiden zij niiot meer. Wat ter wereld kon haar daar na nog overkomen, juist oven vóór zij haar bewustzijn verloor, om niet weer bij te ko men, doch integendeel steeds verder en verder weg te zinken tot zij voor altijd bui ten haar beroik was, had zij haar oogon onverwachts opgeslagen en haar roerloos naast elkaar voor het bed zion zitten: twee toonbeelden van doodsangst, met dikke tranen, die langs lui ar gezwollen ge zichten rolden en met haar neuzen in een hopeloozer si>aat on omdat zij haar een ooganbliik had aangestaard alsof zij met moeite terugkeerde uit eon verre, vreemde wereld en haar pas langzamerhand her kende, had zij gefluisterd met een flauwe opflikkering van den ouden, bemoedigen den glimlach, die elke wonde, elk leed in baar kinderj-aron had weten te heelen „Niet schreier, lievelingen oob, toe, niet 6chreien Maar op diens eersten verjaardag na liaar dood waren zij hoe langer hoe ern stiger geworden, naarmate do vroege och tenduren verliepen, het ontbijt was weg geruimd en er hoe zij haar ooren ook spitsten geen geluiden tot haar door drongen van geheimzinnige toebereidselen in de aangrenzende kamer, van tersluiks op- en afglijden van de trap, om de ca deautjes te halen, en zij ten slotte geen zweem van hoop meer durfden koesteren op het openwerpen der deuren en het visioen van twee taarten met al hun schit terenden kaarsjes, elk op een apart, met bloemen bedekte tafel en daarbusschen al de dingen, waarop zij in stilte gehoopt hadden. Maar haar tante kende dat niet. Hoe zou zij ook? Engeland was een groot, een "heerlijk land maar echt verjaardagen vie ren, dab konden de menschen er niet. „Ieder land heeft zijn schaduwzijden," verklaarde Anna-Rose, toen de morgen voorbij was, aan Ann a-Fel ici tas, voor het geval zij eens ongunstig mocht gaan den ken over het dierbare land, dab hun moe der en Shakespeare had voortgebracht, „eai geen begrip hebben van verjaardagen in Eaigelands schaduwzij." „Je vergeet -oom Arthur," antwoordde Anna-Felicitas. wier eerlijke nabuur voort durend naar de grootst mogelijke nauw keurigheid zocht. „Ja," stemde Anna-Roee na een oogen- blik zwijgers toe. „Ja, oom Arthur is er ook een." n. O can Arthur was do man van tante Alioe. Hij hield niet van vreemdelingen en stak dit niet onder stoelen of banken. Hij had nooit van vreemdelingen gehouden en dit ook noodt onder stoelen of banken ge sloken. 't Zat hem niet in den oorlog, maar dn de vreemdelingen. Doch naarmate de oorlog voortduurde en die Duitsclie nichtjes van zijn vrouw meer en meer „vervloekte lastposten" werden, zooals hij het uitdrukte, naar dio mate werd hij scherper en persoonlijker. Hij zei eerst, dat hij niets tegen Fraiisclien, noch tegen Russen had, en een week later, dat Ita lianen hem koud lieten, er. nog wat la.er, dat vreemdelingen, geboortig uit neutrale landen, zijn antipathie niet wekten. Al dezo opmerkingen maakte hij zoo langs zijn neus weg, aan de maaltijden. Wanneer hij met zijn vrouw alleen was. zei hij nog heel wat meer Anna-Rose vóór alles stoutmoedig van aard tracht l-o in den beginno ziin hart te verteedoren, door het aan lx» d hem des avonds voor te lezen, als hij vermoeid vairi zijn inspannende dagtaak golf spelen thuiskwam. Haar eigen voorstel tooverde haar onmiddellijk een aandoenlijk beeld voor oogen van hot hulpvaardige, ongeluk kige jonge meisje, dat, dankbaar voor de haar verstrekte huisvesting, de verveling van een norschen, gemelijkeoi grijsaard trachtte te verlichtten, door hem (volgens zijn opmerkingen, droevig ton achter op dit punt) in to wijden in do schoonste scheppingen van do grootmeesters der Engelsche letterkunde. Maar toen zij het voorstel deed, staarde oom Arthur die wijdbeeirsch voor den haard stond en hot losse geld in rijn broek zakken (van de allerbeste stof) liet raam melen haar zonder een schijn van be langstelling aanen later ontdekte zij, dat hij „Th© Faory Queon", „Adoaais" en „In Memoriam" (namen, die hij nu en dan had opgevangen, want hij was vijftig, en dergelijke dingen worden soms aang*1 roerd) altijd roor beroemde raoe-paarden gehouden had. (Wordt vervolgd»)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5